NIEUWE Nieuws- eu Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. i\o. 32. Woensdag 22 April 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. IUH1 LNLANP. BINNENLAND. FEUILLETON. Zijn laatste Toevlucht. Amersfoort sc ourant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephooiuio. 69. AD VERTENTlfiN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer T\Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte President Steyn. Zondagmorgen zijn te Brussel aan gekomen de heer Gordon Fraser, schoonbroeder van president Steyn en Colin Steyn, de vijftienjarige zoon van dezen laatste. »Nadat zij een bezoek gebracht hadden aan mevrouw Louis Botha, bezochten zij het bureau van de Vlaam- sche Gazet. Met veel genoegen mogen wij bevestigen zegt dit blad dat de toestand van den president al beter en beter wordt. Vóór enkele weken was hij een weinig verzwakt: de geneesheeren hadden hem toege laten twee, drie uren per dag te lezen: de heer Steyn had zich aldus te veel vermoeid; maar thans is hij even wel varend als voor het kleine ongeval, dat zich voordeed, zoudat de brief van mevr. Steyn, die de VI. Gazel over nam ook voor den huidigen toestand van den heer Steyn mag gelden: alleen moet hij nog zijn blauwen bril dragen. De oorzaak van de ziekte blijft nog altijd raadselachtig werd de president getrollen door een zonnesteek terwijl hij op het veld uitrustte in een tent, of wel moet die lamheid worden toe geschreven aan de vergiftiging van het bloed door het eten van bedorven vleesch? De uitstekende geneesheeren, die den heer Steyn verzorgen, zijn het daarover niet eens. Vooralsnog ontvangt de heer Steyn zoo weinig mogelijk; het is vooial de kalmte van het leven, daar aan de boorden van het meer van Genève, die een heil- zamen invloed uitoefent". De heer Fraser heeft vei klaard, dat half Mei de heer Steyn naar Reiclien- hall,- in Duitschland, zal vertrekken, waar de Villa Stunn voor den door- luchtigen zieke beschikbaar gehouden wordt. Gisteren zijn de heeren Fraser en Steyn naar Utrecht vertrokken, waar de heer Steyn Jr. zich in't bijzonder gaat toeleggen op grondige kennis van de Nederlandsche taal. Het huis van Paul Kiuger, te Pretoria, is bij opbod voor 100.000 francs verkocht Hertog Adolf Friedrich van Meck lenburg, een broeder van den Prins der Nederlanden, ritmeester bij het garde kurasviersregiment, had Zondag avond het ongeluk op zijn lit vari Schwerin naar Berlin, nabij Dolberitz, met zijn automobiel, waarin de hei tog gezeten was met zijn bediende, in de takken vari een over den wegliggenden omgewaaiden boom te rijden. Niemand werd gekwetst. Engelschc schandalen. In «Reynold's Papeis" worden opzienbarende onthullingen gedaan omlient knoeierijen, waar leden der Engelsehe regeering, middellijk of onmiddellijk, bij betrokken zouden zijn, en wel ten aanzien van malver satiën bij de leverantiën voor het leger tijdens den Zuid-Afrikaanschen ooi log. Hel blad durft beweren dal met 't oog op de kwaliteit van som mige personen, bij deze schandelijke knoeierijen betrokken, de zaak gesust is. Toen de oorlog uit was, ontstond er «toevallig" brand in de magazijnen, zoodat de minderwaardige kwaliteit van 't geleverde, dus het gepleegd bedrog, niet meer te verifieeren was. Eilnitrd TH naar Frankrijk. In verband rnet het aanstaand bezoek te Parijs brengt men in herinnering, dat meer dan vier eeuwen verloopen zijn sinds een Engelsehe koning bin nen de muren der Fransche hoofdstad gezien werd, en toen het laatst een Engelseh vorst te Parijs vertoefde, geschiedde dit onder weinig gunstige omstandigheden Het was nl. Hendrik VI, de ongelukkige banneling, die be scherming zocht aan liet Hof van Lodewijk XI. Bij de voltrekking van het huwelijk van den groothertog van Saksen- Weiinar met prinses Karoline van Reuss, oude linie, aan liet Bofte Bticke- burg, zullen volgens de Duitsclie bladen, behalve de Keizer, ook tegenwoordig zijn Koningin Wilhelmina en de Prins der Nedei landen. Uit Den Haag wordt dit bericht bevestigd. Het Koninklijk Echtpaar en de Koningin-Moedor maakten, zonder gevolg. Zondag een rijtoer in de richting van Soeren. De Prins mende. De benoeming der leden van de Enquête Commissie betreffende den rechtstoestand van het spoorwegper soneel is spoedig te wachten Expresident Kruger zal in de volgende maand zijn zomerverblijf te Hilversum vestigen; daartoe is be reids een villa aan den Hoogen Naar- derweg gehuurd. De eerste toepassing van het nieuwe