1NIIUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 46 Woensdag 10 Juni 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. Zijn laatste Toevlucht. Amersfoortscïie Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonuo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7 Va Cent. Adverteutiên viermaal geplaatst worden slechts driemaahberekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte De tentoonstelling te Groningen. Hebben wij onlangs gemeld, dat de tentoonstelling van nijverheid en kunstindustrie te Groningen den loden Juni door den Minister van Waterstaat, mr. J C. de Marez Oyens, zal worden geopend, wij kunnen er nu aan toevoegen, dat die opening te half drie in een plechtige bijeen komst in de groote Japansclie feest zaal (op liet Japansclie Marktplein) zal geschieden' Daar zal door eenige ofiicieele sprekers tiet woord gevoerd worden, terwijl de Groninger Opera* vereeniging in de pauzes eenige num mers zal zingen. Ver volgens zal er een groot diner plaats hebben, waar niet de eere-leden en liet eerecornité, eenige Duitsclie en Nederlandsche burgemeesters en ander autoriteit, benevens de ver tegenwoordigers van builenlandsclie en binnenlandsche pers en de leden van het tentoonstellings-comité zullen aanzitten. Dadelijk daarop beginr.en de dub- bei-concerten, terwijl ook te half negen de dagelijksclie voorstellingen in de feestzaal zullen aanvangen met de opvoering van de «Geisha", voor deze gelegenheid omgewerkt. Verder woidt een optocht van Groninger corpo raties voorbereid, die dan met lam pions voorbij zullen trekken, terwijl de Liedertafel «Gr uno" voor liet feest gebouw een tweetal liederen zal zin gen. De geheimzinnige zaak. Van den sensationeelen ellecten- diefstal te Utrecht kreeg de »N. C." de volgende lezing: Eenige weken vóór den bewusten dag werd den heer F. namens v. K. verzocht, of hij zich met een zekere som gelds ten zijnent wilde vervoegen, ten einde contant eenige effecten te kunnen overnemen. Den dag vóór het gebeurde volgde des morgens nog eens een dergelijke boodschap. Toen F. liet kantoor van de firma Van Koolsbergen en Seliuringa, aan de Stationsstraat, was binnengetreden, wekte het zijn argwaan, dat door v. K. de deur achter lieni op slot gedaan werd. «Heb je geld bij je, E.", vroeg v. K. F. die onraad vermoedde, wendde voor slechts f 1000 te hebben mede gebracht, hoewel hij ca f 11.000 in portefeuille had. Men begrijpt F.'s ontsteltenis toen v. K. vervolgde«Ik ben radeloos, ik moet geld hebben en moetje vermoorden." Tegelijkertijd sloeg hij hern met een stok op het hoofd, bracht hem daar een verwon ding toe en sloeg hem den vinger stuk. De verwonde had nog de tegen woordigheid van geest, de bankbiljet ten, ten bedrage van f1000, die hij afgaf, met bloed te kenmei ken. Daar na liet v. K. zijn slachtoffer zweren, dat hij van het gebeurde niets zou vei tellen en gelastte hein het bloed af te wasschen. De lozing, die v. K. van het geval geelt, is dat F. op zijn bureau geval len zou zijn, en zich daarbij bloedend zou hebben verwond. De verwonde werd binnengedragen in de bureaux van de «Stichtsclie Stoomtram, waar hij de flO.OOO in bewaring gaf, die hij nog bij zich had. Later werd hij in het Diaconessen- huis opgenomen en door een eigen zuster verpleegd. Reeds is hij in zoo verre hersteld, dat hij deze inrichting kon verlaten en liet justitieel onder zoek een aanvang kon nemen. De gestolen bankbiljetten werden naar Apeldoorn gezonden ze zijn door de justitie in beslag genomen en her kend. v. K. was de oprichter van de combinatie Plein-Hotel, Den Haag. Hij zou deze week naar Indië vertrek ken. Een milliociicnlieer. Wie zou, nu ongeveer een kwart eeuw geleden, gedacht hebben, dat de destijds ontmaskerde «millioenen- julTrouw", in Amstel's veste, nog een maal zou worden opgevolgd door een «milhoenenheei Toch is het zoo, zegt liet »N. v. N.": Maar de millioeiienlieer van heden schijnt, in tegenstelling met zijne voor gangster, eclit te zijn en bewoegt zich ook op een geheel ander terrein. Ziellier wat ons van hem ter oore kwam. Reeds eenige maanden lang worden alle inrichtingen van vermaak in de Amstelstad, druk bezocht door een jonkman van 25 a 30 jaren die, te oor- deelen naar de enorme verteringen, welke hij maakt, wel aartsrijk moet zijn. Naam en woonplaats zijn ons onbe kend, sleclilseen bijnaam vernamen we. Veelal is iiij te Amsterdam, doch ook wel te Scheveningen of te Parijs. Zelfs beweert men hem te Kopen hagen «aan 't werk" gezien te hebben. Meestentijdsdooltde man alleen rond en iaat dan de Champagne vloeien