MS». mm jtaooPEN: harde XtiRF, Leeraar ie .Plan» en Zang. INGEZONDEN. Advertentie n. MEVPUW HOGERVORST, fliDke.DIE "kindermeisje NotarkTOg WIEMNGEN Methorst Tan Lntterveld, G. G. Pb. L. sonen verleend kunnen worden, voor logementen zelfs kosteloos. Tegenover deze en andere voor rechten wordt een waarborg geschapen tegen misbruik en bedrog, weshalve de vergunning afhankelijk is van de toestemming van Gedep. Staten. Wil een logementhouder vergunning voor drankverkoop aan andere be zoekers dan logeergasten en aan hen, die er geregeld hun middagmaal ge bruiken, dan gelden de gunstige uit zonderingsbepalingen niet. Verkoop door marktensters uit sluitend aan militairen op marsch en verkoop in legerplaatsen uitsluitend aan militairen blijft vrijgesteld van het vereischte van vergunning. De bevoegdheid wordt voorgesteld om te bepalen, dat in eene gemeente nieuwe vergunningen door burg. en weth. niet mogen worden verleend. De mogelijkheid van bijzondere vergunningen wordt beperkt tot bui tengewone inrichtingen van maat schappelijk verkeer, waarvan de locali- leit met vergunning deel moet uit maken. De Gemeenteraad zal verspreiding van vergunningen in de gemeente kunnen regelen. Verkoop van sterken dranken in het klein op den openbaren weg wordt beslist verboden. Onbeperkt verkoop van s. d. toe laten in wachtkamers van openbare middelen van vervoer acht de reg. niet gewenscht. Het door het in handen komen van coiporaties aan vergunningen ver zekeren van een blijvend bestaan waardoor het groot-kapitaal zich meer en meer van de vergunningen zal trachten meester te maken, wordt bij het w. o. beperkt, evenzeer als ver- eeniging van vergunning niet andere winkelnering in eenzelfde localiteit. Voorzien wordt tegen te groote belemmering van restaurants en soort gelijke inrichtingen. Op de lijst geplaatste en alle andere verzoekers om vergunning zullen achterstaan lo. indien de weduwe van een vergunninghouder het bedrijf wenscht voort te zetten2o. indien een vereeniging bereid is don drank handel op den voet van het Gothen- burger stelsel te drijven. Do regeling volgens het Gothen- burger stelsel is aldus ontwoi pen, dat in iedere gemeente slechts een ver eeniging zal mogen optreden, behalve in gemeenten met meer dan 100,U00 inwoners, waar meer vereenigingen kunnen optreden,na formeele toelating door de Kroon. De vereeniging kan met eenige vrij vallende vergunningen haar taak aan vangen en D. en W. worden bevoegd verklaard vrijkomende vergunningen open te houden tot een maximum van 5 ten behoeve van vereenigingen als hierboven bedoeld. De vermindering van vergunnings recht voor het niet verkoopen op Zaterdagavond en Zondag vervalt. Het vergunningsrecht mag worden terugbetaald, wanneer een vergun ninghouder het heeft voldaan ge- ruimen tijd vóór den aanvang van het nieuwe vergunningsjaar en tus- schen die twee tijdstippen nadrukkelijk verklaart afstand te doen van de vergunning. Overbrenging van een kleinhandel met behoud der vergunning in een andere localiteit wordt mogelijk gemaakt, evenwel niet zonder waar borgen. Naast overplaatsing wordt ver ruiming van localiteit niet zonder grens toegelaten. De regeling der controle op ver koop van anderen dan sterken drank koinl op het volgende neer'. Bier, wijn, koitom gegiste dranken en alcoholvrije dranken zullen voor verbruik ter plaatse niet verkocht mogen worden zonder verlof, met dien verstande evenwel, dat een verlof voor gegisten drank tevens geldt voor alcoholvrijen drank. Verboden wordt in dranklocalen