GEMENr.D NIEUWS. M® COGNAC FINS BOIS gBpm.BMSEN De Koningin-Moeder wordt l December van hetLoo tes'Gravenhage terugverwacht. De Afdeeling Assen van Patri monium heeft als haar meening te kennen gegeven dat zij niet kan en niet mag meedoen aan de beweging voor staatspensionneering, omdat deze leidt tot staatssocialisme en afvoert naar communisme, en zij, door pen sioen te willen voor allen, dus ook voor schuldigen en ellendigen, in ernstig conflict komt met het diaco naat. (N. R C) Raadso verzicht. De behandeling der raadsagenda had, de rijwielquaestie uitgezonderd, weinig te beteekenen. Bij de behandeling van het verzoek der Amersfoortsche Muziekvereeniging gaf de heer van Beek in overweging geen avondconcerten meer te doen geven om de herrie, die er altijd bij wordt gemaakt. Men zou matinees kunnen doen geven, bijv. Zondags middags om 2 uur. Zooals dan ook de voorzitter op merkte, zal zulks nog al bezwaarlijk kunnen, want men zit natuurlijk met de godsdienstoefeningen, waarvoorde concerten nog al storend zullen zijn. De voorzitter deed echter toezegging de zaak in overweging te zullen nemen. Bij punt 9, de rijwielquaestie kwa men de tongen los. Wethouder Visser, de vader van 't voorstel, hechtte niet zoo veel be- teekenis aan de ingekomen adressen, die zelfs door een rijwielhandelaar zijn onderteekend. Het rijwielen in het plantsoen is lang niet zoo onschuldig ais men doet voorkomen, en de hinder, die men van het verbod zal ondervinden is van weinig beteekenis, immers parallel langs het plantsoen loopen talrijke wegen, waarlangs de huizen in de nabijheid van het plantsoen even spoe dig te bereiken zijn. Tal van leden, de heeren van Esveld, Jorissen, van Kalken, Croockewit en Oosterveen deelden mede tegen het vooistel te zullen stemmen en moti veerden hun stem. In 't algemeen vondt men de wegen der plantsoenen wel van zoo voldoende breedte, dat gevaar was buitengesloten. Men achtte punten als de Kamperbinnenpoort, het einde der Langestraat bij de Var- kensmarkt, en zoovele andere veel gevaarlijker. Men wil ouden van dagen en kinderen beschermen, maar vóór zij het plantsoen bereiken blijven, zij aan nog grootere gevaren blootgesteld, die bovendien bij sluiting der plant soenen nog zullen vermeerderen. Vooral de heer Oosterveen wees op de diensten welke het plantsoen bewijst aan handelaren, die hunne artikelen naar de cliëntèle laten brengen per fiets. Mr. Heyligers had het voorstel van B. en W. genoegen verschaft, omdat hij er in zag dat B. en W. het karakter der plantsoenen wilden handhaven. De heer Hamers wilde den Gordiaan- schen knoop doorhakken, door de erg orgineele opmeiking ad rem boven dien liet plantsoen is geen ren baan, waar men maar als dollemannen mag rijden." De heer Kleber ging ook mede met liet voorstel van B. en W. De ellenlange discussie had het resultaat dat het voorstel van B en W. met 9 tegen 7 stemmen werd verworpen. Bij de behandeling van de rijwiel- questie deden zich nog een tweetal veirneldingswaardige incidenten voor. Vooreerst de vraag van den heer Kleber. De heer Kleber vroeg o. i. volkomen juist, of deze wijziging niet in handen was gegeven der commissie van wet- geving O O De voorzitter moest daarop ont- ke.nnend antwoorden. Daar men het een wijziging van vrij geringe betee kenis achtte, kwam het B. en W. voor, dat het onnoodig was en de zaak er slechts vertraging door zou