B IJ O E G 8 E L NIEUWE AMEBSFOORTSCHE COURANT van ZATERDAG 11 JULI 1903. betaoorende bij de GEMENGD NIEUWS. Officiëele Publicatie. BINNENLAND. PMVI8ELIJKE BERICHTEN. De uitslag der overgangsexamens aari de Hoogere Burgerschool alhier, welke 10 dezer geëindigd zijn is de volgende: Van kl. I tot II werden bevorderd: Ch. N. Dieters, Aletta C. van Os, W G. Lohman, H. J. Vermeij, J. J. Staver- man, Christina Geijl, F. C. T. Schuver, M. M. van Esveld, Clara Schuver, N B. de Groot, H. G. B. Rissink, J. Ph. Swaving, Anna C. M. Mulder van de Graaf, J. C. A. van de Bogert, F. W. Rutgers, W. van Haselen, Helena C. Bastert, J. L Rauh, R. P. F. de Beaufort, A. Spiekermann, E. van Gelder, E. C. M. Tjassens Keiser, P. M. Geraerds Thesingh, Caroline J. Meuring, F. A. M. Ruijs, A. van der Goes, Anna Prillevitz, P. Jongejan, Ada Blom, J. Bersma, Wilha. Schwemmer, Cornelia W. Heijbroek, L. J. Sesseler, A. Meijer, Alide M. C. Storm van Leeuwen en F. C. L. Marin. Van de 41 leerlingen der eerste klasse werden 5 niet bevorderd. Van kl. II tot 111 werden bevorderd: D. Pasman, J. W. G. van Andel, J. W. Best, J. W. Beernink, J. W. Hart- gerink, Anna Kuneman, Johanna Col- lard, Maria Souman, A. Rinsma, G. J. J. van Goor, Annetta Staverman, G. de Vries, Martha de Vries, E. Peper, H. Veenendaal, Marga. vanSlooten, Agatha Schuver, H. van Eeden, J. L. Rebel, Jacoba van Veen, Motte J. Kroeze, Aleida M. H. Plantenga, J. W. v. d. Berg, PI. B Willemstijn, Chr. Maria Vos, Wila. Dorrestein, Th. L. Deterts, F. li. Westerling, E. P Boode, Hen- drika Kroon, C. M v. d. Plank, A. C. H. Reijnders, M. Th. J v. Wessum, J. Tjassens Keiser, C J. E. Bosch, D H. Dull, J. Ch. Godzen, J. B. Bloe- mendaal. J W. van Houtum, G. Grei- danus, G. Ch. N. Roodhuijzen de Vries, D. P. M. Graswinckel, J. A. Th Ko ning, G. F. G. de Bruijn, J. Ch. A. Kroeze, Betsy Greve, C. Adinda Pijpers. W. F. Buclage, L. G. Ponne, G Schaap, A. de Neve en F. G. A. Veenhuizen. Herexamen werd opgelegd aan Antoinette v. d. Bogert, D. C Prins, J. F. Everts, J. Th. Stroeve en Rosa Susholz, terwijl 12 van de 67 leer lingen der tweede klasse niet werden bevorderd. Van kl. Ill tot IV werden bevor derd D. B. Streefkerk, P. E. Staver man, F. J. Heijligers, Geertje de Groot, W. H. A. van Os, Daniella C. Stein- buch, W. Verdonk, L. Thole, Suze van Nulek, L van Ramshorst, E. van Eerden, J. P. Treub, Jeannette G. J. van Steijn, Juha. M. vari Goor. J. F. P. Holtrop, II. J. Beisiegel, Jeannette van Veen, Adia. J. v. Harencarspel, A. Roland Holst, J. H. Schroder, W. Rebel, W. F. C. Hardeman,.H- Adam, Nina de Vries, D. Boodt, Jeannette Geijl, H. Kindermann, J. Meulenbelt, F. C. H. Taets van Amerongen, Gerardina Buijs, Sijnco Versluijs, J M. Giilcher, J. M. v. d. Veen, D. N. Zijlstra, M. A. J. Iloogeweifï, A. G. Deters, A. E v. d. Tol, J. Ph. Kort hals Altes, P. Post,. F. v. d. Eist, B. Riedel, C. van Lennep, Charlotte Heijbroek, F.. G. A. Veenhuizen, E. Heijbroek, J. J. de Stoppelaar, C. Jjevenhuysen, A. J. M. Vis, Sara Blom. E. J. Ch. Graven, Adra. C. P. v. d. Ban, P. L. Storm van Leeuwen en C. F. Utzmann. Herexamen werd opgelegd aan A. Bischofl van Heemskerck, M. Willem stijn, Cath. M. S. Rauh, C. J. van Bui ken, Geertruij J. v. d. Horst Bruijn en