mWL 0% BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Het tweede eeuwfeest van St. Peters burg. VoorSt. Petersburg hebben de afge- loopen Pinksterdagen eene bijzondere beteekenis gehad. De eerste residentie van den Keizer van Rusland vierde het tweede eeuwfeest van haar bestaan, op een der laatste dagen van Mei van het jaar 1703 legde Czaar Peter de Groote den grondslag voor zijne nieuwe hooldstad aan den oever van de Newa, en deze gebeurtenis is in deze dagen herdacht met feestelijkheden, die wer den bijgewoond door vertegenwoor digers van een aantal Euiopeesche steden. De door Czaar Peter gestichte stad is de jongste van de Enropeesche hoofd steden maai' zij heelt hare oudere zusters spoedig achterhaald en is de meesten van dezen zelf voorbijge streefd. Intusschen blijft er zich altijd iets kunstmatig hechten aan de positie van St Petersburg. Men zou Petersburg, als de ofiïcieele residentie en de zetel van alle departementen van algemeen bestunr, het hoofd van Rusland kun nen noemen ;maar hel hart van Rus land klopt niet aan den oever van de Newa, maar diep in het binnen land, in de moederstadMoskou En wanneer de stichting van St. Pe tersburg een gewichtige stap is ge weest in het stieven van Rusland naar bet westen, het is er ver van daan, dat de aansluiting aan de wes- tersche cultuur in de twee eeuwen, die sedert verloopen zijn, een voldon gen feit geworden is. Integendeel heeft het in de laatste jaren allen schijn alsof de richting veld wint, die den blik oostwaarts richt. Niet alleen in materieelen zin door de uitbreiding van Ruslands machtsfeer riaar het oosten, die h.ne taslbaie uitdrukking vindt in den aanleg van de spoorweg- verbindding met het uitertste oosten van Azië en in het daarmede samen gaande streven om de andere natiën uit. Mantsjoerije te weren. Ook in an deren zin. Twee feiten inzonderheid uit den allerlaatsten tijd getuigen van een in Rusland heerschenden geest, met westersche begrippen allerminst te rijmen is. In de eerste plaats de ruwe, met onze begrippen van de wet en recht volkomen strijdige wijze waar op Finland berooft word van zijn autonomie. En wat in Kischinew gebeurd is in de dagen van het Russische Paasch- feest, is zoo verschrikkelijk, dat daar over een kreet van ontzetting is op gegaan door de geheele weield. De nawerking van deze gruweltoo- neelen doet zich ook op eigenaardige wijze voelen bij de viering van het 200-jarig bestaan van Sint-Petersburg. Van geestdrift was in den stad haast niets te bespeuren. Hetofïïceele feest programma bepaalde zich tot eene kerkelijke en eene militaire plechtig heid. Slechts één dag mocht de siad in feestgewaad prijken, en nog ge durende den nacht moesten de vlag gen, guirlandes en verdere decoratiën verwijderd worden. De overheid nam geduchte maatregelen, om mogelijke onlusten te kunnen tegengaan; aan de bestuurders van fabrieken was een wenk gegeven, dat zij hun volk geen vrij moesten geven en het wei k moes ten laten doorgaan alsof er geen feest was. Binnen do stad hadden geen volksfeesten plaats om groote opeen- hoopingen van menschen te vermij den zelfs de voorgenomen roeiwed- strijden werden naar buiten verlegd De overheid handelde zoo onder den indruk van de vrees, dat zich too- neelen zouden kunnen voordoen, die herinnerden aan het bloedbad van Kischinew. En ook de bevolking leefde onder die indruk niet, alleen de in Petersburg niet bijzonder talrijke Joden, die sinds de Russische Paaschdagen aanhoudend in eene onbeschrijfelijke angst verkeeren, rnaar zelfs vele christelijke bewoners van de residentie werden door de geruchten, die over de ongeregeldheden welke waren te wachten, bewogen om de feestdagen elders door te brengen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. H.M. de Koningin, vergezeld door H. D Moeder, bracht j.l Woens dagnamiddag een kort bezoek aan onze gemeente. Het doel scheen te zijn: de Kei, want verder werd niet gereden H.M. nam van uit Haar rijtuig een kiekje van den sleen. In eene Donderdagavond gehou den vergadering der plaatselijke af- deeling van den «Volksbond, vereeni- ging tegen drankmisbruik," werd de heer J. C. van der Meer aangewezen tot het nazien der rekening en ver antwoording van den Penningmeester over het afgeloopen jaar. Tot afgevaardigden naar de op 10 Juli te houden algemeene vergadering werd gekozen de Voorzitter der afdee- ling Professor F. Kenninck. Professor J. J van Thiel, president van het Oud-Katholiek Seminarie alhier, is door de Bernsche Univer siteit benoemd tot docter honoris causa in de Godgeleerdheid. Naar wij vernemen zal door de heeren van Achterbergh en van 't Hof nabij Monnikendam eene badinrichting worden gebouwd, geheel naar de eischen des tijds ingericht. Wij zouden genoemde heeren wel in overweging willen geven, daarvoor een punt te kiezen, boven de aldaar aan de beek gelegen waschbleekerijen, opdat het water der zwembassins niet door bleekpoeder en andere bijtende zelfstandigheden verontreinigd worde. De uitvoering van de Kinder cantate Michie! de Ruyter door de leerlingen der Openbare School aan de Beekstraat zal plaats hebben op Donderdag 25 Juni a.s. 's avonds 8 uur In verband met de examens der H. B. S. en de feestelijkheden van Toonkunst is de zaal van Amicitia niet voor dien datum beschikbaar. De uitvoering kan dus niet 17 Juni plaats vinden, zooals eerst het plan was. Nadere bizonderheden zullen later per advertentie in dit blad worden bekend gemaakt. Voor het examen L. O. is als nog geslaagd mej. W. C. Hollenbach. Bij kon besluit is benoemd tot majoor, commantant van het 2e bat. rustende schutterij in de provincie Utrecht, de kapitein bij de dd. schut terij alhier W. Croockewit W.A.zn. Aan hem is op zijn verzoek uit laatst genoemde betrekking eervol ontslag verleend. In de Beek, nabij de hofstede «Ooievaarshorst", onder Leusden is het lijkje gevonden van den sedert 9 Mei vermisten Jacob W. Het is overge bracht naar de begraafplaats te Wou denberg, om aldaar begraven te wor den. De bij de veld-artillerie alhier gedetacheerde le luiten, der inf. A. S. deJongh, leerling van de Hoo- gere Krijgschool, is benoemd tot kapitein. De sergeant VV. J. Vaatstra van het 5e Regiment infanterie, is als sergeant instructeur oveigeplaatst bij het Instructie-Bataljon. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant de korpo raals H. Bride), K. H. Smit en de sergeant-titulair B. C. M. Martens. De korporaal G. J. Verheijen van het 5e Regiment infanterie wordt ge detacheerd bij het vaste kader van het Koloniaal Werfdepót. In twee dagen tijds verwierf het adres der Amersfoortsche vrouwen aan den Gemeenteraad, inzake de ontworpen Industrie- en Huishoud school, reeds 600 handteekeningen en nog stroomen ze van alle zijden toe. Onze stadgenoot de heer G. Wes- sels verwierf op de Pluimveetentoon- slelling die 1, 2 en 3 Juni j.l te Zierikzee onder zeer yroote deelneming gehouden werdde Eereprijs voor den fraaiste haan van de tentoonstelling; een Eereprijs voor den fraaisten zwart- Minoreahaan; den le prijs en Zilv. Med. voor zwart Minoreahanenden 2o prijs en Zilv. Med voor hen; den 2e prijs voor een toom en 3 Zilv. Med. voor hennen. De heer G Muys trad als keur meester op en zai ook op de a s. exposities le Middelburg en Groningen, die de volgende rnaand gehouden zullen woiden als zoodanig fungeeren. De heer Muys trad dit jaar achtereen volgens als keurmeester op te Utrecht, Den Haag, Arnhem, Hengelo, Haarlem en Almelo. Bij betalingen van door de Rijks verzekeringsbank toegekende schade loosstellingen, tijdelijke en definitieve uilkeeringen, is voor bedragen boven 10 gulden gpen plakzegel meer ver schuldigd, evenmin van de door de postkantoren uit te reiken kwijtingen voor door werkgevers betaalde pre- miën. Op de voordracht ter benoeming tot leeraar aan de nieuwe Gemeen telijke Hoogere Burgerscool fe Hil versum zijn o. a. gebracht de heeren W. G. A. Meijer, voor Natuurkunde Kosmograplue en Wisknndo; S. de Viies, voor Geschiedenis en Aardrijks kunde; en 11. J. van der Noordaa, voor Engelsche taal en letterkunde alleen leeraren aan de II. B. S. hier. De officieten der cavalerie al hier in garnizoen boden j.l. Woens dag