NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BARON MONTEZ No. 10. Woensdag 3 Februari 1904 Drie-en-dertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoouuo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Op den beschrijvingsbrief voor tie in Wei te houden 118e algetneene vergadering doet bet hoofdbestuur, behalve de voorstellen ter verdere uit voering en hernieuwing van vroeger genomen besluiten, aan de algemeene vergadering de volgende nieuwe voor stellen »Te doen instellen een onderzoek met gebruikmaking van do reeds bijeengebrachte gegevens naar den toestand van bet voorbereidend onder wijs en van de kleinkinderbewaar plaatsen in ons land, met aanwijzing van de middelen tot verbetering van die toestanden, aan te wenden door den wetgever, de overheid en parti culieren, met name door onze Maat schappij, en voor dat onderzoek en het drukken van het daarover uit te brengen rapport beschikbaar te stellen een som van I 1500 en daarvan op de begrooting van 1904—1905 uitte trekken een eersten termijn, tot een bedrag, door de commissie van art. 41 te bepalen." «Het hoofdbestuur op te dragen, het bevorderen van tuingrondver- huring aan werklieden en daarmede gelijkstaande personen door departe menten, departementale spaarbanken en plaatselijke vereenigingen"tot bestrijding van de eerste kosten van inrichting, op voorwaarden, door het hoofdbestuur te bepalen, subsidiën beschikbaar te stellen uil de algemeene kas der Maatschappij, en »voor da; doel op de begrooting voor 1904— 1905 te brengen een bedrag van f500." Verder zijn voorstellen gedaan door verschillende departementen, t.w. :door hot departement Sneek «Het hoofdbestuur wende zich tot de Hooge Regeering, met het verzoek, het er heen te willen leiden, dat in de centra der binnenvaart voor een beperkt aantal schipperskinderen schoolklassen worden opgericht en in stand gehouden"; door het departement Brouwers haven «Ter voorbereiding van de districts- vorming, machtige de algemeene ver gadering het hoofdbestuur, om voor 2 of meer departementen, die dit wenschen, bet bedrag, dat anders aan elk hunner tot het houden eener voordracht wordt toegekend, nu collec tief ter beschikking te stellen, opdat voor dat gezamelijk bedrag een spie ker kan worden uitgenoodigd, ter keuze van die departementen." door het departement Rotterdam: «De algemeene vergadering noodige het hoofdbestuur uit, een ondeizoek in te stellen naar de uitkomsten van het onderwijs der correspondentie- scholen in Amerika, en bereide de oplichting van een dergelijke school voor, indien uit het ingestelde onder zoek blijkt, dat ook voor ons land zulk onderwijs gewenscht en moge lijk is." «Voor de kosten worde oen bedrag van f 1000 beschikbaar gesteld"; door het depai tement Middelharnis Sommelsdijk «Op de begrooting 19041905 een bedrag van f500 uit te trekken, om daaruit steun te verleenen aan de departementen, welke in hunne cm geving een woningonderzoek wenschen in te stellen, teneinde, zoodoende, in staat te geraken, tot verbetering der volkshuisvesting mede te werken"; door het departement Winterswijk «De algemeene vergadering besluite aan liet hoofdbestuur op te dragen, het instellen of doen instellen van een onderzoek naar de wenschelijk- heid en mogelijkheid, om jaarlijks vanwege de M. t. N. v. 't A. een examen te houden, tot liet verleenen van een diploma als helpster aan be waarscholen." De Deli-Tabak maatschappij, de Deli-Plantage maatschappij en de Amsterdam-Sumatia Cultuur maat schappij hebben aandeelhouders op geroepen tot eene algemeene verga dering met het doel deze drie maat schappijen saam te smelten tot een nieuwe maatschappij, genaamd de Holland Sumatia Tabak maatschappij. Tengevolge van de heerscliende overproductie, is ver mindering van de aanplantingen gebiedend noodzakelijk, doch aangezien de bovengenoemde Maatschappijen elk reeds op zeer kleine schaal werken, zoude bij eene verdere inkrimping van den aanplant, de exploitatie geen kans op winst meer geven. Door samenvoeging echter dezer 3 Maatschappijen die samen over goede koelies, transportmiddelen, veestapel, bouwmateriaal etc. beschikken, en doordat uit de gezamenlijke gronden het