NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. FEUILLETON. BARON MONTEZ iVo. 29. Zaterdag 9 April 1904 Dne-en-dcrtigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze Lezeressen. HET NIEUWE MODEBLAD. INSCHRIJVINGSBILJET. Bij flit nummer Behoort een Bijvoegsel. VAN WEEK TOT WEEK. iUiTEXLAm Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever O. J. SLOTHOUWER. BureauLaugestraat 77. Telephooiiuo. 69. AD VERTENTIRN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/j Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Bij het intreden van het voorjaarssaizoen, vestigen wij de bijzondere aandacht onze leze ressen op de belangrijke PREMIE, welke voor onze abonnés tegen den bespottelijk lagen prijs van 55 cents per 3 maanden verkrijgbaar is, in 2 maal per maand verschijnende in S pagi na's met omslag en knippatronenblad en gedeelte roman. Aan wie nog niet mocht hebben kennis ge maakt met dit zeer fraaie en uiterst practisch mode-tijdschrift, zullen wij gaarne op aan vrage een Ex. gratis en franco ter kennisma king doen geworden. Bij inzage zal een ieder moeten erkennen, dat een zoo fraai Modeblad nog nimmer tegen zulk een ongekend lagen prijs werd aangeboden. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zijn bezaaid, geven uitnemende en practische modellen voor onze Dames, die in dit tydschrifl vinden wat haar op het gebied van Modes kan interesseeren. Een keur van toiletten, zoo van eenvoudige als kostbare, tal van gravures en kinderklee- ding, een schat van patronen voor alle kleedij, een groote verscheidenheid van handwerk. Het blad gaat telkens vergezeld van een groot PATH O N E N B L A D zoodat de lezeres in staat is, met behulp daar van, zelf het model harer keuze te vervaardigen. Voorls ontvangt men telkens eene aflevering van een hoogst boeienden Roman in boekformaat. het nieuwe modeblad kost slechts per 3 maanden 55 ets. (franco per post 80 ets.) Men verzuime niet het onderstaande formu lier in te vullen en ons ten spoedigste toe te zenden. DE UITGEVER. De ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van HET NIEUWE MODEBLAD, tiveemaalper maand verschijnendetegen den prijs van 55 ets. per drie maanden franoo per post 80 ets.) woonplaats: naam: Met 1 April ving een nieuw kwartaal aan. Rein van binnen en van buiten. Reinlcvenbeweging. De Nederlanders zijn wijd en zijd bekend om hun zindelijkheid. Vreem delingen, die ons land bereisden, ver zuimden nooit op deze volksdeugd te wijzen, welke door overdrijving soms belachelijk gaat worden. Die over drijving vonden zij wel niet in Amers foort, maar meer in Holland en vooral in de buurt van Broek in Waterland. Nu, overdreven zindelijkheid is ook bespottelijk. Het is goed dat een viouw netjes is, maar als zij baar meubeltjes kaal wrijft en zuur kijkt om een vuilen voet op haar kleed, dan is dat toch het ware niet. In het algemeen moet echter gezegd worden, dat wij netjes zijn op onze woning met inbegrip van stoep of sti aatje er voor. Zie maar rond iri deze dagen. Overal dwijlen, wrijven, schuren, schi obben. geur van terpentijn en was, witkalk, o bij volle tobben, 't hcele buis een waar moeras Overal gevaar loopend je bals lebreken over raagbollen en glazenspuiten, geen rust vindend in je eigen huis, dat vol is met weiksters en werklieden van allei lei sooi tja de Hollandsche zinde lijkheid is terecht beroemd. Maar schuilt onder die zindelijkheid niet veel pionkzuclitWat in betoog valt wordt netjes opgeknapt, wat ver borgen blijft wordt voorbijgegaan, krijgt een zoogenaamde Fiansche ver- scliooning. Wat in de eerste plaats rein of zindelijk dient te zijn, hel lichaam, daar wordt te weinig zorg aan besteed liet water is voor't grijpen, je draait de kraan maar open, gemak kelijker en goedkooper kan bet niet, en toch krijgt het lichaam er zoo weinig van. Sommigen zijn te lui om hun lichaam net te houden. Het is zoo noodig; vuilheid is afzichtelijken benadeelt onze gezondheid; reinheid behoedt tegen armoede, zij maakt het lichaam krachtig en houdt den geest frisch, zij staalt de zenuwen en be waart de opgewektheid. Wij zijn nog niet zoover, dat geen huis gebouwd woidt zonder badkamer, en de badkuip blijft voor velen nog een meubel welks weelde zij zich niet kunnen veroorlooveneen goed ding dat wij een badinrichting zijn rijker geworden, nu nog bet daarheen ge stuurd dat ook kunnen profiteeren die niet elke week zeven stuivers kunnen missen. De uitwendige reinheid is niet altijd een waarborg voor, gaat riiet altijd gepaard met de inwendige, zij Kan er evenwel aan bevorderlijk zijn, moet er in elk geval mee