personen beneden 18 jaren zonder geleide van ouderen toe te laten, zoomede bet uitbetalen van arbeids- loonen in tapperijen. Ook het dienen van jeugdige per sonen in locahteiten met vergunning wordt verboden. Voor de localiteiten met vergun ning wordt een algemeen uur voor aanvang (7 uur voorm.) en beëindi- gin (11 uur 's av van den drank verkoop voorgesteld en Zondags het aanvangsuur op 's nam. 2 uur gesteld, behoudens nog verdere beperking van de Gemeentebestuien. Bij belangrijke maatschappelijke of nationale gebeur tenissen op feest- en andere vreugde dagen kan het Gemeentebestuur zelfs hetzij voor den geheelen dag, hetzij voor bepaalde uren staking van den verkoop bevelen. Inspecteurs of adjunct-inspeecturs zullen belast kunnen worden met toe zicht op de naleving van do voor schriften der wet. Met het oog op den korten tijd voor 1 Mei 1901, zullen de bestaande ver gunningen niet reeds op dien dag vervormd worden naar het selsel van dit ontwerp, maar respijt gegeven tot 1 Mei 1905. Tijdens den overgangstoestand wor den de slijters in geen andere om standigheden gebracht dan zij thans zijn. Bij daling der vergunningen be neden het maximum zullen deze slijters vóór alle andere voor een nieuwe vergunning in aanmeiking komen. De vergunningen aan andere dan physieke personen, welke volgens hot ontwerp niet meer verleend mogen worden, zullen in den overgangstoe stand blijven voortbestaan zoolang het hootd van het bedrijf leeft. De Koningin en Piins Hendrik zijn voornemens begin November rechtstreeks van Mecklenburg naar het Loo leiug te keeren. Het wetsontwerp tot wijziging van het stelsel der Armenwet wordt deze week naar den Raad van State verzonden. De vrouwenbeweging in N. O. Indië. De twee dochters van den regent van Japara, waardige voorgangsters in den strijd tot verheffing der Ja- vaansche vrouw, zullen, zooals men weet, voor rekening van het gouver nement een opleiding ontvangen tot onderwijzeres en tot ziekenverpleeg ster. Beide jonge dames komen, naar wij thans vernemen, te Batavia in de leer. De directeur van onderwijs, eeredienst en nijverheid heeft zich toi plaatsing dezer prinsessen gewend tot de Vereeniging voor Ziekenver pleging en de Burgerschool, tevens pensionaat voor meisjes, in welke beide inrichtingen de jonge dames verzekerd zullen zijn van een goed tehuis en een goede school. PLtt'ISEI.IJKE ItEKICHTE.V. Bioscope, levende Beelden, Feestavonden. Wij veroorloven ons onze lezers en lezeressen attent te maken op de in dit blad voorkomende annonces der le Amst. Edison's Ideal Chr. Bioscope Combinatieonder leiding van den Heer F. Keijzer, den door ons gansche land welbekenden volksspreker van Amsterdam Bij de vorige bezoeken aan deze plaats wist de lieer Keijzer het talrijk opgekomen publiek zoo nuttig, gezellig en boeiend bezig te bouden, dat hem een welgemeend en daverend „tot weerzien" werd toegeroepen. De door hem vertoonde Nevelbeelden zijn dan ook bijzonder schoon en de daarbij gepaard gaande voordracht alleszins beschaafd en boeiend, terwijl de serie Levende Beelden der Edisons Kine matograaf eveneens actueel ernstig en komisch zijn, zoodat de avond voorbij vliegt door het vele goeds wat men achtereenvolgens ziet en hoort, en wijl de Heer Keijzer altijd voor wat nieuws op zijn gebied zorg draagt twijfelen wij niet of ook thans zal zijn uilvoering op den avond van Maandag 26 October, in de zaal Eben Haëzer te Amersfoort te half 6 voor kinderen ten 8 uur voor grooten, wel weer vele menseben tot zich lokken" Op tal