AANBESTEDING. Brandstoffen. J. I. ut VET BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Advertentiën. Vertetjeirwoordiger Levensverzekering. dV MettaHf Tan Lutterveld, M- en KleinMel in Miazijnen /f Belpanjrf UtrecMscfS 51 (U ITK.NLAM AANBESTEDEN "QöÊcurreerende prijzen. MAANDAG, 14 JMRT 1904. werd twee giften, elk van f 1000. in herinnering gebracht. De rekening sloot in ontvangst en uitgaaf met f7640.met een batig saldo van f3 25$. Door den heer van Schaik werd de opmerking gemaakt dat bij de posten ook voorkwam een bedrag uitgegeven aan een opzichter, mede voor het in gereedheid brengen van détailteeke- ningen. Dit verwondert hem en bij hem komt dan ook de vraag op of het bestuur niet minder voorbarig had moeten zijn en het tijdstip had moeten afwachten tot waarop zekerheid ten opzichte der toekenning van het sub sidie was verkregen Met dergelijke détailregelingen had men tot na de aanbesteding kunnen wachten. Als eventueel de gevraagde subsidiën niet worden verleend is dat geld weg gegooid. Spr. snapt niet waartoe die voorbarigheid dient. De voorzitter zegt. dat het bestuur met den Inspecteur heeft onderhan deld en dat deze had beloofd, had verzekerd, in zooverre dat kon, althans die f5003.— in het uitzicht had ge steld. Om nu wanneer de aanbesteding had plaats gehad met den meesten spoed te kunnen voortwerken, weid reeds in orde gebracht wat gereed gemaakt kon worden. Het bestuur verantwoordt dus dien post met te zeggen dat men meende alles te moeten doen wat vertraging kon voorkomen. Het bestuur kon omtrent de bijdra gen vóór December geen zekerheid hebben De aanbesteding zou dan in Januari of Februari eerst plaats hebben en dan was er gevaar voor te laat klaar komen. Ook van bevoegde zijde werd in deze advies ingewonnen. De heer Thiel wil even de uitspraak van den voorzitter, dat het bestuur is afgegaan op de met zekerheid in het uitzicht stelling der f5000.door den inspecteur, vastleggen. Het bestuur is in die zekerheid der in 't uitzicht stelling teleurgesteld en toch wil het op dien weg voortgaan om de questie te beslechten. Het grondt zijn houding op niets anders dan eene voor de 2e male in 't zicht stellerij van den Inspecteur. Spr. wil dit memoieeren met betoog op de besprekingen van straks. Vervolgens wordt het jaarverslag ingediend. Om tijd te winnen wordt voorlezing achterwege gelaten, temeer daar hei verslag in druk zal verschijnen Zooals men weet, werd in de ver gadering van 23 Januari j 1. de aan te nemen houding inzake het Rijks subsidie besproken. Toen werd beslo ten alsnog stappen te doen om den Munster te bewegen voor het volgend jaar de gevraagde f5000.Rijks bijdrage op de begrooting te willen brengen, en aan Gemeentelijk- en Provinciaal Restuur mede te deelen, dat ten aanzien der door Gemeente en Provincie toegestane subsidiën nog geen beslissing kon woiden genomen daar men nog met het Rijk in onder handeling was. Door velen wordt dit besluit be treurd en gevreesd dat dit uitstel wel eens lot afstel kon groeien. Een 26 lal leden verzochten daarom het bestuurde besprekingen over deze questie te heropenen, aan welk ver zoek gevolg werd gegeven. Mejuffrouw Middelburg, die het eerst aan het woord kwam, begon met uileen te zetten waarom deze vergadering was aangevraagd en stelde het bestuur de vraag, welke waar borgen dit kon geven, dat de minister die velleden jaar de gevraagde gelden niet toestond, het dit jaar w èl zal doen. De kansen zullen het volgend jaar niet gunstiger zijn dan nu, integendeel er is gevaar dat dan nog meer wordt verloren. Misschien verliezen we dan bovendien wat bij Gemeente en Pro vincie met zooveel moeite is bereikt. Daarom