I LIIAISOMMWERCO., Morst en GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. Metal Van Lnltervelfl, Dr. J. JÈTERS ANÉA, Arts. Aan het diner, Prins Hendrik gister middag in hótel De Zon aangeboden, zaten ongeveer vijftig gasten aan. Een zeer fraaie tafelversiering was aangebracht, terwijl een electrische verlichting van de veranda in den daaraan grenzenden tuin een zeer effect maakte. Na afloop van het diner vertoefde de Prins nog geruimen tijd te mid den der leden van Nimrod, om daar na per rijtuig naar Het Loo te ver trekken. Uit 's-Gravenhage meldt men aan de Ilaarl. Crt. H M. de Koningin zal, vernemen wij met zekerheid, in deze maand niet naar het buitenland vertrekken waaruit vanzelf volgt een tegenspraak van de onlangs in Duitsche bladen vermelde berichten, dat H.M.degeheele maand Augustus te Schwerin zou doorbrengen. Wanneer er dit jaar sprake is van een verblijf in Mecklenburg bij de hertogelijke familie van den Prins zouden II. M. en Z. K. H. zich niet vóór October a. s. daarheen begeven De Baronie van Breda. Het was 1 Augustus voor ons Vor stenhuis en in het algemeen voor de inwoners der Baronie van Breda een merkwaardige herinneringsdag. Het was heden de dag, waarop een der doorluchtige voorvaderen uit het Huis van Nassau, n.l. Engebrecht I voor vijfhonderd jaren lieer werd der Baronie van Breda, waardoor onze Koningin thans nog bij haar titels genoemd wordt „Barones van Breda". (D. v. N.) Dr. Donath, directeur-geneesheer van Oranje-Nassauoord heeft aan H.M de Koningin-Moeder getelegrapheerd, dat de honderste patiënt opgenomen en dus voor het eerst alle plaatsen zijn bezet. Prins Hendcrik naar Ncd.-Indië. Uit particuliere bron wordt gemeld, dat hier uit Nederlandsche hofkringen het bericht zou zijn ontvangen, dat Prins Hendrik nu toch in de eerste helft van het volgend jaar gevolg zal geven aan het reeds lang gekoesterde voornemen om een bezoek te bren gen aan deze koloniën. (»J. B.) Tot viering van haar 25 jarig bestaan zal de Scherpschuttersver eeniging «Oranje Nassau" te 's Graven hage, een groote algemeene inter nationale schietwedstrijd houden van 4 tot en met 12 Augustus, op de Ockenburger banen te Loosduinen. 20 geweer- en 6 revolverbanen. Een bedrag van f 10 000 is uitge trokken voor prijzen en premiën. Inlichtingen te bekomen bij den secretaris, Parkstraat 77 te 's Graven- hage. De Tentoonstelling van Schilderijen enz. der firma E. J. van Wisseling!) Co. in de zalen van Pulchri Studio, Lange Vooihout 15, 's Gravenhage welke aanvankelijk tot 31 Juli geopend zou zijn, is wegens de zeer groote belangstelling verlengd geworden tot 16 Augustus a.s. Maandagochtend is te Utrecht overleden de heer mr. II. Amesholl, oud-presiderit-direceur van de voor malige Ned. Rijnspoorwegmaatschap pij. De overledene bereikte den leeftijd van 86 jaar. Marechaussee in het Gooi. Bij den Gemeenteraad van Hilver sum is een schrijven ingekomen on derteekend door den heer H. L A. van den Wall Bake c. s., waarin wordt verzocht, in vereeniging met de andere Gooische gemeenten bij de bevoegde autoriteiten op de station- neering van eene brigade marechaus see op eene hader te bepalen plaats in het Gooi te willen aandringen. PLAATSELIJKE BERICHTE A'. Indien ooit eene, die van elders tot ons kwam, zich hier bemind en populair wist te maken, dan is dat wel H. M. de Koningin-Moeder. Bemind is H.M. om haar optreden, waar werken van liefde en toewijding vielen te verrichten; populair ter wille van wat zij deed om onze Koningin te vormen, tot die sympathieke per soonlijkheid, die H. M. thans is. Wat eene poëzie was er vooiheen in gelegen, wanneer H. M. met haar dochter zich den volke vertoonde en wat schoorie aanblik is 't thans nog. gade te slaan, welk een band \an