WARME/BADEN. BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Advertentiën. BEKENDMAKING. afdoening. In de traktementsregeling der rechterlijke ambtenaren werd eene wenschelijk gebleken gedeeltelijke wijziging aangebracht. De totstand koming van de Beroepswet maakte de algeheele inwerkingtreding van de Ongevallenwet in den aanvang van dit kalenderjaar mogelijk. De Arbeids wet onderging een noodzakelijk ge bleken wijziging Voor de klerken en beambten der Ministrieele Depar tementen werd eene regeling der jaarwedden met periodieke verhooging mogelijk gemaakt. De uitsluitende bevoegdheid tot het opsporen van delfstoden werd, onder beperking van duur en gebied, aan den Staat vooi behouden. Voortgaande uitbreiding van het net onzer tram wegen werd bevorderd. Uil de Indische Comptabiliteitswet werden de artikelen gelicht, rakende de bijdrage aan 's Rijk middelen. Aanvulling van het Regeeiing- reglement voor Nederlandsch Indië ontsloot den weg tot decentralisatie van het bestuur Sabang werd in het geregeld stoomvaartverkeer met Europa opgenomen en uitbreiding van den stoomtramdienst op Atjeh be vorderd. Ten behoeve van Suriname werd de aanleg van een spoorweg in de richting van het Lawagebied en de exploratie van dit gebied door de wet verzekerd. Afzonderlijke vermelding vinde ten slotte de goedkeuring, door U ver leend aan drie welonswerpen, tot wel ker indiening een bedenkelijke stoor nis liet publieke leven aanleiding gaf. D entengevolge werd eene wijziging en aanvulling in het Wetboek van Strafrecht aangebracht, de oprichting van eene spoorwogbrigade mogelijk gemaakt en een onderzoek van Regee- ringswege gelast naar den toestand van het personeel bij onze spoorweg maatschappijen. Voor uwe medewerking hiertoe, gelijk voor uwe algemeene toewijding aan 's lands belangen, heb ik de eer, Mijne Heeren, U namens Hare Majes teit de Koningin dank te zeggen. In naam der Koningin verklaar ik deze zitting van de Staten Generaal te zijn gesloten. Gruwelen in het Oosten. De »Standard« verneemt uit Athene, dat de Helleensche consuls in Macedo nië uitvoerige verslagen zenden van den allertreurigsten toestand in het binnenland. Tengevolge van de ver schillende gevechten en schermutse lingen tusschen Turkscheen Bulgaar- sche troepen is overal de oogst ver nield. Alom geeft men zich over aan de schandelijkste daden van gruwelen van plundering. De heer Ralli, de voorzit ter van den ministerraad, zal over den droevigen toestand van de Griek- sche bewoners bij de mogendheden zijn beklag doen. De leiders der cen trale Macedonische organisatie hebben (naar de «Köln. Ztg.« uit Sofia ver neemt) aan de vertegenwoordiging van de groote mogendheden eene memorie overgelegd. In dit stuk wordt verklaard, dat bijaldien Turkije voort gaat met het uitioeien der Bulgaren, de insurgenten op de Muzelmansche inwoners wraak zullen nemen. Nog maals wordt gezegd, dat de geheele verantwoordelijkheid op de groote mogendheden neerkomt. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Bij den heer M. R. N. Ooster veen aan de Langestraat, is een post duif komen binnenvliegen. Het diertje, dat oververmoeid was, is gemerkt«Rotterdamsche Postduiven- vereeniging Prins Hendiik. Broed 190 (2 of 3, onleesbaar). Ter vervanging van den tot surnumerair bij de Posterijen en Telegraphie bevorderden klerk bij die dienstvakken den heer Theod Kuiper wordt op 1 October werkzaam gesteld aan het Post- en Telegraafkantoor alhier de klerk 2e klasse D. Jonker, thans te Harderwijk. Door S. v. Angeren, hoefsmid alhier, zijn op de tentoonstelling te Winterswijk twee eerste prijzen, een verguld zilveren en een zilveren medaille behaalde bij den wedstrijd in hoefbeslag, de tweede voor de inzending van hoefijzers. De weg-wedslrijd Amsterdam Arn hem v. v., uitgeschreven door de A. C. «de Bataaf" wordt waarschijnlijk a.s. Zondag verreden, alleen voor amateurs. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het 5e 'reg. inf. tot 2en luitenant de sergeanten J. H. Sanne, J. Govers, P. J. F. Ophof, G. G. Zonnevijlle en Van Blarkom. Tot 2e luit.