GEMENGD NIEUWS. jaar door ongesteldheid verhinderd was aan de wetgevende werkzaam heden deel te nemen, was gisteien weder in de Kamer aanwezig. „liet Blauwe Kruis". Op eene den 23 September 1.1. ge houden Openbare Vergadering is be sloten tot oprichting eener Vereeni- ging, genaamd «Het Blauwe Kruis", en ten doel hebbendevoorkoming en bestrijding van verwaarloozing en mishandeling van kinderen, eu be strijding van onzedelijkheid onder iederen vorm. Volgens de Statuten zijn de mid delen om tot dat doel te geraken le. Één (later zoo noodig meer, en in verschillende gemeenten) tehuis, dag en nachl openstaande, voor gratis opname van verlaten, mishandelde of verwaarloosde kinderen. 2e. Het openstellen in verschillende wijken der stad van lokalen, waarde jongelieden den avond gezellig onder toezicht kunnen doorbrengen. 3e. Het weren van zedenbedervende lectuur, platen, enz. 4e. Het verspreiden van geschriften. 5e. Het houden van openbare ver gaderingen. Gehoor gevende aan den op bedoelde vergadering geuiten vvensch, om een en ander schriftelijk nader toe te lichten en tevens antwoordende op eenige geopperde bezwaren, diene hel volgende: Men vroeg: Waarom geen aansluiting bij bestaande vereenigin- gen Wij antwoordenorndat ons plan te verschillend en tevens te breed was opgezet om ons bij ééne bepaalde ver- eeniging te kunnen aansluiten «Het Blauwe Kruis" wenscht bovendien als 'tware een centraal punt te worden, die tevens personen, die niet elders geholpen kunnen worden, onder hare hoede wil nemen en houden zooveel zij kan. Wat te doen echter zonder geld en zonder werkkrachten? Deze vragen hebben het Bestuur meer dan eene vergadering gekost. Vele plannen werden gemaakt, die alle, weder werden verworpen, totdat ik ten slotte voorstelde te trachten eene Fancy-fair te organiseeren. Door het Bestuur werd ik daarbij gemachtigd alle stappen te doen welke mij geschikt voorkwamen om dat doel te bereiken. En ziet, na korten tijd verkreeg ik reeds de ge wenschte resultaten. Het eerst vond ik medewerking bij een groot aantal dames, welke zich gaarne bereid ver klaarden zich met den verkoop op de te organiseeren Fancy-fair te willen belasten. Vervolgens vond ik steun bij de firma's v. d. Laan, Arts and Crafts, Fortman, Verhchtings Maatsch. «Astra", Couvé, Doornhagen Co., Noordijk en Brood, welke zich allen bereid verklaarden hetzij door schen kingen, decoratie of goederen in bruik leen, het plan te willen steunen. Ook het Genootschap «Pulchri Studio" bleef niet achter. Op een tot hare leden gerichte circulaire mocht ik reeds vele antwoorden ontvangen, zoodat reeds vele werken zijn toege zegd o.a. door Jozef Israels, H. W. Mesdag, Mevrouw MesdagVan Houten, mej. Anna Kerling, Mej. Cl, Prys v. d. Hoeven, Albert Roelofs, Jhr Mr. C. Storm v. 's Gravesande, Toon Dupuis, Mej. Hense, Willy Sluiter, Ch. Gruppé, J. G. Smits, Jan van Rhijnnen, A. Boudewijnse en A. le Comte, waar van eene publieke kunstveiling onder bekwame leiding zal worden georga niseerd. Ook in de Muziekale wereld werd mijn verzoek gunstig ontvangen, en verschillende toezeggingen zijn reeds gedaan, en velen nog in het vooruitzicht. Om echter alle personen, zoowel particulieren als firma's, welke ik tot deelname zou willen opwekken, per soonlijk te gaan bezoeken, ontbreekt mij helaas den tijd, en ik geloof zeker dat wanneer ik daarom in dit blad deze oproeping tot hen doe, die even zeer het doel niet missen zal. Nog véél, héél veel geld is er noodig om het groote dool der Fancv-fair, (het stichten van een tehuis voor verlaten en verwaarloosde kinderen) te kunnen bereiken, en daarom is het eerst dat ik mij wend tot alle kunstenaars, van welke richting ook, tot alle groote firma's in elk eenre, met het verzoek Help ons, zooveel in Uw vermogen is, ons doel bereiken. En ten tweede roep ik alle particulieren toe: Als straks ons doel ten deele