Brandstoffen.! ArtsJ.W.Jorissen Plaatselijk Nieuws. Ingezonden. Advertentiën. j. i. i-HAÉIM. /fiot- en KleiijJÉiÈl ia J Mairj™^ I Sckrtatraat. ^stelkantooriStreclitsclievei[|54,J j ^OOGNAC m BOIS MAKEN. nut bleken te hebben, omdat zij den naam ie lang maken en omdat zij niet wettig waren. Men is er ten slotte ernstig op bedacht geworden, nieuwe familiena men in te voeren en aan het toe nemende kwaad op deze wijze een eind te maken. In 18:28 had de re- geeiing reeds getracht, deze aange legenheid te regelenmaar men had toen niets bereikt; in 1874 trachtte de Rijksdag nogmaals aan den over last een einde te maken, maar hel publiek, schoon daartoe in de gele geilheid gesteld, koos geen nieuwe namen. Kort geleden is nu op initiatief van den lleenschen minister van justitie een «Naamboek" samengesteld door dr. Dahlerup en professer Steenstrup Dit werk bedoelt te zijn een weg wijzer voor de naamzoekende Hansen en Petersen. In het werk komen 1000 nieuwe, apart-uitgedachte namen voor, die nog door geen tijdgenooten gedragen worden. Men neemt wel een loopje met sommige dezer uit denksels, maar ze zijn eenvoudig schijnbaar makkelijk in het gebruik nieuw en dangoed Deensch Men wil er nu eindelijk eens ernst mee maken. De nieuwe wet verlaagt de bestaande kosten voor een naams verandering van '25 kronen tot onge veer 4 kronen, later wordt het zelfs kosteloos. De wet heeft natuurlijk eenige beperkingen gemaakt: men zal geen namen mogen aanemen van oude ge slachten, ook niet die, waaraan een landgoed of bezitting verbonden is, men zal ook niet buiten de regeering om een naam mogen aannemen, ver anderen, verlengen, of verkorten maar het voornaamste is, dat het land der Hansen en Petersen einde lijk in de gelegenheid wordt gesteld, verlost te raken van wat in den Rijksdag niet ten onrechte werd aangeduid als de «landplaag". Handelsbl „Ambachtsschool". De uitreiking der diploma's. In tegenwoordigheid van de burge meesters van Amersfoort en van Baarn, den wethouder van onderwijs en tal van leden van den Raad dezer ge meente en een aantal leden der ver eeniging had Donderdagmiddag in de teekenzaal der Ambachtsschool de uitreiking plaats der diploma's en prijzen aan de leerlingen, die thans den diiejarigen cursus achter den rug hebhen. Uitgenomen de door ziekte verbin derde secretaris was het gebeele be stuur aanwezig, benevens het geheele onderwijzend personeel. De voorzitter, de heer Buys, ver welkomde de aanwezigen en hield de volgende rede: Dames en lleeren I 'tls geen ijdele klank, wanneer ik zeg, dat dit oogenblik voor de school een bijzonder gewichtig oogenblik is; niet alleen voor de school, maar voor velen onzer. Ik bedoel daarmee dat nu voor 'teerst eigenlijk naar de buitenwereld gaan doordringen de resultaten der belangrijke werkzaam heden onzer school, nu zichtbaar wordt wat er in de drie jaren binnen deze muren gewerkt is. Waar wij elk volgend jaar voor het feit zullen staan, dat wij de resultaten van den afgeloopen cursus kunnen overzien, daar is het, waar het nu voor de eerste maal geschiedt, voor zeker des te merkwaardiger, vooral voor hen, die weten wat al moeilijk heden moesten worden overwonnen om de inrichting hier in Amersfoort tot stand te brengen. De geschiedenis der school is in ieder jaarverslag, voorzoover die voort gang heeft gehad, weergegeven, dus ik zal daarvan nu niet veel behoeven te mernoreeren. Maar 't is mijn plicht waar ik u allen welkom heet in de eerste plaats de autoriteiten, het Dag. Bestuur van Amersfoort, den burgemeester van Baarn, de leden van den Raad en alle overige aanwezigen tevens mijn dank uit te brengen voor de medewerking, der steun, die wij bij de autoriteiten hebben mogen ondervinden en waarvan het resultaat is, dat Amersfoort ten slotte een Ambachtsschool heeft gekregen. We wisten wel. dat toen de eerste stoot werd gegeven, we niet dadelijk die waardeering en ongetwijfeld is dat elders evenzoo geweest vonden, die met recht mocht worden verwacht. 