NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor dia Provincie Utrecht. FEUILLETON. \o. 39 Zaterdag 16 Mei 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BUITENLAND. BINNENLAND. Zijn laatste Toevlucht. Amersfoort sche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever <J. J. SI BureauLangestraat 77. O T II O U W E R. Teicplioouiio. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De spoorwegstaking in Australië. De bijzonder lieden, welke nader uit Melbourne aan de «Morning Leader" worden gemeld omtrent de beweging in Victoria, doen het revolutionnair karakter er van duidelijk uitkomen De bevolking is verdeeld irr twee groote kampen, eenerzijds de arbeidende klasse, anderzijds de «bourgeoisie." Aan beide kanten wordt zeer heftige taal gevoerd. De «Bulletin," van Sydney, den toe stand besprekend, en speciaal doelende op dq^ spdor wegongevallen, die zich voordeden en waar van aan de stakers de schuld wordt gegeven, zegt dat «de arbeiders alle mogelijke middelen be hooien te haat te nemen om den oorlog tegen do bourgeoisie vol te houden" Een en ander laat dus niet den ge- ringsten twijfel over omtrent de werko- lijke bedoelingen van hen, die van deze beweging de aanstichters moeten heeten. Het is er den hoofden van de arbeiderspartij om te doen, de regee ring omver te werpen en een zuiver- socialistisch gouvernement in leven te roepen. «De poging" zegt het genoemde, socialistische blad, «om de sociaal democratische leerlingen in de bur- germaarschappij in te \oeren is mis lukt Dan moeten we maar van meet afaan beginnen en die maatschappij omverwerpen" De «Daily Mail" vorneemt' dat in geheel Australië met de grootste span ning hot verloop van dezg staking wordt gevolgd. Het is voor niemand een geheim, dat Australië zal moeten gaan be zuinigen, of zijn krediet zal dermate geschaad woiden, dat duizende for tuinen in de «débicle" zouden te gronde gaan. Men zal dus genood zaakt zijn' tal van ambtenaren te ont slaan. En tegen dit streven, ook op de administratie der spoorwegen nu toe gepast, heeft de arbeiderspartij vast besloten, zich met hand en tand te verzetten. Nu reeds loopon honderden andere arbeiders rond, tengevolge van deze staking. Aanzienlijke belooningen zijn uitgeloofd voor hem, dié do schuldigen aanwijst bij een der misdadige plannen tot 't uitlokken van spoorwegrampen. De «Daily Chronicle" vei neemt uit Melbourne, dat voorloopige dienst met gepensionneerde machnisten en stokers geheel mislukte, daar deze lieden met moderne machines en de Westing- houseremmen niet bekend zijn, en ook wijl zij niet tegen de bedreiging dor «posters" bestand waren. Een gerueht wil, dat de politie op de hand der stakers zou zijn en onwillig om hen, die willen inspringen, te beschermen. In de landelijke distiicten heerscht gebrek aan kolen, die uit Niouw-Zuid- \Vales over Melbourne komen. Bij het parlement zullen wetsontwerpen van ernstige strekking worden ingediend. Men verwacht heilige tooueelen, daar in het parlement een vastaan eengeslolen groep van arbeiders-afge vaardigden is eu een deel der oppositie beweert, dat de minister bij zijne onderhandelingen niet conciliant ge noeg is geweest. Het Parlement van de kolonie Victoria (Australië) kwam eergisteren voor eene buitengewone zitting bijeen, om ovei het, door de regeering, in gediende wetsontwerp ter onderdruk king van de werkstaking dor spoor weg-beambten en arbeiders te be raadslagen. De Minister-President verklaarde, dat liet land hier te doen heeft met een lang beraamde opstan dige beweging. Men moet den strijd tol het uiterste uitvechten. Het ont werp bevat zeer strenge strafbepa lingen voor de deelneming aan werk stakingen, bv. boeten tot 100 pond sterling of gevangenisstraf tot 1 jaar. üok in Victoria zal de spoorweg staking op niets uitloopen. Evenals toen bij ons, hier in Nederland, treedt de regeering in Australië energiek op. Aiuerikaansch vee naar Zui<l-Afrika. Volgens een bericht van den Brit- schen consul te Galveston is uit die haven liet Engeisclie stoomschip «Atlantian,, vertrokken naar Delagoa- baai met 2550 stuks vee (2 jaar oud) uit Texas, bestemd voor Transvaal. Wanneer deze eerste proef gelukt, zullen naar alle waarschijnlijkheid meer zendingen Texasch vee naar Zuid-Afrika volgen. De overdracht van liet Panama kanaal aan de Vereenigde Staten vordeit slecht Het Columbiaansch congres vindt de vergoeding te gering en slaat ook ongaarne een strook land, ter weerszijde van hot