cle Bank G. G. PUJOEKELM, Gokesprijzen C. A. BINNENLAND. BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. DIENSTBODE. Lpar.-in Piano en Zang. 36. tel PIETERS ANE1IA, Arts. - :st en van Marveld verkoopeii PAKHUIS, Bij vonnis van den krijgsraad in bet 3e militaire arrondissement te Arnhem van den 21 Augustus 19U3, is P. Kragting, tamboer bij hot 5e Regiment infanterie, schuldig ver klaard aan le twee misdrijven, daar- stellende: het uitdrukkelijk weigeren en opzettelijk nalaten om te voldoen aan eene order van dengenen die boven hem is gesteld, tot eene dienst verrichting, in tijd van vrede. 2e het met woorden dreigen van zijn meer deren in rang, en veroordeeld tot le eene militaire gevangenisstraf van zes maanden, en 2e eene militaire detentie van eene maand, en in de proceskosten. Aan den cursus ter opleiding van kok aan de Amsterdamsche huis houdschool, welke in het begin van September e k. een aanvang neemt, zal worden deelgenomen door den soldaat A. Mater van het 5e Regiment infanterie. De sergeant-titulair W. Haver kamp van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 7e Reg. infanterie te Amsterdam. Aan den sergeant A. Bakkenrs van het 5e Regiment infanterie, is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Als schrijver bij de floofd- administratie van het 5e Regiment infanterie is lijdelijk werkzaam gesteld de sergeant-majoor-titulair J. D. Sieg- mund van het 7e Regiment infanterie. De sergeant-majoor-titulair Th. Zwaga van het 5e Regiment infanterie is gedetacheerd bij het vaste perso neel in de Legerplaats bij Harskamp. De sergeanten J. P. J. G. van Blarkom, A. Bos, L. A. C. Duuring, W. M. C. J. Hafkemeyer, H. W. C. van Meeuwen, Niouwland, J. H. Swartjes en F. F. Vervat, allen leer lingen van het 2e studiejaar van den Hoofdcursus en behoorende tot het 5e Regiment infanterie zijn bij het gehouden examen geslaagd voor den rang van tweede luitenant. De Generaal-Majonr A J. Prins, commandant der 2e divisie infanterie, vergezeld van den kapitein van den generalen staf B. J. Land, is Maan dag II. begonnen met eene inspectie te houden over de bataljons van het 5e Regiment infanterie alhier in gar nizoen, en is heden middag weder naar zijne standplaats te Arnhem teruggekeerd. 37Je STAATSLOTERIJ. Derde klasse. Trekking van 24 en 25 Aug. 1903. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leixwebee te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijs van f1000 op No. 717. Prijs van f200 op No. 5495. Prijzen van f 45. 37 38 714 715 1330 1832 5486 5488 5494 11476 11483 12644 12653 12660 12662 12668 12686 16410 16433 18986 19000 en 20229. Te zamen 24 prijzen. H. M. de Koningin-Moeder deed Zondagnamiddag met de Hertogin van Albany en Prinses Alice een rijtoer over Baarn Bunschoten, Spakenburg en langs de Zuiderzee over den Eem- dijk terug. Te Utrecht wordt ijverig ge zocht naar terreinen, waai op het volgend jaar de alhier te houden internationale tentoonstelling van voe dingsmiddelen en kookkunst zal kun nen worden gehouden. Het behoort niet geheel tot de onmogelijkheid, dat een terrein uitge kozen wordt dat gelegen is dichtbij het Centraalstation. Pnnglinia Puliiu's onderwerping. Uit Batavia woidt geseind Panglima Polim en Keumala Radja, de hoofden van het verzet in Atjeh verzochten een stoomschip te zenden om hen af te halen. Zij willen zich onderwerpen Een moeilijke tocht. Zaterdag vei trekken van Nieuwediep drie torpedobooten, de «Python", de «Minotaures" en de »Spinx", naar Soerabaja, waar zij bestemd worden voor den Indischendienst. Zij staan onder bevel van de drie luitenants ter zee le klasse C W De Visser, J. C. Bentz van den Berg en J. P. Guépin, welke laatste als oudste in jaren liet bevel heeft over het kleine smaldeel Iedere boot heeft nog twee luitenants ter zee 2e klasse en 18 manschappen aan boord Onderweg zullen enkele havens worden aange daan orn den kolen voorraad aan te uilen. De booten zijn gebouwd op de werf de Schelde te Vlissingen. Ze zijn 40 M. lang, 4.12 M. breed en loopen 25 mijlen in het uur door middel van een triple-expansiemachine 1400 paar den krachten. De 63 manschappen die met deze kleine floille in zee gaan, hebben een hoogst moeilijke laak te vervullen Alleen met groolen moed, volharding en zelfopoffering kunnen ze een zoo lange reis met zoo onher bergzame schepen tot een goed einde brengen. Met belangstelling zal dan ook zeker hun tocht in het vaderland worden nagegaan. Dc opstand in Macedouië. De opstand in Macedonië, hoe lang ook voorbereid, aldus de Times-cov- lesporident te Sofia, kon tot nu toe niet krachtig doorgezet worden van de zijde der revolutionnairen, omdat de bevelan niet kwamen van een cen traal gezag, orndat de benden, zonder eenig onderling verband, deden wal haar wenschelijk voorkwam. Hierin is thans verandering gebracht. De actie zal dus nog feller kunnen wor den De verschillende comités, welke geleid worden door generaal Zontrhelf en de bekende «inwendige organisatie" zijn het eens geworden over een vast plan de campagne. De hoofdleiding zal voortaan in handen zijn van Zont- cheff Als eerste uitvloeisel van uit samenwerkend optreden kan beschouwd worden het zenden van een aanzien lijke hoeveelheid geweren naar Mace donië over de Bulgaarsche grenzen, en het sturen van versterkingstroepen. De proclamatie van den algemeenen opstand in het vilajet Adrianope! heeft echter nog plaats gehad vóór iiet cen traal gezag hiertoe zijn bevelen ge geven had. De bevolking schijnt in zenuwachtige opwinding geraakt te zijn door de nadering van het Rus sische eskader. Toen dit in de buurt kwam van Vasiliko, werd deze stad plotseling aangevallen door de opstan delingen. Eenige dorpen, waarvan de bevolking hoofdzakelijk bestond uit Grieksche visschers. werden in brand gestoken, waarschijnlijk om de aan dacht te trekken der Russische schepe lingen. Gisteren seinde Reuter dat meei dan 800 vluchtelingen in Konstanti- nopel gekomen waren. Deze zullen waarschijnlijk de vlucht genomen heb ben gedurende de gevechten, welke plaats hadden in de streek tusschen Vasiliko en Iniada. Het gerucht loopt dal hevig gevoch ten wordt iri do districten Malo, Tir- riovo en Lozen. De vuurtoren van Kuiu-Burun, in de bocht van Iniada, wordt riiet meer ontstoken, daar de wachters gevlucht zijn, bang voor de opstandelingen. Uit alle streken van het gevechts terrein komen berichten van moord en brand. Zoo zouden de Turken alle vrouwen en kinderen vermoord hebben in twee-en-twintig dorpen van de districten Fiorina en Monastic. De gevangenen zouden zij eveneens ter dood gebracht hebben. Deze be richten zijn niet officieel bevestigd, wat twijfel aan de juistheid wettigt. Doch de lelegraphische en tefephoni- sche gemeenschap is zóó gebrekkig, dat hierin de reden kan gelegen zijn. In Adriariopel zijn vele Christenen slachtoffers geworden van godsdienst haat der Muzelmannen. De