NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor da Provincie Utrecht. FEUILLETON. UIT MIJN DIENSTTIJD. Bij dit nimmer Behoort een Bijvoegsel. HU IT EIS'LAM). ,\o. 81 Zaterdag 10 October 1903 Twee-en-derti^ste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlij ke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 71. Telephooiino. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Chamberlain aan het werk. Chamberlain heeft, op verzoek van de uitgevers der «Daily Tel." een voorwoord tot den tweeden afdruk van een reeks artikelen over de nieuwe staathuishoudkundige voorstellen ge schreven, die eerst in genoemd blad verschenen en thans in boekvorm verschijnen zuilen. In deze inleiding klaagt de gewezen minister van koloniën zeer sterk daar over, dat zijne tegenstanders zijne verklaringen en voornamelijk zijne eiscben op een wijze verminkten, die moeielijk in parlementaire uitdruk kingen nader aan te duiden viel. Men rukt enkele zinnen nit hun verband en schrijft hem allerlei motieven en voornemens toe, waaraan bij in werke lijkheid nooit gedacht heeft. Dan gaat hij eene reeks van tegenwer pingen na. die men tegen zijn voor stellen gewoon is aan te voeren. Zoo zegt men, dat wanneer men de koloniën rechten van voorkeur zou toestaan, men onvoorwaardelijk levens middelen belasten moet, omdat de koloniën hoofdzakelijk slechts levens middelen invoeren. Men ziet daarbij over het hoofddat reeds thans voedingsmiddelen belast zijn. Voorts is het niet juist, dat de prijs der voedingsmiddelen stijgen zou, wanneer daarvan een recht geheven wordt, of dat de consumenr dat recht alleen te dragen zou hebbenhet is ge bleken, dat dit in andere landen met beschermende iechten evenmin het geval is. De prijs zou zich integen deel in de toekomst alleen door vraag en aanbod regelendaarbij bestaat niet hot gevaar, dat men den prijs verhoogt, maar dat de toe voer later eenmaal zou kunnen ver mindoren en daardoor de prijs zou stijgen; de juiste politiek zou alzoo zijn in de koloniën nieuwe distric ten te ontwikkelen, die in staat zijn, goedkoope levensmiddelen te leveren Voorts is de bewering, dat er een hooger recht van die waren geheven zal worden, volkomen uit de lucht gegrepen. Onder omstandigheden zou het over 't geheel niet noodzakelijk zijn, nieuwe belastingen van voedings middelen te lieden integendeel, men had eenvoudig de bestaande op andere soorten van voedingsmiddelen te ver schuiven, waardoor alzoo de kosten van liet levensonderhoud ook niet het minst verhoogd zouden worden. Ten slotte resumeert Chamberlain zijn plannen nog in deze zinnen: De rechten, die van voedingsmiddelen geheven moeten worden, waren slechts gering en waarschijnlijk zouden zij geheel, doch zeker althans voor een deel, door den buitenlander betaald worden. De geheele geschiedenis van een duurder worden van het levens onderhoud was een fabeltje en niets anders. Van den andeien kant zou een tariefpolitiek een groot aantal voordeden bieden. Vooreerst een toenemen van den handel met de koloniën, dan de mogelijkheid bij onderhandelingen mei andere mogend heden een zekeren druk op deze te kunnen uitoefenen. Deze verandering, voornamelijk de uitgebreide handei met de koloniën, zou de vraag naar Brit- schen atbeid belangrijk doen toenemen. Zoodra evenwel de vraag naar Brit- sclien arbeid stijgt, zouden ook de loonen beter worden. Ten slotte echter zou men daarmede een be langrijken stap op den weg van de vereeniging van het rijk gedaan hebben. Prinses Louise van Saksen. Er is besloten dat prinses Louisa Antoinette bij hare kinderen zal terug- keeren. Men zoekt den modus vive'ndi te bepalen waardoor de moeder zal worden tevreden gesteld en aan de wenschen van het volk zal worden tegemoet gekomen, terwijl men reke ning zal houden met den toestand, ontstaan door de scheiding van de prinses en den erfprins. Te Apeldoorn hebben de ver schillende vereenigingen voor drank bestrijding besloten, eene krachtige beweging te beginnen voor het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp tot Drankwet-herziening. Besloten is alle plaatselijke vereeni gingen op te wekken tot deelneming aan die beweging, ter verkrijging van een afdoende en degelijke regeling van dit belangrijk onderdeel dei- wetgeving. Binnenkort zal daartoe o.a een openbare vergadering worden belegd, waarin verschillende sprekers het wetsontwerp zullen behandelen. Naar wij vernemen heeft de heer Kraan, opzichter bij de Holl. IJz. Spoorweg