B IJ O E G S E L van ZATERDAG 26 SEPT. 1903. behoorende bij de GEMENGD NIEUWS. Advertentie n. NIEDVE AMERSFOOBTSCHE GODRANT. Najaar*manoeuvres om Amersfoort. Woensdag 23 September namen de "kleine manoeuvres een aanvang, nadat reeds van af Maandag oefeningen op kleine schaal waren gehouden, waarbij de generaal majoor Prins tegenwoordig was. Begunstigd door heerlijk September- weder rukten het 5e Regiment Infanterie, een escadron cavalerie en een batterij veldartillerie tot dat doel uit. Drie ba taljons marcheerden om 7 uur de kazerne uit onder de toonen van Van Aken's kapel de Leusderweg op om na een marsch van ruim twee uren hun aange geven plaats van ageeren te hebben be reikt. Dat punt was daar, waar de wegen van Doorn naar Amersfoor en Doorn de Treek elkaar verlaten. De bosschen aan aan weerszijden van den weg beletten den vijand hen te zien. Na een rust van een uur zou de eigenlijke opmarsch be ginnen. Het doel was om het water reservoir „de Stomperd" te bezetten, hetgeen een bataljon infanterie met ar tillerie en cavallerie moesten beletten. De afstand was gróót genoeg om een mooie aanval te kunnen verrichten en tevens, wat misschien ook wel een voornamen punt zal zijn geweest, n. 1. de troep voor een flinke oorlogsmarsch te oefenen. De heide leende zich voor beide doelen uitstekendzelfs voor cava lerie en artillerie op sommige plaatsen gevaar opleverend. Om tien uur precies marcheerde de troep met veiligheids maatregelen de vlakte op om zijn op dracht te volvoeren. Al spoedig had de spits de hoogte van de Pyramide bezet, van waaruit vijandelijke cavalerie spoor loos verdweenaldus was de boel spoe diger verkend, dan zij zullen gedacht hebben. De rechter doorzoekings patrouille sloot zich al meer bij den troep aan. Het terrein werd dichter, door de dennebe- planting en de hooge heide droeg het zijne er toe bij de taak der voorhoede te verzwaren. Om 10s/i uur werd door mij het eerste schot uit de vijandelijke stel ling vernomenspoedig daarop volgden meerdere schotendaar kwam een or donnans den commandant der voorhoede mededeelen, dat de vijand gezien was. Ik begaf mij naar de vijandelijke verster king, die ik na ruim een groot uur tip pelen door de met diepe gaten behepte heide, bereikte. Van daar uit zou ik 't naderen der 3 Bataljons met z'n artillerie beter kunnen beschouwen. Hier en daar lagen diep in de heide verscholen kleine patrouilles in afdeelingen der stelling, die ter beveiliging waren vooruitgeschoven. Leuk was 't om te zien hoe of een bruin- band (zoo zal ik de verdedigende stelling aanduiden) over de heide marcheerende als of er geen gevaar te vreezen was, terwyl op een heele kleine afstand de vijandelijke afdeelingen hunne doorzoe kingen voortzetten. Toen ik hem opmerkte dat de vijand hem zoo wel eens kon pakken, zeide hij, ach mijnheerJongens van het 5e Regiment Infanterie kennen geen gevaarIk zeide niets maar dacht zoo een honderd of wat meer op Atjeh en dan was 't allang gedaan geweest op een heerlijk plekje van de door de oranje-zon beschenen hei, zette ik mij. Duidelijk kon ik de troepenmacht zien naderen. Eindelijk kwamen voortroep en pa trouille in linie en de aanvang was dus in zijn begin. De vijandelijke stelling onder commando van een majoor van het 5e Regiment Infanterie strekte zich ten westen van het Konijnenbosch tot aan de oude Zeisterheide. Typisch verspreid lagen zijne man schappen den aanval af te wachten. De een verlustigde zich aan een bokje, die niet trekken wiide, de ander aan zijn kemies zooals hij zijn soldaten broodje of wel turf noemde. Lui lummelend lagen zij op hun rug, sommigen de oogen dicht. En dat alles onder 's vijands vuur Nu en dan deed zich een geweerschot hooren ten teeken van leven. Even een cavalerist op de een of ander hoogte en weg was hij. Allo vooruit die artillerie in stelling, vlug watl Zie daar voor uit bij het bosch. Vuur op Infanterie com mandeerde de majoor En daar vertoonde zich de geheele voorhoede, onopgelost. De