C. H. L BAELDE, GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. LEERLING-VERPLEEGSTERS. LEERLING-VERPLEGERS. Over Ijstijden naar aanleiding; van de AmeMirtsclie Kei. erslraat 70. Woensdag U Juni 1903. BELANGRIJKE SPIEGELYEILING verkéopen TE KOOP: tyGKTROIL' Methorst 1 Van Lntterveld, PLAATSELIJKE BERICHTEN. Door de ridderlijke Duitsche orde Balije van Utrecht is aan de Vereeni- ging «Ambachtsschool voor Amers foort en omstreken" een schenking verleend ten bedrage van vijfhonderd gulden tot tegemoetkoming in de kosten der verbouwing van de school te Amersfoort. Als een buitengewoon iets kan worden medegedeeld dat bij II v. d. Flier, Wolkerstraat 36, alhier, binnen de 10 dagen een kuiken te voorschijn kwam uit eeu broed 't welk hij zooveel dagen geleden had gezet. Ten ruim 4!4 uur 's namiddags j.l. Maandag heeft H. M. de Koningin en de Koningin-Moeder per rijtuig een bezoek aan onze gemeente gebracht. Op verschillende punten der stad is H. M. uit het rijtuig gestapt en daarna kiekjes genomen. De adjunct-inspecteur van politie Stellinga en de agent van der Horst die het tijtuig de stad binnen zagen komen hebben H. M. per rijwiel steeds gevolgd en telkens voor de goede orde gezorgd, zoodat alles zeer goed en blijkbaar naar genoegen van H. M. is afgeloopen. Een groot aantal officieren van de verschillende wapens uit dit gar nizoen zal zich Donderdag naat «Soest- dijk" begeven ter bijwoning van het tuinfeest, door H. M. de Koningin moeder te geven. Sergeant-majoor C. J. van Aken, van bet 5e regiment infanterie, is benoemd tot boekhouder van de Stu- denten-societeit »P. H. R. M." te Utrecht. Door de politie is hier heden een van valschheid verdachte rijks daalder aangehouden. Het goed afgewerkte muntstuk, net jes voorzien van randschrift, had een sterken loodkleur en een vreemden klank. Van gemeentewege is men gisteren begonnen aan de rioleering van den Arnhemschen weg voorbij den tol, waaraan door de aldaar wonende ingezetenen reeds lang groote behoefte is gevoeld. Op den hoek van de Aldegondestraat wordt eeu groote vergaarput gemetseld, die met de bestaande rioleering in deze straat in verbinding wordt gebracht. Alweer een groote verbetering al- zoo, en zulks niet alleen met bel oog op bet groote ongemak, dat de be woners van den Arnhemschen weg van de modderplassen aldaar onder vonden, maar vooral ook voor de volksgezondheid. Wanneer wordt hel aantal open bare urinoirs nu uitgebreid? Hieraan is ook behoefte Bij de gisteren alhier gehouden aanbesteding voor de levering van aardappelen ten behoeve van de sol- daten-ménages, gedurende het tijd vak 16 Juli—31 October, werd als volgt ingeschrevenJoh. Meijer, 2 43, Jan Meijer, ƒ2.28 en A. Wagenaar, /2.08 per H.L. Behoudens goedkeu ring van den Minister van Oorlog, is de levering aan den laagsten inschrij ver gegund. Naar wij vernemen hebben de heeren Achterberg en van 't Hof het voornemen om hier een ijsbaan in exploitatie te brengen. Wij hopen hieromtrent spoedig bij zonderheden te kunnen mededeelen. