B IJ O E G S E L van ZATERDAG 4 APRIL 1903. 7^ iunnenlanlT" gemengd nieuws. ingezonden. behoorende bij de Advertentie n. COGNAC FINS BOIS PLA »'l SEI.I JKE BKRICHTEiV. De 1ste luitenant C. A. van Enscliut is bij zijn vertrek naar Den Helder door bet symfonieorkest »Jubal" tot eerelid benoemd. Volgens de »Eembode" zal Mgr. Dr. J. A. H G Jansen. Geheim Kamei- heer van Z H. den Paus, op Zorulag '26 April a.s., bij gelegenheid van het hier te vieren Pausfeest. eene feest rede houden in den R. K Volksbond. Aan de veemarkt waren aange voerd ruim 50 stuks vee. Vette koeien golden f 1.80 a f'230, kalfkoeien 165 a 215, guste koeien f140 a f 165, kalfvaarzen f130 a f170, guste vaaizen f95 af 115, met vluggen handel en hooge prijzen. Ds. A. M. Donner, predikant bij de Ger. kerk alhier, komt voor op drietal te Kampen. Ds. L Schutte, Evang. Lutheisch predikant te Utrecht, hoopt aanstaan den Zondag iri de Luthersche kerk alhier voor te gaan. Tol kastelein in de sociëteit »de Vereeniging" is benoemd de heer W. van den Belt, sergeant hij het 5e regiment infanterie. Waarschijnlijk naar aanleiding der beide adressen van de Kamer van Koophandel en de Vereeniging «Handel en Nijverheid" Iaat de administratie der posterijen bij wijze van proef des morgens genoemde post per fiets van den trein halen, waardoor zij een tijdsbesparing verkrijgt van hoogstens 15 minuten. Dat de eerste post deze dagen vroeger is dan gewoonlijk, is door velen reeds opgemerkt. 372e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 1 en 2 April 1903. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f 100 op No. 14402. P r ij z e n van f 30. 656 4980 10410 10416 16099 en 18865. Te zamen 7 prijzen. De Soldatenkrant vermeldt, dat het in de bedoeling der Regeering ligt, het tegenwoordig vei blijf onder de wapenen van de lichtingen I960 en 1901 voor twee beurten herhalings oefeningen te doen tellen. Nieuwe. Spoorwegrijtiiigeu. Naar de »0. H. Ct verneemt, zullen de 25 3e klasse spoorrijtuigen. bestaande uit elf coupe's, en de trein nieuw model gemengde rijtuigen, be staande uit acht en een halve coupé, voor rekening van de H. IJ S. M. in de maak aan de Kon Rijluigfabriek van de firma Beynes te Haarlem, van electiisch licht voorzien worden. Dit zijn de eerste rijtuigen, welke van deze wijze van vei lichting voor zien zijn. Actie Spoorwegpersoneel. Donderdagavond half elf uur werd in Den Haag zoowel op straat als huis aan huis een manifest verspreid van de Algemeene Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramweg personeel, afdeehng Den Haag, waarin o in. wordt medegedeeld dat de spoorwegorganisatie, om tot kalm oveileg te kunnen geraken, geen tijdstip of ultimatum stelde om den maatschappijen gelegenheid te geven zich te kunnen gereedmaken voor onderhandelingen, waai in de organi satie het volste vei trouwen stelde Het begeleidend schrijven aan die vervanglijsten bevatte de redene waarom nu de verzoeken werden ingezonden en nu zal de weg tol onderbandelen worden afgesneden door den grooten spoed welke, wordt gemaakt met de zoozeer gevreesde wetsbepalingen, waardoor de lijd tot zorgvuldige voorbeieiding ontnomen wordt, zoodat het personeel tot het uiterste rechtsmiddel wordt gedreven, terwijl het bestuur overtuigd is, dat kalme besprekingen, elk incident had den voorkomen. Het spoorwegper soneel zoo eindigt het manifest wil dus geen staking, maar wordt ertoe gedwongen. In een gisterenavond te Amster dam druk bezochte vergadering, ge houden in »Plancius", uitgeschreven door de Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel is do volgende motie aangenomen met 597 stemmen voor en 3 blanco: »De vergadering enz., gehooid heb bende de besprekingen over de ge wijzigde wetsontwerpen, spreekt zich uit, het Landelijk Comité van Ver weer te volgen, stelt vertrouwen in het hoofdbestuur, en