Stuiversmagazijn A. J. BOR BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. Advert e n t i n. s sj/u GOEDkOOPE BAZAR G0EDK00PE BAZAR, kmis IjpÉeekhok ÏÉorst en van Lntterveld. het, den tijd van het jaar in aanmer king genomen sterk gevroren, en een buitengewoon verschijnsel, dat men in een der kersenboomgaarden kan aanschouwen is dat in de hut de kachel lustig slaat te branden. In hel jachtveld onder Brummen worden in den laatsten tijd veel doode hazen gevonden, waaraan men alleen kan opmerken, dat zij uit den neus bloeden. Jagers schrijven de oorzaak van den dood toe aan kunstmeststolTen op het land; anderen echter aan eene ziekte onder het wild. Met het leggen van de tweede lijn op den Centraal Spoorweg van Harderwijk in de richting naar Zwolle is men thans druk bezig. Verleden jaar heeft naar men verneemt de Spoorwegmaatschappij zelf arbei ders m dienst genomen, toen de lijn in de richting Utrecht in gereedheid werd gebracht. Thans is het werk aangenomen en worden de arbeiders door den aannemer aangenomen of ontslagen. Een dag- en een nacht ploeg zorgen bij afwisseling voor on verpoosden voortgang. Is de lijn een maal in orde, dan zal al licht het reizen met tienrittcnboekjes ook mo gelijk worden in de richting Zwolle, waardoor het verkeer zeer kan toe nemen. De «Nederlandsche Automobiel club" zal een betrouwbaarheidsrit houden op 21, 22, 23, en 24 Julie, k Hierbij is het doel, de betiouwbaai- heid van de motorvoerluigen, zooals die thans vervaardigd vvoiden, te doen uitkomen, niel de snelheid, waarmede kan gereden woiden. Gedurende vier dagen van den rit wordt van elk oponthoud, voortspruitende uit eenig defect aan de machine richtige nota genomen. Den derde dag gaat de reis van Utrecht over Zeist, Renswoude, Ede, Apeldoorn, Uddelermeer, Harderwijk, Nijkeik, Amersfoort, Utrecht; p. m 145 kilometer, De cavalerie-manoeuvres zullen den 8en Juli a.s. aanvangen. De staf van het le regiment huzaren met een gedeelte van het regiment komen dien dag te Hengelo (O in kwartier, wer- waarts wordt gemarcheerd, terwijl de brigade-stat, waaibij de generaal-ma joor Wuppermann, leider der oefenin gen, dien dag te Lochem in kwartier komt. Zaterdag den lien d a.v. wordt verondersteld, dat de Westelijke partij over den IJsel wordt teruggedrongen (zoo mogelijk door dezen over te zwemmen), zoodat het manoeuvreer terrein vei plaatst wordt naar de Geldersche vallei (Veluwe). Bij die gelegenheid wordt op dien dag het hoofdkwartier van den leider in Deventer gelegd en komt destaf van het le regiment huzaren met de drie eskadrons te Zutphen in garni zoen terug, om dit weder Maandag morgen te verlaten tot Donderdag avond 16en d.a.v., zijnde de manoeu vres geëindigd. Gedurende de oefeningen zullen de voorposten tentbivakken betrekken, op dezelfde wijze als zulks reeds bij de infanterie geschiedt. Om hierin eenige praktische kennis op te doen, zullen binnen eenige da gen in de nabijheid van Deventer, bivakken betrokken, spijzen gekookt en paarden gevoederd worden. Het hoofdkwartier van den leider gen.majoor Wuppermann, zal geves tigd zijn van 7 tot en met 10 Juli le Lochem, 11 en 12 Juli te Deven ter, 13 en 14 Juli te Heerde, 14 Juli te Apeldoorn. Chamberlain en de koloniën. De Engelsche «Economist" stelt in het licht, hoe gevaarlijk spel Cham berlain speelt met de dillerentieele rechten ten gunste der Britsche koloniën. Het gevolg kan zijn, dat hij, die bij zijn terugkeer uil Zuid- Afrika het toppunt