NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad i voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Gemeenteraad. BARON MONTEZ No. 8. Woensdag 27 Januari 1904. Drie-en-dertig:«ite VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfüortsche Hinrani ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk. Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte In degisterennamirldag van kwart vóór twee tot kwart over di ie gehouden raadszitting, waren alle leden aan wezig. De voorzitter, Jhr. J. W. A. Baicli- man Wuytiers opende de eerste in dit jaar te houden zitting met een korte rede, waarin hij in de eerste plaats terug blikte op den afgeloopen jaarkring. Met een enkel wooid her innerde spr. aan de dreigende wolken, die zich in het eerste quartaal van dat jaar vertoonden in den vorm der stakingen en prees het garnizoen, dat zich in die dagen zoo kranig hield. Doch ook van het politiecorps zijn in die dagen enorme diensten gevraagd welke op voorbeeldige wijze verleend zijn. Datfrvoor past een woord van hulde en dank. Ook het overige peiso_neel heeft zich behoorlijk van zijn taak gekweten, waardoor de werkzaam lieden in de verschillende takken van dienst een geregeld verloop hadden. Een verblijdend feit is ook daarin gelegen, dat, hoewel door den geringen aanbouw van huizen den aanvoer van materieel kleine afmetin gen hield, toch het aantal binnen- geloopen schepen het getal 851 be droeg. Houdt men daarbij in 'toog den belangrijken aanvoer langs de spoorwegen, dan mag veilig gecon cludeerd worden,dat Handel en Nijver heid zich geleidelijk ontwikkelden. Spr besloot zijn woorden met voor den vootspoed en het geluk der ge meente en in 't bijzonder voor hel welzijn der raadsleden de beste wen- scben uit te spreken en hoopte, dat onder Gods zegen zij mogen werken tot meedore welvaart onzer gemeente. Als oudste raadslid dankt de heer C. T. van Beek den voorzitter voor diens welwillende woorden en voor de goede wenschen die Z Edel Achtb. voor de gemeente Amersfoort en de raadsleden in het bijzonder, heeft willen uitspieken. Waar de voorzitter waardeerende woorden over had voor garnizoen en politie om hun optreden tijdens de slakingen, kornt toch ook groote lof toe aan dien voorzitter, die het hoofd der politie is. Ben voorzitter en diens echtgenoote werden door spr. de meest waardee rende woorden toegevoegd en den wenscb uitgesproken, dat de arbeid van den burgemeester rijk vruchten moge afwerpen voor onze gemeente Daarna deelde de voorzitter mede dat den 22sten Januari aan H.M. de Koningin Moeder een telegram van hulde was gezonden, namens den Raad en de Burgerij. Devooizitter meende daarmede te hebben gehan deld in den geest van den Raad. Op dat telegram is het volgend draadbericht als antwoord ontvangen: a H.M. de Koningin Moeder dankt den gemeenteraad vriendelijk voor aangeboden hulde. w. g. De Ranitz." Vervolgens leest de secretaris de notulen der vergadering 2*2 December j.l. gehouden, welke notulen ongewij zigd en zonder discussie werden ge arresteerd. Vervolgens werd mededeeling ge daan van ingekomen stukken, en wel a. Van Gedep Staten Mededeeling dat het verleenen der goedkeuiing der gemeente-begrooting over 1904 wordt uitgesteld, en aan B. en W. de bevoegdheid verleend om uitgaven te doen tot de helft van liet uitgetrokken bedrag en de inkomsten te innen volgens de be- grooling. b. Nader bericht van Ged. St. waarbij de gemeente-begrooting over 1904 wordt goedgekeurd. c. Van hetzelfde college, goed keuring van het laadsbesluit van 22 December II. inzake vaststelling dei- jaarwedde van onderwijzend personeel d. id der jaarwedde van mej Sinnige ad. worden voor kennisgeving aangenomen. e. Van Ged. St. beschikking op bezwaarschriften op de inkomsten belasting. (Ter secretarie ter lezing gelogd.) id. goedk»uring der gemeente- rekening over 1902. (Voor kennis geving aangenomen.) g. Van B. en W proces-verbaal der kasopname van den gemeente ontvanger (ter secretarie ter lezing gelegd). h. ld. mededeeling van het eervol ontslag verleend aan den heer Kleik als tijd. kierk ter secretarie en der voorziening in die vacature, door de benoeming van d<ri lieer J. Proper, tot heden wei kzaam ter secretarie te Heerde. i. id. mededeeling van hun besluit waarbij den gemeentebode Van Manen eene salarisverhooging is toegekend van f25.waardoor zijne bezoldiging is