Gemengd Nieuws. zijner ouders door 't ijs gezakt en verdronken. Te Nieuwenhootn is de 24 jarige koopman Arie Went, die op de gracht om het fort aldaar aan het schaatsen rijden was, door het ijs gezakt en levenloos opgehaald. De veertienjarige Gijsbert Ho'dijk, wonende op de hoeve »het Hot" nabij het Uddelertueer, is bij het schaatsen rijden verdronken. Wij lezen in het Alg. Handelsblad omtrent do reis van den heer C. A. A. Dudok de Wit. De heer Bram de Wit kwam op ons bureau afscheid nemen hij ging op reis, ditmaal heel ver, heel lang, en we zeiden hem hartelijk vaarwel en wenschten hem oprecht een goede reis. Wij hebben den heer De Wit altijd beschouwd als, en in een Van-dag-tot- dag", aan den welbekenden Amsterdammer gewijd, ook genoemd eere-redacteur, eere-reporter van ons blad. Dit kwam wel 't meest, omdat hij als kind bij ons aan huis wasen nu deze vriend des huizes gaat vertrekken, doen wij hem uitgeleide, zooals 't behoort. De heer De Wit gaat op reis! Daar is op zich zelf niets bijzonders aan; een man van zijn impuls, met zijn onvermoeide dagbezetting, met zijn eeuwigen rompslomp van ditjes en datjes, zit nóóit stil, kan niet stil zitten, is steeds iu de beweging, ver keert dagelijks tusschen de wielen. Maar het eigenlijke «reizen", de groote vaart, is wat nieuws, zelfs voor den heer De Wit. Het begon met zijn Indische reis, voldoende bekend in den lande, na vele lantarenavonden, causerieën, le zingen en voordrachten over »mijn Indische reis". Dat bleek een soort triomftocht te zijn geweestónze Bram in ónze koloniën. Maar eenmaal den smaak beet, is hem het reizen in het bloed gebleven. Hij kwam afscheid nemen vóór den aanvang van zijn nieuwe reis, ditmaal de wereld orn En het was een pleizier, bijna om jaloorsch te worden van deze naïeve opgewondenheid, die levenlustige blijdschap van den kranigen zestig jarige, hem zijn reisplan te hooren voordragen. Wij weten hoevele vrienden de heer De Wit heeft, en weten dus zeker, dat het allen genoegen zal doen, met dit reisplan den populairen stadgenoot en vaderlander in gedachten te kunnen volgen. üe wereld om. Zondagmiddag te 4.10 u. vertrok hij naar Genua, uitgeleide gedaan door eenige intieme vrienden, in eens door. baar gaat hij aan boord van de «Seydlitz" van de Nordd. Deutsche Lloyd, en de reis begint via Aden, Colombo, Penang, Singapore, waar op elke plaats natuurlijk gepassagierd wordt. Van deze laatste plaats gaat de heer De Wit op een der booten van de Paketvaart-Maatschappij over, om naar Malang te gaan, het «eigenlijke" doel van de reis nl. een familiefeest bij zijn daar wonende gehuwde doch ter. In Batavia worden nog even de vriendenhanden van het vorige jaar gedrukt en dan gaat het naar de Oostkust van Sumatra, welke de heer De Wit op zijn vorige reis niet aan deed; een bezoek aan Palembang, de raffinaderijen, de Koninklijke Petro- leum-Maatschappij en Moeara Enim zijn ditmaal aan de beurt; dan Siak, Deli, Atjeh en Bram de Wit gaat ter audiëntie bij generaal Van Heutsz, om hem een paar reuzenfoto's ter hand te stellen van de nieuwe groep in het Panopticum, voorstellende de onderwerping van Panglima Polim. Van Atjeh naar Singapore en vier weken door Engelsch-Indievan daar naar Siam, China, met Hong kong, Kanton, Sjanghai en Peking als pleisterplaatsenzes weken reizen door Japan »als 't maar geen oorlog wordt," zegt de heer De Wit, «dan dien ik voor mijn fatsoen en om de relatie wel als oorlogscor respondent in functie te treden Van Honoloeloe gaat 't naar San Franciscovier weken gebruikt de heer De Wit voor Californië, en dan, tegen 1 September, stapt de wereld reiziger, nu plotseling hervormd en als henvordende Sportspecialiteit te Sint-Louis uit den trein. Van 1 Sep tember tot 15 October worden in die stad, ter gelegenheid van de Wereld tentoonstelling, de