B IJ O E G 8 E L Particulier Kajili Een KOFFIE! van ZATERDAG 29 AUG. 1903. behoorende bij de BINNENLAND. Advertentie de Notaris A. N. J V< publiek verkoopt NIEUWE A1ERSF00RTSCHE C0CRAN1 PLAATSELIJKE BERICHTEN. Ds. J. G. Busch Keiser, emeri tus predikant alhier, honpt aanstaan den Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Luthersche kerk. Ter Donderdagmiddag onder presidium van den burgemeester ge bonden raadszitting, waren 16 raads leden aanwezig. Afwezig was de heer Crooekewit. üp de notulen der vorige veigadering, door den secretaris ge lezen, werd door den beer Kleber aan merking gemaakt, op grond dat vol gens hem daarin niet juist was weer gegeven bet doel, waartoe de op voeistel van den heer Jorissen in de vorige raadszitting aangewezen com missie was benoemd Na eenige discussie bleek dat de secretaris zich woordelijk gehouden bad aan bet door den beer Jorissen schriftelijk ingediend voorstel en werden de notulen daarop ongewijzigd goedgekeurd. De beer Prikken stelt daarop voor in bet belang der debatten het geheim der vorige geheime zittingen op te beffen,-welk voorstel door de heeren Plomp,Kleber en Jorissen wordt onder steund. De Voorzitter doet daarop eeist mededeeling der ingekomen stukken, waarbij o. m. Missieves van Gedeput. Staten houdende goedkeuring der vastgestelde jaarwedden voor de onderwijzers aan de openbare school Puntenburgerlaan en beslissingen op het door aangeslagenen in de inkom stenbelasting op ben gedaan beroep; schrijven van verschillende nieuwbe noemde leeraren aan de inrichtingen voor M. en H. onderwijs, waarbij zij verklaren hunne benoeming aan te nemen; de begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur over 1904 en de gemeentebegrooting over 1904 welke beide laatste naar de afdeelingen, ten onderzoek, werden gezonden.. Aan de orde komt nu punt I der agenda' Rapport der raadscommissie in zake de benoeming van den leeraar Kerkkamp en nader voorstel van Burgemeester en Wethouders. De heer Prikken herhaalt daarop zijn voorstel. De heer Plomp dit voorstel steu nende zegt, dat het hoog tijd is dat de ingezetenen eens hooren op welke wijze de zaken van het M. U. in de Raad worden behandeld en aan wiens zijde in de onderhavige quaestie het recht is De heer Kleber wenscht het advies der commissie te zien voorgelezen alvorens de zaak te be handelen. Het voorstel Prikken wordt daarop met 9 tegen 5 stemmen (de heer Voorst Vader en Van Esveld die de vorige zitting -niet bijwoonden, ont hielden zich) aangenomen. Tot vaststelling der notulen der vorige geheime zittingen werd daarop weder in geheime zitting overgegaan. Na heropening der zitting werd door den secretaris het rapport der raadscommissie, waarvan de heeren Kleber en Jorissen blijken respectie velijk voorzitter en secretaris te zijn geweest, in zijn geheel voorgelezen. De conclusie van dat rapport, dat wij om de beperkte ruimte niet in zijn geheel kunnen opnemen, is dat de commissie geen aanleiding vindt om op het besluit der benoeming terug te komen. Na de voorlezing volgt een zeer geanimeerde dikwerf scherpe discussie van langer dan een uur en die wij daarom niet in zijn geheel kunnen weergeven. Alle leden der commissie nemen daaraan deel en het Dag. Best wordt menige harde noot te kraken gegeven. \Een voorstel van het Dag. Best. om de commissie alsnog op te dragen een onderzoek in te stellen naar de feschiktheid van den heer Kerkkamp wirdt bij stemming verworpen Ven voorstel van den heer Heyligers die iit onderzoek aari"B. en W. wenscht op ttchagen wederom hetzelfde lot, waaraf. de Voorzitter mededeelt dat het Dag. Best. zijn voorstel van de vaste benoeming te veranderen in een tijdelijke, intiekt. De Gemeenterekening over 1902 wordt daarop met algem. st vast gesteld in ontvangst op 560265.43 en in uitgaaf op 472834.91. Evenzoo wor den de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur, het Burgerweeshuis, der Schutterij en der Kamer van Koop handel vooiloopig met algem. st. vast gesteld. Bij het nu ter