beste land kan worden nitgezocht, bestaat de niet geringe kans, ook bij minderen aanplant dan de 3 Maat schappijen thans samen hebben, met succes te werken. Zelfs de belangrijke bezuinigingen die uit de bovenbedoelde ineensmel- ting voortvloeien, zouden reeds een voldoende reden zijn om de aan deelhouders het genoemde voorstel te doen aannemen Mr. J. P. Tak van Poortvliet. Op bijna 65-jariger. leeftijd is te 's Gravenhage ontslapen mr. J. P. Roetert Tak van Poortvliet. De thans overledene gevoelde zich blijkbaar van jongs of tot het parle mentair-staatkundig leven aangetrok ken. Zijn academisch proefschrift was gewijd aan «het Recht van Amende ment." Onder den invloed van de Tiior- beckiaansche partij zette Tak den eersten voet in den polilieken stijg beugel door zijn optreding als coin- mies-guiler van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zijn talenten bezorgden hem in October 1870 een parlementairen zetel voor hei district Middelburg. Dit mandaat werd in 1875 weliswaar niet vernieuwd, doch Zutfen vaardigde hem toen af. In 1877 trad mr. Tak op aan het hoofd van het in 1877 nieuw gescha pen Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid welk ministerie echter in 1876 door afstemming van de Kanalenwet viel. Amsterdam koos lipm in 1880 tot afgevaardigde welk mandaat voort duurde tot 1884. In dat jaar werd hij door de pro vincie Noord Holland gekozen tot lid der Eerste Kamer der Staten Gene raal, welk mandaat hij tot 1888 be hield. Toen vertegenwoordigde hij Amsterdam opnieuw in de Tweede Kamer, welk mandaat hij tot Augus tus 1891 vervulde. Toen trad hij als Minister van Binnenlandsche Zaken op en bleef dit tot 1894 toen de val van zijn kies wet hem ontslag deed nemen. In 1897 opteerde hij voor Beverwijk. Later was hij ten tweeden malen lid van van de Eerste Kamer voor Noord- Holland. Verder leidde mr. Tak als president dercommissiede diplomatieke examens, was voorzitter van de Enquête-com missie indertijd voor spoorwegen, was medebestuurder in het hoogheemraad schap van Deliland en werkte werkdadig mede tot vele stoomvaait-, spoor-en tramwegmaatschappijen, zoo in Neder land als in ludië. Vrijdagavond werd in het «Te huis voor Militairen" aan de Beek straat de jaarlijksche openbare ver gadering gehouden van de afdeeling Amersfoort van den «Ned. Militairen Bond." Een 30-tal leden en begun stigers was opgekomen. Nadat de vergadering was geopend door den Voorzitter, mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, en ds. Ter Haar Romeuy was voorgegaan in gebed, deed de Secretaris, ds. A M. Donner, na voorlezing der notulen, verslag van de werkzaamheden voor en in het «Tehuis" over het afgeloopen jaar. liet werd door de militairen gere geld flink bezocht, vooral in de sta kingsdagen. Door de Afd Amers foort van de «Nat. Chr onderolficie- ren-vereeniging" werd in Mei aan de nieuwe miliciens een boekje uitge reikt, getiteld: «de Kleine Gids voor jonge militairen in 't garnizoen Amers foort." De jaardag van H. M. de Koningin werd feestelijk herdacht. In de ker mis» eek weiden eiken avond samen komsten gehouden en aan de mili tairen kosteloos ververschingen ge boden. De Chr. Zangvereenigingen deden zich een- en andermaal bij die feestelijke gelegenheden hooren. De Penningmeester, de heer G. J. A. A. baron Van Heemstra, deelde tnede, dat de kas mei een nadeelig saldo sloot van ongeveer f 100 en dat ook voor dit jaar een subsidie van f300 bij het Hoofdbestuur zou worden aangevraagd. Hierna werd de Begroo ting voor 1904 goedgekeurd. Zij sluit met een vermoedelijk tekort van onge veer 1200, óok bij verkrijging van het aan te vragen subsidie. De Voorzitter en de Secretaris, bei den aan de beurt van aftreding wer den herkozen en namen de herbe noeming aan, terwijl gekozen werd in de vacaiure-Hoogewerlf(vertrokken naar Hilversum) de heer J. L. H. de Jong Schouwenburg, die in de naver- gadering van het Bestuur tot Pen ningmeester werd benoemd in plaats van den heer baron van Heemstra die op zijn verzoek daarvan onder dank werd ontslagen. De huisvader, de heer Kremer, mocht ook in 1903 met zijn Eclit- genoote den veelzins moeilijken ar beid met opgewektheid en tot groote tevredenheid van het Bestuur ver richten. Te half tien werd de vergadering door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 29 Waarom hem niet verachten? Met u aan mijn zijde zou ik hem liever in het gelaat krabben.