liefde II. M. aan haar kind bindt; hoeveel hartelijkheid tusschen beiden wordt gevonden Gewis groot is de tegenstelling tusschen wat Nederland te dien aan zien te aanschouwen geeft en tusschen wat men soms elders waarneemt. Daarom dan is het niet te ver wonderen, dat H. M. de Koningin- Moeder in den lande steeds met geestdrift wordt begroet, te meer, daar zij voortdurend veel aandacht aan werken der liefde blijft schenken. En evenmin, dat de natie met den wensch bezield is, dat H. M. de Ko ningin-Moeder een lang en rijk ge zegend leven moge gegeven worden Die bede is ook de onze ter ge legenheid van het jaarfeest van H. M geboorte. Moge zij in vervulling tre' den en H. M. de Koningin-Moeder nog lang tot een zegen van ons volk gesteld worden. De parade te houden ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder, ging jl. Maan dag uithoofde van het regenachtige weder, niet door. H. M. de Koningin met H. D Gemaal reden gisterenochtend om streeks 11 uur wederom per vierspan door onze gemeente op weg naar Het Loo. De Amersfoortsche tram ver voerde in de maand Juli 9063 beta lende passagiers, met een totale op brengst van f 761.72 op per dag kilometer f 13.65. Dit is een vermeerdering in ver gelijking met de zelfde maand van het vorig jaar van resp. 1999 passa giers, f 162 15* en f 2.90 Van de maandkaarten, welke de directie uitgeeft ten behoeve van schoolkinderen, werklieden en stations beambten, wordt opmerkelijk weinig gebruik gemaakt. Deze kaarten zijn geldig voor twee ritten per dag en kosten slechts f 1.25 a f 1.50. De luit.-kol. Braams van de Rijschool alhier, wordt binnenkort bevorderd tot kolonel-commandant van het le reg. huzaren te Deventer. De eerste luitenant-kwartier- meester M. Fuld van het 5e Regiment Infanterie wordt den 15 Augustus a.s. overgeplaatst bij het 4e Regiment infanterie in garnizoen te Gouda. De tweede luitenant A. J. van Lakerveid de Heus van het 5e Regi ment infanterie is overgeplaatst bij het le bataljon le Regiment infante rie te Leeuwarden. De oil. van gezondheid 2e kl. van Leggelo wordt 1 October a. s. overgepiaats naar 's Gravenhage. Bij Koninklijk Besluit is aan de Sergeant-majoors J. C. van Aken, P. M. Timmer en A. van Ackooij, allen van het 5e Regiment infanterie, op hun verzoek, ter zake van lang- durigen dienst, een voortdurend pensioen toegekend, ten bedrage, respectievelijk van f348.f305. en f 306 's jaars. De Sergeant majoor Van Aken is tevens bevorderd tot adjudant-onder officier bij de 2e categorie van het reservekader. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot Sergeant-majoor administrateur de fourier G. de Hoop, tot fouiier de sergeant 11. L. Glinder- man, tot sergeant de sergeanten- titulair C. H. Kuiper en C. W. van Leeuwensteijn. De miliciens der lichting van 1897 die bij het 5e Regiment infan terie voor herhalingsoefeningon onder de wapenen zijn, worden den 8 Au gustus a.s. in het genot van groot verlof gesteld. De dienst in de Remonstrantsche kerk zal Zondag 9 Aug. a.s. ten 1014 ure worden waargenomen door Pro fessor F. Cannegieter, Hoogleeraar te Utrecht. De Vereeniging «Handel en Nijverheid" vergadert hedenavond te 8 uur in het hotel «De Zwaan". Pun ten lan behandeling zijn: Mededee- lingen waarbij o.a Coöperatie, Mai kt- wezen enz. Ballotage. Ingekomen stukken. Mejuffrouw E. M. van Beek, alhier, komt voor op de voordracht voor leerares in de nuttige en fraaie handwerken aan de O. L. S. te Hil- Onze stadgenoote mej. J. Th. van Aaken, die 't vorige jaar acte Frarisch L. O. behaalde, slaagde nu ook voor de acte Engelsch L. U. Onophoudelijke regens bedreigen Duitsch-Tirol met watersnood In het gebergte sneeuwt het als midden in den winter. De sterk gewassen Ziller is buiten zijne oevers