zal op bet eerste sein het werk neerleggen, lot wering der dwangwetten, tot doorvoering van den looneisch, weder indienst treding der ontslagenen, bepeiking van willekeur van de onmiddellijke superieuren en voor het behoud dei organisatie." Aan de rij wiel fabriek «Simplex" Overtoom, Amsterdam, hebben alle werklieden 140 in getal het werk gestaakt. Aanleiding is het ontslag van een werkman, wien dit 14 dagen te voren is aangezegd. Het gebruik aan de fabriek eischt slechts opzeg ging met de week. De directeur der fabriek weigert met het bestuur van de metaalbewerkersvereen. «Nieuw Leven" te onderhandelenen wenscht slechts de vertegenwoordigers van zijn eigen fabriek te ontvangen. In de Maandagavond gehouden vergadering van de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen- vei keer te Baineield is besloten op het kerkplein een standbeeld ter her innering aan Jan van Schatlelaar op te lichten. Daar de uitvoering van hei werk aan den bekenden beeldhouwer Bart van Hove is opgedragen, zal hei beeld ongetwijfeld een sieiaad vooi het dorp worden. De gemeenteraad van Soest heefi besloten tot den bouw eener fuhiiek voor electriscbe verlichting. Dooreen 50-tal ingezetenen is reeds aansluiting verzocht. In België werd dezer dagen een belasting op de-jenever ingevoeld en terstond na aanneming in werking gesteld. Naar de Belgische bladen thans berichten zijri de resultaten daarvan verrassend en valt vooral in de havenplaatsen verminderd gebi uik te constateeren. De drank is dan ook de helft duurder geworden. Intusschen neemt liet biergebruik toe, hetgeen heilzaam wordt geacht, omdat het Belgische z g. gerstebier in het geheel niet schadelijk is. Nog een Aprilgrap. Met de officieren der Haarlemsche schutterij is een Aprilmop uitgehaald. Eenige dagen geleden ontvingen de heeien een gedrukte circulaire, oin Woensdag 1 April, m liet Brongebouw, hun opwachting te komen malen bij Puns Hendrik der Nederlanden, die. naar het heette, dien dag bij den Commissar is der Koningin zou dinee- ren Toen de heeren kwamen, was in de vestibule de gebruikelijke looper gelegd en de zaal feestelijk versierd. Een uur wachtte men opdekomsr van den Prins, doch te vergeefs Ten Hotte kwamen eenige heeren achter het buffet te voorschijn en lachten de officieren uit Do poets was goed gelukt. Hondentrouw. Maandagavond omstreeks half zes reed te Haarlem op den Spaarndam- inerweg nabij de «Werf Conrad" het elfjarig zoontje van een aldaar met zijn schuit Iiggenden schipper met een sportkar, waarin een tweejarig jon getje. Door den vrij hevigen wind woei het lichte wagentje om, zoodat bet knaapje langs de glooiing van den weg in bel Spaarne rolde. De hond die bij de sportkar liep, sprong direct in 't water, greep het ventje bij de kleeren en hield het vast, tot krach tiger hulp kwam opdagen. De invloed van het jaargetijde waarin men geboren wordt op de lichamelijke grootte. Een statisticus beween, op grond van in Europa en Amerika bierom- tient gedane onderzoekingen, dat hel jaargetijde waarin men geboren wordt invloed heeft op de lichamelijke grootte die men later bereiken zal. Wat de mannen betreft zijn, vol gens hem, die welke in November het eerste levenslicht hebben aanschouwd het kleinste, terwijl zij, die in Juni ter wereld komen, de grootste. lengte bereiken. Voor de vrouwen zou de «lengte- maand" Augustus zijn zij daarentegen die in Januari de menschheid komen vei meerderen zouden klein moeten blijven. Intensieve Cultuur. Het is een feit, een gevolg van talrijke economische en politieke invloeden, dat de landbouwproducten niet meer zoo veel waarde hebben als vroeger. Het is een feit, dat voor zeer veel voortbrengselen van den akker niet de helft van vroeger op de markt gemaakt kan worden, een feit, waaraan niets te veranderen valt. Velen onder de landbouwers, die den toe stand