kunnen hebben. Van ernstiger aard was een ont boezeming des heeren Celosse. Het staat den heer Celosse lang niet aan, dat het zoowat mode wordt, als eenig voorstel van B en W. ruchtbaar wordt, er maar allerlei requesten op worden afgestuurd. Wij gelooven het heel graag, maar ons moet toch de opmeiking van het hart, dat het een groot deel van het publiek lang niet aanslaat, dat voor stellen moeten ruchtbaar worden, of anders krijgt het publiek er vóór de behandeling niets van te hooren. Het Dag. Bestuur neemt den schijn aan de gemeentezaken bij wijze van »onder-ons-jes" te willen behandelen. Waarom worden de Raadszittingen niet vroeger gepubliceerd, waarom de stukken niet eenige dagen voor de raadszitting ter inzage gegeven aan de pers, die dan publiciteit kan geven aan wat B. en W. voorstellen. Dan kan licht worden verschaft en de openbare meening zich uitspreken Schuwt men het licht niet, dan moet men er zich niet over ergeren als gemeentenaren voor hun bplangen opkomen en die kenbaar maken. Wij voor ons hopen, dat nog heel wat requesten aan den Raad zullen worden verzonden, immers als de openbare meening zich krachtig ken baar maakt, kan het vóór en tegen des te gemakkelijker worden over wogen. Garnizoensuietnvs. Woensdagavond had alhier, in de zaal van „de Arend" de aange kondigde vergadering plaats van Oud en actief dienende militairen, o m van gedachten te wisselen over het ver krijgen van Rijkspensioen voor wedu wen en weezen. Nrdat door den inleider, den Ad judant Onderofficier Wijk, was uiteen gezet wat tot nu toe door verschil lende vereenigingen is verlicht om in het onderhoud van weduwen en wee zen van militairen te voorzien, en wat is gedaan om te komen tot de instelling van een Rijkspensioenfonds, werd van gedachten gewisseld over de door de voorloopige commissie te Amsterdam aan de orde gestelde punten. Het eerste punt betrof de vraag of de vergadering van meening was, dat verbetering van het bestaande Fonds tot ondersleuning van weduwen en weezen (Directeuien de H H francke en de Meesteral dan niet in het belang zou zijn van de spoedige tot siandkoming van een Rijks-weduwen- en weezen-pensioenfonds. De vergaderden waren, op een paar uitzonderingen na, van meening, dat wijziging der Statuten van eeislbe- doeld fonds, in het belang der zaak moet worden nagelaten. De tweede vraag was, of moet worden aangedrongen op instelling van een Rijks pensioenfonds waarin door de deelgenooten moet worden gestoit, of wel dat moet worden ge tracht, met het oog op de zeer lage soldijen en pensioenen der militairen, de te verleenen weduwen-en weezen- pensioenen geheel ten laste van het Rijk te brengen. De meeiderheid der aanwezigen was, ter wille van de meerdere kans van slagen, voor stortinghetbediag in verhouding tot den financieelen draagkracht en tot het vast te stellen van pensioen voor eiken rang. Ten slotte werd de Heer Eijkelen- boom gekozen als afgevaardigde voor de Algemeene vergadering te Am sterdam. Na bespreking van nog enkele on dergeschikte punten werd de verga- gering, die goed bezet was, te 10 uur gesloten. De le luit der huzaren baron Rengers wordt als instructeur ge plaatst bij de Rijschool, ter vervanging van den tot ritmeester benoemden le luit. Giondhout. De detacheering van den le luit. der artillerie N. J. Singels bij de Rij en Hoefsmidschool is wegens ziekte opgeheven. Bij de Rij- en Hoefsmidschool wordt gedetacheerd de 2e luit. J. P. de Man, van hel 2e Reg. Veld.