nieuwe Nieuws- en Advertentieblad voor da Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 68 Woensdag 26 Augustus 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Officièele Publicatie. FLEURETTE. Amersfi ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLaiigestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Landweer. De Burgemeester der gemeente Amersfoort, Gezien de aanschrijving van den lieer Commissaiis der Koningin inde provincie Utrecht, dd 7 Augustus 1903, No 9 N. M. en S. Gelet op de beti ekkelijke bepalingen der Laudweerwet; Brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden: Behoudens de hierna te vermelden uitzonderingen is voor hen. die vóór 1 Januari 1902 bij de militie te land zijn ingelijfd, de in art 6 sub a der Militiewet 1901 vermelde diensttijd met zeven jaren. Deze verlengde diensttijd wordt vervuld bij de Land weer en vangt aan op 1 Augustus van het jaar, waarin een acht-jarige dienst is of zou worden volbracht, dus voor hen, die behooren tot de lichting 1895, op 1 Augustus 1903 Het vorenstaande geldt niet voor lien, die; lo. bij het eindigen van den acht jarigen militiediensttyd in het genot waren van ontheffing van den werkelijken dienst2o. behooren tot het korps torpedisten of tot de bereden korpsen, of 3o. als plaats vervanger of als nummert ei wisselaar bij de militie te land waren ingelijfd Op lien, die niet vallende onder de hierboven sqb lo. tot en met 3o. vermelde uitzonderingen thans den bovenbedoelden verlengden mili- tiedienst bij de Landweer moeten volbrengen, zijn van 1 Augustus jl. af alle voorschriften betrellende de dienstplichtigen bij de landweer ge durende genoemden verlengden mili tie diensttijd van toepassing. Zij, die in deze gemeente woon achtig op f Augustus 1903 tot de Landweer zijn overgegaan, moeien zich vóór 31 Augustus a.s. aanmelden ter Secretarie dezer gemeente, ten einde den hun laatstelijk bij de militie uitgereikten verlofpas voor «gezien te jdoen teekenen. Zij, die buiten het Rijk wonen of verblijf houden, kunnen lot hel hier- voren omschreven einde hun verlof pas bij aangeteekenden brief (met duidelijke en volledige vermelding van hun adres buiten het Rijk) \óór 31 Augustus as. toezenden aan den Burgemeester hunner laatste woon plaats binnen het Bijk. De verlofganger \an de Landweer, die zich in eene andere gemeente gaat vestigen, moet daarvan kennis geven aan den Brirgemeester zijner woonplaats. Binnen 3 dagen na den dag, waarop hij komt in de gemeente waarin hij zich vestigt, moet hij zich hij den Burgemeester dier gemeente aanmelden, ten einde deze zijn ver lofpas voor «gezien" teekene. De verlofganger vari de Landweer mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan geduiende één jaar buitenslands begeven. Niet-naleving der bovenvermelde verplichtingen heelt tengevolge op roeping in werkelijken dienst gedu rende ten hoogste één maand. Amersfoort, den 24 Augustus 1903. De Buigemeester voornoemd, WUYTIERS. PL A Al NI1L1JKE 1! Kit KUIL. De Raad der gemeente Amers foort zal op Donderdag, den 27 Augus tus 1903, des namiddags ten 2 ure, vergaderen ter behandeling der navol gende agenda: 1. Rapport der raadscommissie in zake de benoeming van den leeraar Kerkkamp en nader voorstel van Bur gemeester en Wethouders. 2. Bekening der Gemeente over 1902 met ontwerp besluit tot voor- loopige vaststelling en rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, Burger weeshuis, Schutterij en Kamer van Koophandel met rapport der commis sie tot het nazien daarvan. 3. Voorstel lot wijziging van den titel «waarnemend geméente-archiva- ris" en «adjunct waarnemend ge meente archival is" in «gemeente-ar chivaris" en «adjunct gemeente archi varis". 4. Voorstel tot wijziging der jaar 'fceddo van onderwijzend peisoneel (L O) 5. Idem tot verlenging van het aan den onderwijzer L. A. Slot wegens ziekte verleend verlof. 6. Benoeming van een lijdelijk leer aar in Nat. Historie aan de H. B. School (waarvoor aanbevolen Dr. Th. Weevers te Rotterdam). 7. Voorstel tot splitsing van kl. I, II en V der Hoogere Burgerschool in twee en kl. Ill en IV in drie afdee- lingen. 