NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BINNENLAND. BUITEN LAND. BARON MONTEZ No. 16. Woensdag 24 Februari 1904. Drie-en-dertigste jaargaug. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLaiigestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7!/i Cent. A.dvertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Het Hof van Arbitrage heeft j l. Maandag iu de Venezuelaansche Europeesche zaak eenparig beslist, dat de drie blokkeerende mogendheden (Engeland, Duitschland, en Italië) recht van preferentie hebben op 30 percent der inkomende rechten van La Guyara en Puerto Cabello. Iedere partij zal haar eigen proceskosten betalen en een gelijk aandeel in de kosten van het scheidsgerecht. Ame rika is belast met het toezicht op de nakoming binnen drie maanden van laatstbedoelde verplichting bottellende de kosten. De uitspraak van het scheidsgerecht werd onder meer bijgewoond door de ministers van buitenlandsche zaken en justitie, verschillende gezanten, leden van den raad van boheer, den pre sident van den Hooien Raad, staatsraad Asser en mr. De Savorrtin Lobman, leden van het Arbitragehof enz. De seceretaris-generaal jhr. mr. Ruysse- naars las het vonnis voor, dat onder meèr overwoog dat het scheidsgerecht uitsluitend kan constateeren, dat Vene zuela sedeit 1901 categoiisch een scheidsrechterlijke tusschenkomst met Duitschland en Engeland, welke her haalde malen was voorgesteld, wei gerde te aanvaarden; dat na den oor log geen enkel formeel vredestractaat werd gesloten, maar de oorlogsope- ratiën der blokkeerende mogendheden zijn geëindigd alvorens zij voldoening hadden bekomen ten aanzien van al hare vorderingen, anderdeels dat de quaestio van bevoorrechte behande ling is onderworpen aan arbitrage. De regeering van Venezuela aldus overwoog het vonnis voorts pro testeerde einde 1903 geenszins tegen den preferentieelen eisch der blok keerende mogendheden en maakte steeds tijdens de diplomatieke onder handelingen een onderscheid tusscheri de verbonden mogendheden en de neutrale, welke laatsten niet hebben geprotesteerd tegen den bevoorrech- tingseisch der blokkeerende mogend heden. De regeering van Venezuela beeft zich slechts verbonden ten opzichte van de verbonden mogendheden om speciale waarborgen te stellen tot nakoming van de door haar op zich genomen verplichtingen. In het von nis wordt ten slotte beslist dat aan Amerika wordt opgedrage toe te zien op de uitvoering van de beslissing ten aanzien der kosten. Na de voorlezing van de uitspraak, heeft de voorzitter, graaf Moraviell, een korte rede gehouden, waarin hij verklaarde dat de beslissing op nauw keurig onderzoek berust, met volle onpartijdigheid ingesteld. Deze inter nationale uitspraak behoort dus te worden geëerbiedigd zonder critiek. De voorzitter knoopte hieraan eenige beschouwingen vast omtrent deri liuidigen politieken tóestand, zoo ver schillend van dien waaronder hel onderzoek begon. Onverwacht is een verschrikkelijke slagboom geworpen op den weg des lichts en van den vooruitgang. Men is verplicht een oorlog met een wettige zelfverdedi ging te aanvaarden in naam van de eer en van de vrijheid. De voor zitter sprak zijn vertrouwen uit iu een rechtvaardige Voorzienigheid, die de veldslagen beheerscht en die onderscheid zal weten te maken tusschen rechte en ongegronde aan spraken. Het recht zal straks weer doorbreken en inmiddels blijft het Haagsche Arbitragehof als een bol werk van recht, waarheid en rede. Opleiding tot Militie-Oflicier. Hun, die dit jaar hun eersten oefen ingstijd bij de militie te land moeten volbrengen, wordt in het bij zonder gewezen op de bepalingen van het Kon. besluit van 15 Februari 1904 (»St.—bl." No. 46) waarin rege len zijn vastgesteld voor de opleiding tot militie-officier bij de infanterie. Zij, die zich als adspirant-militie- officier bij dat wapen wenschen te verbinden, kunnen hun wensch daar toe vóór of bij hun in dienst treden dadelijk kenbaar maken c. q. ouder overlegging van de in hun bezit zijnde diploma's, die hun recht geven op geheele of gedeeltelijke vrijstelling van het toelatings-examen. Dit examen staat gelijk met dat voor het reserve eskader. Gedurende de twaalf maanden, welke de adspirant militie-olïicier zich ver bindt onder de wapenen te blijven, krijgt bij een geheel afzonderlijke opleiding waardoor bij spoediger de rangen van korporaal en sergeant bereikt en bij vet trok met groot ver lof na afgelegd examen tot militie- luitenant