BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. f® COGNAC FINS BOIS m TIJ G.BRANDSEN. schijnt daar weinig lust te zijn de candidatuur Cleveland te ondersteunen. Alleen de sNeu-York Times" schijnt de partij van de laatste te kiezen. De candidatuur van Gorman, den leider van de democratische partij in den Senaat, heeft niet de minste kans van slagen. De nieuwe leider van de democratische partij in de Kamer, de heer Williams, zal waarschijnlijk eveneens de caudi datum-Parker ondersteunen, evenzoo de leden van nationale comité's der afzonderlijke staten, de politieke clubs en de meerderheid der dagbladen. Do partij van Tammany schijnt nog niet een bepaald besluit te liebben genomen. Verscheidene punten van de Kore- aanschen oever der Yalu-rivier zijn thans door storke afdeelingen Japan ners bezet en Japanscbe stoombooten zijn ijverig bezig er levensmiddelen en andere vooriaden te landen De Kussen daarentegen bezettelen zes van de grootste grenssteden, aan de Turnen-i ivier gelegen, wat dus meer den Oostkant uit is. De Staf te St.-Petersburg moet eenstemmig hebben geadviseerd, dat Rusland de Japanners beboert af te wacbten aan den Mantchourijschen oever der Yalu-rivier. Zij nemen daartoe aan die zijde eene zeer sterke stelling in en de kleine troepen, die nu en dan naar de andere zijde worden gezonden, hebben slechts de beslemming den vijand te lokken. De Russen rekenen er derhalve op, dat de Japanners de Yalu zullen overkomen en twijfelen alsdan niet aan hun nederlaag. Ds Japanners zouden, met de rivier achter zich, inderdaad gevaar loopen, eene vei pionerende nederlaag te lijden, wanneet zij slechls rnet één enkel legeieoips .M.niichourije binnenvielen en ook niet een leger Westwaarts naar Niuchwang en Oostwaarts naar Wladiwóstock zonden. In dat geval zouden de Russen zeker ook al hunne troepen bijeentiekken, al moesten zij andeie bezette punten ontblooten. Naar Daily Chronicle uit Tokio verneemt, slaat eene aanzienlijke Russische legermacht bij Feng-Wang tclieng, in liet Zuiden van Mant- chouiije. lie Russen schijnen met bun rechtervleugel te steunen op Anlung. aan den mond van de Yalu. en met hun linkervleugel op de Kiu-liën- tcben, waar de nadering der Japan ners wordt afgewacht. Vijf duizend man moeten nog naai de Yalu oprukken, eer de Russen daar sterk genoeg zijn. Eerste Kamer. De Eerste Kamer der Stalen-Gene- laal is tot hervatting der werkzaam heden bijeengeroepen op Dinsdag 19 April, 8'/i uur 's avonds. Een Landbouw hoogeschool. Rij bet veelbesproken wetsontwerp beti ellende ons llooger Onderwijs is in beginsel besloten lot de stichting eener Landbouwhoogeschool. Nog maar »in beginsel"; de zaak is dus nog verre van hare verwezenlijking. Bockeii-Censuur? Naar de Arnhemsche Ct. mede deelt, hebben directeuren van Rijks Iloogere Burgerscholen van den Minister van Dinnelandsche Zaken eene aanschrijving ontvangen, waarin woidt medegedeeld, dat het maand schrift Vragen des Tijds niet meer voor de schoolbibliotheken mag wor den aangeschaft. Men seint ons uit Rome: Arts J. W. Jorissen uit Amers foort, is door liet Congres van Katholieke geiieesheeren, hetwelk thans te Rome wordt gehouden, beiiocma tot eere-voorzitter. Ds. D. J. van Aalst komt voor op het zestal te Utrecht. De heer ds. A. M. Donner, predikant hij de geref. gemeente alhier, is door curatoren van de Tli-'ol School te Kampen benoemd ooi zitting te nemen in het uitvoerend comité voor de feestélijke viering van 5't-| bestaan dier inrichting op de feesten