Gemengd Nieuws. Advertentiën. ""burgerlijke standen. rekeningen had ingediend op aandrang van den curator en daarbij het verzoek had gedaan, de rekening voor hem te willen terifieeren, doch zonder hierop antwoord te hebben ontvangen en meenende, dat in zijn belang in 't bewuste faillissement was gehandeld, kwam hij later tot de ontdekking, dat hij niet als crediteur was ingeschreven en hij, wat men noemtkon vissehen achter 't net. Persoonlijk heb ik óok zoodanige ervaringen gehad. Ja, nog sterker, is 't mij voorgekomen, dat ik in kennis werd gesteld dat de vordering was erkend, maar later toch nooit eeriig bedrag daarvoor heb kunnen ontvangen. Ziet, M. H., wanneer dergelijke toe standen verbetering mochten erlangen, dan is het leergeld *wel hoog, maar niet totaal nutteloos geweest. Aan de verschillende Handelsver- eenigingen is de stilzwijgende taak opgedragen, niet te rusten vóór en aleer hierin door de llooge Regeering. bij wettelijke maatregelen, verbetering is gebracht. Dit zal echter nog wel lang duren, want op 't gebied van wetgeving, of beter rechtsspraak, werkt in ons land de Staats-machine zeer langzaam. Maar wanneer maar telkens weer op 't zelfde aanbeeld wordt gehamerd, zal de klinkende klank wel doordrin gen tot het Binnenhof. Doch daar voor is noodig: aaneensluiten. Hier, in onze stad b.v., zijn nog velen die niet alleen hier lit konden maar als ze doordrongen waren van de kracht die van eene goed ge organiseerde vereeniging kan uitgaan lid moesten zijn. Bij de intrede van dit jaar heb ik een verzoek aan alle leden, dat ik hoop dat ze ad notum willen nemen met de beste wenschen voor hunne zaken. nl. ieder voor zich te trachten, onze vereeniging sterker te maken, opdat, met eenige wijziging van de woorden van den heer Fiedeldy Dop op 't jongste Congres van ons gezegd kan worden, niet alleen de Amers foortsche middenstand is ontwaakt. maar de Amersfoortsche middenstand is wakker. Alleen een wakkere middenstand, in de goeden beteekenis van 't woord, zal slagen. Ik hoop. M. H., dat we slagen mogen Een kernachtig woord uit het hart van een wakker vakman zoo echt spontaan gesproken, moet wel indruk maken en het verwonderde ons niet van méér dan één zijde den wensch te hooren uiten, dat deze rede in wijd r kring bekend mocht worden gemaakt De notulen derDecembervergadering werden na lezing goedgekeurd. De heer Lohman deelde naar aan leiding der notulen mede, dat hij betrelfende de keur op vee en vleesch, van een deskundige had vernomen, dat het keuren van nuchtere kalveren voor Amersfoort geen reden van beslaan heeft, daar men die dieren, niet dan voor export slacht. Tot leden der vereeniging werden toegelaten de heeren mr. A., van Traa en J. Endendijk. Daarna kwam aan de orde: «Be spreking of de afschaffing van de kermis uit een zuiver financieel oogpunt voor- deelig of nadeelig is voor de nering doenden in onze stad." De voorzitter deelde namens het bestuur mede het voorstel niet te zullen inleiden en wel om de volgende reden: Tot dusver was het de gewoonte, dat, wanneer een lid een voorstel had ingediend, dit voorstel in de eerst volgende bestuursvergadering werd besproken en dan öf overgenomen óf niet voor behandeling vatbaar werd geacht. Dan kwam het als bestuurs voorstel opnieuw in de vergadering ter behandeling en werd het ook vanaf de bestuurstafel ingeleid. Deze gedragslijn volgend, kan het bestuur dikwijls in scheeve verhouding komen, daar de voorstellen van de leden lang niet alijd de sympathie der vergadering hebben. Het bestuur meent op een correcter en vaster standpunt te staan in den vervolge den voorsteller ook den inleider te doen zijn. De voorsteller, de heer van der Meer, vond het voorstel in de notulen beter geformuleerd, dan op de convocaties; hij heeft niet voorgesteld de kermis- quaestie alleen van een zuiver financieel standpunt te bespreken, maar alleen gevraagd of zulks