BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. in het karakter van haren verloofde. Wanneer wordt er een dergelijke universiteit voor de mannen opgericht? De Koningin en de Prins zijn voornemens van 14 tot 23 of 24 September in Den Haag te vei- blijven. Congres Middenstand. De commissie tot oprichting van he Nationaal Congres voor den Midden stand te Rotterdam heeft de leiding van het congres opgedragen aan den heer J. S. Meuwsen, voorzitter van den Ned. Bond van Vereenigingen voor den Handeldrijvenden Middenstand uit Amsterdam, die dus, behoudens goedkeuring door het congres, als algemeen voorzitter zal optreden. Als voorzitters der afdeelingen zullen optreden de heerendr. D. Bos A. den Held Jr., dr J. Nouwen en A. Plate. Als redenaars in de algemeene ver gaderingen zullen optreden de heeren W. Nieuwenhuizen te Nijmegen, dr. J. Nouwens te Heeswijk en A. S Talma te 's Gravenhage. Evenals op het internationaal con gres blijkt ook nu weder, dat in de laatste weken, welke het congres voorafgaan, het aantal adhaesie-betui- gers en leden van het congres sterk toeneemt, terwijl nagenoeg alle mid- densiands-vereenigingen hier te lande reeds zijn toegetreden en door afge vaardigden zich op het congres zullen doen vertegenwoordigen. In de Donderdagavond te Rotter dam gehouden comité-vergadering van het Nationaal Congres voorden Handel drijvenden Middelstand is verslag uitgebracht door de verschillende commissien. Mededeeling werd gedaan, dat door het overlijden der echtgenoote van den eere-voorzitter, den heer 's Jacob, burgermeester van Rotterdam, diens functie zal worden waargenomen door den loco burgemeester, den haar Hudig, die met het gemeentebestuur het Congres op Woensdag 9 Septem ber, te 7'/, uur precies, officieel ten Raadhuize zal ontvangen. Het aantal nieuw toegetreden con gresleden was gedurende do laatste dagen bijzonder groot, zoodat met recht door de verschillende commis- siën van orde enz, maatregelen zijn getrollen om bij de te verwachten groote opkomst ten congressie, alles goed van stapel te doen loopen. Nog enkele belangrijke rapporten zijn ter verzending gereed, waar bij over het crediet-vraagstuk van den heer Akkerhuijs; consumptie, coöpera tie van S. J. van Duinen snel en goed koop recht van mr. B. Denekamp; 't opdringen van onbestelde waren van mr. dr. L. Geelen en bescher ming van den intellectueelen eigen dom van J. II. Hage. Nog werd door den algemeenen secretaris medegedeeld, dat de heer M. H. G. T. Fiedeldij Dop, lid der Kamer van Koophandel te Amster dam, zich bereid verklaard heeft in de sluilii.gszitting een redevoering te houden, waarin een résumé van al het ten congresse verhandelde zal worden gegeven. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De overplaatsing van den heer M. Pott, Commies 2e klasse der Tele- graphie met postradicaal, van hier naar Amsterdam is ingetrokken, terwijl de heer J Molendijk, Commies der telegraphie 2e klasse, die met ingang van 7 September van Rotterdam naar bier zou worden overgeplaatst, tbans op dien datum naar Amsterdam wordt verplaatst. Mej. J. de Vries (Langegracht) is benoemd tot onderwijzeres aan een openbare school van Lager- en meer- uitgebreid Lager onderwijs te Viis- singen. De kapilien jhr. J. R. Rutgers van Rozenburg, van het Ie reg. veld artillerie, komt