B IJ Y O E G S E L NIEUWE AMERSFOORTSCHE COURANT van ZATERDAG 2 MEI 1903. BUITENLAND. behoorende bij de BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. De huwelijksfeesten aan het Hof van SchnuinburgLippe. De Telegraaf deelt daaromtrent liet volgende mede: Donderdagmiddag te drie uur verkondigde klokgelui, dat de plechtigheid van de keikelijke in zegening een aanvang nam. In de slotkapel met hare prachtige hout architectuur en antieke schilderingen in de kruisgewelven, wier lijnen ge heel met electrische gloeilampjes bezet waren, verzamelden zich de genoodig- den in een niet groot aantal, wegens de kleine ruimte. Bij het orgel stond een koor van jonge meisjes in het wit en een klein strijkorkest. De overzijde der vorstelijke loge was thans voor de pers geresetveerd. Kort na drie uur trad de lange bruidstoet binnen. De bruidstooi was onbeschrijfelijk schoon; de lange sleep werd door twee prinsessen gedragen. De bruidegom geleiddde zijne moeder en de moeder der bruid aan den arm. Daarna kwam de Keizer met onze Koningin, die een blauw satijn met diamanten bezet ge waad droeg. Prins Hendrik in uniform van generaal der cavalerie, geleidde de Vorstin. Daarna kwamen de overige personen, gevolgd door een lange suite. Indrukwekkend schoon was de aanblik, toen allen gezeten waren. Achter bet bruidspaar stonden de Voistin moeder en de getuigen bij het burgelijk huwelijk. Na een praeludium van het orgel werd het bruidspaar toegezongen: »YVo du hingehst da will ich auch huigehen", door de voortrellelijke sopraanzaugers Frau Professor Salila. De Saksische Obei hofprediger dr. Spinner, bijge staan door den landessuperintendent dr. Kulgatz en hofpiediger Randes voltrok nu het huwelijk met een einstige trouwrede. Na hel gebitiike lijk formulier werden de ringen ge wisseld en verkondigden kanonschoten van de wijnbergen en klokgelui dat het huwelijk voltrokken was. Na gebed en zegen zong de gemeen te «Ein festez Burg", waarop met orgelspel en koorgezang de indruk wekkende plechtigheid werd besloten De stoet begaf zich toen op de zelfde wijze uit de kapel, het groot hertogelijk echtpaar voorafgegaan door genoemde geestelijke en ceré- moni meesters. Daarna had hel Cour van gelukwensching in de balconzaal plaats, terwijl een galadiner den feestdag besloot. Aan het galadiner wenschte de Keizer met toestemming der Konin gin de tolk der aanwezigen, het groothertogelijk paar van harte ge luk; Z.M. wenschte dat de groother tog zijne vrouw op de handen moge dragen; voorts riep hij den groother togen in de rij der Thuringsche vorsten een welkom toe: God zegene en behoede u. De Vorst bracht een »hoch" en een »lioera" uit op den Keizer. Het Groothertogelijk Echtpaar ver trok te 7.45 naar Hannover om morgen vandaar naar Heinrichau, in Silezië, te reizen en 3 Juni den intocht in Weimar te doen. Een groote menigte deed het Paar hartelijk uitgeleide. Den Keizer werd bij zijn vertrek te 10.45 een schitterend afscheid bereid. Langs den langen weg was voor alle ramen kaarsenverlichting en op korte afstan den Bengaalsch vuur aangebracht. Het station was van onder tot boven met eene gas-illuminatie verlicht. De prach tige lenteavond bracht duizenden op de been, die geestdriftige hoera's aan hieven. Z. M. nam een hartelijk afscheid van den Vorst en kuste hem op beide wangen. Het Sangverein zong den keizer een »Hoch" toe. De Keizer reist directdoor naar Rome, na te Hannover graaf Waldersee in den trein te heb ben opgenomen. Edward VII naar Parijs. De Engelsche magazijnhouders te Parijs, gehoor gevend aan de oproeping van hun Kamer van Koophandel, zijn thans druk in de weer om de gevels hunner huizen zoo fraai mogelijk te versieren met guirlandes van bloemen en van groen. (Jok in het Elysèe is men druk bezig om alles voor de komst des konings in gereedheid te brengen. De prefect van politie heeft ver gunning verleend om Zondag-avond openbare bals, illuminatie enz. te houden, oveial waarde publieke orde er niet doordreigt verstoord te worden. Ook mogen de »<ièbits de boisson« zeer laat open blijven. Men doet dus al z'n best 0111 er de feestelijke stemming in te krijgen, en bij Parijzenaars is dat