E. G. Drenth, terwijl 15 van de 75 leerlingen der derde klasse niet werden bevorderd. De twee toehoorderessen Petronella Mezger en Sophie Schwemmer werden beiden bevorderd. Van kl. IV tot V werden bevor derd E. G. Bisselick, H. P. Weru- meus Buning, C. J. Neiszen, Albert II. Schimmel, G. H. Dorrestein, H. Riedel, W. J. Unger, Anton Schimmel, G. R. Herwig, F. Dormaar, Alb. Schimmel Dz., H. VV. Coenen, Joha. van Ilelsdingen, P. J. Boogaert, Anna J. Westerling, W. F. PI. Bischoff van Heemskerck, A. C. T. van Kuijk, Joha. C. Matthijsen, J. H. Hat tog, D. L Hoes, M H. van Eek, A. W. van Lennep. Elisabeth Wieringa, J. Ente, H. Collard, W. H. van Hels- dingen, G. J. Mulder, Aletta E. v. Laaien, H. G. Bolts, W. Piepers, PI. Jolles, D. 11. van den Bosch. H. P. Titsingh, R van Lutlerveld, A. Schut en V. A. Bentinck. Herexamen werd opgelegd van A. A. de Haas en Otto van Rees. Niet bevorderd werden 19 van de 59 leerlingen der vierde klasse. De toehoorderessen Gesina Baars Wilha. Drenth en Petronella Mezger werden bevorderd. Van de 275 leerlingen en toehoor ders der school zijn dus 51 niet be vorderd, terwijl herexamen moet worden afgelegd door 13 leerlingen en nog 33 leerlingen deelnemen aan het eindexamen. De herexamens zullen worden afge nomen op Zaterdag 5 en Maandag 7 September. De lessen van den nieuwen cursus beginnen Dinsdag 8 September des ochtends te half negen. De uitslag van het voortgezet toelatings-examen aan de Hoogere Burgerschool is, dat hebben voldaan Voor klasse I: G. F. M. van der Duyn, 's-Gravenhage, D. B J. Kievits. Nijkerk. Voor klasse II: G. d'Aulnis de Bourouill, Baarn, J. G. Boodt, Rhenen, Alba. L. de Tourton Bruijns, Hilver sum, G. Cool, Bussum, V. W. van Gogh, Bussum, P. H. F. van der Horst, Bussum. Voorwaardelijk: F. E. v. d. Gugten, Zeist, PI. Rotteveel Mansveld, 's Hage Voor klasse III: G. Bicker Caarten, Baarn. W. A. P. Carpreau, Baarn, J. C. 1. Schenck, 's Gravenhage. Voorwaardelijk: H. G. Goosens, Harderwijk, Maria Joha. Slamperius, Baarn. Voor klasse IV: PI. N. Prins, Hil versum, P J. Teding van Berkhout, Baarn. Voorwaardelijk: W J. Cankrien, Soestdijk, D. v. d. Zee, Hilversum. Verder komen voor plaatsing zon der examen nog in aanmerking. Voor klasse IIL A. K. M Dooi- man, Harderwijk, Sjoukje Oosterbaan, Zaltbommel, J. G. van Rhijn, Bergen op Zoom. Voor klasse III: G. J. Willems, Haarlem, J. H. v. d. Burg, Bergen op Zoom, K. W. F. M. Doorman, Harderwijk. Voor klasse IV Elisabeth G. Oos terbaan, Zaltbommel, Cath, W. H. v. d. Burg, Bergen op Zoom, als toe- hoorderes. Van de 89 kandidaten hebben nu voldaan 53 voor kl. I, 13 voor kl. II, 8 voor kl. III en 5 voor kl. IV, ter wijl er 10 zijn afgewezen. De her examens zijn bepaald op Zaterdag 5 en Maandag 7 September, 's morgens 9 uur, terwijl de nieuwe cursus begint op Dinsdag 8 September, des morgens te half negen. In de a.s. Dinsdagmiddag te houden zitting van den gemeenteraad zullen de navolgende punten worden behandeld 1. Vaststelling Staten van oninbare posten (Inkomstenbelasting) dienst 1900, 1901 en 1902. 2. Voorstel betredende overname van het Rijksriool gelegen ir. den Leusderweg en den Arnhemschen weg. 3. Benoeming van vier onderwijzers en ééne onderwijzeres aan de O. L. school 3e soort, Puntenburgerlaan. 