wordt voorgesteld Ie het besluit der vorige vergade- riug, boven gememoreerd, te vernie tigen en, 2e. het bestuur uit te noodigen tappen te doen zoo spoedig mogelijk do verkregen subsidie ad f3500.te aanvaarden en Provincie en Gemeente te verzoeken de subsidie evenredig te verminderen, dus op T/io van het uitge trokken bedrag te brengen. Wordt du verkregen dan kan de school op kleinei schaal beginnen. Nadat de vooizitter dit voorstel nader heeft uiteengezet verkrijgt de heer Busch Keizer het woord. Deze acht zich incompetent om over een der beide plannen, zoomin dat van het be-tuui, in de vorige vergadering ontwikkeld, als met dat waarmede thans Mej. Middelburg voor den dag komt, te oordeelen. Dit gaat vaker zoo als men toch allen denzelfden wensch, hetzelfde doel heeft; de in 'tleven roeping eener deugdelijke Huishoudschool. Wat niet gemist mag worden, mist spr. juist. Wenschen worden geuit aan vermoedens klanken gegeven, ver wachtingen gekoesterd. Wij behoeven hier meer, wij moeten zekerheid hebben. Heeft het bestuur eenige zekerheid waarop het zijn hou ding kan gronden. Met den heer Thiel is spreker het eens dat de toezegging van den Inspecteur een zwakke grond is, onvoldoende betrouwbaar De Minister is geen man die zoo spoedig van overtuiging verwisselt. Wil men een zaak goed tot stand brengen dan moet men het ijzer smeden als het heet is. Uitstel acht ook deze spr. gevaarlijk. Laten we vast begin nen al is 't in een kleine school Dan is er ook iets naar aanleiding waarvan men wat kan vragen. Ver volgens vraagt spr. of niet eenige zekerheid kan worden medegedeeld of de f 3500,zijn toegestaan voor welk plan dan ook, of voor het plan zooals het den Minister in bestek en teekeningen eic. is voorgelegd. Dit zijn zaken die moeten worden opgelost, wil men met bewustheid medewerken aan het kiezen van het beste der twee voorstellen Mej. Middelburg merkt op dat juist de minister zich voor een school op kleinere schaal heeft verklaard. De heer Thiel vindt die vragen moeilijk te beantwoorden. Nog onlangs bij de debatten in de Tweede Kamer over Rede en Openbaring bleek hoe voorzichtig men moet zijn in 't uit spreken van zekerheid. Dat do Minister voor een school op bescbeidene schaal is weet spr. zeker, trouwens dat kan het bestuur aantoonen uit de voorwaarden waarop het subsidie wordt verleend. Wat Gemeenteraad of Prov. Staten zullen doen daarvan kan men natuur lijk niets zeggenhet gebeurt wel meer dat een gisteren genomen be sluit door een motie van heden woidt te niet gedaan. Toch zal de Gemeenteraad er wel mee accoord gaan, want als alles goed gaat, moet met Mei a.s. de gemeente haar kookonderwijs geregeld hebben en dat krijgt zij in het kleine plan even goed verzorgd als bij uitvoering van het groote. Het is lang niet zeker dat de Ge meenteraad zal oordeelen overeen komstig de redactie van de Eembode, die nu reeds het raadsbesluit vernietigd acht. Mogelijk blijft natuurlijk, dat de stemming ditmaal anders zou uitvallen. Maar zij die dan bij vergissing vóór stemden kunnen fatsoenshalve nu niet anders doen. Do heer Gerritsen stelt voor, vóórdat verdere stappen worden gedaan eerst zekerheid trachten te verkrijgen of de minister ook voor het kleine plan f3500toestaat en daarom een paar flinke mannen ter audiëntie te zend», tevens zou dan geïnformeerd kunnen worden of de minister een volgend jaar f5000.op de begrooting wil brengen. Men moet hem verzoeken ons uit deze inipasse te redden. De heer Rost wil daarentegen eerst zekerheid hebben omtrent de houding an den Raad. Het gevolg der zeer uitvoerige dis cussie, die zich vervolgens ontspon en welke nog al verward werd gevoerd, was dat het voorstel Gerritsen met 32 stemmen prioriteit werd verleend boven dat van Mej. Middelburg c s. Het voorstel Gerritsen werd met 33 tegen 11 stemmen aangenomen. In afwachting van de resultaten der audiëntie werd de vergadering te half vijf gesloten. De Algemeene vergadering der «V. P. N." (Vereeniging tot bevorde ring der Pluimveeteelt en der tamme konijnen-fokkerij in Nederland) zal dit jaar hier gehouden worden en wel op 9 April des middags half een in ïAmicilia." De Agenda bevat: 1. Ingekomen stukken. 