groote Olympische spelen gehouden. «Eu verbeel-je, dat jullie minisler van spoit daai niet bij was!" knipoogde onze vriend. Op de terugreis worden Chicago, Kansas, City en enkele andere plaat sen aangedaan, en overal heeft de heer De Wit leeds afspraken en logeerplannen, verheugd ais de heele wereld is, dat dit vroolijk specimen van Hollands welvaren den aardbol eens eindelijk omtrekt. Washington, Philadelphia, Baltimore, New-York Maar nog niet uitge- reisd, zakt de reiziger dan af naar Denierara.Trinidad, Curasao, Suriname West-Indië mocht eens jaloersch worden op haar zuster in het Oosten en dan eindelijk over Havre terug. «En Oudejaarsavond weer thuis, en Nieuwjaarsmorgen 1905 kom ik den heeren Heil en Zegen wenschen Zoo sprak, haastte, ratelde Dudok de Wit, en we zagen hem de deur uitgaan, toen weer even terug komen, twee, driemaal, zooals zijn gewoonte is En toen bleef hij eindelijk voor goed weg, voor een heel jaar, op reis om de wereld. Wij hopen, en velen met ons, den heer De Wit over een jaar zijn «Veel Heil en Zegen" te kunnen recipro- ceeren, want, ai is een jaar soms kort en gauw om, de Dudok de Wits zijn zeldzaam, en wij missen ze niet graag. Suelvuiirgeschut. Het afdeehngsverslag is verschenen over het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de Begrooting var, Oorlog voor 1903 met den eersten termijn voor de aanschaffing van snel- vuurgeschut. Vrij algemeen werd de wensch uit gesproken, dat dergelijke wetsont werpen van beteekenis tijdig genoeg ingediend worden, dat de beide Ka mers ze lustig en niet rnet buiten gewonen spoed behoeven te behan delen. De Minister van Oorlog was in deze niet geheel van schuld vrij te pleiten in zoover een vollediger toelichting reeds bij de indiening van het ontwerp veel moeite had kunnen voorkomen. Vele leden spraken de hoop uit, dat met deze nieuwe belangrijke uit gaaf een einde zou komen aan het scheppon van nieuwe uitgaven voor Oorlog, waar zooveel geld nog noodig is voor onderwijs en sociale wellen. Hiertegen werd aangevoerd dat met volle erkenning van het offer, hetwelk de uitgaven voor het dep. van Oorlog van het Nederlundsche volk vorderen, zeer zwaar is, de uit gaven zijn te beschouwen als een assurantiepremie voor onze onafhan kelijkheid. Wanneer men 's lands zonen op roept zoo werd van verschillende zijden betoogd tot verdediging des vaderlands, dan moeten zij kun nen beschikken over de beste mid delen van aanval en verdediging, die veikrijgbaar zijn. Genoeg ver trouwen stelde men in het inzicht van den minister van Oorlog om te berusten in de zeer belangrijke uit gaaf die voor de verschaffing van het benoodigde materiaal zal moeten ge schieden. Men was overtuigd, dat deze de noodige zuinigheid zal be trachten en alle niet strikt noodige uitgaven zal vermijden. Het adres van de Rheinische Melall- waaren- und Machinenfabrik waarbij wordt verzocht haar de gelegenheid te geven met een batterij van het stelsel-Ehrhardt nogmaals in concur rentie te komen, of dat de Regeering althans een aanmerkelijk deel van het krijgsmaterieel, met name munitie en munitiewagens, van haar moge be trekken, gaf van verschillende kanten tot opmerkingen aanleiding. Ook in veiband met het proces van genoemde (irma met Krupp, sprak men het ver trouwen uit, dat de Minister, zonder zich met de gespannen verhouding tusschen de twee fabrieken in te laten, het contract voor de levering op voor ons meest vertrouwbaren grondslag zou weten te sluiten. Tegenover de hieromtrent uitgesproken vrees werd van andere zijde evenwel de over tuiging uitgesproken, dat waar de Regeering een dergelijk contract met eene firma van dergelijke beteekenis als Krupp aangaat, aan een loyale nakoming niet behoefde te worden getwijfeld. PLAATSELIJKE BERICHTEN. De Vereeniging «Handel en Nijverheid", (goedgekeurd bij