hier in garnizoen en wordt belast met het bevel over de batterij van den nieuwbenoemden majoor Boogaert. Tot onderwijzer aan school I te Wageningen is benoemd de heer Werner, alhier. In eene Woensdagavond gehou den en door slechts 17 leden van het Departement bijgewoonde vergadering van het «Nut" werden onder meer de subsidiën voor de Nuls-instellingen goedgekeurd als volgt: Fröbelschool f150 en dekking van het tekort ad 196.11', Huisvlijtschool f200, Toyn- bee-vereeniging f200, Ambachtsschool f 400, Volksbibliotheek f 130 benevens f 100 voor aankoop van boeken en f 100 voor het drukken van den cata logus, Industrieschool (twee maanden) f 100, beurzen voor onvermogende leerlingen der Ambachtsschool flOO. Men ziet dus, dat het »Nut" wel nut sticht. Aangaande de Fröbelschool en de Huisvlijtschool werd opgemerkt, dat deze in een overgangstoestand ver- keeren. Gelijk bekend, zullen zij later worden ondergebracht in het gebouw der Industrie- en Huishoudschool, waarvan de aanbesteding voor den bouw welhaast zal geschieden. Het onderwijs der Huisvlijtschool wordt thans door beter bezoldigde onder wijzeressen gegeven in de lokalen van «Ons Huis". In de commissie tot het nazien der rekening werden benoemd de heeren P. van der Mark, dr. Ph. H. Peyrot en P. J. Frederiks. Aangaande de Industrie-school werd meegedeeld, dat het wachten thans is op de ontwerp-Staalsbegrooling. Wordt het aangeviaagd Rijks-subsidie daarop uitgetrokken, dan hoopt het Bestuur reeds 1 October met den bouw te doen beginnen, opdat het gebouw voor de vorst onder dak zij. Dank werd gebracht aan de Provin ciale Staten van Utrecht en den Ge meenteraad van Amersfoort voorden verleenden financieelen steun en aan de twee particulieren die, door het schenken hunner Vorstelijke gift, de taak des Bestuurs zoozeer vei lichtten. Nog werd ter sprake gebracht het handelsonderwijs hier ter stede in verband met de opheffing der han delsklasse van de Burger-Avondschool en de reorganisatie van het Ilerhalings- onderwijs. Over dit onderwerp en andere uitgestelde punten van den beschiij- vingsbiief zal in een eerlang te beleg gen en naar algemeen werd gehoopt beter bezochte vergade ring nader worden gesproken. De heer J. P. A. Te Boekhorst, voorzitter van den Nederlandschen Bakkersgezellenbond zal Zondag 6 Sept. a s. des middags te 12 uur in het gebouw ode Toekomst" alhier in eene voor ieder toegankelijke vergade ring spreken overHet voor-ontwerp van wet op arbeids- en rusttijden, alsmede het verbod van nacht-arbeid in het ontwerp opgenomen. Aan het postkantoor alhier en de, daaronder ressorteerende, hulp kantoren werd gedurende de maand Augustus 1903 in de Rijkspostspaar bank ingelegd f26366 92' en terug betaald f25398.24. Het laatste, door het kantoor uit gegeven, boekje draagt het nummer 10101. Gisteren werd op het terrein ode Vlasakkers" de zoogenaamde doktersmanoeuvre gehouden. Ondersteld werd een aanval op oden Stompert" waarbij heel wat dooden en gewonden vallen moesten. Zij die daarvoor moesten fungeeren waren daarvan vooraf in kennis ge steld en van een kaartje voorzien waarop den aard der wond was aan gegeven. De leiding der werkzaam heden van het geneeskundig personeel was opgedragen aan den dir. olT. v. gez. 2e kl. A. A. J Quanjer. De generaal-inspecteur van de infanterie en