in den huize De Haas de voor den nieuwen curcus bij do Rijschool gedetacheerds luitenants een jjiner aan. Van deze gelegenheid werd tevens gebruik gemaakt om aan luitenant jhr. J. W. Godin de Beaufort de groote gouden medaille uit te reiken, hem ter herinnering aan den door hem zoo kraning volbrachten afstands- rit Amsterdam Weenen aangeboden door de «Militaire Sport-Vereeniging". De medaille, een prachtig stuk werk uit de fabiiek des heeren C. J. Be geer te Utrecht heeft aan voorzijde den stempel der M. S. V. en aan de keerzijde een toepasselijk inschrift. Omtient het 40ste Christelijk Nationaal Zendingsleest, den 17 Juni op «Vollenhoven" bij Zeist te houden, schiijft men ons nader: De volgende sprekers zullen D. V. nog de daarbij gevoegde onderwerpen behandelen: D. J. van Aalst, Pred. te Amersfoort: Calvijn's wapen; M. J. van Baarda, zendeling der Utrechtsche Zendingsvereeniging te Durna(Galela) De opwekking op Halmaheira; Dr. A. W. Bronsveld, Pred. te Utrecht: Uit de geschiedenis van ons Zendingsfeest O. van der Brug, zendeling der Rot- terdamsche Zendingsvereeniging te Cheribon: Het Heidendom op West- Java; H. ten Kate, Pred. te Sliedrecbt: De Vereeniging voor Evangelisatie onder militairen in Ned. O.-Indië; Dr. P. A. Klap. Pred. te Amsterdam Wij mogen niet vertragen; A. Klein- schmidt, Pred. te Zeist' Hernnhut Zeist Suriname; H. J. Logchers, Evangelist onder Militairen in Ned. O. Indië: Weinig geteld bij de men schen, doch geleld bij God; Dr. H. H. Meulenbelt, Pred ie Baarn: Zen delingen gering geacht en geprezen Dr. H. M. van Nes, Pred. te 'sGra- venhage: De geopende deur; Dr J. Riemens, pred te Rotterdam De Evan gelische zending en de toekomst van Christus; A. S. Talma, lid der Twee de Kamer Stat. Generaal te 's Giaven- hage: Liefde en recht in het maat schappelijk leven: S. Ulfers, Pred. te Rotterdam: Toekomstdroomen G. Wisse Jr., Pred. te LeidenBegin en einde van Jeruzalem; P. van Wijk, Pred te Amsterdam: Ons vreugde feest en onze feestvreugde. Bij de opsomming dezer lijst van zoovele en daaronder zoo geliefde sprekers en van zulke hoogst belang rijke onderwerpen behoeft nauwelijks nog een woord tot opwekking om dit jubileum bij te wonen. Naar wij ver nemen, zal nog door het muziekkorps der Jongelingsvereeniging «Obadjle' te Rotterdam een marche solennelle worden gespeeld, gecomponeerd door zijn diresteur, den heer H. Snel, en zal een feestcantante worden uitge voerd door 250 zangers en zangeres sen onder medewerking der Christe lijke zangvereenigingen «Kerkzang" eri «Cantate", te Utrecht, op woor den van den Wel Eer w. heer J. E Schroder, pred. te Arnhem en in muziek gebracht door en uitgevoerd onder leiding van den heer J. N. W. L. A Ruygrok, te Utrecht. Moge dit rijke programma, dat zoo veel goeds en schoons belooft, velen uitlokken om dit 40 jubileum bij te wonen en worde het feest begunstigd door het schoonste weder. Van een auto en een ontkleedden ondergeschikte. Toen een officier gistermorgen te Leeuwarden, vergezeld door een onder schikte, op den Groninger straatweg aldaar reed, kwam hun een automo biel achterop. Het paard van den luitenant schrok, met het gevolg, dat paard en ruiter in de Bokesloot te recht kwamen. De luitenant stond spoedig weer op 't droge, aan den wegkant, 't paard holde 't land in. De onderschikte ont kleedde zich, zwom door de sloot en zette 't verschrikte paard na. Na hel beest niet zonder moeite gevangen te hebben, werden pogingen in 't werk gesteld het weer op den straatweg te krijgen; zonder succes. Toen het ontzadeld was, wist het echter te ont komen. Gelukkig wist de ondergeschikte, die, na andermaal overgezwommen te zijn, zich weer had gekleed, een bootje machtig te worden Hiermede voer hij nu naar de overzijde, nam de uitrusting van 't paard op en liep het land in, 't weerbarstige paard na, dat in de richting van Lekkum was weggesneld. De luitenant nam met 't paard van den mindere den terugweg naar Leeuwarden aan; de auto was door- getufd. Leeuw. Cl. Onze paardenhandel. Op de laatste Pinkster Paardenmarkt te Utrecht was, volgens Onze