artillerie was eere, wie eere toekomt, spoedig in stelling en de noodige schoten toonden weldra dat zijn vuur begrepen was. De oprukkende vijand dekte zich door plat op den grond te gaan liggen. De commandant der verdedigende stelling had een zeer mooie positie ingenomen. Voor hem een groote ruime onafzienbare vlakte, achter hem lagen alle afdeelingen gedekt voor 's vijands vuur en ook voor z'n verkenning. Om half twaalf werd er tijdelijk staken van de manoeuvre geblazen,' hetgeen naderhand volgens verklaring van ande ren werd toegeschreven aan 't verkeerd ageeren der oprukkende troepen. Hoe| of de artillerie op een 400 k 600 meter verwijderde troep ook schoot, van wijken wisten deze troepen niet. Hoe anders zou zulks in de werkelijkheid kunnen geweest zijn. Zeer zeker zou dat op rukkend bataljon geen milicien of reser visten meer in z'n gelederen geteld hebbenHet signaal officiers-appel deed dan ook bewijzen, dat er zeker een fout was begaan. Om 12 uur werd de aanval opnieuw begonnen, nadat de aanvallende troepen in hun vorige stel lingen waren teruggetrokken. Laat hen als de bliksem de linker flankdekkingen achter de versterkingen omtrekken en naar de achterflank loopen, want daar van daan verwacht ik de aanval. Een snel wegrijdende luitenant-ordonnans gaf deze order over aan de betrokken afdeelin gen en op ruim tien minuten afstand kon ik het schreeuwen hooren van den aan voerder dier troepen Buk je toch kerel LooppasBuk je toch snauwt de in ze nuwachtige spanning verkeerende ser geant-majoor! Doe die bliksemse bajo netten dan ook afVlug watloop wat aan buldert de compagnies-commandant. Na verloop van een kleine tien minuten lag alles op zijn plaats en stak de wak kere stelling-commandant bedaard zijn sigaartje opwelk voorbeeld goed voorbeeld doet goed volgen door vele achter hem liggende infanterie manschap pen werd gevolgd. De artillerie-com mandant mee bewust van zijn positie durfde nu niet te rooken, of zou hij mis schien tot de niet rookers behooren Daar komen ze al aan. Zie je wel dat ik goed heb gedachtriep de commandant. Allo laat uw geschut op de Infanterie daar aan dien boschrand richten artillerie-com mandant 1 beval de aanvoerder. Een da delijk daarop volgend geschiet uit de twee stukken toont den vijand hun opmerk zaamheid. De vijandelijke artillerie doet zich nu ook hooren, en vuurt op zijn eigen wapen van de tegenpartij. „Artillerie commandant stelling nemen achter bij dien boschrand ten westen van het Ko nijnenbosch," en na vijf minuten reed de artillerie terug naar zijn nieuwe stelling waaruit zij nu na een kleine tien minu ten vuur gaf. Aardig is 'torn te zien, hoe spoedig de manschappen van dat zware wapen, hunne stukken bedienen. En elk heeft zijn vaste plaats, 'tls alsof de paarden van hun taak bewust zijn. Allengs waren de vijandelijke infanterie- troepen opgemerkt en hadden een uitge breide linie gevormd, waaruit een goed onderhanden geweervuur de bruinbanden een zware taak bezorgden. De artillerie, onverwachts achteruit ge rend zijnde, stond op haar nieuwe stand plaats zonder dekkingstroepen, hetgeen zeker moet gezien zijn door een escadron cavallerie, die langs den Utrechtschenweg deze in den rug trachtte aan te vallen. Aan de opmerkzaamheid van de verde- digings-aanvoerder was dit niet ontgaan, ter juister tijd bracht een seetie infanterie die afdeeling cavallerie, die ongedekt een eindweegs zich moest voortbewegen, zulk een geducht vuur toe, dat de omtrekking mislukte. Spoedig daarop klonk het sig naal staken der manoeuvre, 't Was kwart over een geworden en de troepen mar cheerden naar het oude kamp, alwaar de cantines zich hadden opgesteld ter lafenis der vermoeide manschappen. De bespreking, die half twee een aanvang nam, eindigde om 2'/» uur waarna zich de officieren vergastten aan een lunch, door eenige officiers-dametjes aangericht. (Wa ren er voor de soldaatjes maar eens zulke buitenkansjesDe muziek deed zich nu en dan eens hooren hetgeen de stemming zeer verhoogde. De lunch, duurde tot drie uur. 