Kon. Besluit van 3 Maart 1902 No. 35,) zal Donderdag 7 Januari 1904 in het Hotel «De Zwaan" vergaderen ter ballotage van nieuwe leden en ter behandeling van het voorstel v. d. Meer: bespreking of de afschaffing van de Kermis uit een zuiver financieel oog punt voordeelig of nadeelig is voor de neringdoenden in onze stad; en van ingekomen stukken. De Amersfoortsche Tramweg- Maatschappij vervoerde in Decembei 1903 5559 betalende passagiers met eene totaal-opbrengst van 471.26 of per dag-kilometer f8.44'. In dezelfde maand van 1902 waren deze cijfers, dank zij het destijd zooveel slechter weder, eenigzin- huoger n I. 5767 passagiers, totaal-opbrengst f501, of per dag-kilometer f8.98. Toch is over het afgeloopen jaar in zijn geheel de uitkomst beter dan die ovet 1902 en blijkt daaruit dat de Maatschappij zoo wat vervoer als inkomsten betreft steeds vooruitgaat In 1903 werden vervoerd 82956 passagiers tegen 69529 in 1902. De totaal-opbrengst in 1903 bedraagt f 7079.93 of per dag kilometer f 10 77' tegen f6215.55 f9.46 per dag-kilo meter in 1902. Ondanks het dreigend weder hehhen de schaatsenrijders dezer dagen al bijzonder van hun gezond genot kunnen profiteeren. Over dag en 's avonds had de baan bij Monnikendam druk bezoek. De verlichting slaagde uit stekend, alleen hopen wij maar dat er een paar Well's appaiaten meer zullen worden geplaatst. Hedenmiddag en hedenavond zal zich op die baan een uitstekend muziek corps doen hooren. Ook «de Maath" trok heel wat be zoekers Opgeluisterd door muziek werd daar gisteren een ijsfeest gegeven, bestaande uit een wedstrijd in hardrijden, waar aan 12 en eene in hindernisrijden waaraan 15 personen deelnamen. Winnaars waren voor hardrijden le prijs K F. de Bruyn, een gouden hoiloge, 2e prijs J. Hijnen (Hamming) pendule inet coupes, 3e prijs W. Iu- rnann, nikkel tafeltje, 4e prijs, Richard, een nikkel horloge De prijzen vooi lijden over hinder nissen Wi-rden bij loling uitgekeerd aan de jongeheereu Noordman, le prijs een zilveren horloge, 2e prijs, Keetel, een rooktafeltje, 3e pi ijs, mejuffrouw Valkenhoef en 4e prijs Jh. van Eden, laatstgenoemden een paar schaatsen De prijzen werden na afloop in de tent uitgereikt. Du geheele wedstrijd had een bijzon der mooi verloop. Er werd kranig gereden, 1600 M. werd o.a. afgelegd in 2 45 min. Garnizoensnieuws. Wegens langdurigen dienst is aan den Adjudant-onderofficier vaandel drager F. Kiepe met ingang van 1 Januari een voortdurend pensioen verleend van f528 'sjaars. Met ingang van 1 Januari zijn benoemd tot Adjudant onderofficier vaandeldrager bij het 5e Reg. Inf. de Adjudant-onderofficier Keiling; lot Adjudant-onderofficier den serg.-maj G. Caslein. Bij beslissing van den Generaal Majoor Commandant der 2e Divisie Infanterie dd. 2 Januari j I. is de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst toegekend aan den sergeant J. A. Uding, te rekenen van af 6 Januaii. 374e S I AATSI.OTEISIJ. Vierde klasse. Trekking van 4 en 5 Jan. 1904. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinwebek te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 65. 2344 2369 2822 2837 6975 6980 6986 11767 11870 11872 13569 13598 14141 14164 14184 18929 en 20103. Te zamen 17 prijzen. De Kous als portcnioniinie. Een vreemdsoortige mode wint in den laatsten tijd in den Amerikaan- schen staat Missouri meer en meer veld. De dames bewaren daar haar geld in haarkousen. Beurs en portemonnaie hlek- n voor de Missou- rische zakkenrollers een te gemakke lijke buit, terwijl tusschen den enkel en den kousenband het geld veilig geborgen is. Alleen is het lastig, als de dames het moeten gebruiken, want het gaat zelfs voor Amei ikaansche dames wel wat ver, in liet openbaar geld uit haar kous te halen. En nog lastiger wordt het geval, als een dame haar geld naar de spaaibank wil