Paar den. de aanvoer niet groot; weinig goede paaiden. De betere paarden ginge grif weg voor f550 tot f650. Heel weinig paarden brachten hooge prijzen op. Fransche en Engelsche handelaren waren schaarsch en het schijnt, of de handel van paarden van hier op Engeland minder wordt. Ver-clnllende Engelsche han delaren, die vroeger Iner veel koch ten en op markten zelden ontbraken, koopen thans hunne benoodigde paar den ook in Normandië. Voor Dnitschland werd nogal wat gekocht. De uitvoer naar dat land is in de laatste jaren sterk toege nomen. Het voiig jaar werden uit Neder land 10725 paarden naar Duitschland verkocht, hetgeen 2753 meer is dan in 1901. Duitschland voert zeer veel paarden uit België. Denemaiken, Rusland en Hongarije in, terwijl het betrekkelijk weinig paarden uitvoert. De behoefte aan paarden is dus groot in Duitschland en die groote behoefte zal blijven bestaan ondanks de invoerrechten, zoodat wij ons voor- loopig nog niet ongerust behoeven te maken over vermindering van den Duitschen handel. Een tentoonstelling van schoonc mannen. Niet dat men nu genoeg herfl van schoone vrouwen, maar de man moest toch ook eens een beurt bobben. De vorige week is te Weenen een mannentenloonstelling gehouden. 70 mannen, de meesten tiisschen 20 en 30 jaar. ondei wierpen zich in zwemco- stuum aan de critische blikken van jury en publiek. Enkele jonge dames in de zaal sloegen eerst bedeesd de oogen neer en zaten later onophou delijk te giegelpn. Intusschen was de tentoonstelling een ernstige zaak; geleerden, beeld houwers, schilders en dokters zaten in de jury. Er werd niet gelet op mooie knevels, neuzen of monden, maar op den lichaamsbouw. De meeste mededingers waren ferme, gespierde kerels. De prijswinnaar heet Raimund Walter. Eene dame heeft zich beklaagd, dat de uitspraak niet aan dames was overgelaten. Die zouden met kennis en rechtvaardigheid hebben kunnen oordeelen. Wat weel een man van de man? zei zij. Neen, als het schoon heid betreft, hebben de man de vrouw, de vrouw den man te beooideelen. 873e STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Vierde of laatste week. Trekking van 35 Juni 1903. (3000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leiswebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f 400 op No. 617. Prijs van f100 op No. 10436. Prijzen van f70. 36 60 619 650 3329 4997 14434 16105 16107 18979 19555 19576 en 20589. Te zamen 15 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken: 23 32 34 37 44 45 48 349 611 624 645 652 659 2950 3306 3319 3343 3346 4978 4982 4999 9724 9728 9738 10401 10409 10413 10437 12835 14404 14416 14438 16106 18398 18854 18873 18874 18880 18952 18957 19550 19557 19559 19579 19581 20571 en 20595. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. van 2 Mei tot en met 3 Juni 1903. GeborenJansje, d. van J. Boterenbrood en A. Verbeek. Maria, d. van J. W. van Gils en A. M. van den Bos. Catha- rina Barta, d. van S. van Huijzen en M. Meijer. Johanna Maria, d. van R. Meijbr en M. C. van de Stadt. Frede- rik Henricus Antonius, z. van J. F. Schliehe en J. A. M. van Heusden. Gerrit Jan, z. van M. Berendse en F. de Vries. Margaretha Jeannette, d. van dr. P. H. Peyrot en C. C. G. van Duyl. Frans Willem Jan, z. van E. van Ee. Louwinus, z. van G. Hagenbeuk en E. Veenendaal. Ludovicus Johannes, z. van R. van 'tHof en J. M. Boon. Regina, d. van A. Slagt en C. van Leeuwen. Theodora Hermana Johanna, d. van J. H. Bauland en E. Zijsvelt. Adrianus Jacobus, d. van A- J. van der Vlis en D. van Karsen. Adelheid Petro- nella Dorothea Maria, d. van H. B. Hehen- kamp en C. M. van Loo. Ondertrouwd: S. B. Hartskamp en R. Mulder. Getrouwd: H. P. Verhoeff en R. Slee king. C- C. J. L. Manuel en A. M. van de Roemer. F. W. Speekman en H. Meyer. R. Hoebee en J. J. C. Klaasing. D. Tuithof en C. Jordense. W. A. Loos en A. H. P. Maas. H. J. Gerritsen en M. J. L. Bettonville. Overleden: Lambertus Hendrikus Kuijer, 3 j. Johannes Willem Elbertus van Haselen 22 j. ongeh. Carl Joseph Breuer 62 j. echtg. van A. Becker. P. Johannes Gierman, 1 m. Stoffelina van Velzen, 71 j. Johannes Driesman, 5 m. Hoogland. Geboren: Gerrit z. van J. van Heuvel en J. ter Maten- Everarda Anna, d. van H. van Hamersveld en H. Waning. Petronella, d. van G. Huurdeman en G. van de Wolfshaar. GehuwdJ. Kroonenberg en A. Ebing. A- N. van Riesen en M. Jansen. Overleden: A. Hoefsloot, 70 jaren, on gehuwd. M. van der Span, 87 j. echtg. van J. J. Hoff. E. van Grol, 87 j. echtg. van J. van Nimwegen. Lensden. Geboren: 1 Juni. Albert, z. van Aalt van Ginkel en Antonia Geertruida Pot hoven. Stoutcnburg. Overleden: 31 Mei. Hermanus van de Koedijk, 70 j., wedr. van Lambertha Hen- geveld. 