HIEUW I Nieuws- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht. FEUILLETON. Een Prachtig Besluit. BUITENLAND. BARON MONTEZ No. 92 Woensdag 18 November 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. ourant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephooiuio. 69. AD VERTENTIËNs Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Met groot genoegen maken wij melding van een Besluit door het Dag. Bestuur onzer gemeente geno men aan onze lezers de beoordeeling of de qiialifieatie «prachtig" ten rechte is gekozen. Door de plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche Vereenigirig tot afschafling van alcoholhoudende dran ken, werd in den loop der vorige week aan den Raad onzer gemeente het verzoek gericht cl» circulaire der Ned. Onderw. Prop Club voor Drank bestrijding, waarin verzocht wordt het onderwijs in het alcoholvraagstuk ook ingang te doen vinden bij het voort gezette ki&er onderwijs, met name de herhalingsschool, in behandeling te willen nemen. Inmiddels werd ook tot de overige drankbestrijder s-ver- eenigingen hier ter stede het verzoek gericht aan het verzoek der Ned. veieeniging adhtesie te betuigen bij den Raad. Het Kruisverbond, de Katholieke matigheids vereeniging ging reed- dadelijk op dit verzoek in, doch vóór nog aan het daartoe strekkend be sluit uitvoering kon worden gegeven, kon de secretaris van deNederl. Vei eeniging aan zijn mede-functionarissen der overige vereenigingen, berichten, dat B. en W. hadden medegedeeld, bereids aan het Hoofd van het Herha- lings-onderwijs de opdracht te hebben gegeven bij het vak «Kennis d r Na tuur" an drietal lessen per cursus aan hat drankvraagsluk, overeenkom stig den wensch van het Hoofdbestuur der N. O. P. C. te wijden. Ook besloot genoemd college een gelijke opdracht te geven aan den Directeur' der Burgeravondschool. Voor deze snelle, maar vooral doel treffende afdoening van zaken mag warme hulde aan het Dag. Bestuur on zer gemeente niet onthouden worden. Er wordt wat verblijdend ver schijnsel den laatsten tijd veel gezegd en geschreven over de «nieuwe" drankbestrijding, waarmee wordt be doeld, die drankbestrijding, welke aandachtig het devies «voorkomen is beter dan genezen," uit taktisch oog punt gaat in de eerste plaats tot het kind. De groote belangstelling, in de opvoeding van het kind, die in onze dagen zoo heerlijk zich ontwikkeld, en I welke terecht wordt aangemerkt als een schitterend bewijs van onzen moreelen vooruitgang, is een ver schijnsel, hetwelk zulke zichtbare resultaten, de samenleving ten goede, afwerpt, dat het niemand kan ver wonderen hen, die de humane taak iler drankbestrijding op zich hebben genomen, ook in die richting hun koers te zien zetten. Nederland staat in deze, met haar prachtige organisatie, de Ned Onder wijzers Propaganda Club aan de spits der natiën. Ook onze propaganda- lectuur bestaat voor een groot deel uit verhandelingen over het kind en den alcohol en bijna alle voorname plaatsen kennen rapporten hunnei geneeslreereti inzake drankgebruik van kinderen. De taktiek schrijft hier den drank bestrijders voor: «maakt u meester van het kind en gij hebt de toekomst in handen." De N. O. P. C. heeft haar adres toegelicht, en wij laten hier een schema volgen hoe zoo'n cursus kan inééngezet worden. In zoo'n twee-, drietal lessen kan er natuurlijk niet aan gedacht worden, het alcoholvr aagstuk uitvoerig te (be handelen vooral late men allerlei proeven achterwege, die men gewoon is op alcohol-cursussen te nemen. Stellen wij ons voor, dat toegestaan wordt een drietal lessen, ieder van een uur, te geven, dan zal men zich dus zeer moeten beper ken! Het volgende zou daarbij als pro gramma dienst kunnen doen: I. L)e alcohol en zijne iverking op hel lichaam. Van het ontstaan deele men zooveel mede, dat de verspilling van voedingstof uit de gebezigde grondstoffen blijkt; met eenige feiten wordt geïllustreerd, dat de alcohol niet als voedsel dienst kan doen en evenmin als verwarmingsmiddel voor het lichaam; de geringe voedingswaarde van bier wordt met eenige cijfers aangetoond; enkele mededeelingen worden gedaan omtrent den alcohol invloed op ile gezondheid iets uit voeriger wordt de invloed op heisenen en zenuwen besproken, waarbij de nadruk moet vallen op de zedelijke en verstandelijke afstomping door de bedwelming en het weldra niet meer voldoende zijn van de gewone hoe veelheid, om de vroegere gewaarwor ding te voorschijn te roepenhet gebruik opent de poort voor het m s- bruik. II. Omvang en uitingen van hel