2. Vaststellen van de notulen der voorgaande Algemeene Vergadering. 3. Jaarverslag van den Secretaris. 4. Verslag en conclusie van het Afdeelingsbestuur belast geweest met het nazien der rekening en verant woording over 1903. 5. Begrooting voor 1905. 6. Vaststellen van bet quotum voor 1905. 7. Rapport van de Commissie voor de statistiek. Voorstellen van het Hoofdbe stuur. a. tot het vaststellen van de no tulen der Algemeene Vergade ringen veertien dagen nadat die in het Orgaan zijn afgedrukt. 6. tot het wijzigen van art. 8 Huish. Regl en voor Hoofdre dacteur te lezen Algemeenen Secretaris. 9. Voorstellen van de Afdeehngen N.B. Deze worden ingewacht vóór 25 Maart. 10 Verkiezing van vijf leden voor het Dagelijksch Bestuur wegens af treding van het oude D. B. 11. Verkiezing van een Afgevaar digde in het Ncderlandsch Landbouw- Comité en een plaatsvervanger weaens uitbreiding van het ledental der V. P N. Bij Kon. besluit is eervol ont slag verleend als officier bij de d.d. schutterij aan nrr. W. M. J. van Lut- terveld, onder gehoudenheid dat hij de op hem uit kracht der wet nog rustende verplichtingen als gewoon lid der schutterij volbrenge. In eene openbare vergadering van Schildersgezellen, Zondagmorgen te houden, zullen als sprekers optre- pen W. Hekkenberg yan hier en A. W. Jensch uit Amsterdam. In de benedenzaal van »de Keizerskroon" werd Maandagavond wederom een Anti Revolutionnaire propaganda vergadering gehouden. Ds C J. W. van Lummel sprak daarth over «Ons Ministerie." In de eerste plaats betoogde spr. aan den kant van uitspraken van niet- geestverwanten, dat het ministerie hard werkt en in de tweede plaats dat het goed werkt zoowel voor het geheele volk als voor het anti-revo- lutionnaire deel. De heeren Thiel, van 't Veer en Stynman kwamen in debat, dn heer Egging vroeg inlichtingen. Plaatsgebrek maakt dat het uit voerig verslag tot Zaterdag blijft liggen. Agenda. Woensdag 0 Maart. uHandel en Nijverheid". Maandagvergadering »De Zwaan" 8 uur. Donderdag 10 Maart. 's Avonds half 8 generale repetitie »Jubal'' in »Odeon''. A. B. B. gedelegeerden-vergadering nDe Toekomst" half negen. Vrijdag 11 Maart. 's Avonds 8 uur concert van het Symphonie- orchest nJubal" in »Amicitia". Zaterdag 12 Maart. »Onder Ons" uitvoering nKeizerskroon" 8 uur. Zondag 13 Maart. Schildersgezellen. -Openb. vergadering »De Toekomst" 11 uur. Avonds 8 uur Volksconcert door het Sym- phonie-orchest njubal" in öAmicitia". Woensdag 16 Maart. Rein-Leven-Beweging. Openb. vergadering »De Arend" 8 uur. Tooneel. A'dam 7-3 '04. Domheidsmacht" Spel der samenleving bij *Het Ned. Tooneel Gisterenavond werd de première van boven genoemd stuk in de Stadsschouwburg alhier gegeven. Het bevat veel goeds, maar is hier en daar wat overdreven. Het doet uitkomen, dat door de domheid eener huisvrouw een geheel huis gezin verwoest kan worden. De echtgenoot is echter ook niet geheel van schuld vrij te plei ten, daar hij niet met zijne vrouw kan samen werken en haar buiten al zijn plannen houdt. Geen wonder dus dat er vergissingen plaats hebben en is hier de vrouw niet alleen, zooals het stuk doet uitkomen, de schuld er