die van den geneeskundigen dienst woonden de oefening bij, die ook heel wat belangstellende toeschou wers naar het terrein had gelokt. Z. Ex. de luitenant-generaal inspecteur der infanterie arriveerde gisterenavond hier ter stede en nam zijn intrek in het hötel te Oud-Leusden. Z. Ex. zal heden een kadermanoeuvre van de hoofdofficieren en eenige kapi teins van het 5e reg. inf. bijwonen en daarna weer naar den Haag ver trekken. In de j.l. Donderdagavond ge houden vergadering der vereeniging «Handel en Nijverheid" werd door den voorzitter, den heer van Duinen het rapport voorgelezen door hem opge maakt, naar aanleiding van het bij de H. IJ. S. M. bestaande plan om eene groote onderlinge verbruiksvereeniging op te richten. Dit van ernstige studie getuigende rapport betoogt, dat de oprichting eener dergelijke vereeniging een ramp zal blijken voor de handel drijvende middenstand. Zes nieuwe leden werden aange nomen, zoodat hun aantal nu reeds 142 bedraagt. Jammer maar, dat de meesten bij de vergaderingen schitte ren door afwezigheid. Een in de vorige vergadering gedaan voorstelhet daarheen te leiden dat van vreemde kooplui, hooger markt- geld wordt geheven, werd door den voorsteller ingetrokken. Medegedeeld werd, dat de heer van Hoogstraten, die lot dusverre geheel belangeloos de lessen aan den handels cursus gaf, zulks voortaan uit gebrek aan beschikbaren tijd niet meer zal kunnen. Het bestuur stelde nu voor en werd gemachtigd bij het gemeente bestuur aan te dringen, dat bij de wijziging van het herhalingsonderwijs zooveel mogelijk met de belangen van liet handelsonderwijs zal worden reke ning gehouden. Bij de aanbesteding van foura- ges ten behoeve van het garnizoen alhier was van de 5 inschrijvers de firma H. Gerritsen laagste en wel: voor hooi f 0.45, voor stroo f 0.32, voor binnenl. haver f 0.78 en voor buitenl. haverf0.75, alles per 10 K.G. Behoudens nadere goedkeuring is de levering gegund. Bij de Woensdag gehouden aanbesteding van turfstrooisel alhier ten behoeve van 't garnizoen is inge schreven als volgt: Maatschappij Ter- windt Arndsveen te Millingen bij, Nijmegen, 8,5 cent; A. Steeg, te Blerik, 10.2 centH. Mulders en Co., te Meppel, 9 4 cent; P. H. M Put man, van hier, 9.9 cent, en Gebr. Minke, te Dedemsvaart, 9.1 cent, alles per 10 K. Bij de gisteren ten raadhuize ge houden publieke aanbesteding van. 1. Het leveren en plaatsen van een dukdalf, het herstellen van twee duk dalven en van het onderstel van de vuurbaak, alles aan den westeroever van den Eemmond nabij den Vuur baak, werd ingeschreven door: J. van Harpen, voor f 989 ;C. Schoon- boom, voor f 1150; G. Wassink, voor 625; C. Ruitenberg, voor f 793allen te Amersfoort; F. Pommer, te Hoog land, voor f 697J. Pornmer, te Hoog land, voor f695; W. Haren, te Eemnes, voor f 843.43. 2. Het vernieuwen van 52 M'. werf- muur van den Weverssingel en van 14 M\ Werfmuur aan tie Langegracht bij de Elleboogsteeg, ingeschreven door T. van Daal, voor f1490; T. W. Bonte, voor f1310: T. van Hoogevest, voor f2270; J. van Kealen, voor 1067 B. Wildeman, voor f1175C. Ruiten berg, voor f1388; A Michels, voor 1399; A. van den Brink, voor f1275; J. van Harpen, voor f 1268, allen te Amersfoort. 