getreden Het spoorwegverkeer in het dal dezer rivier is gestremd. Dienstbodentrouw is bijna aller wegen een kostbare zeldzaamheid ge worden, uitgezonderd in de West- faalsche stad Dortmund. Ten Raad- huize aldaar werden Donderdagavond 83 vrouwelijke dienstboden wegens betoonden trouw openlijk gehuldigd en beloond Voor vijf jaren dienen bij eenzelfde familie werd een getuigschrift onder glas en inet lijst uitgereikt. Zij die tien jaren diensttijd hadden, kre gen zilveren, die twintig jaren hadden, gouden broches De oudgedienden met vijf en-twintig jaren ontvingen naar keuze een gouden horloge of een spaarbankboekje met 50 gulden inleg. De oudste der gevieide dienstmaagden was waarlijk een veteraan. Zij had aebt-en-veertig jaren lang eenzelfde familie trouw en eerlijk gediend. Naar gemeld wordt heeft men dit jaar te Nieuw-York en omstreken ont zaglijken overlast van muggen en muskieten, vermoedelijk ten gevolge der zware regens. Vooral in Nieuw- Jersey en op Long Island weet men geen raad. Groote vuren en talrijke vaten olie. die men over de poelen uitgoot, bleken vruchteloos. De plaag geesten zijn dit jaar kleiner van stuk dan gewoonlijk en dringen zelfs door liet gaas heen, dat anders beschutting brengt Daar zij 's nachts uit de weiden naar de huizen vliegen, heeft men 500 morgen van dat land omgegraven om de larven te verdelgen Eene compagnie soldaten, bij een meertje op Long Island gekampeerd, werd door groote zwermen over vallen, zoodat zij den geheelen nacht door rooken zich moesten verdedigen en den volgenden dag naar eene andere plaats verhuizen. Toen Maandagavond de licht- stoet van Soestdijk vertrok, zijn even voorbij het Paleis op den Amster- damschen straatweg, de paarden van een equipage op hol gegaan De dieren waren voor het licht en ge- druisch van den naderendeu stoet geschrokken. Het rijtuig, de eigen equipage van mevr. de weduwe Fran ken, uit het Wilhelninapark te Baarn, werd tegen een boom geslingerd, terwijl de paarden uit hun tuig los braken. Gelukkig waren eenige cava leristen in de buurt, die de verschrikte dieren, welke dwars dour het laatste gedeelte van den optocht heengingen, tot staan brachten. Een 20-jarig meisje kreeg van een der paarden een trap en geraakte bewusteloos. Gewond werd zij met een juist voorbijkomende tram naar Baarn gebracht. De inzittenden van de equipage, de zoon van mevr. Franken met twee dames, bekwamen geen letsel. Het rijtuig werd vrij aanzienlijk bescha digd, daar de geheele bok tegen den boom verbrijzeld is. Niettegenstaande het vrij donker was, bleven de vele wandelaars kalm, waardoor geen paniek ontstond. De optocht kon zijn weg ongestoord voortzetten. De regen. Het kan misschien in deze regen dagen onze lezers tol troost strekken te weten dat wij er nog niet zoo slecht aan toe zijn als de Londenaars. In Engelands hoofdstad heeft het Zondag zóó geweldig geregend dat de Zondagsbladen niet konden ver schijnen. De drukkerijen in Fleet Street, die voor het meerendeei zijn gevestigd in kelderverdiepingen waren tien tot vijftien voet hoog onderge- loopen; de papiervoorraad voor de edities van Zondagochtend was be dorven en de persen konden niet draaien voordat het water was uit- gepompt. Voor dit werk had men de hulp der brandweer ingeroepen, doch deze antwoordde dat wel het keeren van 't vuur tot haar taak behoorde, doch geenszins het keeren van tiet water integendeel. Zij kon dus niet helpen. Pompenfabi ikanten had den het dientengevolgde bijster druk De ondergrondsche spoorweg kon een groot deel van den dag niet rijden, in den tunnel stond vijf voet water. Vele pleizierreizigers die de stad wil den ontvluchten konden zelfs de spoor wegstations niet bereiken en moesten. teleurgesteld naar huis terugkeeren