samengaan. Rein van binnen en van builen, dat moet de leus zijn. Evenals aan de uitwendige ontbreekt er veel aan de innerlijke reinheid. Er wordt gezegd dat onze voorouders om bun kuischheid beroemd waren en men beroept zich daarvoor op he.tgetuigenis van den Bomeinschen gescïïieïJschffj- ver Tacitus, die zegt dat liuri huwelijken streng waren en beveiligd door kuisch heid; dat er bij ben geen veront schuldiging was op het gebied dei- publieke eerbaarheid. Men moet niet vergeten, dat waren onze vroegste voorouders, eu hun zedelijkheid zal allicht hooger gestaan hebben dan die te Rome, waar bet al heel bar toeging. Wij willen onzen Batavieren bun eer baren roep laten, maar dat bij de voorgaande eeuwen vergeleken onze tijd bij voorkeur is een tijd van lagen wellust, van zinnelijke drift en schande lijke verhoudingen, van giuwelijke zedeloosheid en ontucht,dal te be weren is niet vrij van overdrijving. In zoo menig opzicht, ook op't stuk van eei baarheid en huwelijkstrouw waren onze voorouders geen haar beier, dat merken we wel als we de schriften doorbladeren van Bredero, Huygens en Cats Neen hoor, liet was bij onze voorouders heuscli niet alles goud wat er blonk en hunne nazaten zijn, zoo niet beter, dan voor 't minst niet slechter. In elk geval is dit beter ui onzen tijd, dat bel kwaad in welken vorm liet zich ook vertoont, met woord en daad bestreden wordt en dat zeker krachtiger en verstandiger dan voor been Een heugelijk verschijnsel is liet, dat jeugdigen z cli vereenigen om elkaar te helpen in liet bewaren der reinheid en in den stiijd teger. alle onreinheid. Ik heb natuurlijk op bet oog de Reinlevetibeweging. Overal in bet land worden groepen gevormd, die zich ten doel stellen de bestrijding van het bestaan en voortwoekeren van liet st-xueele kwaad en de wanbegrip pen daaromtrent. Dat doel irachten de leden te bereiken door bet streven naar persoonlijke reinheid, het steunen en opbellen van sexueel zwakken, onderlinge studie van T sexueele vraagstuk, en andere middelen. Ook hier te Ameisfoort hebben we een Reinleven-groep. die, zooals we in bet worig nummer van dit blad vernamen, zich voorstelt piopaganda te maken onder de aankomende mili tairen en de lieden die thans bun vrijen lijd langs de straat zoek bren gen. Het is gewensclit dit streven te steunen. Men moge niet alles goed keuren in deze beweging, er ligt ontegenzeggelijk in dat samengaan van jeugdigen voor een goede zaak en in een goeden strijd heel leel goeds Wenschelijk is het dat meer ouderen, menschen met ervaring en levens wijsheid, zich aansluiten; dat hieraan behoefte gevoeld wordt is mij door jonge leden te kennen gegeven. Die wensch vind ik heel natuurlijk, want er komen zulke belangrijke kwesties ter sprake en van zoo teederen aard, dat de jongeren van zelf bet oog richten naar ouderen, vooral naar ouden in reinheid, vragend om voorlichting, steun en sympathie. Het kan niet uitblijven of die wensch zal vervuld worden, al was hel inaar uit bezorgd heid om deze beweging overal in bet goede spoor te houden, liet kan zijn, dat voor die bezorgdheid geen reden is, maar niette nin zoo de jongeren in een zaak voorlichting en bemoeiïnjz behoeven dan is hel in deze. Men ga dan deze beweging niet uit den weg, maar sluite zich aan, om te ieeren en te beproeven de wapenen waarmee reinheid beveiligd, onreinheid bestre den wordt. Die wapenen zijn vele en velerleieen ervan blijft de uitwendige reinheid; reinheid des liehaams werkt reinheid der ziel in de band. Daarom blijft de leuze: rein van binnen en van buiten; een gezonde geest en een gezond lichaam. Koning Edward's plannen. Men verzekert in welingelichte kringen te Petersburg meldt Havas dat koning Edward een plan beeft ontworpen ter regeling van de moeilijkheden tusschen Rus land en Engeland en dat hij zijne bemiddeling zal aan bieden, zoodra de oorlog geëindigd zal zijn. De zaak zou hierop neerkomen, dat aan Rusland, ingeval van over winning, zijn cischen ten aanzien van Mantsjoeiije zouden woiden toe gestaan, evenals bet openstellen van de Dardanellen en bet vestigen van een bezetting aan de Perzische Golf, terwijl dan Rusland de Engelsche grenzen van Indië zou erkennen, mitsgaders liet Britsche overwicht in Tibet. Aan de Times wordt uit Nieuw- York gemeld, dat men in de Ver- eenigde Staten uitermate sceptisch gezind is tegenover deze plannen. Nooit zegt inen zal Engeland er in berusten, dat Rusland in Mant- sjoerije geheel en al de vrije band zal hebben. Het presidentschap der Ver. Staten. De kansen der candidatuur van den rechter Parker voor liet presi dentschap der Vereenigde