BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. voorziening eischt, hem voor eene reeks van jaren op beteren voet te brengen, zonder aanmei kelijke schade voor de financiën van het Rijk te vèr- oorzaken 5. Indien onverhoopt geen afdoende vei betering van de finanoieele conditie der in gedrang gekomen gemeenten mogelijk bleek, zonder dat nieuwe oilers van 's Rijks schatkist gevergd werden, hoe zijn de voorstellen daar toe met het oog op de financiën van het Rijk te motiveeren? Voorts dat de Commissie de uit komsten van haar onderzoek voor zoover die tot het nemen van wette lijke maatregelen, als sub 4 bedoeld, leiden in een of meer ontwerpen van wet belichame, en deze ontwer pen, met daarbij behoorende berede neerde toelichting, aan haar verslag toevoege. De Staatscommissie zal vergaderen te 's Gravenhage. Tot leden dezer commissie zijn be noemd Jhr. Mr. K. A. Godin de Beaufort, oud-Minister van Financiën, te Maars- bergen, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaa! (tevens voorzitter); A. baron van Dedem, te Dalfsen, lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-GeneraalJhr P. J. J. S. M. van der Does de Willebois, burge meester van 's Hertogenbosch, lid van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal; Mr. Th. Heemskerk, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, wethouder van Amsterdam G. H. Hintzen, wethouder van Rot terdam; Mr. M. J C. M. Kolkman, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, lid van den Gemeenteraad te 's Gravenhage; Mr. F. S. van Nierop, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, lid van den Ge meenteraad te Amsterdam; Jhr. Mr. P. J A. A. M. van Nispen tot Sevenaer, lid van de Provinciale Sta ten van Gelderland, te Arnhem H. Pollema, lid van Gedeputeerde Staten van Friesland, te Sneek Jhr. Mr. O. J. Repelaer van Mole naarsgraaf, wethouder van 's Graven hage; Mr. P. Rink, te Tiel, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal en Mr. J. Sickenga, te Wolvega, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, oud-lid van Ge deputeerde Staten van Friesland Aan deze commissie is als secretaris toegevoegd Mr. F. A C. graaf van Lynden van Sandenburg, te Neeilang- hroek De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën zijn gemach tigd de instructie voor deze commis sie vast te stellen. Gisterenmiddag arriveerde H. M. de Koningin-Moeder met gevolg in twee holrijtuigen van Sostdijk te Zeist, teneinde her Christelijk sanato rium voor zenuwlijders te openen. Ondanks regen en wind, was ei veel belangstelling onder het publiek. Omstreeks twee uur reed het tweetal rijtuigen het terrein van het Sanatorium op, hetwelk gelegen is aan de Schapendrifl bij de villa »Ma Retraito". In de vestibule van het Cen traal gebouw werd H. M opgewacht door liet bestuur van de inlichting, bestaande uil de heeren: ds. J. W. A. Notten, voorzitter; ds. v. Andel, secretaris; C. W. graaf van Limburg Stirum, penningmeester; P. Rood huizen; ds. Feringa, dr. Keuchenius, mr. Van Griflen, H. J. M. Baron van Boetzelaer, de heer Grinning en dr. Hermanides, geneesheerdirecteur van het sanatorium. Bij de on vangst bood de klein dochter van den geneesheer-directeur H. M. de Koningin-Moeder een bou quet aan, waaana men zich naar eet zaal begaf. Hier werd door een meisjeskoor, onder leieing van me- juflrouw Bartels, H. M. een welk- komslgroet toegezongen. Daarna nam ds. Notten het woord en sprak de openingsrede uit. Nadat het meisjeskoor weer een nummer ten beste had gegeven, verkreeg de ge neesheer-directeur het woord en hield een toespraak tot de aanwezigen. Hier na zong het meisjeskoor nog een nummer, en toen verklaarde H. M. het sanatorium geopend. Als slot van de openingsplechtigheid werd door het meisjeskoor nog een lied gezongen. Toen begon de wandeling door de geheele inrichting. Nadat H. M. alles goed in oogenschouw had genomen keerde de stoet vergezeld van regen