AMfiÉscle Bank Het Katholieke Stuiyersmagazijn „IET BOOiPJE." Advertentie n. Tl TE KOOP: AAN&EBGDEN Zit /en Slaapkamer Café TWEEDE 0T)„ VRIJMT'17 JULI a.s. |1. QffTE. I J. Stinkers Jr. Filiaal STOPEMAL, Cacaai Biscuits Chocolade niet, hoe ze hun stem moeten uitbren gen en beschouwen dan het ingevulde voorbeeld: Zoo moet ge stemmen dat door de sociaaldemocraten aan den ingang der bureaux wordt uitge reikt, als een redder in den nood. Een mannetje, dat een tijdlang ingespannen was bezig geweest om van zijn stembiljet een nauwkeurige copie van dat voorbeeld te maken, kwam ten overvloede nog even vra gen »of 't nu zoo werkelijk goed in gevuld was." Een ander kwam, na een langdurige bestudeering van het biljet, ook bij den voorzitter met de vraag: Meneer welke nullen moet ik nu zwartmaken?" waarop deze on nadenkend antwoordde: »U hebt al leen maar die nullen zwart te maken, die u kiezen wilt!" Een derde eindelijk wilde met allegeweld, dat de president (een hoofdonderwijzer) hem zeggen zou wien hij kiezen moest. »U bent nu toch de bovenmeester van m'n zoontje, zegt u 't nou maar!" En toen hem met veel moeite beduid was, dat dat niet mocht, verdween hij ten slotte met een zucht en een: «Dan zal ik er maar wat op zetten in het hokje. PLAATSELIJKE IIEKICHTEX. Bij de jl. Maandag gehouden stemmingen tot verkiezing van leden voor den gemeentelaad zijn in district I opgekomen 385 van de 695 stem gerechtigden. Uitgebracht op de heeren D. Ger ritsen 166, Mr. J. C. II. Prikken 212, E. L. Visser300 Onwaardeen blanco 11. Zoodat herkozen is de heer E. L Visser en gekozen Mr. Prikken. In distiict II opgekomen 293 van de 453 kiesgerechtigden. Uitgebracht op de heeren S. J. van Duinen 85, J. W. Jorissen 195, M R. N Ooster veen 161, Mr. J. C. H. Prikken 100. Onwaarde en blanco 11. Zoodat her kozen is de heer J. W. Jorissen en gekozen de heer Oosterveen. In district III kwamen 401 van de 621 kiesgerechtigden op. Uitgebracht werden op de heeren Mr. J Heyligers 320, Mr. J. C. II. Prikken 186, N Veis Heyn 227. Blanco en onwaarde 11. Zoodat herkozen zijn Mr. Heyli gers en de heer Veis Heyn. Ter gittermiddag onder praesi- dium van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiersjgehouden vergadeiing van den gemeenteraad waren de wethouder E L. Visser en de raadsleden C. T. van Beek, A. M. Tromp van Holst en Mr. P. J. F. van Voorst Vader afwezig. De notulen der vorige vergadering door den grif fier Mr. W. D. Caudri gelezen, wer den onveranderd goedgekeurd. Na mededeeling van een reeks iugekomen stukken, waaronder: mis- tieven van Gedeputeerde Staten, hou dende goedkeuring der raadsbesluiten tot aankoop van grond van de erven baron Nepveu, het vastgestelde collier der inkomsten-belasting, proces-vei- baal der kasopname bij den gemeente ontvanger, brieven van dankbetuiging van de Christel. Jongelingsvereeniging «Laat de Kinderkens tot Mij komen" en Ds. Van Aalst voor het toestaan der schoollokalen voor hunne Zondag scholen, een aanvraag der Amersf. Tramweg-Maatschappij om eene jaar- lijksche subsidie, de rekening der schutterij over 1902 enz. enz. zegt de Voorzitter, dat alvorens over te gaan tot de agenda, hij den Raad in kennis wenscht te stellen, dat door de zoogenaamde kei-commissie, de Amersfoortsche kei aan het bestuur der gemeente is overgedragen, dal het onderhoud etc. heeft aanvaard en hij tevens een woord van lof wil wijden aan die commissie voor de wijze waarop zij de taak, die zij zich had gesteld, heeft uitgevoerd. Het eerste punt der agenda: Vast stelling staten van oninbare