-kwartiermeester de sergeant H. M. M. Bulïart, van het 4e reg. inf. In de Zaterdagavond onden voor zitting van den heer J. Ger. Kleber gehouden openbare vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken deelde de Voorzitter mee, dat waren ingekomen van het Gemeentebestuur de goedgekeurde rekening der Kamer over 1902 voor notificatie; van het Centraal-bureau voor de Statistiek het 2de nummer van het Tijdschrift en de Jaarcijfers van de Koloniën over 1901, benevens het Jaarverslag der H. IJ S. M. over 1902 zullen circulee- ren onder de leden en later ter lezing voorleggen; van het Departement van Waterstraal de statistiek der binnen- schipperij over 1902 als voren; dankbetuigingen van verschillende ver- eenigingen voor het Jaarverslag der Kamer over 1902 voor kennisge ving; een missive der Kamer te Wage- ningen, houdende verzoek om adhtesie van haar adres aan den Minister van Financiën over den tabaksinvoer aangenomen voor kennisgeving omdat de Kamer reeds in gelijken geest een adres inzond; een missive van de «Vereeniging tot bestrijding van knoeierijen in den boter- en kaashan del" houdende verzoek om adhsesie voor haar adres bij Waterstraat zal circuleeren bij de leden en in een volgende vergadering worden behan deld; een kennisgeving van de «Inter nationale vereeuiging tot bescherming van den induslrieelen eigendom" hou dende verzoek om als lid toe te treden van het Congres op 17 en 18 dezer te Amsterdam te houden in de aula der Gemeentelijke universiteit voor notificatie, vooral om de hooge kosten. Nog was ingekomen het afwijzend antwoord van de Directie der Neder landsche Bank op het schrijven van adhtesie der Kamer op het adres der vereeniging «Handel en Nijverheid" voor de veiandering van het Corres pondentschap le klasse dier Bank in een Agentschap. Na breedvoerige dis cussie werd een voorstel van den heer J. Sinnige om zich alsnu tot de Hooge Regeering te wenden ten einde den Bank te dwingen hier een Agentschap te vestigen, met groote meerderheid van stemmen verworpen. De cadetten der Kon. Mil. Aca demie gedurende de zomermaanden bij de verschillende korpsen van het leger gedetacheerd zijn tot het deel nemen aan de practische oferiingen. zijn heden, van die detacheering ont heven en naar genoemde inrichting van militair onderwijs teruggekeerd. In het ons toegezonden jaar verslag der landbouwkolonie «Neder landsch Mettray" lezen we dat het aantal kweekelingen in het afgeloopen jaar is achteruitgegaan. Als oorzaak wordt vermeld de voorkeur die velen tegenwoordig geven aan de verple ging van weezen in het huisgezin. Toch heeft het gestichtsleven groote voordeelen als b.v. den onderlingen omgang der kweekelingen en de op voedende kracht, die daarvan uitgaat. Ook bel gehalte der aan de stichting toevertrouwde knapen is in vergelij king met voorgaande jaren aanmer kelijk minder geworden. Evenwel mag de vereeniging op goede resultaten wijzen en te bejammeren is het daarom dat de contrihuliën door afname van het ledental, steeds langzamer vloeien. De afdeeling «Amersfoort" telt in het geheel 4 leden Toch zijn wij er van overtuigd dat het aantal van hen, die een werkelijk goede en nuttige vereeniging steunen willen, beduidend grooter is. Tot hen richten wij dan ook ons verzoek zich te willen wenden tot een der bestuursleden de heeren Mr. F. H. van Persijn of Mr. J. van der Leeuw, om zich alsnog als lid te laten inschrijven. 