zullen plaats uuoucu zijn vastgesteld 14 en 15 Juni a. s. In Januari deelden we mee, dat de hoofdconduteur G. Riphagen zich bezwaard gevoelde over een straf, hem opgelegd wegens het te vroeg doen vertrekken van een trein van het station Scherpenzecl. Het scheidsgerecht der H. U.S.M. heelt thans uitspraak gedaan en hem in het gelijk gesteld. Na ten Raadhuize gehouden aanbesteding is door B. en W. gegund: het uitdiepen der haven en binnen grachten aan den beer J van Harpen voor f1683; de levering van '250 stère gevvasschen riviergrint aan den heer Th. W. Bonte voor f737.50: de vernieuwing van eenige bestratin gen aan den zelfden voor f7308; en de levering van 80 000 w aalstaat- klinkers, voor f 19.45 per duizend of f 1556, aan den heer W. van der Kooijallen hier. Door den liberalen Utrechtschen Provincialen Ktezersbond zal aan staanden Zaterdagmiddag 2 uur in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht een vergadering worden gehouden, waarbij onder meer de aanstaande Statenvei kiezingen in bespreking komen. Dr. H. F. Nierstrasz, leeraar in de Natuurl. Historie aan liet gymna sium alhier, en assistent in genoemde wetenschap aan de Utrechtsche Hoo geschool, is bij Kon. Besluit benoemd tot lector in de faculteit der Wis en Natuurkunde aan genoemde Rijks universiteit. V. P. N. Onder voorzitterschap van den heer M. L Spruyt uit Gorredijk, wordt hedenmiddag in Amicitia de 6e al- gemeene vergadering gehouden der Vcreeniging tot bevordeiing der pluimveehouderij in Nederland. Benevens de Hoofdbestuursleden en de provkicialo commissarissen waren tali ijke afgevaardigden en leden ter vergadering aanwezig. De notulen der vorige algemeene vergadering werden goedgekeuid zoo als zij in 't orgaan van 22 Mei 1903 zijn afgedrukt. De secretaris de heer J. Kooiman brachl bet jaarverslag uit dat wij hier in exenso doen volgen. De gezondheidstoestand van den pluimveestapel gaf geen reden tot klagen de gevreesde hoendercholera die in de beide voorgaande jaren in meer of minder hevige mate woedde, bleef dit jaar achterwege. De handel in producten van de pluimvee- en konijnenstapel is op be duidende wijze toegenomen. Als bij zondere inrichtingen voor dien handel noemen wij de Ned. Coöp. Eieren- verkoop Ver. te Zutfen. De Mijp van den Afd. Friesland dpr V P. N. in 1903 begonnen. De Coöp Eieren- verkoop Ver. te Ainerfoort. De Mijp van de onderafd. Den Briel. De On- derafd. Deume v. d. Ned. Br. Chr. Boerenbond en de Mijp te Maasti iebt. Doordat de eierhandel in Friesland georganiseeid werd, welke organisatie voor een groot gedeelte te danken is aan de werkzaamheid van den heer G. Blaauw, is bet ledental in die Af- deeling verdubbeld en zijn de eier- prijzen gestegen. Door bet Bestuur wordt echter de zeer juiste wenscb geuit dat meer eieren in den winter zullen worden geproduceeid In de afdeeling Groningen zijn reeds stappen gedaan om tot een georganiseerden eierhandel te geraken. De konijnenteelt is dermate toege nomen dat b.v. te Meppel en om- streken waarschijnlijk tusschen 20 en 25 duizend konijnen werden vei zon den. De konijnen zijn bijna zonder uitzondering bestemd voor de Lon- densche markt; de vellen voor de bontwei kerijen te Brussel. Van be lang kan liet geacht worden den ver koop dier vellen te organiseeren, ten einde meer eenheid in de prijzen te brengen. Bij dit verslag zijn twee tabellen ovargelegd, die voor de vergadering ter inzage liggen en waarin gegevens zijn opgenomen betredende den han del in eieren, konijnenvlee^chen vellen, en waaiin een overzicht gegeven wordt van de Vereeniging eri inrichting en die werkzaam zijn lot bevordering van den pluimveeteelt. Zoo bevinden zich in Nederland 34 fokstalions voor boenders. 