AmséMb Bat Te Huur gevraagd een lief Euis-nf II. Villa, imersfortclie Kei-u PartMer Kapitaal Advertentie n. A. DE GROOT >EN GUITEN LAND. GEMENGD NIEUWS. GeuijBiiliileeideKtröiers metpension. geld door Carnegie ter beschikking gesteld van bet Hof van Arbitrage, het groote hotel »De oude Doelen" zal worden aangekocht, dat dan, zoo als van zelf spreekt, geheel zou wor den verbouwd. De koopsom wordt geschat op 6 ton. Z. K. H. de Prins heeft, behalve de kortelings gedane belangrijke aan- koopen van grond onder Wiessel, nabij het Koninklijk Domein het Loo, thans weder een aanzienlijke hoeveel heid grond gekocht to Uddel (ge meente Apeldoorn). Maandag nl. is het geheele Meer- veldsche bosch met weiden, groot 3(10 bunders en gelegen aan het schoone Uddelermeer in persoonlijk eigendom van den Prins der Nederlanden over gegaan De gronden behoorden in eigendom aan een aantal bewoneis dezer buuitschap. Door den aankoop dezer gronden en hetgeen de Prins hier reeds bezit, is Z. K. H. thans een der grootste landeigenaren in den omtrek van het Loo geworden. In zake de «insigne kwestie" is door het bestuur van den Alg. Ned. Wieli ijdersbond eene beslissing ge nomen. Het huidige insigne blijft; aan elk lid wordt jaarlijks een email-randje toegezonden, waarin het jaartal. Dit randje past precies om het insigne. De kosten worden per jaar op f 1000 geraamd. De mollenvangers in de Neder- Betuwe hebben van de opkoopers be richt ontvangen, dat ze hnn werk kunnen staken. Er schijnt een baisse in dezen handel ingetreden te zijn. De milliciens van de lichting 1903 van het regiment grenadiers en jagers en van de regimenten infan terie, die zich in afwachting van een nadere oproeping met verlof bevinden, worden thans voor eerste oefening op 12 Mei a. s. onder de wapenen ge roepen. Zij zullen hiertoe van hunne korpscommandanten een rechtstreek- sche mededeeling ontvangen. Gisteren is te Veghel bij een voudige candidaatstelling tot hd van de Tweede Kamer gekozen de heer Van Vlijmen, die ten gevolge van zijne bevordering tot generaal-majoor moest aftreden. Aan de «Petit Bleu" meldt mpn, dat Zondagmorgen tijdens bet ver blijf van koning Edward tePaiijsuit de Arbeids-Beurs een roode vlag werd gestoken. Een commissaris van politie beval haar weer in te halen, hetgeen evenwel niet terstond gedaan werd; men ging aan het parlementeeren en onderhandelen, met dit gevolg, dat de roode vlag niet eerder verdween voor Maandag, na het vertrek van Engelands koning! Keizer Frans Jozef heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan het hotel waar de graaf en de gravin de Lonyay waren afgestapt en heeft zich meer dan een uur met de dochter en den schoonzoon van den Belgischen koning ondei houden Dit bezoek heeft zeer de aadacht getrokken, omdat het een duidelijk openbaar bewijs is van de achting en de genegenheid, die door den Keizer gekoesterd wordt voor haar, die aartshertogin-erfgenamen van het Rijk was. Na zijne conferentiën met Zanar- delli en Morin heeft de Duitsche Rijks kanselier, graaf Von Bülow, een lang onderhoud met kardinaal Rampolla gehad. Volgens sommige Italiaansche bladen wil graaf Von Büow aan de 11 Stoel duidelijk maken, hoe moeilijk het is voor zijne Regeeiing om de Jezu'iten weder in Duitschland toe te laten en toch zoo mogelijk van Z. H te verkrijgen orn bij de a. s. verkiezin gen steun te verleenen aan de Duitsche Regeering in haar strijd tegen het steeds sterker wordend socialisme. Blijkbaar is dus de reis van keizer Wilhelm niet alleen begonnen om een parade bij te