NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht, No. ll\. Woensdag 16 September 1903 Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. FEUILLETON. FLEURETTE. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLansestraat 77. Teleplioomio. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Met heel veel geestdrift zijn H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden Maandagavond bij hunne komst in de Residentie ont vangen. Het ruime plein voor het stations gebouw der Hollandsche Spoor, van 't welk de vaderlandsche vlag wapperde, was ingenomen door eene enorme menschenmenigte, welke zich voort plantte langs den Stationsweg en alle straten van het centrum der stad want het Koninklijk Echtpaar reed ditmaal door Wagenstraten, Veene- straat, Hoogstraat en Noordeinde naar het Koninklijk Paleis. Precies op tijd 6,52 minuten stads- tijd was de trein aangekomen. In het salon der schitterend verlichte konink lijke trein zit H. M. aan het venster, gekleed in een langen beige kleurigen mantel, terwijl de Prins aan Haar zijde stond, in burgerkleeding. Ter ontvangst van H. M. en den Prins waren, voor den ingang van het koninklijk paviljoen aanwezig de Gouverneur der Residentie, genei aal Van Ermel Soberer, de burgemeester der Hofstad, Baron van Harinxma thoe Slooten en Harer Majesteits stalmeester Baion Bentinck, die dus geheel hersteld bleek van zijne ziekte. Nadat de Vorstelijke personen zich eenige oogenblikken rnet deze heeren hadden onderhouden, bestegen zij het onder dn porte-cochére van liet paviljoen wachtende geopende gala rijtuig, langs welks portieren zich onmiddellijk plaatsten, te paard ge zeten, Harer Majesteits adjudant, luitenant-kolonel Baron Van Tuyll van Serooskerken ter rechter- en Hs. Ms. ordonnance oflicier. Ie luitenant jhr. H. A. van Reijgersberg Versluis, ter linkerzijde. Een donderend hoera steeg op uit de menigte. Het was wel reeds vrij duister buiten, maar men kon het Koninklijk Echtpaar toch goed waar nemen. En overal langs den weg hetzelfde geestdiiftige welkomstge- juicli, door Koningin en Prins harte lijk beantwoord met buigingen. In de Wagenstraat, waar enkele vlaggen waren ontplooid, werd zelfs aan een der huizen bengaalsch licht ontstoken. Vóór, het Paleis en in de omgeving stonden de trouwe Hagenaars weer in grooten getale op post om het Koninklijk Paar hartelijk te verwel komen. Vooral naast het Ruiterstandbeeld, aan beide zijden, stond een dichte menschenmassa, die al maar aangroeide en een luid, spontaan gejubel aanhief toen Koningin en Prins even over zevenen aankwamen, vriendelijk groe tende tegen de juichende en wuivende menigte. Nog eens klonk er een ferm, lang aangehouden hoera-geroep, toen het Vorstelijk Paar aan den wensch van het pubhek voldeed en voor een der vensters van liet Paleis verscheen, waarvan dadelijk na aankomst van de Koningin en den Prins de standaard werd geheschen. Telegr Het Koninklijk Echtpaar keert na het bezoek aan Mecklenburg in het begin van November op het Loo terug. De Erfgraaf en de Erfgravin van Erbach maken bijna dagelijks rijtoertjes door de gemeenten Baarn en Soest. Gisternamiddag maakten Zij met H. M. de Koningin-Moederen hun oudste dochtertje weer een rijtoer door Baarn en langs de Eern. Do navolgende Troonrede werd door H M. de Koningin gisteren in de Vereenigde Zitting der Staten- Generaal uitgesproken Mijne Heeren. Het is mij aangenaam in Uw midden te verschijnen, ten einde de nieuwe zitting der Slaten-Generaal te openen. Onze betrekkingen met het buiten land bleven zich kenmerken door het gewenschte, zeer vriendschappelijke kat ak ter Zee- en landmacht kweten zich hier te lande en in de gewesten over zee op lofwaardige wijze van hare roepin Vooral toen een misdadige woeling tegelijk het openbaar gezag en de maatschappelijke levensbeweging be dreigde, bleek, hoe vast het vaderland op zijn weermacht rekenen kan. Aan vloot en leger en niet minder aan hel korps burgerlijke ambtenaren betuig ik voor de destijds betoonde veerkracht en toewijding mijnen dank De bronnen van onze welvaart vloei den in menig opzicht op niet onbe vredigende wijze. Wel hield de nijver heid zich niet dan met moeite op de bereikte hoogte staande, maar de land bouw ging ten deele vooruit, de handel was niet onbelangrijk, en liet scheep vaartverkeer kon zich herstellen van zijn achteruitgang in het vorige jaar. Op liet gebied van den arbeid bleef de stoornis in den geregeiden gang niet zonder nadeeligo