8. Idem tot uitbreiding van liet Herhalingsonderwijs met ontwerp verordening. Morgenavond te 7 uur houdt de plaatselijke geheelonthöudersvereeni- ging eene openbare, voor een ieder toegankelijke vergadering in het lokaal «de Toekomst" aan het Havik. Als spreker zal optieden professor Dr. J. van Rees met het onderwerpWaarom moeten wij geheelonthouder zijn? Onder de vele «brandende quaesties" van dezen tijd neemt zeker het alcoholvraagstuk een eerste plaats in. Van verschillende zijden wordt het drankgebruik bestreden en in dien strijd staan personen van zeer uit een loopende richting schouder aan schouder. Zoo worden dezer dagen ook hier ter stede door samenwerking van de plaatselijke afdeelingen van «Het Kruisverbond", de «Chr. Nat. Geheel-Onthouders vereen iging" en «De Volksbond" eenige duizendtallen van een vlugschrift verspreid getiteld «Wat onze dokters zeggen". Wij kunnen er niet genoeg op aandringen, dat vooral moeders van den inhoud daarvan kennis nemen, veel. zeer veel onherstelbaar kwaad kan daardoor worden voorkomen. Tot onderwijzeres aan eene bijz school te Vlaardingen is benoemd Mej B. C. M. Woudenberg te Soesterberg. Dinsdag 2 September a.s. worden de zalen van «Ons Huis" aan de Korte- graclit hfeiopend. De a s. verjaardag van H. M. de Koningin zal hier ter stede schier onopgemerkt voorbijgaan. Geenerlei feestelijkheden zullen plaats hebben dan alleen die voor de militairen Amersfoort maakt in deze wel een treurig figuur. J 1. Maandagavond werd door een achttal Genie officieren uit het Kamp van Zeist, voor deze bijzondere gelegenheid getransformeerd in zonen van het Hemelsche Rijk eene serenade met fakkellicht en veel Rengaalsch vuur gebracht aan onzen Kei. Na een gloeiende speech werd een reuzen- krans van heiplanten om den steen gehangen terwijl de plechtigheid mot een rondedans werd besloten. Vooraf bij bekkenslag bekend gemaakt, had dit grapje duizenden toeschouwers op de been gebracht. Mr. J. C 11. Prikken heeft ontslag genomen als secretaris van het plaatse lijk departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. De voormalige Kei-commissie heelt zich ten doel gesteld te komen tot de oprichting hier ter stede van een standbeeld van Johan van Olden- barneveldt. De concerten door het staf muziekkorps van het 5e regiment infanterie in «Amicitia" te geven, die herhaaldelijk wegens het ongunstige weder moesten worden uitgesteld, zullen nu plaats hebben op 1, 4, 9 en 13 September. De overplaatsing van den heer J. P. Haanschoten, Commies der posterijen 2e klasse, van hier naar Amsterdam is ingetrokken, terwijl bepaald is dat hij op 7 September wordt overgeplaatst naar Hengeloo. Bij liet concours liippique te Enschede behaalde de Ie luitenant G. J. Maris den 2e prijs in de af- ileeling lijpaarden, hereden door een officier of heerrijder, en een 4en prijs in de afd springpaarden. De heer A. L. van Leer, Rijks- kommies le klasse, dienstgeleuler en roeier bij den dienst der directe be lastingen. invoerrechten en accijnzen, mocht Zateidag den dag herdenken waarop hij 25 jaar geledon werd be noemd tot Rijks-kommies. Bij de ten overslaan van archi tect Hs. Kroes gehouden aanbesteding van den verbou van het perceel Langeslraat 39, werd ingeschreven door de volgende stadgenoolenL. Ruitenberg f5995, J. Bunnik f5631, H. Noorman f5593, Julïer Schroot 5383. Keizer Wildeman f4968 en N. Wolfswinkel 4950; éen biljet was van onwaarde. De uitvoering is opgedragen aan den laagsten inschrijver. Gisteren omtrent 12 uur sloeg het voor een Utrechtsch wagentje gespannen paard van den landbouwer R, uit Hoogland, op de Groenmarkt plotseling op hol en joeg huiswaarts. Eerst op den Hooglandschen weg werd het gegrepen door zekeren H. die het op zijn rijwiel achterna ge jaagd had. Wonder boven wonder veroorzaakte het dier in de op dat uur zeer drukke straten geen enkel ongeval. Bij vonnis van den krijgsraad in het 3e militaire arrondissement le Arnhem van den 10 Augustus 1903, is W. S Bokhorst, soldaat bij het 5e Regiment infanterie, schuldig ver- klaaid aan: verduistering gepleegd door iemand, die het goed, uithoofde van zijne persoonlijke dienstbetrek king onder zich had, en veroordeeld lot eene gevangenisstraf voor den lijd van drie maanden en in de proceskosten. Naar het Engelscii van IIUGII CONWAY. Aan mijne geschiktheid om de zaak in orde te brengen, twijfelde ik geen oogenblik. Ik was al tijd een handig familiediplomaat geweest. Had ik in Durham bij voorbeeld John Maine er niet toegebracht, tot zijne hem beminnende, maar verlatene vrouw terug te keeren en met haar moedig en vol goeden wil een nieuw leven te beginnen? Had ik die beide oude