en droog blijven. Een onaangenaam oogenblikje had aan 't strand te Scheveningen een dame, tengevolge eene r vergissing van een winkeljulli ouw. Een magazijn houdt r van een der Kurhauswinkels had aan het posthuis kennis gegeven, dat een gouden broche van f40 uit zijn winkel werd ver mist en daarvan werd verdacht eene dame, die kort daar voor een pakje watten had gekocht. Afgaande op het kleedingsignalemont gingen politie en recherche op zoek. De brigadier had weldra de dame en ondervroeg haar. Het hleek nu, dat zij hel pakje watten niet eens had geopend en zoo had ontvangen van de winkeljuffrouw, die haar bij vergissing de gouden broche had gegeven, welke in een doos zat met een dot watten omwoelt, zoodat hier van ontvreemding geen spraken was. De magazijnhouder maakte der dame zijn exsuses. terwijl de winkeljuffrouw een reprimande kreeg. Dc löO.OOOsfe! Op het terrein van de tentoonstel ling van Nijverheid en Kunstindustrie te Groningen had Donderdag een eigenaardige plechtigheid plaats. Het hoofdbestuur had zich te kwart over drie naar den hoofdingang begeven, waar zoo dadelijk de 190,000ste be zoeker de tourniquets zou passeeren. Juist op het beslissende moment verschenen drie bevallige jonge meis jes, waarvan één het lag aan het toeval der kaartnummers de 150,000ste zou zijn. Het bleek te zijn Fraulein Elsa Koch, uit Bremen, in gezelschap van twee Groninger jonge darnes, mej. H. Bleeker en mej. H, De Grave. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer J. E. Scholten, verwelkomde de onvrijwillige jubilaresse en vroeg verlof haar namens het bestuur een souvenir te mogen aanbieden in den vorm van een gouden dames remon toir met inscriptie. Het souvenir werd welwillend aanvaard, waarop men in optocht trok naar het Japansche Marktplein. Hier hief de muziek fan fares en het Duilsch volkslied aan, waarop in de onderzaal der pagode aan de dames de eerewijn, bloemen en aan de 149,999ste en de 150.001ste bezoekster een souvenir werd aangeboden. Iets nieuws onder de zon! Te Helmond zal het gezelschap «Onder ons elven" op Zondag 16 Augustus een «nationaal Knevel-con cours" houden. Aan de mannen met de langste en schoonste knevels zullen prijzen worden uitgeieikt. Drie te Helmond wonende kappers zullen als jury voor dezen wedstrijd optreden. Kunnen hiermede ook anderen niet hun voordeel doen? Volgens de statistieken, die in den laatsten tijd gemaakt zijn van het ge bruik der verschillende meststoffen in ons land, worden er in de kleistreken van ons land betrekkelijk zeer weinig kalimeststoffen gebruikt. Toch is er ook in die streken gaandeweg een stijging op te merken, Er bestaat een zeer gron dige reden voor het grootere gebruik van kalimest in zand- en veenstreken. Het is immers een bekend feit, dat de grove zandgronden veel armer zijn aan kali dan de fijne kleigronden en aange zien de kali een noodzakelijke voedings stof is van alle landbouwgewassen, zoo is het duidelijk, dat men door bemes ting dit gemis aan kali wil herstellen- Doch ook voor het gebruik van kali meststoffen zooals chloorkali- patentkali enz. op Welgronden bestaat in den laat sten tijd een motief. Het veelvuldige telen van knol- en hakgewassen ontneemt den bodem een groote hoeveelheid der oplosbare kali, waarvan de voorraad, ook in kleigronden, veel geringer is dan men gewoonlijk wel vermoedt. Nu treed lang zamerhand weer wel een gedeelte der voorradige onoplosbare kali in oplossing, doch in vergelijking met wat gewassen, zooals uien, aardappels, suikerbieten, mangelwortels, rapen enz. noodig hebben, is deze hoeveelheid zoo gering, dat elke directe kalibemesting een aanzienlijke vermeerdering van den oogst ten gevolge heeft. Dit is dan ook in de laatste jaren in de kleiprovincies