NIEUWE Stuiversmagazijn van ZATERDAG 19 SEPT. 1903. J. Mink Schol BUITENLAND. Gemengd Nieuws. Advertentie n. TANDARTS P. J. LANDMAN, behoorende bij de BINNENLAND. Inleggen van Gas- en Waterleidingen. ^Spreekbuien en Com- pleete Bad- en Closet- Irichtingeii, Gasornamepten, Kook- ejKVerwarmings- toestellen. Waschtaf^l Geysers en, verdere sanitaii Amersfoortsciie Courant Van de wreedheden, door die gru welijke Turksche moordenaarsbenden bedreven, staat de uitroeiing van de stad Kruchevo wel bovenaan. De »Times-correspondent" te Sofia, die zijn inlichtingen uit niet-Bulgaarschen bron onvangt, zegt, dat van de ge- heele stad nog slechts de muren van enkele huizen overeind staan. Op een afstand van een mijl slechts werd de stad door de Turksche artillerie onder vuur genomen, en dat nog wel zonder voorafgaande sommatie. Daarna ging men tot plundering en brandstichting over, en twee dagen lang werden de vreeselijkste onmen- schelijkheden begaan aan de weer- looze bevolking. Geen mannelijk in woner is in leven gebleven. In doods angst vluchtten een aantal lieden onder een brug en bleven daar eenige dagen verborgen, zonder voedsel te gebruiken, slechts het hoofd boven water. Zoo wordt uit Athene ook het be richt verspreid, dat in weerwil van de officieelste ontkenningen uit Kon- stantinopel, de geregelde Turksche troepen den 7 September te Kastorie 35 Grieksche boeren en twee priesters om hals brachten. Ralli, de Grieksche minister president, heeft, daarin aan leiding gevonden een ernstig beklag bij de Porte in te dienen; tevens wees hij op de wreedheden der Turksche troepen in het dorp Efkarion in het vilayet Adrianopel, Uit Athene verneemt de »Petit Bleu" nog van een nieuwst bedenksel, waarvan het vaderschap aan Engeland word toegeschreven. De Grieksche koning zou uit Londen gepolst zijn, of zijn oudste zoon, kroonprins Geor ges, te vinden zou zijn voor het gouverneurschap van Macedonië, ge- candideerd bij het Europeesch concert door Engeland. De Koning zou echter zijn derden zoon, den 31-jarigen prins Nikolaas hebben voorgesteldprins Georges voelt zich zeer thuis op Cieta en bedankt voor een positie in bet Macedonische wespennest; prins Nikolaas zou bovendien meer aange wezen zijn als echtgenoot van groot hertogin Helena Wladimirowna, nicht van den Tsaar, en dus welicht zelf «persona grata" bij het Russische hof zijn. Meer dan een handig com- binatietje lijkt een en ander ook niet. Uit Servië. Koning Peter heeft tot een journa list gezegd, dat wanneer hij had kunnen vermoeden, dat hem van de zijde van het korps officieren zulke moeielijkheden bij de vervulling der taak, die hij op zich heeft genomen, zouden worden berokkend, hij zich wel tweemaal bedacht zou hebben om de Servische kroon te aanvaar den Aldus seint de correspon dent van de Frank/. Ztg. aan zijn blad. Hierbij komt dan nog de buiten gewoon koele, gereserveerde houding, welke sommige Kabinetten tegen over hem aannemen. Op de aanmerking van den inter viewenden journalist, dat de Koning te pessimistisch gezind was, en dat hij zijn' zoon de Kroon moest overdragen, hernam Peter Karageorgewitch Nooit ofte nimmer.' Wanneer zij, op wie ik vertrouw, tegenover de te verwach ten verwikkelingen niet den vrede in Servië weten te bewaren moeten zij de onafhankelijkheid van het land drijsgeven. Ik geloof niet, dat na mij nogmaals een Koning van Servië zal worden geproclameerd. Te Weenen wordt volgehouden, dat van uit Servië de Macedonische be weging wel degelijk in het geheim gesteund wordt. Verschillende Ser vische officieren hebben, naar men zegt, hun «voorloopig ontslag" ge nomen en zich inmiddels gevoegd bij de revolutionairen. Men zegt, dat Peter I zelf aan een en ander niet vreemd is en zelfs wordt gezegd, dat Tuikije reeds een vertoog tot de Ser vische regeering heeft gericht. Dit laatste klinkt echter uitermate onge loofwaardig. Men betwijfelt, of dit jaar de gewone manifestaties van 20 Sept. den datum der inneming van Romein 1870, door de troepen van Victor Emmanuel zullen plaats hebben. Het feestcomité althans heeft zijn programma nog niet vastgesteld. Daar maakt men uit op. dat de «officieels wereldzich a.s. Zondag slechts naar de Porta Pia zal begeven en dat van regeeringswege, om elke manifestatie van socialisti- schen aard te voorkomen, elke open luchtbijeenkomst zal worden verboden. H. M. de Koningin heeft gisteren voormiddag ten paleize