vrienden en kameraden, die, tengevolge van gerezen twist, een tijdlang met revolver in de zakken rondliepen met het plan elkander wederkerig een kogel door het hoofd te jagen, niet over reed, elkander de hand te drukken en te zamen een nieuwen «claim" te gaan ontginnen? Had ik de aardige Polly Smith er niet van afgebracht er met den smeerlap en deugniet Dick Long die reeds twee of drie vrouwen in verschillende deelen van het land had zitten, van door te gaan? In één woord, ik had in het in orde brengen van de aangelegenheden van andere menschen zooveel geluk gehad, dat ik het voor mijne geoefende handen een lichte zaak moest achten, ook de aangelegen heden tusschen John en Fleurette in het goede spoor te brengen. Dalebury is een zeer kleine stad; kwaad willige vijanden noemen het zelfs een dorp, doch daar het een burgemeester en een stede lijken raad bezit behoefde het er zich niet veel van aan te trekken Eén voordeel heeft in elk geval een kleine plaats als Dalebruy, dat ieder de aangelegenheden en verhoudingen van ieder kent. Bij dezen toestand is het niet te verwonderen, dat de eerste persoon, dien ik er naar vroeg, mij alles omtrent de Dorvaux wist te vertellen, wat Dalebury tot hiertoe aan de weet had kunnen komen. Mrs. Dorvaux was weduwe, niet rijk, maar, zooals men meende, toch in goeden doen. Zij was zeer ziekelijk, ging zelden of nooit uit, scheen geen gezellig verkeer te wenschen, ontving niemand en niemand kende haar. De weinige menschen, die met haar in aanraking gekomen waren, beschreven haar als een dame van een kalme, terughoudende natuur en beschaafde opvoeding, die weinig sprak. Waar ze vandaan gekomen was, wist men niet waarschijnlijk uit Frankrijk. Maar dit vermoeden berustte eevoudig op veronder stelling, en dit gebrek aan zekerheid bracht Dalebury in vertwijfling. Als eenige dienstbode hadden de beide dames eene oude vrouw, die reeds sedert vele jaren bij haar was. Fleurette had zich in de plaats snel vrienden gemaakt en bezat, zooals het scheen, weinig of geen vijanden. Zij ging insge lijks weinig nit en wijdde zich bijna uitsluitend aan hare ziekelijke moeder; maar zij werd overal, wddr zij kwam, gaarne gezien. Alles te zamen genomen had Dalebury tegen de nieuw aangekomen niets te zeggen en in te brengen een feit, dat sterk in haar voordeel sprak. Toen ik dat aan de weet was gekomen, nam ik de gelegenheid, welke mij onze onmiddel lijke nabuurschap bood, waarom Fleurette zoo dikwijls mogelijk te ontmoeten en soms een eind wegs was met haar te wandelen. Of zij wist, dat JohaD mij zijn geheim had toevertouwd, kan ik niet zeggen, maar zij kwam mijne pogingen om met haar in aan raking te komen halverwege tegemoet en was het niet zonderling hoe meer ik haar ontmoette en hoe beter ik haa.i leerde kennen, hoe meer ik er mij over verwonderde, dat ik haar voor vroolijk en vergenoegd had kunnen houden. Welken indruk zij ook op anderen mocht maken, voor mij lag op den j grond van haar wezen een trek van treurig heid, welke, zooals ik mij ten minste verbeeldde, van tijd tot tijd bijna aan vertwijfeling grensde j Als ik bedacht, dat op een wenk harer vin- j gers een der beste mannen van Engeland aan hare voeten zou liggen, had ik, ronduit gezegd, boos op haar kunnen worden. Eens of tweemaal, bij gelegenheid dat wij samen wandelden, ontmoetten wij mijn ouden John. Fleurette liet dan eenvoudig de lange wimpers zakken en ging hem een stomme buiging voorbij. «Gij kent natuurlijk mijn broeder zeide ik. «Ik heb hem dikwijls ontmoet," gaf Fleurette kalm ten antwoord. «En ik hoop, dat gij hem wel mpogt?" «Ik mag Dokter Penn zeer gaarne," ant woordde zij eenvoudig. «Het is de beste mensch en de beste broe der van de wereld," zeide ik en vertelde haar vervolgens, wat wij broeders reeds als knapen voor elkander geweest warenhoe John, na dat onze moeder gestorven was, schier moeder lijk voor mij gezorgd had, hoe lief wij elkander gehad hadden en thans nog hadden en al sprekende zag ik, dat een hooge blos hare wangen kleurde, en ofschoon zjj niets zeide, lag in hare oogen, toen zij de mijne weder ont moetten, een nadenkende, goedige uitdrukking. «Ik zal tuscchen die twee alles spoedig in orde hebben," dacht ik, toen ik dien blik op merkte, en nam mij voor, de zaak de eerst volgende dagen ronduit ter spake te brengen. (Wordt verruigd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1