3. Het bestraten van een gedeelte van de Varkensmarkt met Ben-Ahin- keien, ingeschreven door Th. W. Bonte, voor f I960; J. van den Berg. voor f 1999; G. Wassing, voor f2080; A. Michels. voor f 1979; J van Harpen, voor f1998, allen te Amersfoort. 4. De levering van 150 stère ge wassen riviergrint ingeschreven door: E. Veenernan, te Baarn, voor f 297% per stère; Th. W. Bonte, voor f417; W. H. Rimmel, voor f 3.10 per stère: E. van den Hoek, voor f450, allen te Amersfoort. De gunning van al deze werken en leveringen is aangehouden. Aiuersfoortsche tram. Opbrengst Betalende Totaal p. dag en p. passagiers, opbrengst. Kilometer. Aug. 1903 8999 1774.32 f13 80 Aug. 1902 7097 - 652 39 -1169 Verschil 1902 I 12L93 f2.17 en dit hoewel het weder in de afge- loopen maand voor de tram ongunstig was in tegenstelling met Aug. 1902 Het publiek wordt beleefd en drin gend verzocht ten behoeve der con trole de van de tramconducteuis ont vangen kaartjes en contramerken te bewaren totdat zij het rijtuig hebben verlalen en daarna te vernietigen. Da Administrateur, A. J. KRIEGER. Scherpenzeel. Tot hoofd der mpt December a. s. te openen Chr. school is benoemd den heer Weenink thans in gelijke betrekking werkzaam te Zwartebroek bij Voorthuizen. Naar wij vernemen heeft de Heer W. de benoeming aangenomen. Ecu zwarte ooievaar. Op Texel houdt zich op een zwarte ooievaar (Ciconia nigra), die als een zeldzaamheid voor ons land geldt. Ook vroeger werd hier een exemplaar dezer vogelsoort geschoten, dat een plaatsje in «Fauna Neerlandicae" van Artis heeft gekregen. Millionaire kunnen ook zorgen hebben. Zoo is het bijvoorbeeld gesteld met den Amerikaan Mr. Carnegie, de man die aan het llaagsch Ai bitrage Hof een passend verblijf wil bezorgen. Carnegie kan zijn geld niet aan. Want hoeveel hij ook weggeeft en hoe groot en talrijk de stichtingen ook zijn, die hij in 't leven roept, hij wordt voortdurend rijker. Hij moet nu aan Engeland zoo ongeveer 52 mill, gulden hebben cadeau gegeven, terwijl het cijfer van de Vereenigde Stalen niet minder dan 165 millioen bedraagt. Met't geen hij nog meer hier en daar heeft ge geven kleinigheden van 1 of 2 mill.! komt men tot een uitgaaf van 225 mill. Dit ontzettende cijfer is nog niet eens 't bedrag wat hij in vier jaar heeft verdiend. Zijn inkomen wordt geschat op 627> mill, gulden per jaar, dat is dus per dag circa f170.000. Als men Mr. Carnegie niet een goed plan aan de hand doet om 't overvloedig geld te besteden, loopt hij, trots zijn gulheid, nog altijd ge vaar dat hij als millionair sterft. Als hij eens een prijsvraag mocht uitschrijven, l wij leien wij echter niet of hem zullen de noodige plannen wel aan de hand worden gedaan Loterijzaak te Sneek. Voor het gerechtshof te Leeuwarden heeft, Donderdag in hooger beroep terechtgestaan Johannes G. Helling, oud 38 jaar, makelaar te Buiksloot, thans in hechtenis, die door de recht bank te Leeuwarden wegens valsch- heid in geschrifte (de bekende loterijzwendel te Sneek op 10 Juni j.l.) is veroordeeld tot 3 jaar gevange nisstraf. Er zijn nog drie getuigen gehoord, waarvan één a décharge, die echter weinig nieuw licht in de zaak aan brachten. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger mr. B. van Loon, vorderde ontslag van rechstver- volging, subsidiair een lichtere straf. Uitspraak 10 September a s. Een griezelige vondst. Gistermiddag weid bij het schoon maken van den zolder bij den con- liseur Lak te Weesp. door een der huisgenooten in een kast gevonden een koffertje (blijkbaar nieuw), waarin zich na opening bleek te bevinden een in verregaanden staat van ont binding verkeerend kinderlijkje, dat volgens geneeskundigen schouw reeds eenige jaren daarin aanwezig moet zijn geweest. Blijkbaar is de kast in de laatste jaren niet schoongemaakt Te 's Hertogenbosch gaan stem men op om tor nagedachtenis van wijlen Z. M. Koning Willem III, den waternoodbeld, een standbeeld op te richten. Een verstrooid rechter. De te Weenen verschijnende «Zeit" verhaalt het volgende amusante voor val. Voor een rechter verscheen een aanklager; de man begon uit te leg gen hoe de beklaagde hem voort durend afgezet, bedrogen en bestolen had. Hij eindigde met te verhalen hoe het dezen slimmen vogel ten slotte zelfs gelukt was hem het gouden horloge afhandig te maken, dat hij van zijn vader had geërfd. «Ziet u, edelachtbare", eindigde hij, «dat deed de maat overloopen. Ik diende toen mijn aanklacht in." Wie beschiijft de verbazing en de hilariteit van het publiek, toen de rechter kalm en ernstig vroeg: «Hoe groot was die maat wel Eene vergissing. Een Engelsche toerist komt in een Fransche restauratie. «Kellner, ik zou graag wat padde stoelen (muschrooms) hebben." De kellner, die maar weinig Engelsch kon, verstond het woord «Mushrooms" niet. «Ik versta u niet, meneer." «Mushrooms," mushrooms," schieeuwde de Engelschman, dat is toch eenvoudig genoeg." Maar de kellner haalde de schou ders op. De Engelschman nam nu een voor hem liggende courant en teekende er een paddestoel op. «O, meneer!" riep de kellner, «had u dat maar dadelijk gedaan. Nu be- giijp ik u" En hij vloog heen en kwam binnen een paar minuten terugmot een parapluie. De leiding van het Gemengd Dubbel Kwartet, bestaande uit: de Dames F. van IJzeren, A. van Otter- beek Rastiaans, Ph. Lignac, A. Willing en de Heeren A. v. d. Stap Fr. Andreoli, Jos. v. d. Kun, J. ten Hagen, is opgedragen aan den Heer J. G. van Meel. M. de R. Naar aanleiding van het inge zonden stuk in uw geacht blad van Woensdag deelen ondergeteeken- den, ter voorkoming van misverstand, wat reeds is geschied, mede, dat de inzender B. S. Förster, woont Kortegracht en niet Utrechtschestraat. U beleefd onzen dank betuigende voor de verleende plaatsruimte. Hoogachend, N. en J. FÖRSTER. Amersfoort 4/9 '03. BIRGEI<I.IJK£ STAJiDEJi. Amersfoort. van 27 Augustus tot en met 3 September' GeborenJan Hendrik, z. van H. van Ee en J. Ouwerkerk. Johannes, z. van J. Schreuder en «t. A. M. de Rooij. Antonia Maria, d. van W. van Gemert en T. Teunissen. Petronella, d. van J. Maas en A. Hagenbeuk. Matthijs, z. van M. Staal en C. van Kleef. Albertus z. van G. Zwart en N. van Dusschoten. Lambertus Fredericus. z. van P. A. van der Veer en J. J. E. de Greef. Johannes Adrianus, z van T. van Daal en J. E. Kraan. Jacob, z. van K. Appel en T. Oud. Leendert, z. van C. Christ en B. J. van Diermen. Jacoba, d. van S, Volp en K. Kroes. Johanna Maria, d. van J. van Schalkwijk en S. Spijker. Arie, z. van A. de Wijs. Gysbertha, d. van E. van 't Hoog en J. van 't Boveneind. Izak, z. van H. Hilversum en A. Roodveldt. Gijs- bertus Adrianus, z. van E. B. M. Kaspers en R. van den Berg- Ondertrouwd: H. van den Berg en J. Barbie. Gehuwd E. van de Pol en A. Polman. Overleden: Jacobus Johannes Vervark, 7i j. wedr. van N. Pronk. Jacobus Wilhelmus van Diest, 54 j. echtg. van J. Tuithof. Jacobus Tondeur, 69 j. wedr. van J. van Goor- Peel van den Tweel, 50 j. ongeh. Peter de Groot, 57 j. echtg. van M. J. Heunks. Evert van Eldert, 6 m. Grietje van Kommer, 12 m. Christina Gerarda Koeslag, 4 m. Arie van Korlaar, 6 m. Leusden. Overleden: 28 Aug. Willem van den Eshof 64 j. echtg. van Affida Westerbeek. 