van ons land ge bleken. Ik wil u eenige uitspraken mededeelen van de proefnemers naar aanleiding van in de laatste jaren gedane bemestings- proeven op klei, in de hoop, dat ook anderen met de resultaten dezer proeven hun voordeel zullen doen- 1°. Naar aanleiding van een proefveld op middelmatig zwaren kleigrond, te Sint Annaland" met aardappelen in 1901, schrijft de rijkslandbouwleeraar „Waar aan de bemesting een kalimest stof werd toegevoegd, werd de winst veel grooter. Hieruit volgt, dat de grond be hoefte had aan kali." 2®. In het zelfde jaar schrijft de land- bouwleeraar van Groningen naar aanlei ding van een proefveld te Middelbert ook op aardappelen: „Aan kali was dus het meest behoefte verder is nog op te merken, dat weglating van de kali niet alleen de opbrengst, maar ook het zet- meelgehalte deed verminderen." 3® In het jaar 1902 schrijft de land- bouwleeraar van Friesland naar aanleiding van proefvelden te Beetgumermolen„Men heeft waargenomen, dat door het telen van veel kalirijke vruchten ook kleigrond ten slotte dankbaar voor een ftalibemes- ting kan worden. Het komt me voor, dat het verschijnsel op het proefveld waargenomen, aan deze omstandigheid moet worden toegeschreven. Van 1892— 1902 zijn niet minder dan 9 hakvruchten verbouwd en juist deze vruchten halen zeer veel kali uit den grond. Er is veel meer kali uit door de verschillende oog sten aan den bodem onttrekken, dan de stalmest kon opleveren. Volgens mijn meening moet de uit komst op dit proefveld verkregen aan sporen om deze nader en op meer plaat sen te onderzoeken. In Friesland toch worden, zooals bekend is, in verschillende streken zeer veel aardappelen verbouwd, terwijl er ook vrij wat suikerbieten ge teeld zyn. De mogelijkheid bestaat dus, dat de grond ten slotte te weinig kali bevat of zal gaan bevatten." 4®. Naar aanleiding van proefvelden in zeeland in 1902 op uien, aardappelen enz. zegt de landbouwleeraar aldaar a. „De kalibemesting is zeer loonend geweest en kan, waar aardappelteelt in tensief gedreven wordt, zeer aanbevolen worden." b. „De bemesting met kali heeft goed gewerkt; het blijkt, dat de grond aan kali behoefte had. De bemesting met kali verdient dus aanbeveling." c. „De kalibemesting heeft prachtig gewerkt." Ziedaar eenige uitspraken, die moeten nopen tot zelfonderzoek. Heden overleed te Zeist onze geliefde Vader Behuwd- en Grootvader de lieer j B A. VAf/BEEK in/den oudqétlom van 81 jtede namens, verdere familie J. J.'VAN BEEK, G./VAN BEEK— vanÜDijkhuize; m. Van be: - e. e. mu be: i CoRP' Amersfoort, 3 Augustus i Kasssiïrs Commissionnairs In Effecten. Safe deposit. Effecten, Cprrpons, Buiten- lpndsch geld,. Prolongatiën, Beleeningen'! tncéqseeren-en ver schaffen, van Wissfels o>p'Binnen in Bjtffenland. Kantoor: Jlltwrhuizen 288. Special voor Geheimeden Vjartfwen- ziekten.MaaiTd^g^_ej^Vi^4^Heeren- markt Amsterdam^n^^ Commissionairs in Effecten. AMSTERDAM, NIJMEGEN, •'AMERSFOORT, ■M uurhuizen; 39, belasten zich met .-den in- en verkoop van fondsfin, sluiten prolongatiën, koopén en ver- koopen coupons, buitenlapdsche wisïèls, en: vreemd bankpapier. Verschaffen jjëïcimifficid tot het w' l>evi'ar1ng/fgeven van waarden it) safe-kastjes hunner gepantserde brand- en inhraakvrije kast, waarvoor nadere condities te hunnen kantore verkrijgbaar. Kantoor geopend eiken werk dag 9—3 en 7'h—8'/,. is heSalffemeen erkende éénlg; beste middel om R&tten en Muizen spoedig yvztlcèr te dooderfyonder schadelijk^te-zTjff voor men- schen, hölsdkMa-eir^vogelte. Paketten k 30 Cents en 60 Cents. Generaal-Vertegen- woordiger F. E. VAN SANTEN-KOLFF, Rotterdam. De 4tl stukken-* van f1000. en f l(fl).Vfrkrigfbaar Heerei zijn m f500.—

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2