NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BUITENLAND. BINNENLAND. FEU I L LËTO.N. BARON MONTEZ So. 28. Woensdag 6 April 1904. Dne-en-dertigste jaargang VMS(mii\T WIMSDAfi EN ZATEIIDAfi. Aan onze Lezeressen. HET NIEUWE MODEBLAD. INSCHRIJVINGSBILJET. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden f 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephooimo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Bij het intreden van het voorjaarssaizoen, vestigen wij de bijzondere aandacht onze leze ressen op de belangryke PREMIE, welke voor onze abonnés tegen den bespottelijk lagen prijs van 55 cent» per 3 maanden verkrijgbaar is, in 2 maal per maand vei'schijnende in S pagi na's met omslag en knippatronenblad en gedeelte roman. Aan wie nog niet mocht hebben kennis ge maakt met dit zeer fraaie en uiterst practisch mode-tijdschrift, zullen wij gaarne op aan vrage een Ex. gratis en franco ter kennisma king doen geworden. Bij inzage zal een ieder moeten erkennen, dat een zoo fraai Modeblad nog nimmer tegen zulk een ongekend lagen prijs werd aangeboden. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zyn bezaaid, geven uitnemende en practische modellen voor onze Dames, die in dit tijdschrift vinden wat haar op het gebied van Modes kan interesseeren. Een keur van toiletten, zoo van eenvoudige als kostbare, tal van gravures en kinderklee- ding, een schat van patronen voor alle kleedij, een groote verscheidenheid van handwerk. Het blad gaat telkens vergezeld van een groot PATRONENBLAD, zoodat de lezeres in staat is, met behulp daar van, zelf het model harer keuze te vervaardigen. Voorts ontvangt men telkens eene aflevering van een hoogst boeienden Roman in boekformaat. het kieuw» modeblad kost slechts per 3 maanden 55 ets. (franco per post 80 ets.) Men verzuime niet het onderstaande formu lier in te vullen en ons ten spoedigste toe te zenden. DE UITGEVER. De ondergeteeketide verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van HET NIEUWE MODEBLAD, tweemaal per maand verschijnendetegen den prijs van 55 cl», per drie maanden {franco per post 80 ets.) woonplaats: naam: Met 1 April ving een nieuw kwartaal aan. De sMatin" verneemt van zijn Londenschen correspondent, dat aldaar een telegram uit Bei lijn is ontvangen uit officieele bron, meldende, dat verontrustende berichten zijn inge komen betreffende den gezondheids toestand van Keizer Wilhelm II. Deze berichten doel nl. medo, dat de Keizer weer lijdende is aan de keelaandoening, waarvoor hij reeds eenige maanden geleden is geopereerd. Het »Beil. Tagebl.'' spreekt bericht echter ten stelligste tegen en noemt liet een dier sensatie-berichten, die bijna alle uit Engelscbe brom afkomstig zijn. De overstroomingen, waardoor op het oogenblik een deel der Ver- eenigde Staten geteisterd wordt, overtreffen alle voorgaande. In bet Noorden en vooral in Ohio is reeds voor 2,000,000 dollars schade. Vier personen zijn verdronken. Men vreest voor het groote reser voir, waarin een 30 voet lange scheur is ontstaan. Twintig steden zijn van gas beroofd een groot aantal fabiie- ken staan stii. De spoorlijn staat op verschillende plaatsen onder water. De staat Indiana is geheel onder- geloopen; ook vele kolemijnen heb ben schade opgeloopen. Achtste Eeuwfeest van Rolduc. Men schrijft het volgende aan 't Handelsbl. »In het jaar onzes Heeren 1104, het zeven-en-veertigste der regeering van Keizer Hendrik den IV, het der tiende van 't episcopaat van Obbertus, bisschop van Luik, in de twaalfde indictie, nam de eerbiedwaardige pries- ler Aibertus bezit van deze plaats (Rolduc) en sloeg daar voor hem en zijne twee broeders eene woning op Hij bouwde er een houten kapel, vierde daarin, hij het eerst, de heilige geheimen van onzen godsdienst en wijdde de plaats den Heer". Met deze woorden bericht de Annalist, een priester van Klooster rode uit liet midden der 12de eeuw, de stichting der Abdy, nu Seminarie eri Onderwijsinrichting, Rolduc. Rolduc zal liet feit van zijn acht honderdjarig bestaan een eemg feit in de kerkhistorie niet stil zwijgend laten voorbijgaan, maar, dankbaar voor 's Heeren niilden zegen, deze heuglijke gebeui teuis plechtig, althans kerkelijk herdenken. Tot blijvend aandenken zal liet beeld van den stichter Ailbeitus op het voorplein verrijzen. Opmerking verdient, dat Ailbertus verwant is met ons Koningshuis. Deze verwantschap bestaat zooals Spaan en andere schrijvers getuigen door Mechtildis, echtgenoote van Hendrik den Rijke van Nassau en dochter van Otto l van Gelderland. Als gedenkschrift zal eene