't Is toch wel typisch dat een officier in den oorlogstijd zijn maagje geen schade behoeft te laten lijden en hij een lunch, door het schoone geslacht aangeboden op zijn gemak kan gebruiken, terwijl de oppassers de paarden kunnen vasthouden en toe kijken en de muzi kanten hun longen kunnen pijnigen Zoo is altijd 't verloop van een manoeuvre. De troep marcheerde onder vrolijke marschen der zoo beroemde kapel van Van Aken huiswaarts en kwam met flinken tred de kazerne binnen, alwaar vele der vermoeide manschappen uit konden rusten van de zware diensten dien dag van hen gevor derd. Nog hoorde ik later, dat om zes uur, dus ruim één uur na terugkomst der troep, het signaal: wachtparade, de op wacht moetende trekken kader en manschappen, bij elkander riep. Wel hard is zulks. rest de vraag le. is 't uit 't oogpunt van gezondheid verloofd? 2e. Is de veiligheid voor de kazernes ge waarborgd als er doodvermoeide man schappen op wacht moeten trekken? 3e. Kan er nu geen „vrij van dienst" wor den gegeven aan de op wacht moetende trekken militairenDie paar soldaatjes minder op een dag zullen toch de ma noeuvre niet in 't water doen vallen. Ik hoop dat dit een wenkje mag wezen. Donderdag de 2e dag. 't Was al weer vroeg dag voor allen. Om 7'/» uur rukten de bataljons weder op naar de hun aangegeven uitgangs punten. Het doel van deze manoeuvre was in 't kort het volgendespionnenbe- richten meldden den commandant der Zuidtroepen dat de opmarsch der Noord troepen wegens noodzakelijkheid om de munitie en verplegingsvoorraden aan te vullen, op 24 September niet zal worden voortgezet en dat de kantonnementen van die troepen in Zuidelijke richting door voorposten zijn gedekt. Hij besluit die stelling nu door te breken. Drie bataljons en de artillerie en cavallerie werden hiervoor aangewezen. 't Was weer 10 uur toen alle troepen hunne positie hadden ingenomen. Na een kleine bespreking, die ongeveer een groot kwartier duurde, marcheerde de voortroep den weg op naar de Palz, en wilde tracb ten over de Lange Duinen de bezetting van Soest, (want op de lijn Soest— Baarn Amersfoort was de Noordtroep gelegerd) terug te dringen in de richting van Baarn waardoor de verbinding Amersfoort Soest zou verbroken zijn. 't Zal er wel spannen, riep een milicien met een rood gezicht, opgeblazen van vermoeidheid Nog twee daagjes en dan zit ik weer bij de meid zeg!Typische uitdruk[ kingen hoorde ik. Zoo zeide een sergeant tot een van het blaasgilde, nou bonjour hoor! ik ga nou naar den aanval! Ging jij maar bij het afval!! riep de met een broodje in de eene en een blinkend instrument in de andere hand houdende muzikant. Voorwaarts bulderde een sergeant met een stemmetje van een garnaal, die pas op de wereld was gekomenVooruit dan toch! Blijf vier aan vier loopen. Erg pleizierig is zulk een sectie-com mandantje zeker niet!! Al meer en meer stelden zich de verschillende afdeelingen in beweging, zoodat na verloop van een half uur de troepen in veiligheidsdienst marcheerend op den weg naar de Palz gereed stonden om den vijand hun macht te kunnen toonen. De aanvoerder der voorhoede liet bij de entrée der heide, die aan den gezichteinder opwaarts liep, even halt houden. De vooruitgezondene cavallerie, had reeds voeling met den vijand gekregen. Zulks was de aanvoerder gerapporteerd. Eenige schoten gericht op den heuvel deden de patrouilles terugdeinzen, doch tevens was de plaats ontdekt van waar uit de Zuidtroep oprukte, hetgeen den commandant van den Noordtroep stelling deed nemen. Langzaam ging het de hoogten op en af, door den Palz-weg tot dat de'overgang van den spoorweg Utrecht—Amersfoort was bereikt. Van daar uit kwamen nieuwe berichten binnen en al spoedig kwam de spits in verbinding met de vijandelijke voorpostenwat aanleiding was dat na korten tijd een voorpostengevecht gele verd werd. Intusschen was een afdeeling van de Zuidtroep naar de