Officieel© Publicatie. COGNAC FINS BOIS TLÉÏMANDSEN, Amersfoort. voor allen Niemand buitengesloten de leuze zij van de groote meerder heid van het Nederlandsche volk. En daarom dringen wij er bij alle vrouwen en mannen van Nederland met allen ernst op aan, dat zij zich als lid zullen aansluiten bij den «Bond voor Staatspensiorieering." De minimum-contributie bedraagt 50 cents per jaar, waarvoor men gratis ontvangt bet maandorgaan De Neder landsche Pensioenpartij. Ter bevoi- dering onzer propaganda zij U echter een hooger contributie aanbevolen Maar hoe dan ookMen worde lid en helpe zoo bevorderen, dat geen ouden van dagen in Nederland lan ger broodsgebrek behoeven te lijden. Uwe opgave voor het lidmaatschap wordt ingewacht bij de Algemeenen Secretaris A. Voorbrood, Hovenier- straat 37, Arnhem, of op plaatsen, waar afdeelingen gevestigd zijn, bij de afd.-secretarissen. Het Hoofdbestuur van den «Bond voor Staatpensionneering" G. Wiennga, Apotheker te Arnhem, Voorzitter. H. Portheine Jr., Lid v. d Gemeente raad te Arnhem, 2e Voorzitter. A. Voorbrood, Lid v. d. Gemeente raad te Arnhem, Alg Secretaris. Mevr. M. NiemeijerHenny, te Arnhem, 2e Secr. Bibliothecaresse. Eltse Jochim, te Arnhem, Penningmeeslercsse. Ds. P. A. Vis, te Beemster. F. Hesselink, te Oosterbeek. J. H. Hietink, te Zutphen. Mevr. G. UfkesMulders te O -Pekela. Pastoor N. Prins, to Aalsmeer. Ds. U. J. Reijnders, te Dantuma- woude. P. Persijn, Apotheker te Apeldoorn. P. Walig, Onderwijzer te Krommenie. In de zitting van Donderdag werd de benoemde voorzitter door den hr. Van Alpen, die als oudste lid den voorzittersstoe! bekleedde, plechtig gëinstalleerd. De heer Van Alphen hield daat bij de volgende toe spraak Hooggeachte Heer Mackay Tot een voorrecht reken ik het mij, ook ditmaal uit naam der Kamer met gelukwenscliing u te mogen begroe ten als onzen voorzitter gedurende hel nieuw ingetreden zittingsjaar. De stem der Kamer zelve wees daartoe in de eerste plaats u aan en het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd, die aanwijzing te bekrach tigen. Weinigen onder ons zullen u de eer misgunnen die met een zoo zware schaduwzijde gepaard gaat; niet weinigen zullen u dankbaar zijn voor uwe bereidvaardigheid onder den last opnieuw den schouder te zetten. Wat uwe krachtenen toewijding ver mogen, heeft ook de afgelooptn zit ting getoond Van beroep op plaats vervangers was geen sprake; steeds waart ge op uwen post. De vervul ling van uwe roeping zal ook ditmaal het is te voorzien eene zware taak zijn. De steun en het licht daar toe mogen vanwegen den Heere God u bestendigd worden. Ik heb de eer u te verzoeken den voorzittersstoel van mij te willen overnemen. De heer Mackay nam den voor zittersstoel in en hield de volgende rede r- Mijne Heeren Door H. M de koningin, op uwe voordracht, weder belast met de lei ding van deze hooge vergadering, sta ik gereed deze eervolle doch voorwaar niet lichte taak op mij te nemen. Dank baar voor dit hernieuwde blijk van vertrouwen roep ik ook thans uwe welwillende, mij onmisbare medewer king in bij de betrachting van de zoo wel op u als op mij rustende plichten, die het Reglement van Orde ons op legt. Een uitgestrekt arbeidsveld ligt voor ons. Bij de belangrijke reeds aanhan gige wetsontwerpen zal, blijkens de Troonrede ons mededeelde, nog menig hoogst gewichtig ontwerp ons in den loop van dit zittingsjaar bereiken en waar de begrootingsdebatten voortdu rend in omvang toenemen, waartoe de zich steeds uitbreidende staatszorg gereede aanleiding geeft, is het te voor zien dat veel van onze krachten en van onzen lijd gevergd zal worden. Mogen de bier te voeren beraadslagingen zich kenmeiken door koitheid en bondig heid, gepaard aan degelijkheid, opdat liet ons gegeven worde veel te verrich ten wat onder Gods zegen kan strek ken tot hetgeen ons zoo na aan bet harte ligt, het welzijn van ons volk. Hiermede aanvaard ik het voorzit terschap dezer Kamer. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Gemeenteraad zal a.s. Dinsdag, den 22 September 1903, des namid dags te half twee vergaderen, ter behandeling van de volgende punten 1. Voorstel tot wijziging der re- ti ibutiën voor het steken van plag gen, enz. 2. Idem tot verhooging der jaar wedde van den Gemeente-Architect. 3. Idem tot vaststelling van de som, bedoeld in de laatste alinea van artikel 13 der pensioenverordening, ten aanzien van de leeraren der H. B. S.A. G. van Os en A. M. Kerk- kamp. 4. Idem tot vaststelling der jaar wedden van het personeel, verbonden aan het Gymnasium en de II B. S. 5. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Geschiedenis, Aard rijkskunde en Nedetlandsch aan de inrichtingen voor Hooger- en Middel baar onderwijs (aanbevolen door Burgemeester en Wethouders: J. J. Vermeulen te Utrecht en door curatoren: 1. J. J. Vermeulen, 2. J. L. Dijkhuis). 6. Benoeming van leden der com missie van Toezicht op het Lager onderwijs, ingevolge de nieuwe ver ordening, regelende de samenstelling dier commissie. 7. Benoeming van twee leden der commissie, bedoeld bij art. 166 der gemeentewet, wegens periodieke af treding van de H.H. M. L. Celosse en mr. P. J. van Voorst Vader. 8. Benoeming van personeel der Burger-Avondschool. Door den minister van Binnen- landsche Zaken is naar de N. B. Ct. meldt, aan de Gedeputeerde Staten der provinciën inlichting verzocht nopens de vragen of de Goede Vrij dag door de bevolking geheel of ge deeltelijk als een werkdag beschouwd; of de Goede Vrijdag door de bevol king als een godsdienstige gedenkdag wordt herdacht en of in verband hiermede openbare godsdienstoefenin gen alleen des avonds of ook des voormiddags worden gehouden, een en ander met vermelding of te dezen opzichte onder de leden der verschil lende kerkgenootschappen al dan niet eenstemmigheid heerscht. Naar wij vernemen heeft «ie Minister van Oorlog in beginsel be sloten tot het oprichten van eene compagnie administratietroepen en kan een begin van uitvoering eerlang worden verwacht. Bij Kon. besluit is goedgekeurd het besluit der Provinciale Staten van Utrecht, waarbij aan de vereeniging «Amersfooi tsche Industrie- en Huis houdschool" een subsidie van f 1000 'sjaars is toegekend voor den tijd van 3 jaren. Indien de Minister van Binnenland- sche Zaken thans oók maar voldoend Rijks-subsiedie voorstelt, dan is Amers foorteeri hoogstnuttigeinstelling rijker. De onlwerp-Staatsbegrooting zal niet zoo heel lang meer op zich laten wachten. De Amersfoortsche Voetbal- Vereeniging «Quick" is door het Be stuur van den «Nederlandschen Voet bal-Bond" geplaats in de afdeeling B. der eerste klasse. Bij de herbesteding van de kei bestrating van de Varkensmarkt, werd ingeschreven door D. J. Boks, voor f 1794; J. van Harpen, voor f1857; T. W. Bonte, voor f1826; C. Rui tenberg, voor f 1843, allen alhier. De gunning is aangehouden. De tweede luitenants N. J. Schallenberg en R. J. Hoffman van het 5e regiment infanterie, zijn aan gewezen om den Gymnastiek-, Scherm en Zwemcursus bij te wonen, welke van 1 October a. s. tot 15 Januari d.a.v. bij de Normaal schietschool te 's-Gravenhage zal worden gehouden. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant de kor poraals G. Zwaagstra en B. G. J. Barendse, tot muzikant de muzikant- titulair A. L. Maas en tot élèvemu- zikant de soldaat H. J. Vierdag. De adspiraut-vaandrig C. H. A. Blanche Koelensmid van het 5e Re giment infanterie, is ter zake van lichaamsgebreken, uil den dienst ont slagen. De Generaal-Majoor A. J Prins, commandant der 2e divisie infanteiie, zal moigenavond in het garnizoen alhier aankomen om de najaarsoefe ning bij le wonen, welke de volgende week door hel 5e Regement infanterie zullen worden gehouden. De luitenant-kolonel De Ronde Bresser, uit Utrecht, woont heden de manoeuvre bij liet 5e reg. inf. bij. Naar we vernemen zullen de nieuwbenoemde officieren 30 dezer worden beëedigd en in lunctie gesteld. Bij het