NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. No. 71. Zaterdag 5 September 1903. Twee-en-dertigste jaargang. Abonnementsprijs: VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ad vertentien: Bjj flit nmner Behoort een Bijvoegsel. BUITENLAND. FLEURETTE. Amersfoortsche Courant Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uilgever G. J. SLOTHOUWER, liureau: Langestraat 77. Tcleplioomio. 09. Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Revolutie Panama. De ïNew-Yoi k-Tiraes" is het eerst gekomen met de tijding dat in Pana ma een revolutie is uitgebarsten. De Indianen zijn in opstand gekomen en de oude parlijgenooten van generaal Herrera verzamelen zich bij duizenden in de bergen Goweren werden uit gedeeld, waarvan gezegd wordt, dat ze sterke gelijkenis vertoonen met de Mauser geweren, die op Cuba door de Amerikaansche autoriteiten werden in beslag genomen Men gelooft, dat generaal Herrera hel commando op zich zal nemon en dat generaal Lorenzo zich bij hem zal voegen. De regeeringstroeperi van Panama bereiken bet getal van 1500 nog niet. Zelfs wordt gezegd, dat zij de beweging gunstig gezind zijn, omdat ze slecht worden betaald. Uit Washington wordt aan de New- York Times" gemeld, dat de lieer Ilay enkele senatoren en afgevaardig den zal uitnoodigen tot eene bijeen komst met het oog op den toestand, welke nu geboren is tengevolge van de verwerping van het tractaat, waardoor de revolutie in het leven is geroepen. In elk geval wordt de arbeid dooi de revolutie vertraagd; vandaar, dat hij nu in ernstige overweging denkt te nemen, of 't niet de voorkeur ver dient om zich tot Nicaragua te wenden. Vermoed wordt, dat van Amerikaan sche zijde de oproerige beweging in het geheim gesteund wordt. Uncle Sam zou 't er op aanleggen, dat Pana ma zich van de Columbiaansche repu bliek geheel zal losscheuren, waar door men dan te Washington op gemakkelijke wijze zou kunnen onder handelen Het vermoeden lijkt wel «Ameri- kaansch", doch wanneer Uncle Sarn zich vastelijk heeft voorgenomen om iets te bereiken, dan deinst hij voor «forsche" middelen niet licht terug, In generaal Herrera, die een jaar ge leden eene revolutie probeerde voor zijn persoonlijk profijt en toen ver slagen, naar de Vereenigde Staten vluchle, zou men te Washington een zeerwelkotnen helper bezitten. Hoe men plotseling komt aan de geweren, in 1898 op Cuba door de Amerikanen aan de Spanjaarden ontnomen, ziedaar zeker eene viaag, welke te denken geeft! Het is genoegzaam bekend, dat president Roosevelt aan den Panama- weg voor het kanaal verre de voor keur geeft boven dien van Nicaragua. Dat laatstgenoemde route te Washing ton thans ernstig overwogen wordt, behoeft men dus niet al te zwaar op te nemen Hoe het zij, de bloedige wijze, waar op men thans tot eene oplossing zal moeten komen van het groote plan voor het intor-oceanische kanaal, is wel zeer treurig. Volgens den d Heraldheeft de senaat van Columbia het tractaat verworpen, vooral als protest tegen den tneester- achtigen en hoogen loon, door de Vereenigde Staten aangeslagen. De senatoren waren van oordeel, dat «de waardigheid van de republiekeen votum als het thans uitgebrachte dringend vorderde. Wie de zaken nuchter beschouwt, begrijpt dat vooral de dubbeltjes kwestie bij de Columbiaasche heeren den doorslag moet hebben gegeven. De som der schadeloostelling door de Vereenigde Staten te betalen in ruil voor de republiek zou krijgen, werd te laag geoordeeld. Dat de ontwerp-overeenkomst met den geest der Columbiaansche grond wet in strijd kwam, zal de heeren niet zoo bijster verontrust hebben móge lijk wordt 'took geacht, dat de groote en machtige invloed, door eene pro- testantsche mogen beid te verkrijgen, tegenwerking heeft gevonden bij som migen. Dit laatste vermoeden woidt door den New-Yorker correspondent van de ïFrankf. Ztg.