29 Aug. Gerritje van Rootselaar. oud 65 j. echtg. van Gijsbert van 'tNet. Woudenberg. Geboren: 31 Aug. Gijsbertus, z. van Comelis van der Horst en Gijsje van den Berg. Gehuwd: 3 Sept, Gerrit van de Vlierd, 30 j. en Petronella van Ginkel, 25 j. RECLAMES. Eene inartelanr van negen maanden. De Heer A. M. Burbach Jzn. brievenbesteller, wonende te Diesen bij Zwolle heeft eene ern stige ziekte gehad n. 1. de influenza. Hij is thans hersteld Hij heeft veel geleden tenge volge der influenza eep^ verarming van het bloed. Met ons te veptforloven zijne genezing te publineeren verkregen door 4e Pink Pillen, veroorlooft hij one een les Ie £even aan al de personen die Jrieh in den treumgen toestand bevinden waar jt\\. hij op zoo'n gelukkige wijze geraakt is. i lk heb, zo4 verklaart hij onf, de influenza gehad en dli gevolgen zijn niét uitgebleven want gedurende 9 maanden h/b ik gelijk een martelaar efeledcn. Geen eetlust, slechte spijs vertering, ileken in de zijdeykortademig dui- zelighedeqj slapeloosheid, veel last van koude ziehier in eenige woorden het verhaal van mijn lijdfn. Dat alles maakte mij lusteloos en wat ik cpk al beproetde jalles was te vergeefs. Een mipier kennissen Jnij in dien toestand ziende ipaddc mij aap de Tink Pillen eens te probeerqn en werkelijk zijne raadgeving was goud waard. In korten tijd gevoelde ik de heilzame uitwerking dezer pillen op mijn gestel, van lieverlede bekwam mijn krachten terug en verijcht met lust mijn werk. Het geval van den Heer Burbach is dal van al de personen die de) influenza gehad hebben. Deze ziekte gelijk ondere epidemische ziekten, tijphus koorts bijvoorbeeld, laten noodlottige gevol gen naAich. Het lichaamsgestel is zocdanig beproef# dat het al» buiten gebruik is. Om hetzelvS in bewegin/ te Stellen is er een ge neesmiddel noodigjuat ee&i groote invloed op het bloei uitoefeiUr en op Bet zenuwstelsel, Het geneesmiddel is /éheel aajpgewezeu, men kan zelfs zegg%djjrhet eenijf is: het zijn de Pink Pillen, die eveneens genoten: bloedarmoede, bleekzucht, neurasthenie,; algemeen zwakte, maagkwalen, rheumaliek, Itevolgen van licha melijke en geesteljjke cwerpanning, schele hooidpijn, zenuwpijn, heufiicht. Als men deze ziekten* bij hun aanvangsaantast vindt men nog eenige kracht in hetfflichaam en het is veel gemakkelijker de zi&te te genezen ais wanneer hij de verwoestlgen eener epide mische ziekte zooals de inlpenza heeft door staan die hem van alle hul'bronnen ontboot heeft. Prijs f 1.75 de doos; f9.Apr Gdoozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steigim 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederldfcl en Apotheken. Franco toezending tegen postnvel. Ook echt verkrijgbaar voor lAmersfoort eiy omstreken bij A. VAN DE WEfe, drogisL^fl A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hifvewiwi^

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2