vastgesteld op f 575. h. en t. worden voor kennisgeving aangenomen. j. id. een voorstel tot het verlee nen van verlof gedurende twee maan den aan den tijd. leeraar der Burger avondschool C. van Ouwerkerk. Op vei zoek van den voorzitter wordt dit voorstel spoedeischend verklaard en in behandeling genomen. De Raad vereenigt zich stilzwijgend met het vdorstel van B. en W. en benoemd als plaatsvervanger de heer A Fleddeius, door B. en VV. als zoo danig voorgesteld. lc. Requesten van de afd. Amers foort van den Chr. Bond van Onder- ollicieren en als Anti Rev Prop Club «Groen van Piinsterer" inhoudende adhesie betuiging van bet voorstel Ooslerveen—Veis Heyn inzake af schaffing der kermis. I. Request, bevattende 985 hand- teekeningen verzoekende het behoud oer kermis (k en 1. worden gere- nooyeeid naar B. en W. orn advies). m. Missive der gezondheids-com missie ter overlegging der bezwaren door den slagers geopperd inzake de vee- en vleesctikeur. (Als voren). n. Verzoek van mej van Eyk van Voorthnysen tot het geven van pri vaatlessen aan de Tiompschool te Hilversum, met gunstig advies der Comm. van Toezicht op het M. O. Dit verzoek, wordt na spoedeischend verklaring, z. d. en z. h. st. in gewilligd, nadat de heer Plomp de vei zekering heeft ontvangen, dat het aantal privaatlessen het maximum, eenmaal vastgesteld, niet overschrij den zal. 0. Van de Comm. v. Toezicht op het L O. liet reglement van orde ter goedkeuring (naar B. en W. om pre advies). Daarna wordt in behandeling ge nomen De Agenda. 1. Voorstel met ontwerp-besiuit tot aankoop van het Rijksriool, gelegen in den Leusderweg en den Arnhem- schenweg. Als gevolg van het raadsbesluit van 14 Juli 1.1. zijn B en W. met het Rijk in onderhandeling getreden be treflende overname van het Rijks riool, gelegen in den Leusderweg en den Arnhemschenweg. B. en W hadden daarbij in acht te nemen, dat als voorwaarde door den Raad werd bedongen, dat het tvasch- en schrobwaler, afkomstig van de kazerne en de daarin aanwezige wascb inrichting, vóór het in het riool komt, bezonken zij en in tijden van epide mieën of bij zomerhitte vooraf worde ontsmet. De onderhandeling heeft tot resul taat, dat B. en W. thans met den Kapitein-eerstaanwezend Ingenieur alhier tot overeenstemming zijn ge komen betredende den aankoop van het riool ondet de voorwaarden, ver vat in liet hier volgend ontwerpbesluit. B en \V. stellen voor iiun college te machtigen A. tot aankoop van het Rijks riool gelegen in den Leusderweg en den Arnhemschenweg voor de som van tien gulden (zegge f 10) onder voorwaarde lo. dat Gemeente den ombelem merden afvoer van het kazernewater waarborgt 2o. dat het Rijk het recht behoudt om tot verbetering van den aanvoer naar het riool, het aantal bestaande aansluitingen ze vermeerderen of uit te breiden en de middelen van aan voer te wijzigen 3°. dat het wasch- en schrobwater afkomstig uit de kazerne en de daarin aanwezige waschinrichting, vóór dat het in het riool komt, bezonken zijen in tijden van epidemieën of bij zomer hitte vooraf worde ontsmet; 4°. dat wanneer na de overdracht van het riool vervuiling van de Buiten singelgracht mocht woiden aangetoond de beoordeeling van de oorzaak daar van zal worden opgedragen aan drie scheidslieden in overleg door beide partijen of bij verschil door de Ar- rondissements-rechtbank te Utrecht te benoemen. Blijkt, dat het Rijk deze vervuiling veroorzaakt heeft, dan zal liet Rijk ten spoedigste die maatregelen nemen, welke ter voor koming van verdei e vervuilling noodig zijn; 5». dat de Gemeente ook op zich neemt alle verplichtingen ten opzichte van liet riool tegenover de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij aange gaan 6o. dat de kosten der overdacht komen ten lasie van de Gemeente. B tot het lager leggen van de monding van het riool in de Buiten singelgracht over een lengte van p.m. 6 Meter, nadat de overdracht van het riool aan de Gemeente zal hebben plaats gehad. Ten aanzien van de in sub 5 genoende voorwaarde betredende overname van de verplichtingen ten opzichte van het riool, tegenover de Hollandsche IJzeren Spoorweg Maatschappij aan gegaan, deelen B. en W. mede, dat die aangegane verplichtingen, voor zoover thans nog toepasselijk, hierin bestaan, dat liet riool onder de spoor baan moet worden onderhouden in ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 27 Verbaasd