NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. ËËU1 LLËTUiV BARON MONTEZ iVo. 30. Woensdag 13 April 1904. Drie-en-clertigste jaargang VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG. Aan onze Lezeressen. HET NIEUWE MODEBLAD. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden 1.Franco per post door het geheele Rijk Met gratis Zondagsblad voor binnen de stad (naar buiten tegen vergoeding van port Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken intezenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLaugestraat 77. Telephoning. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7 Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte Bij het intreden van het voorjaarssaizoen, vestigen wij de bijzondere aandacht onze leze ressen op de belangrijke PREMIE, welke voor onze abonnés tegen den bespottelijk lagen prijs van 55 cents per 3 maanden verkrijgbaar is, in 2 maal per maand verschijnende in S pagi na's met omslag en knippatronenblad en gedeelte roman. Aan wie nog niet mocht hebben kennis ge maakt met dit zeer traaie en uiterst practisch mode-tijdschrift, zullen wij gaarne op aan vrage een Ex. gratis en franco ter kennisma king doen geworden. Bij inzage zal een ieder moeten erkennen, dat een zoo fraai Modeblad nog nimmer tegen zulk een ongekend lagen prijs werd aangeboden. De talrijke gravures, waarmede de bladzijden als 't ware zijn bezaaid, geven uitnemende en practische modellen voor onze Dames, die in dit tijdschrift vinden wat haar op het gebied van Modes kan interesseeren. Een keur van toiletten, zoo van eenvoudige als kostbare, tal van gravures en kinderklee- ding, een schat van patronen voor alle kleed ij, een groote verscheidenheid van handwerk. Het blad gaat telkens vergezeld van een groot PATRONEN BLAD, zoodat de lezeres in staat is, met behulp daar van, zelf het model harer keuze te vervaardigen. Voorts ontvangt men telkens eene aflevering van een hoogst boeienden Roman in boekformaat. het nieuwe modeblad kost slechts per 3 maanden 55 ets. (franco per post 80 ets.) Men verzuime niet het onderstaande formu lier in te vullen en ons ten spoedigste toe te zanden. DE UITGEVER. INSCHRIJVINGSBILJET. De ondergeteekende verlangt bij zijne Courant geregelde toezending van HET NIEUWE MODEBLAD, tweemaal per maand verschijnendetegen den prijs van 55 ets. per drie maanden franoo per post 80 ets.) woonplaats: naam: 99"" Met I April kwartaal aan. ving een nieuw Drankwet-Actie. De Commissie voor Drankwetactie van den Volksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin de commissie zegt, met leedwezen te hebben ontwaard,dat slechts op zeer enkele punten door de Regeering gevolg is gegeven aan hare wen- schen omtrent verscherping ol ver duidelijking van het ontwerp-Ürank- wei. Zij verzocht, dat alsnog, bij de mondelinge behandeling van het ont werp aan bare gemotiveerde wenschen de noodige aandacht worde geschon ken, met name aan de bestrijding van den clandestienen handel, waar mede h i. de geheele drankwetgeving in de toekomst staat of valt. Bij vernieuwing vestigt de com missie de aandacht op hetgeen zij daaromtrent betoogde in haar adies van 1'2 November, daaraan toevoe gende de opmerking, dat er te meer reden is om het gevaar, dat de clan destine handel ook in de toekomst welig zal blijven tieren, niet te ge ring te schatten omdat in verschil lende bepalingen, die door de Re- geering tot bestrijding van het drank misbruik noodig worden geacht, ele menten zijn die zullen strekken, om den clandestienen drankhandel in de hand te werken. Als middel tot bestrijding van hel clandestine tappen beveelt de com missie aanhet schorsen voor den tijd van drie of zes maanden van het verlof dergenen, die zich schuldig maken aan overtreding van het ver bod van drankverkoop zonder ver gunning. Verder heeft de commissie bezwaar tegen twee wijzigingen, door de Re geering in het ontwerp gebracht In de eerste plaats de beperking van het verbod om een vergunning te verleenen voor een localiteit, waarin een andere winkelnering wordt uit geoefend, tot de tappersvergunningen, welke beperking de commissie een verzwakking van de wet van 1881 noemt, en in de tweede plaats de wijziging van art 3 sub. 4o., en de toevoeging van art. 4a. van het ont werp (het tappen op den openbaren weg). Omtrent de Sociëteiten zegt de memorie van antwoord betreffende de Drankwet-herziening de Regeering woordelijk het volgende: »Ten aanzien van de socieleiten komen in liet Kamerverslag twee uiterste lichtingen aan het woord. De eene wenscht, dat de sociëteiten in alle opzichten inet tapperijen zullen worden gelijkgesteld, de andere, dat de socieleiten zonder belemmering worden toegelaten. »De Regeering kan noch aan de eene, noch aan de andere richting haar onverdeelde instemming schen ken. »De wetgever heeft uit te gaan van de bestaande opvatting, dat een sociëteit zonder «vergunning" geen sociëteit iri den eigelijken zin des woords is. Een sociëteit zonder «ver gunning" zou in veler oog te zeer gelijken op een krans van geheelont houders, en dat wil men niet. Al kan zich nu de Regeering zeer wel een sociëteit denken, zonder dat het gebruik van sterkedrank is toegelaten, toch zou zij, weigerde zij met deze bestaande opvatting te rekenen, ter wille van het mindere (een alcohol