't Is juist bij de kringen, die het meeste belang hebben bij een der gelijke school, de kringen waarin de bouw-ambachten worden uitgeoefend, dat men vaak begrippen ontmoet, die getuigen, dat daar een zekeren twijfel bestaat, aan de noodzakelijk heid en het nut van degelijk am- bachtsonderwijs. Daar worden er nog velen gevonden die meenen dat de opleiding in den winkel met het oog op de praktijk evengoed, zoo niet beter is, dan de opleiding in een opzettelijk ingerichte school. Ik ben er van overtuigd dat die meening verkeerd is, en juist door in deze school don gang van zaken na te gaan beb ik kunnen zien hoeveel resultaat te bereiken is, in een driejarigen cursus met leerlingen van 12, 13 jarigen leeftijd Niet dat resultaat, dat zij aanstonds als geschikte werklieden in het am bacht kunnen optreden, maar zij hebben een voorbereiding, een grond slag gekregen, die zóó deugdelijk is dat de praktische werkkring veel gemakkelijker bereikt wordt, dat spoedig een geschiktheid wordt ver kregen, veel grooter dan ooit zou kunnen geschieden, indien de opleiding in den winkel had plaats gehad. Een van de verschijnselen die mij hebben getroffen, is dat jongens die op 12-jarigen leeftijd van de lagere school komen zulk een vruchtbaar veld openen om op te bouwen. Wan neer een jongen van dien leeftijd in goede handen valt en hem met zorg onderwijs wordt gegeven en zoo als aan deze school door den directeur de heer Doorn, zeer zeker in hooge mate geschiedt invloed wordt uit geoefend op de karakter-eigenschap- pen van het individu, door opwekking tot plichtsbetrachting en men kan het den jongens in houding en ma nieren aanzien zoo ontzachlijk veel kan worden gedaan voor hun mensch worden, hun ontwikkeling. Velen van die jongens kon men het aanzien toen zij hier kwamen, dat indien ze zóó in de ruwe maatschappij werden geworpen, er niet veel goeds van hen zou terecht komen, tengevolge dier kwade invloeden, die in de maat schappij zoo dikwijls op de jeugd inwerken. Hier zijn ze toevertrouwd aan de zorg van mannen, die het zich een levenstaak gemaakt hebben, hen tot eerlijke, betrouwbare menschen op te voeden. Er is bij hen zoo wonderlijk veel ten goede veranderd, dat men tast baar voelen kan, dat worden brave, betrouwbare menschen en dat is m.i. een van de grootste resultaten welke bereikt kunnen worden Een tweede vorm waarin een der gelijke inrichting zoo reusachtig veel nut kan stichten, en die de praktijk niet zoo op de voorgrond stelt is de deugdelijkheid van het geleverde werk Vlug werken moet hier niet geleerd worden. Als bij het begin reeds vlug heid op de voorgrond treedt, dan wordt noodzakelijk het gehalte der bekwaam heid ernstig benadeeld. Hoofddoel is goed werk. En vormt dat de grondslag voor de kennis en de ontwikkeling, dan zal de praktijk het vlugge er wel aan toevoegen. De jongens die hier het diploma krijgen, zijn niet onmiddelijk geschikt voor het ambacht, maar in zeer korten tijd zullen zij met hun theoretische kennis een practische bekwaamheid verkrijgen, grooter dan de oudere leerlingen uit den winkel en in wei nig tijds zullen zij voor de praktijk veel beter geschikt zijn, omdat zij stelselmatig onderwijs hebben genoten. Vóór over te gaan tot de uitreiking der diploma's en eenige beschikbaar gestelde prijzen, wil ik eerst den heer Doorn in de gelegenheid stellen nog eenige woorden tot de leerlingen te spreken. De heer Doorn zegt: »M. de V. Voor de waardeerende woorden, die U tot de onderwijzers en mij