ai likel 284 Strafrecht zal waar schijnlijk niet lang op zich laten wach ten. Gelijk men weet, wordt in dat artikel gevangenisstraf of geldboete bedreigd tegen hem, die een ander door geweld of eeriige feitelijkheid of door bedreiging met geweld of eenige andere feitelijkheid, gei icht hetzij tegen dien ander, hetzij-tegen derden, weder rechtelijk dwingt iets le doen, niet te doen of te dulden". Zaterdag is namelijk tegen A. van Emmenes, den gewezen leider der grondwerkersstaking, proces-vei baal opgemaakt, ter zake dat hij den aan nemer Uiterwijk een brief heeft ge schreven, waarin deze met slaking onder zijn personeel bedieigd wordt, indien hij de uit zijri dienst ontslagen gi ondwerkers en bakschippers niet weder in dienst neemt. (N. v. d. DJ De militaire bewaking van de spoorwegen in Noord-Brabant is op geheven en zal weldra in de provincie Limburg volgen. Met de intrekking wordt deze week geleidelijk vooil- gegaan, allereerst voor de Noorrler provinciën. Het daardoor beschikbaar komen van troepen zal vermoedelijk tengevolge hebheri het naar huiszenden van onder de wapens zijnde lichtrngen of een gedeelte daarvan. Te Amsterdam zal de militaire be zetting zoowel van zee-als landmacht vooralsnog worden gehandhaafd Na de jongste werkstaking woiden zelfs maaliegelen overwogen om Amsterdam blijvend van een sterker garnizoen te voorzien. De «Reinier Claeszen" blijft nog gestationeerd nabij de spoorwegburg over den Moerdijk. Met zekerheid wordt ons mede gedeeld, dat de kolonisten dei Inter nationale Bioederscliap te Blaiicum voornemens zijn de aan deze gemeen schap toebeliooi ende gronden te ver- koopen, om zich in een andere streek, zoo mogelijk eveneens in de provincie Noord-Holland, te vestigen. De gewezen predikant Ds. Kijlsra, die lot de kolonie behoort, zoekt daartoe grond te koopen. Onze boteruitvoer wordt met een geduchten knak bedreigd. In Frankrijk, waarheen we per jaar min stens zoo'n anderhalf mil hoen kilo uitvoeren, is een margininewet aan hangig, waai bij vei boden w ordt in Fiankrijk boter en margarine in te voeren, uit landen, waar de margaiine- fabrikanten niet verplicht zijn, gemak kelijk te hei kennen stollen te mengen in hunne producten, bestemd niet alleen tot verbruik binnenslands, maar ook tot uitvoeren naar het buitenland. Door den gemeenteraad van Hilversum is gisleien een voorstel om den socialistisclien onderwijzer Kroes en de ondeiwijzeres mej. Sluijteis te ontslaan, wegens het staken der stemmen, aangehouden. Gevolgen van hot koude weer. De boeren in Friesland, die om hooi uit te winnen, het jongvee reeds in de weide gelaten hadden, moeten het wet-r stallen. Eerstens is er geen gras meer, er groeit hoegenaamd niets en dan is het voor het vee veel te koud. Er zijn reeds runderen tengevolge de koude gestorven. Door het koude weer krijgen de boeren gebrek aan hooi; zij moeten het koopen en daardoor zijn de pi ijzen zeer hoog. De St. Cl. no. 93 bevat het Kon. besl waarbij de minister van oorlog wordt gemachtigd de verlof gangers der lichtingen 1900 en 1901, die bij de regimenten infanterie en het koips genietroepen zich onderdo wapenen bevinden, riaaimate zij voor den dienst kunnen woiden gemist, ingevolge art. I 18 der Mlhliewet met veilof huiswaarts te zenden, te begin nen met de lichting 1900, op een door den minister van ooi log vooi elk der genoemde koipsen le bepalen dag. Bij K. B. zijn benoemd in de Staatscommissie tol het instellen van een onderzoek ten aanzien der rechts verhoudingen en voorwaarden waar onder het peisoneel bij bel spoor- wegbediijf in dienst is, tot lid en vooizitter rnr. J. D. Veegens te 's-üra- venhage; tot leden dr. A. M. A. J. Aliens, te Sleemlerenjhr. mr. S. Larnan Trip, te 's-Giavenhagemr. W. L. P A. Molengraaf, te Utrecht; A. D. Talma, te 's-Gravenhage; tot secretaris D. Virhoop, te 's-Graven- bage. St.