vreemde consuls hebben ernstig bij den vali geprotesteerd tegen deze Christen- moorden. Dc vali verklaarde echter kalmweg dat hij niets togen dit Moslimsche fanatisme kon doen. Eene koene luehtreizigster. Zondag werd Scheveningen, dank zij hel meest uitgezochte weer, door dui zenden vreemdelingen bezocht. Van en naar Rotterdam zaten alle treinen, al werden ook voortreinen ingelegd, vol. Maar ook uit de richting Amster dam was het reizigersvervoer naar Scheveningen enorm En heel die vreemdelingenstroom mondde uit in de menschenzee, die zich aan hetstrand gevormd had Staande op het wan- delhoofd was het als keek men in een reusachtige kaleidoskoop, in welken onophoudelijk de kleuren uiteenloopen, om terstond daarop weer samen te treffen. Dat was vooral liet geval, toen te 5 uur de luchtballon opsteeg van Katchen Paulus. Van alle kanten klampten wie uit waren voor één dagje, maar ook wie zich badgasten noemen mochten,samen op het strand, bewonderend de koene luehtreizigster, die het bestaan durfde, zoo zonder een veilige mand of schuitje onder zich, alleen meer staande op een houten vogel, een adelaar, de wieken wijduit, het ijleluchtruim in te zweven. En steeds ging het hooger, zijzelve en de adelaar waren eindelijk niets meer dan een streepje, waarboven de ballon, als een knikker zoo groot uitkwam Als ze zich eens losliet, 't was reeds voldoende er aan le den ken om te rillen van ontzetting. Maar Kitchen Paulus rilde heelemaal niet, toen zij hoog genoeg weg was boven het aardsche gewoel, het zij kalm wat gas ontsnappen en zoo daalde zij langzaam en statig weer naar dit ondermaansche. Maar de wind, hoe zwak ook, had haar van land afge dreven en ongeveer een half uur gaans van de plaats waar zij was opgestegen, in de richting van Katwijk, kwam zij op viij grooten afstand van de kust in zee terecht. Evenmin een bezwaar voor de onversaagde jonge dame, die met de vleugels van ha.ir beestje, dat haar hoog in den hoogte gedragen had, den ballon altijd boven zich, naar land pagaaide en daar weldra twee mannen vond, die haar met behulp van touwen behouden aan wal brachten. De 19 jarige LoJewijk Klaassen, die zich met een nominaal bedrag van bijna f 100 000 aan elïecten ten na- deele van de firma De Jong en Latorf te Amsterdam uit de voeten heeft gemaakt, is naar wij nader uit goede bron vernemen, inderdaad te Keulen gearresteerd. Hij was nog iu 't bezit van al de elïecten. Wat Amsterdam in één jaar eet Amsterdam mot zijn bevolking van ruim een half milioen zielen eet per jaar 35.003 vette koeien en ossen, 20 000 gemeste en graskalveren. 10 000 nuchtere kalveren, 3.500 schapen en lammeren, 45 000 vai kens en 3.400 paarden. Benevens de volgende enorme hoeveelheden groente en fruit 50.000 H.L. andijvie, 14.000 H L. augui ken, 20.000 bossen asperges, 23.000 II L. boerenkool, 50.000 H.L. spruitkoo). 11.000 H.L. doperwten, 170.000 ILL. kropsla, 380.000 bos kervel 4.000.000 stuks komkommers, 4.100 000 roode kooien, 3.500 000 savoye kooien, 3 000 000 bloemkoolen, 3.O00.000 bieten, 2.000 000 bos wor telen, 780.000 bos selderij. 