kanaal, aan de Unie af De bevolking op de landengte van Panama is echter met den afstand zoozeer ingenomen dat het zal opstaan zoo liet congres liet verzoek mocht afwijzen. Dan zal de president wel een middel vinden op dat de Vereenigde Staten hun zin krijgen en 't kanaal er komt. in Marokko wordt de toestand hoe langer hoe eiger. Troepen soldaten en aanhangers van der. president treden hoe langer hoe driester op. Bij Tanger hebben zij de hoeve van een Engelsch- man leeggeplunderd en daai na gelieel vernield. Een Fransch convooi is in gepalmd door een bende van 1500 man. De Apeldoornschecorrespondent van de Telegraaf schrijft aan zijn blad: Zonder iets te willen afdingen op de betrouwbaarheid van liet Haagsch correspondentiebureau, behoort niet dan onder voorbehoud te worden aan genomen een verklaring in zijn bericht van gisteren aangaande de komst van II. M.'s lijfarts op bet Loo On juist is het, dal deze geneesheer zich meermalen tijdens het verblijf dei- Koningin op liet einde der week naar het Loo begeeft en zijn komst van Zaterdag j I. een dier gebruikelijke bezoeken was. Gedurende het verblijf vail H. M. op liet Loo, in dit seizoen, bracht de lijfarts slechts éénmaal een bezoek, n). Zaterdag jl. Dat de gezondheidstoestand van H. M. zoo goed is als gewenseht kan worden, dien indruk ontvingen niet zij die H. M. in de laatste weken van nabij konden gadeslaan. Integendeel ziet H. M. voordurend zeer bleek en neemt men op liet aan vallig gelaat een lijdenden trek waar. in liet Apeldoorn's Dagblad werd dezer dagen, nog vóór de konist van den lijfarts, dan ook onomwonden opgemerkt, dat de gezondheidstoe stand der Koningin blijkbaar te wen- schen overlaat. De sterke constitutie van II. M. in aanmerking genomen, en het feit dat H. M. zich nog in liet openbaar beweegt behoeft men zicii echter voor een ongesteldheid van ernstige aard niet ongerust té maken. Koninklijke gift. Het Nederlandsch Jongelingsver bond, hetwelk op 20 en 21 Mei a. s. zijn gouden Jubilé hoopt te vieren, ontving van H. M. de Koningin een gift van f1500, als bijdrage voor het fonds «Eigen gebouw." Men schrijft uit de Betuwe; Allerwpge ziet men thans de ker sen-boomgaarden in vollen bloei staan. Van deze vrucht kan, behou dens bijzondere tegensboeden, een gunstig gewas verwacht worden. Ook pere- en appelboomen beloven zeer veel, terwijl vroege soei ten peren en vroege pruimen, naar het nu schijnt, veel door de vorst en liet gure weder hebben geleden. Dit laatste kan ook gezegd worden van abrikozen en per ziken Voor de stedelingen levert thans de Betuwe, door den schoom-n bloei van bijna alle soorten van vrucht- boomen. een prachtig gezicht op. Het 40e Christelijk Nationaal Zendingsfeest zal dit jaar gehouden worden op Woensdag 17 Juni op het schoone landgoed «Volleiihoven" te De Bildt, eigendom van mevr. de wed. C. Knuppel van Hasselt. De openingsrede zal gehouden wor den door dr. I,. Heldring pred. te Amsterdam; de feestrede door den em. pred. S. H. Buijtendijk, te IJsel - steinde slotrede door dr. S. D. van Veen, prof. te Utrecht. Voorts zullen nog als sprekers op treden de heerenD. J. van Aalst, pred. te Amersfoort; M. J. van Baarda; zendeling der Ulr. Zendingsvereeni- ging op Halrnaheiradr. A. W. Brons veld, pred. te Utrecht; C. van der Brug, zendeling der Nederi. Zendings- vereeniging op Java; G. J. A. Jonker, pred. te UtrechtH. ten Kate, pred. te Sliedrechtdr. P. A. Klap, pred. te Amsterdam A. Kleinschmidt, pred. te Zeist; 11. J. Logchers, Evangelist onder de militairen in Ned. Oost- lndië; dr. H. H. Meulenbelt, pred. te Baarndr. H. M. van Nes, pred. te 's Gravenhage; dr. J. Riemers, pred. te Rotterdam; A. S. Talma, lid der Tweede Kamer te 's Gravenhage S. Ulfers, pred. te Rotterdam G. Wisse .Ir pred. te Leiden en P. van Wijck, pred. te Amsterdam liulp voor de stakers. Volgens de Köln. Zlg blijkt de weinige belangstelling der Duitsclie arbeiders voor de algemeene staking in Nederland uit het feit dat, on danks alle inspanning van den kant der Duitsche sociaal-democratische leiders, slechts 10.129 mailt voorde llollandsche kameraden is bijeenge- tiommeld, uitsluitend van den kant dervakbonden; de werklieden zeiven ollerden ongeveer niets. Bij de herstemming voor de Provinciale Staten van Gelderland in liet district Ede werden uitgebracht 3S01 geldige stemmen. De heer M. Oorspronkelijke Novelle DOOR P. TESSELHOFF JR. 11 Zoo terloops, had hij Cato er van in kennis gesteld, dat hij toch zou deel nemen