B IJ VOEGSEL NIEUWE AHERSFOORTSGHE COURANT. van ZATERDAG 6 JUNI 1903. MUZIEKFEEST PlaTzetter. behoorende bij de GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst. PLATZEMEL- COGNAC FINS BOIS Aiiiersfoortsche Industrie- en Huishoudschool. Blijkens het verslag der jongste vergadering van den Raad der ge meente, zal het verzoekschrift der ver- eeniging «Amersfoortsche Industrie en Muishoudschool"doorde afdeelingen in behandeling worden genomen Het verzoek hield in een steun van de zijde der gemeente in tweeërlei vorm, te wetende toekenning van een jaarlijksche subsidie ten bedrage van f 2500,— alsmede voor het eerste jaar een bijdrage voor eens van f 1000 in de inrichtingskosten der school, en in de tweede plaats het bewilligei eener eerste hypothecaire geldleening van f 40 000 op het schoolgebouw, dat met de kosten van aankoop van den grond een waarde zal vertegen woordigen van f 55 000. De vraag, of het belang der gemeente de inwilliging van het verzoek niet alleen mogelijk, doch ook wenscbelijk doet zijn. verdient nader onder de oogeu gezien te worden. Dat een school als de ontworpene voor alle klassen der Amersfoortsche burgerij groot tastbaar nut zal op leveren, zal thans wel door niemand ontkent worden, al zullen er nog velen zijn in ons goede stedeke, wier oogen voor dat nut eerst recht zullen opengaan, wanneer de school door haar resultaten voor zichzelf zal heb ben gesproken. Men kan het betreuren, dat er ook op dit gebied nog zoovelen zijn, die niet kunnen gelooven zonder gezien te hebbenmaar afkeuren mag men het niet, dat menigeen, vervuld van zorg voor het evenwicht der gemeen telijke financiën, eenigszins huiverig is om de gemeentelijke lasten, die toch reeds zwaar genoeg zijn, te ver- hoogen met de uitgaven, die de nieuwe school van de gemeente vraagt. Wel is waar staat thans de vol tooide Ambachtsschool in onze ge meente als sprekend bewijs vóór bovenbedoelde ongeloovigen Immers toen die inrichting in het leven ge roepen moest worden, weiden ook door velen bezwaren breed uit gemeten, en het resultaat is thans leeds na twee jaren, dat een honderd tal Amersfoortsche gezinnen de toe komst van hun zoon er dooi verzekerd zien. Het particulier initiatief heeft daarbij getoond, dat alleen door zijn bemiddeling de inrichting kon tot stand komen, want het zou de krach ten der gemeente vei re te boven zijn gegaan om zelfstandig een school te stichten, die bijna f 40 000 voor deu bouw heeft gekost en jaarlijks '16 h 18 duizend gulden aan uitgaven voor het onderwijs vergt. Dat resultaat werd bereikt met een betrekkelijk geringe gemeentelijke bijdrage van f4000 per jaar, omdat Rijk, Provin cie en particulieren nu de overige kosten voor hun rekening namen, hetgeen niet het geval had kunnen zijn bij een gemeentelijke Ambachts school. In nog sterker verhouding zal het zelfde verschijnsel zich voordoen bij de Industrieschool, want de jaarlijk sche uitgaven der school, 11 a 12 duizend gulden bedragende, worden eveneens uit allerlei bron bijeenge bracht, mits de gemeente een subsidie van f 1200 per jaar wil vetleenen. Het merkwaardige van de trans actie is, dat zelfs deze uitgaaf voor een deel overwogen wordt door de jaarlijksche lente en aflossing der hypothecaire leening ten bedrage van f2500, zoodat feiUlijk de gemeente kas alleen bezwaard wordt door de rente en aflossing der hypotheek van f 40.000, welke gelden door de ge meente zelve van anderen geleend zullen moeten worden, doch tegen lager rentestand en langer tijdperk van aflossing. De vraag blijft dus enkelmag de gemeente Amersfoort de risico op zich nemen van het welslagen eener zaak, die overigens eene betrekkelijk zeer geringe jaarlijksche uitgave van haar vraagt, omdat bij het eventueel mis lukken der school hare verschillende hulpbronnen grootendeels zouden op drogen, en dus de gemeente zich voor veen tweede post", een gedeeltelijk oninbare schuld geplaatst zou zien. In de beantwoording dezer vraag schuilt de kern van de verantwoorde lijkheid, die ieder Raadslid bij het uil- brengen zijner stem op zich zal laden. Stemt hij tegen het verzoek, dan zal Amersfoort