concours hippique, te 's-Gravenhage ter gelegenheid van de eerste nationale paai dententoonstel ling werden door stadgenooten de navolgende prijzen behaald 1. Concours dienstpaarden officie ren 3e prijs, f25, J. Maris, le luitenant der huzaren, met «Princi- valle", 2. Prijs der Militaire Sportvereeni- ging3e prijs M. J. Loryen, le luit. der artillerie, met »Tox." Bij een houder van konijnen aan de Soesterweg werd des morgens bij het voederen in de hokken de vellen dezer dieitjes gevonden welke opgevuld waren met stroo. Tusschen Terschuur en Hoeve laken is Woensdavond op den rijks straatweg een wielrijder door een onbekend gebleven persoon met een mes een diepe snede over het gelaat toegebracht. Door bloedverlies uitge put, bleef De R zoo heet de aan gevallene, bewusteloos aan den weg liggen. Gelukkig kwam weldra een zijner kennissen per rijtuig aanrijden, waarin de verwonde werd opgenomen. Men vermoedt, dat de dader zich in den persoon vergist heeft. In de Woensdagavond gehouden vergadering van het plaatselijk De partement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen deelde de heer C J F. Prins mede zijne, in de vorige vergadering plaats gehad hebbende benoeming lot secretaris der afdeeling, aan te nemen. Tot bestuurslid werd voorts verkozen de heer J. M Thiel, die eveneens de benoeming aan vaardde. Vooi ts werd mededeeling gedaan van eene bespreking door het bestuur gehouden met de vereeniging «Han del en Nijveiheid" en den heer P. van de Hoolf Az. omtrent het Handels onderwijs hier ter stede. Men wil het daarheen zien te leiden, dat het Rijk daarvoor subsidie geelt, wanneer ook het Nut deze belangrijke zaak geldelijk zal steunen. Hierna werd breedvoerig besproken de afscheiding van het plaatselijk Departement van de Maatschappij, wier beheer veel te kostbaar is tegen over het nut dat wordt verkregen. Meer dan honderd departementen hebben zich reeds afgescheiden van de Maatschappij, die in stede van uitsluitend aan haar economisch doel te arbeiden, zich de laatste jaren maar al te dikwerf tot politieke doel einden heeft laten gebruiken. Wanneer ook het Depaitement Amersfoort zich afscheidt en eene vereeniging vormt tot bevordering van plaatselijke belangen, zou de contributie lager kunnen worden ge steld en daardoor het nu allengs slinkende ledental kunnen worden vermeerderd. Een beslist voorstel daartoe weid evenwel niet gedaan, alleen weid liet bestuur opgedragen, maatregelen te beramen orn te geraken tot eene afscheiding en in eene volgende ver gadering, zoo mogelijk, een afgerond voorstel daartoe te doen. Woensdagmiddag had op «Zand bergen" eene vergadering plaats van het bestuur der Maatschappij tot op voeding van weezen in hel Huisgezin met correspondenten en afgevaardig den van comités, welke vergadering, namens de regeering werd bijgewoond door mr. S Peerbolte, commies van Binnenlandsche Zaken. De wensche- lijkheid werd uitgesproken tot op heffing der comités en hunne ver vanging door correspondentschappen. Voorts werd besproken de propa ganda voor de nog maar al le weinig bekende maatschappij en de middelen die daartoe kunnen worden aange wend. De vraag werd verder gesteld, of het wenschelijk is, dat de Maat schappij zich bereid verklaart, con tracten te sluiten rnet ouders, die bij hun overlijden, de opvoeding hunner nagelaten kinderen zouden wenschen toe te vertrouwen aan de Maatschappij als door levensverzekering, zekerheid eenerjaarlijksche bijdrage werdgesteld. Oier deze verschillende punten werd breedvoerig gediscussieerd. Een der afgevaardigden sprak den wensch uit, dat het bestuur den Regeering zou verzoeken om evenals door haar toezicht wordt gehouden op de ver pleegden in gevangenissen en bede laars-kolonies, zulks ook uit te strek ken tot de weeshuizen. Bij het einde der vergadering werd een telegram van hulde gezonden aan de Koninklijke Beschermvrouw der Maatschappij, tl. M. de Koningin- Moeder. op hare kegelbaan een stedelijk con cours uitgeschreven, waaraan alle stadgenooten tegen betaling kunnen deelnemen. Drieduizend kaarten zullen worden uitgegeven. Het concours vangt hedenavond te half negen aan en eindigt 3 maal 24 uur nadat de laatste kaart is verkocht. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden en verzonden van het Postkantoor te Amersfoort gedurende de le helft der maand September 1903. Brieven. J. Bravenboer Ameisfoort Cor Karsten Jansen Schoenmaker Amsterdam Johan. H. Andriesen P. W. van der Hammen Arnhem. C. van der Rest Breda. Dr. Wolff 's-Gravenhage. Mej. Homme Rotterdam A D. de Jong Sexbierum. A. Knuijpers Utrecht. Briefkaarten. J Smit Amersfoort L. van Berkel Vitringadewal Amsterdam. Goveris Amsleidam. Van Hagenaar Amsterdam, Mej. van Haaren Grave. 29 stuks drukwerken Uit het buitenland terug ontvangen Vrouw Augustijn Munster. E. Varlel Parijs. Herhalingsonderwijs voor jongens f voornamelijk voor hen, die in Winkel, Kantoor of Administratie werkzaam zijn of zich daarvoor wenschen te bekwamen). Burgemeester en Wethouder van Amerfsoort, brengen ter algemeene kennis, dat op Donderdag 1 October 1903, het herhalingsonderwijs voor jongens met drie-jarigen cursus een aanvang zal nemen. Zij die het gewoon Lager onderwijs genoten hebben, kunnen zich eiken avond «tusschen 7 en 9 uur aanmel den bij het Hoofd der Herhalingschool. P. van den Hoolf Az., Westsingel 8. De cursus loopt van 1 October tot 1 April gedurende vijf avonden per week van 7 tot 9 uur. Het onderwijs is aanmerkelijk uit gebreid en voornamelijk bestemd voor hen, die in winkel, kantoor of admi nistratie werkzaam zijn of zich daar voor wenschen te bekwamen. Het omvat de volgende vakken 1. Nederlandsche taal. 2. Rekenen. 3. Teekenen. 4. Kennis der Natuur. 5. Vaderlandsche Geschiedenis. 6. Aardt ijkskunde. 7. Boekhouden, 8. Iloogduitsche taal. Voor hen, die niet meer dan 96 uren in het jaar onderwijs wenschen te genieten, omvat het onderwijs de vakken 14 genoemd. Het schoolgeld bedraagd 30 cent per maand. Speciaal wordt de aandacht van leerlingen der Burger Avondschool, afdeeling B, gevestigd op het feit, dat voor hen op deze school geen plaats meer is en zij zich mitsdien tot het Hoofd der Herhalingschool hebben te wenden. Gedaan te Amersfooit. den 12 Sep tember 1903. Burgemeester en Wethouders van Amerfoort. De Burgemeester WUIJT1ERS. De Secretaris, B. W. Tit. SANDBERG. KbRGERLIJHE STA.VDES. Amersfoort. van 10 tot en met 16 September. Geboren: Steven, z. van G. Smit en J. van Gillik. Pieternella Geertruida d. van L. J. van Keulen en A. M. van den Elshout. Janus, z. van J. van Dormolen en J. M. Muijs. - Willemijna Sophia, d. van J. P. van Oostveen en W. Tol boom Jan z. van J. van Veldhuizen. Johannes, z. van J. van Kuitenbeek A. M. H. Hellenkamp. Femia Christina Elisbeth, d. van A. H. Sauer en J. G. ten Hoopen. Joseph Gornelis Marie Antonius, z. van J. Dijk en A. M. G. Meeuwsen. - Maria Theodora, d. van H. Smit en A. Engel. Willem, z. van H. Petersen en G. van Diemen. Alfjda, d. van W. Hijmering en A. van de Bieze- bos. Wilhelmina Geertruida, d. van L. B. J. Serré en W. G. Tollenaar. Elisabeth, d. van A. van Niekerk en A. Tap. Wilhelmus Albertus, z. van P. Mertz en A. de Rooij. Maria Petro- nella, d. van G. Brom en M. |P- Grenzen- berg. Ondertouwd: J. Lohmeijer en G. de Vries. L. P. Vos en H. Schoenmakers. GehuwdJ. Westhof en R. van Dijk. Overleden: Een levenl. aang. kind m. gesl. van H. Meester en K. Berensen. Christiaan Lensing, 68 j., echtg. van P. Boerssen. Engelina Cathrina Bones, 37 j., ongeh. Cornelia van der Veer, 59 j. wed. van H. Boerssen. Antonia Wilhelmina van Zeyst 74 j., ongeh. Antonius Gijsbertus Bijleveld, 67 j., wedr. van M. Verschuur. - Brand van Wijk, 54 j., echtg. van J. Eibergen. Hoogland. GeborenFranciscus, z. van Th. van den Tweel en R. van Hamersveld. OndertrouwdW. Emond en J. de Groot. Gehuwd: geen. Overledengeen. Leusden. Geboren11 September. Aalbertus, z. van Dirk van Garderen en Alida Osna- brugge. 