posten (inkomsten-belasting) dienst 1900, 1901 en 1902 wordt daarop z. h. o aangenomen. Een gelijk lot wedervaart het voor stel tot overname van het rijksriool gelegen in den Leusderweg en den Arnhemschenweg, doch niet dan nadat de heer Heyligers den Voorzitter heeft gevraagd wat het Dag #Best. denkt le doen wanneer blijken zal dat dit riool het water in de beek vervuilt, in welk geval met het Rijk was overeengekomen dat dit bet riool zou verlengen tot aan de Eem. De Voor zitter stelt de heer Heyligers gerust met de verklaring dat wanneer de overname doorgaat maatregelen zul len worden getroffen om aan dit be zwaar te gemoet te koinen. Daarna kondigt de Voorzitter eene geheime zitting aan en kunnen pers en nieuwsgierigen, van welken laatste er ditmaal een groot aantal op de publieke tribune tegenwoordig waren, een uurtje in de bodenkamer hun troost gaan zoeken. Na heropening der openbare zitting komt aan de orde de benoeming van eene onderwijzeres en vier onder wijzers aan de O. L. School 3e soort aan de Puntenburgerlaan. Benoemd worden mej. E. L. M. Sinnige en de heeren G. T. Clausing te Woudenberg, G Prins te Hierden, J. Jochems en H. G. Verhaar te Limmen. Alvorens over te gaan tot de be noeming van leeraren aan de H. B. S. deelt de Voorzitter mede, dat is in gekomen een schrijven van den heer Kerkkamp, luidende als volgt: Geeft met verschuidigden eerbied te kennen Kerkkamp, Adrianus Mathe us, leeraar aan de H. B. S. met 5- jarigen cursus alhier, gepensioneerd le luitenant der artillerie O. I. L; dat hij tot zijn bevreemding zijn naam gemist heeft op de aanbeveling voor de betrekking van leeraar in de Wiskunde, hoewel hij op de bij de wet voorgeschreven wijze biertoe het verzoek tot B. en W. heeft gericht, en hij genoemde betrekking reeds drie achtereenvolgende jaren heeft vervuld, terwijl hij na het eerste jaar zonder verdere formaliteiten in zijn betrek king werd gecontinueerd, en na het tweede jaar voorgedragen als No. 2 voor de vaste betrekking van leeraar in de Wiskunde, werktuigkunde en lijnteekenen, thans vervuld door den heer Van Os, en als No. 1 voor de tijdelijke betrokking van leeraar in de Wiskunde, tot welke betrekking hij ook rnet algeineene stemmen weid henoemd dat hij nu zich ziet voorbijgaan, ten eerste: door iemand, die nooit anders les gegeven heeft, dan éen jaar tijdelijk alhier, die wettelijk de zelfde bevoegdheid heeft, en die in het afgeloopen cursusjaar meermalen raad heeft ingewonnen bij requestrant; en ten tweede door iemand, die nog nooit bij het M. O. is werkzaam ge weest, en wettelijk niet bevoegd is dat verder requestrant in den loop der drie jaren, nimmer een ernstige aanmerking op zijn wijze van lesgeven heeft ontvangen, doch wel van den Directeur zelf mocht vernemen, dat hij goed orde kon houden en goed met de leerlingen kon omgaan, terwijl de Directeur tevens zijn ijveren plichts betrachting erkende; dat, indien er werkelijk gegronde reden was, zijn onderwijs minder waardig te achten, hem toch zeker niet drie jaren achtereen de zorg voor éen zelfde klasse zou zijn toevertrouwd, daar in die betrekkelijk lange, immers meer dan de helft van den geheelen vijfjarigen cursus, durenden tijd toch zeker in dat geval onherstelbare schade zou zijn toegebracht aan de wiskun dige ontwikkeling der hieraan bloot gestelde leerlingen, terwijl nu, bij het overgangsexamen naar klasse IV, van dergelijk schade niets te bespeuren valt; dat meermalen, ook wel op verzoek van den Directeur, leerlingen, die door geringere aanleg of ziekte eenigszins ten