// Het zal,// herneemt de jonge man, terwijl hij een weinig achteruit gaat, »een opoffering van mij eischen.// Want hij weet, dat zijne middelen aanzienlijk zullen verminderen, dat hij naar verhonding arm zal kunnen worden, wanneer hij, indien de zaak tot het uiterste gedreven wordt, het meisje haar fortuin moet teruggeven en de eer van zijns broeders naam voor het oog de wereld wil bewaren. »Neen,// zegt het meisje plotseling, hem in het gelaat ziende, »ik zie, dat de zaak te ge wichtig is. Ik ben niet genoeg kind meer, om zoo veel te vragen. Ik zal doen wat gij zegt.// «In elk opzicht?» «In elk opzicht.// «Huichel dan. Haal mijn broeder over, dat hij je dezen winter naar New-York laat gaan, verschuif het huwelijk tot aan het voorjaar tot aan den herfst. Wanneer Frank twijfelt, zeg hem dan, dat je mij zult schrijven, en dan is de zaak in orde, geloof ik.» «Gaat gaat gij heen?» stamelt het meisje, dat bleek wordt bij de gedachte aan zijn vertrek. «Ja, ik ga heen.» «Waarom »Om je te redden.» »Hoe?« »Om meer te weten te komen van dezen man, die mijn broeder in zijn macht heeft dezen baron Montez van Panama en Parijs. Hier is hij omringd door de heele Panama- kliek. Er is geen scheur in zijn wapenrusting, waarin ik, Amerikaan, die onbekend ben met de wegen van Parijs, zou kunnen doordringen. Wanneer hij een breuk in zijn kuras heeft, moet die gevonden worden aan het andere eind van den weg. Ik ga naar Panama. Geve God, dat ik hem daar kan vastspijkeren. Heden avond ga ik naar Engeland; dan naar New- York om eenige zaken af te doen, want als alles tegenloopt «Zult gij genoodzaakt zijn mij op te offeren?» «Dat nooit! Daarom juist ga ik naar New- York. »Maar als alles tegenloopt, zult gij «Daarom juist ga ik naar New-YorkVraag mij niets meer. Weet alleen, dat ik voor altijd jouw beschermer ben. Wat mijn broeder nage laten heeft, zal ik doen; zijn oneer zal door mij worden uitgewischt.» «Zijn oneerJ» roept het meisje uit. »Wat bedoelt gij «Niets, wat ik jou kan zeggen dag Jessie Wees van één ding verzekerd dat je nooit baron Montez van Panama zult behoeven te trouwen »God zegene je!» en het meisje geeft hem den eersten kus. Doch het is de kus van het kind, niet van de vrouw. De kus der dank baarheid de kus, dien de schoone geeft aan den ridder, die zijn leven heeft gewaagd om haar te beschermen tegen den reus, die Wan hoop heet. Yier en twintig uur later zeilt Harry Lareh- mont op de Etruria naar New-York, en een maand later brengt zijn broeder zijn pupil op de Gallia naar Amerika. »Denk er aan, mon ani,» waarschuwt Montez, »dat gij haar tegen Paschen terugbrengt. De voorjaarslucht van Frankrijk zal goed zijn voor de schoonheid van mademoiselle Jessie.» Vier weken na de aankomst van de aan komst van de Larchmonts te New-York ont vangt Fernando een brief van zijn medewerker aan het Panama-plan, zekeren Herr Alsatius Wernig, die zich voor de een of andere ge heimzinnige zaak in Amerika bevindt, doch spoedig naar het schiereiland zal vertrekken. De brief bevat eenige merkwaardige bijzon derheden omtrent de Larchmonts. Het gelaat van den baron wordt ernstig bij het lezen van het epistel; dan klaart het plotseling weer op. Met een spottenden glim lach zegt hij: «Wat? Die idioot, die voetbal speelt en de kans wil loopen om voor de grap doodgemaakt te worden? Er is toch altijd gevaar,» peinst hij. En een uur later zendt hij een voorzichtig opgesteld telegram aan Herr Alsatius Wernig te New-York. HOOFSTUK VIL De droom van den Stenograaf. [Uittreksels uit het dagboek van miss Louise Ripley Minium,] Een typewriter?" «Een stenograaf,// antwoord ik barsch en verontwaardigd, als een Italiaansch tenor, dien men verwijt, dat hij in het koor zingt, «steno graaf!» «O, pardon, mademoiselle! Dus een steno graaf dien vragen wij juist. Welk salaris vraagt u, om naar Panama te gaan en daar op te treden als stenograaf?» Wordt vervolgd

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1