nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. n JVo. 26. Woensdag 1 April 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. 8 HET NIEUWS MODEBLAD a N N N N N H, HET NIEUWE MODEBLAD, BINNENLAND. FEUILLETON. EEN KERSTNACHT. 5) ourant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telepliooiui». G9. ADVERTENTIE^ Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Th Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het voorjaar is ingetreden en daarmede is de tijd gekomen dat de dames zich, meer dan anders, bezighouden met de keuze en den aanmaak harer toiletten. De behoefte aan het bezit van een degelijk, practisch Modeblad, hetwelk volledig voorlicht, betreffende de eischen welke de mode stelt, doet zich thans het meest gevoelen. hetwelk wij als premie verkrijgbaar stellen voor de abonné's op onze courant tegen den goedkoopen prijs 55 ets. p 3 maanden (franco p. post 80 ets.) is een Modegids bij uitnemendheid. Het bevat afbeeldingen van de fraaiste toiletten zoowel van meer bescheiden costumes en eene uitgebreide collectie voor kindergoed. Het is onontbeerlijk voor elke huis moeder, die er prijs op stelt zich en hare kinderen smaakvoi en toch weinig kost baar te kleeden. Elke aflevering is ver gezeld van een uitvoerig patronenblad zoodat men in staat is een betreffend costuum of model' daarnaar zelf te ver vaardigen. Het blad is van groote waarde voor jonge Dames, wegens een schat van af beeldingen van handwerken. Wij wekken onze lezeressen op, zich op dit fraaie en goedkoope Modeblad te abonneeren, door invulling en inzending van onderstaand inteekenbiljet aan DE UITGEVERS. De ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van tweemaal per maand verschijnendetegen den prijs van 55 ets. per drie maanden (franco per post 80 ets.) WOONPLAATSNAAM Met April verschijnt No. 13 en vangt een nieuw kwar taal aan. De berichten omtrent de Britsclie expeditie naar Somaliland zijn niet bijzonder duidelijk, wellicht tengevolge van de werking «Ier censuur. De Engelsche bladen bevatten allei bande geruchten, uit Aden overgeseind, en een sterke gelijkenis vertoonend met die, welke ons nog zoo lang niet geleden omtrent de krijgsverrichtin gen der Britsche troepen in Z.-Afrika gewerden. De Mullah heeft Ie kampen met rieseitie, zijn krijgsvolk vei langt niets liever dan vrede en wordt enkel door dwangmaatregelen verhinderd over ie loopen. Zijn voornaamste aanvoerders worden ontrouw of gaan dood, enz. Of generaal Manning, die den 25en te Galadi moest aankomen, inderdaad dat belangrijke punt op dien datum bereikt heeft, is nog niet bekend. Wat echter vaststaat is, dat de kos ten der expeditie aanzienlijk de raming /.uilen overtreffen en in de millioenen ponden sterling zullen loopen. Men seint uit Constantinopel aan de Temps: In een onderhoud tusschen den sultan en den Russischen gezant, heeft deze laatste opnieuw den raad gegeven krachtdadig op te treden tegen het verzet der Albaneezen. Uit Turksche bron meldt men een gevecht te Liouting, bij Kossovo. 28 Bulgaren zouden gedood zijn en 30 met voorraad beladen paarden dooi de Turken buit gemaakt zijn. Te Karbinilki zou Donderdag een bende van 15 Bulgaren door de Turken omsingeld en tot den laatsteii man gedood zijn. De Times verneemt uit Parijs, dat in welonderrichte diplomatieke krin gen de mededeeling van de Echo de Paris, dat koning Edward te Parijs een ontmoeting hebben zal met presi dent Loubet, alsj uist wordt beschouwd; men verwacht dat 's konings bezoek aan Parijs een officieel karakter hebben zal. De Morning Leader verneemt uit Kopenhagen, dat een vreeselijke storm geheerschl heeft op de Far-öer. De vis~cherspinken zijn weggeslagen, en de bevolking is geruïneerd. Te Leith, Schotland, zijn met de Laura 49 Fransche schipbreukelingen aangebracht waarvan 25 behooren tot de Fransche visscliersboot la Perle, vergaan na te Reikjavik gestrand te zijn en 19 van do Martha die op zee verging. In de stedelijke gasfabriek te Ti ier is Zaterdagmorgen een ernstig ongeluk gebeurd. Naast den gashouder met een inhoud van 6200 kub nieter is een 8 meter diepe ruimte, waarin verscheidene gaspijpen uitkomen, in die ruimte waren twee arbeiders aan werk, toen er plotseling een groote hoeveelheid gas binnendrong. Zij lie pen nog om hulp, maar werden zeer spoedig bewusteloos. Drie andere ar beiders gingen naar binnen om bun kameraden