alcoholisme. Slechts enkele grepen kan men doen. Van de werking op hersenen en zenuwen uitgaande («wils verzwakking") komt men op misdaad, krankzinnigheid en zelfmoord; ver grooting van ziektekans en verkorting van levensduur worden in verband gebracht met den alcoholinvloed op de algemeene gezondheidverwaar- loozing der kinderen uit de gezinnen van alcoholisten voert tot lichamelij- ken en zedelijken achteruitgang de «erfelijkheid" ligt te ver builen den gezichtskring der leerlingen! als eindindruk sta vast. dat de maat schappij in allerlei opzichten ernstig gevaar loopt door hel alcoholgebruik. III. Bestrijding van hel kwaad. Men kan genezen en voorkomen, hel laatste is beter dan het eerste; iets over de genezing van dronkaards in asylshet gevaar voor wgenezenen" om weder in te storten verantwoor delijkheid van de omgeving. Het gevaarlijke der drinkgewoonten wordt in enkele trekken geschetstdie ge woonten moeten worden tegengegaan; dat gaat het best door er volledig mede te breken: wie zichzelf bevei ligen wil, drinke niet wie anderen steunen wil, drinke n.et. Onzen dank brengend aan B. en W. vóór wat zij den jongelieden voor hun toekomstig geluk hebben gedaan, rest ons den wensch uit te spreken, dat wat in Almelo en in Amersfoort is geschied rnoge gedaan worden in alle plaatsen van ons vaderland. E C. J. K. Koning Cliristiaan van Denemarken heeft j.l. Maandag zijn 40-jarig regeeringsjubilee herdacht. Op zijn uitdrukkelijken wensch is deze zeld zame feestdag in alle stilte, in den kring der famillie, op het slot Fredens- borg gevierd. Het was op den 15 November 1863, dat prins Cliristiaan van Gliicks- burg, na den dood van Frederik VII, in overeenstemming met den wensch der mogendheden, als koning van Denemarken optrad. In die veertig jaren heeft koning Cliristiaan heel wat stormen o\ei' zijn hoofd zien gaan. Want al dadelijk na het begin zijner regeerïng brak de oor log tegen Oostenrijk en Pruisen uit, een oorlog waartoe hij doorde Deensche nationaal- liberale partij bijna gedwongen word Later is het duidelijk gebleken, dat de Koning de nieuwe grondwet van November 1863, die voor Denemar ken en Sleeswijk gemeenschappelijk gelden zou, slechts op aandrang der nationaal-liberale partij onder teekende, en dat dpze voor den oorlog verant woordelijk moet worden gesteld. De geschillen toch. over deze grondwet met de Stenden der hertogdom men, die de hulp van den Duitschen Bond inriepen, werden de oorzaak van den oorlog. De ervaring, in 1864 opgedaan, deed den koning in 1870 met groote terughoudendheid optreden, toen van Fransche zijde het uitlokkend aanbod weid gedaan om als bondgenoot van Fr ankr ijk tegen Peuisen op te rukken. Dit denkbeeld, door een deel van zijn volk met instemming begroet, vond in den koning een beslist tegen stander; onder den invloed van Engeland en Rusland weigerde hij er op in te gaan, hetgeen niet anders dan een verstandige staatkunde kan genoemd worden. In het binnenland had koning Cliristiaan rnet niet minder groote moeilijkheden te kampen. De dertig jarige strijd tusschen Regeering en Parlement moet hem menigmaal het leven veibitterd hebben; en de scherpe verwijten van liberale zijde tegen den Koning geuit, hebben hem heel wat leed gedaan. Doch toen hij eindelijk, in 1901, toegevend aan den aandrang van geheel een volk, den strijd tegen de nieuwere beginselen opgaf, en een liberale re geering aan het bewind riep, smaakte hij de voldoening daarvoor van alle zijden dankbaarheid en waardeering te ondervinden. De dagen van den strijd waren vergeten, en geheel het land schaarde zich eerbiedig om den grijzen heerscher. Koning Christiaan kan daarom zijn feestdag met dankbaarheid en opge wektheid vieren. De binnenlandsche strijd is geëindigd en heeft plaats ge maakt voor waardeering en samen werking. En de buitenlandsche politiek, die jaren lang geloden heeft door de verkoeling tusschen Duitschland en Denemarken als gevolg van den oorlog van 1864, heeft in de laatste jaren eveneens groote verbeteringen ondergaan. Den noodlottigen oorlog vergetend heeft de Koning de toe nadering van zijn land tot het Duit- sche Rijk bewerkt, en door het be zoek van den kroonprins aan Berlijn, en van Keizer Wilhelm aan Kopen hagen is deze nieuwe vriendschap pelijke verhouding bezegeld. Op zijn feestdag ontving de Koning dan ook een eigenhandig geschreven geluk wensch van Keizer Wilhelm, die door den adjudant, generaal Von DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER, 7 «Mijn revolver!" herhaalt de Californiër ont