van plaatsen was de toeloop zoo groot, dat er plaats tekort kwam. Men wachte zich- dus voor teleurstel lingen door zoowel bij de Kinder- als bij de Avonduitvoeringen tijdig te gaan. De tot majoor benoemde kapi tein Van Terwisga komt te Assen in garnizoen en wordt belast met bevel over het bij mobilisatie op te richten depot-bataljon. Voor de lichting 1904 zijn be noemd lot militaire leden van de mi litieraden en tot hunne plaatsvervan gers in de Provincie Utrechtprovincale-adju- dant Van Houten lid; kapitein Stroo plaatsverv. De le luitenant Nauta Pieter, overgeplaatst bij het 3e regiment veld-artillerie, is ingedeeld bij de batterijen, welke te Breda garnizoen houden. De kapitein M. H. J. Sark van het 5e Regiment infanterie, thans werkzaam onder de bevelen van den Chef van den Generalen staf, is met ingang van 15 October overgeplaatst als kapitein voor speciale diensten bij het 9e Regiment infanterie in gar nizoen te Leeuwarden. Bij het 5e Regiment infanterie zijn bevorderd tot sergeant dienst doende luitenant to velde de sergeant J. van Oorschot, tot sergeant de sergeanten-titulair II. J. Henrard, J Zegers, B. F. de Vries, II. Spaich cn de korpoiaals A. H. Matermau en J. van de Weijer, tot fourier de korpo raai P. A. Rorneijn, tol milicien-ser geant de milicien-korporaal L. Hospers en tot korporaal de soldaten A. Storm van Leeuwen en J. Knol, alsmede de tamboer H. Keijzer. Do milicien-sergeant W. Koele wijn van het 5e Regiment is op zijn verzoek voor 2 jaren gedetacheerd bij het leger in Oost Indië. De korporaal C. C. Brandon Bravo van het 5e Regiment infanterie is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 7e Regiment infanterie te Am sterdam. De sergeant-majoor-titulair R van der Heide, de sergeanten Kolfif, S. Bruinsma en H. Bridel, de korpo raals F. Bruinenberg en S. M. Klein- kramer, alsmede de tamboer H. Boon allen van het 5e Regiment infanterie zijn overgeplaatst naar het 9e Regi ment infanterie in garnizoen te Leeuwarden. Zondagavond hield mr. Isidore Hen, uit Amsterdam, voor een talrijk opgekomen publiek in een der zalen van »De Vergulde Zwaan" een lezing voor de afdeeling Amersfooit van den »Ned. Zionisten Bond". De begaafde spreker gaf, in een schitterde improvisatie, een helder beeld van het doel en streven en ideaal van het Zionisme, namelijk het verkrijgen van een, door de groote Mogendheden gewaai borgd, publiek rechterlijk grondbezit, bij name Pales tina, voor die Israeheten, die ter wille van hun g.doof lijden en in hun land rechteloos zijn, en wien het be staan onmogelijk wordt gemaakt. Het aantal leden der afdeeling Amersfoort, oorspronkelijk 12, steeg na afloop der lezing tot 50. Amersf. Cl. Daar gebleken is, dat de rege ling van de.n trpm winlerdienst des middags tusschen 3'/» en 4'/2 ure (Greenwichtijd slecht verband houdt met de aankomst der treinen, wordt vanaf heden, bij wijze van proef weer do vorige zomordienstregeling gevolgd De vertrekuren der trams van liet station, op de nieuwe dienstregeling des middags 3 48, 4.01, 4.14 en 4.27, woiden nu 3.32, 3.49, 4 06 en 4.20, terwijl de vertrektijden van de Kamp straat, te 3.43, 3.58, 4 11 en 4.24, zijn veranderd in 3 29. 