Mij. zich niet bij zijn ont slag neergelegd, zoodat een scheids gerecht in deze quaestie uitspraak zal hebben te doen. De gedegradeerde ploegbaas Loman, die over drie jaar recht op vol pensioen gehad zou heb ben heeft zijn ontslag genomen. Bij onderzoek moet gebleken zijn dat in den nieuw gelegden wissel wel de vereischte bout geplaatst is, waar aan eveneens de gebruikelijke moer eschroefd was, maar door welken boul men vergeten had bovendien nog een splitspen te steken. Door het overrijden der treinen nu moet do moer losgedraaid zijn, waar door de bout den wissel niet meer vasthield. Van Donderdag af was de nieuwe wissel in gebruik en voldeed blijkbaar goed, totdat 's Zondagmor gens de D-trein met liet bekende noodlottige gevolg juist op deze plaats derailleerde. Opgepast t Te Hilversum komt het in de laatste dagen herhaaldelijk voor, dat valsche guldens, kwartjes en dubbel tjes bij winkeliers in betaling worden gegeven. Deze muntstukken worden in den vorm van broches langs de straat gevent Na ontdaan te zijn van speld en haak. hebben zij eenigc gelijkenis niet echte. PLAATSELIJKE BERICHTEN In de Woensdagavond gehou den vergadering van «Handel en Nijverheid" werd door den voorzitter, den heer S. J. van Duinen allereerst lapport uitgebracht over het Natio naal congres voor den handeldrijven den middenstand, de vorige maand te Rotterdam gehouden. Op de hem eigen prettige wijze zette spr. ruim een uur achtereen de hoofdmomenten uiteen van het congres, herinnerend aan de toespraak van den Minister van Binnelandsche Zaken en diens waarschuwend woord «Wacht niet te zeer op en verwacht niet te veel van wettelijke maatregelen, doch steek zelf de handen uit den mouw" en aan hetgeen de loco-Burgemeester van Rotterdam zeide over déloyale concurrentie. Ook de vroeger reeds door ons vermelde rapportenden conclusiën werden door spr. nagegaan waarbij vooral werd stilgestaan bij hetgeen dr. Bos zeide omtrent het nut van handelsonderwijs, het eenig geneesmiddel voor den ontegenzeglijk zieken handeldrijvenden middenstand, en waarin deze aantoonde hoe drin gend noodig is een betere voorberei ding voor de steeds zwaarder taak die moet worden vervuld en de eiscben die telkens hooger worden. Ten slotte herinnerde spr. dat trots de scherpe afkeuring, óók door de bekende motie van liet Congres, de verbruiks-coöperatie der H. IJ. S. M. tóch op 1 October in werking is ge lreden. De Directie heeft daardoor den middenstanders de handschoen toegeworpen wie zal die opnemen vroeg spr. Namens de vergadering werd hem hierna dankbetuigd voor het leerrijk verslag. Omtrent den Handelscursus deelde hot Bestuur mede, dat het Hoofd van hel Herhalings-onderwijs zijn taak zeer consciëntieus opvat en de daaraan verbonden handelsklasse on der goedkeuring van B en W. heeft verdeeld in 3 afdeelingen. van welke twee goed zijn bezetin de derde (jongel eden van 17 tot 22 jaar) zijn nog enkele plaatsen. Voor hen die alléén het onderricht in boekhouden wenschen te volgen, is bovendien een afdeeling ingericht waarin op Dinsdag, Donderdag en Vrijdagavond les wordt gegeven uitsluitend in dat leervak. Met het Bestuur van het plaatselijk Departement van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd geconfereerd om te komen tot het oprichten van een volledige Handelscursus, zooals deze ook elders bestaan. De Cursus in Kortschrift, stelsel Groote zal hoogstwaarschijnlijk reeds in de volgende maand aanvangen. De heer E. C. J. Kuyper heeft zich be langloos beschikbaar gesteld om het onderricht in dit even mooie als prac- tisclie stelsel te geven, dat in ieder geval groote tijdsbesparing geeft en den bediende onder dictee van den patroon brieven doet schrijven gelijk deze ze bedoelt en dus niet gelijk de bediende die opvat. Ingekomen waren: van het Gemeen tebestuur een afdruk \an de Kennis geving nopens het Herhalings-onder wijs beantwoord rnet een schrijven van dankbetuiging aan B. en W.een uitnoodiging van de Nederlandsche afdeeling der Wereld-tentoonstelling in 1904 te Saint Louis, houdende verzoek om deelneming voor noti ficatie; een jaarlijst van wanbetalers te Haarlem en .een maandlijst van die te Zaandam ter lezing voor de leden. Omtrent de combinatie der rijschool van de cavallerie met die der artillerie, en liet behoud dier inrichting alhier deelde de voorzitter- nog mede, dat ofschoon officieel nog niets daaromtrent door D. v. <1. R. 7) In de maand Juli 1897 gaf ik mij op voor het examen voor sergeant en zoo gebeurde 't dat ik in Augustus sergeant-titulair werd, en de korporaals chambrée met manschappen vaarwel zeide en plaats nam op de onderofficiers kamer van de le compagnie van het 2e Bataljon. Ik kreeg een flinke raad van kapitein, luitenant en sergt.