mogelijk was De heer van der Meer zeide echter zich incon>| e ent te achten behooilijk gedocumenteerd deze quaestie in te leiden, doch daar een der raadsleden-voorstellers aanwezig was, meende hij in den geest der vergadering te handelen, indien hij den heer Oosterveen uitnoodigde, thans de bewering in de bekende memorie op het voorstel der kennis- afschaffing met bowijzen te staven. De heer Oosterveen legde de merk waardige verklaring af, dat die be wering niets anders was dan zijn per soonlijk inzicht en een uiting van hetgeen hij persoonlijk hier en elders heeft waargenomen. Verder wees de heer Oostorveen er op, dat hij dit voorstel niet had gedaan a!s koopman, maar als raadslid, en dientengevolge óók de fiancieele kwestie van ruimer standpunt moest beschouwen. O.a. mag niet uit het oog worden ver loren, dat voor kleine luyden, de kermis financieel nadeelige gevolgen kan hebben. De Voorzitter gaf als zijn oordeel te kennen, dat in deze zaak, die zóó ingewikkeld is, zoo ingrijpt in ver schillende branches van het maat schappelijk leven en zoo moeilijk te anahseeren is, wel niet veel licht kan worden verschaft. Een enquête, hoe omvangiijk ook, zal toch nog door allerlei factoren van buiten worden beïnvloed. Volgens den Voorzitter is de wijze van behandeling van het afschafïings- voorstel door de raadsleden-voorslel- lers minder juist aangepakt, daar toch het algemeen belang een argu mentatie met »ik meen" en ik «ge loof" uitsluit. De discussies dreigen een verloop te nemen in strijd met de bedoeling van den inleider en het bestuur, het geen den heer Van Duinen doet waarschuwen tegen discussieeren van af elk ander, dan zuiver van een financieel standpunt. De geheele bespreking, tijdens welke men alle rethorica en herhalingen die men gewoonlijk te slikken krijgt, kon genieten, had ten gevolge, dat met 16 tegen 10 stpmmen een voor stel van den heer Van der Meiden, bedoelend de instelling eener enquête, door de vereeniging, werd aange nomen. Ingekomen warende maandlijsten der Haarlemscbe-, Delftsche- en Zaan- landsche handelsvereenigingen en de halfjaarlijksche lijst van de vereeni ging zelve. De heer Berns drukte de leden nog eens op het hart vooral die lijsten als «vertrouwelijk" te be handelen. Vóór de vergadering werd gesloten dankte de heer Luycx den Voorzitter voor diens rede. "PLAATSELIJKE BERICHTEN. Donderdagavond sprak in «de Toekomst" de heer Loopuit uit Am sterdam. De heer J. M. Thiel de batteerde. Plaatsgebrek noodzaakt ons het verslag dezer vergadering tot een volgend nummer te laten liggen. Het Amersfoortsch Drankbe strijders-Comité verspreidt dezer dagen een circulaire betreffende de inge diende Drankwet om de belangstelling gaande te maken voor de a s. drank wetsherziening. Woensdagavond 8 uur zal in «de Arend" een openbare vergadering worden gehouden, waarin een drietal sprekers van verschillende richting over de Drankwet het woord zullen voeren. De Oudheidkundige Vereeniging «Fléhite" alhier, zal Maandag 11 Ja nuari a.s., des avonds 8 uur, ten Raadhuize vergaderen, ter behande ling der volgende punten: 1. Rekening en verantwoording v. d. Penningmeester over het gehouden geldolijk beheer. 2. Verkiezing van een Bestuurslid wegens periodieke aftreding (vacature A. M. Tromp van Holst). 3. Uitloting van vier aandeelen in de geldleening van 1898. 