NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. U'-x. Woensdag 3 Juni 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Zijn laatste Toevlucht. Amersfoort sche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Tclephooiiii». 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte PLA4TSELIJKE BERICHTE. Ter Donderdagavond gehouden vergadering van aandeelhouders in de «Amersfoortsche Tramweg-Maat schappij" waren met 6 Commissarissen slechts 7 aandeelhouders aanwezig, vertegenwoordigend 83 aandeelen of 51 stemmen. Na het lezen en met geringe wijziging vaststellen der notulen van de ver gadering van 15 Mei I90'2, welke bezocht werd door 26 vennooten, bracht de Administrateur, de heer A. J. Krieger, het volgende verslag over 190*2 uit: MM. 11. H. Wij hebben de eer U het volgende verslag uit te brengen over het boek jaar 1902. In het Bestuur der vennootschap kwam geene verandering. Wij brengen in herinnering dat volgens den rooster, reeds in het vorige jaar opgemaakt overeenkomstig art. 14 der Statuten, zullen aftreden 1 Augustus e k. de heeren F. M. van Veen en J. C. J. Pels RyckenI Augustus 1905 de heeren 11. J. Croocke- wit en C. Th. van Beek; en 1 Augustus 1907 de heer A. Visser. Bet kapitaal der Maatschappij bleef stationnau* en bedraagt f40.000. Van de bevoegdheid door de vorige Algemeene vergadering van aandeel houders aan het Bestuur verleend om tot f2500 kasgeld op te nemen, werd tot een bedrag van f936 09 gebruik gemaakt, waarvan uit na te melden subsidie de som van f436 09 werd terugbetaald. Naar aanleiding van ons adres be sloot de Gemeenteraad in het jaar 1903 aan onze Maatschappij een sub sidie te verleenen van f 1000, onder voorwaarden 1. dat de rekening der Maatschappij over het jaar 1902 door B. en W. werd goedgekeurd. 2. dat dit subsidie alleen zal worden uitgekeerd wanneer en voorzoover de ontvangsten der Maatschappij over 1902 naar het oordeel van B. en W. geen gelegenheid geven, daaruit de in dat jaar voor exploitatie, afschiijving en vernieuwing benoodigde uitgaven te bestrijden, en niet mag dienen tot uitbetaling van dividend. Na aan deze voorwaarden voldaan te hebben, is het subsidie aan ons uitgekeerd en in de rekening over het jaar 1902 verantwoord. Het leggen der doublure, het op breken van het tramspoor en in den vorigen toestand tei ugbrengen van den vroegeren voorloopige toegangs weg, alsmede het leggen van sporen en wissels in den definitieven toegangs weg, met hetgeen daarbij behoort, vereischte eene uitgaaf van f 709 40®, die tijdens de oprichting der vennoot schap grootendeels niet was te voor zien. Hieraan is ook te wijten het hooge bedrag der onkostenrekeriing. Na het verstrijken van den onder houdstermijn na den verbouw van het bestaande pand tot onze remise, stal ling eu stalbaaswoning verminderde de opbrengst der bij de lemise ge maakte norlonwel zoodanig, dat, wil den wij trachten te vermijden in de groote kosten van inrichting en jaar lijkse!) gebruik der waterleiding te vervallen, nieuwe maatregelen tot het verkrijgen van geschikt water in voor ons bediijf voldoende hoeveelheid moesten worden genomen. Daartoe bezig zijnde met het maken van een reservoir voor het nortonwater ver kregen wij echter overvloedig welwater van uitmuntende kwaliteit, zoodat in plaats van een reservoir naast de nortonwel een welput is ontstaan, die ons goe.de diensten heeft bewezen. Deze werkzaamheden vorderden een uitgaaf van f 103.41. Verder werd do tuigenkamer in de remise, daar het aantal paaiden met éen werd vermeerderd, zoodanig ver bouwd, dat zij tevens als eene reser ve, standplaats voor éen paard kon worden aangemerkt, en eene behoor lijke schutting tusschen ons erf en dat van mr. Van Voorst Vader ge maakt. De kosten dier schutting wer den gelijkelijk door onze Maatschappij en dien heer gedragen. Een en ander, de welput en het geheel afmaken van dit gebouw, is oorzaak, dat i 8003.51 van het bedrag, dat op onze balans nu aan vaste goede ren voorkomt, voor dit gebouw moet worden gerekend. De nnnder gustige ervaring, opgedaan bij het bewaren van hooi op den zolder van dit ge bouw maakte het noodig dat de Maatschappij zich een hooiberg aan schafte op liet daartoe door de Ge meente aangewezen terrein bij de Zwem-inrichting aan het eind der Koningstraat. De lirma Geriitsen was zoo wel willend. ons daarvan voor de som van f 101.25 (tegen den zellkostenden piijs) eigenaresse te maken. Het rollend materieel werd met een veegwagen, tevens sneeuwploeg, die f350 kostte, vermeerderd en