380 000 bos peteiselie, 300.000 bos radijs, terwijl er aan de markt 1.500 000 H.L. aardappelen komen. Eindelijk nog de volgende hoeveel heden visch 4200 K.G. baars, 12000 K G. bot, 3300 K.G. karper, 3600 K.G kabel jauw, 6000 K.G. paling 200 000 schol, 1400 K.G. snoek, 15 000 stuks tong, 6000 K.G. zalm en 17 000 K.G. wit- visch. Droevig ongeluk. Maandagnamiddag is nabij Lnnteren een verpleegde uit het Herstellings oord voor Onderwijzers aldaar door een trein van den Locaalspoorweg overreden en direct gedood. De ongelukkige, zekere W., was slechts 25 jaar oud. gehuwd en te Amsterdam woonachtig. Zondag avond omstreeks half negen is er in den Leeuwenstraat in de onmiddellijke nabijheid van liet station te Hilversum een fel uitslaande brand uitgebroken. Al hoewol de brand weer spoedig ter plaatse wasen terstond water gaf zijn vier huizen een prooi der vlammen geworden. Daar deze woningen alleen stonden, was er geen gevaar voor de omliggende perceelen. De verbrande woningen waren oude huisjes, welke de eigenaar binnen kort voor albraak bestemd had. Alles was verzekerd, zoowel de gebouwen als de inboedels der bewoners. De zomer komt nog. Naar het schijnt, is de natuur tame lijk in de war. Te Pieterburen toch staat een pereboom, die dit voorjaar wit van bloei was. doch door hagel en nachtvorsten weinig vrucht zette, thans heel aardig weer in den bloei, zoodat men het bijzondere feit kan opmerken dat naast de volwassen, fijne tafelperen de frissche bloemen prijken. Van leer tot laars iu 10 minuten. Wie in den ongelooflijk korten tijd van 10 minuten een aan alle eisclien voldoend paar laarzen door een ma chine wil zien vervaardigen, bienge een bezoek aan de te Waalwijk te houden tentoonstelling. Het is een toestel, uit Amerika afkomstig, dat nauwkeurig aangeeft eiken steek, die ermede wordt gedaan. Te koop is het niet, 't kan worden gehuurd, tegen een bepaalde som voor elke 1000 steken. Eenmaal in de zooveel dagen zendt de eigenaar een controleur, die eenvoudig opneemt hoeveel maal het toestel 1000 steken aangeeft, om daarna het hiervoor verschuldigde be drag in rekening le brengen. Koude in 't vooruitzicht. De ijsbeigen komen. Honderden ijsbergen komen uil de Poolstreken afzakken naar het noorden van den Atlantische» Oceaan. Sommige schepen hebben er wel vijftig aangetrollen. Er waren er bij van 200 voet hoogte. Als men nu weet, dat slechts het negende deel van een ijsberg boven water uitsteekt, hebben deze reus achtige ijsklompen dus feitelijk een dikte van 2000 voet. Broodeters voor spellen reeds een vroegen en stren gen winter. Wat de boer in het najaar o.a. doen moet. In den herfst worden de winterge wassen gezaaid; hiertoe beltooren in de eerste plaats de wintel-variëteiten van tarwe, gerst en rogge. Daar de granen voor zoei veel landbouwers een niet onbelangrijk gedeelte van den oogst voi men, is liet een zaak van het hoogste gewicht, dat de boer al zijn zorg besteedt aan een goede behande ling van dit gewas. Hiertoe behoort in de eerste plaats het zaad, in de tweede hel latid. De beteekenis van goed zaaizaad wordt in de practijk nog maar al te vaak over het hoofd gezien en toch is het gemakkelijk te begrijpen, dat van den goedbeweik- tcn, vruchtbaren akker eerst dan de hoogste opbrengst kan verwacht wor den, als men een passend gewas op juiste wijze zaait en verpleegt en daar toe begint met gebruik te maken van de beste variëteit en het beste zaai zaad. Het beste zaad is nog niet goed genoeg, om uit gezaaid te worden. Het zaaizaad moet hebben den voldoende kiemkracht en kiemenergiè, d w.z. dat er een voldoende hoeveel heid van het zaad moet kunnen ont kiemen binnen een bepaalden tijd. Het zaad moet zijn echt en zoo zuiver mogelijk, het moet uitmunten door grootte en gewicht, eveneens door af