richting der Stomperd gemarcheerd om de vijande lijke postenketen te Amersfoort met- aan vallen te dreigen en was hiertoe de ar tillerie opgesteld ter hoogte van de Stom perd. Door het zeer heuvelachtige terrein was van de werkelijke aanval niet veel te zien. De oefening eindigde ten onge veer half drie, waarna de marsch naar huis werd ondernomen, nadat eerst een flinke rust werd genoten op de Bunt, alwaar de cantines wederom gereed stonden om de keelgaten te laten ma noeuvreeren. Pruimen tabak verdwenen achter de kiezen der manschappen van daan en de eindjes sigaren, die intusschen de levenslust van velen hadden gaande ge houden, verdwenen eveneens om plaats te maken voor lauwe soldaten-koffie met turf of een krentebroodje dat de vele verkoopers, bij massa's verkochten. Om rond kwart over vijf uur stapten de „jongens van Jan de Wit" het kazerne terrein op. N.B. Onder de terugmarsch hoorde ik tot mijn spijt een geheele compagnie liefst voor aan den troep de melodie zingen van de socialistische vrijheidsmarsch, wat me als een wanklank in de ooren heeft geklonken. Zouden er nu geen andere liederen te vinden zijn? Vrjjdag, de laatste dag. De sluitdag der Regimentsoefeningen was dan aangebroken. Om half negen bevonden zich de bruinbanden bij het wachthuisje op de Leusderheide, alwaar het gevechtsterrein begon. De onderstelling kwam ongeveer hier op neer, dat. het ter rein langs den boschrand van af de Soester- straatweg tot aan Bavoort tot een ver dedigende stelling moest worden vaardig gemaakt, ten einde een groote troepen macht, die verwacht werd tusschen Wou denberg en Zeist het doordringen tot Amersfoort te beletten. De werkzaam heden dier beveiliging waren opgedragen aan een werkelijk en 2 gemarkeerde batal jons infanterie en 2 batterijen veldartillerie. Daar er geen voldoende berichten omtrent 's vijands nadering en diens doen en laten waren ingekomen, besloot de commandant dier troepenmacht zjjn troepen vooralsnog te laten rusten achter de kogelvangers, alwaar zij aan 'svjjands oog geheel ont trokken waren. De rechterflank gedekt door de artillerie tot wier dekking een compagnie infanterie werd medegegeven leunde aan het Konijnenbosch terwijl kleine afdeelingen den grintweg naar Doorn waarnamen. Kleine patrouilles in het voor terrein zoigden mede voor de veiligheid. Op groote afstanden van de in rust ver keerende troep hadden reeds patrouille gevechten plaats. Leuk was'torn te zien, hoe behendig een infanterist gebruik maakte van een paal die op een hoogte geplaatst was. Van daar uit kon hij met een kijker het geheele voorterrein overzien. Een vooruitgeschoven verkenningpa trouille kwam al strijdende terug. Deze was op kleine vijandelijke troepjes gestuit. Dit was de inleiding voor het werkelijke gevecht, waartoe eveneens een escadron vijandelijke cavalerie op ver kenning zijnde, aanleiding gaf. Of er al ruim honderd patronen op die afdeeling ruiterij waren afgegeven, toch holde deze dapper door; hetgeen een officier den moed ontnam, want zeide hij tot zijn manschappen: „schiet maar niet meer, die kerels zijn al driemaal doodgeschoten." Ofschoon de vijand allengs meer naderde, bleef het een gevecht op groote afstanden. Om 12 uur was de manoeuvre reeds geëindigd en waren de troepen om 1 uur allen verzameld bij het schijvenhuisje op het begin der Leusderheide. Een paar tenten waren opgeslagen, dienende een voor de officiers- en een voor de onder- officiers-cantine. Aardige kiekjes zijn gemaakt, die velen der miliciens tot koopen zullen overhalen om aan vader of moeder of ander familielid zijn herinnerin gen in beeld over te brengen. De muziek liet zich nu en dan hooren. Jammer is 't, dat er zoo weinig liefhebberij bij het publiek bestaat om dergelijke soldatentoneelen van nabij te willen beschouwen. Onder vroolijke muziek trok de troep kazernewaarts na eerst nog eens flink gedefileerd te hebben voor hunnen chef. Zoo behooren de dagen van vermoeienissen voor de jongens van