Bijvoegselbehoorendebij deHieuwe Amersfoortsche Courant van Zaterdag 7 November1903. PLAATSELIJKE ÜKKICIHE.N Ambachtsschool. Algemeene ledenvergadering der «Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken", gehouden Woensdag 4 November des avond van 8.25 "tot 11 40 in de zaal van «do Arend". Voorzitter de heer F. J. Mathijsen. De voorzitter: »Dames en Heeren, ik open deze vergadering. Mag ik ook' vragen of ieder der aanwezigen de presentielijst heeft geteekend Ik moet thans mededeelen, dat door een keelaandoening, liet den heer Prikken moeielijk valt de notulen te lezen, de heer Zijlstra zal zoo goed zijn de notulen der 10e alg. verga dering voor te lezen." Het lezen der notulen vordert juist 30 minuten De Voorzitter. Heeft iemand op of aanmerkingen op deze notulen? De heer H. J. Wolter »Ja, M. de V, ik zou wel twee wijzigingen daarin willen voorstellen, omdat daar iets in staat wat ik niet heb gezegd." »De eerste wijziging is niet van zoo groote beteekenis, en is trouwens reeds gerectificeerd, d. i. dat ik gezegd zou hebben ten opzichte der opmer king van den heer Kleber: onkiesch, dat heb ik niet gezegd, dat was: naif; rnaar de tweede opmerkin" is van meer belang. Daar staat in° de notulen, dat ik gezegd zou hebben, dat in de bestuursvergadering aan den heer Prikken de vraag was "e- steld of hij zijn functie als secretaris wilde neerleggen. Dat is onjuist weer gegeven. Ik had gezegd, dat de heer Prikken geen reden kon vinden om zijn functie neer te leggen. Dat was eene uiting van den heer Prikken zelf en niet een aangewende poging van het bestuur." De voorzitter: lk stel voor deze redactie-wijziging aan te biengen. De h°cr Wolter zal zelf wel het beste weten, wat hij gezegd heeft, althans wat hij bedoeld heeft. Heelt niemand er bezwaar tegen dat de wijziging, door den heer Wohei medegedeeld, in de notulen wordt opgenomen? Heeft nog iemand op- of aanmerkingen. Dan beschouwen wij de notulen als te zijn gearresteerd. Thans is aan de orde het eenige punt van behandeling, de verkiezing van een geheel bestuur. Om nu de stemming zoo kort mogelijk te doen zijn, heeft het Bestuur verzocht om voor de vacature candidaten in te leveren. Zooals de leden welen, moeten er 13 plaatsen vervuld woiden. Voor ik tot voorlezing der namen van de opgegeven candidaten overga wilde ik eerst iets omtrent mij zelf mede deelen. Ik wensch niet meer voor een herkiezing in aanmerking te komen, anders gezegd, ik verzoek op mij geen stemmen uit te brengen. Dit staat echter geheel buiten de quaestie. die aanleiding gaf tot deze vergadering. Zoo als u allen weel, verlaat ik in 't begin van het volgende jaar deze gemeente. Daarom komt hel mij voor, dat het beter is thans reeds een ander in mijn plaats te benoemen, daar dan geen vacature in het bestuur komt bij mijn vertrek, die dan weer eenigen tijd onvervuld moet blijven. Thans zal ik overgaan tot het voor lezen der candidaten. Door de afgevaardigde van den Chr. Nat. Werkmansbond zijn voor gesteld de heeren G. J Buys, mr. J. C. H. Prikken, H. J. Croockewit, H. J. Wolter, W. G. Klomp, H. Kroes, A. Visser, Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, W. H. Kam, R. Zijlstra, P. van Veen Jr., C. Prins, A. P. F. Reeders. Gelijke lijsten zijn ingekomen van de Amersf. R. K. Volksbond, de tim- merhedenvereeniging H. Jozef en van Patrimonium. Van een der leden is de volgende lijst ingekomen: Mr. J. C. H. Prikken, G. J. Buys, H. J. Croockewit, W. G. Klomp, H. Kroes, A. Visser, Jhr. J. W. A Barchman Wuytiers, W. H Kam R. Zijlstra, P. v. Veen Jr., C. Prins,' H. Noorman, G. Blok. Nog werd ingediend een lijst, ver- meldende de heeren Jhr. J. W. A Barchman Wuytiers, G. J Buvs W H. Kam, 11. J. Wolter. R. Zijlkra," H. J. Croockewit, A. Visser, P v wenJr;;,H' Kr0es' A-P-F-Keeders; W. O. Klomp, c. van Zwol en Hemminga. (De