gevolgen. Tuch doet de nuchterheid van geest, die zich in de dagen van spanning bij het overgroote deel onzer werklieden openbaarde, hope koesteren voor een gezonden voortgang van de arbeiders beweging, tot wier welslagen ik door voortgezette, sociale wetgeving wensch mede te wei ken. De pacificatie van het noordelijk gedeelte van Sumatra vorderde dit jaar op hoogst belangrijke wijze. Het verzet in het landschap van Korintji weid gebroken. De tegenspoed, waarmede de in- landsche bevolking op Java te wor stelen had, bleef, hoezeer getemperd, toch voor een deel nog in die mate aanhouden, dal herhaaldelijk steun ven regeeringswege onmisbaar bleek. In Suriname is meer dan tot dusver op de opbeuring van landbouw en nijverheid de aandacht gevestigd. In de kolonie Curagou kon door gouverneinentshulp voorzien worden in de schaarsto van voedingsmiddelen, Behalve reeds ten vorigen jare door mij aangekondigde wetsvoordrachten, waarvan de indiening door de ge beurtenissen van het voojjaar ver traagd werd, is het mijn voornemen in dit zittingjaar nog andere ontwer pen van wet in gereedheid te doen brengen. Ik wensch uwe medewerking in te roepen om de uilkeering van rijks wege, zoo aan het openbaar als aan het bijzonder lager onderwijs, nader te regelen do viering van den we- kelijkschen i ustdag beter tot haar recht te doen komen den openbaren verkoop van sterken drank aan meer doeltrellende bepalingen te onder werpen; het stelsel van verzekering uit ie breiden tot de ongevallen btj de zeevisscherij en tot de gevallet van ziekte en de verontreiniging van openbare wateren tegen te gaan Eene regeling ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom en een her ziening van de armenwet zijn in voorbereiding. Wetsontwerpen zullen u worden aangeboden lot regeling van de ad ministratieve rechtspraak tot wijzi- ing en aanvulling van het wetboek van strafrechtalsmede tot aanvulling van artikel 342 van het burgerlijk wetboek. Voorstellen van wet znllen U wor den voorgelegd tot herziening van het tanef van invoerrechten tot re geling van het octrooiwezen en tot bevordering van de zoetwatervisschei ij Een wetsvoordracht zal worden in gediend om de verhouding lusschen het burgerlijk en militair gezag nader te bepalen. Voor de nieuwe bewapening van de bereden artillerie zal ik u een voorstel doen toekomen. De ver van gunstige stand der Indische geldmiddelen noopt tot zeer omzichtig beleidter afdoende ver betering zal de hulp van het moeder land niet kunnen worden gemist. Maatregelen zijn in overweging, ww-- d 7i oJo c> door langdutige droogte veroorzaakt. strekkende om aan den inlandschen| landbouw op Java dutnzaam een meer bevredigde uitkomst te verzekeren. De voorgenomen decentralisatie van hot bestuur in Nederlandsch-Indië zal, naar ik vertrouw, aan de be- haitiging van de plaatselijke en alge meene belangen ten goede komen. Voorstellen zullen worden aange boden tot wijziging van een tweetal artikelen in liet legeeringsieglement voor Nederlandsch-Indië teneinde een verbeterde rechtsbedeeling en het scheppen van een meer gewenschtén rechtstoestand voor de inlandsche Christenen mogelijk te maken. Voor deze veelomvattende taak reken ik, mijne heeren, op uw steeds gebleken toewijding aan tie belangen van het volk, dat gij vertegenwoordigt. Doe de Almachtigs God Zijn zegen op uwe werkzaamheden iusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Genei aal te zijn geopend. Stnten-Gciicrnnl. Zaterdag is de zitting der Staten- Generaal met liet gebruikelijke cere monieel gesloten door den minister A. Kuyper met de volgende rede Mijne Heeren H. M de Koningin droeg mij de vereerende taak op, deze zitting der Staten-Generaal in haren naam te komen sluiten. Dank zij uwe mede werking, erlangde in dit zittingsjaar meer dan ééne regeling, takende onze betrekkingen met het buitenland, wettelijke bekrachtiging. Met. België tot verbeteiing van het kanaal Gent Terneuzen. Met Venezuela omtrent uitstaande vorderingen, met Groot- Brittannië betreffende een belang van den visschersstand, met onderschei dene Mogendheden gezamenlijk èn inzake internationale regeling van onderwerpen van privaatrecht én inzake de suikerbelasting, terwijl in verband met laatstbedoelde conventie de suikeraccijns nader geregeld weid. De vaststelling van een Wetboek van Militair Strafrecht en van de Wet op de Krijgstucht kwam tot Naar het Engelsch tan HUGH CONWAY. 