Gebr. GERZON St. Nicolaas Diana Tyrol Castor Castor r Patü Oude Gracht 14, WZ UTRECHT. Buitengewone Glacé. 18 Chevreau. Peau de Suède Eogelsche Heeren Glacé Gevoerde Barnes Glacé Gevoerde (ander GJtóé r Gevoerde Hlerej^Blacé Tricol, Homespun, Hiupe Handschoenei BIJVOEGSEL Nieuwe Amersfoortsclie Courant Gemengd Nieuws. per paar/ per 3 paar per paar per 3 paar per paar per 3 paar per paar per 3 paar per paar per 3 paar f2 f fl f3 fl f4 f f! per paar f per3paar f' per paar f! per3paar ff per paar f per 3 paar per paar f per3 paar f' per paar fl per3 paar ff per paar f I per 3 paar ff per paar f f per3 paar ff i per paar H per 3 paar fl Vtrir EEN GROOTE KBUZI GEVOERD «l ONGEVOERD. TWEEDE KAMER" behoorende bij do van ZATERDAG 28 NOV. 1903. De Imitsche begrooting hield de Kamer van Donderdag der vorige week af bezig. De algemeene be schouwingen namen niet minder dan drie dagzittingen en een avoudzitting in beslag. Geen wonder ook. want terwijl al gemeen erkend werd, dal de financiën van lndië in zulk een toestand ver keerden, dat hulp uit liet Moederland linngeiid noodig was, vond het mid del, dat de Minister van Koloniën aan de hand deed verre van alge meene instemming. Wat wil de heer Idenburg? Hij stelt voor aan lndië een voorschot van ruim 2 milliocn te geven op zichzelf iets, waarover te spreken zou zijn. Het gevaar waarop echter bijna alle sprekers wezen, was dat de Minister van geen bepaald stelsel uitging. De Minister geelt een staatje van de werken, waarvoor hij dit geld wil besteed zien. Dit is een beetje een rominelzoodje, blijkbaar in Den Haag bij elkaar geschraapt zonder voorlichting uit lndië. Wonder ge noeg wordt meer dan een derde deel voor oorlogsuitgaven uitgetrokken. Van bijna alle zijden werd de Minister hierover aangevallen, vooral ook door financieele specialiteiten, die zich anders niet in 't bijzonder met Indtë bezighouden. Zoo hield de heer Roëll eene schoone crilischo redevoering, al deed hij zeil geen voorstel aan de hand. De vrijzinnig- democraten Dr. Bos en Pijnacker Hordijk deden 'tplan aan de hand, om ecu flinke leening van plm. 30 mrllioen te sluiten voor lndië, waar voor dan Nederland de rente zou betalen Verschillende werken tot opheffing van lndië zouden daarmede kunnen uitgevoerd worden, terwijl lndië dan zelf voor de aflossing zou kunnen zorgen. De heer De Waal Malefijt was de eenige verdediger van den Minister, maar ook hij zelf moest erkennen, dat de zaak hem toch niet geheel aanstond. 't Fraaist van alles was het denk beeld van den lieer Van Kol, die be halve Java, Sumatra en eenige kleine eilanden, alle koloniën van de hand wil doen, om niet de opbrengst dan de overgeblevene eilanden te helpen 't Was vooral de heer Bos, die dit idee behoor lijk hekelde, wees op grove onnauwkeurigheden in de berekenin gen van den heer Van Kol, op hel verschil van diens uitspraak nu met wat hij in 1896 in een brochure schreef, maar op dat alles antwoordde rle heer Van Kol, dat dit maar kleinig heden waren, en dat hij sinds 1896 veel van zijn tllusiën verloren had. Op de opmerking, dat hij niet vroeg, wat de volkeren wilden, die hij rnet het land zou verkoopen, was 't ant woord, dat een referendum onder de Papoea's en de Alfoeren onzin was, alsof hiermee een dergelijke verkoop was goedgepiaat. Genoeg evenwel over dit phantas- tisch plan van den Indischen afge vaardigde, die alleen alles weet en later bij de artikelen zelfs in uitzicht stelde om Java ook maar in den verkoop op te nemen. Wie doet een bod? De Minister was in zijn verdediging zeer zwak; hij maakte 't voorschot gelrpel los van wat in 't vervolg zal gedaan worden, doch wilde 't toch niet in een bijdrage veranderen zoo als de heer Ciemer bv. voorstelde. Dit is zeker, bij de artikelen maakte de Minister een beter figuur dan bij da algemeene beschouwingen Htj sprak bij het laatste wel lang. maar was niet sterk in zijn argumentatie, die hoofdzakelijk hierop neerkwam: wat zal men in lndië wel denken, als de Kamer dezen post terugneemt? Over de artikelen achten we het onmogelijk hier een overzicht te geven. Eeri beurtzang van den heer Van Vlijmen, Van Kol en de