lieer Thiel, die deze lijst voor leest, liebt de laatste vier namen toe, door er op te wijzen dat dit ver tegenwoordigers zijn der werkheden- vereenigingen.) Zijn er nog candidaten op te geven De heer van Schaik: M. d V., ik heb hij de wei klieden-candidaten geen smid of bankwerker aangetroffen, daarom zou ik den heer W. v. d. Donker aanbevelen. De voorzitter: Ik moet u doen opmerken, dat onder de opgegeven candidaten ook is G. Blok, smid hier in Amersfoort. Dus u geeft op den heer van de Donker. De heer v. SchaikJuist M. dev. De heer J. M. Thiel'. M. de V. Mag ik eens een en ander opmerken Is er ook «elegenheid om een enkel woord van toelichting te spreken voor die candidatenlijsten. Mij dunkt ik heb de vorige vergadering duidelijk genoeg <eze°d, wat mijn bedoeling is geweest met tegen het bestuursvoorstel te stemmen. Toen is de stand van zaken duidelijk genoeg uiteengezet. Nu hebben wij toch weer te kiezen uit een chaos van candidaten, terwijl nu 13 leden moeten worden gekozen, zal men een in den blinde rondtasten krijgen. Ik vind de zaak heeft een historisch verloop, nu moeten wjj dezelfde lijn blijven volgen. Ik heb de vorige keer duidelijk genoeg gezegd wat onze bedoeling was met tegen liet bestuursvoorstel te zijn De voorzitter: Ik geloof niet dat het gewenscht is de candidaten nog nader te bespreken. De lange dis cussies, die daaruit vooitvloeien zijn van geen practisch nut. Amersfoort is niet zoo groot en de zaak heeft oenoeg de aandacht getrokken, dal iedereen wel weet, waarom het gaat. Ik ben niet voor die bespreking. Maar wenscht de heer Thiel van zijn vraa" een voorstel te maken, dan zal Tk dat de vergadering ter be slissing overleggen. De heer Thiel: Ja, M. de V., dan wil ik dat wel doen, maar ik moet opmerken dat ik maar twee minuten noodig heb, dus van mijn kant zal de langdurige discussie niet komen. De voorzitter: Wenscht iemand over het voorstel van mijnh. Thiel het woord De heer Sinnige: Ja, M. de V. IK hoor dat het hier niet wenschelyk wordt geacht, dat de candidaten nog „ader zullen worden besproken, als zoodanig. Daar kon ik mij geheel buiten houden. Maar voor de stem ming, wensch ik mijn stem even te motiveeren De voorzitterMijnh. Sinnige, t is niet mijn bedoeling u te willen sloren, maar ik moet u opmerken dat het voorstel Thiel, of de candidaten al of niet zullen besproken worden, aan de orde is. De heer SinnigeDan vraag ik t woord nadat dit voorstel is afge handeld. Door stemming bij zitten en op staan wordt het voorstel Thiel vei- worpen. Daar zulks onnoodig wordt geacht wordt een tegenproef niet genomen. De heer Sinnige: lk zal geen can- ditaten aanbevelen, trouwens de stemming is toch geheim. Maar ik wil even zeggen welke candidaten iA* zal stemmen. Dat zullen zijn de 13 leden van het oude bestuur. Van hen weten zij, dat ze de macht en de kracht hebben de zaak in zoo n woed spoor te leiden; vooral nu het bestuur en bloc geabdiqueerd beeft, moet ik er op aandringen zoo unaniem op de aftredenden te stemmen. Ei is nu geen enkele reden meer om iemand niet te stemmen. Ik bedoel hiermee geen aanbeveling der candinalen in hun kwaliteit, maar wil slechts aandringen op een hei be noeming van het geheele bestuur, om dat dat getoond heeft berekend te zijn voor zijn taak en met succes werk zaam te zijn in het belang der Am bachtsschool. Nu alle functies vaceeren en dus op nieuw de verschillende funties moeten worden verdeeld, ver trouw ik wel, dat de bezwaren, o. a door den heer Buys geuit om weer zitting te nemen, zullen worden uit den weg geruimd. Zoo kan er dan een eind komen aan den onzaligen toestand die thans in Amersfoort heerscht door de Am bachtsschool quastie. De heer Buys heeft gezegd niet te kunnen samenwerken met den se cretaris, maar hij heeft niet gezegd niet met hem in het bestuur te kun nen zitten, als