niet zoo heel moeilijk. Duizenden Engelschen zullen naar Frankrijk komen om de feesten ter eero van Edward VII bij te wonen. Er zijn 150 detectives gezonden ter bescherming van 's Konings veiligheid. Intusschen schijnende «anglophoben» te Parijs hunne plannen om kabaal te maken wijselijk te hebben laten varen. Aangaande het bericht van een bezoek van het Noordzee-eskader (8 schepen) llollandsche en Belgische havens verneemt de «Frankfurter Zeitung" dat er tot hiertoe nog geen bepaald besluit te dezer zake genomen is. In geen geval zal het bezoek, dat met den jaai lijkschen tocht naar de Middellandsche Zee gecombineerd wordt, vóór Juni plaats vinden. Gaat bet plan door dan zal het Hoek van Holland Vltssingen en Helder betreden. Voor Belgïe komt Anlweiperi in aan merking. Het schijnt dat de broeder van den Duitschen Keizer, prins Heinrich, die bevel voert over het eskader dat begin Juni in de llollandsche wateren ver wacht wordt, medekomt naar Neder land. 't Oude Loo. Z. K. H. de prins die, evenals H M. de Koningin, groote voorliefde koes tert voor het Loo en zijn prachtige, uitgestrekte omgeving, moet voorne mens zijn het ouder ridderslot 'tLoo dagteekenende uit den tijd der gevech ten tusschen Maarten van Rossem en de Geldersche edelen, en gelegen in het koninklijk park, weder in zijn vroegeren staat te herstellen. De tuin om het slot zal worden uitgegraven, ten einde er een gracht van te maken met valbrug, zooals die eeuwen geleden daar werden aange trollen. Een en ander zal worden uit gevoerd naar zeer oude leekeningen, dezer dagen in het Koninklijk Archief ontdekt. Zooals bekend is, 't Loo (zg. oude Loo) groote historische vermaardheid, daar het, behalve de rol welke het speelde in de riddertwisten, ook lot verblijf plaats diende van vele leden van het Huis van Oranje. Sedert jaren staat het onbewoond Koningin Wilhelmina toch bewoont het nieuwe paleis Het Loo. De wederbijeer.komst van de Tweede Kamer wordt verwacht tegen 19 Mei. Rockefeller, die zooveel voor nuttige doeleinden wegschenkt. De heer K. zal den heer R. de honderden brieven toonen, «waarin arme Nederland-ehe gezinnen om lotsverbetering srneeken. 't Is thans zeker, dat de Heer Carnegie eene som van anderhalf milioen dollars ter beschikking van de Nederlandsche Regeering gesteld heeft voor het stichten van een gebouw en den aankoop van eene bibliotheek ten behoeve van het per manente Hot van Arbitrage. De Heer Carnegie heeft geen enkele voorwaarde aan deze gift verbonden. Tot dusver zijn f 120.000 uit gekeerd aan gezinnen van gehuwden of familie van kostwinners der onder de wapenen geweest zijnde miliciens Zendt men aan Koninginnen «toegangskaarten" tot particuliere bezittingen? Wij dachten van niet, meenden, dat een vorstelijk bezoek altijd vanzelf voor ieder eene eer en eene onderscheiding was. Maar dat zal wel mis wezen, anders had een Haagsch vei baaltje in de «Midd. Cl." geen zin, want dit Mr. Goedkoop, de nieuwe eigenaar (met anderen) van Zorgvliet, toegangskaarten tot deze buitenplaats verspreidendo, er ook eene «zond" aan de Koningin, waar over H. M. zoo verrukt was, dat zij hem persoonlijk wilden bedanken. Op de daartoe verleende audiëntie in de lijn van het vei haal zou liggen dat II. M. zelve bij den Heer Goekoop aanschelde moet dan verder Prins Hendrik aan den gullen zender der toegangskaarten gezegd hebben, dat hij Zorgvliet maar niet moest bebouwen dech 't aan Den Haag als wandelpaik ten geschenke moest geven. «Het gesprek stokte". Niet te ver wonderen, dat de phantastische ver teller daar verder geen raad mee wist. Bescherm dus onze vogels! Verstoor hunne nestjes niet, doch doe al wat it: U is om hare voorttee- ling te bevorderen. Een belangrijke vondst. I11 de Stadsaalmoezenierskamer te Frankfort a/M. vond men een dezer dagen een groote ijzeren kist, welke daar, naar men vermoedt, ruim 150 jaar gestaan had, zonder dat iemamd er aan gedacht had, er den inhoud eens van te onderzoeken Bij het open breken bleek, dat er een belangrijke schat van zilverwerk in verborgen lag Men neemt aan, dat het beleende panden zijn, die niet ingelost werden De meeste stukken zijn 't werk van Frankforter