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor Amersfoort over de eerste helft der maand Juni. Mevrouw van Raai, Amersfoort. Th. Albers, Amsterdam W. Rouwendaal, H. Klynment Menen, De Burgermr. S. S. S. Adrian, A. W. v. Alphen, Mevrouw Stort Klinghout, Hilversum P. van Week, Hoogland (Ham). J. Louvers, Nijmegen. Briefkaarten. Mej. Morijn, Amsterdam. Mevr. Schumaker Lier, J. Boerkamp, Hengelo. Ch. de Vos, Nijmegen, van Koottere, Rotterdam. B. van Dijk, Utrecht. Uit het Buitenland terugontvangen: J. T. H. Kloek, Johannesburg. E. Monscheuer, Klattewitz. Wij verwijzen onzen lezers naar de a.s. Vrijdag, Zaterdag en Zondag te houden groote Internationale Hon dententoonstelling van den Kon Ned. Jachiver. «Ninuod," welke in sTivolt" te Utrecht zal worden gehouden. Achterstaande vindt men in 't kort het programma. Van uit Amersfoort dus een aardig uitstapje voor onze hondenliefhebbers. GEMEENTE-BELASTINGEN. Kostelooze waarschuwing. De Gemeente-Ontvanger van Amers foort, herinnert ieder wien het aan gaat, dat weldra de derde termijn der plaatselijke inkomstenbelasting dienst 1903 vervalt, en verzoekt be leefd, de betaling van minstens 2 termijnen niet langer uit te stellen. Amersfoort, 18 Juni 1903. De Gemeente-Ontvanger voornoemd K. v. d. BURG. Men schrijft uit Utrecht: De Circus-Carié heeft hier en in den omtrek van ouds eeri goeden naam Als Carié komt, juigt jong en oud, en wie liefhebber is van paarden- dre suur, is avond aan avond te vinden in den circus. Menschen van buiten hebben in vroeger jaren even als thans zich steeds beijverd de voor stellingen bij te wonen, en toen die kermissen te Utrecht nog wat meer te beteekenen hadden dan tegen woordig, was het paardenspel van den ouden Carré steeds een van de grootste aantrekkelijkheden. In die dagen bestond nog de zwem school van Abspoel, en wanneer dan des middags in de brandende Julizon de artisten gingen baden, heerschte er ongewone drukte in de inrichting, omdat de vroolijke klanten hunne DongeëYenaardea kunsten óok daar vei toonden, springende van de houten stellage, duikelingen makend tusschen hemel en aard. Die zwemschool is verdwenen en revolutiebouwers hebben daar wonin gen gebouwd: maar voor Utrecht is Carré gebleven de populaire circus, en ook nu, bij zijn verblijf gedurende eenige weken op het aloude Vreeburg, zal Carré stellig weer zijn oude vrien den om zicb zien. Niet het minst de studenten, die zich nooit onbetuigd laten en ijverig deelnemen aan het wel en wee van den beer Carré en de zijnen. Ook verzuimt de heer Carré nooit éen of meer avonden aan het Corps te wijden, als «buitengewone gala-voorstellingen Wolkbreuk in Amerika. Naar de Franlcf Zijl meldt is het stadje Heppner, in den staat Oiegon (V. S.), bel middelpunt van een be langrijken wolhandel, door een wolk breuk verwoest. Er kwamen 500 men schen om. Velen hiervan werden door de watermassa, die wel tot eene hoogte van 20 voet was gewassen tegen de rotswanden geworpen en verpletterd. De omliggende plaatsen werden eveneens verwoest. Er liggen daarhoopen lijken, zoodat men vreest dat bij de hei.1 thans heerschende warmte epidemieën zullen uitbieken. Huiselijk leed. Te N. Weerdinge kregen een man en vrouw gisteren een hooggaande ruzie. Een kindje stond schreiend er bij en hield zich vast aan de moeder. Woedend van drift greep de vader een stoel en wilde de moeder daar mee op het hoofd slaan. Zij sprong nog tijdig op zij. 't Kind werd echter getroffen en overleed oen uur later. Terug naar Zuid-Afrika. Mevrouw Botha, in gezelschap van vele Transvalers, komt Viijdag uit Brussel naar Amsterdam, en neemt er intrek in het Amstel-Hotel. Van Amsterdam keeren allen met het Duitsche stoomschip «Kanzier" dan weldra naar Zuid-Afrika terug. Het Provinciaal Comiteé voor Algemeen Kiesrecht in Zuid Holland heeft aan alle werklieden-organisaties en aan de bij den Vrijzindig Democra tische Bond aangesloten vereenigin- gen in genoemde provincie een circu laire gezonden met de opwekking, deel