en wind naar het hoofdgebouw terug, waar eenige ververschiugen werden rondgediend. Het sanatorium was zeer eenvoudig versierd. Het bestaat uit een centraal- gebouw, door wandelgalerijen ver bonden met twee paviljoenen; een af zonderlijk paviljoen voor vrouwen, derde klasse; keuken en badhuis, elk door overdekte galerijen verbonden met het hoofdgebouw. Aan den in gang van het terrein staat de woning van den geneesheer-directeur. Er worden heden in het hoofdge bouw 31 en in de gezamenlijke pavil joenen 33 patiënten verpleegd. Aannemer van het bouwwerk was de heer N. Willemso te Vreeswijk en als architecten fungeerden de heeren E. G. en J. C. Wentink te Schalk wijk. De Vorst en Vorstin van Bent- heim met de Prinsessen Elisabeth en Victoria en Piins Carl en gevolg komen heden avond uit Duitschland te Soestdijk aan, orn eenige dagen bij H. M. de Koningin-Moeder te lo- geeren. Van der Goes zal Donderdag 16 Juli, 's morgens 10 uur de ge vangenis te Haarlem voor een maand betrekken. Zijn verzoek daartoe aan den procureur generaal is toegestaan. Donderdag 9 Juli zal te Baarn ter gelegenheid van de aldaar te houden algemeene vergadering van den «Volksbond", Vereeniging tegen Drankmisbruik", een concert worden gegeven door de stafmuziek van het 7e reg., kapelmeester Zaagmans. Verschillende heeren hebben hunne équipages, en de sociëteit De Vereeni ging heeft hare zalen beschikbaar gesteld ten behoeve der afgevaardig den. De Ned. Bond van post- en telegraaf beambten »De Post" hield j.l Zondag op feestelijke wijze zijn 10de jaarvergadering te Utrecht. Voorzitter, de heer W. A. H. Kerkhoff van Am sterdam, deelde mede datde Bond thans 86 afdeelingen telt met 3700 leden De voorzitter werd een huldeblijk, bestaande uit een gouden horloge met ketting, aangeboden, terwijl ook de heeren Aartsen van Eindhoven en W. B. Braams van Amsterdam voor den Bond zeer verdienstelijke personen, ieder een huldeblijk ont vingen bestaande uit een inklstel. Van de 86 afdeelingen waren 82 vertegenwooidigdook had de Union Postale van België een afgevaaidigde gezonden. Besloten werd dat dit jaar in Sep tember te Utrecht nogmaals een jaarvergadering zal worden gehouden. De muziekkorpsen van de afdeelin gen van den Bond te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem gaven 's morgens en 's middags, uit voeringen in de groote zaal van Tivoli en in den tuin. Te 4 uur had een tocht met vaandels, en banieren door de stad plaats. Na afloop daar van werd in de groote zaal een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, waaraan 334 personen aanzaten 's Avonds gaf het Ulrechtsch Stede lijk Orkest eene uitvoering in den tuin en werden in de zaal voor drachten gegeven gevolgd door een bal. De uniform van de laudweer. Bij Kon. besluit is de kleeding vastgesteld van de officieren, onder officieren en manschappen, die bij de landweer zullen worden ingedeeld. Zij is voor de infanterie als volgt: Kepi, van donkerblauw laken, met ovaal ronden bodem, hoog vóór 10 en achter 14 c M.vallende klep van van verlakt leder, stormband van verlakt tuigleder; vau onderen een koord van geel kemelsgaren, aan de achterzijde eindigende in een figuur- knoop. Tuniekvan donkerblauw laken, met een rij van zeven gladde, gebombeerde knoopen van geel metaal staande kraag met ter rechterzijde de letters L. VV. en ter linkerzijde het nummer van het landweerdistuct op de borst twee buitenzakken met klep, aan elke zijde een; schouder bedekkingen van donkerblauw laken. Overjas, van donkerblauw laken, met twee rijen, elk van vijf met laken overtrokken, knoopen; de jas voorzien van een bieeden, liggenden kraag met lus. Pantalon, van lichtblauw laken, met een scharlaken bies in de buiteunaden. De kleeding van de administratie troepen, hospiltaalsoldalen, artillerie en genietroepen komt, met eenige wijziging in de kleur der uitmonste ring, enz., nagenoeg geheel overeen met die der infanterie; de ponton