TWEEDE KAMER. menig geval volkomen gebrek aan samenwerking tusschen de verschil lende organen der armenzorg, die in de nieuwe wet echter hun zelfstan digheid niet zullen verliezen. Want door het samenbrengen van deze drie elementen, die zich thans op dit ge bied bewegen kerkelijke, particuliere en overheidsarmenzorg zal een cen tralisatie plaats vinden, naast een decentralisatie in de wijze van werken. De verdere inrichting der armen zorg zal volgens hei bekende Elber- feldsche stelsel geschieden. Het bestuur van den Vrijzinnig- democratischen Bond heeft wederom ter beschikking der aangesloten vereeni- gmgen een aantal beknopte geschrift- jes gesteld, welke bestemd zijn dienst te doen voor de propaganda Deze geschriftjes, van 6 tot 16 bladzijden groot, loopen over de volgende onder werpen IBeginselverklaringvanden Bond, met toelichting, algemeen werkpro gram, gemeenteprogram. '2. liet streven van den Viijzinnig- democialischen Bond 3. Waarom algemeen kiesrecht? 4. De Eerste Kamer. 5. Evenredige vertegenwoordiging. 6. Het wetsvoorstel der vrijzinnig democraten tot grondwetsherziening. 7. Onze gemeentelijke politiek. 8. Protectie? 9. Wettelijke beperking van den arbeidsduur. 10. Wat wil de vrijzinnig-demo cratische partij in zake landsverdedi ging? II. Wat de vraag om staatserf- recht beteekent. 12. De «stakingswetten en de vrij zinnig-democraten. 13. Staatsexploitatie onzer spoor wegen. De nummers 4, 35 er. 811 zijn, met enkele geringe wijzigingen, gelijk aan reeds vroeger verspreide, de nnmmers 2, 6, 7. 12 en 13 zijn nieuw geschrevene. Zij worden voor de vereenigingen en ook voor be langstellenden in alle hoeveelheden tegen cent per stuk (alleen n°. 6 voor 1 cent) verkrijgbaar gesteld. Drie en een halven dag heeft de Kamer zich niet de wet tot regeling van den aanleg de exploitatie en 't gebruik van telegrafen en telefonen bezig gehouden, waarvan feitelijk twee dagen met de algemeens beschou wingen, want weliswaar werden die debatten gehouden naar aanlei ding van een amendement van den heer Tydeman, doch ze kunnen on der de algemeene beschouwingen ge rangschikt worden, omdat ze niet meer of minder betroffen dan alle telefonen door den Staat te doen exploiteeren. Up heldere, daadzakelijke, zij 't niet altijd even opwekkende wijze werd Viijdags door den lieei Tydeman uit eengezet, welke voordeelen voor 't publiek daaruit zouden voortvloeien. Terecht wees hij op de gelijkvormig heid van telegialie en posterijen met telefonie. Hij becijferde, zij 't ook globaal, dat de overneming der ge meentelijke netten niet te zwaie offers van de schatkist zou vorderen. Ilij toonde aan, dat bij de inter communale telefonie er drie verant woordelijke lichamen zouden zijn de eigenaren van de netten der beide verbonden plaatsen en 'j. Rijk, zoodat er met andere woorden niemand ver antwoordelijk was. Dr. Bos vulde deze rede nog eens aan en wees vooral op 't belang voor de plattelandsgemeenten. Toen kwam de Minister aan 't woord en verklaarde zich in een slappe rede tegen 't amendement hij wekte echter den schijn, of aan neming niet heel erg door hem zou gevonden worden. En toen ging de Kamer tot Dins dag naar huis. Dien dag werd echter uit een geheel ander vaatje getapt. De heer Tydeman repliceerde voor zijn doen heel kort, doch daarop traden van de rechterzijde uit de verschillende groepen leden op, om te betoogen, dat zij niet tegen staats exploitatie waren toch tegen'tamen- dement zouden stemmen. De heer Van Veen zou a a. tegen stemmen, omdat er weer zooveel ambtenaren meer zouden komen, de heer Van Wijck, omdat hij de tegenwoordige toestand uitstekend vond (in Renkum, waar deze afgevaardigde woont, is immers een telegraaf- en een tele foonkantoor) de heer Van Löben Seis, die een warm voorstander van staatsexploitatie is, zou tegen stem men, omdat, omdatnu waar schijnlijk omdat de Minister het wilde. En toen deze aan 't woord kwam, bleek, dat hij zich de dagen tusschen Vrijdag en Dinsdag ten