tafel komend voorstel tot wijziging van den titel «waar nemend gemeente-archivaris" en «adjunct waarnemend gemeente archi varis" in «gemeente-archivaris" en «adjunct gemeente-archivaris", ver klaart de heer van Beek de zaak niet zoo onschuldig te achten als deze wel schijnt. Hierdoor toch worden weder twee betrekkingen in het leven ge roepen, die bij eventueele vacature weder zullen moeten worden aange vuld. Spr. stelt daarom voor dit voor stel te renvoyeeren naar de afdeelingen ter nader onderzoek. De heer Heyligers wenscht een woord van dank uit te spreken voor de belang lijke werkzaamheden door den heer Ueynders voor de gemeente verricht. De heer Jorissen vindt dat wat de lieer Reynders vraagt, eene bloote verandering van titulatuur, al zoo bescheiden mogelijk is. Wat het scheppen van nieuwe betrekkingen betreft heeft de Raad het immers altijd in zijn macht bij eventueele vacature, die niet weder te doen ver vullen. Het voorstel van den heer van Beek, door den heer van Kalken onder steund wordt daarop met 14 tegen 2 stemmen verworpen en het voorstel van B. en W. z.h.st. aangenomen. De daarop volgende voorstellen van het Dag. Best. tot wijziging der jaar wedden van onderwijzend personeel L. O. en tot verlenging van het aan den onderwijzer L. A. Slot wegens ziekte verleend verlof, worden z.h st. goedgekeurd. Tot tijdelijk leeraar in de Natuur lijke Historie aan de lloogére Burger school in de plaats vau Dr. A. J. Resirik, die als zoodanig niet meer werd voorgedragen, wordt met algem. st. benoemd Dr. Th. Weevers te Rotterdam. Een voorstel tot splitsing van kl. I. II en V der lloogere Burgerschool iu twee en kl. Ill en IV in drie afdee lingen, woidt z.h.st. aangenomen. Aan de orde komt daarop een voor stel tot uitbreiding van het Herhalings- onderwijs rnet ontwerp-verordening. In hunne toelichting zeggen B en W. daaromtrent o.a. het navolgende: Reeds spoedig, nadat de Verorde ning tot regeling van het Herhalingson- derwijs was vastgesteld (1 April 1902) bleek het. dat de nieuwe toestand niet zoodanig was als men verwacht had. Aan de eene zijde werd het duide lijk, dat het leerplan voor de Her halingsschool niet voldoende tot zijn recht kon komen, omdat het aantal vakken niet alleen te beperkt, maar speciaal ook het aantal uren per cur sus (96) veel te gering was. Aan de andere zijde was de Burgeravondschool een concurrent, immers werd deze niet alleen bevolkt door de aanstaande ambachtslieden, waarvoor zij door de Wet speciaal is bestemd, maar ook, en voor een aanmerkelijk deel, door hen, die eene administratieve betrek king begeeren en feitelijk het Her- halingsonderwijs moeten bezoeken. Het werd ons duidelijk, dat bij bestendiging van dezen toestand op den duur de Gemeente twee instel lingen zoude hebben, welke vuor een groot deel het zelfde doel beoogen, met elkander in concurrentie treden en van de Gemeentekas onnoodig offers vergen. Eene reorganisatie van deze beide inrichtingen en de lijn waarin deze zich moest bewegen, wees zich dus vau zelve aan Wij hebben omtrent deze zaak geconfereerd met den inspecteur van het Middelbaar onderwijs, afgevaar digden uit de Commissie van Toezicht op het Middelbaar- en het Lager onderwijs, de Districts- en Arron- dissements-sclioolppzienersen de Hoof den der betrokken inrichtingen, met liet resultaat, dat nagenoeg eenstem mig werd geadviseerd om de Bur geravondschool te bepeiken tot de wettelijk voorgeschreven taak (Am bachtsonderwijs) en het Ilerhalings- onderwijs uit te breiden met die vakken welke ter voorbereiding voor administratieve betiekkingen onont- beei lijk moeten worden geacht. Terwijl omtrent de Burgeravond school eerst daags afzonderlijke voor stellen zullen worden ingediend, bieden wij U thans een ontwerp-verordening tot regeling van het Herhalingsonder- wijs, ter overweging aan, ten einde zoo mogelijk de verbeterde regeling met 1 October a.s. in werking te kunnen doen treden. Artikel l is ongewijzigd overge nomen uit de verordening van 1 April 1902 Artikel 