hebt gesproken, betuig ik U onzen hartelijken dank. Denk ik te rug aan al hetgeen in verband met bet onderwijs aan onze inrichting heeft plaats gevonden in den eersten 3-jarigen cursus onzer school, dan zal het zeker niemand verwonderen dat ik bij de waardeering van het vertrouwen 't welk ik van het Bestuur ondervond, in de eerste plaats U, hooggeachte heer Buys, dankzeg vooi den sieun dien ik van U in menig opzicht in dien tijd heb mogen on dervinden. Dikwijls hebt U mij met raad en daad ter zijde gestaan en steeds op een wijze, die mij 't vervul len mijner taak vergemakkelijkte. En waar ik maar al te zeer overtuigd ben, dat een directeur van een in richting als deze, het doel waarop hij aanstuurt zeker niet zal bereiken wan neer hij daarin niet gesteund wordt door een ijverig en bekwaam perso neel, daar vinde dan ook dit gevoe len hier uiting door ook aan U, ge achte leeraren, mijn dank te brengen voor de uitstekende wijze waarop gij Uw laak heb uitgevoerd en mij ter zijde hebt gestaan. Onze eerste leeilingen staan thans gereed om de weikplaats der school te verwisselen met het werk in de maatschappij. Wij hopen dat de patroons onze leerlingen welwillend zullen ontvangen, hen steunend zul len leiden op den weg, waarop wij hen de eerste schreden leerden zetten Wij hebben ons nooit voorgesteld zooals ten onrechte soms gedacht wordt, volleerde ambachtslieden te vormen, neen, onze jongens hebben hier slechts een vóóropleiding ontvan gen. De werkplaats zal hen moeten ontwikkelen tot volkomen bevoegde werkkrachten. Maar wij twijfelen niet of met geduld en medewerking zullen er goede resultaten met onze leer lingen kunnen bereikt worden. En gij, jongens, die nu onze school zult verlaten, gij zult de eer onzer inrichting hebben optehouden. maar 't is inderdaad uw eigen eer, want beantwoordt ge niet aan de verwach ting, die men van u mag koesteren dan is dit nóch in 't belang der school nóch in Uw eigen belang. Bewijs dat de indruk die wij van U haddei en die op Uw getuigschrift is weèr- gegeven juist was en waar die om trent enkelen uwer in sommige vak ken minder bevredigend was, tracht dat te verbeteren. Vergeet niet, hetgeen U zoo me nigmaal is voorgehouden, dat ei nog ontzettend veel voor U te leeren valt en dat ge in de 3 jaren, die gij aan onze school hebt doorgebracht, slechts de gronden van uw vak hebt aange leerd. Toon door uw gedrag, ijver en leergierigheid dat zij die denken dat de opleiding op eene ambachts school waanwijs maakt, het mis heb ben en bedenkt dat het voor een groot deel van U zelf afhangt welke behandeling gij zult ondervinden. Tal van moeilijkheden zult ge te over winnen hebben maar dat kunt ge, wanneer ge steeds wilt werkzaam zijn, leerende van allen die op meer dere ervaring kunnen wijzen. Draagt ge daarbij zorg dat ge uw werk al tijd met een helder hoofd kunt ver richten, dan etlent ge op voorbeeldige wijze den weg voor de U volgende leerlingen, want vergeet het niet leerlingen wekken, maar voorbeelden strekken." Is zoo uw optreden, dan bewijst ge daardoor ook dat ge waard zijt geweest dat ge eens tot de lessen aan de Amersf. ambachtsschool werd toegelaten, terwijl het tevens de groot ste erkentelijkheid inhoudt die ge aan de vereeniging. haar Bestuur en aan ons toonen kunt." Daarna treedt een der leerlingen naar voren en zegt: Geachte Heeren! Mij is door alle jongens opgedragen zoowel de schildeis, de smeden en de timmerlieden om de leden van hel bestuur en inzonderheid den directeur en de leeraren hartelijk dank te zeggen voor alle moeiten die zij zich gedurende den tijd, die wij op deze Ambacht: school hebben doorgebracht, vooi ons getroost hebben. Want wij erkennen dat zij geen middelen onbeproefd hebben gelalen