37.1e STAATSLOTERIJ. De vijfde klasse, welke trekt van 2124, 2830 Sept., 2, 58 en 1216 Oct. 1903 bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomenden prijs van f1000 of hoo- ger en de premie van f3000 voor bet laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: I vail f lOO.OOO, 1 van f 50.000, 1 van f 25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200,170 van f100 en 3730 vaD f70. Loten zijn ten Kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) nog ver krijgbaar il f 3.50 per Ten gevolge van aanhoudende zware stortregens is de spoorwegdienst op verschillende plaatsen in Salzburg, Tyrol en Corinlhië verbroken Ver schillende bruggen zijn door het water vernield. Ook pleizierigt Iemand te Goes, die onlangs in zijn woning eenige eiectrische schel len had doen aanleggen en de noodige instructies ontvangen had, hoe bij in tijd van nood zichzelf helpen kon, schrijft thans een briefje aan zijn leverancier waarin o.a. te lezen staat «Eindelijk hebben we de proeven verricht't ging heerlijk Toen we den draad hadden stukgemaakt en verbonden aan de zuurkool en bruin kool van bet element, het nieuwe element geraakte alles in z'n element. De schel in de gang ging schellen zonder dat de deur openging en maakte een lawaai, dat hooren en zien verging; onze klok ging slaan, de hond blafte, de kat mauwde, onze kinderen werden van liet leven alle maal wakker en brulden van pleizier en mijn horloge begon het «Wien Neerlandsch Bloed" te spelen. We hebben toen het contact verbroken. Daarna hebben we dat nieuwe groote element verwisseld met een der kleine boren in de groote kast in de woon kamer Nog grooter succes! Alles belde dat het een lust was om te hooien. Verrukt van blijdschap en opgewonden door liet gevolg onzer pogingen, heb ben we allen samen gezongen «Io Vivat" en daarna «Hebt ge niet ge hoord van do Zilvervloot". Slot van alles is, dat ik je dringend verzoek naar Goes te komen, want anders raakt de heele gemeente in rep eri roer". Het weder. De bijzonder slechte zomer van dit jaar schijnt lot het einde toe zijn ruwheid te willen bandhaven. Daar mee gepaard gaan belangrijke ver schijnselen in het noorden van den Atlantischen oceaan. Buitengewoon uitgestrekte ijsbergen zijn er in dit jaar waargenomen en zelfs nu nog komen vele berichten in dat de zee er niet vrij van is, vooral benoorden de banken van New-Foundland Ook in de dierenwereld zijn opmerkelijke feiten voorgekomen. Een expeditie van Duitsche Vereenigingeri voor Zee- visscherij kon langs de Westkust van Noorwegen geen bar ing vinden. De gissing dat dit een gevolg is van een veranderde r ichting van den golfstroom wordt versterkt door de ontdekking van een groot aantal doode vogels in liet hooge noorden Deze vogels leven van liet «plakton" door de golfstroom meegevoerd en die dit jaar in andere richting schijnt te zijn gedreven. Een kampcr-ui. Men schrijft uit Kampen aan de Zw Cl. Reeds geruimen tijd is het nieuw gebouwde post- en telegraafkantoor alhier geheel afgewerkt. Meermalen vroeg men elkander af, waarom bet nog niet in gebruik werd genomen. Het antwoord op dit «waarom" vin den wij nu in de mededeeling, ons van zeer betrouwbar e zijde geworden, n.l. dat het gebouw is afgekeurd voor den dienst, als zijndete groot. Er zoude aanmerkelijk meer personeel noodig zijn dan thans, om alle loketten te bedienen, terwijl die vermeerdering van personeel niet in evenredigheid zoude zijn met den omvang van den dienst. Eerstdaags zal nu worden aanbesteed het maken eener glazen afscheiding tusschen het in gebruik le stellen gedeelte, en dat hetwelk doel loos zal blijven liggen. Dat zoo iets juist Kampen weel moest trelfen Voor wandelaars. Het koninklijk park op liet Loo wordt, te beginnen met heden, voor onbepaalden tijd weder voor het pu bliek opengesteld. Spoorwegongeluk te Barncveld. Zondagmorgen tegen g uur is de intei nalionale trein van den lloek van Holland naar Berlijn, nabij het station Barneveld, ontspoord. De Trein die te 7.15 u. uit Amsterdam vertrekt, en zich te Amersfoort met den trein van den Hoek van Holland vereenigt, zou juist het station binnenrijden en moest hier voor wissel 5 passeeren. De locomotief met tender en de bagagewagen reden den wissel goed in en bleven op bet rechte spoorde overige rijtuigen echter (een 3e klasse-, vier gemengde Ie en 2e klasse-rij tuigen, de spijswagen en een baga gewagen) rechtsaf en kwamen op bet kromme spoor, met het gevolg, dat