steld. Na een oogenblik aarzelen vervolgt hij echter: «Ik zal u haar uit New-York toe zenden. Vóór de reis achter den rug is, kan ik niet van haar scheiden. Zij heeft mijn leven en mijn eigendom beschermd. Ik gevoel mij veel veiliger, wanneer ik haar in mijn nabij heid heb". "Ja," merkt Alice op, «des daags aan zijn zijde en des nachts in zijn hand. Ik geloof, dat George in dat opzicht bijgeloovig is". Dit onderhoud scheen senor Montez weinig te bevallen. De revolver had hem betooverd. Gedurende den ganschen maaltijd hadden zijn blikken het lange pistool gezocht, dat zes menschenlevens in zes loopen met zich droeg, zoodra het in den gordel van den Californiër hing. In zijn oog lag thans een zekere uitdrukking van vrees een overblijfsel van een zijner voor vaderen. De vrucht, waarvan hij zoo pas met smaak had gegeten, scheen hem nu niet meer te vol doen; hij schoof haar van zich en riep: «Ani ta, vlug een sigaar I" want nicotine stilde de prikkelbare zenuwen van dezen man. Op zijn bevel trok het Indiaansche meisje een versch blad uit een bundel Toboga tabak, en, het tusschen haar lieve, vlugge vingers rollende, had zij daarvan in een halve minuut een sigaar gemaakt. Dertig seconden later had zij van een ander blad nog een sigaar gerold. Deze bood zij den Amerikaan aan, die het voorbeeld van zijn gast volgde. Op hun gemak zaten de beide heeren te dampen. Een oogenblik later geeft Alice een kreet van verbazing, want een derde sigaar werd haar toegereikt, en als zij dien weigert, lachte Anita: »U is nog niet wel genoeg om te rooken? Ik dacht, dat u niet meer ziek was en er even veel behagen in zoudt scheppen als ik." Daarop ging deze vogel der tropen in een hangmat zitten, en blies rookzuiltjes tusschen haar witte tanden, waardoor zij als in een wolk werd gehuld. Dit tooneeltje werkt op het gevoel van den Californiër. Hij mompelt: «Deze week te Toboga is voor mij een week geweest als inin «In het paradijs!" vult zijn vrouw aan. «Sedert ik weer hersteld ben, hebben wij het ons zoo aangenaam mogelijk gemaakt. Over dag in de hangmat, melk van cocosnoten of chiea slurpende onder het loover der tamarinde; diners in het restaurant van Jacques, onder de cocosboomenen in het maanlicht op het water. George zei," en de dame bloost, als zij haar echtgenoot aanziet, dat het nog roman tischer was dan op onze huwelijksreis." «Ha, ha nieuwe wittebroodsweken!" lacht Montez. Wanneer hij de lieftalligheid ziet van deze Noorsche schoone, die daar voor hem zit met de gemakzucht, den bewoners der tropen eigen want Alice Ripley heeft het voorbeeld van Senorita Anita gevolgd en zit lui in de hangmat onder de groene bladeren, het eene kleine, onberispelijke voetjeachteloosslingerende van onder de witte kanten dan denkt hij «Nieuwe wittebroodswekenJa voor mij I" Zoodra hij door den rook zijner sigaar den blik vestigt op Alice, ziet hij visioenen als in de droomen van een opiumslaap. Met het zacht geruisch van het gebladerte mengt zich de stem van een snelvliedenden stroom, die kokend en bruisend van de helling van een heuvel komt en zich op een honderd yards afstand in een klein bassin werpt. De zon brandt reeds en het geluid van dezen kokenden stroom brengt den vluggen geest van den kleinen Montez, terwijl hij met slaperige oogen naar den Californiër staart, op een ge dachte. «Hoe zou een frissche onderdompeling u op dezen warmen morgen bevallen P Willen wij een bad nemen, Senor George Ripley vraagt iö. «Een bad kostelijkroept de Amerikaan uit. «Maar," zegt hij, als hij over het groene water kijkt, «de haaien I" «Hier zijn geen haaien,', en Eernando wijst met zijn vinger, waaraan eenige diamanten schitteren, naar het kleine bassin. «Dat is een natuurlijke badplaats." Zij gaan sameu door het bosehje naar het koele water, en nemen een hand vol javoncilla bladeren met zich, welke dienst moeten doen als zeep om hun huid zacht te maken als die van een kind. Naar het heldere water kijkende, dat daar donker ligt onder de palmen, slechts hier en daar met een gouden weerschijn gekleurd, waar de zon door de bladeren breekt, mompelt de Amerikaan «Hier is het heerlijk." «Gij behoeft hier niet bang te zijn om u uit te kleedeu," roept Montez. «Toboga heeft geen vergiftige adders of coral-slangen, zooals het vasteland." Hij kleedt zich vlug uit in het kleine bosehje van palmen en bamboesriet, en ook George Merritt Riply dompelt zich spoedig in het frissche water. Voor de eerste maal scheidt hij zich van zijn revolver. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1