4. Jaarverslag. In een ons toegezonden nummer van «Het Oosten" schrijft Ds. Schrijver, directeur der Weesinricbting te Neer bosch over het bezoek der weezen aan Amersfoort op Maandag 28 De cember 1.1.: Toen wij te Amersfoort aankwamen en den weg naar buiten gevonden hadden, kregen wij het hard te ver antwoorden. Of wij dan zulke kou kleumers zijn? Geloof het niet Maar wij hadden gezellig Wij elkaar gezeten, en kwamen warm uit den waggon, en toen zoo'n bomaanval van den Noordenwindik beloof hel u, wij kwamen geenszins als helden aan in het schoon Militair Tehuis. De vriendelijke verzorging daar en de huiselijke omgeving knapten onsechter weer spoedig op, en ik dacht bij mij zeiven: als alle ouders zoo verstandig waien hun jongens, die onder dienst moeten, aan te raden naar dit Tehuis te gaan, dan zou hun miliciensleven te Amersfooi t zeker nog heel wat vroolijker zijn en ook niet ongezegend. Maar °wij bleven hier niet. Toen de inwendige mensch versterkt was, gin gen wij naar Amicitia en vonden sympathetisch gehoor, dat ons in de goed verwarmde zaal, gedurig aan moedigde om wat wij hier dien avond kwamen doen zoo goed mogelijk te doen. En verzekerden de een en de ander mij, dal de avond was omge vlogen, wij waren gesterkt door het hartelijk welkom en slotwoord van dp predikanten ter Haar Romeny en Meiners Den volgenden morgen waren som mige jongens al weer vroeg op het pad, om te zien wat Amersfoort den vreemdeling aanbiedt. Dat is niet weinig. U begrijpt het is niet meei dat Amersfoort uit de dagen van Ferdinand Huyck, zooals Van Lennep dat beschrijft in zijn prettigsten ro man. Zeker, nog zijn er te Soest her bergen, en nog dwaalt hier wel eens een vreemdeling, ook ontbieken de buitenverblijven als het daar genoemde «Guldenhof' en de zandige weger, niet, maar toch ziet het er nu in menig opzicht vrij wat anders uit. Thans laat de stoomfluit zich in de liefelijke kwartieren van Eem en Gooiland hooren, en leven de vroegeie gunstelingen van Karei V onder de poorten van Neerland's hoofdstad Maar dat neemt niet weg, dat het hier 's zomers mooi moet zijn, zeer mooi. Ja, in den wintertijd geniet een liefhebber van de aantrekkelijkheid eener oude stad, en Amersfoort heeft mooie antieke geveltjes, schilderach tige stadsgezichten, vooral het nieuwe gedeelte is als een kostbare nieuwer- wetscbe mantel over een lobe van ouderwetsche coupeen dan de wijdberuchte kei, te groot om een driftig mensch in de verzoeking te brengen zich daanneè te wreken, en te zwaar voor een Engelschman om in den zak te steken. En hiermeè hebben velen het ge daan in dien korten tijd van opont houdnaar Oud-Leusden, Look horst en den' Heiligenberg, plekjes die een bezoek overwaard zijn, gaat men niet als 't vriest dat het kraakt.' Een zeldzaam jubilee. Maandag den 18den dezer hoopt de eerw. heer H. Hurwitz den dag te herdenken waarop hij zestig jaar geleden als voorganger der synagoge alhier optrad. Zeker zal het den jubilaris dien dag niet aan blijken van belangstel ling ontbreken. Een der te Utrecht verschijnende bladen heeft weer eens proeven van goed ingelicht zijn afgelegd, door te vermeldden, dat de ijswedstrijden, deze week op «de Maat" gehouden, plaats vonden op de ijsbaan bij Mon nikendam. De schaatsenrijders hebben weer eens geducht moeten voelen hoe wis pelturig ons klimaat is. Dondermiddag ging men met hard bevroren schaatsbanden van de baan en maakte men, door den snerpenden Zuid Oosten-wind tippelend, de prach tigste illusies voor den volgenden dag, en daar kreeg men 's nachts een regenbui op het dak, dat alles letter lijk in het water wordt geworpen. Doch de eene kuur zal wel door de andere worden gevolgd en het zou niet te verwonderen zijn als menigeen morgen bij het prachtigste weder gaal sc haatseri rijden. Of het ijs dan, met het oog op de gevallen sneeuw, ook zoo prachtig zal zijn; wij willen het hopen. 374e STAATSLOTEBIJ. Vierde klasse. Trekking van 6 en 7 Jan. 1904. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen Prijs van f400 op No. 6971. Prijzen van f 65. 1054 1713 6983 11755 11873 11878 14156 14174 18906 18907 en 18926. Te zamen 12 prijzen. De vijfde klasse, welke trekt van 18—21, 26—29 Jan., 1—4 en 8—12 Febr. 1904, bevat behalve de premie van f30.000 voor den laatst uitko menden prijs van f 1000 of hooger en de premie van f 3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van flOO.OOO, 1 vanf50.000, 1 van f25.000, 1 van f15.000, 1 van f 10.000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100, en 3730 van f70. Loten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat 22) nog verkrijgbaar it f3.50 per 7u. Aan het postkantoor alhier en de, daaronder ressorteeiende, hulp kantoren weid gedurende de maand December 1903 ingelegd f2811538, terugbetaald f 21322 95. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 10326 In het jaar 1903, werd alhier ingelq^d f340129.72, terugbetaald f313548 32 Het aantal behandelde telegrammen in het afgeloopen jaar bedraagt 43874; n I. verzonden 17919 ont vangen 22168 en opgenomen en ver- dergeseind 3787. Carrie Nation, de Anierikaansche drankbestrijdster. In zijn blieven uit Cahlornië aan de «Arnh. Ct." geeft de heer T. J van (Juteren de volgende beschrijving van de manier, waarop Carra Nation gewoon is reclame te maken voor haai doel: Carrie Nation, de befaamde drank bestrijdster, hier te lande meer alge meen onder den bijnaam van «saloon smasher" bekend, heeft onlangs weder op hoogst slimme wijze een nieuw middel van reclame uitgedacht, name lijk om President Roosevelt in het White House eens duchtig de waar heid- te gaan zeggen, wat evenwel gelukkig niet zoo heel glad van stapel liep als zij zich had voorgesteld. Haai duel bereikte zij evenwel maar al ie goed, want geen enkel blad in het verste uithoekje der reusachtige Repu bliek, dat de zaak onbesproken liet. En zoo komt zij nu ten slotte ook onder de oogen van het Nederland- sche publiek. Vergezeld van een jong verslaggever, begaf Carrie zich op den bewu--teii dag naar het White House en reikte haar naamkaartje aan den portier. Zoodra deze den naam gewaar werd. haalde hij een bopk te voorschijn, waarin door hem de handteekeningen van beroemde en beruchte personen verzameld worden. Hierin schreef Carrie, die altijd in haar rol blijt:. het volgende: »Car>ie A Nation, de hel hebbende beschermster van Uw tehuis. Stem voor algeheel drankver bod I" In de wachtkamer gelaten, waai een aantal bezoekers hun beurt af wachtten om bij Roosevelt binnenge laten te worden, vertelde zij alvast met luider stemme, welke vei wijtingen zij het geachte hoofd der Vereenigde Staten alzoo voor de voeten zou wei- pen, namelijk dat hij sigaren, wijn en sterken drank medegenomen had op zijne reis naar het Verre Westen dat hij bij die gelegenheid sigaretten ge rookt had en tol overmaat van bru taliteit eene Amerikaansche vlag btj zich gehad heeft waarin zijn familie wapen was afgebeeld! Verder slak zij een speech af ten voordeele van alge heel drankverbod in den volsten zin des woords. Nadat haar verscheiden malen verzekerd was, de de President er niets voor voelde, haar in zijn heilig dom binnen te laten en haar liever niet zag, begon zij luidkeels te schelden, o m zeggende, dat kroegbazen en tappers wel ten gehoore werden ont vangen. doch dat de toegang aan de beschermster van moeders, dochters en huisvaders ontzegd werd Secretaris Loeb werd, toen het al te bont werd, geroepen om aan hel standje een eind te maken. Toen ook diens vermaning om niet te schelden en zich als lady te gedragen niets ver mocht, doch als ulie op het vuur werkte, werden er twee politiedienaren geroepen, die Carrie bij den arm pakten en haar, met allen eerbied voor het zwakke geslacht, op straat zetten. Regelrecht begaf zij zich toen naar het gebouw, waar de Senaat aan het vergaderen was en hield er van de publieke tribune eene rede voering, waarin zij zich in krasse bewoordingen uitliet over de onheb belijke wijze, waarop zij in het White House bejegend was. Ook daar weid zij met den steiken arm verwijderd, om binnen tien minuten terug te keeren en het comediespel te hervat ten Ditmaal moesten krasser maat regelen genomen worden en bracht men de vrouw naar het naastbij ge legen poliliebuieau, waar een der aanwezige vrederechters haar dertig dollars boete oplegde, wegens huis vredebreuk en onordelijk