30 be schikbaar gestelde foktoomen, 29 dek stations voor konijnen en 3 export- sl iL-erijen. In den afgeloopen winter wérden in velschillende atduelmgen lezingen gehouden, maar gebrek aan geld is de oorzaak dat niet voldoende in deze richting gewerkt kon worden. Bij het eindigen van dit verslag spreken wij de wensch uit dat door hoogere subsidie bet Hoofdbestuur in de gelegenheid gesteld zal worden de behulpzame hand te bieden daar waar die onvermijdelijk is om den pluim veeteelt vooruit te helpen en aldus mede te werken tot verhooging van de inkomsten van den landbouwer en den arbeider. Ten derde male heb ik het genoegen u liet jaarverslag over den toestand der Vereeniging uit te brengen en ook voor de derde maal kan er ge constateerd worden dat die toestand zeer gunstig was. Ofsctioon 7 van de 11 afdeelingen niet hebben vol daan aan art. 3 van het Huishoude lijk Reglement hebben wij tocli een ruim overzicht van de werking der vereeniging kunnen krijgen door de gegevens ons verstrekt door afdee- lingsbesturen en Burgemeesters noo- dig voor ons aandeel in de bewerking van liet landbouwverslag. Bij liet verstrekken toch van die gegevens werd bijna zonder uitzondering eikend dat de pluimveeteelt zeer sterk voor uitgaat opmerkelijk of misschien liever natuurlijk is liet dat in die afdeelingen waar het Afdeelingshe- Muur zich slapjes van baar taak kwijt ook de minste vooruitgang is te be speuren. Waar in dergelijke besturen personen liebben zitting genomen die zich voor welke reden dan ook niet voldoende kunnen wijden aan de zaak hunne behartiging toevertrouwd, daar bebooren zij ter wille van ons doel hunne plaats in te ruimen aan beter geschikte werkkrachten. Het aantal leden dat op I Januari 1903 liet cijfer 2000 had bereikt was op 1 Januari 1904 tot 2984 geklom men terwijl dat ledental op 1 April jl 3193 bedroeg. Het gevolg hiervan is dat de V. P. N het recht beeft 4 afgevaardigden naar het Ned. Land- bouw-Comité te zenden. In de samenstelling van het Dag. Bestuur kwam geen verandering. De stand der finantiën ook die van de Afdeelingen is gunstig d. w. z. men is met bet geld dat beschikbaar was rond gekomen maar er was te weinig om zoo te werken als wij dat gewild hadden. Door gebrek aan geld zijn de hoofdbestuuisiergaderingen bijna geheel achterwege gebleven, terwijl het Dag. Bestuur slechts 3-maal ver gaderde. De Regeering verleende een sub sidie van 1500 gulden voor bet jaar 1903. De nieuwe statuten werden goed gekeuid bij Kon. Besluit voor 4 Juni 1903 No 50. Wat de werkzaamheden der Ver eeniging betreft liet volgende: Tenger olge van de laatste overeen komst met den uitgever, verschijnt het orgaan geregeld om de veertien dagen. Er kwamen over de verzen ding in den loop van het jaar veel klachten in waarom in bet laatst vati December een nieuwe verzendlijst werd gemaakt; de verzending gaat thans zeer geregeld aan nieuwe leden wordt terstond nadat zij zich als zoodanig hebben aangemeld het orgaan toegezonden. Een belangrijke voor uitgang is de rubriek marktberichten De commissie over de statistiek reeds in 1901 samengesteld heeft in 1903 nog niets van zich doen hooren Gedurende de tentoonstelling te Groningen werd liet eerste pluimvee congres gehouden dat zeer goed be zocht werd. Het verslag van dit con gres komt voor