feest- brochure verschijn--n, bevattende het leven van den stichter met autotypie van het origineele, in de Keizerlijke Bibliotheek te Berlijn beiustende handschrift der 12de eeuw, Neder- landsche vertaling en toelichtende geschiedkundige aanteekeningen. Oorlogstoebereidselen. Aan een particulier schrijven van het eiland Sabang ter noordkust van Sumatra ontleend «Uit Volk": Nu er oorlog tusschen Japan en Rusland is, is het zeer druk op Sabang. Vrees bestaat dat Rusland of Engeland het in den kop zal krijgen dit kolenstation in te palmen. Men is dan ook druk bezig den boel hier te versterken zoowel te land als ter zee. Er liggen nu hier vier oorlogs schepen waarvan er een gepantserd is, alsmede drie torpedobooten en eenige kleine kruisers. Al deze schepen liggen getieel vecht- klaar; alle booten zijn van dek ge nomen, zelfs de tenten; ook staan overal aan dek toppen rnet strooizand, voor het geval dat het dek te glib berig mocht zijn geworden van het gestoite vaderlandsche bloed! Een van de kleine kruisers vaart heen en weer buiten de baai en bericht direct of er een vijandelijk schip aankomt. Behalve deze schepen zijn er onge veer een 2000 man soldalen met het noodige geschut hier aangekomen. Je kunt dus begrijpen dat het op dit kleine eiland een drukte van belang is. Op elke plaats die er maar eenigs- zitis geschikt voor is worden loop graven gemaakt, het meest aan de bovenste helling van den berg waarop onze stad Sabang ligt. De hellingen beneden zijn reeds versperd met prik keldraad. Vertrek van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn Maandagavond per extra-trein te 8.28, stadstijd, naar Italië vertrokken. Vooraf hadden zij ten paleize van de Koningin-Moeder varr deze harte lijk afscheid genomen. De jeugdige prinsessen van Benlheim, gelogeerd bij de Koningin-Moeder, vergezelden de Koningin en prins Hendrik tot den trein. Als autoriteiten waren aan het staatsspoorstation aanwezig de gouverneur der residentie, generaal- majoor Van Er rnel Scherer, de waar nemende burgemeester, dr. Mouton, en Hr. Ms. eerste stalmeester baron Bentinck. Op het perron en in de Rijnstraat was, ook wegens den Paasch-Maandag, een groote menigte tegenwoordig. Het publiek op hel perron werd tot op zeer grooten afstand van de koninklijke wachtzaal teruggehouden door de politie H. M. was gekleed in lichtgrijs reistoilet, terwijl de Prins burger kleeding droeg Toen de koninklijke trein langzaam buiten de overkapping reed weerklonk een luid hoera uil de kelen van honderden die in de Rijnstraat langs het stationshek go- schaard stonden. Biljetten der Ned. Bank. Ingediend is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp bepalende dat met ingang van 1 Oct. de biljetten der Ned. Bank als wettig betaalmiddel zullen gelden, behalve voor betalingen door haar zelve te doen. In de toelichting zegt de Minister van Financiën o.a dat in het wezen der zaak de bepaling van het ontwerp niets meer doet dan wettelijke sanc tie geren aan een sedert tal van jaren hier te lande feitelijk bestaanden toe stand. De biljetten der Nederlandsclre Bank worden in het geheele land tot hun vol nominaal bedrag in betaling aangenomen; het publiek, wetende dat men bankpapier desverlangd on middellijk tegen specie kan inwisse len, beschouwt dit als geld en han delt dienovereenkomstig. Deze toe stand levert, dank zij de wettelijke en feitelijke waarborgen, die voor een richtigbankbeheer ten onzent bestaan, geene bezwareji op. Door daaraan wettelijke sanctie te geven, zullen die bezwaren zeker niet worden in het leven geroepen. De ingezetenen zul len slechts verplicht worden tot wat ieder hunner volkomen bereid is, ook onverplicht te doen. Door de nieuwe bepaling wordt dan ook in de practijk van liet verkeer alleen dit gewijzigd, dat men in het vervolg ook bij gerechtelijk aanbod van betaling zal kunnen gebruik ma ken van bankbiljetten, zonder aan het gevaar bloot te staan, dit op grond van eepc chicane ongeldig verklaard te zien. De vraag, of aan liet voorschrift moet worden toegevoegd de beperking, dat de bankbiljetten de hoedanigheid van wettig betaalmiddel slechts zullen bezitten, zoolang zij in 's Rijks kassen worden aangenomen, heeft de Minister ontkennend beantwoord, aangezien zoodanige toevoeging hem theoretisch niet juist en practisch van weinig beteekenis voorkomt. De Minister van Financiën behoort liet mot in zijne macht te hebben, door de bankbil- ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 46) De jonge dame was niet zeeziek want het weer was niet stormachtig zij had zich echter voorgenomen