« gewaagd. Er zijn nog andere lezingen en vrij phantastisch lijkende geruchten. Zoo komt de «Evening Post« met eene correspondentie uit Washington, waar in beweerd wordt. Dat üuitschland, Frankrijk en Engeland de zaak zouden tegenwerken. Duitschland zegt deze corres pondent ziet ongaarne uitbreiding van den Amerikaanschen invloed in Zuid-AmerikaFrankrijk, waar de Maatschappij voor het Panarna-kanaal hare belangen op andere wijze beter meent te kunnen bevorderen, en Engel land wijl daar velen zijn, wier aan- deelen in beslaande transcontinentale ondernemingen geschaad zouden kun nen worden door deze onderneming. Dat men deze en dergelijke bespiege lingen met 't meest mogelijk voorbe- houd« dient op te vatten behoeft nau welijks betoog. Het beloofde land in Oost-Afrikn. De aandacht is in de laatstedag en in 't bijzonder gevestigd op Britsch Oost-Afrika wegens het aanbod dat de Engelsche regeering schijnt te heb ben gedaan voor de vestiging eener Joodsche kolonie. Datbeloofde land" ligt, gelijk aan de ,,Voss." Ztg." uit Londen geschreven wordt, in Uganda, het Zuid- Oostelijk deel van het Britsch gebied, een paar graden bezuiden den evenaar, en beslaat een hoogvlakte van 2 tot 3000 meter boven de zee, zoodat het niet de bezwaren oplevert van een zuiver tropisch klimaat De spoorweg, die van Mombaza aan de Oostkust, naar het Victoria Nyanza is aangelegd, loopt langs deze vlakte tusschen de stations Nairoli en Mau. Deze beide plaatsen liggen 720 kilometer van elkander op de hoogvlakte; Nairoti op 000 kilometer van de kust verwijderd en 2000 nieter boven de zee: Mau nog 1000 meter hooger. De voormaligegouverneurvan Ugan da, de heer II. 11. Johnston heeft twee jaar geleden, van deze strook gezegd dat zij in tropisch Afi ik a eenig is Zij omvat ongeveer 31,000 vierk, kilo meter (dus weinig kleiner dan Neder land), is ruim van water voorzien en vruchtbaar, en heeft een gematigd volkomen gezond klimaat, liet plateau heeft uitgestrekte bosschon en wordt door de inlandsche bevolking grooten- deels niet bewoond. Gelegen op 2 tot 3000 meter boven de zee, is het voor landvel huizers uit Europaevengeschikt als Groot-Britannië, Biitsch Columbia en de gematigde gedeelten van Afrika. „Ik zeg met volle overtuiging", zoo schreef de heer Johnston, „dat wij hier na dit aanleggen van den Uganda- spoorweg een uitnemend gebied zullen bezitten voor vestiging van blanken Zij zullen er een voortreffelijk gebied vinden tot ontplooiing van hun arbeids kracht. Over ontzaglijke uitgestrekt heden groeit de gutta-perchaboom, die thans grootei waarde heeft gekregen dan ooit te voren. Eveneens groeien op vele plaatsen in het w ld kolïieslrui- ken, schellakboomen en kostelijk tim merhout, vooral ook ebbenhout. Bij Mau strekken de bosschen zich uit tot dicht bij het station. Ook veel katoen en Indigo groeit er in 't wild en half wild". Daarom voorzag de heer J. dat dit land spoedig zich zelf zou kunnen bedruipen, en de kosten dekken van den spoorwegaanleg. Samenkomst van vorsten. De omstandigheid, dat koning Christiaan van Denemarken in den herfst van dit jaar zijn veertigjarig regeeringsjubileum viert, zal eene samenkomst van vorsten te Fiedens- borg in den loop dezer maand ten gevolge hebben. Van keizei Wilhelrn's komst is echter lolgens den corres pondent van de «Rhein Westfal. Ztg." te Kopenhagen nog niets bekend. Daar de Duitsche Keizer te Darmstadt een reeks van vorstelijke personen zal ontmoeten acht men 't niet waar schijnlijk, dat hij eerst nog naar Fredensborg zal gaan. Het Deensche Huis zal echter weldra op Fredens borg in bijzonder rijken getale ver tegenwoordigd zijn. Maandag j.l. is koning Christiaan er aangekomen en de prinsen zullen hem volgen. Slechts de kroonprins blijft voorloopig op Chai lottenlund, daar zijn jongste dochter, prinses Dagmar, ziek is. Koning Christiaan's eerste gast is prins George van Griekenland, de gouverneur-generaal van Kreta. Weldra arriveert het zusterpaar, de keizerin weduwe Maria Feodorowna van Rusland en koningin Alexandra van Engeland. Ook do Grieksche koningin wordt verwacht. Den 9en September zal koning Oscar den Deenschen vorst bezoeken, en van 16 tot 20 Septem ber vertoeven de czaar en de czarina op Fredensborg; vandaar begeven zij zich naar Darmstadt. Dan komt ook Edward VII. Eindelijk nog de Koningin weduwe van Italië, die haar komst tegen den lOen dezer maand heeft aangekondigd. In Amerika is men onvermoeid in het uitdenken van nieuwigheden. Prof. Morgan, van de universiteit te Kushin, betreurde zeer het groote aantal echtscheidingen die tegen woordig plaats hebben. Als oorzaak daarvan noemt deze geleerde de ou- wetenheid der vrouwen in liet door gronden van de karakters van haar ochtgenooten. Door een behoorlijke studie wil men de vrouwen nu deze moeilijke kunst leeren. Daar de mannen zeer gesteld zijn op een goeden maaltijd, zullen de vrouwen vooral worden onderwezen in de kookkunst, zoodat zij nimmer in de noodzakelijkheid zullen zijn den eclitvriend aangebrand voedsel voor te zetten Verder zal er college in de psychologie