had bereikt van zijn roem »wat daarop ook door de nakomelingschap moge worden afgedongen wegens ruimer wetenschap van de uilkomsten" niet enkel zijn eigen reputatie en stelsel ten val brengt, maar juist een gevaarlijke verwijdering in het leven roept tus- schen het moederland en de koloniën. Zulk een streven als liet zijne kan gerechtvaardigd worden door de nood zakelijkheid en aannemelijk worden gemaakt door de heldere uiteenzetting van het plan in alle opzichten. Geen van beide is echter, volgens de «Eco nomist" aanwezig. Dat het thans noodzakelijk zou wezen de koloniën te bevredigen door dillerentieele rechten, is geheel in strijd met de groote bereidwilligheid voor die koloniën betoond bij den oorlog in Zuid Afrika. En hoogst ge vaarlijk is het uitzicht op zulk een maatregel te geven, zonder eenige zekerheid, dat het moederland ge neigd is toe te stemmen. Bovendien is die toestemming enkel denkbaar, indien de meederheid der Britsche kiezers een goed en in alle uitgeweikt plan voor zich heeft maar ook dit ontbreekt ten eenenmale. Als men nu let op de dreigende taal door den Australische!! minister Seddon onlangs gesproken, op diens uiting, dat ingeval Engeland de wenschen der koloniën in den wind slaat het niet mag klagen als deze met het buitenland resip- rociteitstractaten sluiten dan ziet men hoe in het vraagstuk der di flerentieele rechten een bron kan zijn gelegen van ernstige tweespalt. Mis lukt het plan, dan kan het gevolg zijn, dat Engeland weldra in zijn ver houding tot de koloniën zwakker staat dan voor den oorlog. De verantwoorde lijkheid daarvoor zou dan neerkomen in de eerste plaats op Chamberlain PLAATSELIJKE HE KIEKTEN Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Zaterdag, den 27 Juni 1903, des namiddags ten l'/i ure. Punten van behandeling 1. Voorstel tot verlaging van den prijs van lichtgas met cent per M3., met afdeelingsverslagen en ant woord. 2. Request van de Vereeniging Amersfoortsche Industrie- en Huis houdschool, om steun uit de gemeente kas, met afdeelingsverslagen en ant woord. 3. Voorstel tot gewijzigde vast stelling der verordening betreffende straatpolitie. 4. ld. tot uitbreiding van personeel der Hoogere Burgerschool. 5. Id. tot vaststelling eener nieuwe regeling van jaarwedden van per soneel, verbonden aan het Gymnasium en de Hoogere Burgerschool. 6. Request van houders van ver gunning (Drankwet), betreffende het sluitingsuur, met advies. 7. Vooistel betreffende overname van het Rijksriool, gelegen in den Leusderweg en den Ariïhemschen weg. 8. Id. betreffende gebruik van lokalen van O. L. scholen 2e en 3e sooi t, voor godsdienstonderwijs op Zondag. 9. Id. van de Commissie van toe zicht op L. O., tot gewijzigde vast stelling der verordening regelende hare samenstelling en inrichting, met advies. 10. Ontwerp-request aan H. M. de Koningin, tot verkrijging van ont heffing van de verplichting tot oprich ting eener Burgerdagschool. 11. Request van den leeraar in handteekenen aan de 11. B. S en B. A. S. R. Cruijff, om eervol ont slag, met adviezen en voorstel tot toekenning van pensioen met toelage. 12. Voorstel tot verleening van een verlof aan den onderwijzer L. A. Slot, met voorstel omtrent vervanging 13. Request van C. J. Nierstrasz, orn doortrekking van den weg in het plantsoen bij de Kleine Haag, met advies. 14. Idem van het kerkbestuur der parochie van O. L. Vrouw, om rui ling van grond aan de Breedestraat en Elleboogsteeg, en voorstel tot onttrekking aan den openbaren dienst en ruiling. 