Jan de Wit" tot het verledene, waarop zij zeker nog wel eens zullen terugzien. Want het waren dagen waarin zij toch zeker wel geleerd zullen hebben dat „Eendracht maakt Macht" 't ware voor den soldaat is. Nu die dagen voorbij zjjn en de oude lichtingen naar hun haardsteden teruggaan, en zij voor geruimen tijd H. M. vaandel verlaten, spreek ik den wensch uit dat zü in dagen van gevaar zullen toonen nog tot de oude jongens van Jan de Wit te behooren. Ten slotte nog een pluimpje aan den len Luitenant Berkeljon en de onderofficieren cantine-houders en menage meester-soldaten voor de wijze waarop zij steeds hebben getracht den rusttijd voor den troep zoo aangenaam mogelijk te maken, aan den muziekkapel van het Regiment in 'c bijzonder voor de aan gename oogenblikken, die zij den troep heeft bezorgd. Leve 't 5eR, Hoogland. Men is hier druk bezig met aardappelen rooien. Algemeen wordt geklaagd over de zuinige op brengst en de smaak laat vpel to wenschen over üok in de lage landen worden veel zieken aangetiolfeu. Men berekent een derde minder dan de opbrengst van voiige jaien. i.eusden. In het anders zoo wildiijke Leusden met zijn bosch en velden worden dit jaar zeer weinig fazanten, el (hoeders en patrijzen aangetroffen. Hazen, die in het voorjaar nog al talrijk werden gezien, worden hier en daar door landbouwers en arbeiders dood gevonden en die nog leven zijn veelal mager en kwijnend en worden veelal met de hand gegrepen doch weer los gelaten, omdat zij mager en ziek zijn De oorzaak hiervan wordt toege schreven aan den natten zomer, waardoor die beesten leverziek, of ook anders genoemd gellig zijn. Vele andbouwers vreezen ook voor hun vea wegens den natten zomer. Zij die van een hazenboutje houden, mogen wel toezien, wat zij koopen. Natuurlijk worden er nog wel geschoten, die zichzelve aanprijzen. De minister van Buitenlandscho Zaken heeft ingesteld een commissie van advies en voor voorbereidende maatregelen in zake den bouw en de inrichting van een gebouw voor het Hof van Arbitrage met bibliotheek te 's-Gravenhage. Vooi zitter is het Tweede-Kamerlid jhr. De Savornin Lohman en leden zijn de heeren Asser, lid van den Raad van State; mr. Ruyssenaars, secretai is-generaal van het Hof van Artbitrage; dr. Cuypers, architect te Roermond; Muijsken, architect te Baarn; Salm Gz., voorzitter van de Maatschappij "voor Bouwkunst le Amsterdam; en Peters en Knuttel, Rijksbouwmeesters. Jhr. Roel! zal als secretaris der commissie optreden, die heden door den minister is geïn stalleerd. Eene nieuwe attractie van de Wereldtentoonstelling, te St. Louis in 1904 te houden, zullen de op de toppen van booinen gebouwde wonin gen zijn. Deze zullen aan een inboor- lingenstam van de Pliilippijnen tot verblijf strekken. Dergelijke woningen, die overeen komen met het huis van Robinson Crusoe, vindt men zeer talrijk op de eilanden van Zuid-Westelijk Azië Om hun lange haren worden deze boom bewoners door de Engelsche hande laars van Georgetown Absulons ge noemd De eenige reden waarom die inboor- lingenstainmeu op de hoornen leven is om te ontkomen aan de aanvallen van wil le olifanten, ihinocerossen en andere wilde dieren, die de «jungles bewonen. De bewoners zijn nl. niet in staat inet hun primitieve wapenen die dieien te bestiijden. De slain, die op de tentoonstelling te zien zal zijn, zal geheel leven zooals in zijn eigen land. Bij alle boekhandelaren ligt ter inzage de le aflevering van prijs éfl Ctj peï 3 maanden, franco,-oer dost ,&0 Ct. Zij Jb'evati ONDER BOEREN- door Lofiise Stratenus. WecsKcIijkkijfLU het leven. Ilets gcjicirti van den Kapi tein. -V J|et dertien aan tafel. Grcjptiho'fcders Kerstfeest. DE VEOEK VAN IIET GOLD door Ge^us. •-Moeders voor beeld. Aneodoten. Gcdach teil. Nuüige-.wenkeii. Ran seis, enz. P. STOKVISiSVATJ5»tftEUS, Uitgever 's-Bosch.*" Al de 28 jaargangenzijntotaal uitverkocht, dit spreekt voor het boeiende van zijn inhoud.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5