B IJ VOEGSEL NIEUWE AMERSFOORTSCHE COURANT van ZATERDAG 25 JULI 1903. beliooreiide bij de GEMENGD NIEUWS. Lanöl)ouwl)ri6Yeii over fiemestiDH. jNAC FINS BOIi IjLORAMSE PL4t'lSELlJK£ BERICHTEN. De Raarl der gemeente Amers foort zal op Dinsdag, den 28 Juli 1903, des namiddags ten IV» ure vergaderen ter behandeling der navol gende punten 1. Ontwerp-besluit lot vaststelling der jaarwedden van onderwijzend personeel (L 2. Voorstel tot ontheffing van den ge meente-geneesheer J. VV. Jorissen van zijne verplichting tot het verrichten van kostelooze vaccine en doodsehouw. 3. Benoeming van leeraren aan de inrichting voor tl. en M. O. a. Nederlandsche Taal en Letter kunde (aanbevolen 1 W. v. Schothorst te Brielle. 2 K. J. Pen te Leiden). Aan hel gymnasium. a. Nat. Historie (aanbevolen Dr. H. F. Nierstrasz te Utrecht). b Ned. Taal en Letterkunde (aan bevolen K J. Pen te Leiden). c. Natuurkunde (aanbevolen A. Win ter te Amersfoort). 4. Onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsledenE L. Visser, mr. J. Heijligers, mr. J C. H. Prikken, N. Veis Heyn, J. W. Joris sen en M. R. N. Oosterveen. Onder leiding van den Directeur der Ambachtsschool en de ondetwij zers van de smidsklassen werd Dins dag door de leerlingen der hoogste klasse smeden een bezoek gebracht aan het Veiligheidsmuseum en aan de Ned. Fabriek van weiktuigen en spoor wegmatei ieel, beide te Amsterdam Het was een hoogst leerrijk uitstapje in de eerste week der vacantie. Op eenvoudige en voorde jongens begrijpe lijke wijze werd door den Directeur van het bovenvermelde museum ver klaring gegeven van die voorwerpen welke voor den smid belangrijk zijn terwijl het in werking zijn van de verschillende machines, gedreven door een gasmotor, tegemoet kwam aan hel voorstellingsvermogen dat natuur lijk bij alle leerlingen niet even goed ontwikkeld is. De rondgang door de bankwerkeiij, ketelmakerij, vuurwerkerij,gieterij,enz. van de Fabriek voor werktuigen en spoorwegmatei ieel, waar alle werk tuigen gedreven worden door 2 machi nes van 300 en 400 P. K gaf den leerlingen gelegenheid hun blik te verruimen en over de gtenzen van de werkplaatsen van liet schoolgebouw, waar zij hun eerste opleiding ontvan gen, heentezien in een der werkplaat sen van het praciische leven, waarin wellicht menigeen hunner in het vol gende jaar zal moeten overgaan. Ook voor de leerlingen der hoogste klasse timmerlieden werd voor een leerzaam uitstapje gezorgd waar dezen j.l. Donderdag, onder leiding van Direc teur en de onderwijzers in de timmer klassen, een bezoek brachten aan de Stoomtimmerfabiiek van de firma Van Wijngaarden, ta Weesp, en de Steen fabriek «de Ijsvogel", te Maarssen. Geen der leerlingen zal spijt hebben voor zulk een uitstapje gedurende het laatste jaar gemidde d 5 cent wekelijks te hebben bijgedragen, terwijl de jongens der 2e klasse die zich voor die dagen op verzoek van den Direc teur vrijwillig aan hun 3e klasse ka meraden hadden toegevoegd, die extra greep uit hun spaarpot gaarne gedaan hebben. Amersf. Crt. H. M. de Koningin-Moeder ver trok gisterenochtend van hier per Ooslerspoor via Deventer naar Wijhe tot een bezoek aan den huize «Nijen- huis" van baron van Knobelsdorf, wiens echtgenoote dame du paleis is IJ. M keerde des avonds naar Soest- dijk terug. Bij het korte doch hevige on weder, dat j.l. Donderdagnamiddag ook boven onze gemeente woedde, werd op den huize «Schothorst" de ooievaar op zijn nest door den bliksem gedood. Ds. S. Doopsgezind