15. Benoeming van eenige leden van de colleges van regenten en regentessen van het Burgerweeshuis, wegens periodieke aftreding enz., uit de ontvangen voordrachten. 16. Voorstel tot verleening eener gratificatie voor de samenstelling van de tienjarige tafel (Burger). Stand). 17. Voorstel met ontwerpbesluit betreffende aankoop van grond van de erven van wijlen mr. J. L. Baron Nepveu. 18. Vaststelling van het le supple toir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1903 18. Voorstel tot beperking van het aantal leerlingen der H. B. School, door weigering in sommige gevallen van jongelieden uit gemeenten, waar een H. B. School met 5-jarigen cursus is gevestigd. Ds. D. J. van Aalst, predikant bij de Ned. Herv. kerk alhier, komt voor op het zestal te Harlingen. Naar wij vernemen zullen *1 November 1903 de rijscholen alhier en te Bergen op Zoorn vereenigd worden hier ter plaatse. Een begrooting voor den bouw van een nieuwen stal is in verband daar mee reeds opgemaakt en naar het betrokken departement ter goedkeu ring opgezonden. De heer J. H. Bosch, sedert 1 October 1900 Inspecteur bij de Ned. Centraal Spoorweg Maatschappij, na ruim 16 jaar stations-chef hier te zijn geweest, hoopt 1 Juli den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij die Maatschappij in dienst trad. Sedert Zaterdag is door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij voor het vervoeren van te Hoek van Holland ontscheepte reizigers des Zaterdags ingelegd een trein naar Emmerik via DordrechtGeldermal- sen (vertrek Hoek van Holland 4.50 nam., aankomst Emmerik 8.47) en een trein naar Rheine via Utrecht Amersfoort, gecombineerd van Apel doorn met trein 970, (vertrek Hoek van Holland 5.30 nam., aankomst Rheine 11.52 12.52 M. E T. Op 78-jarigen leeftijd is alhier overleden W. A. de Raadt, oud-voor zitter van de afdeeling «Amerfoort" van den Kon. Ned. Bond van Oud- onderofficieren. Donderdag 16 Juli 1903 zal de Vereeniging van Godsdierist-onder wijzers bij de Nederl. Herv. kerk in »de Arend hare een-en-dertigste al- geineene vergadering houden De heer K. Teeling zal ter be spreking inleiden: «Is lie: gewenscht en uitvoerbaar ons correspondentie blad maandelijks uit te geven?" Na afloop van bovengenoemde vergadering zal de jaarvergadering van «Simeon" worden gehouden. Naar wij vernemen zal een ge deelte van den door de gemeente aangekochten grond, behoorende, tot de villa «Ma Retraite", aangetrokken worden bij hel terrein van de vuil nisbelt. Bij liet 5e Regiment infanterie zijn bevorderd en aangesteld tot Onder kapelmeester de muzikant G Bikkers, tot muzikant, de muzikant-titulair H. J. Paats, tot Elèvemuzikant de soldaat P. Baatsen en tot korporaal-kok de soldaat N. Dopper. De Sergeant-rnajoor-titulair A. van Ackooy van het 5e Regiment infanterie heeft verzocht ter zake van langdurigen dienst in het genot van pensioen te mogen worden gesteld. De vaandrig S. van Brakel en tie reserve-sergeanten J. Booij, S. S. Gallée, F W. C de Haas, N. Beets en C. Tjebbes, allen behoorende tot het 5e Regiment infanterie, wier dienst verband geëindigd is, zullen den dienst met paspoort verlaten. De Tweede luitenant G. Voute van het 5e Regiment infanterie is gedetacheerd te Amsterdam ter ver vanging van den Tweede luitenant N. J. Schallenberg, die van zijne deta cheering eervol wordt ontheven en naar zijn garnizoen alhier is terug gekeerd. De kapitein A. J. W. van