of liet Vechtwater is. Gaat de bezoeker weer heen, altijd even geheimzin nig als hij gekomen is, dan heeft hij de loffelijke gewoonte, zijne onuitput telijke portefeuille te voorschijn te halen en de gemaakte vertering te volJoen, steeds daarbij, een fooien- stelsel in toepassing brengend, dat op zichzelf reeds schatten verslindt. Men beweert, dat deze millioenen- heer duizend gulden per etmaal te verteren heeft. Blijkens zijne leefwijze best mogelijk. Verder wil men weten, dat hij van ter zijde geparenteerd zou zijn aan een gekroond hoofd van een naburig rijk. Dit evenwel is niet zoo grif aan te nemen. De rijkaard name lijk gedraagt zich soms al zeer on koninklijk en aaizeit niet, wanneer de een of ander hem aanspoort: «Pak liet maar met je fikken aan, Mon sieur!", op paradijs aapachtige manier de hem aangeboden spijzen in eigen lijken zin ter hand te nemen. Doch dit daargelaten de mil- lioeneuheer wie hij dan ook wezen mogo bestaat en verbaast zoo lang het duurt de eigenaardige wereld, laat. waarin hij zijn goud rollen 1>LAA J SKMJIii; lïEKK'HTEX. Het adres van Auiersfoortsche vrouwen aan den Gemeenteraad ver zoekende om diens medewerking, ten einde de opening eener Industrie-en Huishoudschool hier ter stede met Mei 1904 mogelijk te maken, is gisteren, Maandag, van duizend vijfentachtig handteekeningen voorzien, ten Slad- huize ingediend. Het Bestuur der Vereeniging, die zich voor deze zaak interesseert, werd j.l. Vrijdag van particuliere zijde verrast door de toe zegging eener gift in eens van dui zend gulden ter tegemoetkoming in de inrichtingskosten. Dit is een stree- lend blijk van instemming met het doel niet alleen maar ook van ver trouwen in de organisatie-plannen, door het Bestuur ontworpen in over leg met ervaren directrices van elders bestaande soortelijke inrichtingen, die zicli allen in grooten bloei verhengen. Bij de thans hangende beslissing heeft de Raad liet in handen, of de bouw eener flinke school aan de Beekesteinschelaari, hoek Bisschops- weg. nog dit najaar zal kunnen be ginnen, dan wel of de totstandkoming der zoo hoogst nuttige zaak alhier naar alle waarschijnlijkheid nog voor een reeks van jaren zou moeten worden uitgesteld. In de laatst gehouden vergade ring der plaatselijke afdeeling van Toonkunst is tot afgevaardigde in de Algemeene vergadering benoemd riiet alleen, zooals ieder jaar, de lieer Haak. lid van het Hoofdbestuur en thans bij volmacht vertegenwoordiger dei afdeelingen Apeldoorn eri Baarn,docli ook omdat die vergadering hier ter stede gehouden wordt de af- deelings-voorzilter Mr. J. Heijligers. Het Muziekfeest, dat een gevolg van deze vergadering is, belooft zeer Daar de afdeeling, die hier zooveel goeds doet men denke slechts aan de Muziekschool en de Volks zangschool dan tevens haar zilveren feest viert, zal eene enkele opwekking tot het uitsteken der vlaggen op de drie feestdagen wel voldoende zijn om a.s. Vrijdag allerwege de driekleur te zien wapperen. De bovenbouw van het ijzeren brugje over de Beek tegenover de Meisjesschool is thans voor f1135 gegund aan de firma Henneman Co., te Enschede. De onderbouw werd gegund aan den lieer J. van Harpen als minsten inschrijver voor f'1333. Bij de Zaterdagavond gehouden verkoopingen van vaste goederen werd ten overstaan van notaris C. A. van Blaricum het winkelhuis aan de Lange straat 39, nog voor kort ingericht als boekwinkel voor den heer Jos. P. H. Hamers, met erf en tuin ter grootte van 2 A. 60 c.A. voor f 11.500 ver kocht aan de heeren H. van Slooten en Van der Heijden, die den winkel- opstand, ingevolge de verkoopsvoor- waarden door de koopers van het pand over nemen, voor slechts f 150 kochten. Het winkelhuis Langestraal25, thans verhuurd aan den lieer N. W. Wouden berg voor f350 per jaar en groot 67 c.A., werd ten overstaan van notaris A. N. J. Vos voor f5950 verkocht aan den heer P. J. Wijnen. Het hoogste bod voor het winkelhuis met erf en tuin aan de Langestraat 105, thans bewoond door den heer B. van Gelder en groot 2 A. 10 c.A., was f6950. Het werd mede door notaiis Vos in veiling gebracht, doch is niet gegurtd. Aan kolonel W. A. T. de Meester, benoemd commandant van het 5e regiment infanterie, is vergunning ver leend tot liet aannemen en dragen van de oi deteekenen van commandeur der orde van liet Zwaard, hem door Z. M. den Koning van Zweden en luisterrijk te worden en het is zaak zich tijdig van plaatsen te voorzien. I Noorwegen geschonken. Oorspronkelijke Novelle DOOR P. TESSELHOFF JR. 18 Ik dacht inmiddels terstond om de honderd duizend francs, of zooveel