NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ No. 94 Woensdag 25 November 1903. Twee-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsc Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Kijk Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephooniio. 69. ADVERTENTIËN:' Van 16 regels f 0.50; iedere regej meer 71/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte PLAtTKEI.IJKE ItERlCIITEX. De Raadszitting. Vergadering van den Raad der ge meente Amersfoort, gehouden op Dins dag 24 November. Te kwart voor twee verklaarde de voorzitter Jhr. J. W. A. Barchman Wuytiers, de vergadering geopend. Afwezig bleek de heer van Eek, (met kennisgeving.) De notulen werden na voorlezing door den secretaris jhr. rnr. B. W. Th. Sandberg, ongewijzigd goedgekeurd. BehaKe de kennisgeving van den heer van Eek, waren ingekomen: Van Zijn Ex. de Min. v Binn. Z bericht der goedkeuiing van de wijzi ging der aanstelling van den lieer Nierstrasz, leeraar aan het Gymnasium alhier, (voor kennisgeving aangeno men 2. Van Ged. St. beschikkingen over bezwaarschriften inzake de inkomsten belasting, (ter secretar ie voordeletien ter lezing gelegd 3. Van hetzelfde college goedkeuring van de vaststelling van het kohier dei straalhelasting, (voor kennisgeving aangenomen.) 4. id. berichtonlvangst der verorde ning tot uitvoering der woningwet, (voor kennisgeving aangenomen.) 5. id. berichtontvangst der gewij zigde instructie van den gemeente ontvanger en de regeling zijner borg stelling. 6. Dankbetuiging der ambtenaren ter secretarie voor de rpgeling hunner jaarwedden. 7. Bericht van den Directeur der Amersfoortsche Tram wegmaatschappij waarbij wordt verklaard dat de sub sidie door den Raad voor' 1904 verleend zal worden aanvaard. 8. Bezwaarschrift van de slagers- vereeniging naar aanleiding van het plan tot reorganisatie der vee- en vleeschkeuring, luidende als volgt: Aan den Raad derGemeente Amersfoort. Geeft met den meesten eerbied te kennen liet Bestuur van de slagersveree- niging te Amersfoort, welke veree- nigirig bestaat uit 2G zelfstandig werkende slagerspatroons en vleesch- veikoopers, dat het kennis heeft genomen van de voordracht van B en W. dd. 1 October 1903, no. 4028, de reorganisatie der Vee- en vleesch keuring hetrellende dal het in opdracht van de ver- eeniging als belanghebbende, zich de vrijheid veroorlooft, de bezwaren tegen de voordracht mits dezen aan Uw College kenbaar te maken. De slagersvereeniging moet als haar oordeel te kennen geven, dat iedere keuring gebrekkig zal blijven zoolang er niet is een Rijks-keuring van vleesch en andere levensmiddelen, geldende voor alle Gemeenten in ons land. Immers de invoer in deze Gemeente van huilen (per boot, spoor of postj in gesloten pakketten, bestemd voor particulieren, wordt door de plaatse lijke keuring niet getroffen. Degeen die werkelijk iets te verbergen heeft, zal middelen en wegen vinden om hel vleesch ongekeurd binnen de stad te krijgen, hetgeen zoolang er geen coidon van beambten om de stad is gelegd niet zoo jnoeilijk zal zijn alleen de slager die niets te verber gen heeft, zal den vollen last der nieuwe verordening moeten dragen Niettegenstaande het resultaat der verordening in de practijk grooten- deels illusoir zal blijken te zijn, heeft de Slagersvereeniging tegen de keu ring als zoodanig geen principieel bezwaar, zij moet er echter met alle kracht tegen opkomen, dat de kosten der reorganisatie, in den vorm van keuiloon, op de schouders der slagers worden gelegd. Wil de stad eeno kostbare inrich ting maken, dan is het niet meer dan billijk, dat de kosten door allen wor den gedragen en niet door hen wien de keuring wordt opgedrongen en die er den meesten last van ondervinden. Adressant moet er den Raad wel op wijzen, dat de kosten niet te ver halen zijn in den vorm van piijsver- hooging van liet vleesch omdat èn de concurrentie èn het publiek zich daar stellig tegen zullen verzetten. De strijd om het bestaan is voor de meeste slagers zeer groot; de lasten en kosten, ruslende op hun bedrijf, zijn drukkend; worden nu óok nog do kosten van de keuring op den slager vei haald, dan is te verwachten, dat velen hunner ten onder zullen gaan. Ook verwondert de Slagersver eeniging zich ten zeerste dat, waar toch alle andere takken van dienst in deze Gemeente uit de algemeene kas worden betaald, juist bij deze verordening van dat principe is af geweken. Tot dezen