de 3e klasse-wagen werd omgetrokken en dc verbinding tusschen de beide treingedeelten biak. Het 3e klasse- rijtuig beschreef een balven cirkel en werd door de volgende rijtuigen voortgeduwd en op zij uitgeworpen. Ongeveer 150 M. verder kwam dit treingedeelte tot stilstand. Alle wag gons waren ontspoord en stonden nu met diep in het zand weggezakte wielen links en rechts van de rails. Het 3e klasse-rijluig is zoo goed als geheel vernield de andere waggons bekwamen weinig schade, als een ge deeltelijk ingedrukte overkapping, eenige verbogen stangen enz. Van bet voorste gedeelte van den trein had alleen bet achterste gedeelte van den goederenwagen wat geleden. Het gederailleerde treingedeelte schijnt zonder groote schokken tot stilstand gekomen te zijn; althans in (jen restauratiewagen stonden wijn- fiesschen en glazen, ja zelfs een paar manchetten van een inderhaast ge- vluchten passagier, rechtop, alsof er geen déraillement had plaats gehad. Tot de het eerst ter plaatse zijnden behoorden de brigadier der rijksveld- wacht Broekhuizen, van Barneveld en de majoor der rijksveldwacht Otten, uit Utrecht. Met lofwaardigen ijver hielpen zij den hoofdconducteur Linthorst en den conducteur Sclireuder, beiden van den Hoek van Holland, bij hun ar beid ter bevrijding der passagiers uit hunne benarde positie. Toevallig bevond zich in den trein een geneesheer, dr. Skalier, uit Górlitz (Silezië), die onmtddelijk overging tot bet verbinden der gekwetsten Inmid dels was dr. Grave, van Barneveld, gewaarschuwd, die dadelijk ter plaatse was en een gedeelte van het verbin- dingswerk overnam. Verbandmiddelen waren in over vloed in den trein en bet station aan wezig Bovendien werd nog gebruik gemaakt van een particuliere veiband- kist. In liet geheel zijn lO.a 12 passagiers gekwetstde meeste kwestsuren zijn echter van zoo onbeduidender! aard, dat er geen melding van gemaakt behoeft te worden. De min of meer ernstig gewonde pasagiers zijn Gerrit Hulshof (een knaapje, wonende te Haarlem)Mar ia Hulshof-Slingerland (zijn moeder); J. N. Theunissen, van Amsterdam, verwonding in den rug; Maurits Polak, van Amsterdam; August Tronnier, van Ransbeck bij Hamburg, lichte verwonding aan den rechter voet dr. Joseph Tcliói znicki, directeur van het gemeente-ziekenhuis te War schau, die van bet hygiënisch congres te Brussel terugkeerde Diedericks, van Breinen, pijnlijke aandoening in de rechterheup; Lindeman, bediende van den resiauratiewagen, lichte kwetsuur aan den rechtervoet. De twee ernstigst gewonde passagiers werden onder geleide van dr. Het- manides naar Apeldoorn vervoerd en in het ziekenhuis aldaar ter ver pleging opgenomen. Dr. Tchórnieki, die een kneuzing aan den arm had bekomen, kon, na verbonden te zijn, zijn reis vervolgen. Een Amsterdammer moest van onder den trein worden weggegraven. Wonder boven wonder, had den man geen letsel bekomen. De reizigers konden met den vol genden trein, ongeveer vijf kwartier later, hun reis vervolgen. Van de gekwetsten keerden enkelen naar de plaats, van waar zij gekomen waren terug. Op het terrein waren aanwezig de heeren Jorissen, inspecteur der 11. IJ. S. M., Beijerinck, districts-inspec- teur, 's Jacob, ingenieur van den weg, Boltema en Schadd, chefs van dienst voor handelszaken en vervoer, be nevens eenige werkploegen uit Am sterdam, Amersfoort en Apeldoorn voor het opruimingswerk. Aan den wissel kon niets worden geconstateerd, wat zou kunnen wijzen op een gebrek of op nalatigheidde ooi zaak is dan ook tot op dit oogen- blik onbekend. Later op den middag kwamen van uit Utrecht aan mr. baron Schimmel- penninck officier van justitie, en mr. baron Van der Feltz, subst. officier van justitie bij de rechtbank aldaar. De materieele schade is niet zeer belangrijk. Het vei keer ondenond betrekkelijk weinig vertraging. Trouwen of betalen. Ir. een van de kleine staten van de Argenlijnsche republiek worden ongetrouwde mannen niet goed geduld. Volgens de wet is de man op twintig jarigen