-majoor, maar sloeg deze allen in den wind, daar ik toen vermeende hun raad niet noodig te hebben. Ln 't laatst van Augustus gebeurde 't dat de order afkwam, het regiment op manoeuvers moest. Op zekeren dag rukten wij uit voorafgegaan door de stafmuziek en marcheerden naar Wijk-bij-Duurstede. Vandaar uit zouden de verschillende vestingslagen plaats hebben. Wij troffen verbazend slecht weder, de regen viel bij stroomen neder. Na ver schillende dagen te hebben gemanoeuvreerd kwamen we begin September onder een zware donderbui in Amersfoort terug. In December kreeg ik idéé in den Indiscben dienst en vroeg overplaatsing aan bij bet korps Koloniale Reserve, betgeen mij door Z. E. den M. v. O. in Januari werd toegestaan. Den 22ste Januari 1898 ging ik met den trein van 8 uur naar Nijmegen en meldde mij bij den kommandant aan. Ofschoon vorengaande een begin is van mijn lijdenstijd die ik u nu zal gaan vertellen, zoo zult u wel begrijpen dat ik om langdradigheid te vermijden, wel iets of wat er bij moet phantaseeren, doch de hoofd zaken zijn ijskoude waarbeden. Gedurende mijn diensttijd bij bet Indische leger heb ik met rare zeldzame individuën kennis gemaakt; doch laat ik mijn verbaal vervolgen 's Morgens moest ik nog eens voor de keuring en werd ik door den dokter, een lange schrale man met een lange puntbaard en knevel, een gouden lorgnet op de neus, goedgekeurd waarbij bij mij nog zeide «je bent niet erg sterk, je hebt bloedarmoede". Ik werd's Maan dags bij den Commandant ontboden. Deze, een man van middelbaren leeftijd reeds met geheel grijze baren en op zijn borst voorzien van de gesp met medaille van Atjeh en nog een paar andere orden, sprak mij aan met de vraag of ik soms een losbandig leven lijdde? Daar ik den man niet goed begreep vroeg ik hem nog eens wat bij eindelijk bedoelde! Waarop hij mij geen antwoord meer gaf. Of hij dus ook gevoelt beeft dat bij te veel vroeg. Ik werd bij de Eerste Compagnie geplaatst en deed daar uitstekend mijn best zoodat Deel I voor mij voorloopig niet meer verscheen. Nog dikwijls denk ik om dien tijd temeer daar 't een tijd is geweest waarin ik zooveel heb onder vonden. Edoch men telt er van allerlei slacb onder die kolonialen onder de mannen van wie Nederland alles durft te verwachten durft te eiscben. Dat zijn de mannen waarvan Neder land bloed en vleescb durft, vergen. Dat zijn de mannen van wien Nederland verwacht dat zij de vaderlandscbe vlag boog zullen houden. Ik heb jongens in Nijmegen gekend die in 'tbezit waren van een laag karakter, dat waren uitzon deringen, ik heb jongens gekend met een flink en degelijke karakte, dat waren er velen. Ik heb flinke degelijk officieren gekend, ik heb ook andere gekend, die in ons oog zoo heel anders waren dan men mocht verwachten. Ruim anderhalf jaar was ik verplichtte blijven in Nijmegen, totdat op zekeren dag de order afkwam, dat ik met nog vele anderen naar Insulinde moest vertrekken met het schip «Burgermeester den Tex." Den avond voor ons vertrek was gewijd aan pret makenveel genot heb ik echter niet gehad, daar ik dieper door dacht dan menig ander die onder bet gebruik van veel spiritualiën zijn laatste avond doorbracht met dansen en luisteren naar de onzinnige coupletjes van een dame uit bet een of ander Café, cbantant of kroeg in Rot terdam of Amsterdam. Als zoo'n dametje maar mooi uitgedorsebt ten tooneele verscheen wa ren ze al tevreden. Haar stem kwam er min der op aan. Een Indisch soldaat is een lief hebber van bloote damesbeentjes enz. «Wein Weib und Gesang" zijn ook zijn idealen. Als dan den volgenden morgen de hoorn blazer van de wacht om vier uren de reveille blaast, kan men nog eens gezichten zien trekken. II. liet vertrek. Nauwelijks was het signaal reveille uit den hoorn van den oudgedienden tamboer of hoorn blazer, of een elk stond op en zocht zijn koffer oftewel kleediDgstuk op om bij de hand te zijn als 't signaal «appel" zich zou doen hoo- ren. 't Is nog donker buiten, de lichten op de chambrée verlichten deze pbantastiscb. Op sommigen valt het licht neder ben vaal en bleek afteekerend, op anderen beeft 't weder andere uitwerking. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1