10 Zij vertelde mij, hoe zij nooit de hoop hadden opgegeven en dikwijls langen tijd van dag tot dag een verandering ten goede had verwacht, tot dan een enkel uur alles weêr vernietigde, evenals een langen zorgvuldig verpleegde bloem in een enkel oogenblik met ruwen voet ver treden. Op elke wederinstorting was even zoo regelmatig berouw; hard zelfverwijt, schaam te en belofte van verbetering gevolgd en langs dien weg in Fleurette gedurig de hoop verlevendigd en deze hield een wijle stand tot zij weldra even onbarmhartig weder geknakt werd. In dezen treurigen kringloop waren de jaren vervlogen en dit zeide Fleurette niet, maar ik wist het voortdurend had de lief de en de zorg der dochter de zwakheid der moeder voor de oogen der wereld weten te verbergen. De last was zwaar voor het jonge meisje. Ter wille van hare moeder had zij er van af gezien, Johns vrouw te worden. Zij kon haar moeder niet aan zichzelve over laten en den ondergang prijs geven, maar evenmin wilde zij John schade berokkenen, wat naar zij vreesde, zeker het geval zou zijn, als het bekend werd, dat zijne, bij hem in wonende moeder aan den drank verslaafd was en ik, die de menschen in Dalebury en hunne vooroordeelen kende, moest haar eenvoudig gelijk gegeven. •En waarom verliet gij Dalebury?" vroeg ik, toen Fleurette haar verhaal geëindigd had. «Mama werd dddr weder eens ziek zoo ziek, dat ik om den dokter moest zenden, en daar ik niet wilde, dat Dokter Penn de waarheid vernam, liet ik in diens plaats Dokter Busch roepen. En daarop gingen wij naar Londen", vervolgde zij. «Londen is zoo groot, en ik meende, dat wij hier in de menigte op zouden gaan. Hoe dikwijls herhalen zich diedie aanvallen bij uw mama? vroeg ik verder. «Soms in maanden niet, soms binnen de veertien dagen," gaf Fleurette ten antwoord. "Denkt gij niet, dat het gebrek opgeheven, dat zij genezen zou kunnen worden Deze keer had zij zich langen tijd zoo goed gehouden, en indien ik niet was uitgegaan, zou ook thans niet geschied zijD, wat is geschied. Onze goede oude dienstmaagd is vóór eenige maanden gestorven, en ik kon het niet van me verkrijgen, aan de nieuwe het geheim toe te vertrouwen, anders zou zij het wel hebben kunnen voorkomen. Denkt gij, dat mama te genezen zou zijn?" Ik schudde het hoofd, want ik wist maar al te goed, dat wanneer vrouwen van den leeftijd van Mrs. Dorvant aan dien periodiek wederkeerenden, onweerstaanbaren trek naar prikkelende dranken verslaafd raken, de zaak hopeloos is. Zendelingen, geestelijken en menschenvrienden vertellen wel is waar her haaldelijk geschiedenissen van dergelijke won derbare reddingen de arts, die de treurige waarheid kent weet het beter. Ik was door het besef, dat het leven van het jonge meisje zoo werd opgeofferd, zoo ontsteld, dat ik, indien ik mijne eigenlijke meening had uitgesproken, zou gezegd hebben: «Zorg er voor, dat de brandewijnflesch altijd vol en altijd bij de hand is, opdat. Maar neen, zoo hard kon ik niet tegen Fleurettes moeder zijn. Zij moest toch hare goede eigenschappen hebben, anders zou de dochter haar niet zoo innig hebben liefgehad. Tot hiertoe hadden wij nog niet van John gesproken thans kwam hij aan de beurt. »Ik schrijf vandaag nog aan mijn broeder," zeide ik. «Wat zal ik hem mededeeleu?" «Wat gij hem zult mededeelen? Gij hebt me beloofd, mijn geheim te bewaren." «Dan zal ik hem ten minste schrijven, dat ik u gevonden heb, en al het andere aan hem- zelven overlaten." «O, wat ik u bidden mag, roep hem niet hierheen!" Smeekte het jonge meisje. «Ik zou het niet kunnen verdragen, hem te zien, en wellicht liet zij er met hokkende stem opvolgen, «wellicht is het hem volmaakt onverschillig, weder iets omtrent mij te ver nemen." O, Fleurette! In weerwil van alles zijtuok gij in zeker opzicht eenvoudig een zwakke vrouw Den volgenden dag nam ik korten tijd ver lof en vertrok naar Dalebury om John mijn nieuws mede te deelen. In het algemeen kon ik hem maar weinig vertellen. Ik had mijn eerewoord gegeven, dat ik het geheim van het jonge meisje zou bewaren, en dientengevolge kon ik mijn broeder alleen mededeelen, dat ik haar had gevonden, dat zij nog altijd even betooverend schoon als vroe ger was, en hem nog altijd beminde. Ik kon er verder nog bijvoegen, dat ik thans de oor zaak van hare weigeriug wist en het gewicht ervan moest erkennen, alsmede dat het bezwaar, dat hunne vereeniging in den weg stond, vermoedelijk eerst na velen jaren zou opge heven worden. /Stol volgt.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1