bereikt is, als de Fancy-fair daar is, komt dan allen op, en steun ons, zooveel in Uw ver mogen ligt, in ons zeker niet gemak kelijk streven de verzorging van het arme en verwaarloosde kind. Het geldt hier niet den vreemde, maar ons eigen, Hollandsch kind, dat ge zelf dag aan dag ziet loopen bedelen, of nog erger, stelen, en dat wij tot eiken prijs moeten trachten te be houden, om het niet te laten boeten voor de misdaad der ouders Ik hoop en vertrouw daaibij op üw aller medewerking. Den Haag. 23 Maart 1903. LOUIS. A DE VRIES Het Comité is samengesteld als volgt: Louis A de Vries, Voorzitter Stationsweg 36Mevr. A. F,, de Vogel Schuld, Daguerrestraat 20; Mevr. H. BokhorstHoltgrave, De Perponcher- straat 129; Mevr. Nieuwenhuijzen KrolI, Groot Hertoginnelaan 122; Mevr. v. Dorp, Kanaalweg; Mej. B. G. v. d. Dussen, Obrechtstraat 89; Mej. De Bats, Suezkade; den Heer G. H. A. Simon, Emmastraat lb; den Heer Verschuur, Celebesstraat 37. P.S. Alle correspondentie betref fende de Fancy-fair te richten Louis. A. de Vries Stationsweg 36. Photographic-wedstrijd. Door den redacteur van het Tijd schrift voor Photografie «Lux" is een wedstrijd van photographieën uitge schreven, onder de volgende voor waarden 1. De wedstrijd is open voor alle abonné's, binnen- of buitenslands verblijf houdende. Als abonné's worden ook gerekend de leden der Vereeni- gingen, waarvan »Lux" officieel orgaan is en die «Lux" persoonlijk ontvangen 2 Ter mededinging wordt voor iederen inzender slechts één photo (eene origineele opname) toegelaten Deze photo mag nog nimmer voor eenigen wedstrijd zijn ingezonden. Het formaat wordt vrijgelaten. De photo moet opgeplakt zijn; het nega tief moet tevens medegezonden worden 3. De photo's blijven 't eigendom der redactie van «Lux" om als illu straties voor dit tijdschrift te dienen. De negatieven der niet bekroonde photo's worden direct aan de inzen ders teruggezonden; de bekroonde daarentegen eerst na reproductie. 4. Iedere photo moet onder een motto vóór 1 October 1903 worden ingezondenaan het adres van de hoofdredactie: Nassaukade 316, Am sterdam, met bijvoeging van een ge sloten couvert inhoudende opgave van naam en woonplaats van den inzender, doch buitenop het motto dragende. 5. De jury zal uit 5 leden bestaan, t.w. de heeren: Ign. Bispinck, C J. Haages Jr., dr. Ed. Neuhauser, J R. A. Schouten, en L. W. R. Wencke bach. 6. Als eerste prijs wordt uitgeloofd de zilveren «Lux"-medaille,expresselijk voor dezen wedstrijd geslagen. Als tweede prijs wordt door de Amstcr- damsche A.-F.-V bereidwillig ter be schikking gesteld de groote plaque der Vereeniging. Als derde prijs wordt uitgereikt het «Lux '-diploma voor verdienstelijk photographisch werk. De jury behoudt zich het recht voor deze onderscheidingen niet toe te kennen. 7. De met den eersten prijs be kroonde photo zal door de firma RoelofTzen, Hübner Van Santen in heliogravure op beeld-oppervlakte circa 40 X 50 c.M. vergroot worden. De papiergrootte is circa 70 X 95 c.M. Deze kunstplaat zal uitsluitend voor de »Lux"-abonné's tegen geringe ver goeding worden verkrijgbaar gesteld. 8. De ingekomen photo's zullen geëxposeerd worden in de lokalen der Amslerdamsche Arnateur-Fotografen- Vereeniging. 9. De terugzending der niet-be- kroonde negatieven zal geschieden binnen 14 dagen na de hiervoren vermelde tentoonstelling. 