blijft hij staan, zoodra hij de deur geopend heeft. Zij is schooner dan ooit; doch de blik uit haar blauwe oogen rust niet op het hoekbedroefd staart zij voor zich uit. Met een kreet van vreugde springt zij op, en terwijl hij haar zoo aanziet, moet hij erken nen, dat er gedurende de enkele dagen, dat hij weg is geweest, een zonderlinge verande ring met haar heeft plaats gehad. Haar korte kleeren schenen hem vroeger passende kleeding toe; nu schijnen zij hem veel te kinderachtig. »S-s-8t!" waarschuwt zij, en leg een vinger op den mond, «de gouvernante is hier naast; zij denkt dat ik aan het studeeren ben, doch ik dacht ik dacht, Harry," snikt zij, «lieve, beste Harry! God zegene je er voor, dat je gekomen bent!" De opgewondenheid in haar gansche doen zegt hem, dat het kind verdriet heeft. «Ik hen hier gekomen, Jessie," zegt hij, verbaasd over de wijze van doen van het meisje, «omdat je dat wenschte; doch mij dunkt, dat je heter hadt gedaan, wanneer je je tot mijn broeder hadt gewend, alvorens bij mij te komen; hij is toch je voogd!" «Het is zijn schuld, dat ik u geroep/en beb." «Mijn broeder?" «Ja,! Uw vreeselijke broeder maakt misbruik van zijn macht als voogd. Volgens de afschuwe lijke manier der Franschen heeft hij mij ver loofd." «Verloofd jou?" stamelt de jonge man. «Ja, met dien afschuwelijken baron Montez «Wat? Die speculant? Hij is tweemaal zoo oud als jijJe bent nog een kind." «Ik ben zeventien jaar, en, in spijt van al het drillen, toch een Amerikaansche zeventien en dat is oud genoeg om te weten, dat ik niet met baron Montez wil trouwenroept miss Jessie uit, hoos, dat men haar zoo jong vindt, maar nog boozer, nu zij weer aan Montez denkt. «O, ho, je hebt een ander lieF' scherst de jonge man, die zijn best doet, in het bijzijn van de pupil de zaak zoo licht mogelijk op te nemen, doch in zijn hart verontwaardigd is over de handelwijze van den voogd. «Neen, ik heb niemand lief! Ik haat ieder een Liever dan Fernando Montez te trouwen," barst zij los, «sluit ik mij op in een klooster." Openhartig merkt de jonge man op: «Foei, foei! Geen klooster voor zoo'n mooi meisje als jij." «En gij wilt mij redden, ook al gebruikt uw broeder zijne macht als voogd?" «Zeker «Zweer het!'' «Heel goed, je hebt mijn woord," antwoordt Harry, «doch ik geloof niet, dat je mij lastig hadt behoevente vallen. Hadt je je openhartig tot mijn broeder gewend, dan zou hij het zeker niet gewaagd hebben op zulk een wijze je genegenheid te dwingen." Verbaasd is en blijft hij echterhij krijgt een afkeer, een walging tegen den man, dien hij zijn broeder noemt, wanneer Jessie fluistert «Ik heb het uw broeder gezegd! Ik heb hem gezegd, dat ik den baron niet mocht lijden, dat ik den man haatte en verafschuwde, met wien hij mij wilde laten trouwen." «En hij luisterde niet «Neen Hij zei, dat het schandelijk was, dat ik mij zoo tegen zijn macht verzette en dat ik zou doen en moest doen, wat hij mij zei." «Heeft hij dat gezegd? Wij zullen zien! Ik zweer je, dat het niet gebeurtroept de jonge man, die voelt, dat Jessie heeft gesproken zooals haar hart het haar zei. «Jij zult alleen den man trouwen, dien je lief hebt." Gerustgesteld blijft het meisje achter; hij slentert door het Pare Monceau (daar zijn broeder nog niet terug is van de Beurs), praat in zichzelf, gaat naar de naumachic en zou steentjes in het water hebben gegooid, wanneer een politieagent hem dat niet belet had. Zijn oogen krijgen allengs een meer vastberaden uitdrukking en de verontwaardiging tegen zijn broeder groeit aan. Dan wandelt hij terug, en daar mr. Francois Larchmont nu thuis is, loopt hij door naar de leeszaal, met een uitdrukking van verachting op het gelaat. «Jij hier?" roept Frank en springt verbaasd op. «Dat is een verrassing.'' «Ja," antwoordt de ander onverschillig. «In Keulen ontving ik een brief van miss Severn ik veronderstel, dat wij haar in het vervolg maar miss Severn zullen noemen, nu jij haar oud genoeg beschouwt om te trouwen. Ik geloof, dat jij heter hadt gedaan, wanneer je haar door de gouvernante lange kleeren hadt doen aantrekkenzij is gegroeid in den laatsten tijd." Frank's gelaat is bleek geworden. Plotseling vraagt hij «Hebt je daarom je reis opgegeven «Zeker Een bede van een vrouw zou iedereu man zijn reis doen opgeven. Ik heb je pupil gezien. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1