2 doet voor jongens het facultatieve vak «Zang" vervallen en vult de vakken aan met Vaderlandsche geschiedenis. Aardrijkskunde en de beginselen der Fransche of die dei Hoogduitsche taal. Artikel 3 geef een deel der vakken in 96 uren te volgen voor hen die zulks wensohen. De bepaling rust op het voorschrift van art. 17 sub 3 en 5 der Wet tot regeling van het Lager onderwijs Overigens omschrijft dit artikel nader de verschillende vakken. Artikel 4 stelt de gelegenheid open om het Herhalingsonderwijs zoonoodig in meer dan éen school te doen geven. Zulks is ingevoegd in verband met een door heeren Gedeputeerde Staten na de inzending der vorige verorde ning gemaakte opmerking. Voorts is ook gelegenheid geopend om het onderwijs, zoo noodig, in de gebouwen voor Hooger- of Middelbaar onderwijs te geven. Artikel 5 geeft uitbreiding en wij ziging van het aantal uren. De artikelen 6, 7 en 8 zijn onge wijzigd. Artikel 9 bepaalt de in werking treding op 1 October 1903 Op de Gemeentebegrootingen der laalstp jaren was voor Herhalingson derwijs 1'1500 uitgetrokken. Deze som behoeft niet te worden verhoogd blijkens onderstaande raming van den nieuwen toestand, welke wij van het Hoofd der Herhalingsschool ontvingen Van 1 October lol 1 April wordt les gegeven 24 weken, 10 uur per week en per klasse, d. i. 240 uur per klasse, voor 3 klassen alzoo 720 uur a f 1 f720.— Van 1 Mei tot 1 October wordt les gegeven 18 weken, 10 uur per week en per klasse d.i. 180 uur per klasse of 540 uur a f 1 -"510 Bezoldiging van het Hoofd - 125. Leermiddelen -100. Totaal f1485. Deze berekening geldt voor de vol ledig ingerichte Herhalingsschool, ter wijl in 't oog gehouden moet worden dat de meisjes kosteloos kookonderwijs zullen ontvangen op de eerlang te openen Industrie- en Huishoudschool in verband met Uw besluit van 27 Juni 1.1. hetwelk door het Bestuur dier school is aanvaard. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. goedgelo-uid on de 9 artikelen der verordening daarop achtereen volgens met algem. st. vastgesteld. Alvorens de vergadering te sluiten zegt de voorzitter ongeveer' het navol gende: Het is de laatste nraa! dat de heer Gerritsen als raadslid in ons midden verkeert en ik gevoel mij daarom gedrongen hem dank te zeg gen voor hetgeen hij in die betrekking voor de Gemeente heeft gedaan, voor de activiteit en objectiviteit bij het behandelen der gemeentebelangen steeds getoond. Doch ook buiten de Raad kunnen die belangen worden behartigd, ik beveel deze daarom den vertrekkende warm aan en hoop dat het hem ver der wel moge gaan (Ap plaus). Aan het Departement van Bin- nenlandscho Zaken zijn voorstellen in bewerking voor een pensioenregeling der bijzondere onderwijzers. Eveneens is in voorbereiding een wijziging van de wet op het Lager Onderwijs tot herziening van de Rijkssubsidies aan bijzondere en openbare scholen, mede in veiband met het verschaffen van Rijkshulp ten aanzien van de minima en wettelijke verhoogingen van de wedden van openbare en bijzondere onderwijzers. De voorbereiding van een en ander is reeds ver gevorderd en de indiening is in de eerste maanden van het komende zittingjaar te verwachten. A.s. Maandag, ter gelegenheid van den veijaardag van II. M. de Koningin, wordt ten paleize het Loo een gala-maaltijd gegeven. Behalve de leden der Huizen van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder en van Z. K. H. den prins, zijn tot dit diner genoodigd: de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaalde Ministers, Hoofden der Departementen, uitge zonderd de Minister van Buitenland- sche Zaken, die, zooals gemeld, op dien dag een feestmaal aan de gezanten aanbiedt; voorts zijn gevraagd de vice-president van den Raad van State, de directeur van Mr. Ms. Kabinet, en de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. De slafmuziek van het 5e reg. inf. zal zich gedurende het diner doen hooren. 