10. In alles, waarin dit programma niet mocht voorzien, beslist de jury, in overleg met den uitgever, den heer J. R. A. Schouten. Deze wedstrijd wekt nu reeds zeer veel belangstelling in amateur-photo- grafen-kringen, en zal waarschijnlijk aanleiding geven tot een belangrijke tentoonstelling van fraai werk. Schipbreuk van de „Prins Frcderik Hendrik". Een Lloyds-telegram van Trinidad meldt dal de Prins Frsderik Hendrik (een stoomschip van den Kon. West- Indischen Maildienst te Amsterdam), den 28e een totale schipbreuk geleden heeft bij Tunar-point (eiland Margarita in de Caraibische zee). Alle opvaren den zijn gered. Een deel der lading kan misschien geborgen worden. PLAA'I SEIJJKK BERICHTEN. Door het Bestuur der vereeniging «Ambachtsschool voor Amersfoort en omstreken" is de toelating vastgesteld van leerlingen voor den cursus 1903— 1904. Zonder examen werden toegelaten, op grond der verklai ingen, afgegeven door de Hoofden der scholen Voor het timmeren H R. van Beek, R. Schouten, W'. Caarls. M. van den Hoorn, A. II de KruyIT, J. Vos, J B. Cornellisse, M van Kleef, H. A Enklaar, P. W. Beyer, G. Timmerman, W. van Aken, J. van den Hoek, J. van Kerk- hofT, P. C. van Stempvoort, W. Roos, W. Moesbergori, W. Eggenkamp, W. van den Biug en W. Deys. Voor het schilderen: J. Sehilstra, L Bekker, A. Snijders, J. Mets, A. van Barlingen, L. Vierdag, W. Veenen- daal K. van Kamp, G. van Veenen- daal, C. Rikaart, A. Kreykamp en J. van de Weijer. Voor het meubelmakenL. Bins- bergen, J. Jansen, J. van Dijkhuizen en H. Riphagen. Voor het schilderen: J. C. deFroe en P. Groot. Van de 12 candidaten, die zich aan een nader onderzoek moesten onder werpen, slaagden er 7, te weten voor het timmeren: H. van Ingen; voor het smeden: N. J. Hardeman, Chr Kroes S. van den Uithoorn, H. van den Bor en 11. Dumoulin, voor het meubelmaken: J. Bouwmeester. In het geheel zijri derhalve voor den cursus 19031904 toegelaten: 45 nieuwe'leerlingen en wel 21 voorliet timmeren, 17 smeden, 5 meubelma kers en 2 schilders. De school telt met het begin van den nieuwen cursus 129 leerlingen. Tot leeraar aan de Rijksland bouwschool te Wageningen is benoemd H. F. Hartogh Heys van Zouteveen, aldaar, thans lijdelijk als zoodanig aan die inrichting werkzaam. School- en weeskinderen. Door do Nederlandsche Cenlraal- Spoorwegmaatschappij is eene belang rijke reductie ingevoerd voor het vervoer van gezelschappen; school- en weeskinderen. Deze gezelschappen, (kinderen en geleiders) moeten min stens uit 10 personen bestaan. Bij 20 of minder kinderen wier leeftijd minder dan 15 jaar moet bedragen wordt één geleider kosteloos ver voerd; bij 2140 kinderen 2 ge leiders, enz. Deze collectieve biljetten worden uitgegeven voor de 2e en 3e klasse. Retourbiljetten zijn slechts 2 dagen geldig. Aanvragen voor dergelijke uitstapjes kunnen worden ingediend bij den chef van het station van afreize. In de Maandagavond gehouden jaarvergadering van de werklieden- vereeniging «Onderlinge Hulp" werden de aftredende bestuursleden de heeren Dr. A. 11 C. van Driel, Jhr. Mr. B. VV. Th. Sandberg, H. van Surksum. J. van Beek en J. Cornelissen rnet nagenoeg algemeene stemmen her kozen. Als gedelegeerden tot het nazien der rekening werden herkozen de hee ren Tromp van Holst, Hol en Van de Water. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een batig saldo van f 1761.99. Op voorstel van het bestuur werd art.26 van het Huishoudelijk reglement aldus gewijzigd «De uitkeering wordt verminderd met het bedrag, dat het lid geniet wegens een hem krachtens de onge vallenwet, in verband met de uit oefening van zijn bedrijf overkomen ongeval (behalve de krachtens der wet verleende genees- of heelkundige behandeling of vergoeding daarvoor). Is dit bedrag gelijk aan, of grooter dan de uitkeering, dan vervalt het recht op uitkeering." J. Berkbout, pupil van de Maat schappij tot Opvoeding van Weezen in het Huisgezin" op Zandbergen alhier, is geslaagd voor het toelatings examen voor de Rijks-Kweekschool voor onderwijzers te Nijmegen. Op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen en Gezondheids leer, dezer dagen, in Maart, te Gent (België) gehouden, is de bekende firma P. Molenaar Co., Westzaan, voor de 7de maal bekroond op haar extra Kindermeel met de hoogste onderscheiding. Wel een bewijs dat het ook in het Buitenland levensvat baarheid bezit. Het strekt de Ilol- landscbe firma