-Art. De zitting van den Militieraad voor de lichting 1904 zal in hel ge bouw voor Kunston en Wetenschap- den te Utrecht worden gehouden op Maandag 14 December a.s. Een scliip vergaan. Men schrijft uit Den Haag aan Handelsblad. De Pierwacht op hel Wandelhoofd Koningin Wilhélmina verkende in den vroegen ochtend van Zondag een schip in gevaar nabij de kust, uit de richting van Katwijk, dat ongetwijfel óf op 't strand zou worden geworpen of le pletter zou gaan. Hij waarschuwde de directie, welke de politie en de afdeeling Scheveriingen van de Noord en Zuidhollandsche Reddingmaatschap pij van het gevaarop de hoogte stelde. Het was ongeveer 0'/, uur en spoedig was de reddingsboot op het strand. Het schip lag ter Noordzijde op ruim 50 M. afstand van de Pier, bij de z. g. gevaailijke Moerbank en werd zóó sterk geteisterd, dat men 't elk oogenbhk naar de diepte meende te zien gaan. Men zag de bemanning, bij elkaar geschuild, wanhopige po gingen aanwenden om op dek te blijven en niet weggeslagen le wor den. Inmiddels was de reddingsboot, bemand met een deel der vaste be manning en drie menschenvi ienden, nl. de gebroeders A. en J Paarden- kooper en de stoere beambte van de Pier, de oude bootsman van de Kon. Marine zeewaarts getogen, maar de boot had verschrikkelijk met de branding te kampen en 't zou haar niet gelukt zijn haar doel te bereiken, zoo niet niet haar samengewei kt werd van het wandelhoofd, van waaruit men tot tweemaal toe de boot met lijnen verbond, waarvan één brak, maar de tweede, heel bleef, door mid del van welke 't gelukte de reddings boot op zijde van het in hoogen nood verkeerend schip te krijgen. In- tussclien was de wagen met vuur pijl toestellen van de Reddingmaat schappij met paarden en al de Pier opgereden en konden van het uiterste punt van het rotonde-terras pijlen op 't schip worden gericht. Enkele gingen er over heen, terwijl 't zeer veel moeite kostte de bemanning aan het verstand te brengen dat zij de touwen moest grijpen, terwijl de inenschen, die reeds twee dagen ge zwalkt hadden, bovendien uitgeput en op waren. Eindelijk, na een vijfde poging, gelukte het, met behulp ook van de reddingsboot, een boei met lijn aan boord te krijgen en met de boot gemeenschap te maken Nu was er alle kans dat het reddingswerk zou slagen en gelukkig werd 't met uit nemend resultaat bekroond Man voor man konden langs de lijn in de red dingsboot worden opgenomen 't Was hoog tijd, want enkele minuten later ware alles te vergeefs geweest, daar hel schip in drie deelen uit elkaar sloeg. De gedelegeerd commissaris van het zeebad, de heer J. D. Ruys Th. Azn., bood de gastvrijheid van het Kurhaus aan ter opneming van de schipbreukelingen, en eenige minuten later lagen de kapitein, genaamd Giovanni Widoliek, met 11 man op bedden en warm in dekens gebakerd, in de ruime Kurzaal. Liefderijk werden ze daar verder verpleegd en dat was noodig. want de mannen waren geheel wegéén had een been gebroken, een ander was vrij zwaar verwond aan 't hoofd en twee anderen, o a. de kapitein, hadden been of arm gekneusd, en door de wonderbaarlijke en geregelde redding kon alles goed in het werk gaan, zoodat de toegesnelde genees- heeron, dr. A. de Niet Az. en de artsen S. Vrijlandl en Hofstede, met succes geneeskundige hulp kon den verleenen om