achteren waren, door requestrant belangloos werden geholpen, buiien de schooluren dat voorts een voordracht als de hierbedoelde, requestrant in hooge mate in zijn persoonlijke belangen benadeelt, door hem ook bij sollici tatie elders in een veikeerd daglicht te plaatsen, zonder dat dit geëischt wordt, door het belang der school, dat hij zelve drie jaren lang met zijn beste krachten gediend heeft; redenen waarom requestrant, in het volle vertrouwen op de rechtvaardig heid van den Raad, zich tot UEdel- Achtbaren wendt met het eerbiedig verzoek, bij de benoeming van een leeraar in de Wiskunde ook op zijn belangen te letten. 't Welk doende, enz. Tot stemming overgegaan worden daarop successievelijk benoemd: tot leeraar in Wiskunde de heer A. M. Kerkkamp met 7 stemmen, tegen 5 op den heer G. W. ten Damin Geschiedenis en Aardrijkskunde de heer S. de Vries met algemeene stem men; in Hoogduitsch mej. H. C. van Eijk van Voortliuijzen, te Amsterdam met 11 stemmen tegen 2 op den heer H. J. van der Bout, te Zierikzee in Fransch de heer J. C. Havinga. met algemeene stemmen in Handteekenen de heer A. P. H. J van Weezei Errens, te Breda, met 9 stemmen, tegen 2 op den Heer J. H. Ochtman, te Zierikzee, 1 op den heer R. W. P. de Vries, te Utrecht, en 1 in-blanco; tot buitengewoon leeraar in Engelsch de heer Chr. Kok te Amersfoort, met algemeene stemmen tot buitengewoon leeraar in Staatswetenschappen jhr inr. dr E. A. van Beresleyu met algemeene stemmen. Voor Natuurlijke historie zal een nieuwe sollicitatie worden geopend omdat de heer 11. W. M. Roelants, te 's Gravenhage, wegens benoeming te Hilversum niet in aanmerking wenschte te komen. Na urgent-vérklaring weiden nog met algemeene stemmen herbenoemd tot tijdelijk leeraar in Natuurkunde aan Hoogere Burgerschool en Gym nasium de heer W G. A. Meyer en aan de inrichtingen voor Middelbaar onderwijs de beer Winter. Alvorens de vergadering wordt ge sloten verzocht de heer Gerritsen het Dag. Best. een vraag te mogen stellen. Indertijd vroeg spr. hoe het stond met de quaestie van het drinkwater in de Aldegondestraat; thans wilde hij daar bijvoegen een vraag over de i ieleeririg in die straat. Telkens hebben er enorme verstoppingen plaats; aan houdend is er stank en dit verschaft niet alleen veel last aan de bewoners maar is zeer zeker ook schadelijk voor de gezondheid Spr. vroeg of B. en W en de Gezondheidscommissie bekend zijn met de feiten en, zoo ja, welke maat regelen B. en W. denken te nemen. Spr. vreest dat indien er geen krasse maatregelen zullen worden genomen, er zeer weinig terecht zal komen van liet Woningvraagstuk De Voorzitter kon meedeelen, dat de aandacht vail B. en W reeds lang op deze zaak gevestigd is. De huizen zijn aangesloten bij het Gemeente- riool. De verstoppingen moeten echter worden toegeschreven aan mindere netheid der bewoners, waardoor de roosters verstopt raken. B. en W. zullen echter krachtige maatregelen nemen, desnoods voor stellen doen tot onbewoonbaar ver klaring. De heer Gerritsen dankte zeer voor de inlichtingen. Hierop werd de vergadering gesloten. Het Amersfoortsche Symphonie- orkest «Jubal" onder beschermheer schap van den HoogwelEdel. Geboren lieer Jhr. J. W. A. Barciiman Wuy- tiers van Vliet, Burgemeester van Amersfoort is voor velen geen onbe kende meer. Vol enthousiasme in November 1902 opgericht, werd reeds in Mei 1903 een conceit gegeven, gevolgd door een Volksuitvoering, beide in de groote zaal van Amicitia, ten voordeele van de alhier bestaai «Kindervoeding" Bestond de vereeniging aanvankelijk uit