tot eer, daar 7 inzen dingen uit het buitenland vertegen woordigd waren. Vrijdag kwamen in de Kamper binnenpoort twee wagens met elkaar in botsing met het gevolg dat een ruit bij den heer Mol aldaar werd ingedrukt. Dagelijks komen op dat zoo druk punt van onze stad strem mingen in het verkeer voor. Het ware te wenschen dat liet gemeente bestuur kon besluiten die hoofdingang tot de stad te verbreeden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand Maart: de Vries, Amsterdam. Mej. Wed. v. d. Hoek, S. Ilofiaa, Barneveld. Roovers, Delft. Mej. A. Sieder, Haag. H. Jonkman, Rotterdam. Gepost op: A'dam—Helder, Mej. C. de Visser, Amersfoort. Zwolle—Utrecht, A. Cozijnsen, 373c STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 30 en 31 Maart 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Letnwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen P r ij z e n van f 30. 55 56 615 622 661 3305 3320 4976 4988 4989 9703 9707 9714 9720 9723 9726 10402 10421 10435 18843 18848 18852 18863 18866 18878 18953 18964 19552 19553 19589 19596 en 20573. Te zamen 32 prijzen. De kwaadaardigheid waarmede de mazelen ook iri Engeland in de laatste jaren optreden en die in Nederland reeds is toegeschreven aan de af schaffing der aangifte, wil men thans, naar het Tijdschr. v. Gen. meldt, bij onze overburen bestrijden door de aangifte in te voeren. Te Norwich wordt, op voorstel van den medical officer of health aan de praklizeerende geneeskundigen een belooning toege kend voor iedere aangifte. Te Londen heeft de County besloten, de bepalingen der gezondheidswet ook op de mazelen toe te passen. «The Lancet" twijfelt er niet aan, of de groote kosten, die de aangifte volgens het Engelsche systeem medebrengt, zullen voldoende vergoed worden doordat men, vooral in scholen, kennis zal vei krijgen omtrent nieuwe gevallen en de wijze van verspreiding. De ge volgen der proefneming ziet dat tijd schrift belangstellend tegemoet. Vogel moord. Het weekblad «Avicultura" plaatste de volgende advertentie: «Gevraagd: Vinken, putters, keepen, barmsijsjes, goudvinken, van ieder duizend per week. «Brieven' metollerte koopmanspi ijs. Adres: Floralia, Assen." Deze Advertentie doet het Ulr. Dagbl. schrijven: Duizend goudvinken, duizend barm sijsjes, duizend keepen, duizend put ters, duizend vinken iedere week, dat is het wat men zich niet ontziet openlijk in een Nederlandsch blad te vragen. Met welk doel Verspreiding levend om in kooitjes in 't klein te worden verkocht? Duizend van ieder per week? Of dood. vijfduizend nuttige vogels iedere week, voor een oogenblik ge bruik aan de tafels van domme en wreedaardige lekkerbekken? Misschien naar Rusland, waar tegen woordig het eten van inusschen en andere vinkachtigen fringillae mode schijnt te zijn? Weet gij wat het zeggen wil, waarde lezer, iedere week vijfduizend vogeltjes, die met hun sierlijke kleuren en hun vroolijk gezang onze velden en tuin bevolken, onttrokken aan hun natuur lijke bestemming. Dat wil zeggen, dat over eenigen tijd geen zangvogel meer in ons land te bekennen is! Terwijl vroeger het gekweel en het gekwetter in de natuur een lust was om te hooren, thans op menige plek in ons land al reeds doodsche stilte kwikstaartje, meezen, is het geen zeldzaamheid als men ze nog te zien krijgt? Thans wacht dit zelfde lol ook onze sierlijke vinken, met hun deftig kopje en hun roode borst. En terwijl insecten ongehinderd kaalvreten wat zij kunnen vinden, heerscht alom onverschillig zwijgen in de natuur, wier vogelenwereld is uitgemoord. De bloemenvelden in den omtrek van Haarlem hebben Zondag reeds vele kijkers uit Amsterdam gehad, die menig ruiker naar huis medenamen. De spoorweg heeft het echter niet drukker gehad dan op een gewonen zomerschen Zondag. Ingepikt. Toen het ss. Potsdam der Holland- Amerika-lijn Zaterdagnamiddag op het punt stond van Rotterdam naar