11. M. de Koningin-Moeder ver trok heden van Soestdijk naar het Loo en zal aldaar tot a s. Dinsdag ochtend verblijven ter deelneming aan de viering van den geboortendag van H. M. de Koningin. De Haagscho correspondent van de Zw. Ct. sprekende over de zomer reis van onzen premier, zegt o a. «Te Innsbruck vertrouwde een mijner stadgenooten zijn oogen niet, toen hij, onlangs daar een voetganger in volledig nationaal Tirólsch kostuum, met alle attributen van die schilder achtige kleederdracht versierd, ont moetende, het expressieve gelaat van onze vermaarden premier onder den Tiroler hoed herkende. Was het geen zinsbedrog? Huisvestte Innsbruck wellicht een dubbelganger? Bij onder zoek bleek echter, dat de Nederland- sche premier inderdaad aldaar ver toefde en. naar men vezekerde, een uitgebreide garderobe meevoerde." De werving hij het Kol. Werf depot te Harderwijk blijft nog steeds onbevredigend. Hoewel door het Rijk de toe te kennen premie is bepaald op f200 en het aanbrenggeld op f20, ook voor miliciens, die voor 2 jaren gedetacheerd kunnen worden, werden tot nu toe in dit jaar, slechts ruim 600 personen aangenomen voor den Indischen dienst, terwijl het continegent voor Oost-Indië aanvan kelijk wordt bepaald op 1575, latei- op 2160, en voor Wesl-Indië op 110 man. Met de weikzaamheden tot het aanbrengen van een tunnel onder het Centraalstation te Utrecht ter verbin ding van de drie perrons is een aan vang gemaakt. Het „U. D." deel daar omtrent de volgende bijzonderheden mede: „In de lijn van het perron leiden van Noordelijke en Oostelijke richtin gen vier meter breeden bordestrappen langzaam naar berieden, naarde tunnel. Op het punt van samenkomst is in de bovenzijde een lichtopening, een soort vallicht aangebracht, wai een voldoende hoeveelheid d: binnenstroomt en de tunnel niet in duisternis is gehuld. Alsdan t zich de gang, die tusschen de opt pilasters een breedte van zes bij een hoogte van circa vier als hoofdafmetingen kiijgt, na tweede perron, waar wederoi groot vallicht bij dag voor de n verlichting zorg draagt De re die zoo juist naar beneden zijn g< kunnen hier de tunnel wedero laten langs bordestrappen, op d wijze aangebracht en in cons overeenkomende met die op het perron. Het spreekt vanzelf, d doorloopende onder het derde aankomt, alwaar men oveneen trappen ter noord- en oostzijde hier even wel slechts een breedte van twee meter met het oog geringere aantal treinen van aai en vertrek, het perron kan be «Wanneer men het station laten, doet men dit gewoonlijl den algemeenen doorgang o linkervleugel van het hoofdgefi het Stationsplein staande Dez gang ondervindt tegelijk met de werken een groote veranderd verandering die tegelijkertijd e betering te noemen is. Ungei dezelfde plaats zullen op ee twee contrölehuisjes worden nee In ieder dez r huisjes bevind* twoe ambtenaren, belast met tróle van de doorgangen, die weerszijden bevinden. Wij daarmede dus vier uilgangen ii van twee, zooals op ditoogen geval is en waardoor het dikv beurde dat hij aankomst van v lende treinen op hetzelfde i soms langer of korter moest gewacht, alvorens de doorto was. Een gedeelte van het teri thans nog met hekwerk is oi zal daartoe tegelijkertijd in geb nomen worden." Het geheele weik moet ove maanden gereed zijn. Merkwaardige genezint De «Morning Leader" v* uit New-York dat men in Ami sche medische klingen druk bi eene merkwaardige genezing door een geneesheer, aan de liemen dienst verbonden, z volbracht. Eene jonge Duitsche vrouwg Spilznadel, die van hare geb blind was, zou volkomen zijn door eene methode, waa radium en de X-stralen de rol hehben gespeeld. aangeboden, uitsluitend voj en 2de Hypotheek. een tusschënpgrj^fien. leven £l^T82 Bureau te Amersfoort zal óp Zat* 12 September 19(13 des a 7 uur, ju het koffiehuis »di aaiyÜen Hof In {cle gemeente Amersfc in <jje Hayersteeg nabij de ter -giydtte van; 56 centia In eigen gebruik bij dei J. Th. Massa. Aanvaarding £n betali: December 1903 of zooveel v als nader wordt ofereengej Inmiddels uit de^hanifefe Breeder bij Biljef

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5