het dagelijksch contact O—'hodig is. Daarom zou ik er wel op willen aandringen, alle bestuursleden en bloc i te herkiezen. Het zal de belangen der Ambachtsschool met alle ambitie en alle werklust weer voorstaan, en maken, dat de school alle bezwaren te boven komt. Slechts als het ge heele bestuur de herbenoeming zal hebben aanvaard, zal er aan den on zaligen toestand een einde komen. Laten nu allen rnijn voorbeeld volgen en toonen genoegzaam vertrouwen te stellen in het beleid van het oude Bestuur. De heer Thiel. M. de V. Ik heb mij er alleen over kunnen verbazen, dat de heer Sinnige mocht doen, wal ik niet mocht doen (Applaus.) Ik wil ook niet anders zeggen als op wie ik zal stemmen en waarom ik dat doen zal. De voorzitter. Ik kan mijnh. Thiel zeggen, dat het alleen myn bedoeling is geweest de candidaten als zoodanig niet te doen bespreken Wil de heer Thiel zulks ook doen, dan staat hem dat vrij. De heer Thiel. M. de V. dan wil ik zeggen, waarom ik niet zal stem men op het geheele bestuur en wil motiveeren waarom ik zal stemmen op de heeren op het door mij gegeven lijstje. Toen wij ons candidatenlijstje op maakten, was het ons bekend, dat de heeren Matthijsen en Prins geen her benoeming zouden aannemen. Ik geloof, dat allen het wel met mij eens zullen zijn, dat de vorige ver gadering één onmachtbelijdenis is eweest, van het begin "tot het eind, van het bestuur om iu eigen boezem deze quaestie op te lossen. Nu moet de algemeene vergadering beslissen dat recht heeft zij zich niet toegeëigend, maar is haar door het bestuur zelve gegeven wie van de beide heeren, Buys of Prikken moet gehandhaafd blijven, want anders blijft, om de wooi denkeus van den heer Sinnige te deelen, de onzalige toestand bestendigd. De heer Sinnige merkt op dat die toestand niet meer bestaat. Thans worden alle functies opnieuw verdeeld en daardoor kan de quaestie tot op lossing komen. De heer Wolter. M. de V. Ik moet toch even een woord van protest doen hooien, tegen wat de heer Sinnige daar heeft verklaard, als zou er voor het bestuur eenigerlei reden zijn, thans anders te handelen dan het heeft gedaan. Do zaak is nog volkomen iezelfde. Jhr. Barchman Wuytiers. M. de V. Om tijd te besparen wensch ik nu voor de stemming mede te deelen, dat ik niet voor een herbenoeming in aan merking wenscht te komen. De heer Kroes. M de V. lk wensch hier voor de stemming aan de ver gadering te verklaren, dat de bezwaren, die bestonden tusschen voorzitter en secretaris, uit den weg zijn geruimd en er op heden tusschen hen geen quaestie meer bestaat. De heer Buys. Het is met groote mate van verrassing en lot mijn groot genoegen, dat ik de verklaring van den heer Kroes hoor. Ik geloof dat de heer Kroes niet zoo woordelijk heeft bedoeld wat hij gezegd heeft, 't Komt hierop neer dat bij eene eventueele reconstructie van het oude bestuur bij de verdeeling der functies rekening zal worden gehouden met mijn be zwaren. Is dat zoo, dan neem ik er gaarne genoegen mee. De heer Kroes. Daar is rekening mee gehouden. Dn voorzitter. Dat kan u nietzeg- gen dan na de rolverdeeling. De heer Kroes. Ik kan beslist mededeelen, dat als het geheele be stuur wordt herkozen, alle bezwaren zijn opgeheven. Waarom, kan ik niet zeggen, dat ligt buiten de ver gadering. De heer Wolter. Ik ben ook ver rast. Ik weet niet dat er een over eenkomst, afspraak, conciliatie of wat dan ook. beslaat. Dat is mij onbe kend. (Gelach.) De Voorzitter. Wenscht iemand nog het woord? Zoo niet dan wordt tot stemmen overgegaan. Er worden twee stembureaux ge vormd bestaande uit de heeren Zijl- stra-Visser en Nieuwenhuizen en Kroes-Celosse en Wesseling. Van 9.2810.45 wordt gestemd. De Voorzitter deelt mede, dat van de 129 uitgebracht stemmen op zich hebben vereenigd de heer: Kam 125, P. van Veen Jr. 124, Zijlstra 124, A. Visser 122. 