niers en de bezettingstroepen der infanterie dragen hooge vetlederen laarzen. De bovenkleeding van de officieren is dezelfde als die van de gelijknamige kleedingstukken van het overeenkom stige wapen of dienstvak bij 't leger; tot hunne kleeding behooren evenwel niet de korte jas, de pluim, de schouder bedekkingen van gouden koord en het halssnoer. De schouderbedekkingen zijn van donkei blauw laken, voorzien van de letters L. W. en het districts nummer, in goud geborduurd; de onderscheidingsteekenen zijn als die voor de overeenkomstige rangen voor de olfieieien van het leger zijn vast gesteld. Het bezoek van president Loubet te Londen. Te kwart over vieren kwam gisteren de President der Fransche Republiek aan het Victoria-station te Londen aan, waar hij door Koning Edward en de voornaamste leden van de koninklijke familie met groote plech tigheid ontvangen werd. Loubet en de Koning reden, mef het koninklijk geleide naar Yorkhouse, de residentie van den Prins van Wales Langs den weg werd hij allerhar telijkst begroet. De straten zijn prach tig versierd. De President en de Minister van buitenlandsche zaken, de heer Del- cassé brachten den Koning Edward een bezoek in zijn paleis Buckingham, 's Avonds om halfnegen had daar eeri banket plaats, waar de Koning een toost uitbracht op Loubet en daarin de vrengde uitsprak, welke de koningin en hij zelf smaakten door de tegen woordigheid van den president op het Buckingham-paleis. Dij uitte de hoop, dat president Loubet een aan gename herinnering aan zijn verblijf te Londen zou meedragen. De hem door alle klassen der bevolking be reide ontvangst bewees welke vriend schappelijke gevoelens men koesterde jegens Frankrijk, het land, dat zoo dicht bij Engeland gelegen, dus ook zijn beste nabuur moet zijn. De Koning herinnerde aan zijn on langs gebiacht bezoek te Parijs en de daar ontvangen hartelijke ontvangst. Loubet antwoordde: De ontvangst welke uwe majesteit mij heeft bereid treft me des te meer omdat ze het heele Fransche volk aangaat. In mijn naam vei zoek ik uwe majesteit mijn diep gevoelden dank daarvoor te willen aannemen. Frankrijk bewaart de aan genaamste herinnering van het door u aan Parijs gebracht bezoek. Ik ben er van over tuigd dat dit de gelukkigste gevolgen zal hebben en ergrootendeels toe zal bijdragen de banden, welke tusschen de twee naties reeds beston den, hechter en inniger te maken, vooral wat betreft het wederzijds be lang en het handhaven van den weield- vrede. In deze overtuiging breng ik een dronk uit op Z. M. koning Edward VII, op 11. M. de Koningin, op den prins van Wales, op de Koninklijke familie en op hel heele Engelsche volk. PL A VI SELIJKE BERICHTEN Bij het toelatingsexamen voor den curcus 1903/1904 der Hoogere Burgerschool te Amersfoort hebben voor de Eerste Klasse voldaan de volgende 39 kandidaten, gerangschikt naar de door hen behaalde punten: C. S. van llaeften, Buss.; L. Belli, HaarI.meer; D. J. M Boode, Amf. Margaretha J. A. Hemmes, Den Haag; A. Prins, Nijkeik; J. F Wesseling, Amf.; H. F. van Eek, Amf.; A. M. Frederikse, Amf.; W. G. de Haas, Amf.; Bertha van Slooten, Amf; C. W. Versluijs, AmfNelly Carels, Amst.; A. Greidanus, Harderw.; II. van Boeijen, Nijk.; Aart Lobman, Nunsp A. Snij der, Naarden; H. R. F. Ponse, Barnev.; L. Adam, Amf.; D. F. van Slooten, Amf.; G. H. Schwemmer, Amf.S. L. de Winter, Amf.; 1. de Wit, Amf; F. G. van Alphen, Amf.; G. J. Pekel haring, Amf Wilh® A. de Tourton Bruijns, Hilv.A. Cohen, Amf.; Jeanne C. Albania, Amf.; E. J. Veerman, Baarn; Joh». J. W. van Wisselingh, Amf.; J. J. Burlage, Amf.A. Andrée Wiltens, Amf G. 11. van Steyn, Amf; J. D. Mulder, BaarnG. J Broese, Amf.; J T Goverts, Vndl.; Berendina F. Vos, Amf.; Johanna P. A. van der Grinten, Amf.; W. A. Brinck, Amf.; Bertha S. A. Evers, Ililv. Voorwaardelijk zijn nog tot KI. I toegelaten T. W. Sap, Amf.; J. H. A. Wie- ringa, Buss.; P. M. Geraerds Tbesingh, Baarn; Clara vari