in bijvoegsels No. 15, •16 en 17. Er werden ruim 150 adviezen ge vraagd zoo door Regeering als door particulieren Door de bemoeingen van de Afdee- iings-en onderafdeelingsbesturen werd aan bijna elke landbouwtentoonstel ling een goed georganiseerde afdee ling pluimvee verbonden. Tijdens de ii ij verheidsten toon stel li ng ie Gromn gen werd door de Afdeeling aldaar een tijdelijke tentoonstelling van pluim vee en konijnen georganiseerd welke zeer veel succes had. Door de iwee groote pluimveevereenigingen Avicul- tura en Ornithophilia werd gratis of voor half inschrijfgeld een afdeeling «Fok- en dekstations der V. P. N aan het programma toegevoegd. Voor bekroningen met Eersten Tweeden of Derden prijs zullen op Avicultura in liet vervolg slechts die fokstalions in aanmerking komen die bij hunne inzendingen nauwkeuiia bijgehouden eierlijsten overlegden Als een zeer goeden maatregel herinneren wij aan loe te kennen onderschei dingen door de afd. Zuid-Holland beschikbaar gesteld voor de best aangehouden eierlijsten in hunne afdeeling. Op Vrijdag 8 April heeft in 't gebouw der Amersfoortsche Am bachtsschool de verloting plaats gehad van 361 fraaie voorwerpen, alle ver vaardigd dooi de leerlingen der inrich ting en tijdens de sinds I April ge houden tentoonstelling bezichtigd door de talrijke bezoekers, die op sommige dagen ten getale van 500 en meer waren opgekomen. Als hoofdprijs mag beschouwd wor den bet grodte fornuis ter waarde van f30, dat ten deel gevallen is, op No. 101, aan den lieer P van der Sluys, Instituut Hendrik van Viandenstraat een kleiner formaat, ter waarde van f 10, is gevallen op No. 697 van den lieer Latenstein van Voorst. West singel; een prachtiggesclulderdegroote tafel is, op No. 118 ten deel gevallen aan mevrouw AlherdaTeengs, Arn- hemschewegeen dito, op No. 117, aan den heer R. Buisman te Arnhem; een kleiner dilo, op No. 47, aan me vrouw Celosse; een geldkist, op No. 1380, aan den lieer J B de Beaufort Jr. te Woudenberg; een bloementafel, op No. 131, aan den heer II. Prins, Singel een fijn bewei kie naaidoos, op No 179. aan mejuffrouw Van Achterbergt), Arn- hemschestraat I een dito, op No. 286, aan mevrouw van Lent te N ij kerk een allerkeurigst geschilderde huistrap, op No. 436, aan den heer J. Ilartog, Dalweg te Baarn; een Ainerikaansche greene huistrap, op No. 1313, aan den lieer G. W. van Senden ie Baarn; een boekenhanger, op No. 1259, aan den lieer J. van Wolfswinkel te Wou denberg; een muziekstandaard, op No. 350, aan den heer R. Juiling te Nijkerk een eikenhouten kapstok, op No. 1338 aan den beer Huisken te Hoevelaken; een gioote, mahoniehou ten lijst, op No 429, aan mevrouw Heybroek te Baarn. Tegen afgifte van het lot kunnen de bovenstaande en de 340 andere prijzen worden afgehaald aan de Ambachtsschool, op Maandag 11 April, des morgens van 8 tot 12 en des namiddags van 2 tot 6 uur. Het is de eerste maal geweest, dat de Ambachtsschool met de volledige resultaten van een driejarigen cursus voor den dag kon komen, en 't is algemeen door de bezoekers erkend, zij heeft eer van baar werk. Elke tegenstander, die op 't geen hij er over boorde ging zien, is na dit optreden veranderd in een over tuigd voorstander. Ouderwetsclie, degelijke werklieden, zooals er in onze stad en de omstreken nog wel gevonden worden, ook zij moesten verklaren dat de jongens in drie jaar tijds op deze school meer opgedaan hebben dan de besie werk plaats hun in zes jaar had kunnen geven. Dit teekent Hoogland In liet