predikant te Haarlem, hoopt aanstaande Zondag ochtend te half elf vóór te gaan hij de godsdienstoefening in de Remon- stransche ketk alhier. Als blijk van goedkeuring en tevredenheid is aan K. Dijkema, wacht meester bij het Ie regiment veld artillerie, alhier, de zilveren eerepen ning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend wegens het met levensgevaar redden van een meisje uit de Flietbeek op 22 April 1903. Bij gelegenheid van de 38e al- gemeene vergadering van leeraren aan inrichtingen van middelbaar on derwijs, op 26 en 57 Augustus a s te Dordrecht te houden, zal de heer G. J. Buijs het onderwerp inleiden: »De practijk van het nieuwe reglement voor de Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus. Op Dinsdag 28 Juli a.s., ter ge legenheid van het bezoek van H. M de Koningin en den Prins der Neder landen aan Groningen, zal een con cours hippique worden gehouden. In den jachtrit achter een jager- meester treedt de le luitenant G. J. Maris van hier als zoodanig op. In de jury voor dezen rit heeft o.m. zitting de le luitenant M. Grondhoud, instructeur aan de rijschool alhier. Onze stadgenoot de heer C. C. van Helsdingen heeft met goed gevolg het Staatsexamen afgelegd tot toe lating aan de Universiteit te Utrecht voor de faculteit der Godgeleerdheid. B(j het eindexamen der H. B. S. met 5-jarigen cursus in de provincie Utrecht zijn o a. geslaagd de heeren J. L. L. Avis, G. Ritmeester en H M Andree Wiltens, leerlingen der II. B S. alhier. De reserve-sergeant F J. van het 5e Regiment infanterie is door den Kolonel regimentscommandant gedegradeerd en teruggebracht tot den stand van adspirant-vaandrig, wegens het plegen van handelingen waardoor hij zich onwaardig heeft getoond om een rang in het Leger te bekleeden. De muzikant J. A. Pusch en de sergeant K. Boersma, beiden van het 5e Regiment infanterie hebben ver zocht ter zake van langdurigen dienst op pensioen te mogen worden gesteld. Het blijvend laatste gedeelte der miliciens van de lichting van 1902 van het 5e Regiment infanterie zijn hedenmorgen in het genot van groot verlof gesteld. Bij Koninklijk Besluit is de Eerste luitenant D. Overdiep van het 5e Reg. infanterie benoemd en aangesteld tot Kapitein bij het le Regiment infan terie. Genoemde Kapitein komt te Groningen in garnizoen. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot 2e luit. bij het 5e regiment infanterie de cadets H. F. Scharp en L. C Prey en bij het le reg. huzaren de cadet K. G. van der Mundele. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de in dit no. voorkomende advertentie, der VierdeGroote Ai nliem sche Verloting, welke onderneming, zooals uit hare prospectussen blijkt allen waarborg geeft voor soliditeit. De onthulling van het stand beeld voor Jan van Schaifelaar te Barneveld, welke met groote feeste lijkheden gepaard zal gaan, zal 31 Augustus of begin September plaats hebben. Naar wij vernemen, zullen door de feestcommissie pogingen worden aan gewend om H. M. de Koningin en den Prins der Nederlanden de plech tigheid te doen bijwonen. Barneveld in rep en rocr. Men schrijft uit B aan 't Handelshl. Toen in Juli 1482 Jan van Sc halïe laar meteen theatraal >Tsa I rnakkets, 'k moet toch eenmaal sterven althans als vader Tollens 's mans laatste woor den nauwkeurig heeft weergegeven van den toren te Barneveld sprong, zal hij gedurende den val wel hebben gedacht, dat het toch alles behalve snugger van hem was, juist in den toren