van vroeger nog gekend hebben wenschen en hopen den goeden ouden tijd terug, doch te vergeefs. Zij begeven zich op politiek terrein, gaan naar ver gaderingen en vragen om bescherming, in plaats van zooals anderen, de hulp in zich zelf te zoeken. Ja, in zich zelf. De landbouwproducten brengen niet meer zooveel op, als vroeger, goed, maar indien het u mogelijk is, uwen akker dubbel zooveel op te doen brengen als vroeger, dan is de uitkomst dezelfde. En die mogelijkheid bestaat. Vroeger toen er nog niet die hulpmiddelen voor den landbouw bestonden, als thans, toen men nog niet zoo op de hoogte was van de bemestingsleer, als tegenwoordig, kon men den grond niet dwingen. Nu wel Nu kan men den grond noodzaken, meer op te brengen. Door een doelmatige en vooral volledige bemesting, kan men den oogst in vergelijking met vroeger ver dubbelen, verdrievoudigen. Dat noemt men „intensieve cultuur." Niet meer tevreden zfin met wat de grond wil op brengen, maar hem door bemesting en bewerking gebieden bp te brengen, wat g(j wilt. Daartoe is in de eerste plaats noodig een diepe grondbewerking. De De lucht moet in de gansche bouwlaag kunnen doordringen. Daartoe is noodig in de tweede plaats een kalkbemesting gegeven om de 4, 5 a 6 jaar al naar den aard van den grond. Daartoe is in de derde plaats noodig een volledige bemes ting met kali, phosphorus en stikstof Ik noem met opzet kali het eerst. Inder daad, door stalmest en andere door de boerderij te leveren natuurlijke meststof fen komt er in ieder geval stikstof. Ik wil niet zeggen genoeg, maar dan toch betrekkelijk meer dan kali. Daarenboven is de bemesting met stikstof en phospho rus al zoo doorgedrongen, dat die twee elementen in den mest gewoonlijk niet ontbreken. Doch de kali wel. En toch kan men geen intensieve cultuur voeren, toch kan men den bodem niet dwingen een drievoudigen oogst op te leveren, zonder kali, want elke bemesting zonder of met te weinig kali blijft onvolledig of ondoelmatig. Neen, een practisch verstan dig landbouwer weet, dat zonder kali niet alleen de grootste oogsten niet kunnen verkregen worden, maar hfi weet ook, dat, zoodra de nog aanwezige kali opge bruikt zou zijn, ook de overige voedende bestanddeelen waardeloos zijn. Intensieve cultuur is dus alleen mogelijk bij volledge bemesting, waarbij in geen geval kali mag ontbreken. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de hopy niet aan den inzender teruggegeven. Lans Git Frysk bloed tsjock op Wol nou'ris bruwre en sie le Eu bourisje troch us irren om Flean opWy ijonge it bé-to Inn (fen 'e ierde. It Fryske lan fol eare en roni Klink den, en dawarje fier yn it roun Dyn aide eare, o Fryske groun Troch loftigh folk fen dirre aide namme Wès jimmer op dy alders great Bljuw iivich fen dy giiere heeche (stam me Yn grien, yn kteflich duórjend leat! Mei >it «Frysk Folksliet" rop ik alle Friezen en Friezinnen jer yn 'e stèd op ta et oprjuchten fen en Fryske forieninge. Lja dy mei ilwan wille matte in hets briefke skriuwe oan TH. DE JONG, Langestraat 56, Amersfoort. ItlTRGERLI.tKE STANDEN. Amersfoort. Van 26 Maart tot en met 1 April 1903. Geboren: Johannes Wilhelmus Bernar- dus, z. van J. W. Felix en J. Renes. Frederik, z. van G. Hendriksen. Cor nells Wouter, z. van K. van den Brink en E. Sterkenburg. Jan Amelius, z. van M. Lak en J. Schreuder. Willem Alfred Maria, z. van J. W. H. Koops en M. M. Guikers. Clasina Maria, d. van W. Berghuizen en A. M. Markhorst. Wilhelmina Johanna, d. van W. M. van Apeldoorn. Jacobus Johannes Gerardus, z. van J. de Jager en W. Arlar. IJmkje Everarda, d. van S. Huisman en E. Koenen. Cornelis, z. van C. van Djjl en G. Fontyn. Mechelina Cornelia Huberta, d. van J. J. van Doorn en J. Schoenmakers. Joseph Percy, z. van W. R. Maceord en M. Ceulemans. Ondertrouwd: Geene. Gehuwd: J. W. van Keeken en W. van