3.43, 4.03 en 4 17. Wanneer deze wijziging voldoet, zul len weldra nieuwe dienstregelingen Bij Kon. besluit is aan het Be stuur der plaatselijke afdeeling van den «Christelijken Nalionalen Werk mansbond" vergunning verleend tot het houden eener verloting van huis houdelijke artikelen, om uit de op brengst daarvan het gebouw «Eben Haëzer" van gasverlichting te voorzien. Bij de Zaterdagavond ten over staan van notaris A. N. J. Vos ge houden verkooping in de «Arend" werd perceel I, een winkelhuis aan de Appelmarkt opgehouden. De perceelen 2, 3 en 4, drie huizen met erf en tuin aan de Wolferstraat, no" 30, 38 en 40 met de halve daar langs gelegen straat, werden in massa verkocht voor f2770, en perceel no. 5, een huis en erf aan de Wolker straat, verkocht voor f 520. De fleer A. van de Water al hier is benoemd tot leeraar in de Nederlandsche taal en letterkunde van de H. B. School te Arnhem. «Quick" heeft het Zondag middag niettegenstaande mooi spel met 12 tegen de Haarlemsche Football Club moeten afleggen, De algemeene vergadering der Vereeniging voor verwaarloosde en verlaten kinderen op morgenmiddag in «Ons Huis" te houden vangt niet te 2 uur (zooals wij in ons vorig nummer abusiefelijk vermelden) doch eerst le 3 uur aan. Gedurende de aanstaande ker- misweek moeten de koffiehuizen te 12 uur 's nachts sluiten, behalve op Vrijdag. Op dezen dag is het sluitingsuur op 1 uur na middernacht gesteld. De directeur-generaal der Pos terijen en Telegrafie maakt bekend, dat op de volgende datums de post naar Noord-Amerika wordt verzonden 20, 23, 24, 27 en 30 October; 1. 3, 5, 6, 10, 13, 17, 20, 24 en 27 November. De verzending uit Nederland ge schiedt per trein van 7.9 nam. uit Amsterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, zal Donder dag, den 22 October a s. des namid dags te 8 ure precies, ten Raadhuize, eene openbare vergadering houden. In de Remonstrantsche kei k zal a.s. Zondag 25 October des voormid- dags te half elf als voorganger optreden professor Dr. R. D. Eerdmans, hoog leeraar te Leiden. Het hoofdbestuur van den A. R. K. Volksbond heeft aan den minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden, waarin verzocht wordt, spoe dig te willen overgaan tot indiening van het wetsontwerp op het arbeids contract. Spelen met vuur schijnt voor kinderen veel aantrekkelijks te hebben en niet het minst voor de lieve straat jeugd. Het «vuurtje-stoken" heeft menige boer een hooiberg of schuur gekost, terwijl de locomotief een duch- tigen concurrent heeft aan de «Indi aantje spelende" mannelijke jeugd, waar het geldt het veroorzaken van boseh- en heidebranden. In navolging van «vuureten" op de kermissen is bij de straatjeugd een spelletje geïmporteerd, waarbij een jongen een slok petroleum neemt, en die in een fijn straaltje uitspuwt, terwijl hij een brandenden lucifer voor den mond houdt. De petroleum ontbrandt en geeft een groote vlam, die vooral in duisternis iemand leelijk schrik aan kan jagen. Een nogal gevaarlijk spelle tje dus, waai tegen ernstig moet worden gewaarschuwd, evenals tegen meer «grappenmakerijen", die maai al te vaak levenslang betreurd moeten worden Zondagavond meende een jongen in de Hellingstraat ook dat spelletje te kunnen spelen, doch spoot een zijner makkers in het gelaat. Natuurlijk kreeg deze ernstige brand wonden. Het is te hopen, dat het de politie moge gelukken aan dergelijke spelle- tjes paal en perk te stellen; vooral nu het \roeg donker wordt, mag men wel dubbel opletten. Gisterenavond hield de plaatse lijke afdeeling van den Kon. Ned. Bond van Oud Onderofficieren in «de Arend" zijn jaarlijkse!) feest De zaal was eivol. Mr. F. D. graaf Schinimelpenninck, eerevoorzitter der afdeeling, woonde dezen feestavond bij en hechtte met eenigetoepasselijkewoorden de corps- prijzen in de onderscheidene wed strijden in het afgeloopen jaar