mogelijk er van in veiligheid te brengen, alvorens anderen ten tooneele zouden verschijnen en zie al zeer spoe dig vond ik een pakje banknoten van duizend francs in het reistaschje van Mevrouw du Tom en ik aarzelde niet het in mijn eigen zak te doen verhuizen, later bleek dat het juist hon derd biljetten van duizend francs waren. Tot bewustzijn gekomen, keek u verbijsterd om u heen, doch we lieten u niet veel tijd maar trokken u uw kleederen aan, ik snelde naar beneden bestelde een rijtuig informeerde naar de dichtstbijzijnde ziekeninrichting tevens te kennen gevende dat de dokter, mijn zoon, er in geslaagd was u te kalmeeren, doch dat de dame van overspanning in zwijm was gevallen. Eenige minuten later, zaten wij allen in het rijtuig en reden met u, die zoo volgzaam waart geworden als een kind naar het station. Wij behoefden gelukkig niet lang te wach ten, doch konden spoedig vertrekken. Er valt niet veel meer bij te voegen zoo besloot de Heer Jansen. Het is u reeds bekend dat u den geheelen reis in diepen slaap verzon ken waart dat u drie weken in een toestand verkeerdet tusschen slapen en waken en sedert de laatste week gevoelt u zich de Hemel zij dank van dag tot dag heter, daarom besloten wij heden aan uw verlangen te voldoen. En nu zoo sprak Cato, zoudt gij wellicht ook willen hooren wat er is geworden van Mevrouw du Tour, luister daarvoor eens naar mij, zij nam dit zeggende een Courant op, die naast haar lag en las het volgende hardop voor. Donderdag 29 December, had hier ter stede eene belangwekkende arrestatie plaats. Het gold den vijf en zestig jarigen Heer du Tour, Franschman van geboorte, en alhier woonachtig, voor zooverre wij te weten hebben kunnen komen geld het hier een diefstal van fransche Kroonjuweelen die du Tour wetende hunnen afkomst zou hebben opgekocht. Ook diens echtgenoote die tijdens de arrestatie te Parijs was is mede gearresteerd. Nog zij gemeld dat de arrestatie aan dn Tour groot opzien baarde, terwijl hij, hoewel slechts twee jaren, in onze hoofdstad vertoevende, in deftige kringen ver keerde en er zeer gezien was. Het bericht was kort, maar liet aan duide lijkheid niets te wenschen over. Paul sloot de oogen. Alles was hem zoo vreemd, maar niettemin voelde hij zich veilig en door het luisteren vermoeid, viel hij in diepeD, voor 't eerst gezonde slaap. BESLUIT Alles wat de Heer Jansen, de wakkere pro curatiehouder, had medegedeeld, had ook letterlijk plaats gevonden zijn poëtische geest gedoogde niet zijn verhaal met nog vele be langwekkende kleine bijzonderheden te illus- treeren en ook om het geduld van zijn Chef niet te zeer op den proef te stellen, was hij zoo beknopt mogelijk. Paul had na zijne terugkomst in zijn huis een moeielijken tijd doorleefd en Cato verkeerde al die dagen in groote angst dat zijne hersenen onherstelbaar zouden zijn gekrenkt. Gelukkig 1 echter keerde de kans ten goede en hoewel nog zwak, naar lichaam, werd de geest van j Paul allengs sterker en was zijn volkomeD genezing niet ver meer af, bovendien was de Lente in aantocht, de frissche lucht zou het hare er wel toe bijdragen, hem geheel en al te doen herstellen. En zoo geschiedde het dat op een liefelijke, geurige avond, aan het eind van Junij, Paul I van der Linden zich bevond in den tuin van eene kleine gezellige Villa die hij had gehuurd om er den zomer door te brengen. Hij zat op eene bank in de nabijheid van het huis en luisterde naar de heerlijke tonen die zijne vrouw aan haar bevoorrecht instrument wist te ont lokken. Onwillekeurig dwaalden zijne gedachten daarbij af, hij dacht aan hetgeen er in de laatste zes maanden met hem had plaats gevon den, ware zijn dappere vrouw niet tusschen- beide gekomen, wellicht zou thans een krank zinnigengesticht zijne verblijfplaats zijn. Maar zij had over hem gewaakt als zijne goede genius. Hij gevoelde, dat alleen liefde een vrouw zulk een doorzicht en moed kon geven. Paul werd in zijne overdenkingen gestoord, door het plotseling ophouden der muziek en eenige oogenblikken later betrad iemand het kiezelpad, het was Cato. Deze liep den tuin in en riep haar echtgenoot bij den naam. Hare gelaatstrekken waren niet zichtbaar in de dui sternis, doch aan de rustig vriendelijken toon harer stem, was wel af te leiden, dat geen ziels angst haar meer knelde. Paul ging zijne vrouw tegemoet en beiden liepen langzaam verder den tuin in, zwijgend schreden zij voort kalm genielende van de heerlijke geur der bloemen, de avond was zoo majestueus zoo schoon en in druk wekkend. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1