NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. BARON MONTEZ No. 11. Zaterdag 6 Februari 1904. Drie-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSRAfi EN ZATERDAfi. Dit Nummer bestaat uit 2 Bladen. EERSTE BLAD. VAN WEEK TOT WEEK. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telcphoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berek.nd. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het leven van een mensch is meer waard dan Terwijl ik dit schrijf is de uitslag vari het onderzoek omtrent het financieele voor- of nadeel der kermis voor de neringdoenden nog niet bekend. Het is goed, nu het vraagstuk der kermis van de moreele zijde is bekeken, dat «Handel en Nijverheid." de zaak ook van den financieelen kant eens wou bezien, want het geld, niet waar, is toch maar de ziel van alle zaken. Zonder geld kan je geen pleizer maken, zonder geld kan je geen ooi log voeren, en wie het meeste geld heeft of krijgen kan wint het. Dat hebben we gezien in den strijd om de schat ten van Transvaal, dat zullen we waarschijnlijk zien in den strijd in het verre oosten. Het geld maakt den oorlog en doet hem winnen, het is meer waard schijnt wel dan wie weet hoeveel menschenlevens. Eens werd een Engelsche kapitein voor de rechtbank gedaagd omdat zijn schip schade had beloopen. Hij verdedigde zich: heeren, er was een man_over boord geslagen en om dien te redden liet ik het schip een slag om maken waardoor het beschadigd werdik meende dat het leven van een mensch meer waard is dan al de schepen van de biitsche marine De bevelhebber werd na dit kloeke woord vrijgesproken. In de rechts zaal wordt zoo'n woord mooigevonden en met geestdrift kan worden ge redeneerd over de waarde van den mensch. maar hoe is het in het werke lijke leven? Menschenvleesch wordt minder waard geacht dan paarde- vleesch en een menschenleven minder dan wat geldgewin. Uit bovengenoemd onderzoek zal, naar ik verwacht, blijken, dat de meeste neringdoenden voordeel hebben bij de kermis en dus voor het behoud er van zouden stemmen. In die dagen wordt toch ruimer gekocht, zoowel lekkernijen, speelgoed als nuttige zaken en menigeen doet die inkoopen bij den gewonen winkelier en niet op de kermis. Maar al springt nu het finan cieel voordeel duidelijk in het oog, dat mag op zichzelf geen reden zijn om de kermis te behouden wanneer redenen van zedelijken aard voor af schaffing pleiten, want het leven van een mensch is meer waard dan, nu ja dan het financieel belang van alle neringdoenden tezamen. Toch. als ik raadslid was, zou ik stemmen tegen een onvoorwaardelijke afschaffing van de kermis. Afschaffen is goed, maar geef iets beters in de plaats. Meergegoeden en ontwikkelden heb ben geen kermis noodig. hen is ge legenheid tot uitspanning en edel genieten genoeg te vinden, en vin den zij in de stad geen bevrediging dan kunnen zij het verder zoeken waar de gelegenheid beter is. Ik denk echter aan de minder bedeelden, aan de laagste klassen der bevolking, voor wie de gelegenheid tot ontspanning en vermaak zoo gering is. En toch hebben ook zij daaraan behoefte. Saai is hun leven, door gebrek aan fortuin en beschaving blijven zijn nuchteren van zooveel wat het leven zonnig en blij en belangwekkend maakt. Hun bestaan is vol neerdrukkende een- toonigheid. Ook zij hebben behoefte aan opwekking en verstrooiing, een echt menschelijke behoefte die zich uit in de woorden een mensch moet toch ook wat hebben Voor beter bedeelden is er gelegen heid om wat te hebben, in de laatste weken zelfs zooveel, dat de krant een Agenda van vermakelijkheden en bij eenkomsten kon opstellen, doch wie geen geld had kon thuis blijven van de meeste nummers. Welnu, neem de kermis weg, welke tot luidruchtige en onedele genietin gen, voor sommigen tot uitspattingen aanleiding geeft, maar geef het volk een feestweek, een week van vreugde voor iedereen, maar waarin vooral die minder bedeelden gaven ontvan gen van geestelijkheid en zedelijk heid. In die week geve men concerten, die voor een kleinigheid toegankelijk zijn zooals de volksconcerten in het naburige Utrecht, die zoo goed bezocht zijn en waar genoten wordt Verder, voordrachtavonden, tooneelvoorstel- lingen, een tentoonstelling van prenten, schilderijen of voortbrengselen van nijverheid en zoo is er meer aan te richten. Van een gemeenteraad is een pro gramma niet te verwachten, wel mede werking bij de