gegeven worden, opdat vooial de jonge meisjes goed de kunst leeren verstaan diep door te diingen Naar het Engelsch van HUGH CONWAY. «Als zich iemand te beklagen heelt, dan ben ik het toch wel," gaf zij ten antwoord, «Hoe kondt gij er toe komen, mij tegen mijn zin in de boot te houdenHiine laarsjes zijn geheel be dorven, ik was doorwaternat en vuil en moest thuis ook een opheldering voor den toestand, waarin ik verkeerde, verzinnen." «Maar stel u nu ook mijn schrik eens voor, toen gij daar zoo op eens in het water sprongt, en bedenk eens, hoe nameloos onnoozel ik se dert mezelven vind," hernam ik. «Desniettegen staande vergeef ik het u", liet ik er grootmoedig op volgen. «En ik vergeef u I" zeide Eleurette met ont roerde stem. Daarop drukten wij elkander de hand en het verbond van vriendschap tusschen ons was op nieuw bezegeld. Ik had thans bijna vier weken in Dalebury doorgebacht en was na rijp overleg de laatste dagen tot het besluit gekomen, een gedeelte van mijn vrijen tijd te gebruiken, om een kort bezoek aan het vasteland te brengen. Twee maanden wilde ik reizen, dan terugkeeren en een leven van vlijtigen arbeid beginnen. Dan, weinige dagen vóór mijne afreize hoorde ik, dat er in het huis op den hoek iemand ziek was. Ik dacht aan Eleurette, aan hare natte schoenen en kousen, en moet erkennen, dat ik daarbij zeer onaangenaam te moede was. Intusschen vernamen wij weldra, dat niet Fleurette, maar haar moeder de kranke was, en dat men Dokter Busch, die aan het andere einde van het stadje woonde, bij haar geroepen had. Ik wist, dat dit John ergeren en krenken zou, want hij en Dokter Busch waren niet de beste vrienden. Ik wist ook, dat John, indien hij in zijne betrekking als arts gehaald was, zelfs Fleurette, maar hoeveel te meer nog haar moeder, geheel onbevangen en zonder de minste verbittering zou behandeld hebben doeh daar over viel natuurlijk niets te zeggen en niet te strijden, want wij leven in een vrij land, waar ieder zijn arts naar believen kiezen kan. De ongesteldheid van Mrs Dorvaux duurde trouwens niet lang, en Fleurette vertoonde zich weldra weder op straat. Zij zag er bleek en zwak uit, waarschijnlijk had zij zich onge rust gemaakt, en had het waken en verplegen der zieke haar zeer aangegrepen. Toen ik haar voor de eerste maal wederzag, moest ik, daar mijn vacantietijd in Dalebury op een einde liep, haar tegelijk vaarwel zeggen. «Kan er dan niets van komen, Fleurette?" fluisterde ik, terwijl wij elkander ten afscheid de hand drukten. «Neen, nimmer nimmerantwoordde zij «Vaarwel vaarwel I" Arme John! Arme kleine Fleurette. Welk geheim staat er tusschen die beide menschen en hun geluk? Het werkelooze leven hartelijk moede keer de ik na twee maanden naar Engeland terug, en daar ik te gelijkertijd hoorde, dat er ergens een plaats van arts open was, welke uitzicht voor de toekomst bood, spoedde ik mij regel recht naar Dalebury om mijn broeder te raad plegen. Wij, John en ik, waren beiden slechte briefschijversdaardoor kwam het, dat ik uit het stadje, sedert ik het verlaten had, niets had gehoord, en toen ik langs het huis op den hoek kwam, zag ik tot verbazing, dat het leegstond. «Zij zijn vertrokken," gaf John op mijn driftige vraag ten antwoord. «Vertrokken! Waarheen?" vroeg ik verder. «Dat weet geen mensch," antwoordde John treurig. «Kort na je vertrek verbreidde zich het gerucht, dat zij van plan waren de plaats te verlaten, en de vorige maand zijn zij ver trokken." «En heeft zij geen woord geen boodschap voor je achter gelaten?" «Dit alleen," gaf John ten antwoord, terwijl hij een latafel opende, waarin hij een ver zameling van allerlei nette chirurgische in strumenten geborgen had. «Ik vond dit zekeren morgen op de bank van mijn rijtuig en ge loof, dat het van haar komt." Het was een enkele bloem. De steel was door gen blad papier gestoken, waarop met potlood het woordAdieu I" geschreven stond. Hoezeer mij deze mededeelingen ook be droefden, kon ik toch niet nalaten te glim lachen, toen John de bloem weder in de lade legde. Het lot van het roosje, dat in een dokters koets was neergelegd en nu tusschen oude lancetten, tangen en andere aangename in strumenten werd bewaard, scheen mij te on poëtisch toe. Weken, maanden, zelfs jaren verliepen, zonder dat ik weder iets van Fleurette hoorde. De bloem, welke zeker nog in dezelfde lade lag, was alles, wat van Johns roman was over gebleven. Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1