gevlucht te zijn met de bis schoppelijke ruiters. Doch ook hier kwam 't berouw te laat. Nu we ruim vier eeuwen verder zijn, is een dergelijke geest van snug gerheid weer vaardig geworden over ons stedeke en gelijk wel van zelf spreekt in verband met den meer verlichten lijd is de graad van domheid zeer aanzienlijk toegenomen. Er zijn toovenaars in ons midden. Eeist was er één, zekere Van der Beek. Zijn daden kregen zoo wat een maand geleden ruchtbaarheid, nadat een varken ziek geworden o neen, betooverd was. Thans is er óók eett tweede, zekere Van den Brink, die zijn booze kunsten heeft toegepast op een vrouw aan den anderen kant van het dorp, welke vrouw niet meer of minder dan een levenden kikker in 't lijf heeft. Zij zelve gelooft iiet niet, heeft den kikker nog nimmer hooien kwaken, doch een duivelbanner uit Amersfoort heeft zijn diagnose gesteld en houdt stijf en sterk vol, dat hij de zaak wel spoedig zal klaren. De meer ontwikkelden kennen diert duivelbanner, die, onder meer, sterk onder verdenking staat geheel onbe voegd de geneeskunde uit te oefenen de minder ontwikkelden echter hebben een heilige vreeze voor dit boertje, dat met zijn goedmoedig gezicht de menschen beangst maakt, zóó zelfs, dat de lieden die van toovenarij worden beticht, als 't ware worden geboycot, slechts met groote moeite levensmid delen kunnen koopen, en bijna niet aan 't werk kunnen komen En zóó besmettelijk werkt het ge val, dat wie zich ongesteld gevoelt en er over klaagt, onlekker te zijn, al aanstonds getroost wordt met„als je maar niet betooverd bent". Men heeft reeds getracht de gemoe deren tot rust te brengen door een reusachtige advertentie in de „Barnev. Ct.", waarin Cagliostro zijn diensten aanbiedt in de volgende bewoordingen „De ondergeleekende heeft de eer het geeerde betooverde Barneveldsche publiek, waaronder ezels, varkens en ander gedierte begrepen zijn, kennis te geven, dat hij zich alhier als dui velbanner en spoken verdrijver geves tigd heeft. „Hij onttoovert en geneest alle be tooverde menschen, dieren, karnton nen, loomafscheiders en dergelijke za ken, verdrijft spoken en geesten uit alle mogelijke en onmogelijke plaatsen en verricht alles wat op dat gebied behoort. „Hij beveelt zich aan voorde levering van vlierstruiken, heksenpoeder, echte Bloksberger heksenhezems en allerlei onttooverings en voorbehoedmiddelen. Ook is hij ruim voorzien van echt suggestie poeder voor verkiezingen, dat veel sterker werkt dan adterten- tiën en strooibiljetten. «Ondergeteekende is hoofdagent le klasse eu vvaagmeester in buitenge wonen dienst van de wereldberoemde Heksenwaag te Oudewater en tevens in het bezit van een electrischen llek- senoven van 500 volts. «Hij verzekert een prompte en ci viele bediening, volgens matig taiief, goedgekeurd bij Kon. besluit van 30 Februari 1703 («Staatsblad" no. 11) en verzoekt UEd. gunst en recomman datie. CAGLIOSTRO II, gediplomeerd duivelbanner 'le kl. «Atteslen van gekroonde hoofden, ministers, burgemeesters, enz. ter in zage". Maar met dat al is men te Barne veld lang niet gerust. En dit in 't derdejaar van de twin tigste eeuw. Een handige baas. «Der Herr General-Minister Budde in Duitschland heeft onlangs de vol gende niet onvermakelijke ontmoeting gehad. Vóór eenigen tijd zat de minister op een inspectiereis in een coupé le klasse. Een medereiziger stak met de som migen lui eigen kalmte voor de oogen van den verbaasden minister een sigaar aan Met korte woorden maakte