dei- Grinten van het 5e reg. inf. alhier heeft detacheering aangevraagd bij de landmacht in West-Indië. Van 25 Juni tot 16 Juli zal een detachement van het escarlron ordonnansen, ter sterkte van 3 offi cieren en 48 minderen, het te Am sterdam in garnizoen liggende esca- dron van het 3e reg. huzaren, dat aan de cavaleriemanoeuvres moet deelnemen, vervangen. Een Noordpooltocht per automo biel wordt door een Amerikaansch echtpaar, de Heer en Mevrouw Char les Glidden, ondernomen. Zij hebben zich, met een voor dat doel gemaakten automobiel, aan boord van het stoomschip «Ivernia" inge scheept naar Noorwegen. Vandaar zullen zij door een bijzonder schip naar de ijsvelden van het Noorden wor den gebracht en dan begint hun tocht per auto. Zij vleien zich niet, de Noordpool te bereiken, maar hopen het te brengen tot 80 gr. N. Br. Een sierplant. Aan de Eembrug, bij Baarn,iseen fraaie sierheester ontdekt, inheemsch in Japan, welke, voorzoover bekend, in Nederland nog niel in het wild is aangetroffen. Het is polygonium supi- daturn siebold et zuccarini. Op de vindplaats moet men een 7-jaren ge leden puin, uit Amersfoort aikomstig, hebben neergeworpen. Een eigenaardig duel is dezer dagen uitgevochten op het Lago Maggiore Een Zwitser en een Italiaan had den aan de Zwilsersch-Italiaansche grens twist gekregen, en besloten dien twist met den degen te beslech ten. Maar de Zwitser verlangde, dat het duel op onzijdig gebied zou plaats hebben en daarom koos men het schoone blauwe meer voor hetgevecht. De tegenstanders gingen ieder in een boot en de getuigen roeiden de vaartuigen tegen elkander in. Zeventien malen misten de duel- lanten elkander. Den achttienden keer echter werd een van beiden aan den arm gekwetst, waarmede de eer voldaan word geacht. Het duel had twee uren geduurd Voor de arbeiders. In Dresden is deze week aan een aantal werklieden een aardig buiten kansje ten deel gevallen. De onlangs overledene fabrikant Bruno Nauinann heeft 250,000 mark vermaakt, om onder de werklieden te worden ver deeld, naarmate van hun diensttijd Zoodoende ontvingen de oudsten elk 500 mark. Bovendien heeft de heer Naumann gezord dat oen pensioenkas in het leven treedt, waarvoor hij ook 250,000 mark heeft bestemd en waar in jaarlijks 1 pCt. van de zuivere winst der fabriek wordt gestort, zon- der eenige bijdrage van de werklieden Op 65-jarigen leeftijd en na 30-jaiigen dienst ontvangt de werkman daaiuit 600 maik's jaars aan pensioen. Wie na 10-jarigen diensttijd ongeschikt wordt om te werken, krijgt jaarlijks 300 mark. Ook bij ziekte wordt uit dit fonds een uilkeering verstrekt. De revolutie in Servië. Er loopt te Belgrado een gerucht, dat men door koning Alexander eigen handig geschreven brieven heeft ge vonden, waarin werd aangekondigd, dat den 15en Juni in alle stilte Lun- jewitza tot troonopvolger zou worden aangewezen alsook werd aangekon digd dat verschillende personen (o.a. de tegenwoordige ministers Avakumo- witscli en Zinkowitsch en de divisie generaal Jankowitsch, commandant van Nisch) ter dood zouden worden veroordeeld. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de RedacteurI Mogen ondergeteekenden beleefd een klein plaatsje in uw blad verzoe ken voor onderstaande mededeelingen, waarvoor u bereids hun dank wordt gebracht? Ecti nationale collecte. Een bede tot alle vrienden van de Weesinrichling te Neeibosch. Onder bovenstaanden titel werd dezer dagen eene circulaire verspreid met eenige mededeelingen omtrent de welbekende Weesinrichting te Neer bosch. Daarin wordt medegedeeld dat de heer Joh. van 't Lindenhout na 40 jaren aan het hoofd dier inrichting gestaan te hebben, met zijne familie den heer Jac. van 't Lindenhout en diens echtgenoote Mevrouw J. van 't Lindenhout-Koper, de stichting gaat verlaten en dat de WelEerw. Heer Ds. J. Schrijver, predikant bij de Ned Herv. Gem. te Schiedam, bereid be vonden werd de directie over de inrichting te aanvaarden. Het bestuur staat echter voor eene groote moeielijkheid. Er lust n.l. op de zoo schoone inrichting met hare leerscholen en werkplaatsen tot het aanleercn van 14 ambachten, waar reeds zoovele jonge menschen lot degelijke leden der maatschappij werden gevormd, een zeer zware schuld. Een schuld, zoo groot, dat, indien geen geldelijken steun wordt verleend, de inrichting zou opgeheven moeten worden. Om dat echter te voorkomen en Ds. Schrij ver de veelzins zoo moeilijke taak le verlichten, werd door het bestuur besloten een nationale collecte te houden om zoo mogelijk daardoor de loopende schuldenlast {80.000 gulden) te dekken. Ondergeteekenden die gaarne de taak aanvaard hebben om de stoffe lijke belangen der Weesinrichting te Neerbosch in hunne omgeving zooveel mogelijk te bevorderen, nemen de vrijheid oin de nationale collecte dringend aan te bevelen. Mochten er onder de lezers van dit stukje zijn die geen circulaire hebben ontvangen en toch iets voor bovengenoemd doel zouden willen afzonderen, stellen wij gaarne in de gelegenheid aan onze woningen hunne gaven af te dragen, die met groote dankbaarheid zullen worden aanvaard. H.J. TER HAAR ROMENY, predikant. Muurhuizen 5. K. TEELING, Godsdienstonderwijzer. Aldegondestraat 94. Amersfoort, Juni 1903. is weder- te gonsulteeren. VTEGRACIIT 20. BeUst zich met Incasso's, sluit Prolpngatie. Verleent crediet in Rekening-courant /enz., neemt geinen in Deposito tegen rente vergoeding. fvan 3% '"Inet 1 d. opvragen l 3yiS u 1 mnd. 'Op-^fangeren te^jmjjj^volgens te maken overeenkomst. Kantoor geopend op eiken werkdag van 's voormiddags 93. VAN Galanteriën, Speelgoed, Porselein, Glaswerk, Toilet- Japansche artikelen, OdeursjÊEau de Cologne, Soliede Portemonnaies, School- en Schrij f behoeften,Messen,Scharen, Lepels, Vorken,- Gloeikousj es, (harde) 20 cent, Pjima Gasglazen, 8 cent, L B Xoimpenglazen 8 cent, Zuigflessclren;3'/i tot 20 cent, Roodhoutlucifets -f-'i cent, Sehulz witte poetspomade <5 cenj-, Schuur- linnen 2'/>, Schoensmeer 1 cent, Larppekappen,: Rcizpn 5 tot 10 cent, KeizerdijJrf per flacon 3 cent, Crêpené$er jfer rol 6 cent, BoldbotVEau "'-de Gologne-zeep 5 cent, Dobhelm'an'sv Zeep van 2 tot 10 petit, PostÉèqiften 4 voor 10 cent. Billijkst adres voor ^crjarings- en lluwclijks-Cadi au\. KROMMESTRAAT 45. gevestigd te Middelburg. /be 4?/o Pandbrieven zijn in stukken van.jjipOO.f500. In f100.verkrijghastï" bij de tjeeren Bij alle boekhandelaren ligt ter inzagende le aflevering van prijs 65 (3t. pen 3 maanden, franco oerpost 8p Ct. Zij bevat ONDER BOEREN- VLAG door Louisè Stratenus. Wees gelukkig—'Uitliet leve». Ifet geheim wm den Kapi tein;' Met dertien aan tafel. érootiuoederk Kerstfeest. Dfe VLOEK VAN HET GOUD dooi' «Gelrius. Moeders voor beeld. Aiiecijéten. Gedach ten^ NutUge wenken.Raad sel^ enz. P. STOKVIS-WATERREUS, Uitgever 's-^osch. Al de 28 jaargangen zijn totaal uitverkocht, di^ spreekt voojtót boeiende van zij

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2