kan worden aangesteld. De adspirant-militie-officier logeert in eon afzondorlijk vertrek, waarvan de inrichting zoodanig is, dat hij daar genoegelijk zich kan wijden aan zijne studies. Voorts mag hij deelnemen aan de menage der onderofficieren. Intusschen kan bij wijze van gunst ook aan hen worden vergund buiten de kazerne te slapen en te eten In verband met een eerste oefenings- tijd van twaalf achtereenvolgende maanden, wordt herinnerd, dat voor hen, die voor kadervorming sergeant) worden aangewezen die eerste oefe- ningstijd ook twaalf maanden bedraagt, evenwel zonder de bovengenoemde voordeelen der adspirant officieren terwijl men bovendien niet moet ver geten, dat, éénmaal offiier zijnde de militieplichtige gedurende de zeven volgende jaren van zijn militie-dienst en de daarop volgende zeven jaren van zijn landweerdierist, onder vrij wat gunstiger conditiën verkeert, dan hij zou doen, wanneer hij als soldaat, korporaal of sergeant onder de wapenen moet komen. Ook om der kosten wille behoeft men zich niet te laten afschrikken, aangezien de militie-luitenant voor eerste uitrusting een som van hon derd-vijftig gulden (f-150) ontvangt. De herhalingsoefeningen zijn voor den militie-officier zoodanig geregeld, dat hij in 'tjaar zijner benoeming of het volgende tusschen 1 Juli en 31 October gedurende twee maanden onder de wapenen komt en daarna om het andere jaar tusschen 1 Juli en 30 September gedurende vier weken. Heeft men zich niet bij den aan vang van zijn diensttijd aangemeld als adspirant militie-officier en wil men eventueel later toch nog beproeven' dien rang te verkrijgen, dan kan men zich nog daartoe opgeven, zij het ook als korporaal of sergeant. Dan echter duurt de opleiding langer; moet men den eerstvolgendcn vaandrigs cursus des winters volgen en kan eerst in het derde jaar na de aanmelding den rang van luitenant verwerven, waardoor natuurlijk veel verloren gaat van de voordeelen, die er liggen in de onmiddellijke aanmelding. Een ieder zij dus indachtig aan dit voor hemzelf en voor het leger zoo groote belang, waaromtrent bij alle militaire autoriteiten inlichtingen kunnen wor den verkregen. De geheele regeling zal eerstdaags in de «Staatcourant" worden opge nomen. Door de Liberale Kiesvereeniging te Wageningen is nog besloten den heer H. Pyttersen, hoofd-redacteur van de N. Arnh. Crt., candidaat te stellen. De heer mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, burgemeester van Wage ningen, die eerst was aangezocht, be dankte voor de hem aangeboden candi- datuur, daar het hem voor zijn ver houding als burgemeester tot de inge zetenen, ongewenseht voorkwam in den verkiezingsstrijd te worden be trokken. De Prins der Nederlanden heeft aanvaard het beschermheerschap van de Algemeene Ilarddraverij-Veieeni- ging te Amsterdam. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika komt de Mormonen-vraag weder aan de orde en wel in verband met de afvaardiging van een Senaats lid naar het congres te Washington voor den Staat Utah. Deze Staat is in 1895 in de Unie opgenomen, nadat hij zich had ver bonden de veelwijverij af te schallen en in zijn grondwet de bepaling op te nemen dat alle personen, di# in staat van veelwijverij leven, van alle openbare ambten zijn uitgesloten. Een paar jaar geleden werd een ge kozen afgevaardigde niet in het Con gres toegelaten, omdat het gebleken was, dat hij met meer dan een vrouw samenleefde. Thans doet zich dezelfde vraag voor bij den gekozen senator Reed Smoot. De Senaatscommissie, die zijn geloofs brieven moet onderzoeken, beeft be sloten nauwkeurig na te gaan, hoe in dit opzicht thans de toestanden in Utah zijn en zal daartoe de hoofden der Mormoonsche gemeente in ver hoor nemen. Dat onderzoek heeft nog een wijdere beteekenis; men twijfelt n.l. of in Utah inderdaad de republi- keinsche regeeringsvorm anders dan m naam bestaat, omdat in werkelijk heid de Mormoonsche kerk de heer schappij in alle opzichten bij beheer, benoemingen enz. zou uitoefenen, Men verwacht dat veel belangrijks aan den dag zal komen. Japan is op het oogenblik «in de mode" bij de Engelschen, die meer en meer door allerlei uiterlijke teokenen hunne sympathie voor het land der chrysanthemums te kennon geven. De Japansche kimono wordt in Engeland sinds lang door de dames als huisjapon gedragenmaar nu gaat men er ook mee naar den schouwburg en zelfs naar diners. De mode om het haar laag te dragen is aan 't afnemen de dames