Aldegondegast- liuis te Amersfoort overleed 1.1. Maan dag de landbouwer W v. d. Heuvel, wiens voet eenige weken geleden ver splinterd werd. doordat hij onder zijn zwaar beladen wagen geraakte. Dit geval wekt veel deelneming, daar hij een oppassend huisvader was en een zieke vrouw met tien kinderen achter laat. Door bet onvoorzichtig vuurtje stoken van eenige kleine jongens ont stond er j I. Zaterdag brand in eene boscliaaiipluiiting bij den Ham. Het vuur werd spoedig opgemerkt door den rijksveldwachter, die, met behulp van nog twee andere personen, er in slaagde, het te blusschen. Oude liefde roest niet. Nu men na eenige regenachtige zomers in landbouukringen tot de ontdekking, dat het gebruik van Chilisatpeler als stikstofbemesting niet alle voordeelen geefl, die men cr eerst van verwachtte, keeren lal van landbouwers t i hunne oude en eerste liefde terug en nemen zij voor verschillende gewassen weer Pent- Guano. De grootere verkoopen van deze laatste meststof leveren bet bewijs daarvan. Slechts weinige landbouwers nemen Ammo- niak-superpbosphaat als stikstofbemesting. En dat is goed gezien. Immers Peru-Guano bevat Kali, en Ammoniak-super nietdaarenboven is in Pcru-Guano de stikstof in drie verschil lende vormen aanwezig, ook in densalpetervorm. De Peru-Guano werkt dus sneller dan de Ammoniak. Daarenboven is in de Peru-Guano alles scheikundig verbonden, zoodat in een kruimeltje Guano alle noodige voedingsstoffen voorhanden zijn. Geen wonder dus dat de keuze niet moeilijk is en men weer algemeen tot de Peru-Guano terugkeert. BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 31 Maart tot en met 6 April 1904. Geboren: Theodorus Arnoldus, z. van J. Gijtenbeek en M. Pot. Maasje, d. van A, van der Geest en J. vandenBor. Teunisje Jannetje, d. van A. G. Hiene- kamp en J. van Schoonhorst. - Albertus Martinus Leo, z. van B. de Wilde en J. G. Watizing. Johan Adrianus, z. van Z. de Graaf en C. Verhoef. Bertus, z. van A. van Beek en M. van Wilgenburg. Johannes Wouterus, z. van J. Burgers en A. van Groenestein. Geertruida, d. van T. Wijnands en G. Beek. OndertrouwdG. Smit en J. van Daal. H. Hazelaar en S. van 'tEnd. H. van Fulpen en P. Wiss. Gehuwd: C. Moerman en G. M.Spruit. OverledenElbert van Es, 64 j. wedr. van A. de Visser. Franciscus Wilhel mus Antonius ter Maat, 10 m. Johanna Maria van Schaik, 16 j. ongeh. Een levenl. aangegeven kind m. gesl. van H. B. Hehenkamp én C. M. van Loo - Hen- drika Johanna Kroes, 19 j. ongeh. Hoogland. Ondertrouwd: R. van de Bedem en Grietje Liefjens. Gehuwd: J. van Dijk en J. Hartman. Overleden: W. Bot terblom, oud 69 jaar, wedr. van A. van den Heuvel. W. Pas- ker, oud 82 jaar, wedr. van B. Brouwer. Eeusden. Geboren27 Mrt. Hendrika, dochter van Rijk Hienekamp en Wympje Langelaar. 31. Elisabeth, dochter van Jannetje Bosch. 5 Apr. Teunis, dochter van Aalbert van de Peut en Fijtje van de Kamp. Ondertrouwd. 7 April. Jordanus van Beek en Rijkje Kaas. Overleden29 Mrt. Margaretha Vos kuilen, oud 84 j., ongeh. 6 Apr. Eduard Reinier Kamerbeek, oud 17 d. Stoufenburg. Geboren25 Mrt. Maria Gerarda, dochter van Jacobus van Laar en Antonia van den Dufakker.' 1 Apr. Jannetje, dochter van Willem van der Horst en Maartje Goedvree. Gehuwd: 7 Apr. Cornelis Johannes van der Veer met Willemina van de Veen. Woudenberg. Geboren: 1 Apr. Adrianus Cornelis, z. van Adrianus Cornelis ter Burg en Cor nelia Ederveen. 