om ons het leeren gemakkelijk te maken. Maar ook brengen wij dank voor het onderwijs, dal ons in die due jaren is gegeven En mocht bet zijn dat enkelen onzer soms moeite hebben gegeven, en hei den onderwijzers lastig hebben ge maakt, dan vragen wij daarvoor be leefd excuus. Geen onzer weet wat hem de toe komst brengen zal, maar in welke omgeving wij ons ook mogen bevinden, wij verzekeren dat wij met blijdschap lullen terug denken aan den tijd hier doorgebracht. De heer Buys dankt voorts den leerling en ook den heer Doorn voor hunne waardeerende woorden. De gevoelens die spr. voor den directeur koestert zijn hem zelf het beste bekend. Als spr. zegt dat de Ameisfooi lM'he Ambachtsschuol op het "Ogenblik in de oogen van onderwijsmannen de beste school des lands is, wal geen ijdele giootspraak is, dan weet hij dat zulks is te danken aan «Ie toewijding en het beleid van de directeur. Dit is vooral een gevolg van de eenheid van het onderwijs, een gevolg van het feit dat de heer Doorn alle takken zoowel der theorie als der praktijk beheerscht en zoo de leeraren die pas uit de praktijk kwamen, heeft berekend gemaakt voor hun taak, om ieder voor zijn deel zoo goed mogelijk geschikt te zijn. Het resultaat was de groote eenheid van het onderwijs waardoor het leeren zoo véél meer productief werd. Eén der leeraren, de heer Brussaard zal de werkkring aan de school hier, verwisselen met een werkkring te Batavia. Spr. kan zich dat goed indenken en het is zijn vurigen wensch, dat de reeds benoemde opvolger het voet spoor van den heer Brussaard zal drukken. Hèt is een gelukkig feit dat overi gens geen wisseling van personeel heeft plaats gehad. Van de leeraren is veel gevergd, maar tot spr. groot genoegen doen allen hun uiterst best om de school zoo goed mogelijk te doen marcheeren. Daarna wordt overgegaan tot de uitreiking der diploma's en prijzen Vóór de heer Buys allen uilnoodigt tot bezichtiging van het werk, dat de jongens in de drie jaren hebben ge maakt, voert nog de burgemeester Jhr. Barchman Wuytiers het woord, die zegt »M. de V. Er is straks door u een woord gezegd dat een aangename indruk op mij heeft gemaakt en wel dat deze school onder de beste van ons land moet worden gerekend. Dat verheugt mij, als burgemeester dezer gemeente voorzeker. In hoofdzaak is dat resultaat ver kregen door de uitnemende leiding van den directeur, maar toch ook door de krachtige organisatie van U en Uwe medebestuursleden. Ik hoop dat dit bestuur nog lange jaren aan de school zijn beste krach ten mag wijden en dat onder de directe leiding van den directeur, de inrichting steeds in bloei moge toe nemen eri dat de resultaten steeds gunstiger mogen zijn. Daarna heeft de bezichtiging plaats van De Tentoonstelling. 'tls een groote hoeveelheid mooi werk wat treft door deugdelijkheid van uitvoering, sierlijkheid van vorm. trischheid van kleur, maar bovenal doelmatigheid. Vooral bij de teekeningen is het een genot te vertoeven en herhaaldelijk voelt men met den heer Buys, dat van de jongens onder uitstekende leiding toch heel wat te maken is 't Werk uitvoerig bespreken zoute veel plaatsi uimte vei gen doch wij kunnen een ieder niet genoeg aan raden een bezoek aan de tentoonstel ling te gaan brengen. De leeraren hebben zich beschikbaar gesteld om de bezoekers steeds van alles op de hoogte te stellen. 