Nieuwenhuizen. Overleden: Een levenl. aangeg. kind vr. gesl. van jhr. mr. B. W. Th. Sandberg en M. E. H. Geisweit van der Netten. Eliza Isabella Francisca Ludovica de Sternbach, 78 j. wed. van J. A. Eschau- zier. Wilhelmus Joseph Bunnik, 6 j. Alfida Groenestein, 34 j. echtg. van C. van Doornik. Maria Pannekoek, 2 m. Hoogland. Gehuwd: A. van den Brom en W. van Straten. OverledenP. M. van Dijk, oud 51 j., echtg. van A. van Kleinwee. Leusden. Geboren28 Mrt. Hermanus, zoon van Barend'Jansen en Aartje van Wilgenburg. Overleden: 29 Mrt. Peter Schoonder- beek, oud 63 j., ongeh. Woudenberg. Geboren: 27 Mrt. Anton, z. van Cor nelis Valkenburg en beertje van Schaik. Hendrika, d. van Hendrik Valkenburg en Hendrika van de Woerd. 1 April. Dirkje, d. van Pieter Wagensveld en Dirkje Hay- Overleden: 1 April. Teunis de Kruiff, wedr. van Johanna van de Lagemaat, 69 j. RECLAMES. Woorden van een geleerde. Twee tegenovergestelde wetten schijnen thans in strijd, een wet van bloed en van dood die iedere dag nieuwe strijdmiddelen uitdenkt, en een wet van vrede, werk en heil die slechts denkt om den menseh van de plagen te bevrijden die hein over vallen De een zoekt slechts hevigè.overw inningen, de andere slechts de verlichting van het mensch- dom. Deze laatste stelleen menschelijk leven boven al de overwinningen, gene offert honderd duizende levens op ter wille Van een enkele Wie spreekt zoo? Pasteur de populairste der geleerden, de inan wiens werken de voorwaarden vanjTiet mcnschelijk leven verbeterd Inebben, niet alleeif door ons lijden te verminderen.;maar ook door onze hulpmiddelen te vermeerderen: Deze woorden zjjn thans van pas op het oogenJMik dat men dezer dagen meedeelt de ontdekking van een électrich gewer waarmede men acht en twintig schoten perminuut kan doen, op het oogenbJik waarop men dp eene bescheidene wijze spreekt van eene nieuwe uitvinding die de knal, de róók en het terugsaooten der oorlogs wapenen zjju doen verdwijnen l Gelukkigerwijze dat rnen buiten deze kampioenen van de dqtode wet, wij ook d,é kampioenen van de menschhevendheid hebben oiyler dezen laatsten kan men op )den eersten rang stellen de geleerde die door zijne onsterfelijke ontdekking der Pink Pillen en de talrijke genezingen <jfie zij verschaft hebben, de erkentelijkheid verdieot heeft van duizenden personen van alle klasseiyder maatschappij en van alle landen. Onder deze Jaalste kan men vermelden Mej. B.^Westcrs wonende te Nieuwe Schans. Mejuffrouw B. WESTERS volgens portret. Bij dezen, zoo scjnijf zij betuig ik U mijn har- telijken d.mk voor de wondervolle genezing door de Pink Pillen van- Dr. Williams verkregen.;' Sedert eenigen tijd was ik lijdende aanfbloed- armocde waardoor ;ik zeer verzwakte. De/eetlust was uiterst gering-: en ik ondervond dikwijls de grootste moeilijkheden om mijn voedsel teferteren. De geringste kracl^sinspanning was pijnlijk, oor suizingen en verblindingen waren de zeker*teekenen van mijne zwakte Üjjjar mijn broeder miüpp zekeren dag aanraadde datSk de Pink Pillenïens moest gebru ken ben ik éi toe overgegaaJT en na het gebruik van vier d«>zen gevoel ikjnij zoo wel varend als ik voorheen nimmer gc\\mest ben. De personen die gelijk Mej. J^esters lijden, moeten op dezelfde wijze redenjlren. Waarom zouien de Pink Pillen mij niet^enezen daar zy zoovele personen genezen hebban die aan dezelfde kwaleu leden als ik? 'Ziy^tevan de Pink Pillen gebruik zullen maken zullen weldra eene verbete ring in hun gestel waarnemen indien zij aan ziekten lijden voortkomende uit de verarming van het bloed zooals bleekzucht of bloedarmoede, maag kwalen, rheumatiek enz Prijs f 1.75 de doos; f9.perGdoozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist, en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. r Société Anonyme. RSFOORT,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5