verstoken blijven van een samenstel van verschillende scho len, vanaf een Fröbelschool, die leeds de zorgen voor het opgroeiende kind zal op zich nemen, tot de ver schillende scholen en cursussen in hetzelfde gebouw vereenigd, die het achttienjarige meisje, opgeleid voor de huishouding of voor een der takken van vrouwelijken arbeid, aan de samen leving terug geeft. Men meene niet, dat de beslissing wel een paar jaren uitgesteld zal kunnen worden, want de gunstige gelegenheid die zich nu aanbiedt, b v. om f5000 Rijkssubsidie te ontvangen, zal niet spoedig, waarschijnlijk nooit terug- keeren. En het zou niet de eerde maal wezen, dat de gemeente Amersfoort het gunstige oogenblik liet voorbijgaan! Stemt echter het Raadslid vóór den gevraagden steun der school dan moet er ook bevredigende zekerheid bestaan, dat de school zich zal kun- handhaven en tot bloei zal geraken Wil men hierover een oordeel vormen, dan dringt zich het feit op den voorgond, dat in alle gemeenten zonder uitzon dering soortgelijke scholen steeds tot aan den nok van het dak met leer lingen gevuld werden en dat er geen reden is om aan tenemen, dat onze gemeente de eerste uitzondering zal vormen. Integendeel bewijst het duizendtal handteekeningen van Amerfooi tsche gezeten huismoeders op het circuleerende adres aan den Raad, dat juist in onze gemeente door zeer velen van de school zal worden ebruik gemaakt. En men houde wel in het oog ,dat onbekend onbemind maakt, zoodat de school zich door hare resultaten meei en meer vrienden zal weten te verwer ven, zooals het ook met de Ambachts school is gegaan. Bovendien zal het van het grootste belang zijn in laatstbedoeld opzicht, of de school van stonden aan in vol doenden omvang en op bevredigende wijze zal worden opgericht en geregeld Want bovenal geldt de waarheid «goedkoop, duurkoop" voor de inrich ting eener school, een waarheid, die hier ter stede zich waarlijk niet voor de eerste maal zou doen gevoelen! Te Zwolle, een plaats weinig grooter dan Amersfoort en inet het oog op de omgeving zeker niet gunstiger ge legen, weid de Industrieschool in 1902, dus twee jaar na de oprichting, dooi 172 leerlingen bezocht; te Alkmaar door 180 leerlingen, terwijl men verschillende aanvragen moest weige ren wegens gebrek aan plaatsruimte Te Zwolle was de school aanvanke lijk op te bescheiden voet ingericht, waardoor zij spoedig over twee ge bouwen moest verdeeld worden, het geen tot dubbele kosten in menig opzicht aanleiding gaf, zoodat men ten slotte een geheel nieuwe school moest bouwen. Edoch ook in zake scholen met hulpgebouwen, zelfs meer dan twee, heeft men ook in Amersfoort onder vinding kunnen opdoen. Het denkbeeld voorzichtigheidshalve geopperd door menigeen, die sym pathie voor de school gevoelt, om de inrichting op kleine schaal te begin nen en later zoo noodig uit te breiden stuit bovendien op ernstig bezwaar van de zijde der Regeering ter zake van hel toekennen eener subsidie, en van de zijde van het Nutsdepartement ten aanzien van het verstrekken van het grondkapitaal van f15.000 En zulks niet ten onrechte, omdat de risico der zaak eerst recht zal ontstaan, als ze ten halve aangepakt wordt. Immers wie zal er aan den ken. als hij een woonhuis wil bouwen voor zich en zijn gezin, om den bouw aanvankelijk op kleine schaal te beginnen? Voor de industrieschool zal het zelfs een levenskwestie zijn, omdat de aard der inrichting, de regeling en de jaarwedden van het personeel, de doeltreflende indeeling der cur sussen enz. geheel afhangen van den flinken opzet der zaak. Zonder in onderdoelen af te dalen, willen wij er op wijzen dat voor de gelijk onderwijs in het koken niet alleen materiaal noodig is, maar ook bovendien dat het toebereide een nut tige bestemming moet kunnen vinden De giondgedachle der inrichting is nu, dat het onderwijs, personeel bijna in zijn geheel intern aan de school geplaatst woidt, zoodat men daardoor op de salarissen kan uitwinnen een deel der kosten van door de school geleverde spijzen en in het algemeen alles wat strekt voor huisvesting en verpleging Men denke aan het was schen, stiijken, opleiding van