pl m. 20 leden, thans is dit aan tal gestegen tot 36, wel een bewijs, dat in Amersfoort voldoende krachten aanwezig zijn, dusdanige vereeniging in stand te houden. Dit is evenwel voorden bloei eener dergelijke muziek- vereeniging niet voldoende; zij moet ook over de noodige geldmiddelen beschikken, ten einde de kosten vari een flinke dirigent, enkele beslist noodzakelijke muziekinstrumenten, muziek en zaalliuur te kunnen be strijden. Dit nu kan onmogelijk van de contributiën der leden, welk bedrag niet te hoog is gesteld, om toetreding gemakkelijk te maken Daarom heeft het bestuur van «Jubal" eene lijst te doen circuleeren, niet het verzoek aan alle stadgenooten. die het muzi kale leven in onze gemeente wenschen te bevorderen, als donateur of kunst lievend lid tot die vereeniging toe te treden. Volgens het huishoudelijk reglement betalen donateurs een jaar- lijksche contributie van minstens f5; zij mogen hiervoor de eventueel te geven concerten bijwonen en hebben daarenboven het recht van introduc tie voor vier huisgenooten. Kunstlievende leden storten minstens f 2.50 per jaar en mogen twee huis genooten introduceeren. Mogen velen zich gedrongen ge voelen, door hun finantieelen steun het voortbestaan van het Arnersfoor t- sche Symphonieoi kest «Jubal" te helpen verzekeren. In de Zaterdagmiddag gehouden ledenvergadering var. de vereeniging «Industrie- en Huishoudschool" werd met algemeene stemmen machtiging verleend tot het aangaan eener hypo thecaire geldleening met de gemeente tot een bediag van f39000. Medegedeeld werd dat op het adres der 27 aan Piovinciale Staten, om het Raadsbesluit te vernietigen en geen provinciaal subsidie toe te staan, een tegen-adres is gezonden, waarin o a. wordt verzocht deze zaak nog in de zomer vergadering af le doen opdat ook Rijks-subsidie kan worden toe gestaan en men half Augustus kan overgaan tot aanbesteding van het gebouw waarvan hel project is gemaakt door den lieer I' Doorn, die zich echter niet belast met de uitvoering. Prof. Kenninck bracht een woord van dank aan het Bestuur dat zóo onvermoeid ijvert voor de inrichting welke zal blijken aan een zóo ernstig gevoelde behoefte le zullen voldoen. Spr. hield er zich van overtuigd, dat de schimpscheuten welke men nu voor de oprichters over heeftwelhaast zullen verkeeren in lof. De heer W. van der Kooy, lid der Kegelclub «Acht om den Koning behaalde bij het nationale kegelcon cours te Zutfen in den personeelen wedstrijd den4en prijs(kwnstvoorwerp) Er waren 20 prijzen uitgeloofd. De generaal-majuor J. N. Roelants, bevelhebber in de lie mil. afdeeling, inspecteerde j 1. Maandag de verschil lende militaire gebouwen alhier. Tot commies der posterijen 2e klasse is benoemd de heerJ. P Haan- schoten, thans commies der posterijen 3e kl. en tot commies der telegrafie 2e klasse de heer P. le Grand, thans commies der telegrafie 3e klasse, bei den werkzaam ten postkantore alhier. De uitslag van het gisteren ge houden Eerste Toelatingsexamen voor liet Gymnasium alhier is als volgt Toegelaten tot kl. I onvoorw.: A Greidanns, D. B. J. Kievitz, B. A. van Kleef, W. F. C. van Nieuwenhuizen. D. F. van Slooten, B. H Spijkerboer, H. van der Weerd. Voorw. A. M. K. W. van Itlersum. Totkl II W. B. Spijkerboer, M. Bock. Totkl. Ill II. VV. van Nieuwenhuizen. Kolonel jhr. J. P. Bloys van Treslong, laatst commandant van het 5e regiment intanterio, thans op non activiteit, heeft tegen 1 Augustus pensioen aangevraagd. Houten gebouwen, oude en vooral nieuwe behooren niet aan de ver woestende invloeden van het