de menschen bij te brengen en de gekwetsten te ver binden, met dit gevolg, dat na enkele uren het grootste gevaar voorbij was en de Italianen, enkele Oostenrijkers en Zweden, waaruit de bemanning bestond, blijmoedig op hun geïmpro viseerde legersteden hun sigaret lagen te rooken. Een die 't been had gebroken, dat werd gezel, werd per brancard naar 't Gemeente ziekenhuis vervoerd. Nadat de mannen weer op reè waren gekomen, werden ze van on der tot boven in de kleeren gesto ken. Van het schip zelf, de «Henriette" genaamd en komende van Tiiëst, geladen met hout, is niets overge bleven, een stuk van de verschansing ligt nog zuidwaarts van de Pier. ter wijl het geheele strand met hout duigen is bezaaid. Aan het Oostenrijksche consulaat- generaal te Amsterdam werd tele- graphisch van het gebeurde kennis gegeven. In afwachting van het op treden van dit consulaat zijn de kapitein en bemanning geherbergd in het Hotel Altenburg. Omtrent de schipbreuk wordt nog nader het volgende vernomen. Reeds drie dagen had rnen met stormweer te kampen. Den eersten dag werd gepoogd Yarmouth aan te doen doch zonder succes. Nadat zeilen en roer wegge slagen" waren achtte men zich ver loren. Zoo dreef men dag en nacht rond, terwijl de storm in hevigheid toenam, totdat hier voor de kust gedreven, het schip nu eens vastraakte, dan over zand schurende en stootende in dieper water kwam en eindelijk in de nabijheid van het Wandelhoofd voor goed vast bleef zitten. Tusschen de eerste twee zand banken voor dat het schip op de derde kwam, was de zee het wildst. Het schip dat niet geassureerd was moet 25 jaar oud zijn, terwijl de lading wel verzekerd was. Op het wrak zag men later, nadat het reddingswerk was afgeloopen, twee katten heen en weer loopen, trachtende de golven welke er over heen spoelden te onlkomen De arme beesten hielden zich taai, maar moesten 't tegen 4 uur opgeven. Instinctmatig sprongen zij toen van het wrak op een plank en lieten zich naar den wal drijven, worstelende tegen de golfslagen, dan boven, dan onder water tot ze te bereiken waren door eenige jongens en door dezen over gegeven werden aan eenige der ge- ledde schipbreukelingen. Na wat eten en drinken genoten te hebben, knapten de dieren geheel op. Tabak en koffie. De »N. Ct." verneemt een betrouw baar voorkomend gerucht, volgens hetwelk de Regeering zou afgezien hebben van haar aanvankelijk voor nemen om bij het nieuwe tarief in voerrechten te heffen van koffie en die op tabak te verhoogen. Het plan bestond van koffie en kofliesurrogaten, thans vrij, een recht le hellen van f5 per 100 K. G. en liet invoerrecht op tabak (in rollen of bladen), thans f0,70 per 100 kilo gram, te verhoogen tot niet minder dan f20 De vleeschprijzen. Zijn te Doetinchein in de laatste 14 dagen aanmerkelijk gedaald be taalde men tot dusver 4l)a50ct per V» K.G. bij bekkenslag weid onlangs bekend gemaakt dal puik best rund- vleesch le veikiijgen was voor 28 ct., vaikensvleesch voor 25 ct. per K.G Sedert eenige dagen is de prijs slechts 22'/, ct. voor rund- en 21 cent voor varkensvleesch. Eén slager geeft boven dien nog worst cadeau. Kees de Wit. Dezer dagen heelt de 60 jarige bewoner van nSlangevecht". te Breu- kelen, de heer Dudok de Wit. weder één van zijn excentrieke wandeltoch ten ondernomen. 