brengen of in een bankinsteling wil beleggen De directeur van een bankinstelling le Kansas City bemerklo op zekeren rlag, dat een dame in dit opzicht in groote verlegenheid verkeerde err verzon di n volgenden uitweg. Hij liet een kleine zijkamer inrichten en zette een oppasseres voor de deur. Do op passeres geeft aan de dames, die voor het loket komen een teeken en biengt haar in de zijkamer, die met spiegels versierd en waarvan de grond met zachte tapijten belegd is. In het mid den van de kamer bevinden zich drie treden van verschillende hoogte. Op die manier kan iedere dame, over eenkomstig haar grootte, gemakkelijk haar voet plaatsen en het geld uit haar kous nemen, zonder dat zij gevaar loopt het evenwicht te ver liezen. De oppasseres moet verteld hebben, dat zij onlangs met eigen oogen ge zien heeft, hoe een dame uit de hoogste kringen op deze wijze bij een bezoek aan de bank 7000 dollars in bankpapier, 500 in goud en 400 in kleinere muntstukken uit haar kousen haalde. Vreemde uitvindingen. In Engeland zijn in den loop van 1903 niet minder dan 25.000 brevet ten van uitvinding door liet British Patent Office uitgereikt. Onder die uitvindingen zijn er van den wondei lijksten en meest zonder lingen aard. Talloos zijn de uitvinders, die zich hebben toegelegd op de hervorming van de parapluie. Deze schijnt noo dig verbetering te behoeven; voor namelijk wat de uiteinden der ba leinen betreft, waai langs het water, gelijk een ieder lot zijn schade heeft kunnen ondervinden, afdiuipl en soms hier en daar op klee ling van den drager, kleine meren of plassen doet ontstaan. Op het wegnemen van dit gebrek hebben de Bntsche uitvinders nu hun spitsvondigheid bij voorkeur gericht. Zoo heeft iemand bedacht, een kleine gumini-buis langs den rand van de parapluie te laten loopen,als een gootjehet water verzameld zich daarin en loopt dan, achter den dra ger, als een fonteintje op straat Ie6g. Een ander wil kleine sponsjes aan de uiteinden der baleinen bevestigen hel water verzamelt zich daarin en men kan ze gaandeweg nu en dan eens uitknijpen. Van veel groolscher aard is de uilvinding van een ander genie, die een spoorwegverbinding tusschen En geland en Frankrijk wil tot stand brengen door middel van een grooten drijvendeu cylinder, werkend naar de bekende methode van «looping the loop". Een trein, te Calais aankomend, zou onmiddellijk met volle vaait den cylinder binnenlijdendeze zou door het gewicht van den trein vanzelf omtuimelen en waggons en al in zijn ommezwaai medenemende, het ge heele gevaarte te Dover aan land zetten. Het scherpzinnigst van allen is echter iemand geweest, die den ar men kaalhoofdigen een middel aan de harid wil doen, om een overvloe- digen haardos op hun onvruchtbare hoofd vlak te te voorschijn te roepen. Men moet daartoe een helm, een soort van Maagdenburgschen halven bol, op het hoofd zetten, die met een luchtpomp wordt verbonden. Men pompt en wanneer de lucht zal zijn verdwenen, zullen de haren door de zuiging uil de schedelhuid worden getrokken. Schrokkerige Gijs. Zeki re di. II. L Bonner, die te Maiio, in den Amerikaatischen staat Ohio woont, beschikt over een gezon den eetlust en de hoeveelheid voedsel, welke hij voor het stillen van zijn honger noodig heeft, is ongeloofelijk. Dr. Bonner heeft de reputatie, dat hij 25 pond druiven op één namiddag onder het diner eet en hij ziet er volstrekt peen been in, een heele bos bananen te ver zwelgen of twee dozijn mandjes aardbeien naar binnen te merken. Ook een mand perziken be- teekent voor hem niet meer dan voor een gewoon menscli een paar kersen. Als doktor builen de deur dineert, bevat zijn rekening gewoonlijk de volgende posten: een bief-tuk van 5 pond gesmoord in uien, 4 dozijn hard gekookte eieren, 18 gekookte aardap pelen, een kwart doos tomaten 2 of3 vi