te nemen aan een provinciale betooging voor algemeen kiesrecht op 23 Augustus te Dordrecht te houden, als voorloopster der groote landelijke meeting, die medio September te Rot terdam zal plaats hebben. In de nabijheid van Galera (Chili) bad op het oogeriblik dat een trein in de richting naar Valparaiso voorbijreed, eene aaidafscbuiving plaats, tenge volge waarvan rensachtige rotsblokken tusschen de rails kwamen te liggen. De locomotief en eenige waggons werden uit de rails geslingerd Ver scheidene reizigers werden doodelijk gewond. GiralTen in Artie. Men meldt ons. De kans is thans zeer groot, dat Artis weèr in het bezit zal kunnen komen van een paar Girallen (man netje en wijfje). Het is namelijk wij zeker dat morgen of overmorgen een paar dezer hoost interssante dieren, die wij sedi rt jaren hebben moeten missen iu Soedan gevangen Artis zullen bereiken. Deze dieren komen echter op proef of op zicht en blijven gedurende een volle maand voor risico van den dierenhandelaar in den tuin van het Genootschap. Is deze proeftijd verstreken en blijkt het naar het oordeel van den Direc teur van het Genootschap, dat deze Girallen gezond zijn, zonder gebreken en geheel voldoen aan de door den Directeur gestelde eischen, eerst dan zal worden overgegaan tot aankoop der beesten en wel door de Vereeni- ging «Ai tis-fonds«, welke ze aan het Genootschap «Natura Artis Magistrarr ten geschenke zal geven. Het streven van de vereeniging «Artis-fondsn, welke zich ten doel stelt om de ver zameling levende dieren en de musea van het Genootschap «Natura Artis Magistra» te verrijken en uit te bi ei- den is vooi zeker voor het Genootschap van het grootste belang. Voor eenigen tijd gaf de Vereeni ging twee karneelen en een dromme- daris en nog onlangs de merkwaardige reuzenschildpadden der Seychellen ten geschenke. Het spreekt van zelf, dat deze kostbare geschenken i mme mid delen vereischen Wie bet «Ai tisfonds« in zijn streven wil steunen en de leden van Artis zullen dit zeker in de allereerste plaats gaarne doen hij melde zich voor het lidmaatschap aan bij den penningmeester, den heer A. W. van Eeghen Jr. Heerengracht 464. Naar uit de mededeeling van Artis« valt op te maken behooren de giraffen die in de tuinen van dit genootschap een maand op proef zullen verblijven tol de Noordelijk vaiieteit. Deze be wonen Soudari, Abessinië en Somali- land en strekt haar gebied niet bene den den evenaar uit. Haar kleur is donkerder dan die der zuidelijke varië teit, waarvan wij herhaaldelijk ver tegenwoordigers in onzen dierentuin zagen. Zij is kastanjebruin waarop een netwerk van witte ruiten staat in plaats van zooals bij de andere roomkleurig met licht bruine vlekken. Bovendien onderscheidt zich deze variëteit door een derde horentje op den kop. Een pleizierreisje. De Deutsche Wochenzeilung i. d N. geeft een omstandig verhaal van de wederwaardigheden van drie Amster dammers, de heeren J. en M. Hijmans en J. de Jongh, die met Pinksteren een reisje langs den Rijn maakten. In Frankfort werden zij door de politie aangehouden en op zeer onhebbelijke manier behandeld. Zij moesten alles afgeven, kregen standjes omdat zij geen passen hadden en omdat zij zooveel geld bij zich hadden I Vijf maal werden zij in verhoor genomen, zij werden gephotographeerd, volgens het Bertillonnage-stelsel gemeten en geklassificeerd en voor de rest van den dag en geheelcn nacht opgesloten, ieder in een afzonderlijke cel. Hoewel de Amsterdamsche politie onmiddellijk telegraphisch