zilversmeden, gelijk men uit de ingegraveerde namen kon op maken, fraai gedreven en daarom van groot belang voor de kunstgeschiedenis van Frankfort. Verder vond men nog een 35 tal munten en penningen, zoo dat het historisch museuin der stad, waar de verzameling zal ondergebracht worden, zonder kosten een op alle gebied belangrijke aanwinst doet. Derde Nederlandsche volksplanting in Amerika. De heer A. Kuipers, vroeger verve- ner te Steggerda (Fr.), vei trok voor tal van jaren naar Amerika en stichtte twee Nederlandsche volksplantingen in the far West, de laatste in 1897 in Zuid-Dakota. Nog steeds komen uit Nederland en natuurlijk vooral uit Friesland bij den heer K. vele brieven in om de schrijvers te helpen naar Amerika te emigreeren. De heer K. wenscht nu opnieuw een duizend arme gezinnen uit Neder land aan eigen erf en een stuk brood te helpen en zal zich voor dat doel wenden tot den petroleum-koning Een nieuwe weerprofeet. Een concurrent van den Fianschen weervoorspeller Jules Capié, 't is een Engelschman voorspelt een prachtigen, zoniijke en warmen zo nier. Hij grondt zijn voorspelling op het volgende: Gedurende de 25 laatste jaren volgde op een vroege lente een heel warme zomer. Sedert 1878 zijn er 9 vroege lentes geweest, waarvan 8 door een prachtigen zomer werden gevolgd. Volgens dezen profeet geven de tweede en derde maand van ieder jaar het weer gedurende den zomer aan. In Februari en Maart was liet uit stekend weer, bijgevolg zouden we hetzelfde kunnen verwachten in Juni, Juli en Augustus. De kievit als nuttige vogel. Wijl in de laatste jaren het zoeken van kievitseieren steeds meer en meer wordt uitgebreid en daardoor het voortteelen van deze vogelsoort zeer sterk wordt tegengegaan, kan bet goed zijn de aandacht te vestigen op een stuk, dat dezer dagen in verschil lende gemeenten is aangeplakt: Bescherm de nuttige vogels. Onder de nuttige vogels voor den landbouwer bekleedt de kievit eene eerste plaats en toch, voor een luttel bedrag worden hare eitjes opgeraapt, in den herfst jacht op hen gemaakt, en zoo zien wij de nuttige vogels jaar in jaar uit in aantal verminderen. Heeft men zichzelf wel eens reken schap gegeven welke onbereken bare schade men den landbouw daarmede toebrengt? Hoort men niet meer en meer van onbekende gebreken in kaas, ziekten in gras- en halmgewassen, in houtgewas in de groenten enz. enz die bij een enstig onderzoek blijken het gevolg te zijn van millioenen inseclendie daarop woekeren Heeft niet de Schepper de vogels geschapen om de insecten woekering legen te gaan Zonder die diertjes was de aarde eene woestenij. Per ballon over den Oceaan. Men zal zich nog wel herinneren dat in het voorjaar van 1901 de welbekende en door zijn talrijke verre en hooge balontochten beroem de luchtrieziger Louis Godaid. zoon van den niet minder beroemden aeronaut Eugene Godard, die een 25 jaren geleden vele opstijgingen in ons land deed, het koene plan beraam de om per ballon den Atlantisclien Oceaan over te steken. In langen lijd weid van dit plan niets meer gehoord, maar in het onlangs versche nen weik «La Navigation Aerienne van den Franschen ingenieur J Lecornu wordt liet Godard plan in 't geheel niet als een «canard" beschouwd, integendeel blijkt daaruit dat de beroemde luchtschipper de bouwprojecten voor zijn ballon geheel gereed heeft en de kosten voor den tocht bijna geheel verzekerd zijn.Balon tochten over zee, zijn sedert de toepassing van Hervé's sleep- en stuur- apparaat, dat o.a. bij de tocht en van graaf Henri de la Vaulx over de Middellandsche Zee zoo uitstekende diensten bewees, lang zoo gevaarlijk niet meer en stellen den ballon in de gelegenheid zeer dicht boven de koppen der golven te zweven. Godard, die sinds zijn jeugd de luchtscheepvaart als een vakman be oefent, heeft dan ook het ernstige voor nemen, om per ballon van New-York naar Europa te reizen, vooral daar op zekere jaargetijden langdurige wes telijke (N.-W. en Z.