uitvoering. Als zich nu eens een comité vormde, dat een plan ontwierp voor zoo'n feestweek, en daarmee ging naar B. en W. en zei: laat ons hiermee een proef nemen en laat het aan ons over hoe Amers foort zijn kermis zal vieren En het dagelijksche bestuur gaf zijn fiat daarop en de Raad ging met het plan mee? Zeker, er zou minder geld in de gemeentekas vloeien, en ook minder geld allicht in sommige winkelladen; er zou zelfs geld bij moeten. Maar daartegenover staan voordeelen die niet direct in geld uitgedrukt en om gezet kunnen worden, en het leven van een mensch, in meer dan één zin, is toch immers meer waard dan, dan geld „Handel en Nijverheid". Bovengenoemde veteeniging hield Donderdagavond haar maandvergade ring in het hotel »De Zwaan", onder voorzitterschap van den heer S. J. van Duinen. Precies op tijd alleen hield de convocatie het met de stedelijke klok, terwijl de vergadering aan Greenwich- tijd de voorkeur geeft werd de vergadering geopend. Aanwezig waren behalve een vijftal bestuursleden, 17 gewone leden. Wat jammer toch altijd zoo'n klein getal, en merkwaardig, ook altijd dezelfde gezichten. Wat zal er nog moeten gebeuren eer de lui eens wakker zijn geschud??? De notulen werden na lezing door den secretaris, den heer M. R. N. Oosterveen, ongewijzigd gearresteerd. Daarna werd het eerste punt van de agenda in behandeling gonomen. En wel de mededeeling van den uitslag van de enquête gehouden om trent den financieelen invloed der kermis. Aan niet minder dan 453 nering doenden werd eene circulaire verzon den, wier inhoud wij reeds vroeger hebben afgedrukt. 357 circulaires werden beantwoord. Van deze antwoorden moesten er 8 van onwaarde worden verklaard. 34 werden blanco ingeleverd, 105 ver klaarden, dat de inzenders noch vóór- noch nadeel bij de kermis hadden, 72 oordeelden de kermis in hun nadeel, en 138 gaven te kennen, dat zij voor deel aan de kermis hadden. De voorzitter, hoewel de vraag stel lend of iemand naar aanleiding dezer mededeeling liet woord verlangde, sprak als zijn oordeel uit, dat deze zaak minder voor beschouwingen vat baar was, en stelde daarom voor dit punt als afgehandeld te beschouwen. Daarmede ging de vergadering accoord. Deze mededeeling betrof een ver zoek aan de Pers. Voorzoover de bladen betrof die reporters naar de maand vergaderingen zenden, meende de voor zitter te moeten opmerken, dat het is gebleken, hoe de handelingen der vergaderingen door de buitenwereld met belangstelling worden gadegesla gen. De voorzitter, die zich voor de Pers altijd zeer bereidwillig betoond, achtte dit een voor die bladen zeer vleiend feit. Gaarne zou hij nu zien, dat van de verslagen een exemplaar in het archief der vereeniging kon worden opgenomen, waarom hij toe zending verzocht. De voorzitter deed vervolgens mede deeling van hetgeen door den burge meester en door den voorzitter van de Kamer van Koophandel is gezegd bij den aanvang der werkzaamheden der colleges, waarvan zij de leiding hebben, in dit jaar. Onze geachte burgemeester, aldus de heer Van Duinen, heeft bij de opening der zitting van 26 Januari gezegd, dat de handel en de nijver heid onzer gemeente zich mogen ver heugen in een toenemenden bloei, volgens andere verslagen, in een ge leidelijke ontwikkeling, wat vrijwel op hetzelfde neerkomt. Deze uitspraak is in lijnrechte tegenspraak met wat spr. in de vorige maandvergadering heeft beweerd. De heer burgemeester heeft als maatstaf gekozen het aantal binnen gevallen schepen, het is zeer moeilijk te zeggen dat deze maatstaf juist is. Dat de inhoud grooter is geweest valt niet te betwijfelen, maar het is juist do vraag of de grooteren invoer van bepaalde artikelen, voor Amers foort, dat een centrum is, wel zoo'n gunstig teeken is, en of niet juist dat verschijnsel wjjst op een ongunstigen toestand die heerscht in de omstreken. Men zou meer speciaal moeten nagaan wat alzoo is ingevoerd. De voorzitter van de Kamer van Koophandel heeft gezegd niet te hou den van retrospectieve beschouwingen, spr. houdt evenmin van profetiën en hij beaamt wat de heer Kleber heeft gezegd, nl. het verslag van den toe stand onzer gemeente af te wachten en zoolang ons oordeel op te schorten. In zake de vee- en vleeschkeur heeft het gemeentebestuur het ant woord van de slagersvereeniging ver zonden naar de gezondheidscommissie, die er een advies aan de Raad over heeft uitgebracht. De voorzitter moet het