te helpen. Ook zij verloren dadelijk liet bewustzijn. Het gas ver spreidde zich ook in de omgeving zoo sterk, dat de directeur, de ingenieur en nog eenige werklieden flauw vielen De vijf arbeideis hebben er bet leven bij ingeschoten. Chamberlain. De meeste Engelsche bladen houden zich druk bezig inet de verkiezing te Chertsey, die binnen eenige dagen zal plaats hebben. Het is op het oogenbik zeer moeilijk om den vermoedelijken uitslag daarvan te voorspellen, maar zeker is het, dat, indien de liberalen wederom een zetel mochten veroveren, de positie der regeering dan zeer kritiek zou worden. Verscheiden bladen merken op, dat de liberalen met twee of drie stemmen meer het Ministerie best op een goeden dag als de meerderheid niet op hare »qui vive" is tot aftreden zouden kunnen nopen Volgens de «Daily Mail" zou dit tot bet fataal resultaat voeren, dat de beer Chamberlain aan het hoofd van bet bewind kwam. De liberale pers criliseei t de positie van den minister van Koloniën. De «Morning Leader" maakt melding van het gerucht, dat mevrouw Chamber lain tot het pairschap zal worden verheven en wel als «peeress in lier own right". D. w. z. in het geval, dat de heer Chamberlain zelf de eer mocht weigeren om zitting te nemen in liet Hoogerhuis, waar hij de concurrentie van lord Rosehery zou hebben te duchten. De minister van Koloniën zou altijd «mijnheer" Chamberlain blijven, maar zijne vrouw zou barones of gravin worden en de titel zou dan later op de kinderen kunnen overgaan. In zekere staatkundige kringen wint de meening veldt, dat de heer Cham- lain de toekomstige premier zal zijn. Zijn reis in Zuid-Afrika heeft liern eene groote populariteit bezorgd, en sedert zijne terugkomst in Engeland schijnt hij veeleer naar de liberale politiek te willen oveihellen. Naar aanleiding van deze verandering van houding, geven de bladen een artikel weer, dat door de «South African News" werd gepubliceerd. Dit blad constateert bij de bespreking van de redevoering, welke de heerCham- lain in het Guild-Hall van Londen gehouden beeft, dat «blijkens zijne eigene verklaringen de Minister van Koloniën zeer goed weet, boe liet thans met de politieke situatie van het land gestelij is en waar de toe komstige meerderheid te vinden zal zijn." ff. M. de Koningin en de Prins stellen zich voor 4 April naar Het Loo te vertrekken. Het liooge echtpaar zal waarschijnlijk aldaar een 10-tal dagen verblijven en dan voor een paar dagen in de residentie terugkeeren. Het gevolg bestaat uit de hofdames baronesse Rengers, baronesse Sloet van Marxveld en Jonkvrouwe Snoeck, den le Kamerheer Jonkheer van Palst, van Bingerden, adjudant-majoor; Jlir. van Tets, Jhr. van der Staal, part. secretaris; kapt. Jhr. Van Suchtelen van de liaare, adj. van den Prins en de le luit. Jhr.xSickinghe, ordonnance- ofïicier der Koningin. H. M. de Koningin heeft haarkamer heer Jhr. S. M S. de Ranitz, intendant van het Huis der Koningin-Moeder benoemd tot grootmeester van de Koningin, om dienst te doen bij liet Huis van de Koningin-Moeder. In de gisteren gehouden ver gadering der Tweede Kamer werd het wetsontwerp betredende bet onder de wapenen houden der miliciens naar de afdeelingen verzonden, die onmid dellijk het sectieonderzoek aanvingen, Tot rappoiteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp lot in dienst houden der lichtingen zijn gekozen de heeren Van Vlijmen, Drucker, Duymaer van Twist, van Asch van Wijck en Tijdeman. Heden nadere regeling der werk zaamheden en daarna sectieonderzoek van de spoedeischende arbitrage-over eenkomst met Venezuela. Bij de regeling van de weikzaam- heden der Tweede Kamer is het voor nemen voor te stellen de openbare beraadslaging der stakingswetten a.s. Donderdag aan le vangen. Indien de Kamer in de Stille Week de debatten niet voortzet, zullen zij 15 April verder behandeld woiden. De regeeringwijzingen in zake de stakingswetten zijn door de vooruit strevende liberale pat tij in de Kamer in verzoenenden geest beoordeeld, vooral wordt gunstig gedacht over de toegezegde besluuisinaatregelen be tredende de regeling van de rechts positie van bet personeel Het kamerlid D^ Waal Malefljt, die sedert het laatst van het vorig Door ANATOLE LE BRAR. Wie dien nacht buiten geweest was zoo luidde een volksgedicht, geheiligd in de her innering van Boishardy zou van schrik het teeken des kruises geslagen