dienst boden, tafeldienen, kamers doen enz. Want in ledige lokalen kan men alle huishoudelijke zaken niet tot haar recht laten komen. Bovendien zal' het kookonderwijs kunnen vervangen wat anders door de gemeente voor de herhalingsschool gedaan moet worden, hetgeen een der krachtigste argumenten oplevert vóór de toekenning der gevraagde gelden Want zonder twijfel zou de Herhalingsschool in dien zin op den duur grooter kosten aan de gemeente veroorzaken. Dit alles neemfechter niet weg, dat de geldelijke moeilijkheden, waarin de gemeente verkeert, een groot bezwaar voor de bewilliging van het subsidie zal opleveren,-vooral in het eerste jaar, omdat de bijdiage van f 1000 voor de inrichtings kosten er nog bij komt. Het is dus begrijpelijk, dat menigeen het wenschelijk zou achten de gemeentelijke subsidie te doen in gaan bij de opening der school, dus voor het eerste jaar verminderd tot een bedrag van f 1500. omdat de sclnol vermoedelijk niet vóór Mei 1904 geopend zal kunnen worden. Echtei zijn de uitgaven der school juist in het eerste jaar zóó groot, dat luime geldmiddelen voor haar nood zakelijk zijn, zal zij niet aanstonds voor tekorten geplaatst worden, redei waarom Rijk en Provincie het sub sidie toch voor het geheele jaar zullen uitkeeren. Het laat zich zelfs vreezen, dat ten slotte liet bedoelde verschil van f 1000 iu het gemeentelijk subsidie roor hel eerste jaar een struikelblok zou kun nen worden voor het welslagen der zaak. want de school staat of valt met de beslissing, die door den Raad genomen zal worden, omdat alle tor- gezpgde subsidies en bijdragen af hankelijk gesteld zijl) van den dooi de Gemeente te verleenen steun. Het verdient daarom ten zeeiste gewaardeerd te worden, dat door een belangstellende onbekende aan het Bestuur der op te richten school de toezegging is gedaan van een geschenk ten bedrage van duizend gulden, ter gemoetkoming in de inrichtingskosten, dus feitelijk een gift waarmede hel vorenbedoelde struikelblok uit den weg zou kunnen worden geruimd. Moge het voorbeeld door den on bekende gegeven er toe leiden, dat ieder Raadslid zich nog eens tweemaal bedenke, vóór hij er toe zou kunnen besluiten om zijn stem tegen de op richting der school uit te brengen. G. Amersfoort, 6 Juni 1903. liet Boudsfeest van de «A. N. W. B." Het programma der groote feesten van den »Alg. Nederl. Wielrijders- bond" in de maand Juli a. s. is nu meer in bijzonderheden bekend ge maakt en luidt als volgt: Vrijdag 3 Juli. Van 87»14'/» uur concert van het 8e regt. inf. in de Buiten-Sociëteit. Na afloop bal. Zaterdag 4 Juli. Om 127» uur aan komst der Bondstochten uit alle oor den des lands. Musis Sacrum, Velper plein. Te 17» receptie, ten Stadhuize van Bestuur en Congresleden. Te 27» uur boottocht naar Wageniugen en bondstocht naar Oosterbeek. 's Avonds te 8 uur verlichte boottocht avondfeest op het landgoed Klaren- beek. Vooi ts concerten in Musis Sacrum. Zondag 5 Juli. Te 97» uur groote Bondstocht naar Dieren. De lunch wordt in verschillende hotels gebruikt Te 3 uur algemeene vergadering in Musis. Te 6 uur groot diner in Musis Te 8 uur concert in het park van Musis. Te 9 uur concert-varié. Te 11 uur vuurwerk. Te 12 uur nachttochten Zeer waarschijnlijk zullen ook Bel gische en Duitsche winlersportbroeders ons land bij die gelegenheid bezoeken. De «Touring Club de Belgique" heeft plan om legen dien tijd een groote toer door Nederland temaken en de nabijheid der Duitsche grenzen zal zeker ook onze Oostelijke fietsende naburen aanleiding geven om voor dit feest over den Rijn te trekken. Te Würishofen is groote opschud ding gewekt door de verdwijning van den Kroaat Okiez, hoofdiedacteur van de Kneippblatter. een man die daai na den dood van Kueipp zelf zoowal de lakens uitdeelde. Reeds lij.lens het leven van Kneipp had hij een grooten invloed op dezen gekregen, niettegen staande men Kneipp van vele kanten tegen Okiez gewaarschuwd had. Aan de Kneippblatter verdiende hij alleen tusschen de twaalf en vijftienduizend, en tijdens het leven van Kneipp opzijn minst twintigduizend mark. Okie"z was ook de uitvinder en bereider van de de Wörishofsche