wonen of om van de zachte Italiaansche lucht te genieten PLAATSELIJKE KERiCHTEIV. Ds. A. M. Donner, heeft voor het beroep bij de Geref. Kerk te Kampen bedankt. Voor den cursus 1903-1904 der hoogero burgerschool hebben zich aangemeld 74 kandidaten; te weien: 38 uit Amersfoort en 20 uit de buiten gemeenten voor de eerste klasse, I verder uit de buitengemeenten 8 voor de tweede, 4 voor de derde 4 voor de vierde klasse. De Rechtbank te Uliecht deed Maandagochtend uitspraak in de zaak van jhr. van Beresteijn contra jhr. J. M. A. Van Asch van VVijck, die in de «Vox Studiosorum" van 12 Febr een artikel had geschrei en over een leeraar der H B. S te Amersfoort die aldaar een machinist door hand geklap en bravogeroep zou hebben toegejuicht, toen deze weigerde een trein te rijden waarmede militairen naar Amsterdam zouden worden vei- voerd. De Rechtbank veroordeelde jhr. Van Asch van Wijck tot betaling eer.er geldboete van f25, subsidiair 10 dagen hechtenis. Circa 150 stadgenooten hadden gevolg gegeven aan de bij bekkenslag gedane uitnoodiging tot eene verga dering op j.l. Maandagavond, in het Café «het Valkje". Eenparig was men van oordeel, dat het verplaatsen der Amersfoortsche Kei op leestelijke wijze moest ge schieden en eene Commissie, bestaande uit de heeren H. Mubers, v. d. Heuvel, J van Keulen, O. Scbuileman, G. J. Slothouwer, E. van Vollenhoven Jr.. A. L. Welling, G. van Wijland, werd benoemd met de opdracht een en ander voor te bereiden. De Commissie stelt zich voor, de Kei door Amersfoortsche burgers in de kleedij uit de dagen van Everhard Meyster, naar hare nieuwe ligplaats te doen trekken, evenals voor ruim tweehonderd jaar onder persoonlijk toezicht van bovengenoemde dichter- edelman. Voorts concerten te geven op den Hof en in «Amicitia", volks spelen Ie organiseeren enz. enz. kortom dien dag tot een feestdag te maken. Zij zal daartoe dezer dagen een beroep doen op de bekende goed- geefschheid barer stadgenooten en riaar wij vertrouwen niet te vergeefsch. De vereeniging «Handel en Nij verheid" vergadert hedenavond te 8 uur in het Hotel «De Zwaan". De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Donderdag 7 Mei des avonds te 8 uur ten Raadhuize eene openbare vergadering houden. Men verzoekt ons mede te deelen. dat de vereeniging «Kindervoeding" in den laalsten tijd aan de Hoofden van de vier openbare kostelooze scho len, aan het Hoofd van de R K. Jon gensschool en liet Hoofd van de R K. Meisjesschool ieder twintig gulden heeft uitgereikt om aan sehoolkinde ren, die geen of onvoldoend schoeisel hadden, nieuwe klompen te kunnen verstrekken. Daarmede is het Ge meente-subsidie van f 150 vrijwel ver smolten. Hoe weldadig dit echter gewerkt heefi, is ua te gaan, als men liedenkt welke kletsnatte Aprilmaand wij gehad hebben, en men bij het onderwijzend personeel navraag doet hoe groot liet aantal kinderen was. dat met natte voeten in school moest zitten, omdat de klompjes zóó ver sleten waren, dat er hier en daar galen in waren gevallen. Het is daarom te hopen, dal de kas van «Kindervoeding", die zulke betrekkelijk groote uitgaven te doen heeft, goed gesteund zal worden door de opbiengst van de muziekuitvoering die het symphonie-orkest «Jubal" aan staanden Vrijdag geeft. Kolonel G. J. W. Koolemans Beynen, commandant van het 5e regi ment infanterie, heeft non-activiteit gevraagd en is, in afwachting daarvan, bereids met verlof vertrokken. Als zijn opvolger woidt genoemd kolonel W. A. T. de Meester, van den Generalen Staf. Ter vervanging van opperwacht meester