hebben, xneenende, dat hij het «Beest" uit de Openbaring zag voorbijgaan. En dat «Beest" was Boishardy, die daar heenreed, trots sneeuw, storm eu gevaar van «blauwen" om een nieuw pak te halen voor het stervend jongetje van Heraldy. De stad verhief zich als een zwarte massa aan de andere zijde van een dier diepe kreeken, die de zee uitholt in de kust en die niet onder water loopen dan bij groote springvloeden. De hoef van het paard klonk nu als ging het langs het strand. Een scherpe lucht van pekel steeg uit de duisternis op. Plotseling voelden paard en ruiter den grond onder zich wegzinken. Een beweeglijke, koude, geheimzinnige massa omstrengelde hen, ge- ruischloos. «Alle donders", stootte Boishardy uit. «Juist vloed I" Hij drukte zijn knieën in de zijde van zijn snuivend ros, reeds half onder water; hoog zich toen over den hals van het dier en greep een van diens ooren die het uit angst gespitst had, tusschen zijn tanden. Ai, siste hij. Onder den woesten beet richtte het arme dier zich met een smartkreet op. «Gered", riep de Chouan. Zij bereikten den anderen oever De waard van de herberg «De Wolfskop", had zich reeds lang ter ruste begeven. Boishardy beukte op de deur. Het duurde vrij lang eer er antwoord kwam. Eindelijk stak door een dakraampje een dik, grof hoofd, nog versuft door den slaap, naar buiten. Wie daar In naam van God en den Koning maak dadelijk open, driedubbele slaapkop, als je ten minste niet wilt, dat de jongens je over een poosje het genot van het bed voor altijd be nemen Jan Tarridea liet zich dat geen tweemaal zeggen. In een oogwenk waren allen, hij, vrouw, dochter, heel het personeel, op de been. «Allereerst, zorg goed voor het paard! Ik wil, dat het over een half uur geen nat haartj e meer aan zijn lichaam heeft. Vergeet niet een maatje brandewijn over zijn haver te gieten." Toen hij dit bevel aan den staljongen ge geven had, wendde de hoofdman zich tot den herbergier, die, ondanks zijn dikte, hevig stond te rillen, een weinig door angst, maar hoofd zakelijk door koude, daar hij in zijn haast niet dan de hoogstnoodige kleedingstukken had aangetrokken. «En jij. om je het ambacht van chouan te leeren, zou ik je eigenlijk zóó als je daar staat een wandeling rondom de stad moeten laten makenmaar, ik ben te goed. Ga je aan- kleeden, dan zal ik ondertusschen mijn voeten wat warmen. De meid, geholpen door de dochter des huizes, Livia, had het vuur iu den haard weer wat opgerakeld. Moeder de vrouw zette nu een pau op den drievoet, terwijl het jonge meisje eenigen voorraad uit de kast haalde. Boishardy zat huu bedrijvigheid aan te kijken te midden van een wolk van damp, die uit zijn doornatte kleederen opsteeg. Hier, in deze heldere, warme keuken overviel hem een gevoel van behaag lijkheid, dat hem langzamerhand geheel over meesterde. Hoe gehard hij ook was tegen vermoeienissen, toch hadden de tocht van dezen dag en zijn nachtelijke rit zijn leden uitgeput. En al is men nog zoo gewend aan een leven vol gevaren, niettemin gevoelt men voor het oogenhlik het heerlijk genot van een huis, gesloten voor den alles doordringenden wind, van een toevluchtsoord, veilig eu zeker, opge- vroolijkt door omhoogwringende vlammen in den haard en het gezellige heen en weer loopen van menschen, die zich beijveren aan onze ver langens te voldoen. 'Zal ik uw bed opmaken in de groene kamer, mijnheer Boishardy?" vroeg Livia met haar heldere stem. Het opgevouwen linnengoed, dat het meisje op haar arm had, gaf een frisschen geur. De Chouan wreef zich de oogen, als ontwaakte hij uit een droom. Plotseling zag hij daar voor zijn geest dat andere bedje, te Heraldy, met zijn houten bank, zijn kromgetrokken bed steeplank en versleten dekenhij zag de spinnen webben in de hoeken en het arme schepseltje van twaalf jaar, dat met den dood worstelde zonder te klagen, denkende aan een mooi nieuw pak met paarlemoeren knoopen, waar naar het reeds zoo lang te vergeefs verlangd had en dat het waarschijnlijk nooit dragen zou Hij schudde zijn zware bruine haren, noch vochtig van het zeewater en keerde zich af van den haard, waarboven heerlijke boter zacht stond te braden. «Ik ben hier niet om het me lekker en ge makkelijk te maken, bromde hij. En zijn hoofd opheffende naar den zolder riep hij«zeg, heer waard, ben je haast klaar met aankleedenl" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1