van. Het stuk werd goed gespeeld en vooral Mevrouw Perl man was uitstekend in de rol van niets ziende, niets begrijpende, wantrou wende vrouw. Als hare echtgenoot speelde de heer De Vos ook zeer goed. Over het algemeen werd het stuk vrij goed gespeeld. Veritas. liet Binnenhof te 's-Gravenhage. De werkzaamheden aan de Ridder zaal op het Binnenhof worden thans zoodanig uitgevoerd, dat de inwen dige ruimte met 4 September ge reed zal zijn voor de plechtige ope ning dei Kamerzitting in die maand. De muien, die later beschilderd worden, zullen voorloopig met een bekleedsel versierd worden. De tribune, die verdeeld wordt in een vak, bestemd voor het publiek en een voor de pers, wordt geplaatst aan de westzijde boven den hoofd ingang van het gebouw. De leden, autoriteiten en verdere genoodigden zullen in de zaal geplaatst worden in rijen, die zich aan weèrs- zijden van den Troon zullen uitstrek ken, waarvan de juiste plaats nog niet geheel vaststaat. Gisterenmiddag zijn aan het departement van buitenlandsche zaken tusschen den Franschen gezant hij ons Hof en den minister van buitenlandsche zaken de ralificatiën, uitgewisseld van de den 13en Augustus 1902 te's-Gra- venhage, geteekpnde overeenkomst tusschen Nederland en Frankrijk, be- tieffende het invoerrecht van produc ten uil de Nedet landsche koloniën in Frankrijk en de Fransche koloniëi en betredende het invoerrecht van producten uit die landen in de Neder landsche koloniën. De groole weverij der firma Willink en Paschen, te Winterswijk is Maandagmiddag »stop" gezet. Des morgens waren de jonge werk lieden vrij rumoeiig, totdat een dei lawaaïmakeis door den directeur werd betrapt en uit de fabriek verwijderd Des middags wilde hij' het werk her vatten, hetgeen hem werd geweigeid De andere werklieden bemoeiden zich met het geval, en weigerden door te werken, indien de ontslagene niet weder werd aangenomen. Daarop volgde het «stopzetten." Eenigen tijd later werd het werk hervat, met ruim vijftig man van de ongeveer 4u0 werklieden. Inlusschen vergaderden de uitgesluterien Een door hen gevraagd onderhoud met den directeur werd geweigerd. Het Leger des Heils is druk bezig, zich gereed temaken voor zijne Week vttn Zelfverloochening, welke thans eene vaste instelling is gewor len de geheele wereld over. De datums, welke dit jaar vooi die bijzondere poging vastgesteld zijn, zijn van 42 tot 19 Maart, maar het kollekteeren van bijdragen zal nog worden voortgezet tot 26 Maart. De uitbreiding, welke deze Organisatie in te laatste jaren heeft verkregen, is aanmei kelijken weinig menschen schijnen er een begrip van te hebben, dal deze ijverige arbeiders onder de arme klassen, welke wij ook in ons midden hebben, duizenden anderen vertpgenwoeidigen.die over de geheele wereld verspreid zijn Naar men ons meedeelt, genieten 40 verschillende landen en koloniën thans van den zelfopofferende!] arbeid der Heilssoldaten, en wordt het Evan gelie door lien in 31 verschillende talen gepredikt Hun Zendingswerk stiekt zich uit over Nederlandsch- en Britsch-Indië, verschillende Inhoorlingen-stamrnen van Zunl-Afi ika, de kleurlingen rassen van Noord Amerika en de Roodhuiden in Canada. Zij hebben een bloeiend werk m Japan, en hun arbeid sliekt zich ook uii lol de Spaansche kolo Misten in Zuïd-Amenka de Inhooi- lingen van Lapland en vele anderen. Verdei is daai de steeds grooter wor dende kring van Maatschappelijke In stellingen, teii bate van dakloozen, uit worpenen, gevallen vrouwen en ver waai loosde kinderen. Wij voorspellen, dat het weldadige publiek niet zal achterblijven in het op praktische wijze erkennen van den belangeluozen arbeid dezer vrienden Ier ainieii Op verzoek van Grootvorstin Eli zabeth Feodorowna heeft meri een aantal v> i plaatsbare kerken naar het Verre Oosten gezonden ten behoeve van de Russische troepen Hel zijn houten gebouwtjes op rollen geplaatst. Volgens het Russische blad Birjoviya Viedomoslt, is er sprake van het bue/.