ook verbeleid o.m. door het aanbrengen van schutborden voor de koetsiers op de balcons der tramrijtuigen. De balanswaaide steeg daardoor vari f5430.45 tot f5891. Het is oris aangenaam te kunnen constateeren, dat de moeilijkheden en teleurstellingen, in liet vorige jaar ondervonden, nagenoeg ophiel den. Sedert halt Februari 1903 behoef de geen trekkracht meer te worden gehumd om den dienst gaande te houden, terwijl de rekening voor den veearts 1135 bedroeg. Een onzer paarden, dat hoewel zon der waarneembare gebreken, op den duur ongeschikt voor den dienst bleek en in liet geheel niet was te gebi uiken in tweespan voor den oprit in den nieuwen toegangsweg naar het slation, moest met verlies worden verkocht, doch slaagden wij er in voor de som die dit Belgische paard opbracht, een zeer geschikt, nu als bijpaard gebruikt, inlandsch paard te koopen. Daar, zoo als te voorzien was, dooi het oprijden der helling bij de tegenwoordige nor male exploitatie het aantal paarden onvoldoende werd geoordeeld, werd voor de som van f 400 nog een flink gebouwd paard uit den omtrek aan geschaft. Het aantal paarden bedraagtdusnu 8. De paardenrekening werd in het afgeloopen boek jaar door een en ander bezwaard met f 416.50. De voeding bestond hoofdzakelijk uit haver en hooi. Gemiddeld werden per paard en per dag verstrekt nage noeg 6 Kilo hooi en 6 Kilo haver. Uitgegeven werd een totaal van f 2344.48' over 2650 paardedagen, overeenkomende met bedrag van bijna f 0.88» per paard en per dag. Aan hoefbeslag werd uitgegeven f 217 60 d. i. iets meer dan dan f 0.08 per paard en per dag. Voeding en beslag hebben dus, evenals in het vorige jaar, per paard per dag f0 96® bediagen. In het jaar 1902 zijn vervoerd 69.529 betalende personen d. i. ge middeld per dag ruim 90 en per rit circa 3 personen. Verkocht weiden 27.469 enkele biljetten, 12.209 retour biljetten en 199*2 tien ritlenboekjes; de totale op- bi engst der passage bedroeg f 5792.77®. De expolitatie bracht in liet verloop van dit boekjaar steeds minder on gunstiger wordende vooiloopige toe gangen naar het nieuwe station. Se dert 1 November, bet tijdstip, waarop de liooge toegangswegen naar bel station in gebiuik werden gestelden door onzen dienst worden bereden, zijn de ontvangsten vooruitgaande. Wegens verkoop van mest werd ontvangen f 106.92 De opbrengst der reclame was niet onbelangrijk en bedioeg f3ó0.80, waarvan in het afgeloopen jaar op de Winst- en verliesrekening is ge boekt een bedrag van f272.80 terwijl liet restant ten goede komt aan liet jaar 1903. Uit de hierbij overgelegde Winst en verliesrekening hebben wij gemeend, om zooveel mogelijk eene goede toe komst aan onze Maatschappij te ver zekeren, op de inventaris, oprichting- kosten concessie, baan, rollend ma terieel, paarden, kleeding en uitrus ting tot een totaalbedrag van f1732.48' af te moeten schrijven (op de vaste goederen in de boeken met een bedrag van f8104 75 vermeld, behoeft o. i. niet afgeschreven te worden met liet oog op de rijzing der waarde van bouwterreinen); met deze afschrijving bedroegen de uitgaven f8532.02® ter wijl de ontvangsten waren f 7253.02» zoodat er een saldo te kort is van f 1279. Wij hopen, dat de Gemeenteraad overtuigd zal blijven van het belang dat de Gemeente er bij heeft, dat onze onderneming behoorlijk in stand blijft en desgevraagd weder over het boekjaar 1903 een voldoend subsidie zal toekennen als de toestand onzer Maatschappij dat niet zal kunnen ont beren. Wij drukken daarbij den wensch uit, dat de toeneming van het tram verkeer alhier over eenige jaren financieelen steun onnoodig zal doen blijken en onze onderneming tot bloei zal mogen geraken. Hierop bracht mr. J. van der Eeouw rapport uit namens de Financieele commissie, welke de balans en de winst-en verlies rekening over 1902 heeft vergeleken met de bescheiden en deze keurig in orde beeft bevonden. Door bijzondere omstandigheden (het omleggen van den weg bij de opening van den definitieven toegangsweg naar het station en het leggen der doublure) zijn de uitgaven in het af geloopen jaar zeer hoog geweest; de comissie stelde voor, balans en winst en verliesrekening goed te keuren. De Voorzitter van Commissarissen, de lieer J. G. Pels Rijcken releveerde dut de Ontvangsten f6253.02', de Uitgaven f 0937.00 bedroegen en er dus een nadeelig saldo van f683.97' is, vooral veroorzaakt door het om leggen van de trambaan en liet leg- Oorspronkelijke Novelle DOOR P. TESSELHOFF Je. 16 «Mijnheer Jansen" sprak van der Linden "hoe zal