Z E de heer opmerkzaam, dat in een af- leeling le klasse het rooken slechts is toegestaan, wanneer geen der medereizigers daarentegen bezwaar heeft De reiziger gaf met een korte handbeweging te kennen, dat hij van de opmerking notitie had genomen en rookte rustig verder. Toen de sigaar op was nam hij onmiddelijk een tweede en stak die aan. De daardoor ernstig beleedigde minister verklaarde dat hij er een zeker belang hij had dat de voorschriften der spoorwegdirectie strikt werden nagekomen, daar hij minister Budde was Bij deze woorden reikte hij zijn overbuurman zijn naam kaartje, hetwelk deze slechts meteen vluchtigen blik verwaardigde en onder krachtig trekken aan zijn sigaar zon der een woord te zeggen in zijn zak stak. Toen de trein in H. aankwam, steeg de reiziger, zonder op den minister acht te slaan uit. Hierdoor geprikkeld verlangde de minister van den diensthebbendun slationsamble- naar, dat hij den naam van den reiziger zou vragen. Op het verzoek van den ambtenaar greep de heer in zijn zak, gaf hem het pas ontvangen kaartje van den minister en verdween in de menigte, die het station verliet De ambtenaar zag eeisl verwonderd liet kaartje aan, wierp den reiziger een langen blik na en tiad langzaam op den heer Budde toe met de woorden Ja, mijnheer, daar zal wel weinig aan te doen zijn. Dat was Zijne Excellen tie de minister zelf! Letterlijk gevolgd. Een bekend drogist, langen tijd gevestigd en goed aangeschreven in Amsterdam, thans ergens in Gelder land van zijn geld levend, was, als eenvoudig degelijk zakenman, wars van alle aanstellerij, llij heette Van der Mieden van Coeveren, maar noemde en schreef zich Van der Mieden. De gewoonte om iemand, als men hem een brief schrijft, VVelEdel- Geboren te noemen, was in dien lijd toen van der Mieden zaken deed al evenzeer in zwang, als thans, nu hij zijn rustige rust geniet. Maar in dien er een ding was waaraan de Heer Van der Mieden het land had, dan was het aan dat WelEdelGebo- ren. Eens kreeg hij een brief van een handelsman te Rotterdam en ge adreseerd aan den WelEdelGeboren Heer Van der Mieden van Coeveren wat hern zoo boos maakte, dat hij, in zijn antwoord niet kon nalaten den schrijver er over le onderhouden. Hij voorzag zijn antwoord n.l. van het volgende P S. «Indien u weer mijn adres op een enveloppe zet, zult gij mij vei plichten met dal WelEdelGeboren weg te la ten; ik ben zonder meer. Van der Mieden zonder dien nonsens van vo ren en dien vervelenden staart van achteren". Het geval was spoedig vergeten, door de drukte in de zaken, totdal op een goeden dag den heer Van der Mieden, tot zijn groote verbazing, door de post, een schrijven werd ter hand gesteld, gesloten in een enveloppe van groote afmeting, waarop, met flinke loopende hand. het. volgende adres voorkwam: «Aan zonder meer Van der Mieden, zonder die nonsen van voren en dien vervelenden staart van achteren". Door een Landbouw-lccranr. Gevolgen van het Kaligebrek in den bodem. Het is naar aanleiding van de reeds meer genoemde proeven van Prof. Dr. H. Wilfarth, dat ik het onderstaande meedeel. De Kali geeft in 't algemeen aan de plant een krachtigen sterken bouw, en een grooter weerstandsvermogen. Het brek aan Kali heeft daardoor tengevoli dat het organisme der plant verstoc wordt, dat er een gering weerstandsv mogen, tegen de nadeelige invloed van de temperatuurswisselingen enz. de planten valt waar te nemen. Zoo ga bijv. bij Kaligebrek teere plantendeel! zooals