-kanaal vrroi schepen van de beide oor l.rgvoereiule landen te siurleii Om Keizer Nicolaas de ootlogsbe- richten zoo spoedig mogelijk te doen weten, is ui het Winterpaleis te St. Peteisburg een telegraaibureau in gericht, waarheen de berichten iecht st reeks worden gezonden. Admiraal Alexejeff heeft in last, den Keizer om de drie uur te seinen. De oudste man ter wereld. In het Oude-Manneri-Huis te Nieuvv- Brunswïjk, Staat New-Jersey, V. S., is Noah Raby, de oudste bewoner der Ver. Staten (schrijven wij gerustder wereld) overleden. Hij werd 132, en bracht zijn laatste levensjaren, dat is 5t) jaar lang. in het Oude Mannetjes Huis door. Hel is ei'ii goed- gewoonte, aan het graf van meikwaardige personen ter verwijlen en dan zich te herinneren hoe hun leven was De lieer Noah Raby was ongetwijfeld iemand, die tot 'Ie «merkwaardige mannen" gerekend mocht worden Niet alleen om zijn merkwaardigen leeftijd Zijn 132 jaar vestigt bij zijn verscheiden slechts de aandacht op zijn persoon. Want eerder reeds had hij opgemerkt dienen te worden. Maar dan zou de oude heer Noah Raby ongetwijfeld een minder ru-tigen ouden dag hebben gehad. Twee eigenschappon kenmerkten dezen persoon, en omdat hun drager 132 jaar de kenmerkende eigenschap pen heeft gedragen, heelt kunnen blijven dragen, vraagt men te gre tiger naar hun aard Deze 132-jarige dan verklaarde steeds gaarne aan ieder, die het hcoren wilde, dat hij sedert zijn zesde levensjaar, dat was dus lang eeuwen lang geleden, gere geld zijn pijp had gerookt en zijn glas whiskey had gedronken; slechts drie maal in zijn leven had hij iets te veel gebruikt. Dit lijkt wel op een pleidooi Maar Noah Raby deed sterker. Hij is ongetrouwd gebleven. Eens beminde hij een meisje, maar de moed ontbrak hem om het haar te zeggen; zijn broer raadde hern aan een zee reis te ondernemen, zoodoende moer) te vinden en het meisje daarna te vragen. Maar toen Noah van zijn zee reis terugkeerde was het meisje ge trouwd. Dit was in zijn jonge jaren. Toen zwoer hij zijn leven lang de vrouwen- liafrle af, wellicht niet verwachtende, dat hij zóó oud zou worden. Ook deze eigenschap van den 132- jarigen jongeling zou als een pleidooi zijn op te vatten BURGEMEESTER en WET HOUDERS van JjMERSFOORT, zulléu op Donderdag 24 Maart 1904, 's voormicHags te elf uur, teü Raadhuize publiek let vergrooten en ürbouwen van het Raadhuis te Amers foort. -X - Het bes^sk met 2 teekenin- gen is tGemeente-secretarie Fop fran/so aanvraag verkrijgbaajF "ijl f Franco toezending/5 Osrf meer. Inliclitingeij: op het bureau van den Gemfcènte-archit^tt alle werkdagen vab 10 to^t 2 uur. Aanwijzing ^rolgens^Hatum en uur in het bes^ek^prmeld. Soliede en actieve,personen met relajiën in de gegoede standen, kvyfnen pp zeer gïtnstige condi- tiaii verzekeringen (boven f 500 lap.) afsluiten'' voor eene oude ei soliede Levensverzekering Mij. A Bij geschikJSiéïiip'olgt aanstel- lig op ze^r gunstige voorwaar- Brieven onder hè» Nopüezer advertentie. Bureau Blad. Kassiecr' Commissionnairs In Effecten. f Safe deposyif „Uffecten, ..Coujdiis, Buijen- la^dsch geld^--Prolongtetiën, Bi-leeningen, Hieassatren oh ver ghaffen vajt Wissels Nip finnen- en Buitepland. Mvarttoor: .Huurhuizen 288. De perste trekking jgeschiedt De Collecteur te Amersfoort^' C. R. O^^.ijeTtVWEBER. Bretdestrjptofw.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2