Minister, vaak gesecondeerd door de hoeren Pijnacker Hordijk en Fock, soms ook door den heer Van Limburg Stirum vestigde nu eens op meer, dan weer op minder belangrijke punten de aan dacht; een zang, die echter velen blijkbaar niet boeien kon, getuige de voortdurende leegheid der vergader zaal. Een incident tusschen de heeren Cremer en Hugenholtz toonde aan dat de laatste een bijvoeging in hel stenogram had aangebracht, waarin een verdachtmaking tegen den heer Cremer voorkwam, nl. dat deze als minister de expeditie naar Nieuvv- Guinea zou uitgelokt hebben ter wille van de Pakketvaartmaatschappij, waarvan volgens den heer Hugenholtz de heer Cremer president-commissa ris was. Deze kwam hiertegen op en verklaarde, dat hij sinds hij mi nister is middellijk noch onmiddellijk bij de bedoelde maatschappij noch bij een der drie groote andere In dische stoomvaartmaatschappen be trokken is. De heer Hugenholtz ant woordde, vreemd genoeg, denzelfden dag nietwel trok hij den volgenden dag zijn woorden in. maar deed dit op een wijze, die wederom aantoonde, hoe lastig het sommige sociaal-de mocraten valt, ongelijk te bekennen. PLAATSELIJKE BERICHTEN. Jubal. De tweede uitvoering van het Amers- foortsch Symphonieorchest »Jubal"is in alle opzichten geslaagd. Amrcitia's groote zaal was gevuld met een pnhliek, dat na elk nummer door luid applaus toonde het einstig werken van Ju bal," dat met reuzen schreden is vooruitgegaan, te waar- deeren. De orchestnummers werden wer kelijk verdienstelijk uitgevoerd. Exe cutanten en directeur daarvoor onze rechtmatige hulde. Och ja, er was zoo hier en daar nog wel eens iets wat aan de jeugd van «Jubal" deed herinneren, maar men moet nu eenmaal voor- een der gelijk orchest eene andere maatstal van beooideeleri toepassen, dan aan die van Hutschenruyter of van Aaken. Wij zijn er trots op dat Amers foort een symphonie-orchest bezit, dat zoo ernstig werkt en na zoo kort bestaan reeds zulke proeven van bekwaamheid kan afleggen.'t Amers- foortsch publiek schijnt van huis uit niet bijzonder kunstminnend, doch we hopen toch, dat men njubal's" vorderingen zal apprecieeren. Warme belangstelling, belangstelling, die zich op tweeërlei wijze uit, n.l. in waardeering en in daadwerkelijke steun, heeft «Jubal" noodig. Het ver dient dien, het heeft daar recht op. Vooral nu »Jubal" toont voor de ontwikkeling van het kunstgevoel der Amersfoorters heel wat over te hebben. 't Was dan ook met heel veel ge noegen, dat wij vernamen, dat op het Volksconcert Zondagavond te "even, wederom Mejuffrouw Mary Wijngaerdt hare medewerking zal verleenen. Deze pogiqg om zoo kracht dadig te arbeiden aan de veredeling van het volksiermaak verdient gr oote, zeer groote lof. De kunst tot ge meen goed te maken is een edel streven, dat mooie vruchten beloofd. Om op de uitvoering zelve terug te komen de zangnummers vol deden ons zeer. Mejuffrouw Wijngaerdt beschikt over een lief geluid Al zal zij voor aan den artistieken henrel als ster te flonkeren nog heel wat moeten oefenen, zij kan thans reeds haar publiek een genotvollen avond be zorgen. Haar voordracht verried nog niet genoeg vertiouwd zijn met planken en publiek, haar uitspraak van 't Duitsch was soms te weinig vloeiend, terwijl haar stem ook nu en dan vermoeden deed dat zij het conser vatorium nog niet heeft verlaten, maar toch klonken de liederen zoo lief en zoo rnooi, dat wij overtuigd zijn dat mejuflrouw Mary Wijngaerdt weldra in de rij onzer zangeressen van naam zal staan. Zij heeft haar publiek werkelijk genotvolle oogen- blikken geschonken. Mejuflrouw Mezger verdient lof voor haar accompagnement. Laat Jubalvoortgaan zoo ijverig te werken, het succes zal dan niet uitblijven, en laat het publiek steeds in stijgende mate belangstelling en sympathie blijven toonen. Wij voor ons zien reeds reikhal zend uit naar het eerstvolgend con cert door »Jubal" dit seizoen te geven. Op het terrein aan den Leu>- derweg zal morgenmiddag op den gewonen tijd een voetbalmatch wor den gespeeld tusschen »II. B. S." uit den Haag en »Quick" van hier. B. A. Sprokholt, agent van politie '2e klasse hier, is met ingang van 1 