ontvangen de commissie uit de Eerste Kamer, be last met de aanbieding van het Adres van Antwoord op de Troonrede. Aan het paleis en het gebouw der Eerste Kamer brachten de aldaar geplaatste wachten de gebruikelijke eerbewijzen. Het Nationaal Bureau van Vrou- wenaibeid deelt mede, dat het de uitgave der goedkoope werkjes, uit gaande van het Bureau, tot zijn leedwezen niet kan voort zetten, dooi de omvangrijke administratie daaraan verbonden, die te veel tijd van het Bureau in beslag nam. Besloten is daarom die uitgaven te doen over gaan van af 1 September 1903 op de firma W. Versluijs te Amsterdam, zoodat No. 3 der uitgaven «Tien jaren arbeidswetgeving" eerdaags aldaar zal verschijnen. Dat de muziekuitvoeringen op den Hof in den geest vallen werd Donderdagavond bewezen doordat den directeur der Amersfoortsciie Muziek- vereeniging den heer A. Jochems een fraaie krans werd aangeboden door eenige muziekliefhebbers de muzi kanten speelden daarop 3 maal de fanfare; door het publiek werd luide geapplaudiseerd. De proef is reeds genomen met ehilisalpeter in 't najaar. Er zijn tal van redenen, waarop men theoretisch gronden kan de stelling, «dat men ook in 't najaar aan de wintergewassen, een zekere hoeveelheid ehilisalpeter moet geven" als daar zijn a. Alleen bij afwezigheid van da delijk opneembare stikstof, komen het phosphorzuur en de kali tot hun recht. b. De planten moeten voor den winter krachtig en sterk zijn, wat zij in verband met sub a door het heifst- gebruik van ehilisalpeter worden. c. De planten krijgen een groot en krachtig wortelgestel. d. De salpetervorming in den herfst uit stalmest is zeer gering of heeft in 't geheel niet plaats. e. In 't voorjaar heeft den groei der gewassen zoo snel plaats, dat het onkruid minder is, dan op per- ceelen, die in den herfst niet minder bemest zijn, enz. enz. En toch, niet tegenstaande dit alles kan ik me verbeelden, dat er ongerekende om standigheden zijn, die metonzoheele redeneering spotten, en dat er ook landbouwers zijn, die in eigelijken zin precies hetzefde doen. Doch, wanneer de resultaten van proefne mingen met deze redeneering kloppen, dan wordt de zaak anders en houdt het spotten op. In de «verzameling van verslagen, betrekking hebbende op de van wege het rijk gesubsidieerde proefvelden 1901—1902 vind ik toevallig iets, dat op het gebruik van ehilisalpeter in den herfst betrekking heeft. Op het centraal proefveld te Nieuw- Buinen heeft men uitstekende resul taten gehad met het geven van een zekere hoeveelheid ehilisalpeter aan rogge. De ijkslandbouwleeraar voor Drente, de heer J Eleina schrijft naar aanleiding van die proeven «Eén ding staat vast, n.l. dat in vergelij king rnet de gewone wijze van chili- salpeteraanwending voor rogge, het beter is, in den herfst ook reeds een gedeelte te geven De verslaggever van het proefveld schreef«Het wordt hier dan ook meer en meer gewoonte de chili voor een derde gedeelte in den herfst aan te wenden Wat in Drente met gunstig gevolg op de rogge is toegepast, kan ook elders niet zonder proefneming blijven en men zal dan ook waarschijnlijk zien, dat het gebruik van ehilisalpeter in den herfst in 't algemeen bij alle ivinlergewassen en op alle grondsoor ten, gunstige resultaten zal geven. Geheimzinnig Sir Hiram Maxim, de beroemde inge- nieur-electrotechnicus, uitvinder van het automatische kanon, heoft lol eenige zijner vrienden gezegd, dat hij eene uitvinding gedaan heeft, die «het publiek zal verbazen" en die «meer geld zal opbrengen, dan met eenige uitvinding tot op den huldigen dag het geval is." Meer wilde hij niet los laten, want de formaliteiten voor het nemen der brevetten waren nog niet afgeloopen, zei de heer Maxim. Nu is 't raden en gissen, wat dat groote, wondei baarlijke wel kan zijn! Een bestuurbare ballon is al dadelijk gegist. Nieuwe toepassing der X-stralen. Dr. Hawley, te Richmond (Indiana) heeft proeven genomen, welke zouden aantoonen, dat men door middel van X-stralen aan grijze haren hunne oorspronkelijke kleur kan hergeven. Het «Amerikaansche" van dit nieuwtje maakt «het noodige voorbehoud" zeer gewenscht, gelijk men zal willen toegeven. Als een bewijs, welke afmetingen het gebruik van sterken drank ook in Leeuwarden heeft gekregen, kan die nen het feit, dat tijdens de laatste kermis in één enkele «vergunning" die we, zegt de «Leeuw. Clniet wenschen te noemen in den tijd van 24 uren aan jenever alleen ander half okshoofd werd verkocht. Weet men nu, dat een okshoofd ruim 232 L., anderhalf okshoofd dus 348 L. of 435 llesch bevat en dat uit een flesch ongeveer 20 borrels worden geschon ken, dan komt men tot het tieurige getal van 8700 borrels in 24 uur gebruikt in één vergunning. 