behaald aan het vaandel, dat lo midden eener trophee prijkte. De avond werd verder doorgebracht met muziek en voordrachten. Hel was een zeer geanimeerd feest Lijst van Blieven, geadresseerd aan onbekenden, vei zonden van hei Postkantoor Amersfoort gedurende de eerste helft der maand October. Brieven Binnenland. Mevr. Maun Amsterdam. Mej. Frederiks Jongejuf v. Duikeren Amsterdam. Mej A. Bakker Ameisfoort. Hollandsch Grondbezit Amsterdam. Mej. Winkler Gravenhage J. v. d. Hijden Haarlem Simon Kraakman Langendijk. J. G. Meere Rotterdam. H. Arhoeff Utrecht. M. v. d. Velde, Vlissirgen. Josselin de Jong. Amersfoort (gepost op Arnhem—Oldenzaal). Buitenland. Albert Loeb Cöln. Karl Fekete Budapest. Briefkaarten Binnenland. Evers Amersfoort, p Chanson Rijkens B. Huurdeman Breukelen. J. Verbeek Delft, J. W. Gerritsen 's Gravenhage. F. Buurma Groningen. Buitenland. Mr. Bauer Cherbourg Bovermeer Haussen «Een heugelijke tijding." Dit opschrift is inderdaad juist. t Is geplaatst boven het bulletin ver spreidt op Zaterdag j.l.; althans juist voor Amersfoort. Een heuglijke tijding was het toen de telegrafische mede- deeling kwam, dat de Rijschool der bereden artillerie vereenigd zal wor den met de Rijschool der cavallerie alhier, op 31 October a.s. De zwarte wolk, die in 'l begin van dit jaar boven Amersfoort hing en waardoor zij zich bedreigd zag ook de Rijschool der Cavalle-ie te zullen verliezen, is gelukkig overgedreven en we mogen ons thans verblijden in het vriendelijk schijnen der voorspoedszonhare stralen voorspellen een helderen dag. De gevallen beslissing hangt ten nauwste, samen met de welvaart en den bloei van de stad onzer inwoning, juist doordien ze zoo weinig bronnen in zich zelf bezit om zich tot meer dere ontwikkeling te kunnen brengen. Nu door de hooge Regeering een zoo groot blijk van welwillendheid ten onzen opzichte is gegeven, acht ik het een plicht dat Amersfoorts ingezetenen blijk geven van waar deering en erkenning, en vind ik daaitoe vooreerst de meest aange wezen weg om op 31 October a.s. de Nationale vlag te ontplooien. Ik richt daarom het vriendelijk verzoek bij deze tot allen, wien de welvaart onzer stad ter harte gaat, daarvan op bovengenoemden datum blijk te geven door het uitsteken der vlag. Dat op dien dag deze uiting van be langstelling in het heuglijke feit al gemeen moge zijn hoop ik van harte I A'foort, 19 Oct. '03 S. J VAN DUINEN, Voorzitter der vereeniging y>IIandel en Nijverheid Gaarne vei leenden wij een plaatsje aan bovenstaand omreden wij met den inhoud volkomen instemmen en het verzoek van den heer van Duinen aan zijne medeburgers krachtig willen ondersteunen. Redactie. S Een oude, Stoomkoffiel een actii^ agent. Br tién onde ALTA iQjènde firma, ndel vraagt oduceerden van referen- Adv.-Bur. Amsterdam. v. Vfandenstraat 8, vraagt tegeD No/ember a.s. eene eb vooryïadelijk; een van 14 k 16 jaar. te Amerongen zal-op Donderdag de^29 October 3903 des nam. 3 £iur in het Recktliuis te Rens- vyoude, om kontint geld, Voor de'-.Epf'genamen van den HoogWelGeb. Heer Mr. M. J. L. Baron Taets van ameronden' van reNSWODDE. 34 perceelen staande op JWagjfnsveld onder Renswoude. Aanwijzer VAN DE POL op Wagensveïd te Renswoude. Kasseiers Goinmiseionnairs i'n Effecten. Safe deposit IjJÉecten, Coujyms, Buiten- lajfdseh gold,-- Prolongatiën, Beleeningen, IneasscpGën en ver- sjliaffen van A^jes^ls op Binnen- ent-.JJidtfiiiiaTfTl. Kantoor: Muurhuizen 288. 1 5 Utreoh'tsch/strajbt hoek

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2