knollen, bieten enz. licht tot r over, zoodat het gebeuren kan, dat da door de geheele plant ten gronde ga Bij bovengenoemde proeven gebeui het vaak, dat in potten zonder Kali mesting de knollen of bieten verrotti En niet alleen het weerstandsvermog tegen de wisseling van temperatuur, teg nadeelige invloeden van het weer, m; ook dat tegen de nadeeligen invloed v insecten b. v. van de bladluis schi, geringer. Bij mosterdplanten wasditdui Hjk merkbaar. De proeven duiden vert aan, dat bij stikstof en phosphorzuur brek de planten geheel gaaf bleven, suikerbieten waargenomen), terwijl Kaligebrek de neiging tot rotten duidel merkbaar was. Deze proeven hebben v der nogmaals uitgewezen, dat Kali c gelijkmatig op de oogstvermeerder: werkt, naardat die organen der pla waarin zetmeel, suiker, of vet als res vestof neergelegd wordt, dus knollenz; enz., in verhouding tot de overige dee! toenemen, dat dus bij stijgende Kali mesting deze organen percentisch grooter deel van het totale gewicht i plant uitmaken. Dit is zonder uitzon ring bij alle planten het geval, vo namelijk echter bij aardappelen en biet en berust ongetwijfeld en de voorna; rol, die de Kali bij de zetmeelvorm: vervult, Dat overvloedige aanwezigh van ander stoffen bijv. van stikstof, 1 Kaligebrek niet kan goedmaken, is uit deze proeven gebleken. Gebrek i Kali bij overvloed aan stikstof gaf wei; knollen of zaad in verhouding tot de oogste massa. Bij de zetmeelbevattende korrel vru ten, boekweit en haver doet zich de vloed van Kali evenzeer op de zetmi vorming gevoelen. Overal zag men de Wilfavtsche potten, dat zetmeel in droge stof der korrels toeneemt bij x meerdering van het Kaligehalte. Ver zij nog opgemerkt, dat het Kaligeb: bij haver zich uitte door een bijzon groot aantal platte korrels. De proeven van prof. Wilfarth zul er zeker toe leiden om het Kaligebr bij bemesting verder uit te breiden. BURGERLIJKE STANDEN. Amersfoort. Geboren: Gerardina Daniella, d. W. de Kloet en H. Dijkgraaf. Johar Elisabeth, d. van J. van Houte en G. van den Brink. Petrus Johannes, van B. van Keeken en G. van de Hi Wilhelmus, z. van W. van der F1 en M. F. Fontijn. Cozijn, z. van Marcus en H. Wulfsen. Hendrikus van N. Eijbergen en C. van de Coter Johannus, z. van C. Descans. Jac< d. van H. Bonn en H. J. de Kruijf. Cornelis, z. van D. Preesman en F. V< man. Anna Sophia, d. van A. S. i Koot. Petrus Jacobus, z. van P. Sm en G. van Velsen. Ondertronwd: J. Hobma en W. J. Lindenhovius. W. C. Oosterman W. A. Fortuin. D. Bakker en A. P. van 'tWel. G. W. Heeren en J. V gerhof. Gehuwd: H. L. van Esveld en F. C. t der Veer. R. van der Reijd en R. B kema. H. van der Voort en J. C. Groot. OverledenCornelia Wilhelmina Fre rika Charlotta Engelina Gijsveld, 64 echtg. van J. W. H. Schroder. A van Barreveld, 5 m. Catrina Johar van Daal 6 m. M. A. R. Paping, 74 wed. van H. Vossekuil. Jacob Scho derbeek, 56 j., echtg. van A. van Kamp Johannes Carel Frederik de Raadt, 5 Leusden. Geboren: 23 Juli. Jacoba, dochter Carel van de Munt en Martha van D selaar. Overleden17 Juli. Aaltje van der Pe oud 4 maanden. Stoutcnburg. Overleden23 Juli. Cornelis Hoogla oud 77 j., echtg. van Gerritje Hooft. Woudenberg. Geboren: 21 Juli. Janna, d. van Mi Hazeleger en Jannigje de Kruif. Bonyme. f 1.40 de Liter LÏn verzegelde bemande fle Jvan 5 Liter, vqorzien van f attest van Dr. P,l?. vaiï HASJ ROOS. Proefüesch f t.30. Uitsluitend verkrijgbaar bij "AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5