-W.) winden over den Oceaan waaien. Bij een gemiddelde snelheid van 50 kilometer per uur zou de afstand over zee van 7500 kilometer, opeen geregelden tocht, in ongeveer 10 dagen kunnen geschieden Natuurlijk moet rekening gehouden worden met afwis selend flauwe en veranderlijke winden enz.en daai 0111 stelt Godard een maxi maal tijd van 40 dagen, waarvoor hij een ballon vervaardigt van 29 meter lengte en ongeveer 13,000 kub. meter inhoud, waardoor een draagkracht van 14.000 kilogram zou verkregen worden Onder aan het schuitje, dat uit twee verdiepingen zal bestaan, worden 8 kleine ballons bevestigd, die 2000 kub. nieter gas als reserve zullen meevoeren voor het gasverlies. Voor dezen groolen tocht, die Godard met een paar an dere bekende Fransche luchtschippers zal ondernemen, worden natuurlijk massa's proviand meegevoerd, zoo ook een petroleuni-motorboot van allumi- nium. De benoodigde 200,000 francs die Godard voor het stoute stuk noo- dig heeft, zijn reeds door eenige Fran sche en Amerikaansche belangstellen den in de luchtscheepvaart bijeenge bracht. Uit Utrecht wordt gemeld, dat er alle reden is om aan tenemen, dat de directie der llollandsche Spoor de door haar ontslagen be ambten op de een of andere wijs tegemoet zal komen o.a. door hen als los personeel aar. de werkplaats of elders in dienst te nemen. Enke len, hoewel zeer weinigen, hebben een toezegging in dien geest, zij het ook heel vaag, gekregen. Een feit is het echter dat de onslagenen bijna bij niemand werk kunnen vinden. B(j het onderzoek, dat door de llollandsche Spoorwegmaatschappij wordt ingesteld omtrent de al of niet weder in dienststelling van de ontslagen spoorwegbeambten wordt bet feit (de staking) beoordeeld al naar gelang het is gepleegd onder verzwarende omstandigheden of niet. Zij, die b.v. gestaakt hebben uit vrees voor of door pressie van hunne mede wei klieden, worden weder in dienst teruggenomen. Zij die evenwel een na Januari voorgelegde belofte hebben geteekend niet het werk te zullen neerleggen bij het proclameeren eener eventueele staking, en toch aan de staking deelnamen uit vrijen wil, worden in de meeste gevallen ook niet in hunne plaats hersteld. De leiders vallen in de categorie die in geen geval meer door de Maatschappij worden aangenomen. Eene nieuwe uitvinding van Edison wordt uit New-York gemeld. Hij zou een procédé gevonden heb ben om bij het erts goud af te scheiden zonder gebruik van water. Edison zou zich uitgelaten hebben, dat dit een van zijn grootste en meest rendeerende uitvindingen zal biijken. Pro-Boer loterij. Door de hoogst omvangrijke werk zaamheden verbonden aan het gereed maken en het drukken van de trek- kingslijsten van de onlangs gehouden trekking der bekende kunstverloting van de Haagsche Pro-Boer Vereeniging kunnen deze lijsten niet vóór 7 Mei a.s. veizonden worden. Het secretariaat is thans gevestigd Groenewegje no. 21 'sGravenhage. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Amersfoorters en Oud Amersfoorters. Nu wij aan den vooravond slaan an den morgen waarop onze Kei zal worden gevonden, nu wij op het punt staan, den naam, Keientrekkers, dien wij met eere dragen, doch dien wij gekregen hebben van onze Voorouders, nu wij op liet punt staan dien naam te kunnen verdienen, laat ons dan niet aarzelen deze gelegenheid met beide handen aan te grijpen. Kom t dan, A mersfoortstersen Amers foorters, laat ons den dag, waarop deze gebeurtenis zal plaats vinden tot een feestdag maken. Gij allen, die wat voelt voor onze oude veste, en die met deze korte inleiding kunt meegaan, zendt Uw kaaitje in aan liet Bureau van dit Blad. Bij genoegzame deelneming zal Maandag tijd en plaats der vergadering worden bekend gemaakt Ik ben overtuigd dat de Kei-com missie, mocht de Kei voor dien tijd worden gevonden het vervoer enz. gaarne eenige dagen zal uitstellen. U, M. de R. gaarne dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dienstw. dienaar. Een Oud-Amersfoorter. Na drie nachten op de meest verschillende punten van de Varken markt te vergeefsch naar de Kei te hebben gepeild, na reeds door enkelen naar het rijk der fabelen te zijn ver wezen, na gisteren als ver loren te zijn rondgeklept is hedenochtend te 6 uur liaie juiste ligplaats ontdekt en zijn ile drie onvermoeide gravers bezig haar bloot te leggen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5