ik u ooit kunnen vergelden voor het geen gij voor mij gedaan hebt. Mijne vrouw heeft mij nog niets van de treurige geschiedenis willen mededeelen. Zij zegt dat u er het grootste aandeel in gehad hebt, de zaak tot een goed einde te brengen, en dat u dus de eer toekomt een verslag uit te brengen. Ik gevoel mij nu sterk genoeg, de ware toedracht te vernemen en verzoek u dus, mij een en ander te willen meedeelen." Op deze toespraak zag de heer Jansen Cato aan en schudde ontkennend het hoofd. "Mijn heer van der Linden" antwoordde hij, «alle lof komt in de eerste plaats mevrouw toe, maar afgescheiden daarvan, wil ik u gaarne mee deelen hoe een en ander zich heeft toegedragen, daartoe is echter de aanwezigheid van nog een ander hier noodzakelijk en wel mijn zoon de dokter, die evenzeer mee geholpen heeft om het fatale complot te verijdelen." Dit zeggende liep hij naar de kamerdeur en onmiddelijk daarop trad dokter Jansen binnen die in den gang ongetwijfeld dit oogenblik had afgewacht. Allen namen nu plaats, ook Cato, dié zich even met het gereed zetten van wijnen en sigaren, onledig had gehouden. Zakelijk en kort als gewoonlijk, begon de procuratiehouder dan ook ODmiddelijk zijn be langwekkend verhaal. »Op den tweeden dag na Kerstmis ontving ik des morgens bericht uit Parijs, dat de heer van der Linden persoonlijk beschikt had over honderdduizend francs. "Nu moet u mij niet kwalijk nemen, mijnheer »an der Linden, maar u waart in de laatste dagen zoo zonderling, en deze omstandigheid was oorzaak, dat ik reden meende te hebben de zaak te wantrouwen. Ik telegrapheerde naar Parijs om uw adres, doch ontving een geheel onvoldoend antwoord. Daarop telegrapheerde ik op goed geluk af, om alle betalingen aan wien ook, te staken, zonder advies van hier. "Na alzoo gehandeld te hebben, begaf ik mij onmiddelijk naar mevrouw om zoo mogelijk eenige nadere inlichtingen te verkrijgen, doch mevrouw wist althans van den heer van der Linden zelf niets af. Toch had ik in mevrouw een bondgenoot gekregen betreffende mijn wan trouwen in deze zaak. Zij, hoewel hevig ont steld, deelde mij haar eigen vermoeden mede en wij begrepen beiden dat onmiddelijk handelen hoogst noodzakelijk was. Het was toen ongeveer drie uur in den namiddag. "Na kort beraad besloten wij naar het huis van den heer du Tour te gaan en hem te dwingen het juiste adres van zijne vrouw te Parijs op te geven, want daar moest mijnheer van der Linden ook zijn dacht mevrouw. "Om de politie iu de zaak te betrekken, vond mevrouw en ook ik iu geene deelen raadzaam, maar als du Tour het adres eens niet geven wilde en erger nog, een valsch adres opgaf? De zaak te foreeeren, iemand in zijn eigen huis geweld aandoen, ging ook niet. Ik stelde nu voor naar mijn zoon te gaan en hem te ver zoeken ons naar du Tour te vergezellen. Aldus geschiedde. "Nu hebben artsen middelen genoeg om iemand onschadelijk te maken. Zonder nu be paald geweld te gebruiken, dus bracht ik mijn zoon eerst goed op de hoogte en ik maakte uit zijn handelwijze wel op, dat hij mij uit stekend begreep. "Wij kwamen bij du Tour aan huis en zoo als vooraf afgesproken, hield mijn zoon de meid even aan de praat terwijl mevrouw en ik onver wacht naar binnen stapten en du Tour over vielen. »Ik had du Tour nimmer ontmoet, doch ik meende in hem direct den schurk te zien. "Hij heette ons vriendelijk welkom en was uiterst beleefd. Wetende of liever vermoedende dat elke vertraging hier noodlottig zou kunnen zijn en wel begrijpende dat de oude ons wel met een kluitje in 'triet zou trachten te zenden, gingen wij onmiddelijk tot daadzaken over en mijn zoon die bijna onbemerkt aan zijn linkerzij was gaan staan hield hem op een gegeven oogenblik een Üeschje onder den neus, waardoor du Tour onmiddelijk het bewustzijn verloor. «Dadelijk daarop togen wij aan het werk, mijn zoon en ik doorzochten zorgvuldig de kleeren van den ouden heer en vonden spoedig een telegram hetwelk hij den vorigen dag ont vangen moest hebben. Dit telegram was her komstig van Parijs en bevatte slechts een adres, ook was het niet onderteekend. Wij allen waren van oordeel dat dat het adres zijn moest wat wij zochten, dus staakten wij verdere moeite en stelden een soort van raad, over hetgeen ons verder te doen stond. Wel is waar was zulks gemakkelijk genoeg, want het was zaak onver wijld naar Parijs te gaan, maar wie zou du Tour beletten een telegram weg te zenden. Ook hierin wist mijn zoon te voorzien. (fVordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1