leeftijd geschikt om te trouwen. Alle ongehuwde mannen tusschen 20 en 30 moeten 5 dollar per maand belasting extra betalen. Van 30 tot 35 wordt dit 100°/o meer. Van 35 tot 50 kost hun de zalige eenzaamheid 20 dollars per maand Van 50 tot 75 betalen ze bun vrijheid met 30 dollars. Dan komt verandering. Van 75 tot 80 hoeven ze maar 20 dollar te betalen en na hun SOsten verjaar dag in 't geheel niets meer. Een weduwnaar heeft drie jaar om te treuren en een opvolgster te kiezen, maar een man die bewijzen kan, dat hij driemaal een blauwtje heeft ge- loopen in één jaar, is vrij van belas ting. Het lijkt wel. of deze wetten door trouwlustige vrouwen gemaakt zijn! Waar moet uien Kalimeststoflen gebruiken Het is langs vier verschillende wegen, dat men tot de wetenschap kan komen, of een bodem behoefte heeft aan een kali bemesting. lo. Uit de wijze, waarop de bodem gevormd is, uit den aard der ge steenten, die tot zijn ontstaan hebben aanleiding gegeven volgt, dat men van sommige grondsoorten, als 't ware zonder nader onderzoek, reeds vooraf kan zeggen, dat zij zonder opzettelijke kalibemesting geen goede oogsten kunnen voortbrengen. Zoo hebben zandgronden, veengronden, ontgonnen Jiergronden, beekbezinkingen (dus gronden naast kleine rivieren gelegen) in elk geval behoefte aan Kali. De zand gronden in Noord-Brabant, Limburg, Gel derland, Overijsel, Drente, Utrecht alsook de veengronden, in deze of andere pro vinciën hebben Kali noodig, als regel. 2o. Uit het feit, dat in sommige gewes ten in de vruchtopvolging zeer veel kali- roovende gewassen voorkomen, zooals aardappels, suikerbieten of andere wortel gewassen, kunnen we eveneens opmaken, dat de grond, al behoort hij tot die soorten, welke betrekkelijk veel opneembare Kali bevatten, zooals de klei b.v., reeds zeer spoedig behoefte zal gevoelen aan een Kalibemesting. Het is dan ook uit proeven gebleken, b.v. in Friesland en andere klei- provincies, dat de oogsten in de meeste gevallen voor een Kalibemesting zeer dankbaar zijn. Wanneer dus ineenstreek veel bieten aardappels mangelwortels ver bouwd worden, kunnen we er als 't ware zeker van zijn, dat een Kalibemesting loonend is. 3o. Uit veelvuldige proeven kan gebleken zijn, dat in sommige streken de bodem voor zekere gewassen absoluut Kali noodig heeft, om de grootst moge lijke opbrengsten te leveren. Zoo hebben proeven bewezen, dat Kali zeer gunstig werkt op uien in de om streken van Kapelle in Zeeland; dat de bodem voor het gewas aardappelen be hoefte heeft aan Kali in de omstreken van Kruiningen (Zeeland); dat de Kali bemesting zeer loonend is geweest en zeer kan worden aanbevolen in streken, waar als in Tholen de aardappelcultuur krachtig gedreven wordtdat, evenals in Noord-Laren (Groningen) de Kali op hooi velden groote winsten afwerpt enz. enz. 4o. Uit den stand der gewassen kan ten laatste blijken dat de bodem een Kalibe mesting zal behoeven. Dun en zwak stroo duidt op Kaligebrek evenals licht zaad. Geelachtige of witte vlekken op de bladeren bij aardappelen, boekweit enz. duidt eveneens op de afwezigheid van voldoende Kali in den grond. Het is van zeer veel nut, dat de land bouwer op de hoogte is van deze alge meene waarheden, opdat hij op een ge makkelijke wijze kan beslissen over de behoeften, die zijn grond heeft en zoo doende zonder buitengewone onkosten de opbrengst van zijn gronden kan ver- hoogen. De on^frgeteekenden geven kennis, dot zij genegen zii£ een gebouw/voor warme baden, naar de eislchen des tijds ingericht, daarJte stellen, mits-' zich 50 personen ibonneerejr' voor een tijdfak vaA 4 jaren tegen f 20. perfjaar, y»or-^00 baden per Deze kaarteryzijn niet per soonlijk. Wie liiÉrvan gebruik wil maken kan ^ijn naamkaartje inzenden aardde zweminrichting vódr 20 September 1903. Na dien tijd wofdt bet abonnements geld aanzidblijk verhoogd. Het gebouw zim dan 1 Januari 1904 klaar zijn.l J. RNgAff^tfnF. P. YAN ÏCHTERBERGH.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2