's Nachts 5 uur, na alvorens, als ge woonlijk, een onderdompeling in de Vecht genoten te hebben, is hij naar Baarn op marscli gegaan. De klei wegen waren door de vele regens in een modderpoel herschapen, zoodat de pantoffels van den »tiotter" hem van de voeten werden gezogen. Pol derwerkers, die hem herkendi n, rieden hem aan den terugtocht te aanvaar den, maar daarvoor was Kees niet te vinden. »Het zou voor hot eerst in mijn leven zijn, dat ik mijn plan opgat," was zijn antwoord. Hij kwam in ontoonbaren toestand te Baarn aan, waar hij dadelijk van ondergoed en kleeding moest verwis selen. lU'RGEREIJIiE STANDEN. Amersfoort. van 19 tot en met 25 November 1903. GeborenCatharina Geertruida Dina, d. van W. G. H. Boshart en G. D. Plevier. Oswald Lodewijk Gerhard Frederik, z. van O. L. G. F. Aberson en A. C. Verschoor. Catrina Johanna, d. van P. de Winter en B. van Keken. Albert, z. van J. Vonkeman en A. van den Bos. Jacob, z. van R. Meijer en S. Bouman. Hermina Gijsberta, d. van H. J. Sehur- ter en N. S. van de Burgt. Barendina Wilhélmina, d. van G. Lensink en P. van Moorselaar. Herman Wijnand, z. van B. Wildeman en C. C. E. J. van Oeffel. Hendrik, z. van H. Jordense en J. Haan. Hendrika Geertruida, d. van J. Hellevoort en A. G. Arents. Martinus Wilhelmus, z. van J. F. Sleurink en H. Ermers. Geertruida Maria Catrina, d. van J. P. van den Bos en J. van der Linden. Grietje, d. van D. van Buuren en M. W. Bilders. Gndertrouwd: A. van Woensel en W. van den Heuvel. P. T. J. Top en N. Steenwijk. Gehuwd G. Boersen en C. W. Mostert- man. - F. J. Kisner en F. C. Bauland. Overleden: Anna Catrina Otto, 75 j., wedr. van G. Wetsels. Elbert van Keulen, 1 m. Petrus Voskuil, 76 j., wed. van M. Markslag. Adrianus Everardus van Dijk, 2 m. Hoogland. GeborenGerardus en Alijda, zoon en dochter van G. Herder en N. Voskuilen. Hendrik, zoon van H. van Moorselaar en T. Houtveen. Ondertrouwd: G. Dijkhuizen en H. Buis. OverledenG. Botterblom, 39 j., echtg. van J. de Wit. H. van der Mark, 3 j., N. Schut, 27 j., ongehuwd. Leusden. Geboren: 23 Nov. Reindertje, dochter van Aart Brons en Jacoba van Maanen. 25 Nov. Johannes, zoon van Cornells de Gans en Maria Louisa Jaquet. Stoutenburg. Geboren26 Nov. Willebrordus, zoon van Jan Schouten en Maria Hartman. Overleden: 24 Nov. Jan van der Velden, oud 63 j. echtg. van Geertrui Krol. Woudenberg. Geboren: 24 Nov. Antonia, d. van Evert Inkenhaag en Hendrika Valkenburg. 24 Nov. Elbert, z- van Jacob van Asselt en Petronella Hoogeweg. 26 Nov. Melis, z. van Gerrit van de Vlierd en Petronella van Ginkel. Ondertrouwd: 26 Nov. PieterVersteegh, 26 j. en Jannetje Vermeulen, 20 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, '27 Nov. 1903. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f 5.a f8. Peren f7.a f 10. Nieuwe aardapp. f 0. a f 0. Zandaardapp. f2.50 a f 3 (ioendereieren f7 50 a f8.00 per lOOst. Eenden f U.a f (J.Boter fl.20 a f 1.35 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem. kaas f Kippen f060 a fl.00 Kuikens f 1.00a fl.20 Piep kuikens f 0.40 a f 0.60 Ganzen f0.f0.Eenden f 0.70 a f 1 00 p. st. Jonge f 0.00 a f 0 00. Bazen 11.50 a f2.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.80 a f 1.50 Duiven f0.40 a f 0.60 paar. Magere varkens f 10 a f15. Varkens voor export f 0.a f Zeugen f 40.— f 45.Biggen f5a f8.Schrammen f 00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00 a f000.— Kalfkoeien f 0.00 af 0 00 Kalf- vaarzen f00.a f00.Os f000.a f000. Pinkstieren f 000.