A. H. Willemse, die op ver zoek gepensioneerd werd, is aangesteld tot opperwachtmeester bij de 6e bat terij le regiment veld-artillerie fourier J. C. F. de Raadt. Het tweejarig zoontje van den heer v. D.. buiten de Kamppoort, is Zondagmiddag spelende in een zinkput gevallen en verdronken. Dinsdagmorgen vertrok van hier een detachement van het 5e reg. inf. naar Amsterdam, om aldaar tijdelijk garnizoen te houden en ter vervanging van hen, die tot de lichting 1901 be lmoren en met groot verlof vertrekken. S72e STA ATSLOTEISIJ. De vijfde klasse, welke trekt van 11—14, 18—20, 22, 25—28 Mei en 26 Juni 1903, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 ofhooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f lOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f 5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f 400, 70 van f 20.0, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Col lecteur A. C. R. O. Leinweiier te Amersfoort (Breedestraat, 22) nog ver krijgbaar it f 3,50 per 'lm. Valscb geld. Het »Vad." bevat het volgende bericht: «Oppassen «Er zijn valsche guldens in omloop wel 10,000 wordt er beweerd. Men herkent ze hieraan dat de y in het randschrift (in het »zy") geenGiiek- sche y is, maar gevormd wordt door een i en een j." Een maand of drie geleden verkwanselde eene moeder, die des tijds woonde op een schuit liggende met andere woonschuiten van ker- mis-i eizigers en dergelijke in de Rotte bij Crooswijk, haar 2-jarig doch tertje voor een halve flesch jenever aan menschen, die daar ook in de buurt met een dei gelijke schuit la gen. Toen die lieden genoeg van het kind kregen, zetten zij het ge woonweg op den wal neer en keken er vei der niet naar om. liet 2-jarige kind kwam gelukkig met andere kinderen in aanraking en zoo in han den der politie. Door hare bemiddeling kwam het kind toen weder bij de moeder, doch dit ontaarde vrouwmensch zocht en vond spoedig gelegenheid zich opnieuw van het kind te ontdoen. Het kwam nu in I anden van de schippersfamilie Van der V, te Schiedam liggende. Doch ook hier ging de liefheb berij er spoedig af en gisteren werd het meisje uit Schiedam gebracht bij een schipper, liggende met zijn vaar tuig in de Rotte mol verzoek om het aan den «Kromme" te geven. De «Kromme" is namelijk de man, met wien de moeder van het kind buiten echt leefde. Ongelukkigei wijs was «de Kromme" ook al weder van deze viouw wegge- loopen, en wilde hij niets meer niet haar te doen hebben. Zoo stond dus de 2-jarige weder geheel hulpeloos, en de schipper, hij wien het uit Schie dam gebracht was, wist niet beter te doen dan hel maar weer bij de politie te brengen. Thans is het kind door tusschen- komst van den commissaris van politie aan hel bureau aan de Meennansstraat, den heer L. J. C Vuijk, ten laatste onderdak gekomen bij eene weduwe in de Pleretstraat, die de zorg voor de kleine op zich heeft genomen. De politie spooit nu de ontaarde moeder die verdwenen is, op. (N. B Cl.) Om lang te leven. De Engelschman Sir James Sawyer geeft de volgende voorschriften aan om lang te leven. Wellicht zijn er wat veel punten, maar ze zijn gemakkelijk na te komen. Acht uur slapen per dag; 2. altijd slapen op de rechterzijde; 3 devensteis iler slaapkamer dikwijls open zetten; 4 voor de deur een tochtscherm plaatsen 5. het bed midden in de kamer zetten, dus nooit langs een muur; 6. 