December als zoodanig be noemd te Kampen. In de Sociëteit nConcordia" wordt van 213 December een ke gel concours gehouden, waaraan kun nen deelnemen Je leden der socië teiten nConcordia" en sAmicitia." De heer Wery heeft weer een poging gewaagd om het Amersfoort sclie publiek een genotvolle ontspan ning te bezorgen. Ónder leiding van don heer G. Bikkers, onder-kapelmeester derstaf- muziek van het vijfde zullen een 8-tal stafmuzikanten den 22sten De cember- in »de Arend" een soirée musrcale geven, met medewerking van eenige goede artislen. die humoris tische voordrachten zullen geven. De inteekening is reeds opengesteld. Dinsdagavond hield de heer M. Meyers, arts te Amsterdam, in »de Arend" een rede over «Weerbaar- heidscorpsen." Slechts weinig publiek was opge komen. Spreker toonde in de eerste plaats aan dat de Nederlanders weinig ge negen zijn om zich vrijwillig te oefe nen in den wapenhandel. Wel is dit anders als er gevaar dreigt, -maar zoolang do ooriogsheme! wolken loos blijft, gevoelt men geen behoefte om vrijwillig militaire oefeningen te gaan houden. Volgens spreker zijn aan die mili taire oefeningen voordeelen vei bon den, die hij dan ook trachtte te schetsen. Met een opwekking tot sympathie voor vrijwillige militaire oefeningen eindigde spieker zijn voordracht dio door het publiek werd toegejuicht. De lezing van den heer Enden dijk ten voordeele der Zuid-Afrikaan sche Vereeniging was zoo weinig talrijk bezocht, dat men besloot in plaats van in de groote zaal, in den foyer te vergaderen. Ook het resul taat was niet bevredigend Er traden slechts twee heeren tot de Zuid Afrikaansche Vereeniging toe zoodat er nog geen afdeeling kon worden gevormd. Er zijn 12 leden en voor eene afdeeling zijn er 20 noodig. De vergadering van de onrler- afdeeling V. P. N., welke 3 Decem ber zou worden gehouden is tot nader te vermelden datum uitgesteld Ook Amersfoort zal de eer hebben spoedig een anti onthoudings- dwang-comité te bezitten. Bij de Donder dag ten overstaan van notaris A N. J. Vos gehoudon verkooping werden geveild een perceel hooiland te Eemnes f 5i00, een perc. wei- en hooiland te Soest f2550. twee perc. bouwland aan den Molenweg resp. f880 en f640; twee perc. veengrond teSoester- veen resp. f630 en f155; een huis aldaar werd niet verkocht. Gisterochtend weid door den keurmeester van visch op de week markt een partij gerookte bokking van Ph. de Liever uit Nijkerk, voor rle consumptie afgekeurd en door de politie in beslag genomen. Er zijn vele Amateur-fotografen die graag goed zouden willen leeren wei ken, doch die, om de techniek meester te worden, voor zóóveel moeielijkheden komen te staan, dat ze al heel gauw hun liefhebberij er weer aan geven; er zich afmakend rnet een „ik heb er geen tijd voor" maar in hun hart betreurende, geen betere resultaten te hebben verkregen. Deze beginners in de edele liclit- beeldenkuiist op weg te helpen en door raad en voorlichting, te behoe den voor ontmoediging, zal het streven zijn van de Amateur-Fotograaf, een nieuw op te richten blad, waarin achtereenvolgens alle fotografische werkzaamheden zullen behandeld wor den, deze eenvoudig uit een practisch oogpunt besprekend, zóó, als de be ginner het noodig heeft. Het blad zal den strijd aanbinden tegen de vele voorkomende misluk kingen en te dien einde zullen inzen dingen van negatieven en afdrukken met „onbegrijpelijke fouten" waar de abonné's geen raad meê weten, wel kom zijn. Deze fouten zullen dan in een der eerstvolgende nummers besproken worden. Ook heeft ieder ahonné het recht, een onderwerp op te geven, dat hij graag in de(n) Amateur-fotograaf besproken wil zien. Ook zal er door middel van een „Vragetibus" gelegenheid zijn, raad en voorlichting te vragen. De te stellen vragen worden zoo mogelijk in het volgend no. beant woord. De Amateur Fotograaf zal zijn het blad voor den beginnertdon amateur, zooals het Weekblad voor Fotografie zulks is voor meergevorderden. De abonnementsprijs zal f4 per jaar bedragen en nemen nu reeds alle boekhandelaren bestellingen aan. 374e STAATSLOTERIJ. Eerste klasse. Trekking van 25 en 26 Nov. 1903. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. E. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijzen van f 20. 1075 1704 2824 2834 2842 2856 6994 8340 11854 11877 13561 18940 en 20089. Te zamen 13 prijzen. De tweede klasse trekt van 710 December 1903. Waaraan de landbouwer in den winter moet denken. Wanneer de winter is aangekomen, al het werk op den akker en het veld is afgeloopen, komt er een tijdperk van rust voor den boer. Maar niet van algeheele rust. Er is binnenshuis ook te arbeiden en vooral te arbeiden met het hoofd, Het werk van den landbouwer is nog wat meer dan handenarbeid. Voor het hoofd van het bedrijf is er ook, is er voornamelijk, met het verstand te wer ken. En vooral des winters, als de han den rusten. Dan moet er nagedacht worden over het afgeloopen jaar, dan moet er opgeschreven worden alles wat waard is onthouden te wordenalles, wat dienen kan, om slechte resultaten te verbeteren om goede zich te doen herhalen. Dan moet er berekend worden: de uitgaven en de inkomsten; de uitgaven aan be werking aan bemesting enz., de inkom sten afzonderlijk van de verschillende akkers of velden, die verschillend bemest zijn enz. Alleen de landbouwer, die opschrijft en nadenkt, die berekent en vergelijkt kan op den duur met zijn tijd mee en kan, ook in ongunstige jaren het hoofd boven water houden. Vaak praten de boeren over verschillende zaken, hun vak betreffende en beweren zij dingen op zeer losse gronden, of op „hooren zeggen. Alleen de boer die boekhoudt kan op grond van eigen ervaring iets verklaren en volhouden. Zoo hoorde ik onlangs het volgende twistgesprek van twee land bouwers. A. beweerde, dat voor de bemesting van het land niets boven stalmest ging en dat al die kunstmest weinig of niets hielp. B. sprak niet tegen, dat stalmest niet goed was, doch meende, dat men er niet alleen mee kon boeren, dat stalmest niet genoegzaam voorradig is, nog al duur op stok komt en dat men met kunstmest hoogere opbrengsten kan maken. A. geloofde daarvan niet veel, want en toen kwamen er tal van voorbeelden van „hooren zeggen." waaruit moest blijken, dat kunstmest de kosten niet loonde. „Welnu," zei B., „dan zal ik je eens wat laten zien uit mijn boerderij. En hij haalde uit zijn binnenzak een flink, dik notitieboekje voor den dag. „Kijk," zei hij „15 jaar geleden had ik zes beesten, drie paarden en mestte ik elk jaar vier varkens. Ik had toen nog zoo goed als geen kunstmest gebruikt. Op 't oogen blik is mijn boerderij twee maal zoo groot en ge kent mijn stal. Ge weet dus, dat ik naar evenredigheid veel minder stalmest heb dan vroeger. En zie nu maar eens naar de cijfers, die aangeven, hoe veel ik voor kunstmest uitgegeven heb en hoeveel ik langzamerhand meer heb getrokken aan opbrengst. En de laatste 4 jaar zijn de beste. En dat schrijf ik hieraan toe, dat ik deze laatste 4 jaar, be halve zout en super ook kaïniet gebruikt. 't Is net, zooals ze zeggen en schrij ven: als ge ze alle drie gebruikt, zout, super en kaïniet hebt ge de hoogste opbrengsten. Of Ahet voorbeeld van zijn collega is gaan volgen, weet ik niet, maar als hij het niet doet, zal hij tot zijn schade ondervinden, dat men tegenwoordig een voudig niet kan boeren, zonder aan den bodem de drie stoffen stikstof, kali en phosphorzuur terug te geven, die men er aan ontneemt. t Is nu winter en elke landbouwer heeft tfid en gelegenheid om eens na te gaan, hoe hij zijn land zal bemesten. Het is nu nog niet te laat om dit jaar eens op de nieuwe manier te werk te gaan, die al zoo vaak bewezen heeft de eenige ware te zijn, n.l. om te be mesten ook met kalimeststoffen. Men ga nu eens na, op welk land en hoeveel kaïniet of Chloorkalium men bij de an dere meststoffen zal gebruiken en houde goed nata van de kosten en meer deze opbrengsten. Men leze eens na in een landbouw- boek, in een courant of tijdschrift wat er van de kalibemesting gezegd wordt, en men neme zelf ook de proef- CC cSStfflfêDfï®'3 je «"vvvv f 1.25, f 1.90,-f2.25. per paar: fl.10, f 1.50, f 1.75, f2.50, f 3.2 ik- per pjjar: per paar: fl.25, fljoffl.J5, f2

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1903 | | pagina 5