nutte had ge maakt. In een uitvoerige rede be streed hij den heer Tydeman, aldus 't voorbeeld van den eersten minister volgend, die ook graag de beste ar gumenten tot 't laatst bewaart. Alleen deze doet dit opzettelijk en minister Oyens maakte den indruk, Vrijdag niets te kunnen tegen zeggen omdat hij 't niet wist. Nu had hij echter de noodige wijsheid opgedaan Terecht wezen de heeren Bos en Tydeman op 't verkeerde van zulk een wijze van debatteeren, waardoor beide heeren en vooral de laatste tot een nieuwe uitvoerige repliek gedwon gen werden. Eén argument konden beiden niet bestlijden; de minister had n.l. 'tanendement onaannemelijk ver klaard. En nu stond de rechterzijde natuurlijk dadelijk eensgezind aan 's ministers zijde. Pralen hielp niet meer; 't amendement werd verworpen met alle stemmen rechts tegen, ver meerderd met die van de oud-liberale leden links, natuurlijk buiten die van den heer Tydeman. Den geheelen Woensdag werd be steed aan de behandeling van een amendement der sociaal-democraten, bedoelen om in de arbeidsvoorwaarden van 't bedienend personeel aan de goedkeuring van den minister te on derwerpen. De heer Melchers ver dedigde dit amendement, de heer Talma zeide, het met do grond gedachte eens te zijnhij wilde echter de goedkeuring beperken tot de loonen en de diensttijden van 't bedienend personeel en stelde daarom naast 't amendement-Melchers c. s een amendement in zijn geest, medeon- derteekend door de katholieke heeren Nolens en Kolkman, en de anti revolutionaire heeren Van Löben Seis en Van Veen. Daar waren de poppen aan 't dan sen ten eerste verweten de sociaal democraten bij monde van den heer Troelstra aun de voorstellers van dit tweede amendement, dat 't slechts een vliegen vangerij was, omdat men aan de sociaal democraten de eer niet gunde, iets voor den werkman bin nen te halen. Ten tweede toonde de heer Drucker aan, dat 't voorstel der sociaal-democraten veel logischer was dan dat van den heer Talma c. s. en ten laatste werden beide amen dementen krachtig bestreden dooi den heer Lobman, die van al dat «sociale gedoe" niets moet hebben en van oordeel is, dat men uit louter liefde den werkman dooddrukt. De Minister had ook geen ooren voor 't amendement, 'l Zou de zaak maar incidenteel regelen en daaraan deed hij riiet mee. Dat was voor de rechtei zijde geen prettig oogenblik en de katholieken, die dit Ministerie door dik en dun schijnen te willen steunen, verklaarden hij monde van den heer De Stuers, dat zij tegen zouden stemmen. De geleiden lieten dus de leiders in den steek en nadat 't amendemenlMelchers rnet bijna zuivere stemming rechts tegen links verworpen was, werd dat van den heer Talma aangenomen met 42 tegen 33 stemmen. Vier oud-libe- alen, alle katholieken op drie na, de vrij-antirevolutionairen op de heeren De Visser en Van Veen na, en enkele anti revolutionairen stemden tegen. Dit was een klein échec, echter niet zonder beteekenis voor den Minister en alweer kwam een stee in den gemeenschappelijken wortel bloot. Hoeveel meer zullen er nog te voorschijn komen? Na nog eenig debat werd de wet in haar geheel aangenomen met al leen de stemmen der sociaal-demo craten en die van den heer Tydeman tegen. Hierop ging 'taan de mijnwet. Opmerking verdient daarbij, dat de heer Van Kol bij de algemeene be schouwingen alle lof voor de particulie re mijn Oranje-Nassau over had, die kort te voren door hem bezichtigd was, waarna èn de heer Nolens èn de Minister aantoonden, dat 't vol strekt daar niet zoo rooskleurig was en de afgevaardigde zich blijkbaar weer allerlei dingen had laten wijs maken, die de «hooge bezoekpr" niet voldoende nader onderzocht had. 