uchtentaurlen, 6 a 9 groote glazen melk. Als dr. Bonner 's nachts van lange ziekenbezoeken terugkeert, gebruikt hij, voor bijnaar bed gaat, nog eenige «verfiisscliingen" in den vorm vaneen biefstuk van 4 pond, 56 liai de eieren, 3'/, maïstaart en een liter melk. Toch moet hij er nooit benauwd van droo- men. Hij is een gentleman met goede manieren en een goedgeproportioneer- de man van 63 jaar, die 27 pond weegt Een driftkop. Boer Pummel had een na^e kwaal, zoo een, die de stemming in het huisgezin bederft, den patiënt zelf ziek maakt en den huisgenooten angstige en nare oogenblikken bezorgt. Boer Pummel leed aan ergernis. De geringste tegenslag kon hem doen opstuiven, een niet opvolgen door zijn knecht van gegeven aanwijzingen deed hem bijna uit zijn vel springen, een stommiteit, door hemzelf begaan, maakte hem half dolwas het mid dagmaal niet naar zijn zin, dan kreeg hij een halve beroerte, maar als hij bij verkoop van vee geld had verspeeld, dan grensde zijn doen aan volslagen razernij, dan rinkinkelden de kopjes op tafel onder de vuist slagen op het houten meubel, dan werd zijn dik hoofd blauw van op winding, dan vreesde zijn vrouw niet zonder reden voor een beroerte. Het was na zoo'n scène, dat hij den welgemeenderi raad volgde van zijn wederhelft en naar een dokter ging in de stad, een specialiteit in zonuwziekten. De geneeskundige schreef hem een kalmeerend drankje voor en adviseeide, bij het opkomen van een bui, te tellen van 1 tot 1000. Was tiij eenmaal zoo ver, dan zou de opkomende stoi m ook wel bedaard zijn. Niet lang behoefde boer Pummel te wachten op een gelegenheid het voorschrift van den dokter in practijk te brengen. Reeds 2 dagen na do visite brak in een van zijn stallen mond- eti klauwzeer uit Nadat de veearts deze ernstige ziekte gecon stateerd had, liep Pummel naar huis, ai rood van kwaadheid, vergetend de wijze les, die hij tweemaal vier-en- twintig uur te voren had ontvangen. Vrouw, kreet hij, vrouw, we zijn geruïneerd Tel Pummel, tel, was het la conieke antwoord. En Pummel zette zich aan tafel en teldeI 2 3 enz. Maar het duurde geen 5 minuten of hij vloog op, met beide vuisten beukte hij op tafel, zijn stoel gooide hij om, de rustig sluimerende poes kreeg een schop Bleek van schrik snelde zijn vrouw toe, maar voor ze kon vragen wat er was, schreeuwde hij haar toe- Laat dien vent verr. met z'n lelielij, 'k ben nou al den draad kwijt. Het middel bleek erger dan de kwaal. Grootvader! Wegens een zeer eigenaardige reden stond de vorige week in Silezië een wegweiker terecht. Hij had onlangs bij den ambtenaar van den burgelijken stand aan gifte gedaan van de geboorte van een kleinzoon, het kind zijner dochter. Daar deze ongehuwd is, gaf de ambtenaar krachtens wettelijk voorschrift van deze aangifte kennis aan den kantonrechter, opdat deze in de voogdij kon voorz en. Toen kwam uit dat de bevalling een verdichtsel was en dat de aangever tot het doen opmaken van een valsche akte enkel was overgegaan omdat hij zoo gaarne grootvader wilde zijn Hij werd straf rechtelijk vervolgd en een gevangenis straf van een week werd tegen hem geëischt De rechter legde hem een boete van 25 mark op. Zeer eigenaardige tegenstrijdig heden kon men dezer dagen te Heer Ilugowaard (N.-II.) aanschouwen. Op het Waardje, ten Noorden van den polder, tusschen schaatsenrijders, met de zeilen in top een ijsschuitje; en op eenige minuten afstands eene stoomdorschmachine in de open lucht, bezig met het dorschen van koren. En de arbeiders daaraan werkten met vrij wat meer lust dan in het eigenlijke dorschseizoen van 1903. Een troep wilde ganzen hoog door de lucht vliegend; op de glooiing van den dijk een troep van wel hon derd spreeuwen, en eenzaam en ver iaten daaroverheen vliegendeen reiger.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2