-Ct Tijdens de groote tentoonstelling te Gioningeii zullen dezen zomer al- gemeene vergaderingen gehouden worden van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheidhet Koninklijk Instituut van Ingenieurs; het Nederlandseli Ondei wijzeis-Genootschapde Or gan isalie vei een iging; de internationale zangwedsli ijd van de liedertafel Oorspronkelijke Novelle P. TESSELHOFF JK. 4 Toen Plover ongeveer vijf jaren geleden om de hand zijner oudste zuster kwam, was hij een onbemiddeld geneesheer, bijija zonder praktijk, zijn huwelijk bracht hem niet alleen direct financieel voordeel aan, maar ook binnen wei nig tijds eene vette praktijk. Hij was een goed echtgenoot geweest en een model schoonzoon, maar dat was sedert de catastrophe gansch anders geworden. Paul verliet het huis, hij moest nadenken, hoe in deze omstandigheid te handelen. Even wel had hij toch behoefte alleen te zijn, want er was nog meer, dat aan zijn hart knaagde, hij had nog meer verloren dan geld. Toen de ramp plaats vond, was Paul ongeveer een halfjaar in stilte geengageerd met eene jonge dame te Amsterdam, die zeker wel als eene der schoonste uit de hoofdstad kon wor den aangemerkt. Weinig kon hij vermoeden dat ook hij haar het geld een hoofdrol speelde, het zou helaas maar al te spoedig blijken. Eerlijk als altijd, meende Paul zijn aanstaande schoonouders omtrent de ware stand van zaken te moeten inlichten en zéér kort nadat hij zulks gedaan had, veranderde hunne houding ten zijne opzichte en erger nog, hunne dochter, deed ook alzoo. Paul trotsch van aard en zich ten zeerste gekrenkt gevoelende, bood haar aan zijn woord terug te nemen en zij stemde gereedelijk toe, voorgevende volgens den wensch harer ouders te handelen. Ook dat nog moest hem worden ontnomen. Doelloos liep Paul voort, langs de eenzame straatweg. Hij was nog te zeer onder den indruk van het onverkwikkelijk gesprek van daareven, om zijne gedachten op een zeker punt te bepalen. Onwillekeurig schoten hem de weinige woorden te binnen, die hij een paar dagen geleden van het gesprek der jongelieden in den trein had opgevangen en daarbij zweefde hem weder dat vrouwengelaat voor den geest, met de hoekige ruwe trekken. Zij woonde toch nog wel hier? Hij herinnerde zich den tijd niet haar gezien te hebben. Wie was zij Toen Paul nog op de schoolbanken zat, ging hij altijd om met Cato Marger, een wees, die door haar oom, een alleenwonende rijke boer, als kind was aangenomen. Hunne omgang duurde ongeveer tot hun vijftiende jaar, want ze waren nagenoeg even oud. Op dat tijdstip werd Cato naar een kostschool gezonden, want haar Oom wilde haar een opvoeding geven, zooals hij zeide. Ook Paul werd om beter onderwijs te ge nieten, elders ter school geleid. Het toeval wilde, dat beideD ongeveer ter zelfder tijd terugkwamen, zij telde toen acht tien jaren en beiden waren veel veranderd, wat hun uiterlijk betrof. Hij was een flink jong- mensch geworden. Zij eene lange jonge dame met iets gedwongens in hare manieren en een gelaat, dat niet die zachte ronding kenmerkte, als dat van andere meisjes op dien leeftijd, maar veeleer naar het magere zweemde; Paul vond haar niet mooier geworden. De Oom van Cato verkocht zijn boerderij en ging stil leven, want hij had geld genoeg, was zelfs veel rijker dan men kon vermoeden. Wederom hielden de jongelieden omgang met elkander en er ontstond zoo'n soort van kalverliefde, zooals men het op dien leeftijd placht te noemen. Twee jaren gingen voorbij, toen werd Paul Daar Hamburg gezonden om daar op een kan toor werkzaam te zijn en zoo verliepen er weder drie jaren. De Oom van Cato was inmiddels overleden en had zijn geheel vermogen aan zijne nicht vermaakt, onder conditie, dat zij over het kapitaal eerst op haar dertigste jaar, of bij haar huwelijk kon beschikken, tot een dezer tij dstippen had zij het vruchtgenot, dat terloops gezegd, op zichzelf reeds een kapitaaltje vormde. Toen Paul, Cato Marger, voor de tweede maal weder zag, vond hij haar bepaald leelijk geworden. Hij zelf daarentegen was in haar oog, het ideaal van mannelijke schoonheid. Sedert dien tijd ontmoeten zij elkaar nog wel, doch slechts toevallig. Paul zocht haar omgang niet en zij hield zich natuurlijk onverschillig, met die ondoorgrondelijkheid hare sekse eigen. Cato Marger was in het huis vari haar Oom blijven wonen en had alles onveranderd ge laten, zelfs de twee dienstboden was zij blijven houden. Vele malen had zij reeds aanzoek gehad tot een huwelijk, maar steeds onvoorwaardelijk geweigerd. "Zij wacht op haar prins," had eens een grappenmaker gezegd, en al mocht dat uit de lucht gegrepen zijn het was toch inderdaad de waarheid. Ja, zij hoopte steeds, al gevoelde zij tevens dat de Paul van vroeger niet meer bestond, zij was een dier vrouwen, die lief hebben met geheel haar hart, onverschillig of het voorwerp harer liefde zulks waardig is of niet, of hij zich kon laten voorstaan op schoon heid, of geheel misdeeld mocht zijn, of rijk, of arm was, zij zou er niet om geven. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1