Beek, Amf.;Catha. S. van Laaren, Amf H. Meijer, Amf.; P. van 't Veer, Amf.H. J. W. Seven- huijsen, Soesterb.Tanna J. Zijlstra, Amf.M. Ruijs, Buss.A. M. E. des Tombe, Leiden; A. H. F. Kortlang, Harderw. Afgewezen zijn 7 van de 58 kandi daten, terwijl het examen met 24 kandidaten voor de hoogere klassen nog wordt voortgezet. Wijl jl. Zondag 5 Juli prinses Marie, dochter van wijlen prins Fre- derik en gemalin van den prins von Wied verjaarde, liepen den daarop- volgenden Maandag de alhier in gar nizoen zijnde troepen in groot-tenue Parade werd bij gebrek aan ge oefende manschappen niet gehouden. De vereeniging «Amersfoortsch Leesmuseum" zal in eene Donderdag avond te houden vergadering beslissen omtrent het al dan niet ontbinden der vereeniging. Door het hoofdbestuur van de Groninger tentoonstelling is aan de heeren J. Kooiman en G. Muijs een gouden medaille toegekend voor de inzending van een buitengewoon mooie collectie kippen. Aangezien genoemde heeren leden van de jury zijn, hadden zij hun in zending buiten mededinging gesteld. De heeren G. Wessels en T J. Welling behaalden resp. een le en 2e prijs met zwart Minorcas. Dr. W. A. v. d. Vet, tijdelijk leeraar in Nederlandsch, Geschiedenis en Aardiijkskunde aan de H B. S en Gymnasium alhier, werd in de gisteren gehouden Raadsvergadei ing te Hilversum benoemd tot leeraar aan de H. B. S. met 5 jarige cursus aldaar. Naar wij vernemen is de rit meester C. Sandt van Nooteri, van het depöt-escadron le reg. huzaren, aangewezen om gedurende de cava- lerie-manoeuvres een der veld-esca- drons uit Deventer te commandeer en. Naar wij vernemen zal de luite nant-kolonel H. F. D. Braams, direc teur van de Rij en Iloefsmidschool, gedurende de aanstaande cavalerie- nianoeuvers optreden als commandant van het le reginent huzaren. Op de voordrachten ter be noeming van onderwijzend personeel aan de openbare lagere school 3e soort in de Puntenburgerlaan zijn geplaatst: A. Onderwijzeres met akten jenlc 1. E. L. M. Sinnige, te Utrecht, no. 51 der lijst; 2 A G v. Eijbergen, te Soest, no. 45 der lijst; 3. M. B. Eijkelboom, te Amersfoort, no. 2 der lijst. B Onderwijzer met akte j:l.G. T. Clausing, te Woudenberg, no 16 der lijst; 2 G. Prins, te Hierden, no. 84 der lijst; 3 J. Jochems, te Benschop, no. 57 der lijst. C. Onderwijzer met akte j: 1. G. Prins, te Hierden, no. 84 der lijst: 2 B. Hijlkema, te Amersfoort, no. 59. der lijst; 3. P. J- M Braams, te Am sterdam, no 112 der lijst. D. Onderwijzer met akte j: 1. J. Jochems, te Benschop, no. 27 der der lijst; 2 P. de Gier, te Lopik rio. 53 der lijst; 3. C. J. Poldermans, te Noordwelle, no. 14 der lijst. E. Onderwijzer met hoofddakle en en akte j: 1J. J. van Beek, te Veenen- daal, no. 26 der lijst; 2. A. Buisma, te Eist, no. 68 der lijst; 3. II. G. Verhaar, te Limmen, no. 28 der lijst. De Heer A. Oei lemans, Scliaal- knechl te Amersfoort, hoopt den 15 Juli a.s. den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaar bij de H. IJ. S. M. in dienst trad. Benauwde uren. Omtrent het den Duitschen studen ten in het Montblancgebied overko men ongeluk deelt een der studenten mede: wij gingen Maandagmorgen 6 uur naar de Aiquilledu Gotïter. Halver wege gekomen werden wij door een dreigende nevel omgeven en meenden, dat het voorzichtiger zou zijn niet verder te gaan en in de hut te blijven. Nauwelijks waren wij een half uur in de hut, toen van het oosten en zuidwesten onweer losbrak. Wij na men vooizorgsmaatregelen, verwijder den alle metalen voorwerpen, die de bliksem zouden kunnen aantrekken en schoven dicht bij elkaar in een hoek, terwijl buiten de donderslagen onophoudelijk elkaar opvolgenden. Zoo wachtten wij twee uren, toen plotse ling de bliksem in de hut sloeg en allen trof, met uitzondering van mij zelf en Haromacher. Wij sprongen naar buiten en bleven daar tot den hals in de sneeuw tot het onweer was geëindigd. Toen gingen wij de hut weer binnen om naar onze