4 Benoeming van leeraren in wiskunde, natuurlijke historie, ge schiedenis en aardrijkskunde, Hoog- duitsche taal, Fransche taal. handtee- kenen (H. B. S. en B. A. S.), En- gelsche taal, Staatswetenschappen aan de PI. B S. Zondag 12 Juli a.s. des voor middags feu 10Va uur treedt in de Remonstrantsche kerk op Ds. S. de Waard, doopsgezind predikant te Utrecht. Donderdagochtend had ten raad- huize op hoogst eenvoudige wijze de overdracht plaats van de kei aan het Bestuur der gemeente. Met een korte toespraak overhar. digde de heer G. H. Heldring, voorzitter der kei-commissie, door de heeren A. M. Kollewijn en C. B. Kok, respectievelijk secretaris en penning meester dier commissie vergezeld, een op perkament gecallographeerde oor konde aan den Burgemeester, die deze met enkele welgekozen woorden aan vaardde. Een afschrift dier oorkonde mei andere bescheiden op de opgraving en daarmede gepaard geweest zijnde feestelijkheden betrekking hebbende zijn in eeu looden bus in het voetstuk gemetseld. De vereeniging «Amersfoortsche Industrie- en Huishoudschool" ver gadert hedenmiddag in »Ons Huis" ter bespreking van het bouwplan der school en de daartoe aan te gane leening. Door den Gouverneur der Ko ninklijke Militaire Academie zijn de navolgende cadetten allen gedetacheerd bij het 5e Regiment infanterie be vorderd t. w. tot cadet-sergeant, de cadetten-sergeant-titulair J G Hare maker, J. J. Barendsen, F. PI. Gude, J. A. Helsdingen. A. G. J. Hollweg, W. Schutte, P. N. van Bavel, Jhr. J. H. Backer, J. A Sonius, L. D. Keus, R. M. van Mourik, A. M. W. Renesse, R. P. R. van Riemsdijk en W. M. F. E. P. de Jager, en tot cadet-korporaal de cadetten-korpo raal-titulair W. J. de Vries, G. Be renschot, E L. A. Becker, A. de Vries, II. F. L Kramer. L. H. Kraak,F. A. van Heijst, W. K. van Hasselt, J. Hoge wind en H. G. Brandon. De Tweede luitenants F. J C. Bon- van Hardenbroek van Ammerstol en L. J. de Wolf van het 5e Regiment infanterie zijn aangewezen tot het bijwonen van den Schietcursus welke van 16 Juli a.s. tot den 14 October d.a.v bij de Normaal Schietschool te 's Gravenhage zal worden gehouden. Aan den tot Kapitein benoemden Eeiste luitenant-adjudant J. C. van der Moer van het 5e Regiment infan terie is het bevel opgedragen over de le Compagnie le bataljon van genoemd regiment. De Kapitein H. M. J. Sark van het 5e Regiment infanterie is benoemd tot Kapitein voor speciale diensten bij genoemd regiment. Aan hetonlangsgehoudenexamen ter bevordering van sergeant bij het 5e Regiment infanterie hebben vol daan de korporaals J. Reckman, N. G. Eger, N. de Vriendt, J. C. Bos, M. J. Ch. Ham, W. H. Cornelissen, J. Mac Pherson, Th. C. J. Hoen, J. Meijer en K. F. W. Wernas. De Sergeantmajoor C. A. van der Horst van het 5e Regiment infan terie is benoemd tot Eerste klerk bij het Departement van Oorlog. Aan den Sergeant A. A. Jansen van het 5e Regiment infanterie is de bronzen medaille voor 12 jaren ti ou wen dienst toegekend. De Sergeant J. Berkhout van het 5e Regiment infanterie, gedetacheerd bij het vaste kader van het Koloniaal Werfdepót wordt op zijn verzoek van die detacheering ontheven en zal naar het Korps terugkeeren. De korporaals-titulair J. Hoorns, A. J. Schellaart, W. II. Vermeer, B. C. P. H. Bon- van der Borch tot Ver- wolde en M. Monné van het Instructie- Bataljon zijn als korporaal overgeplaatst bij het 5e Regiment infanterie. Aan den Sergeant-titulair Y. Veltman van het 5e Regiment infan terie is terzake van lichaamsgebreken een voortdurend pensioen toegekend van f144.'sjaars. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot korporaal de tam boer G. Bergman en de soldaten J. Ottens, G. van Doorn en W. J. Weij- tenburg. De meisjes van de Oper.b, Lagere School, Beekstraat alhier, welke om het ongunstige weder van het begin dezer week hunne reis naar Amster dam niet konden doorzetten, zullen nu a.s. Dinsdag de hoofdstad bezoeken. Woensdagavond werd van een bezoeker van het café »De Arend" het rijwiel ontvreemd. De politie, hier van in kennis gesteld, doet onderzoek Hedenmiddag omstreeks drie uur viel een vrouw, terwijl zij wa ter wilde scheppen, nabij 't Logement »de Toevlucht" te water, spoedig snelden twee schilders daar in de na bijheid werkzaam zijnde, toe, en brachten haar op 't droge. De drenkelinge kwam er met den schrik af. Uitslag der overgangsexamens aan het Gymnasium Bevorderd van kl. I lot kl. II on- voorw. A. A. M. C. Bolk, Th. H. G. Bre mer, W. E. J. Bulk, J. Donner, G. P. Giskes, G. J. W. Neeb, J. van Nieuwenhuizen, A. Rinkel, J. A. Roo- seling, Th. J. H. Steenbeek, L. B N. van der Veer en K. C. van Vloten, voorw. J. J. Fijnvandraad. Niet: 4. Van kl. II tot kl. Ill onvoorw. B. D. Cordemans, L. J. Eveleens, E. Janssen, B. ter Haar Romeny, W. J. H. Hora Siccama, R. D Simons, F. W. Smits, H. J. Verhey, W. Andrée Wiltens; voorw. H. W. van Nieuwen huizen. Niet: 4. Van kl. Ill tot kl. IV onvoorw. J. A R. Frederikse, A. M. Gaasbeek voorw. D. H. Recter. Niet: 1. Van kl. IV tot kl. V onvoorw.: R. A. H. Bertels, P. J. van Bnuren, P. de GraalT, B. Gijzel, H. van den Nieuwenhuizen. C. G. van Riel, C P. van Rossem, C. Spijkerboer, H. L. Taets van Amerongen, P. J. L. van Voorst Vader, P. W. A.Smit, voorw J. M. G. Numans. Niet: 3. Van kl. V tot kl. VI: A. Th. Neeb, W. J. de Vrij, J Spijkerboer, de toehoorder L. J. Jel- lesma (voor Grieksch). Niet 1. en drukte den burgenmeester min zaam de hand, stapte hierop den salonwagen binnen er. groette voor het raam nog even vriendelijk de menigte langs het hek. Van de vorstelijk familie Van Bent- heim had zij op het bordes van het Paleis Soestdijk een hartelijk afscheid ge nomen. De Burgemeester van Amersfoort, Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezete nen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag, den 14 Juli aanstaande des namiddags te lVi ure. Amersfoort, den 10 Juli 1603. De Burgemeester voornoemd, WUYTIERS. De Koningin vertrok gister avond met den sneltrein, die le 7.9 (spooitijd) uit Hilversum vertrekt en voor deze gelegenheid te Baarn op- zettolijk stopte. De Koningin-Moeder bracht Haar Dochter naar den tiein, terwijl ook de burgemeester van Baarn bij hot vertrek aanwezig was. Een dichte menigte, onder wie vele afge- vaardigenden van den Volksbond, stond op het Stationsplein geschaard en juichte de beide Vorstinnen geest driftig toe. Een spontane hulde bracht een klasse leerlingen van de Govert Flinckschool, die toevallig van haar wandeltocht door Baai n daar