tijd weiden keur meesters van vleesch en visch door de Gemeente bezoldigd en thans, nu de keuring een kostbaar instituut zal woiden, wil men de kosten verhalen op enkelen. Vervolgens heeft adressant ernstige bezwaren tegen de wijze van keuring, in de verordening voorgesteld. Adressant is overtuigd, dat de leden der vereeniging, wordt deze voordi acht wet, in hooge mate belemmerd zullen worden in de uitoefening van hun bedrijf. De geheele vleeschhandel wordt er ernstig door bedreigd. Adressant veroorlooft zich, als de meening der vereeniging te kennen te geven, dat de geheele verordening, de wijze van keuring betreffende, den stempel draagt van te zijn ontworpen door menschen buiten het slagers bed ij f staande. Adressant's bezwaren zijn zóó talrijk, dat het dezelve in een bijlage artikelsgewijze heeft ge rangschikt en den Raad ter ernstige overweging aanbeveelt. Adressant neemt ten slotte de vrijheid, den Raad eerbiedig te ver zoeken, indien hij een reorganisatie der keuring van vee en vleesch nood zakelijk acht Ie de kosten uit de algemeene kas te laten betalen en dus de keuring kosteloos to doen geschieden lie de artikelen van het reglement, de keuiing betreffende, zoodanig te wijzigen, dat met de bezwaren van adressant, vervat in nevensgaande bijlagen, zooveel mogelijk rekening worde gehouden. Hetwelk doende enz. Eene uitvoerige memorie is aan het adres toegevoegd. (Naar de afdeelingen gezonden.) Nog zijn ingekomen bezwaarschriften omtrent de wijziging der politiever ordening waarover straks. De Agenda. 1. Voorstel tot oriderhandsche ver huring van de bouvvmanswoning op »Ma Retraite." In afwachting van de bestemming aan het door de Gemeente aange kochte Buitengoed »Ma Retraite" te geven, achten B. en W. het wen- scbelijk, voorloopig de teireinen nog mot te verhuren. Binnen niet te langen tijd zal hieromtrent eene be slissing kunnen worden genomen. Zij meenden echter eene uitzondering te moeten maken ten aanzien van de bouwmanswoning Deze is overeen komstig de veilingsconditiën lot 1 November 1903 gratis in gebruik geweest bij G. J J. Nieuborg, welke bereid is de woning tot 1 Mei 1904 te huren voor f25 onder verplich ting dat hij tevens toezicht houdt op de buitenplaats. Daar het zeer wenschelijk wordt geacht om hem met dit toezicht te belasten en bij eene openbare verhu ring voor den tijd van een half jaar geen of althans geen hoogere liuursoin zal zijn te bedingen, stellen B. en W. voor hem hel huis onderhands te verhuren. De Baad vereenigde zich z. d. of h. st. met het voorstel. 2. Voorstel in zake uitbetaling van de hijdrage tot bevordering van de ophef fing van de tollen op den straatweg Arnhem—Brug Bavoort. Bij Raadsbesluit van 18 November 1902 werd een crediet van ten hoogste f300 verleend om B. en W. in de gelegenheid te stellen, de verwijdering van de tollen op den Arnhemschen weg te bevorderen, onder bepaling dat dit bedrag, lietzy geheel of gedeeltelijk, alleen mocht worden uitbetaald, indien daarmede de opheffing van de beide tollen op dezen weg, gelegen bij de Bavoortsche Brug en de Aldegonde- straat, werd verkregen. Thans is aan deze voorwaarde vol daan. De wijze waarop de opheffing is verkregen en het aandeel der Ge meente is berekend, blijkt uit den brief van den Burgemeester van Ede, d.d. 30 December 1902. De kosten aan het doen verdwijnen dier tollen beliepen de som van 190U. Dit bedrag in verhouding tot de toegezegde bijdragen omslaande, zal dus ten slotte iedere gemeente ver schuldigd zijn Arnhem 0.863.63 X f500 f 431.81' Renkum Ede Veenendaal Renswoude Scherpen zeel Woudenberg Leusden Amersfoort -100 - 500 - -100 - -100 - - 200 - 86.36 431.82' 86 36 86.36 172.73 172.73 172.73 X - 200 X -200 x - 300 - 259.09 1900.00 B. en W. vragen machtiging thans uit den post «Onvoorziene uitgaven", dienst 1903, der gemeente aan liet Bestuur der Buurt EdeVeldhuizen, te Ede, uit te betalen de bijdrage onzer Gemeente tot bevordering van de opheffing van de tollen op den straatweg Arnhem tot Brug Bavoort, groot f 259.09. Z. h st. werd dienovereenkomstig besloten 3.Voorstel tot gratisin gebruik geving van een lokaal van het voormalig schoolgebouw aan de Koestraat, aan de Amersfoortsche Muziek vereeniging." Het Bestuur van de «Amersfoortsche Muziekvereeniging" heeft zich tot het College van B. en W. gewend met het door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER, 9 «Goed! Doch een veilige, want