komst. Nadat het land gezuiverd en bewerkt is, moet de boer in de eerste plaats zorgen, dat er in het najaar' reeds, voor het uitzaaien, van het graan, twee stolfen in voldoende hoe veelheid in den bodem aanwezig zijn, n.l Kali en Poshorzuur. Wat de stikstof betreft, die kan, wanneer ze niet aanwezig mocht blijken te zijn, later gegeven worden. De landbouwer, die op het zand woont en b v rogge verbouwt, zal allicht een halve stal- bemesting kunnen geven. Daardoor krijgt het land ook de noodige warmte en een dikkere humuslaag. Doch bij die halve stalbemesting hoort in elk geval nog 500 KG. thomasslakken en 500 KG. kaïniet. Alleen door deze twee laat-le artikelen er bij te geven krijgt men voldoend stevig stroo en gevulde aren met grooto en zware korrels. Hel gebeurt vaak, dat op half zwaren grond, op zoogenaamden zwavelgrond, tarwe wordt gezaaid. Dezelfde bemesting, dus half stalbe- mesting en 500 K.G. kaïniet met evenveel thomasslakken geve men ook daar. In de kleistreken moet de tarwe zich vaak tevreden stellen met oud bietenland. Het is raadzaam hierop in het najaar 200 K.G. chloorkalium te strooien; men kan dan verzekerd zijn, dat de oogst ruimer en solider zal zijn. Er wordt in den laatsten tijd vaak geklaagd over het omver- vallen van het graan. Het is bepaald zeker, dat een kali-en phosphorzuur- bemesting dit legeren zullen beletten. Nadat het land bemest is en de bodem in goeden staat is, heeft het zaaien plaats. Op rijen zaaien of breedwerpig zaaien is bij graan aan te bevelen. Het op rijen gezaaide graan wordt steviger en legert niet zoo spoedig. ■TegBn 1 NOVEM BER gevraagd eene eapvoudisfe ToonX Goede getuigen vereischt. Adreb Langestr,. Utrechtscjtiéstraat hoek SeUiftg&traat Wp» Voor een net jong- Ur menscJi^ van burger familie wcjpdt opeeïfc Kantoor va* een IViqtari&f' Kassier- of O&ndclskaiiuRTfr Hij is tamelijk goed bekend met de moderne .talen, Italiaansch Boekhouden en jchrijft eemaéèr"nette hand. Hoog. Aal aris^ytïfstrekt getjp vereisc^té. AifcflJiédingen ondeft» lette# B Bureau van dit Blad.''-"*" - - Speciaal vqoii-Geheime en Vrouwen* ziekten. Ma a 11 d a^^n» - VViJïïags Heeren- marlrt 6, An; De Directeur der ^Getitewite-Gasfabriek te Amersfoort maak takend, dat de zips' als volgt: :'Afgehaald aan.de fabriek. 'per gemeten H.L. V Grof 50 cent. Geklopt 55 Parelcokes 50 V>" Bij mins^efis* 200 Hifi., in eens afgenopjen 10% korting. "Thuisbezorgen bij minstens 5 H.L. 5 cent per hectoliter. De Directeur, R. ZIJLSTRA. gevestigd te Middelburg. JDe 4% Pandbrieven, aijn m ukken van f 1000.-=-, f 500. f100.verkrijgbaar bij de ieeren DE NOTARIS te Amersfoort, is voornemens op Zaterdag 29 Augustus 1903, des avonns 7 uur, in bet koffie huis »HET VALK JE'; aldaar, iu hetibpenbaar te Binnen de stad i^uersfoort. EÉN HECHT "ÊN STERK No. 9, met Koetshuis, Stalling, open plaats en bergplaats, groot 180 centiaren, aaït de Nieuwstraat en uitkomende aan de Stovestraat. Dagelijks te bezichtigen van 14 uur. Betaaldag der Eboppenningon 29 November Breeder bij bilj etten en nadere inlichtingen ten kantore van voornoemden Notaris. TEGRACIIT 20. Bt zich met Inpasso's, sluit ■l:~ Verleent crediet in Rekjfciqg-courant /"enz., neemt geli||n in DeposjBo tegen rente vergoeding: van 3% met 1 d. opvragen n n 37i°/o 1 mnd. Op langeren term te maken overeenkomst. Kantoor geopend op eiken werkdag van 's voormiddags 93. gens

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2