's morgens een bad op li- chaams-temperatuur, nooit koude stort baden; 7. voor het ontbijt gymnastiek oefeningen; 8 weinig leescli eten en dan altijd gekookt; 9. volwassenen mogen geen melk drinken; 10. veel brood eten; 11. het gebruik nalaten vari prikkelende spijzen; 12. iederen dag een wandeling in frissche lucht; 13. geen levende dieren in huis hou den; 14. water drinken 15 de vocht vermijden; 16 telkens iets anders verrichten17. op zijn tijd rust nemen; 18. niet eerzuchtig zijn; 19. zich niet laten beheerscheu door zijn temperament Volgens deze voorschriften kan men honderd jaar woiden. Zoover de wel gemeende raad van Sir James Sawyer Aanhangers van den anti-alkoholbond zullen weinig ingenomen zijn met deze middelen, want er is norgens sprake van de schadelijke gevolgen van het gebruik van alkohol; en dit is iets, waarin de deskundigen trouwens over eenstemmen, dat den levensduur aan merkelijk vei lengt. Een feest aan het Ilof te Tokio. Onlangs werd te Tokio de verjaar dag van liet huwelijk van den keizer van Japan met de keizerin plechtig gevierd door een reeks schitterende feestelijkheden, en niettegenstaande in het rijke Japan de Europeesche invloed zich meer en meer doet gelden, toch blijft dit feest steeds Japansrhe zeden en gebruiken in eere houden. Het feest begon met de ontvangst in het paleis, waarbij de autoriteiten van liet land en de gezanten van andere mogendheden tegenwoordig waren. De troonzaal, waar do receptie plaats vond, was prachtig versierd. De muren waren met kostbare tapijten bedekt en duizenden bloemen prijkten langs kolommen en plafond, want in Japan kent men geen feest zonder bloemen. Iedere bloern, iedere tak beeft zijn bijzondere beteekenis; de Japanner is in merg en been dichter en op zulke dagen ziel hij in iedere bloem een voorteeken Takken van een pijnboom geluk, chrysanthemums koninklijke waardigheid, kersenbloesem vieugde en lozen zijn het symbool dei'liefde. De troon was bij deze plechtigheid uit de zaal verwijderd, want de keizer v erscheen als echtgenoot, niet als lieer- scher en daarom had men, naar het «Neue Wiener Tagebl." meldt, twee leunstoelen voor het keizerlijke paar op een vei lieven beid geplaatst Onder aan deze estrade zaten de ministers en gezanten, terwijl op den achter grond de stoelen voor de keizei lijke prinsen en piinsessen stonden. Het toilet der keizerin was volgens Europeesche mode. Ze droeg een staat siekleed niet langen sleep en zilvei- brokaatversiering, voorstellende feniks- veeren, welke alleen de leden van liet vorstenhuis mogen dragen. De keizerin, die klein en tenger is moet er als een poppenfee hebben uitgezien, waartoe een schitterende kioon met diamanten niet weinig bijdroeg. Na de receptie volgde het banket, waaraan 800 personen deelnamen. De hoofdtafel, waar de keizer voorzat wees 200 couverts aan en in de aan grenzende zalen traden de prinsen als plaatsvervangeis van den Mikado op. De keizer en keizerin zaten in liet midden van de hoefijzervoi ruige tafel naast elkaar. Achter het paar was een palmenversiei ing aangebracht, waar- lusschen de schoonste bloemen prijk ten. Tusschen dit bloemenbed zaten twee kleine, zeldzame hout-figuurjes 'n overoud man en een even oude vrouw. Deze twee beeldjes stellen het boeienpaar voor, dat tijdens zijn lan leven steeds ijverig gewei kt en nooit met elkaar gekibbeld heeft. Deze fabelachtige figuren zijn bij iedei bruilolsfeest aanwezig, zoowel in de armste hut als in het grootste paleis. Op tafel stonden kolossale vier voet liooge zilveien kraanvogels waarachter een zilveren vijgenboom met een zil veren schildpad aan den voet, alles omgeven door bloemen, kristal en zijden draperieën. Dit was het geschenk van de