11 Croockewit 122, Wol ter 122. Buys 119, Klomp 133, Ree ders 107, Kroes 102, jhr. Wuytiers 96, C'. Prins 74, C. van Zwol 68, Hemminga 58, mr. Prikken 48, G. Blok 35, Arnold 14, Matthijsen 6, Celosse 5, Oosterveen 3, en Gerst, Vollenhoven, Hoekstra, Sinnige, Van Daal, Van Dijk en Gerritsen met 1 stem. De voorzitter: Ik moet thans mede deelen, dat Jhr. Wuytiers, die straks de vergadering heeft moeten verlaten, mij uitdrukkelijk heeft verzocht mede te deelen, dat hij geen herbenoeming wenscht aan te nemen. Mag ik thans aan de gekozenen vragen of zij hunne benoeming aannemen? De heeren Buys, Kam en Wolier nemen hunne benoeming aan, doch zulks is niet het geval met de heeren Croockewit, Kroes, Klomp, Visser, Prins, van Veen, Zijlstra, Reeders en van Zwol. De heer Croockewit deeldo de gron den mede waarop deze niet aanneming berust: »Ik had mij voorgenomen, als het geheele bestuur en bloc ware ge kozen, geen spelbreker te zijn, doch onder deze omstandigheden kan ik die benoeming niet aannemen," aldus de heer Croockewit. De voorzitter: Het resultaat der stemming is dus dat gekozen zijn de heeien Buys, Woltor en Kam en dat dus voor de 10 overige leden een nieuwe verkiezing moet plaats hebben. Een 50 lal leden verlaten de ver gadering. De heer BuysIk hoop dat men nog niet de zaal zal verlaten, omdat ik nog een ernstig woord in het belang der Ambachtsschool moet spreken. Wij staan hier op een beslissend punt. Ik weet wel, verschillende heeren hebben een herbenoeming geweigerd en een daarvan heeft de redenen genoemd. Op mij is in de vorige vergadering hei haalde malen een beroep gedaan om in het helang der school weder zitting te nemen, ik heb dat nu gedaan, ofschoon de zekerheid, dat aan mijne bezwaren wordt tegemoet gekomen vrij vaag is. Nu heb ik onmiddelijk mij beschik baar gesteld en ofschoon, zooals is gezegd, er voor mij nog niet alle zeker heid bestaat, dat mijn bezwaren uit den weg worden geruimd, heb ik daar toch gegronde hoop op. Nu kom ik bij de gekozenen, die hunne benoeming niet hebben aan genomen hun moet ik nu in het belang der Ambachtsschool in alle ernst vragen of huil besluit vast staat. Als zoo zeer gewaardeerde krachten do school gaan verlaten, dan kan dat niet in het belang der school zijn, hunne krachtige steun he«ft zij noodig. Vooral zeg ik dit tot de ge kozen afgevaardigden der werklieden- vereenigingen, als zij dien post van vei trouwen overgaven, die juist het belang van hun vereenigjng bevorderd, als zij dit mandaat weigeren. Ik ver oorloof mij nogmaals de vrijheid een ernstig beroep in het belang der Ambachtsschool op hen te doen, en vraag hen, zoo zij weigeren, of zij die afwijzing voor haar eigen geweten kunnen verantwoorden. Ik wil nog een pas verder gaan en er de heeren aan herinneren dat boven hun eigen meening, het recht van de algemeene vergadering staat. Van dat recht heeft de algemeene vergadering zich niet meester ge maakt, maar dat heeft zij gekregen, toen in den loop der discussien en na de verklaringen van het bestuur bleek dat het bestuur onmachtig was de zaak op te lossen. Men heeft verweten, dat partijdig heid en politiek de school zijn bin nengeslopen, welnu, dan wensch ik nu als blijk van onpartijdigheid de voorzitter te verzoeken, de heeren nogmaals te vragen of zij hunne be noeming aannemen. De voorzitter: Mag ik de heeren thans nogmaals vragen, of zij hunne benoeming in overweging willen houden, aannemen of bij hun wei gering blijven? Ik wil allen per soonlijk die vraag stellen. De heer Reeders: Ik ben afge vaardigde van Patrimonium ik heb bedankt, omdat het bij mij vast staat, dat een daad, die niet recht te prijzen is, noo.t recht wordt en dat daar tegenover niet moet gesteld worden een daad die evenmin recht is. Ik neem dus niet aan. Alle heeren weigeren. De Voorzitter verzoekt candidaten te