8 Juni. Willem van Doornik, 41 j., echtg. van Reintje van Bloemendaal. Woudenberg. Geboren: 1 Juni. Willem Arie, z. van Gijsbert van Voskuilen en Jannigje van de Glint. Overleden: 26 Mei. (Te Leusden)Jacob Wanner, 10 j. 30. Gijsbert Hardeman, gehuwd met Catharina van Dijk, 50 j. 1 Juni. Willem van Hoevelaken, 74 j. RE< LAMES. Ik gevoel mij thans gelukkig. Als men nog jong van harte is, d. w. z. wan neer men zich nog in de lente des levens be vindt, heeft men een afschrik van den dood, maar hoe ouder men wordt hoemeer deze vrees ver mindert en waarom, omdat wanneer men in den herfst van zijn leven gekomen is de levens lust en moed verminderen, des te meer, wan neer men een gekrenkte gezondheid heeft. Ge lukkiger wijze dat de wetenschap in«|de laatste jaren zulke groote vorderingen gemaakt geeft, dat men in staat is den grijsaard nog een nieuw bloed te geven. Zulks heeft de Heer Johannes van Beek, 128 Duitenhuis te Prinsenhage ook mogen ondervinden. Wij laten hier volgen-een schrijven van den schoonzoon Van den Heer van Beek waarin hij zegt dat zijn schoonvader sedert twaalf jaren aan de maag vfeeselijk geleden heeft. De maag pijn was des morgens tij het ontwaken zoo erg dat hij zich des morgens niet konaan- kleeden, met het eten en drinken moest de grootste voorzichtigheid in acht genomen wor den en hij v^as niet meer in staat zijn land arbeid te verrichten, maar thans na het gebruik Uwer Pink Pillen kan' hij alles verrichten en is om zoo te zeggen zoo gezond als een visch in 't water. li ij werkt met lust het eten smaakt De Heer JOHANNES VA'N BEEK volgens portret, hem en de slaap is rtistig en verkwikkend. On langs zeide hij mij, .'.ofschoon ik reeds zeven en vijftig jaar oud ben kan ik thans verklaren, dat ik opnieuw weer jong geworden ben, een ieder in mijne omgeving staat er verbaasd over en het eenige wat ik röijne ondervragers toevoeg is met hen zeggen, die verandering hebben de Pink Pillen bij mij 'te weeg gebracht. Met ge noegen geeft mijn schoonvader U vergunnig zijne ongehoopte gè'nezing naar goedvind^ bekend te maken, wfi zelfs zullen niet nalaten zoo veel mogelijk als til onze macht is he^'aan een ieder in onze omgeving bekend temaken. Prijs f 1.75 de doos; f9.perödqézen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist, en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 5 Juni 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f0a f 0. Peren f0.a f0. Nieuwe aardapp. f 0. a f0 Zandaardapp. f2.50 a f 3 00 Hoendereieren f3 00 a f 3.50 per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter fl.00 a f 1.15 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetern. kaas f Kippen f0 80 a f l.20 Kuikens f 0.afO.Piep kuikens f 0 GO a f 1.10 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO afOOO. Hazen 10.a f0.Wilde konijnen fO.OO a fO.OO. Tamme fO GO a f1 Duiven f0.60 a f 0.70 paar. Magere varkens f14 a f20. Varkens voor export f 0.a f Zeugen f 40.f 60.Biggen f8af 11.Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00 a f000.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a fUO.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000.— a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: hect- Appelen heet. Peren; heet. Kleiaard appe len, 60 heet Zandaardappelen80000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeneieren; 1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijeq 400 biggen en 20 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2