door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 85 Een oogenblik daarna staat ook reeds een der te hulp geroepen doctoren naast hem en stelt hem gerust met de mededeeling, dat de aan val niet ernstig is en dat de oude heer na een weinig rust spoedig geheel in orde zal zijn." «Heel goed," antwoordt mijnheer Harry; wanneer dat het geval is, ga ik weer naar beneden. Niemand heeft er iets van gemerkt, zelfs mevrouw Delafield niet, en dat alles heb ben wij te danken aan de zorgvuldigheid van deze jonge dame, wie ik mijn hartelijken dank betuig!" Hij maakt een buiging en gaat naar bene den, terwijl ik mijn papieren en het copyboek bij elkaar raap en mij gereed maak om te vertrekken. Eenige minuten later ga ik de trap af, en blijf in de vestibule mijn mantel staan aan trekken. Terwijl ik daarmee bezig ben, zie ik door de gordijnen voor het eerst van mijn leven een van de groote ontvangkamers van een paleis te New-York. Zij wordt verlicht door zeldzame en kostbare lampen, ieder op zich zelf een kunstwerk; aan de wanden hangen talrijke schilderijen; overal staan beelden en kostbare snuiterijen uit alle oorden der wereld; planten en bloemen uit broeikassen verspreiden heerlijke geuren; schoone vrouwen in prachtige toiletten en heeren, onberispelijk gekleed, ver levendigen dit tooneel. Mijn blik blijft echter aan een deel daarvan hangen. Voor den schoorsteen staat Harry Larchmont in gesprek met een bekoorlijke jonge dame. Zij is nauwelijks meer dan een kind, doch haar oogen zijn blauw als saffieren, haar lach is opgewekt, haar glimlach verruk kelijk. Ik ben genoodzaakt dit te erkennen, ofschoon het mij om de een of andere reden moeite kost. Want gedurende een ondeelbaar oogenblik slechts vergelijk ik het gelaat en de gestalte in den salon met die, welke ik weer kaatst zie in den grooten spiegel, naast mij in de vestibule. Een straal van vreugdeHet schijnt mij toe, dat ik even mooi ben als mejuffrouw Jessie Severn. Misschien wan neer ik hetzelfde toilet droeg, zouden mijn gestalte, mijn bekoorlijkheden eener brunette eren lief zijn als haar bevalligheden. Misschien zou ook hij Plotseling krijg ik een kleur. Zijn stem klinkt mij in de ooren. En die stem zegt: »Ik heb mij een oogenblik van mijn gasten verwijderd, om u nog eens dank te zeggen voor uw tegenwoordigheid van geest. Het is leelijk weer u is laat John," roept hij tot den man in de deur, «laat een rijtuig voorkomen voor mejuffrouw Minturn." Hij reikt mij de hand, ik druk die en stamel mijn dank; ik zie hem in de oogen en ik bemerk, dat hij meent wat hij zegt. Misschien meer, want er ligt iets in dien blik, dat mij, voor de eerste maal van mijn leven, ontevreden maakt met mijn lot. Onder het rijden naar mijn eenvoudige ka mer in de Zeventiende Straat knijp ik mijn handen in elkaar en prevel: «Waren de ouders van mijn moeder niet op het schiereiland van Panama verdwenen, dan zou ik door hun goud de gast zijn geweest in plaats van de steno graaf. Bij het diner zou hij mijn schouders hebben kunnen bewonderen niet die van Jessie Severn." Dwaas die ik hen, aan zoo iets te denken Want ik heb de overwinningen van dezen jongen man bij het voetbalspel bewonderd en nog meer zijn tegenwoordigheid van geest op dezen avond. Hij schijnt mij een man toe, die een vrouw Hier leg ik mijzelf het zwij gen op en ik zucht: «Je bent gek, stenograaf! Je bent gek!" Zoodra ik thuis kom, haal ik mijn Rem- mington typewriter te voorschijn en, gebogen over de correspondentie van mijnheer Delafield, den bankier, tracht mejuffrouw Minturn, de stenograaf, den heer Harry Larchmont te ver geten. HOOFDSTUK IX. De engel des storms. Twee dagen daarna ontving ik een schrijven van mr. Larchmont, waarin hij eenvoudig mee deelde, dat hij de behartiging van de minder belangrijke zaken van zijn oom op zich nam, tot zoolang deze hersteld zou zijn; er was een wissel ingesloten, ter betaling van mijn diensten als stenograaf, welk bedrag, hoe vrijgevig ook, niet zoo hoog was om mij te doen denken aan iets anders dan een loutere belooning voor ge dane werkzaamheden. Een week daarna kwam de storm, die New- York onder de sneeuw begroef, de treinen deed stilstaan en elk verkeer stremdede bewoners moesten zich bepalen bij de nauwe doorgangen, welke gemaakt waren, en die hun den indruk gaven alsof zij honderd mijlen van andere woningen waren verwijderd. Het was die storm, waarin ik bijna mijn leven verspeelde. Wordt vtrtolyd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1