16. Willem, z. van Jan van Beek en Maria van Dijk. Ondertrouwdgeen. Gehuwdgeen. Overledengeen. Woudenberg. Geboren10 September. Heintje An tonia, d. van Jan Willem van Schaik en Albertha Inkenhaag. 17. Trijntje, d. van Gerrit Vlastuin en Trijntje van Schoon hoven. Ondertrouwd17 September. Frans Nicolaas Gerritsen, 31 j. en Jannetje Adriana van de Wetering, 18 j. Gehuwdgeen. Overledengeen. RECLAMES. Millioeiien voor een goede maag. De Heer ardair, Koi aan een gedeelte ontbijt Om ei verterini ge zijn r feller de Amerikaansche milli- der petroleum-bronnen lijdt gziekte en hij zou wel eene llioenen willen geven om zijn zijn diher zonder pijn te verteren, goede m lag, en gemakkelijke spijs- te hebber is het niet noodig millioe- te offeren. De eenvoudige aanschaffing ige doozen Pink Pillen en eene behan deling/van één of jwee weken zullen voldoende zijn. keest het reap Haat dat zij gegeveu hebben aan dén Heer J. W. Kole, Katoenwever wonende Oldcrfzaalschcstraal n° 11 te Hengelo (O). Vol- gensf een ontvaagen schrijven had genoemd persoon vroegeiy veel aan de maag geleden en gedurende /ïeer dan zestien jaren; wat hij jok toe aanwendde niets mocht baten, het geriigste voeflsel dat hij nam kon hij niet in lichaam ^houden. De eetlust was geheel en rerloren./Bovendien werd hij nog geteisterd slauenloosheid, schele hoofdpijn, oorsuizin- en begon ten gevolge van al dat lijden aan toestand te wanhopen. Toevalligerwijze las op zekeren dag in een courant de wonder- e genezing van een persoon die gelijk hij gel :den had, hij schepte moed, begon de behan- ng met de Pink Pillen en thans kan hij het- arsle eten verebagen en verricht met lust ipgeruimdheid zïju arbeid. I e mensch die ifcaagkwalen heeft verkeert enzelfden tóestann als iemand die gedeelte lijk van hongep sterft Hij trekt niet het minste vooitleel uit tót voedsel, doch slechts een lijden. Zijn lichaamsgestel ondermijnt zich geleidelijk- Zijn Vwijning is landen pijnlijk. Met de Pink Piller\te napen verrnkt ge Uw bloed, rijk ge- woideV^yfiae voedt <A> voldoende wijze en ver sterkt ÜTle organen, Sn 'tbijzonder de spijs verteringsorganen. D| spijsverteringsorganen sterk en goed gevoed|zijnde verrichter alsdan hun werk en Uw maag werkt op wtrfiderwolle wijze. De rijkdom vaS het bloed jtte de Pink Pillen verschaffen maalt deze Bjflen onover- treffelijk, om neurasthenie, zeniujfziekte, scheele hoofdpyn, heupjicht en^rhejffiitiek tegen te gaan. Prijs f 1.75 de doos; f9.per doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hoofddepothouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 18 Sept. 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen 16.a f 10. Peren f0.a fNieuwe aardapp. f a f 0 Zandaardapp. f2.50 a f 3 Hoendereieren f4.50 a f5.per 100st. Eenden f 0.a f 0.Boter f t .20 a f 1.35 per kilo. Mar garine f0.a f0.Zoetem. kaas f Kippen f0.60 a fl.00 Kuikens fl.00afl.40 Piep kuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.90 a f 1 20 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00. Hazen I 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f0.60 a fl.00 Duiven f0.40 a f0.50 paar. Magere varkens f a f Varkens voor export f 0.a f Zeugen f 40.f 60.Biggen f6a f9.Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00 h. f000.Kalfkoeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000.- a f 000, Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: 120 heet. Appelenheet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 300 heet. Zandaardappelen40000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendene eren1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 10 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 350 biggen en 30 zeugen. Soeiété Anonyms. f 1.40 de Liter in verzegelde bemande flescn f van 5 Liter, voorzien van het f attest vau'Dr P. F. van HA MFJj ROOS. grooffloscliA f 1.30. Uitsluitend by:

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2