op snelheid let ik niet veel. Een, die niet gemakkelijk kantelt", roept de Californiër hem na. «Wees verzekerd, dat ik daar even bezorgd voor ben als gij," roept de kleine gentleman terug, als hij het pad afloopt en met een bamboerottinkj e zich het stof van de Wellingtonlaarzen slaat. Op het witte, blinkende strand zoekt hij opmerkzaam naar een boot en hij is blijkbaar verheugd, wanneer hij onder de bemanning van een der booten een zwarten bootsman ziet, die Domingo genoemd wordt. Montez richt zich zeer vreedzaam tot hem, klopt hem op den schouder en fluistert hem in het oor "Oude bravo, ben je nog altijd ge schikt voor banditti-werk als in '52, op den weg van Cruses?" Hierop antwoordde Domingo, een man met een echt zeeroovers gezicht versierd met twee groote litteekens, een forsche zwarte gestalte, en een moedig zwart hart in zijn zwart lichaam«Si, Senor, mouehes dinero, mouches sangui, mouehes DomiDgo." Fernando weet nu, dat hij voor het werk van dezen nacht op de hulp kan rekenen van een man, die niet terugdeinst voor bloed, voor gevaar noch voor eenige slechte daad, welke men van hem zou mogen eischenvan een man, die geen medelijden kent. Terwijl dit aan het strand plaats vond, had den Ripley en zijn vrouw onder het maken der toebereidselen voor hun vertrek een ge sprek, waarvan de eerlijke ooren van den Californiër verbaasd ophoorden. Zijn vrouw fluisterde hem toe: «Nu MoDtez weg is, zal ik u iets vertellen. Ik ben blij, dat wij heengaan." «Natuurlijk! Morgen zullen wij een dag dichter bij onze dochter zijn." «Dat is het niet alleen," fluistert de dame zenuwachtig, «doch ik ben bang, hier langer te blijven." «Waarom?" «Anita haat mij." «Onmogelijk! Niemand zou u in uw koorts zorgvuldiger hebben kunnen verzorgen, dan dit Indiaansche meisje met haar groote oogen." «Juist die groote oogen jagen mij angst aan. Er ligt thans iets zonderlings in. En behalve dat heeft zij mij gezegd, terwijl gij met uw beiden een bad naamt, dat het heter was, wanneer wij zoo spoedig mogelijk gingen vertrekken. Zij zei mij «Wat?" vraagt de Amerikaan ongeduldig. «Alleen dat wanneer de koorts terug kwam ik er niet weer zoo goed zou af komen. De koele winden van Toboga zijn goed voor den eersten aanval maar later zullen zij evenals elk ander medicijn hun kracht verliezen." Zij zegt dit aarzelend, stotterend een gloeiend rood verft haar gelaat, want Alice Ripley zegt haar echtgenoot de eerste onwaarheid. Anita heeft tot haar gezegd«Pas op Montez! Montez bemint uen bij deze woorden had een plotseling vermoeden zich van Alice meester gemaakt; want Alice had zoo nu en dan een enkelen onvoorzichtigen blik opgemerkt, dien dit internationaal heer niet kon terughouden. Doch steeds had zij op het laatste oogenblik, wan neer een waarschuwing haar op de lippen lag, geaarzeld haar echtgenoot te vertellen wat zij had gehoord en vermoed omdat de gedachte alleen haar deed blozen van schaamte. Door de schuchterheid zijner schoone vrouw wordt Ripley beroofd van zijn eenig reddings middel zijn eenige kans om den man te verdenken, dien hij zijn vriend waant, doch die hetzelfd oogenblik peinst op zijn onder gang. «Kom, laat ons Anita haar parel geven dat zal haar misschien met ons heengaan verzoenen," lacht de Californiër. Zoodra dit gesprek ten einde was, verlieten zij de kleine hamboe-woning en wandelden langs het smalle rotsachtige pad naar het strand, om zich naar Panama in te schepen. Drie reusachtige inboorlingen dragen den met ijzer beslagen koffer, en de last is hun zwaar genoeg; een andere draagt zonder veel moeite een tweeden koffer, waarin de garde robe van George Ripley en diens vrouw zich bevinden. Montez werpt een tevreden blik om zich heen, want er ligt slechts een stoomboot van de Engelsche «Steam Navigation Company" in de haven, een of twee schoeners, benevens de Columbus, die zoo pas teruggekeerd is van haar reis naar de Islas de las Perles, en geen enkel oorlogsschip is in de buurt. Geen «blue jackets" konden landen, om een plan te ver hinderen, dat hij den 15den April 1856 reeds onder de inlandsche bevolking van de stad Panama in elkander had gezet. Toboga sluimert in de middagzon, terwijl zij zich op het zandige strand bevinden. Een loome hofmeester van de Engelsche stoomboot koopt visch en fruit van een grooten Indi- aansclien bongo, die van een Daburig eiland is gekomen. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 1