had geant woord, dat de drie heeren te goeder naam en faam bekend waren, werden zij dus eerst deri volgenden dag, na 18 uren, viijgelaten, d. w. z. door de politie naar den trein gebracht, met order om rechtstreeks naar Nederland terug te reizen. Dus werden zij tot het laatste als echte misdadigers be handeld, hoewel de politie in Fiarik- fort geheel overtuigd kon zijn, dat zij zich schrikkelijk vergaloppeerd had. Bij hunnen teiugkeer in Amsterdam hebben zij een aanklacht ingediend bij onzen Minister van Buitenlandsche Zaken over deze schandelijke behan deling. De redactie van Die Wochenzeilung voegt aan dit verbaal eene beschou wing toe, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, dat de Duitsche overheid nog eens uitdrukkelijk ver- klaart dat van personen die voor hun pleizier reizen, geen passen noodig zijn. Bovendien, dat de politie te Frank fort den heeren een genoegdoening zal verschaffen en de verantwoorde lijke comrnissaiis ginds vooi beeldig gestraft worde. Wij kunnen er nog bijvoegen, dat de drie ongelukkige reizigers, om de maat hunner tegenspoed vol te meten, in een Amsterdamscli blad moesten lezen hoe zij drieën, met namen ge noemd, als «beruchte zakkenrollers» te Frankfort wa en aangehouden! Een hocdcii-gcschicdeiiis. De Gaulois vertelt een vermake lijke hoeden-geschiedenis. Toen een der «onslerfelijkencc, een altijd net in de puntjes zittend lid van de Fransehe Academie, onlangs naar buis wilde gaan, vond hij in de kleedkamer niets dan een hoogen zijden hoed. De letters waren hem onbekend, en nadat hij twee dagen tevergeefs had gewacht of de eigenaar zijn hoed kwam opvorderen, maakte hij zijn bediende gelukkig niet de «kachelpijp.» Eenige dagen later kreeg hij het bezoek van een collega. Het jonge Academie-lid vond zijn collega erg veranderdhij keek hem oplettend aan en zag toen, dat hij een nieuwen hoed op bad. Men begon een praatje over de dief stallen, welke in den laatsten tijd zoo veelvuldig voorkwamen. Collega beklaagde er zich over, dat bij zijn hoed ook had vermist. «Hij zag er nog goed uitzei Vlij. »En eigenaardig genoeg heb ik er 'n splinternieuwe voor in de plaats ge kregen. Natuurlijk heb ik hem niet teruggebracht, vooral, orpdat ik twee frank heb moeten betalen om hem passend te laten maken. En Collega streek heel tevreden met den aim over zijn «hectolitcrtje.» Het jonge Academie-lid begon te lachen en antwoordde: «Ik heb denzelfden avond ook zoo'n gevalletje gehad, maar ik heb 25 fr. voor een nieuw hoofddeksel moeten betalen en mijn bediende heeft van het exemplaar, dat ik in handen kreeg, maar vijftig centimes ontvan gen. Meer was dat voorvaderlijk erf stuk niet waard, zei de hoedenmaker.» De geschorste Friesehe verloting. Uit Sneek wordt nog 'l volgende gemeld Gebleken moet zijn dat bij den hoofdman Helling nog de nummers 1 tot 25,060 onverkocht lagen, waarop ten zijnen huize te Buiksloot door den burgemeester beslag is gelegd. Daar onder bevond zich natuurlijk ook bet no. 4363, dat Woensdag niet te vin den was, waarop de hoofdprijs, do bouwinanswoning of 10.000 in con tanten, was gevallen. Dit feit was voldoende lieni in arrest te houden en gevankelijk geboeid riaar Leeuwar den over te biengen. Gnder de num mers, die te Sneek uit de bus ge komen en in beslag genomen waren, was wel no. 40363. De voorzitter der onderneming R., alhier woonachtig, moet eerst gister- ai oud zeer laat door de woning van de concierge het Paleis van Justitie hebben verlaten. Naar we reeds heb ben