haar dagboek bij te schrijven, dat in de laatste twee of drie dagen vóór haar vertrek nit New-York niet is bij gehouden. Op den morgen van den derden dag opent de hofmeesteres de deur van Louise's hut, met de koffie der jonge dame in haar hand, en zegt»Miss Minturn, compliment van den kapitein en hij hoopt u aan het ontbijt te zien." Daar zij geen antwoord krijgt, omdat de jonge dame nog slaapt, vervolgt zijHet zou een schande wezen, als u niet kwam, juf frouw, het schip maakt niet meer beweging dan een wieg. Het is echt Bahama-weer." "Kan ik een lichte japon dragen?" vraagt het meisje plotseling nieuwsgierig, zich, half slapende, nog herinnerend, dat haar nieuwe zomerjaponnen de beste stukken van haar garde robe zijn, terwijl zij bovendien, zooals iedere Eva, den eersten keer, dat zij in den salon verschijnt, gaarne een goeden indruk wil maken. »Och kom! U kunt desnoods de vleugeltjes van een engel dragen; vandaag kunt u het je zoo gemakkelijk mogelijk maken," antwoordt de hofmeesteres. Het is echt zomerweer. De jonge dame ge voelt dan ook, zoodra zij op het dek komt, eenigen spijt, dat zij zich zoo lang in haar hut heeft opgesloten. Het schip snijdt zich een weg door de zee, die blauw en rustig is als een groot meer. De hemel is eveneens verrukkelijk blauw, de zon schijnt heerlijk, een zacht windje speelt met de lokken van het meisje, geeft aan haar japon een zacht gol- gende beweging, en het geheel levert een schouwspel op, zoo schoon als ooit op het dek van een schip is gezien. Haar stap is vlug, een blos kleurt haar wangen en zij verheugt er zich over, dat zij nu de Maartsche buien van New-York achter zich heeft en op een zonnige zee drijft. Alles is hier tropisch. Eenigszins beschroomd kijkt zij om, alsof zij hoopte en tevens vreesde, zeker iemand te zien; zij merkt daarbij op, dat de passagiers bijna allen in zomertoilet gekleed zijn: de heeren in wit linnen of flanel, de dames in licht zeil- costuum met coquetten matrozenhoed. De gong wordt geslagen voor het ontbijt. Miss Minturn begeeft zich, een weinig teleur gesteld dat zij hem niet heeft gezien, dien zij zocht verlegen naar den eetsalon. Daar hoort zij plotseling een opgeruimde stem in haar nabijheid: de kapitein staat naast haar en zegt j beleefd want d«ze oude zeebonk heeft een juist ook wat mooie meisjes betreft "Ik hoop, dat u een echten zoutwatereet- lust hebt meegnomen, miss Minturn; zeer ver heugd, u op het dek te zien. Ik was waarlijk bang, dat u de reis onder de dekens zoudt meemaken.» »Dat zou jammer zijn geweest bij zulk mooi weer.» antwoordt de jonge dame. "Wanneer ik u vandaag niet had gezien, had ik bepaald een onzer Esculapen gezonden, om te gaan zien wat u scheelde.» »0 zegt de dame, terwijl zij haar handje tracht te bevrijden uit den krachtigen greep van den ronden zeeman, »ik volg toch nooit i de voorschriften van den dokter op." »Ik ook niet,» lacht de zeeman; »kom nu maar beneden en doe onze koks eer aan.» De kellner plaatst een stoel voor de jonge dame aan de linkerzijde van den kapitein, die Louise voorstelt aan de personen in zijn naaste omgeving. Onder dat voorsteRen bemerkt zij, dat de stoel aan de rechterzijde van den kapi tein is ingenomen door de vrouw van een Fransch ingenieur, die aan de Panama-maat- schappij verbonden is. Zij gaat naar haar echtgenoot op het schiereiland, heeft iets ver legens in haar manieren en is verrukt, wanneer zij verneemt, dat haar nieuwe kennis Fransch spreekt. Naast deze dame zit een Amerikaan, kolonel Clengham Cleggett. Hij is op de een of andere wijze verbonden aan de Amerikaansche com missie van het Panama-kanaal en is op dat oogenblik vol geestdrift voor den Franschen leider dezer reusachtige onderneming, waar schijnlijk omdat hij daarvan een mooi salaris geniet. Een weinig verder zit een lief Ameri- kaansch meisje, dat over het schiereiland naar Californië gaat, naar haar verloofde, met wien zij daar zal trouwen. Nu heet zij nog miss Madeline Stockwell. Half droomend heeft de jonge dame dit alles aangehoord. Zij gevoelt zich zoo zonder ling te moede; de atmosfeer is geheel anders. Wel wappert hoog in de lucht de Amerikaansche vlag, doch in Amerika is zij niet meer. Alles is haar zoo vreemd! De gesprekken loopeD bijna alle over het zelfde onderwerp het Panama-kanaal. Want nagenoeg alle passagiers zijn daaraan verbon den en verdienen daaraan huu brood, hetzij zij werkzaam zijn bij de maatschappij zelve of bij een der firma's, die met een deel der werkzaam heden zijn belast. f fVordt vervolgd.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1