noemen, waarop de heer Thiel, onder de opmerking dat uil het lijstje zal blijken, dat politiek is buiten ge sloten, aanbeveelt de heeren: Hem minga, Arnold, Oosterveen, Ed. van Vollenhoven, A. Frederikse, Celosse, Noorman, Pijpers, H. Gerritsen, Hoek stra, Van den Donker en Blok. De heer Van Schaik beveelt den heer V. d. Donker aan. De Voorzitter. Mag ik mijnh. Van Schaik doen opmerken dat de heer V. d. Donker reeds is genoemd. De heer Celosse. Ik geloof niet dat het Wethouderschap goed ver- eenigbaar is met het bestuurslidmaat schap der school. Er zijn zooveel gevallen waarin de belangen van ge meente en school samenkomen en er is noch zooveel verschil in inzicht, dat ik 't wenschelijk vindt mij niet beschikbaar te stellen De heer Frederikse M. de. V. ik wil mij de vrijheid voorbehouden de eventueele aanneming in beraad te houden. Het valt mij zoo koud op mijn dak, dat ik niet nu een be slissing wil nemen. De heeren Oosterveen, Noorman en Pijpers wenschen van een candi- datuur verschoond te blijven. De heer Pels Rycken. M. de. V. Ik voorzie dat we hier om één uur nog zitten, zonder dat we een stap verder zijn. Ik zou willen voorstellen eene aparte vergadering te houden, waarin de leden alleen de presentie lijst teekenen on dan stemmen. Dan kan de uitslag later worden bekend gemaakt. De Voorzitter. Ik moet hierop ant woorden, dat men het resultaat der stemming dan kent, doch niet weet, wie de benoeming aannemen zullen. Dan zijn we niets verder. De heer Pels Rijcken. lk voorzie dat wij nu ook niet méér bereiken. De heer Buys wilde zulks ook voor stellen en desnoods de dan nog be staande vacatures aanhouden. Geroep: stemmen! De heer Thiel vraagt het woord. Nadat de voorzitter op kortheid heeft aangedrongen noemt hij nog als can didaten de heerenWesseling, v. d. Koogh en E. Blok. Nadat de heer S. de Vries de stem ming overijld heeft genoemd en op gemerkt heeft, dat reeds een derde vertrokken is, zegt de heer Wolter: lk meen ook uit naam van mijn beide mede-hei kozenen te spreken als ik voorstel, dal de algemeene vergadering het bestuur machtige, het bestuur uit zooveel leden te doen bestaan als aan genomen hebben of zooveel als na de stemming zullen hebben aangenomen en de vacatures eerst aan te vullen op de volgende algemeene vergadering. Bij zitten en opstaan goedgekeurd. Van 10.10 tot 11 45 wordt gestemd. Inmiddels verlaten de leden de zaal. Van de 78 stemmen (2 in blanco) verwieif de heer: A. Frederikse, Ed. van Vollcnhoven en Van den Donker ieder 74; II. Gerritsen 71 Arnold 70, Hoekstra en G. Blok ieder 67, Wesse ling 66, Hemminga 64 en Van der Koogh 47, benevens enkele stemmen op anderen. De uitslag der stemming zal den betrokkenen worden bekend gemaakt en later meegedeeld of zij zitting wen schen te nemen. Hierna werd de vergadering gesloten. In de zeer slecht bezochte al gemeene ledenvergadering van «Lief dadigheid", Dinsdagavond ten Raad- huize gehouden, werd door den pen ningmeester, den heer II. J. Croockewit, een verslag uitgebracht over de fi- nancieelen toestand der vereeniging, waaruit bleek, dat dezen winter slechts over pl.m. f 1000 kan worden be schikt. Vandaardat door de voorzitter, de heer A M. Kollewijn Nzn. bij de departementshoofden op groote zui nigheid moest worden aangedrongen. Pogingen zullen in 't werk moeten gestold om de kas der vereeniging te ersterken. Op voorstel van den heer P. J. Frederiks werd besloten persoonlijk diegenen te bezoeken, welke zich hier metterwoon komen vestigen. Reeds aanstond werden eenige leden bereid gevonden dat plan te helpen uitvoeren. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand October j.l. ingelegd f25688.27'/, terugbetaald f38555.51'/, Het laatste door dit kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 10196.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5