't Hoofdpunt van 't debat was een amendement der sociaal-democraten om den arbeidstijd onder den grond op niet meer dan acht uur te bepalen. Van verschillende zijden werd hier mee instemming betuigd, doch de heeren Nolens en Borgesius toonden duidelijk aan, dat de enkele woorden aan deze aangelegenheid gewijd on mogelijk voldoende konden zijn. Zij adviseerden de voorstellers dus, 't amendement in te ti el-eken, hetgeen dezen ten slotte wel zullen doen. PLAATSELIJKE RERICHTEN. Vergadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag, den 27 October 1903, des namiddags ten 1 ure. Punten van behandeling: 1. Verzoek van de tijdelijke leera ren A. Winter en W. A. G. Meijer, om wijziging van de jaarwedden van het personeel verbonden aan Gym nasium en H. B. School, met adviezen. 2. ld. van Dr H. F. Nierstrasz om de aanstelling tot buitengewoon leeraar in Natuurlijke Historie aan het Gym nasium in een tijdelijke te veranderen, met adviezen. 3. Voorstel tot het rooien van zeven boomen op den Zuid-Singel en 't in- poten van jonge linden aldaar. 4. Id tot het vaststellen eener ver ordening naar aanleiding van §§3 en 4 der woningwet. 5. Id tot benaming van twee we gen op den Berg 6. Verzoeken van leeraren verbon- edn aan het Gymnasium of de Hoo- gere Burgerschool (of beide) om pri vaat-lessen te mogen geven, met adviezen. 7. Vaststelling van staten van on inbare posten (Inkomstenbelasting) dienst 1902 en 1903. 8. Vaststelling van hel kohier der straatbelasting dienst 1903 9. Ontwerp-besluit tot heffing ran 50°/o van het tarief voor vuur-, ha ven en tongeld in het jaar 1904. 10. Vooistel tot vaststelling der verordeningen regelende de heffing en invordering van rechten, wegens diensten van de gemeente-reiniging. 11. ld. tot gedeeltelijke kwijtschelding van huur voor de woning aan de Koppelpoort voor het jaar 1904. 12. ld. met gewijzigd voorstel in zake regeling der jaarwedden van den Burgemeester en den Gemeente- Seci etaris. 13. ld. tot verhooging der bezol diging van N. G van de Siadt, werk zaam ten kantore van den gemeente ontvanger. 14 M betreffende wijziging van de Instructie van den gemeente-ontvan ger, regeling van zijn borgtocht en zijn jaarwedde 15 ld. lol regeling van de jaar wedden der ambtenaren en bedienden bij de gemeente-secretarie, met ge wijzigde ontwerp-verordening. 16. ld. tot verhooging der jaarwedde van den adjunct-inspecteur van Politie R. J. Stellinga. 17. Verzoek van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingen verkeer om subsidie, met advies. 18. Id. van het Bestuur der Amers- foortsche Tramweg-Mij. om subsidie, met advies. 19. Begrooting der d d. Schutterij voor het jaar 1904. 20. Id. van het Burgerlijk Armbe stuur inet ontwerp-besluit tot toe kenning van subsidie. 21. Id. van het Burgerweeshuis. 22. Id. der gemeente met toelich ting, rapporten der afdeelingtn, me morie van antwoord* en nota van wijzigingen. 23. Benoeming van twee leden dei- commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. De Afdeeling «Amersfoort" van de «Vereeniging tot opvoeding van verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het Huisgezin", verga derde Donderdagmiddag in «Ons Huis" onder voorzitterschap van den heer F. M. van Veen. In deze vergadering bracht de se cretaris der afdeeling, de heei'Mounier, een uitvoerig verslag uit, waarin een nauwkeurig beeld werd gegeven van wat de vereeniging tot nu reeds is geweest. Er zijn thans 3 beschermers, 14 begunstigers en 34 leden, te samen conti ibueerend f 134.50. 20 kinderen staan onder toezicht van de afdeeling Dank werd gebracht aan de ge- neesbeeren Versteeg te Barneveld en Rolandus Hagedoorn alhier wegens de belanglooze toezegging van genees kundige hulp aan de pupillen. Tot bestuursleden werden vervol gens gekozen de heeren van Rossum te Baarn en tot voorziening in de vacature mr. Prikken Prof. Ken- ninck. Ten slotte werd de verpleging van een drietal kinderen besproken wat natuurlijk een vertrouwelijk karakter had. Kamer van Koopli. en Fabr. Onder voorzitterschap van den heer J. Ger. Kleber weid Donderdagavond te 8 uur ten stadhuize de Tie ver gadering gehouden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Alle leden waren aanwezig. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing ongewijzigd goedgekeurd. In de eerste plaats werd aan de orde gesteld een adres van de ver eeniging tot bestrijding van knoeierijen in de kaas- en boterhandel, hetwelk in de vorige vergadering was aange houden. Naar aanleiding van dit adres, waarin de wenschelijkheid werd be toogd om aan de goede qualiteiten een bijzonderen vorm te geven, opdat de koopers de waar kunnen onder scheiden, werd door den heer Sinnige de opmerking gemaakt, dat niet alleen de handelaars aan die knoeierijen schuldig zijn, maar dat de «onschul dige boertjes" ook de hand in eigen boezem moeten steken. Besloten werd, dit adres te steunen. Vervolgens werd aan de orde ge steld een missive van den R K. Gilden bond waarin belangstelling wordt gevraagd voorde, den I3cn Meijl. in de alg. jaarvergadering van dien bond aangenomen conclusie, inzake liet Mid delbaar technisch onderwijs. De lieer Sinnige acht zich inconpe- tent over een zoo ingiijpende en hoogst belangrijke quaeslie zoo maar te oor- deelen en stelt voor de missive voor kennisgeving aan te nemen. Daar mede vereenigt zich de Kamer. Daarna wordt ter tafel gebracht de missive van den Ned. Bond van Hoi logemakers waarin adhesiebetui ging wordt gevraagd voor zijn adies aan den Minister van BitinenJandséhe Zaken, om invoering eener uniform en lijd of althans uitbreiding' der tijd seinen. Na eenige discussie werd besloten wat de tijdseinen aangaat, het adres te steuuen. Ten slotte komt aan de orde, het adres der Dordtsche Kamer aan de ministers van Justitie en van Water staat, Handel en Nijverheid, in zake ijkskeuring van levensmiddelen, vooral kaas, boter en vleesch. De Kamer wil stralbaar gesteld zien a. de vervalsching tan levens middelen en b. van regeeringswege voldoende gelegenheid om tegen matige vergoeding de levensmiddelen te doen onderzoeken. Dit adres werd in handen gesteld eener commissie van advies, bestaande uit de heeren Sinnige en van Uaselen. Nog werd medegedeeld, dat van de vereeniging «Handel en Nijverheid" de bekende circulaire en van het ge meentebestuur de oproeping voor het herhalingsouderwijs zijn ingekomen. Bij de rondvraag vroeg de heer Sinnige, of het niet op den weg der Kamer lag bij de II. S. M. te adres- seeren om op de wagons-losplaats op het stations-emplacement alhier een pomp en een retirade te plaatsen. Hiertoe werd besloten. De vergadering werd omstreeks kwart voor tien gesloten. Ter gelegenheid der kermis zal men kunnen kennismaken met een natuurgedroclit, dat de twijfelaars aan het bestaan der zeemeerminnen wel voor goed genezen zal. Door een zeevaarder van Martinique meege bracht, vertoont het 3/» meter lange gebalsemde gedrocht, wat het boven gedeelte betreft, volkomen de gedaante van een tnensch. Mond, tanden, oogen, ooren en kin zijn normaal, op de de plaats der neus ziet men twee neusgaten. Under de borst gaat het lichaam in vischvorm over met vin nen en staart. 't Is werkelijk zeer inlerressant dit tot dusverre onbekende schepsel te zien. Het groot Theater-Nationaal, onder directie van Princelli Schentke, is hier ter stede geen onbekende en behoeft daarom eigenlijk geen aan beveling. Dat er nog altijd iets mooi's iets goeds en iets nieuws wordt ge geven, bewijst de ons getoonde dank betuiging der pensionaires van het Athenée-Royal te Ostende, die eep en al bewondering waren over het geen ze te zien kregen. Ongetwijfeld zal een talrijk bezoek en oven vurige bewondering hier zijn deel zijn. Het tweede elftal van «Quick zal aanstaanden Zondagmiddag op het terrein aan den Leusderweg oen 3e klasse-competitie spelen tegen «Vic toria" uit Hilversum. Het eerste elftal van »LT. D. 1." zal hier spelen tegen het tweede van «Hercules" uit Hilversum. Gevonden voorwerpen. Een zilveren armband; een lederen portemonnaie inhoudende eenig geld; een zilveren dames-horloge met ket ting; en een duimstok. Inlichtingen aan het Bureau van Politie. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel lleckscher senr. in Hamburg welke -zich in dit nummer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbeta ling der hier en in den omtrek ge wonnen bedragen eene zoo goede naam verworven, dat wij al onze lezers aanbevelen op deze advertentie acht te geven. BURGERLIJKE STA.VDEV. Amersfoort. van 15 tot en met 21 October 1903. GeborenJohannes, z. van J. W. K. van Wandelen en W. Koster. Teuntje, d. van A. van 'tNet en H. Hoenderdaal. Johannes Christ.ianus Laurentius, z. van J. C. Haarmans. Hermanus, z. van H- de Boer en B- H. Vroon. Gerardus, z. van G. van Empelen en M. Bakker. Ype, z. van B Boersma en H. Ysbrandij. Aaltje d. van G. W. Bennink en J. van den Ham. Agnes Maria, d- van H. Bosman en J. van 't Klooster. Wilhel- mina, d. van E. N. Eversen en A. van der Valk- Bernard Abraham, z. van A. Klein en M. Troostwijk. Maria Ever- arda, d. van C. van Zwol en E. G. van den Hoek. Hendrika Johanna, d. van K. van Wierengen en W. S. Bunt. Johanna Margaretha, d. van J.Rommers en A. M. Querforth. Ondertrouwd: H. Pomes en J. Over- bosch. C. van Doornik en C. MerlijD. H. van Veen en C. Gijtenbeek. G. Schoonderbeek en T. van der Geer. N. Alberti en A. M. M. Ockhuisen. Overleden: Cornelia Marie Boek, 83 j. echtg. van W. Waterkoort. Catharina Maria Kraaijvanger, 45 j. echtg. van A. T. Hogenboom. Een levenl. aangeg. kind vr. gesl. van H. de Boer en B. H. Vroon. Jacoba Wiliemina Boersma, 3 j. Evert van Surksum, 69 j. wed. van G. van Willigenburg. Willemtje van Goor, 68 j. echtg. van J. Pothoven. Jannigje van Duuren, 69 j- wed. van J. Hekhuijzen. Femia Christina Elisa beth Sauer, lm- Een levenl. aangeg. kind m. gesl. van J. J. Hemmers en D. Wichers. Hermanna Wilhelmina Doro thea Batenburg, wed- van D- M. van Leeuwen- Leusdeii. Geboren17 Oct- Nicolaas, zoon van Krijn van Maanen en Jannetje Lagerwey. Harmen, zoon van Willebrordus Ver- wey en Hermijntje Visser. 21. Trijntje, dochter van Gerrit Adam en Christina Abelman. 22. Jan, zoon van Gijsbertus Apeldoorn en Dirkje van de Lagemaat. 21. Johan Matthijs, zoon van Leendert Cornelis Philippus Sijthoff en Theodora Wiliemina van der Last. Ondertrouwd: 23 Oct. Hermanus van den Hengel en Christina van Daatselaar. Lambertus Smink en Wilhelmina van Maaren. Cornelis Arie van Zwol met Gerritje Haverkamp. Stouteiiburg. Gebopen: 22 Oct. Cornelis, zoon van Cornelis van Geerestein en Jannigje van de Kraats. Gehuwd: 22 Oct. Frederik Elschotmet Gijsbertha Koene. Woudenberg. Geboren: 16 Oct. Hendrika, d. van Hen drik Versteeg en Elizabeth Blauwendraad. 17. Maatje, d. van Tijmen van de Lage maat en Maatje van Voskuilen. Gehuwd: 18 Oct. Hendrik van Voort huizen, 51 j. en Reijertje van de Pol, 32 j. Overleden19 Oct. Maria Elizabeth van Lunteren, geh. met Cornelis van Dijk, 45 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 23 Oct. 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 \ppelen f 4.A f 8. Peren f 5.—a f 10. Nieuwe aardapp. fü. a f 0. Zandaardapp. f 2.50 a f 3 Hoendereieren f6.00 a f 7.00 per lOOst. Eenden f u.a 10.Boter 1.30 a f 1.45 per kilo. Mar garine f0a f0.- Zoetem. kaas f Kippen f0.80 a fl.Kuikens f0 80 af 1.20 Piep kuikens fl.a f 1.20 Ganzen f0.f0.Eenden fl.a f 1 20 p. st. Jonge fO.OO a f 0 00. Hazen 11.50 a f2.Wilde konijnen fO.OO a f 0.00. Tamme f 0.80 a f 1.40 Duiven f 0.40 a f 0.50 paar. Magere varkens fa fVarkens voor export f 0.a fZeugen f50.—f60.—Biggen f4a f8.Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00 a f000.Kalfkoeien f 0.00 fO.OO Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000.— a f 000, Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Roggeheet. Boekweit: 60 heet. Appelen 20 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len: 200 heet. Zandaardappelen30000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eendeiie eren1400 kilo Grasbo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee magere varkens, varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 10 zeugen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2