Staten wor den dagelijks gunstiger. Niet alleen in den staat New-York is de stemming voor dezen candidaat gunstig: maar ook in bet Zuiden in elk geval, er ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 47) Een paar Engelsche Chilianen, op reis naar Valparaiso, en een vertegenwoordiger van Grace en Co., die naar Lima gaat, maken een uit zondering. Maar niettemin is de naam van le grand Francais Ferdinand de Lesseps en zijn kolossale onderneming op ieders lippen. De heldere kijkertjes der jonge dame staren onderzoekend en toch angstig om zich heen. Zij zou zoo gaarne weten, waar mr. Larchmont zit. Zij hoopt, dat hij ver van haar verwijderd is, en zij wenscht toch ook, dat hij dicht in haar nabijheid zit. Nog zijn haar gedachten daarmede bezig, als er plotseling een blos over haar schoon gelaat vliegt. Verlegen wendt zij het hoofd een oogenblik om, want Harry Larchmont komt, in zotner-flanel gekleed, juist binnen en neemt plaats op den ledigen stoel naast haar. Hij ziet haar aan, staat verbaasd weer op en roept uit: »Ik dacht, dat u over boord was geslagen "Harry," zegt de kapitein, die den jongen man zeer gemeenzaam bij zijn voornaam noemt. «Harry, laat ik je aan mejuffrouw Minturn voorstellen. Met deze dame moet je kennis maken. Een van je kennissen uit New-York." Op deze zonderlinge voorstelling antwoordt mr. Larchmont als welopgevoed man van de wereld; »Het doet mij genoegen, miss Min turn, u zoo wel te zien." "Natuurlijk," lacht de kapitein. Onlangs heeft zij immers nog met je gedanst op het Patriarch-bal." "Neen, u verwart mij met mijn nicht, miss Eanny Minturn,"merkt miss Louise op, wier trots er zich tegen verzet, om onder valsche vlag te varen. «Is Juffrouw Eanny Minturn uw nicht?" vraagt mr. Larchmont verbaasd, waardoor de jonge dame minder aangenaam wordt getroffen. De gedachte dringt zich aan haar op "Waarom zou dezen heer zoo verbaasd moeten zijn, dat miss Minturn uit de Vijfde Avenue de nicht is van miss Minturn, de stenografiste Die gedachte stemt haar verdrietig. Zij verbeeldt zich, dat de kapitein zoo uiterst beleefd is en haar deze plaats aan tafel heeft gegeven, om dat hij haar aanziet voor iemand uit de def tige kringen van New-York. Gelukkig bemerkt zij echter spoedig, dat zij den jovialen, goed- hartigen zeeman onrecht aandoet, want hij bekommert zich in het geheel niet meer over de Vijfde Avenue. Hij denkt alleen maar aan mooie meisjes; het gelaat, het optreden van miss Minturn is hem bevallen daarom heeft hij haar die plaats aan tafel gegeven en daarom ook zal hij gedurende de gansche reis haar attenties bewijzen, die een leelijke gravin nooit van hem zou ontvangen. De verdrietige trek verdwijnt van haar ge- I laathet gesprek wordt algemeenermaar toch kan Harry Larchmont niet nalaten, tel- kens zijn buurvrouw aau te zien en te mom- 1 pelen: "Wat, voor den drommel, brengt haar 1 hier?" Misschien drukt haar gelaat dezelfde ge- dachte uit, want kort daarna zegt hij"Deze ontmoeting had u niet verwacht, miss Minturn? Heeft u nu begrepen, wat ik bedoelde met mijn au re voir, bij Delmonico?" "Ik dacht, dat dat u naar Parijs ging." "Neen; mijn broeder gaat naar Frankrijk met miss Severn en mevrouw Dewitt," is het op ernstigen toon uitgesproken antwoord. "Is u dan ook op reis naar Californië?" vraagt het meisje. «Niet verder dan het schiereiland." Gedurende dit gesprek ziet de jonge man er niet zoo gelukkig uit als anders tot groote verwondering vau de jonge dame. Dat deze joDge man den winter van New-York ontvlucht en een plaatsje zoekt onder de oranjeboomen van Californië, in de Riviera of in Egypte, dat is te begrijpen. Maar waarom zou Harry Larchmont een pelgrimstocht naar Colon en Panama maken met hun moerassen, miasmen en gele koorts? Van één ding is zij zeker hij doet die reis niet voor zijn ge noegen. Zij herinnert zich, hoe hij zuchtte, toen hij bij Delmonico zei, dat het misschien de laatste cotillon was, dien hij zou leiden. Hij geeft geen oplossing van het raadsel hij voegt de jonge dame eenige aardige ge meenplaatsen toe en het gesprek aan het overige deel van de tafel wordt op de gewone luchtige wijze gevoerd Hoe luchtig het ech ter ook is, het jonge meisje luistert met wel behagen De enge grenzen van miss Work's werkplaats zijn verdwenen; een njpuwe wereld heeft zich voor haar geopend, een wereld van financiers, politici en diplomaten de kleiue wereld, welke de groote beheerscht. De ge dachte daaraan doet haar oogen schitteren van opgewondenheid, zij begint een nieuw leven. [Woedt veevolgd.J

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1