kame raden te zien. Een was aan beide knieën gewond, maar niet zwaar; een een derde wonden aan arm en been, anderen waren op andere plaatsen gewond. Allen hadden merkwaardige visioenen op het oogenblik van den slag, enkelen bleven uren bewusteloos. Den geheelen nacht deden wij geen oog toe. Woensdagmorgen wilden wij verder trekken en gaven den ge heelen dag noodseinen. Eerst des Donderdags zagen wij de eerste hulp colonne die wij afwachtten en waar mee wij te samen naar Chammonnix trokken. Een Engelsch officier, te Kaap stad in garnizoen, meldt, dat de Hol- landsche vrouwen in de Kaapkolonie in hare huizen de potretten van ko ningin Victoria overal vervangen door de potretten van koningin Wilhelmina en haar gemaal, en dat zij weigeren Engelsch te spreken. De organen van Lord Milner noemen generaal Botha en de zijnen oproerlingen, die door hun protesten de instelling vau zelf bestuur vertragen. Voor de Boomkweekers. Het is een feit, dat niet alleen in het buitenland, maar ook in ons land het kweeken van vruchlboomen en houtachtige sierplanten grooten voor uitgang aantoont. De ervaring heeft de kweekers op vei lei lei gebied, als enten, snoeien enz., tal van wetens waardige bijzonderheden geleerd en ook de theorie doet hier en daar haar invloed reeds gelden. Ook schijnt het vak van boomkweeker in 't algemeen, wanneer men de noodige vakkennis niet mist en over de onontbeerlijke handelskennis beschikken kan, nog al winstgevend te zijn. Men ziet ten minste in die streken, waar de grond voor de boomteelt geschikt is, het aantal beplante hectaren gaandeweg toenemen. Toch is er bij de aanplanting en de verdere verzorging van boomen nog iets, waarin weinig vooruitgang le bespeuren is: ik bedoel de bemes ting. We moeten natuurlijk veronderstel len, dat de boomkweekers op de hoog te zijn, van de eerste beginselen der bemestingsleer, die ons als vaststaande heeft doen aannemen, dat tot de vor ming van nieuwe plantendeelen in de le plaats in den bodem moeten aan wezig zijn de drie grondstoffen kali, phoshorus en stikstof. Verder zullen zij evengoed weten, als de landbouwers, dat deze drie grondstoffen in den vorm van schei kundige meststoffen te verkrijgen zijn; dat men door die meststoffen juist datgene kan geven, wat den bodem ontbreekt, dat b. v. kaïniet, kali bevat; evenals thomasslakken phosphorzuur en chilisalpeter stikstof, of om andere stollen te noemen, die in sommige streken voor de bemesting van boomen gebruikt worden: chloor kalium (kali), beendermeel (phospho rus) en zwavelzure ammoniak (stikstof.) De zwarte teelaarde, die voor de boomteelt noodig is, en de bovenste laag van den bodem moot vormen, is natuurlijk een humushoudende grond, die niet anders verkregen kan worden dan door stalmest, bladmest of turfmeel. Doch de wortels (wortel- haren) gaan dieper dan deze laag; zij moeten in die onderste lagen ook voedsel vinden, dat daarin zal komen, wanneer men kalizoulen, metaalslak ken en chilisalpeter (of zwavelzuren ammoniak) gebruikt. Voor twee din gen heeft de gebruiker dezer mest stoffen bij de boomteelt te zorgen. Ten eerste neme hij veel te tien Hij betrachte daarbij de volgende opgaven. Berekend per Are (100 M'. en per jaar. Kali. 2 a 3 K.G. chloorkalium en op lichten grond 8 a 10 K.G. kaïniet. Phosphorzuur. 3 a 4,5 K G superphosphaat of 3,5 a 5,5 K.G. slakkenmeel of 3a5K.G. beendermeel. Stikstof. 2,5 a 5 K.G. chilisalpeter of 2 a 4 zwavelzure ammoniak. Ten tweede zorge hij voor doelmatige vermenging met den grond. Wanneer de boomen eenigszins ver van elkan der staan, is dit niet moeilijk. Men kan dan de kalizouten en phosphaten goed vermengd uitstrooien en onder brengen zonder stammen te raken of wortels te kwetsen. Als de boomen dicht bij elkander staan, vermenge men de mest eerst met aarde en late het mengsel tusschen de boomen bij re genachtig weder voorzichtig uitstrooien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2