't Is om van te huiveren 1 En men bedenke daarbij, dat dit nog slechts den jenever alleen betreft, 't Spreekt, dat ook nog een goede hoeveelheid brandewijn, bier etc. is gebruikt. Bij een echtpaar te Bussum, dat ongeveer zes jaar geleden de geheele zorg voor een toen pas geboren meisje op zich had genomen, werd dezer dagen dat kind door de ongehuwde moeder, vergezeld van de politie.onver- wachts opgeëiseht. Al had de moeder zich in al dien tijd niet om haar spruit bekommerd, onder deze omstandig heden bleef den pleegouders niet anders over dan het kind weder af te staan. Hoogstwaarschijnlijk kan de opening van den locaalspoorweg BarneveldNijkerk op 1 November verwacht worden. Dit zal echter voor een groot deel afhangen van de op levering der brug ovei den Holland- schen Spoorweg, nabij bet station Barneveld. Toch geeft de tegenwoor dige stand der werkzaamheden moed dat de brug op tijd gereed zal zijn Het Volkslied. Bij de groote manoeuvres in een kleine üuitsche stad was ook de komst van den landvorst aangekondigd en een rijk landeigenaar was de eer toegebracht hem voor den duur dei- manoeuvres zijn huis in te ruimen. De overgelukkige man stelde massa's geld en ijver ter beschikking om den hoogen gast het huis zoo vol luxe en zoo behaaglijk als maar mogelijk was, in te richten en overal een geraffi neerde pracht te ontwikkelen Deze zorg goldt ook een gelegenheid, die men gemeenlijk het laatst pleegt te noemen, ofschoon zij, ook in het le ven eens vorsten, niet den laatsten rol speelt. Den patriotischen gastheer was het er om te doen ook op deze plek voor een verrassing te zorgen en hij kreeg eindelijk het subliem idee op een ge heime plaats een speelwerk te laten aanbrengen dat zoodra men plaats narn in statige tonen het volks lied speelde. Een zóó vaderlandslievend en op zóó eenzame plaats geheel onver wachte loyaliteit moest op den voist een diepen indruk maken en stellig het gewenschte lintje tengevolge hebben. En toch het stond niet alzóó in de sterren geschreven. In het laatste oogenblik werd de komst van den vorst afgezegd en in zijn plaats kwam een commaridi-erend generaal van de kostbare kamers en inrichtingen genieten Oók goed, troostte zich de gast heer, die kan bij den vorst het be richt van mijn vaderlandslievenden ijver overbrengen. Maar, maarde generaal scheen een stille ergernis met zich om te dragen, tot op een dag de gastheer 't niet meer onder zich kon laten en Zijn Excellentie opheldering vroeg. Je huis is prachlig, zei de generaal, maar ik kan me er niet op mijn ge mak voelen. Als soldaat wil ik alles op zijn tijd en alles op zijn plaats. Daar heb je me een inrichting ge maakt Donnerwetter met dat speelwerk Maar generaal, dat speelt toch het volkslied. Voor den drommel dat is het juistzoodra men zitten gaat, hoor je het volkslied en dan moet ik da delijk weer opstaan want wij sol daten nou ja wij mogen het volkslied alleen staande aanhooren. Uit Vlaardingen meldt men Als een bewijs van den kolossalen grooteu aanvoer van haring kan dienen dat in een der haringpakkerijen al hier vrouwen aan het werk zijn ge zet, die daarmee een aardig weekloon verdienen. Tot dusver wordt deze arbeid in Holland alleen door man nen verricht. t In Engeland hebben de vrouwen dit arbeidsveld reeds lang veroverd. Maandag ^^wfTjinw'ag aa^unL.Ai'jrEziG. S /langestraat 20. f Ledikanten. Mat.rass«a^-^ y Dekens. T Behangerij. j - StofFeerderij. TfT^; 20. Specialiteit'; in het LEVERING VAN OPNAIBE KOSUfTÓOS. De nieuwste teekéittngffi worden op aanvrage ter bezichtiging gezonden. Bij alle boekhandelaren ligt ter inzage de le aflevering van prijs 65 jCt. per '3 maanden, franco par post 8QÊ Ct. fat ONDER ROEREN- oor Louisè Stratenus. lukkig -IJDit het leven, geheim van den Kapi- Met dcrtiên aan tafel. Dtmoeders Kerstfeest. tl.OEk VANUIET GOUD door Gtelrius. Moeders voor beeld. Anccdoteii. V- Gedach ten. Nuttige wenken^— Raad sels, enz. P. STOKVIS-WATER! Uitgever 's-Bosch. Al de 28 jaargangen zijn totaal uitverkocht, dit spreekt voor het boeiende van zijn inhoud.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5