Amerika de reis te aanvaarden, kwam aldaar telegrafisch bericht van den officier van justitie uit Chemnitz, waarin de aanhouding verzocht werd van R. Z., verdacht van verduistering van een belangrijke som gelds. Door den inspecteur der rivierpolitie, den heer Holsbergen, werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld en de gesignaleerde werkelijk aangetroffen, toen hij op het punt stond de wijk te nemen naar de Nieuwe Wereld en zich juist daartoe aan boord wilde begeven. In afwachting, dat over zijn uit levering beslist zal zijn, werd hij overgebracht naar het huis van be- waring aldaar. Luchtbnllon. Donderdagmiddag te 2.43 kwam te Zwolle neder de luchtschipper Louis Goossens, uit Amsterdam, te 1 uur met drie passagiers opgestegen van een particulier terrein te 's Graven- hage. Voor de vulling was eigenbereid waterstofgas gebruikt. Deze opstijging was de eerste in een wedstrijd tusschen een viertal luchschippers, waarbij rekening zal gehouden worden met lijd voor de vulling, afstand, duur van den tocht, enz. Volgende opstijgingen geschieden uit Amsterdam en uit Rotterdam. Tijdens de in de volgende maand in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam te houden luchtballon tentoonstelling zullen. naar het Nieuws meldt, herhaaldelijk luchtreizen onder nomen worden, ook met bestuurbare ballons. Afgematheid in het voorjaar. Wanneer de eerste warme dagen in het land komen zooals verleden week hoort men al heel spoedig een klacht over afgematheid in de leden, over een drukkend, zwaar ge voel en gebrek aan lust om te werken. De oorzaak dezer klacht ligt nóch in den hoogerer, barometerdruk, nóch in de grootere hoeveelheid electrici- teit, die de lucht bevat, ofschoon ook onderzoekingen van den tateren tijd er op schijnen te wijzen, dat bij ster ken zonneschijn de nabij den grond liggende luchtlagen meer met elec- trieiteit worden voorzien. De alge meene matheid ligt geheel aan de plotselinge verhooging der tempera tuur, aan de sterke warmteontwikke ling. Wij weten dat hooge tempera turen het lichaam ongeschikt maken om te werken, dat zij de energie en de arbeidskracht der zenuwen ver minderen. Een en ander berust op de zelfregeling van het organisme, dat als een in werking zijnde machine warmte ontwikkelt en de overbodige warmte aan de buitenwereld afstaat. Hoe hooger evenwel de buitenwarmte is, hoe minder hot lichaam daaraan kan mededeelen. Om nu «overver hitting" der machine te voorkomen, bepeikt zij haren arbeid. Dit proces begint in de eerste warme dagen van het voorjaar. Het lichaam moet zich natuurlijk eerst eenigermate «acclimatiseeren", zich eerst weer aanpassen aan de hoogere temperatuur, wijl de afwisseling door gaans geheel onverwachts plaats heeft. Tot zoolang dit heeft plaats gehad, voelen wij ons eenigszins onlekker. Een aantal bijoorzaken werken hier bovendien nog toe mede. De zon, de heldere hemel boven ons, lokken ons des morgens uit, inplaals van zooals gewoonlijk direct aan ons werk te gaan, eerst een wandeling te maken. Wij zijn intusschen het wandelen min der gewoon geraakt, we zijn misschien in den winter eenigszins in gewicht toegenomen in elk gevalwij zijn gauwer vermoeid, vooral in onze bee- nen, terwijl onze winterkleeding ons ook nog belemmert in onze gemak kelijkheid van beweging. De opgewekt heid, door het mooie weer en het genot van de wandeling bij ons in het leven geroepen, verdwijnt daar door spoedig, om voor vermoeidheid plaats te maken, die zich vooral onaan genaam laat gelden wanneer wij direct na de wandeling aan het werk moeten. Bovendien komt er misschien ook nog een moreele oorzaak bijwaar wij toch al eenigszins vermoeid aan het werk gaan, hindert ons nog de gedachte, dat wij, in plaats van van het mooie weer te kunnen blijven profiteeren, bij ons werk worden op gesloten I

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2