familieleden aan het keizerlijk echtpaar. Naast het couvert van ieder gast stond een keurig bewerkte zilveren bonbonniére, ook voorstellende een kraanvogel en schildpad. Dit waren ile cadeaux, die de keizer den gasten aanbood. De kraanvogel beteekent een lang leven, de vijgenboom geluk, en de schildpad rijkdom. Het d ner was echt Japansch De gebakjes waren meesterstukken op dit gebied. Ieder stukje stelde een bloem voor en muntte uit door natuur getrouwe wedergave. Na het diner werd een Japansch bal georganiseerd. Achthonderd jaar berust bij dezelfde familie de betrekking van keizerlijk hofdanser. In tegen woordigheid van den keizer mogen alleen mannen dansen, een voorschrift, dat ook alweer een symbolische be teekenis heeft. Een oud wijsje, drie honderd jaar geleden gecomponeerd, begeleidt de bewegingen en gebaren der dansers, die niet alleen geschied kundige tafeieelen, maar ook plannen en voorspellingen voorstellen. Dat dansen duurde een uur. De keizer, de keizerin en liet hof keek met een ware voldoening en tevreden heid de dansen aan. Hierna klonk muziek, de trompetten schetterden, groote schermen kwamen naar beneden en onttrokken het keizerlijk paar aan de oogen der genoodigden het feest was algeloopen. Dé Heer en Mevrouw DE JONG BCHOUyj&NBURG— x Pakker gevtn kennis van de gpb'óorte van Ê'tfcu. zoon Jacohr^" Amersfoort, 2 Mei 1903. MED. DOCTS, ARTS is verhuisd naar Mariaplaats 17 in ETKECJ1T. Spreekuur voor Homeopathische behandeling allft^vferkdagen van Voor terstond GE RAAGD in de na- bijheijT'van het ^tation Franco brieven onder de let ters A W aan hplfmircau «lezer Courant» voor klein gezin, bevattende 4 A 5 kamers, in de n.b. vap het station Ajpwsfoort. Fr. br. "met «pgaafvan huurprijs op te zenden aan het Bureau Langestraat 77, Amersfoort. worcUfi verstrekt zonder Levens verzekering onder strenge ge heimhouding en gemakkelijke conditiën op één bo£g.' le en 2e hypotheken vruchtgebruiken enz. AdujTfllslza lid Taut oor MER- CURIUS, Openrijstuin 31, Rot terdam. Kantooruren 93 dagelij ksch. Ondergeteekende heeft de eer zijne ge achte stadgenooten mede te deelen, dat hij zijne Stal houderij heeft overgedragen aan de heeren JAC. KLBBER en J. C. A. VAN WAMELEN. Onder dankbetuiging voor het zoo vele jaren genoten vertrouwen beveelt hij- zijne opvolgers ten zeerste aan. Hoogachtend, IfEd. Diénstio. Dienaar, i D. SCHIMMEL. Ons refereerende aan 'f bovenstaand, hebben wij de eér U kennis te geven, dat de Stalhouder ij door ons op dehzelfde^ voet zal worden voortgezet en $bor ons niets zal worden verzuimd, om het ver trouwen, dóór pnzen voorganger zoovele jaren genoten, eveneens deelachtig te worden. Ons beleefd in uwe gunst aan bevelend, Hoogachtend, UEd. Dtcnslw. Dienaren, J. KLEBER J. C. A. VAN WAMELEN. Amersfoort, 4 Mei 1903. Telegramadres'7 Telefoonnummer D. Schimmel. Intercommunaal 15. KOtf'l'EGRACHT V>. BjJlfst 'zich met Incasso's, sluit Prfjlongatie. Verleent^.c'rediet in IJekening-cpurant .«hz., neemt gelden in Dëposito tegen rente vergoeding. van 3°/o met 1 d. opvragen,, t, 3 n 14 ^4-tnnd. Op Tdfnjfêren termijn, volgens te maken overeenkomst. Kantoor geopend op eiken werkdag van 's voormiddags 93. ZEER FIJN. tjes 12 cent per ons. Efke ingezetene wo/dt beleefd verzocht, hiervan eehs kennis te nemjen. A Aanbevelend,' Zuidsingel 63. aangeboden'voor eersteIjypotheek 4 it 47f/u rente-per jaar op huizen en laid. MetV tusschenpersonen wordt niet ondoHiandeld. Br. fr. oWti'Sv. 76"TJureau dezer Courant.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2