aanwezig was. De kinderen zongen n. 1. uit volle borst het Wilhelmus, even vóór de aankomst van den trein. De Konin gin dankte met een vriendelijke hoofd buiging. Na een hartelijke omhelzig nam Zij van Haar Moeder afscheid Voor de Booinkwcekers. Het is een feit, dat niet alleen in het buitenland, maar ook in ons land het kweeken van vruchlboomen en houtachtige sierplanten grooten voor uitgang aantoont. De ervaring heeft de kweekers op velerlei gebied als en ten, snoeien enz., tal van wetenswaar dige bijzonderheden geleerd en ook de theorie doet hier en daar haar invloed reeds gelden. Ook schijnt het vak van boomkweeker in 't algemeen, wanneer men de noodige vakkennis niet mist en over de onontbeerlijke handelskennis beschikken kan, nog al winstgevend te zijn. Men ziet ten minste in die streken, waar de grond voor de boomteelt geschikt is, het aantal beplante hectaren gaandeweg toenemen. Toch is er bij de aanplanting en de verdere verzorging van boomen nog iets, waarin weinig vooruitgang te bespeuren is: ik bedoel de bemes ting, We moeten natuurlijk veronder stellen, dat de boomkweekers op de hoogte zijn, van de eerste beginselen der bemestingleer, die ons als vast staande heeft doen aannemen, dat tot de vorming van nieuwe plantendeelen in de Ie plaats in den bodem moe ten aanwezig zijn de drie grondstoffen kali, phosphorus en stikstof. Verder zullen zij evengoed weten, als de landbouwers, dat deze drie grond stoffen in den vorm van scheikun dige meststallen te verkrijgen zijn; dat men door die meststoffen juist datgene kan geven, wat den bodem ontbieekt, dat b.v. kaïniet, kali bevat; evenals thomasslakken phosphorzuur en chilisalpeter stikstof, of om andere stoffen te noemen, die in sommige streken voor de bemesting van boomen gebruikt worden chloorkalium (kali), beendermeel (phosphorus) en zwavel zure ammoniak (stikstof.) De zwarte teelaarde, die voor de boomteelt noodig is, en de bovenste laag van den bodem moet vormen, is natuurlijk een humushoudende grond, die niet anders verkregen kan worden dan door stalmest, bladmest of turfmeel. Doch de wortels Iwortel- haren) gaan dieper dan deze laag; zij moeten in die onderste lagen ook voedsel vinden, dat daarin zal komen, wanneer men kalizouten, metaalslak ken en chilisalpeter (ot zwavelzuren ammoniak) gebruikt. Voor twee din gen geeft de gebruiker dezer mest stoffen bij de boomteelt te zorgen. Ten eerste neme hij niet le veel. Hij betrachte daarbij de volgende op gaven. Berekend per Are (100 M*.) en per jaar. Kali. 2 a 3 K.G. chloorkalium en oplich ten grond8 a 10 K G. kaïniet. Phosphorzuur. 3 a 4.5 K.G. superphosphaat of 3,5 a 5,5 KG. slakkenmeel of 3 a 5 K.G. beendermeel. Stikstof. 2,5 a 5 KG. chilisalpeter of 2 a 4 K G. zwavelzure ammoniak. Ten tweede zorge hij voordoelmalige vermenging met den grond, Wanneer de boomen eenigszins ver van elkan der staan, is dit niet moeilijk. Men kan dan de kalizouten en phosphaten goed vermengd uitstrooien en onder brengen zonder stammen te raken of wortels te kwetsen. Als de boomen dicht bij elkander staan, vermenge men de mest eerst met aarde en late het mengsel tusschen de boomen bij regenachtig weder voorzichtig uit strooien.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5