gemeld, ondervonden de drie andere personen bij hunne loslating de ontevredenheid van het publiek, waarbij de politie met de blanke sabel handelend moest optreden, om ze tegen de groote opdringende menigte te beschermen. Toen in het hótel Bouma aan twee hunner de toegang werd geweigerd, zijn zij langs een omweg weer in den politiepost onder het Stadhuis terecht gekomen, waar ze veiliger waren dan op straat De. derde was in een café aangeland. In den nacht heeft bet drietal deze stad verlaten naar de Lemmer. Een vischventer uit die plaats bracht hier hedenmorgen het nieuws, genoemde personen ontmoet te hebben. Daar de verloting zeer zeker verder onder politie toezicht zal plaats heb ben, doen houders van loten goed-, hunne nummers in bet geheugen te houden en te bewaren. Volgens de Temps zouden door het Servische koningspaar verschil lende aanvragen zijn gedaan om hun leven te doen verzekeren bij eene Amerikaansche maatschappij, welke een barer hoofdzetels te Parijs heeff Zoowel uit Budapest als uit Weenen en Londen kwamen zulke aanvragen in; de laatste maal, ruim een jaar geleden, uit Stuttgart. Het leven van ieder der Souvereiner. zou voor één millioen francs verzekerd moeten worden. De maatschappij weigerde echter een contract af te sluiten. Zoowel met het oog op berichten, omtrent den gezondheidstoestand der vorstelijke personen, als ook om den eenigszins verdachten aandran; zekering te sluiten. Héden overleed plotseling en onverwachts niijj/innig geliefd^ Echt- aoote en Moedér untie van achterbergh geboren RICHTER in den ouderdom van ruim 76 jaren. .-Uit allef naam, 'Z. W. van aéuteejiergh. Amersfoort, 1-S-Juni 1903, I Ondergeteekende betuigt zijnen hartelijken dank aan allen die hem.+ef gedegenheid van zijn zilveren autbtsleest en bij de hen» toesfekendë Koninklijke ogflerscheiaing ?bo talrijke blij- n van belangstelling en zeer ewaardeerde hoogachting schon ken. J. P. DE JAGER, Hoofdagent van Politie. Amersfoort, 17 Juni 1903. In liet Krankzinnigen- Gesticlit te Zutpben worden jrrvraagd: SaJfiris f 130j—jaarl. verhooging tot met Voeding, vrije wasch, enz. jaarl. verhooging tot U>j vrije wasch, boven- leeding, ï^vtfïgen van eeii cursus iij,do krankz. !eging is verpliefelend^Ifich op werk dagen vóór 2 uur të, vroegen bij den len Geneesheer in dat Gesticht. s- Op dringend verzoek zal de Heer JL. M. KOLLEWIJN over boveifgenóemd onderwerp een voordracht houden op Donder dag'. 18 Juni 's avonds te aelit uur in //AMICIT1A." DE KEI-COMMISSIE. Entree 10 et. tot dekking van zaalhuur. S|freckureip«»0or lijders aan II U M«5TEK T E Maandag, Woensdag en Vrijdag van 1'l. wegens liquidatie van een der grootste Spiegel magazijnen te AMERSFOORT, J a Contant. 4 De Deurwaarde/ D. C. PRINS te Amersfoort, isévoornemens om op Woensdag; 24 Juni 1903, des vöorqjiiMags ten tien ure, en des avonds ten zeven ure, in het'Café jJJE AREND," aan den AriihgjM^ehen weg te Amers foort, uitsluitend om contant geld, in liet openhaar te en Etsen, waarbij jafi Covpil en Cie., Stanton,' BoSt' enz.; Spiegels in Massief Eiken gebeeldhouwde lijsten, Tegelseliilderijen, Aqua rellen en Etagèrespiegels. Te bezichtigen Dinsdag 23 Juni 1903 van 10 tot 5 uur. en groottj partij fonge GeitWi. achter »het Vliet." Kasssier* Commisslennairs in Effecten, Safe deposit. 'Secteiif Coupons, Buiten logisch geldyf Prolongatiën, HelseriingéïPrTncasseeren en ver- sbhaffën'van Wil seis op Binnen- en Buitenland. Kantoor: Midirhuize 288.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2