aan de Fancy-fair en zij hadzwijgendhethoofdgebogen. Zij wist het trouwens reeds en wel van Mevrouw du Tour zelve. Deze had haar eens een bezoek gebracht terwijl Paul afwezig was en Cato vernam toen niet zonder ergernis, dat Paul zijne medewerking had toegezegd, zij zelve was er echter niet toe te bewegen. Wederom zaten de echtgenoten aan het diner dat zwijgend werd verorberd. Paul was kort voor dat zij aan tafel gingen, thuis gekomen, hij verklaarde etenstrek te hebben, en deed de tafel dan ook alle eer aan. Cato niet alzoo. Zij at wel maar de spijzen hoe uitstekend ook, smaakte haar blijkbaar niet. Zij deed alles werktuigelijk, in gedachte verzonken. Plotseling scheen zij een besluit te nemen, zij schoof haar bord terzijde en hief het hoofd op. Nu eerst was het waar te nemen wat zij leed want haar gelaat was vermagerd en een bittere trek plooide zich om den mond. »Paui," zoo begon zij, zeg mij, is het waar dat gij gisteren avond met Mevrouw du Tour, naar de Opera geweest zijt." Paul zag op en ondanks zichzelfve verspreidde zich een blos over zijn gelaat, hij herstelde zich echter onmiddelijk en antwoordde «Nu ja dat was ook heel toevallig, ze hadden kaarten voor de Opera en die oude du Tour, was weer ziek. Toen ik 's middag bij hen was, had ik waarlijk medelijden met haar, dagen te voren had zij zich reeds blij gemaakt en nu die oude stumper een beetje rheumatisch was, zou zij thuis moeten blijven; trouwens is het hoofdzakelijk op zijn verzoek dat ik gegaan ben." «Ach Paul" hervatte Cato, "ik bid u, ga niet meer naar hen heen er is iets met die menschen, dat mij niet bevalt en gij zult u de een of andere tijd, nog eens compromiteeren met dien omgang. «Moet ik Mevrouw dan eerst meedeelen waar heen ik mijne schreden zal richten," sprak van der Linden ironisch. «Droog uw tranen," zoo ging hij op denzelfden toon voort »en wees niet zoo kinderachtig jaloerseh." «Dat ben ik niet," gaf Cato ten antwoord. Zij was van haar stoel opgestaan en had nevens hem plaats genomen. »Neen, dat ben ik niet" herhaalde zij terwijl zij hare hand op zijn arm liet rusten. Daarop zag zij hem liefdevolaan en vroeg zou ik u niet vertrouwen? "Ik zeg u Paul, neem u in acht voor die vrouw, het is geen jaloersch- heid, maar bezorgdheid voor u, die mij onge rust maakt." »Nu ja! goed dan," antwoordde Paul lucht hartig. «Nog eens, droog uwe tranen, wat heeft de geheele zaak ook eigenlijk te beteekenen." Cato was slechts in schijn gerust gesteld, doch inderdaad beefde haar hart van angst, want zij las in zijne oogen, dat de woorden die hij uitsprak, slechts ijdele klanken waren. Haar leed had een aanvang genomen, wanneer zou het eindigen? Er verliepen een paar dagen, men Daderde Kerstmis. Cato bespiedde haar echtgenoot met anstige bezorgdheid. Hoewel zij geheel geen reden tot eenige ongerustheid had, want Paul was nu al bijna een geheele week iederen avond thuis geweest, beklemde toch een angstig gevoel hare borst. Het gebeurde zelfs wel, dat zij het in huis uiet langer kon houden, zij liep dan in de felle koude, blootshoofds den tuin in om daar evenmin rust te vinden. De dag voor Kerstmis, zat Cato des namid dags treurig door een venster te turen, en zag naar de dwarrelende sneeuwvlokken daar buiten, allerlei gedachten, hoofdzakelijk aan Paul ge wijd, welden in haar hoofd. Het anstig gevoel der laatste dagen was nog vermeerderd, zelfs de muziek kon haar geen afleiding meer geven. De donkere winterdag was bijna ten einde het begon reeds te schemeren, daar buiten woedde een sneeuwstorm, de wind bulderde in den schoorsteen. Daar weerklonk de huisschel en een oogen- blik later meldde een dienstmeisje de komst van den Boekhouder van der Linden, die Me vrouw verzocht te spreken. "Mevrouw" sprak de Boekhouder toen hij binnen was getreden, en Cato hem een stoel had aangeboden. «Ik heb een dringenden bood schap voor mijnheer, en aangezien ik mijnheer den geheelen dag niet op het kantoor gezien heb, ben ik zoo vrij hier heen te komen." Cato gaf te kennen dat haar echtgenoot nog niet thuis was gekomen maar verzocht hem te wachten. Paul was dus den geheelen dag niet op het kantoor geweest. Zij durfde den Boekhouder geen vragen te doen omtrent de vorige dagen, niettegenstaande een ontzettenden angst haai de woorden op tong lag. Eenige oogenblikken later kwam van der Linden thuis. Hij had even een gesprek met zijn boekhouder, die daarna vertrok. (Worilt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1