't Deed ons bijzonder veel genoegen dat o.a. de kap, deuren en kozijnen van de conciërgewoning door de leer lingen zijn vervaardigd. Nogmaals, laat ieder gaan kijken, de school zal dan veel, veel meer belangstelling ondervinden en velen zullen zich gen opt voelen om eene zoo nuttige inrichting te steunen. Kamer van Koopli. en Fabr. Ter Donderdagavond gehouden ver gadering van don Kamer van Koop handel en Fabrieken was afwezig de heer H. C van Dam, bovendien één vacature (Visser) Ingekomen waren: bericht van op richting eener Kamer to Melbourne; j.iaibencht der Bfusselsctie Kamer; missive van "de Federatie, dor Nedei I Zuivelbond waarin steun veizuchl woidt voor hun adres door verplichte toevoeging van Cesam-ohe bij elke hoeveelheid margarine. (De heeren Smnige en Kleber achten dit bezwaar lijk). Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Van B. en W. is ingekomen eer^. vei zoek om advies inzake de vei-., plaatsing van de eierenmarkt DtzJ£ zaak wordt in handen gesteld ééner" commissie, bestaande uit de heeren Sinnige en Van der Zoo de Jong. De Badinrichting. De ondernemende heeren Van Ach terbergt) en Van 't Hof, die reeds meerdere nuttige inrichtingen hier er stede in 't leven hehb.-ri geioepen, hebben op hel lenein bezijden de ij-liaan, juist naast de zweminrichting een hadhuis gebouwd, dat met soort gelijke inrichtingen van elders kan Cuucurreeren. fle eenvoudige doch keurige, aan alle eischen der hygiëne voldoende inrichting telt een zevental goed ver lichte, ruime badkamers, die allen van uit den breeden corridor worden bereikt. Aan den linkerkant van de gang bevindt zich bovendien een badkamer voor medicinale baden. De kamertjes zijn voorzien van toilettafeltje, spiegel, kapstok, voet bank, kurk en een paar stoelen, een flinke geëmailleerde badkuip, met kranen voor warm en voor koud water, douche en thermometer. Aan het eind van den gang naast de machine-kamer bevinden zich closets. De reservoirs bevinden zich in de bovenverdieping, waar ook de bad meester woont. De bouw werd in eigen beheer uitgevoerd door den heer P. van Ach terberg!), de leiding aangekocht door den heer A. E. Blok en de geysers en kuipen geleverd door den heer Joh. H. v. d. Meyden. Wij wenscben de onderneming een enorm succes. Het aantal passagiers door de Amersf. tram in de afgeloopen maand vervoerd bedraagt 5578 met eene opbrengst van f480.87 of per dag kilometer f8.62. In 1003 bedroegen deze cijfers respectievelijk 5977, f 493.18 en f8.84. Een kleine teruggang is dus waar te nemen, ook merkbaar aan de op brengst over het afgeloopen kwartaal ten bedrage van f 1384 20. In het le kwartaal 1903 werd ontvangen 1' 1402.77s. Deze mindere ontvangst moet in hoofdzaak worden toegeschre ven aan het fraaiere weder. 375e STAATSLOTERIJ. Tweede klasse. Trekking van 30 en 31 Maart 1904. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leenweber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 30. 3215 4011 4030 4621 8472 8484 10910 10926 10934 10935 13974 13999 15854 15871 17464 17491 18650 en 18687. Te zamen 18 prijzen. De derde klasse trekt van 1114 April 1904. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst wordt de kopy uief aan den inzender teruggegeven Dierenbescherming. Ten einde het veelvuldig mishandelen van dieren, hetgeen belaas nog dage lijks voorkomt, zooveel mogelijk tegen te gaan, verzoekt ondergeteekende, wonende aan de Utrechtscbestraat no. 35 allen, die van zoodanige mis handeling getuige zijn of zulks ver nemen, hem mondeling of schriftelijk daarvan kennis te willen geven, ten einde daartegen maatregelen te kun nen nemen. De 2e secretaris van de afd, «Gooi en Eemland," der Ned Ver. tot besch. van dieren J. A. SANDBERG. zal^fc 3 tot APRIL 22 Q ZIJN.3 ekr géuBesl A FjW.E Derandi ssesheeren. zjja berei<£d«Tf5raktijk ^aar te nejJbn. Mapp»,j Wotetrail SJjConcuireerenc lO &Sk pi|jzen.L - - -z^hciété Anoijym». f 1.40-*e Liter 'erzcgeld^Dcmande fl fleatk ■au 5 LïtcJfWoorzie* va» krt P.F F. VA* HAMEL ROOS. Proefflescb ft f 1.80. Uitsluitend verkrijgbwr bij: AMEBSFOOBT. t

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2