- a f000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Roggeheet. Boekweit: 40 heet. Appelen10 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len; 150 heet. Zandaardappelen20000 stuks Hoen- dereieren; stuks Eondeiie eren 900 kilo Hnoibo- ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 150 biggen en 4 zeugen. ItEiLAillES. Niets te verliezen alles te winnen. Een ieder wenscht te profiteeren van eene aanwijzing waarbij men niets kan verliezen maar alles kan winnen. Maar alvorens U deze aanwijzing te geven leest de volgende verklaring gegeven door Mejuffrouw Johanna Middeldorp wonende te Schoonheten bij Raalteprov. Gelderland Zij heeft de ontvangen raad gevingen opgevolgd, zij heeft alles'terug- gewonnen wat zij verloren had. Het is mij een groot genoegen, zoo verklaarde zij aan onzen verslaggever bij zijn laatste bezoek, dat ik U de prachtige resultaten mededeel die ik met de Pink Pillen verkregen heb. ik ben nog nim mer zoo welvarend geweest en sedert tien jaren ben ik lijdende geweest aan vergevorderde bloedarmoede, ook had ik last van steken en ruggepijn tusschen de schouders, ja tusschen beiden was de pijn zoo erg dat ik geen raad, wist, de eet lust was niet al te best en de spijsver tering moeilijk, Ook had ik last van maagkrampèn, de slaap.'was niet al te best en klaagde dikwijls over scheele hoofdpijn. Te vergeefsidiad ik een groot aantal geneesmiddel^h aangewend, tot dat ik op zekeren dag eene raadgeving bekwam om de Pink Pillen te gebruiken die mij geheel en' al hebben hersteld. Mejuff Johanna, Middeldorp, volgens portret. De aanwijzing die wij U kunnen geven is te' doen wat Juffrouw Middeldorp heeft .gedaan. Indien gij bloedarmoedig zfit, indien gij maagkwalen hebt, hebt gij niéts te verliezen, gij hebt alles te winnei. Gij -kunt niets verliezen, omdat de Pink Pillen hunne bewijzen geleverd hebben dat zij 'duizende personen genezen hebben, dat iedereen U op gvjlistige wijze over de Pink; Pillen zal /preken en dat gij iederen -dag attesten leest van personen die gelijk Juffronw/tiddeldprp genezen zijn geworden. De Pinfc. Rillen hebben genezen, de Pink Pillen genezen. Wat zij voor an deren gedaan hebben zultpn zij ook voor U doen. Het zal niet hetzelfde zijn als gij een geneesmiddel ngemt om U te genezen dat zijne bewijaèn nog niet ge leverd heeft. Gij stelt iR-bloot veel geld uit te geven voor weinigj resultaat. Gij hebt dus alles te winnen met de Pink Pillen te nemen indien Igij leidende zijt aan bloedarmoede, bleekzucht, neurasthe nie, heupjicht, rheumatigk, zenuwziekte, maagziekte, scheele hoofdpijn, algemeen/ zwakte en zenuwpijnenK Gij hebt aldus de zekerheid dat gij hW't geneesrqlfldel neemt dat de meeste géjjezin|ga*tn de geheele wereld gegeven hèëfr. Met de Pink Pillen hebt gij de zekerheid, uwe verloren gezondheid terug te winnen. Prijs f 1.75 de doos f 9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hooiddepolliouder voor Nederland en Apotheken. Franco toezending legen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist en A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. flgtf! Socigté Anonyme. v48§RKw f 1.40 de Liter ^r/.e^elde bemande- flesch ^□PShI^ïIsII van Liter, vonrzicu>Van het f* a-ttcsr-van Dr P F. va» HAMEL 1 -ROOS>J,roefflcsch jrf 1 30. !w Ditaluitfflp4rv§3ia<f,'baar bij: AMERSFOORT.,-'

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 2