gedrag. Door den verkoop van souvenir bijltjes eene nabootsing van de groote bijl, die op haar reclametochten in de verschillende tapperijen en slijte rijen znlk eene verwoesting heeft aangericht had zij in ongelooflijk kot ten tijd de dertig dollars bij elkaar en kon zij haars weegs gaan. Met tiots be. iep Carrie er zich op, dat zij reeds negentien malen gevan gen genomen is, doch nog geen enkele rechter is flink en doortastend ge noeg geweest, haar de plaats aan te wijzen waai zij thuis hoort, namelijk een gesticht voor krankzinnigen. Amersfoort. van 31 Dec. 1903 tot en met 6 Jan. 1904. Geboren: Anna Maria, d. van A. van Voorst en A. van der Pol. Gerrit Wil lem, z. van W. van Surksum en E. S. Groenhuijsen. Cornelia, d. van W. van Eeden en J. G. de Gans. Catrina, d. van C. Hazelaar. Lambertus Marie, d. van W. Steenbeek en R. M. de Bie. Bernardus Reijer, z. van J. van Wessum en M. Wakelkamp. Abraham Jacobus, z. van A. J. van Wijland en A. van de Nautena. Machiel Gijsbertus, z. van W. C. Ramselaar en S. van der Veer. Klaas ,z. van G. van de Bult en T. H. Bauer. Johannes Willem, z. van J. Bixerman en W. Veenhuizen. Franz August, z. van H. Reichmann en A. C. F. Kreikamp. Ondertrouwd: G. van Garderen en E. van der Horst. Gehuwd: W. Arlar en G. Jordense. T. van der Pol en P. Hagenbeuk. OverledenFenna Uding, 70 j. echtg. van P. van Minnen. Johanna van Vliet, 76 j. ongeh. Frederika Hermina He geman, S6 j. ong. - Gijsbertje Versteeg, i4 j. wed. van H. van de Wakker. Klaas van Beek, 64 j. echtg. van J. Visser. Hoogland. Geboren: geen. OndertrouwdJ. Hoogland en H. Baas. Gehuwd: geen. Overleden: Antje Penning, 69 j. echt. van G. Gerritsen. Hendrik van Nimwe- gen 59 j. echt. van G. Hooft. Leusden. Geboren: 2 Jan. Barend, z. van Arie van Veenschoten en Anna Doornekamp. Wilhelmus, z. van Antonie Epskamp en Steventje Berg. 1 Jan. Martje, d. van Aart Lagerweij en Martje van Gin- kel. 31 Dec. Jan en Maria, z. en d. van Aalt Kamphorst en Jannetje van dei- Hoef. 5 Jan. Teunis, z. van Gerrit Stoffelsen en Dirkje Langelaar. Ondertrouwd: 8 Jan. Hermanus Vos kuilen met Gerregje van Beek. Gehuwd: 7 Jan. Cornelis Voorburg, wedr. van Dirkje Beyer met Antonia Voskuilen. Overleden: 31 Dec. Aart Lagerweij, 13 m. 1 Jan. Willem Wagensveld, 36 j. echtgenoot van Hendrica Ida Doorn- wijk. Cornelis Bakker, 28 j. ongeh. 31 Dec. Margaretha Wilhelmina Ar iër, 5 m. Woudenberg. Geboren18 Dec. Erris, z. van Jan van Beek en Geertje van de Peut. 21 Dec. Goseu, z. van Gerrit Wolfswinkel en Geer- trutde van Wolfswinkel. 27 Dec. Ge rard, z. van Albertus Meerdink en Maasje van Kempen. 30 Dec. Hendrik Alber tus, z. van Jakob van Westerveld en Jannetje Bouman. Ondertrouwd: geen. Gehuwd: 31 Dec. Cornelis Veldhuizen, 37 j. en Jannetje Rijksen, 34 j. Overleden: 27 Dec- Trijntje Vlastuin, 3 m. 30 Dec. Hendrik van Ekeris, 76 j. ongeh. 1 Jan. Hermanus van Egdom, wedr. van Aaltje Methorst, 49 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 Jan. 1904. l'arwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen 1 0.a I 0. Peren f 0.a f 00. Nieuwe aardapp. IU. a 10 Zandaardapp. f2.50 a f 3. lloendereieren f4.50 al 5.UU per 100 st. Eenden O.a 10,Boter 1.30 a 11.45 per kilo. Mar garine f0.a fü.Zoetem. kaas f Kippen f0 90 a fl.20 Kuikens fOOOafO.Piep kuikens f U 00 a f 0.0U Ganzen f0.f0.Eenden i 0 90 al 1 20 p. st. Jonge f 0.00 a 1 0.00. Hazen 1 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.00 a f 0.00. Tamme f 0.90 af 1.50 Duiven f 0.(30 a f 0.80 paar. Magere varkens l 00 a I 00. Varkens voor export i 0.a fZeugen f00.I 00.Biggen f5 a f 8.Schrammen I 00.a f 00.Vette koeien ÜU0.a f 000.Guste koeien 1 00 a fOOO.— Kalf koeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.a fUU.Os f000.a fOOO. Pinkstieren f 000.— a f 000, Geboren ADÈLE MARIA docKter van L. A. HOUBAER. A. M^S. HOUBAER— VAN BACHEM.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 4