betreuren, dat aan de vereeniging geen mede deeling van dat antwoord is gedaan. Wanneer het verkrijgbaar wordt gesteld, zal het bestuur trachten een exemplaar machtig te worden. DOOR ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 80 «Naar Panama?" Mijn stem eenigszins zenuwachtig bij het uitspreken van deze woorden, want het voorstel is onverwacht en de afstand van New-York boezemt mij misschien een beetje vrees in. «Panama, waar zij dat groote kanaal graven «Precies, mademoiselle. Juist omdat zij daar dat groote kanaal graven, doe ik u die vraag." «Hoe duur is het leven daar?" «Dat zou ik u niet kunnen zeggen. Het zal er goedkoop zijn, daar hen ik zeker van oor- deelende naar de rekeningen, die ik gezien heb." «Heel goed," antwoord ik, want ik roei weer iets van het Amerikaansche zaken-doen in mij; «wanneer ik ga, zullen wij rekenen dertig dollars per week, met de onkosten.» »TJ kunt een stenografisch dictaat in het Engelsch opnemen?» «Zeker.» »En in het Fransch?» «Ook, maar dat kost tien dollars per week meer.» »En in het Spaansch?» «Uitstekend. Tien dollars extra.» »Ei,« zegt de kleine klerk, half Amerikaan en half Franschman, »uw eischen zijn hoog; maar ieder krijgt wat hij waard is op het schiereiland.» Aangespoord door deze openhartige opmerking en aangevuurd door mijn Amerikaansche inhalig heid, voeg ik er haastig hij »Ik neem ook een dictaat op in het Duitsch, wat weer tien dollars per week is.» »Laat mij het eens probeeren," zegt de kleine manen in zes minuten heeft hij mij tot mijn verbazing een Engelsch, Fransch, Spaansch en Duitsch dictaat gegeven, dat ik opneem en, ook tot zijn verbazing, zonder fouten oplees. «Uw werk is in elke taal zeer voldoende,» herneemt hij. »U zoudt willen gaan op de door u gestelde voorwaarden?» »Dat is, wanneer ik ga, zestig dollars per week, behalve de onkosten.» «Is u nog niet zeker, of u New-York wel zoudt willen verlaten? Heeft u hier familie betrekkingen »Neen,« antwoord ik en miin stem heeft weer, want ik denk aan mijn verlatenheid en aan mijn moeder, die een jaar geleden van mij is heen gegaan. «U zoudt gaarne eenigen tijd beraad hebben Ik zie rond in de donkere copieer-inrichting van Miss Work in de Nassaustraat, met de meisjes over de eindelooze stapels documenten op haar typewriters gebogenen denkende aan den zwaren arbeid, die mijn lot is geweest en mijn lot belooft te blijven, zeg ik wanhopig: «Ja, ik ga!» «Heel goed. Denk er aan, dat u een contract moet teekenen voor een jaar, morgen ingaande. Dat is dus tot den twingsteu Maart 1889.» «Ja «Overmogen moet u gereed zijn om te ver trekken.» «Zeker. Maar natuurlijk bevat mijn contract eerste klas kajuit, heen en terug.» »Het zal zijn, zooals ik u heb beloofd. Ga morgen om elf uur naar het kantoor van Flan- dreau en Co., No 13'/j South Street, om uw instructies en uw contract te halen. Goeden middag juffrouw Minturn, niet waar?» «Ja; schrijf het contract op naam van Louise Ripley Minturn. Doch u hebt mij den naam nog niet genoemd van de firma, bij wie ik in dienst kom.» »Montez, Aguilla en Co., Panama. Inlichtingen omtrent hen kunt u inwinnen hij de agenten van het kanaal, Seligman en Co. bankiers, of bij den Franschen consul. Zijn deze referenties voldoende?» «Volkomen,» hijg ik, overweldigd door de soliditeit van deze horgen, en ik zijg als het ware neer voor mijn Remmington, bedwelmd door hetgeen ik zoo haastig heb gedaan. De kleine bediende buigt met Franschen zwier voor miss Work, groet de andere dames en verlaat het vertrek. »Montez, Aguilla en Co!» Waar heb ik dien naam meer gehoord, en Panama de plaats, waarvan mijn moeder mij heeft verteld, toen ik nog een kind was Mijn moeder heen gegaan voor altijdzoodra ik daaraan denk, springen de tranen mij in de oogen. Ik krijg mijn kalmte terug, en ga eenige minuten later naar miss Work, een echte Amerikaansche vrouw van zaken, van ongeveer vijf en dertig jaar, en vertel haar mijn ge schiedenis. »Ik veronderstelde reeds, dat gij zoudt gaan, Louise,» zegt zij vriendelijk, «wanneer ik u voor die betrekking aanbeval. Het verheugt mij ten zeerste, dat gij een positie hebt ver kregen, welke u in staat zal stellen, iets over te leggen. Daarvoor zal op het schiereiland gelegenheid zijn. Ik kan mij hegrijpen, dat gij gaarne naar huis zoudt gaan, om de toebe reidselen voor de reis te maken. (Wordt vtrvolgd)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1