3. Cornelia, d. van Willem Kolfschoten en Arrisje van Eeden. Gehuwd: 7 Apr. Dirk van Voorthuizen, 24 j. en Hermijntje van Ruler, 19 j. MARKTBERICHT. AMERSFOORT, 8 April 1904. Tarwe f 0.Rogge f 0.Boekweit f 00 Appelen f 5.a I'S. Peren f0.a f00. Nieuwe aardapp. f 0. a f 0 Zandaardapp. f 2.80 a f 3 20 Hoendereieren f3.10 a f 3.50 per 100 st. Eenden f U.a 10.Boter j'i.a f 1 20 per kilo. Mar garine f0a f0.Zoetem kaas f Kippen f 1 a fl.20 Kuikens f 1 00 a fl.30 Piep kuikens f 0 90 a f 1.10 Ganzen f0.f0.Eenden f0 90 a f 1 20 p. st. Jonge f0.00 afOOO. Hazen I 0.a f 0.Wilde konijnen f 0.40 a f 0.50. Tamme f O.80 a f150 Duiven f 0.50 a f 0 70 paar. Magere i ar kens f14 a f20. Varkens Yoor export f 0.k fZeugen f50.f GO.Biggen f7a f 11.Schrammen (00.a f00Vette koeien 000.a f 000.Guste koeien f 00. a f000.Kalfkoeien f 0.00 a fO.OO Kalf- vaarzen f00.— a f00.— Os f000.— k f000.— Pinkstieren f 000. - a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet Roggeheet. Boekweit: 00 heet, Appelen00 heet. Peren; heet. Kleiaardappe- len: 150 heet. Zandaardappelen90000 stuks Hoen dereieren; stuks Eendeue eren1400 kilo Hooibo ter; kilo Margarine; kilo Kaas; stuks Vee 20 magere varkens, varkens voor exportslagerijen 300 biggen en 2 zeugen. Reclames. Al weerkeen. Ik was ten einde rarfif, zoo sclireef ons Mej. H Vermey, wonende te Nes aan den Amstel, zoo werd ik voortvarend geplaagd door hevige hoofdpijnen die mij alle lust en moed tot wer ken ontnamen,,-wat ik er ook voorhangewend had, niets moffit mij baten. Het werd van dag tot dag erger,Jot dat mijne zuster mij zeide, meid, je moest eeps een doos Pink Pillen gebruiken ik heb er/zooveel van gelezen dj&t ik er be paald een redmiddel voor je inzie: Ik had er wel tegerizin in maar ik liet inijfbepraten en ik betreur het niet, reeds den dtfrden dag ge voelde jk mij beter; ik zette <jè behandeling voort, volgens de voorschriften die in de ge bruiksaanwijzing zijn aangegeven en de beter- schapffnam vap dag tot dagioe. Met lust en opgeruimdheidbegaf ik njjg naar mijn werk het zwakke gevoel dat ijr voorheen in mijne beenèn ondervond verdween, en thans gevoel ik mij zoo welvarend dat ik blij ben mijne zusters raad opgevolgd te hebben. Ik. raad dan ook een ieder aan zoowel jong als oud de Pipk.Pillen te gebruiken, want zij hebban inleen geheel nieuw leven bezorgd. Gij kunt Overtuigd zijn dat als het niet zoo was ik deze verklaring niet zou geven want een ieder in mijne omgeving staat verstomd over de krachtdadige uitwerking van dit genees middel. De Pink Pillen zijn eveneens een krachtda- digmiddel tegen alle ziekten voortkomende uit den slechten toestand van het bloed, zoo als: bloedarmoede, bleekziicht, algemeene zwakte, moedeloosheid, rheumatiek, heupjicht, zenuw pijnen, zij zijn een uitstekend middel tot rege ling der vrouwen en bewijzen groote diensten tol de ontwikkeling vfc den jongeling en van het jonge meisje. Moeiers veronachtzaamt niet dit middel bij de voriiling uwer jongere doch ters aan te wenden, gft zult U voor vele zwa righeden vrijwaren, Prijs f 1.75 de doosf®.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger, 27, Rotterdam, hootddepothouder voor NeaerJand enAiwtftéken. Franco toezending tegen posfwïss^T^ Ook echt verkrijgbaar voor Amersfoort en omstreken bij A. VAN DE WEG, drogist tn A. DE VRIES, Kerkstraat 90, Hilversum. lUs? Société Anonyms. f 1.40 de Liter verzegelde bemande fleseh §§fltlï|Jivau 5 Liter, voorzien van het attoat van Dr p. f. va* HAtfSL j BEg ROOS. Proefflesch A f 1.30. TTTtsiuitend verkrügb&ar by: j UW AMERSFOOEïT"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2