tormenlil-zeep, waar mee hij nog een aardige duit verdiende; verder maakte hij nog veel geld met het scluijven van werken en vlugschrif ten over de Kneipp-kuur, maar in weerwil van dat alles was Okiez steed kort bij kas. Zijn familie in Kroatië had veel geld noodig en wat die niet opmaakte, gebruikte een dame met wie hij op een mooie villa samenwoonde. Toch wist Okiez het air aan te nemen van een vroom en menschlievend man. Zoo was er voor zijn villa een prachtige grot van Lourdes met een rijk voi- sierde Madonna waar steeds eenige vromen op een bank, die Okiez er bij had laten zetten, zaten te bidden, terwijl andere badgasten met wereld- scher neigingen in de villa zelf hoog zaten te spelen. Okiez organiseerde ook inzamelingen en weldadigheids voorstellingen voor de armen en gaf zelf veel weg. Op deze wijze had hij gaandeweg het vertrouwen en crediel van iedereen gewonnen. Toen zijn schuldeischers echter niet langer ver kozen te wachten en de bom op sprin gen stond, leende hij nog gauw bij dezen en gene een aardig sommetje en ging er van door. Men denkt dat men hem in Kroatië of daaromtrent moet zoeken. Een aantal geneeskundigen uil 's Hertogenbosch en omstreken, allen leden van de «Vereening van Koe pokinrichtingen in Nederland", heeft zicht bij breed gemotiveerd verzoek schrift tot de Tweede Kamer gewend, aandringende op verwerping van het wetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling der wet van 4 Dec. 1872, ter voorziening tegen besmettelijke ziekten. Requestanten spreken als hunne over tuiging uit, dat eerst principieel moet worden nitgemaakt het nut der vac cinatie en revaccinatie en dat eerst daarna een wetsontwerp als dat, het welk thans wordt voorgesteld, mag worden overwogen. De stakiiigskostcn. Naar men verzekert, zal de Regee ring een aanvullingsbegrooting bij de Tweede Kamer indienen, waarbij alle kosten van Regeei ingswege bij de jongste stakingen gemaakt, zullen wor den aangevraagd. In verband hier mede zouden verschillende artikelen van de loopende oorlogsbegrooting wijziging ondergaan en met groote bedragen moeten worden verhoogd, waartegenover een belangrijke ver laging zou staan wegens liet dit jaar niet houden der najaarsoefeningeii. Een ingezetene van Musselkanaal (Gr.) verkocht dezer dagen zijn hond aan iemand te Haarlem en verzond het dier per spoor. De nieuwe eige naar be. ichtte Donderdag j.l. de goede ontvangst, maar Dinsdagavond was het trouwe dier bij zijn ouden baas terug. De hond had den weg van Haar lem naar MusselKaanaal terug weten Ie vinden. Vcxjr de v^le bewijzen van belangstelling ondervonden bij haf overlijden van! onzen gelief den Echtgenoot, Vader, Behuwd- ek Grootvader, den Heer CARL JO^EF iklfJ/ER, betuigen wij onzeft-Karttdijlreu .dank» - Uit aller naam, Wed. A. BREDERBeckeb. Amersfoort, 6 Juni 1903. Afdeeling AMERSFOORT. VRIJDAG, ZATERDAG EN ZONDAG 1-2, 13 en 14 JUNI 1903. Feestdirecteur, de heer M. W. PETRI. Solisten Mej. Eaónr Kloos, uit Wiesbaden, SopraanMevr. Pauline de Haan- Manifakges, uit Rotterdam, Alt de heer Jos. Tijsben, uit Frank rijk a. M., Tenor*, de beer Gebabd Zalsman, uit Haarlem, Basde beer Bram Eldeeing, uit Amster dam, Viool. Gecom bineerd f4.—. Niet lVriJda£ fl-50i 'Zaterdag-2.50 leden (Zondag -2.50S Vrijdag vrij Zaterdag vrij Zondag f 1.bovendien introductie voor huisgenooten (dames, of jongelieden beneden 16 jaar) Vrijdag f 1.Zondag f 1.50. Verdere bijzonderheden zie Feestwijzer, te verkrijgen k 25 cents bij de diverse boekhande laren. Het lidmaatschap f 4, toe gang gevende tot de uitvoeringen van alle afdeelingen, te hekomen bij ondergeteekende. SST" Zij, die zich' 'vóór 8 Juni aanmeldenals-Ka voor 1903/04, genieten bij het Muziekfeest reeds de rechten der leden. De Secretarie. Plantsoen 14. Gp de HÖLLANDlX-: 3 Bh" rn kalf geplaatst tERIJ te B^a vorden een :-druk- Mid. Ver goeding van arbeidskaart. Sseiété Anonyme. f 1.40 de Liter v in vcrzegeldo bemande flescn vnn 5 Liter, voorzie^ van het attest van Dr P. F. vaM hamel ROOS. Proofflosch ix rl.30. Uitsluitend verkrijgbaar bij: AMERSFOORT,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5