weder blootgesteld te blijven, zonder met een beschuttenden vloeistof bestreken te zijn Houten, schuttingen, loodsen brugdekken dwarsliggers worden door het sedert 25 jaar proefhoudend ge bleken houtconserveerend Avenarius Carbolieum op uitstekende wijze voor vroegtijdig verval bewaard, terwijl daarentegen vele als Carbolineum ver kochte oliën volgens voorhanden rap porten niet de geringste uitwerking hadden, daar de eerste flinke regen den vloeistof uit het houtwerk weg- wiesch. Belanghebbenden zij daarom bekend gemaakt dat de alleenverkoop door de firma R. Avenarius Co., Stuttgart, Hamburg, Berlijn en Keulen bezorgd wordt en dat er een depót gevestigd is bij B. A. van Ruijven, Amersfoort. Aan de post- en hulpkantoren is opgedragen, gedurende een aan tal dagen telling te houden van de op ieder kantoor ter post bezorgde brieven, welke bestemd zijn voor de plaatsen zelve of voor onmiddellijk daaraan grenzende gemeenten. nValérie", van luitenant G. J A. A. baron Van Heemstra en ge reden door Mac Cord, heeft Zondag te Woestduin gemakkelijk den eer sten piijs gewonnen in Frans Hals- len voor inlandsche paarden over 200 M. Geboreir MARTIèpmACHIEL AtfrONIUS ZOON yan «M. A. RAMSELAAR en (S. M.JëAMSELAAR— sde Hotte. Amersfoort, 13 JulUJL2fi3— -' KORTEGRACHT io. Bé)ast: zich met Incaaio's, sluit Prolongatie. Verleent«crediet in Rflrening-courant -énz., neemt gjplden in Deposito tegen rente vergoeding! van JP/o met 1 d. opvragen Nrsv/u - 14» 11 3 V/« a 1 prnd. Op langeren termijn, ïdlgens te maken overeenkoluair Kantoor geopend op eiken werkdag van 's voormiddags 93. eenfgded loopefed f (geuejni^E mTat/lj,éu$ti en'Tnèuwe ballen). ','Te bevingen bij A. H. VAN "kjJCNT te Soesterberg. voor een HEER of DAME een gemeubileerde met jbf zonder_pension, netten stand!. BriVvpn onder letter /T P Bureau Nieuwe Atneisfoortscke Courant. BIJ GUNSTIG WEDER Bij niet-inteekening kaarten te bekomen aan het loket. 25 et, voor Heer. 4(Fct. voor H^er en Dame. AANVANG j8'/i UUR. Aanbevelend, Kasssier» Coinmissionnairs In Effecten. Safe deposit. Effecten, Coupons, Buiten- lan&sch geld, Erólongatiën, Beleeningen, Incasseeren en ver schaffen van Wissels op Binnen- en Buitenland. Kantoor: Muurhnizcn 288. Julousieiiiaker, Utrecht. B BUIT EX-6 JALOUSIEN. Conciiireei'pnde" prgzen. Seliihler -frriierstoort. onder JJednrVTfë'"Controle van Dr. F. BASEN AU te Amsterdam. II. ADAMA v. SCIIELTEMA, Fabrikant-Importenr, Utrecht. G. B R 0 NU-Ufrecht. Coiffeur de 1\lqp(age. Salon jpécial pfrar Dames. ChamporóngJ Haardroog- machine. Egyptians 4?ypn\e het haargroei middel pj?r fl. Windsotf het beste haarl^^armfddel, per tl. JTl-50. OUDEs^gJ^^ile1usschen Jans- en iakkerbrug 39. Is foef algemeen erkende éénig beste middel om Ratten en Muizen "spoedig: en zeker te doOden zondej^j^tet^Te^zIjfff'Vöor „men- scMhr-iui9#IW'eh en gevogelte. Paketten 30 Cents en 60 Cents. Generaal-Vertegen- Woordiger F. E. VAN SANTEN-KOLFF, Rotter dam. Bij alle boekhandelaren lig-t ter inzage de le aflevering van prijs 65 Et. per 8 maanden, franco Der; jiost 8ö' Ct. Zij bevit ONDER BOEREN- VLAG defer Loujée Stratenus. Wees gcpikkijgUit het leven. Het geheim van den Kapi tein. Met dertien aan tafel. Grootmoeders Kerstfeest. DE VLOEK VAN HET GOUD door Gelrius. jMoeders voor beeld. A neerloten. Gedach ten. Nuttige wenken.Raad sels, enz. x P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever 's-Bosch. Al de 28 jaargangen zijn totaal uitverkocht, dit spreekt voor het boeiende van zijn inhoud.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2