vrij sociëteitsleven) het meerderu (het doel der wet) opolleren. «Evenmin mag vergeten worden, dat over 't algemeen het sociëteits leven een geheel ander karakter draagt dan het koffiehuis- of kroegleven. Sociëteiten hebben geen bediijf; zij bedoelen geen winst; zij verkoopen niet aan het publiek. Het zijn ge sloten gezelschappen, die slechts in eigen gebruik voorzien. Uit dien hoofde zouden zij zonder belemme ring zijn toe te laten, indien niet hel gevaar bestond, dat de pseusdo- societeiten welig zouden gaan tieien en aldus het doel der wet verijdeld zou worden. Om deze redenen wor den de societeiien eenerzijdi niet onder alle bepalingen begrepen, maar is anderzijds de verkoop van sterke drank in het klein ook in sociëteiten reeds door de bestaande wet afhan kelijk gesteld van het bezit van een «vergunning". «Ter verdere wering van wetsont duiking worden thans nadere eischen omschreven in art. 3a, t. w.dat de sociëteit rechtspersoon zijdat de ingezetenen alleen toegang hebben, indien zij lid zijn; en dat de vereeni ging te goeder trouw sociëteit zij In verband met den tweeden eisch wordt voorts in art. 13 bepaald, dat een ledenlijst steeds op verzoek van de politie vertoond moet worden. Vergelijking van die lijst met het aanwezig publiek zal gereede conti óle geven. Almede wordt geëisclit, dat de «vergunning" woide gevraagd ten name van de rechtspersoon. Verkoop van steike drank in een sociteit beoogt niet exploitatie van het publiek om kapitaal rentegevend te maken het motief voor uitsluiting van rechts personen geldt dus hier niet. Boven dien zal ook deze eisch wetsontduiking tegengaan niet meer de sluwe win zucht van een kroeghouder zal aan de pseudo-societeit het aanzijn kun nen geven, maar het totstandkomen van de sociëteit zal afhangen van de leden der vereeniging, die door het bezit van de «vergunning" den buffethouder in hun macht hebben. Geen tapper, hoez er ook belust op wetsontduiking, zal zich op dezen voet aan de stichting van een pseudo- societeit wagen en zich aan de ge nade of ongenade van zijn klanten overleveren. «Ten slotte zullen sociëteiten, even als thans geschiedt, binnen het maxi mum vallen, maar zich (door over schrijving onder goedkeuring van Gedep. Staten) steeds van een «ver gunning" kunnen verzpkeren. «De Regeering meent, door deze gewijzigde regeling voldoende reke ning te hebben gehouden met de wenschen der beide uiterste richtin gen, on toch niet verder te zijn ge gaan dan voor het doel der wet noodig is. «De beperking dat de «vergunning" alleen zoo betreden den verkoop aan leden is geschrapt." De bloemvelden. De Ilaarlemsche correspondent van 't Haudelsbl: schrijft aan zijn blad: Een paar uur per fiets rondtoeren in de omgeving van Haarlem kan de zekerheid verschaden, dat de zon en het ietwat betere weer der laatste dagen alweer goed hebben gedaan aan de bloemenvelden. Waren in 't begin der afgeloopen week ternauwernood kleuren te be kennen, np ziet 't oog al ver en ver weg de zacht-vervloeiende kleurscha- keeringen van rood paais, wit, blauw, geel. Vooral de hei-gele nai cissen zet ten de velden in gloed, en wel zijn er nog veel in knop, maar als de koude Nooid-Ooslenwind gaat liggen en de zon blijft schijnen, dan zijn ze er, volgens inenschen die T weten kunnen, met een dag of anderhalf heelemaal uit. Van Haarlem uit is een ritje door Heemstede, Vogelenzang, llillegom en Lisse dan ook reeds zeer loonend, en zooals gezegd, wanneer 't weer meewerkt, zal er Zondag a.s. reeds veel te genieten zijn. Van de vroege gewassen worden de bloemen reeds gesneden, terwijl hier en -daar een veldje vroege tulpen al kleur begint to toonen. Gisteren waren er al wat wandelaars op de been, in Hillegom en omgeving kon men al zien dat het bloemenfeest komt, maar de wind, de koude wind, en de regenwolken die 't weldadig zonnekoesteren tegenhouden, die doen 't hem Ook in andere richting. Sandpoort, door ARCHIBALD CLAVERING GUNTER. 48) Aan de tafel tegenover haar wordt een gesprek gevoerd over de vraag of de Vereenigde Staten tusschenbeide zullen komen in het geval de rechten van de enkele Amerikaansehe aan deelhouders der Panama-spoorwegmaatschappij worden miskend door de Panama-kanaalmaat schappij. Kolonel Clengham Cleggett heeft klaarblijkelijk het hoogste woord en vaart heftig uit tegen zijn landgenooten. «Weer zoo'n on-Amerikaansche snaak,merkt Larchmont zacht op. «Vroeger was Cleggett een man van het Congres en schreeuwde hij overal de leer van Monroe uit, totdat hij een Fransch salaris heeft ontvangen.» «Dan is het een omgekochte huurling,» fluistert de jonge dame een zekerheid, de jeugd en den vrouwen eigen. Haar fraaie lippen komen daarbij zeer dicht in de nabijheid van Larchmont's oor, want hun stoelen zijn zoo dicht bij elkaar geplaatst, dat zij ongestoord een onderling gesprek kunnen voeren. Plotseling doet zij de vraag: «Weet u veel bijzonderheden omtrent het kanaal?» «Ik heb er in den laatsten tijd nog al een vrij nauwkeurige studie van gemaakt,» ant woordt de jonge man en valt bijna verwoed op zijn ontbijt aan. Mr. Larchmont wordt nu stil. Hij is laat aan het ontbijt gekomen en schijnt den verloren tijd weer te willen inhalen; het jonge meisje had nu haar ooren open en haar mond dicht kun nen houden, wanneer zij niet telkens den kapitein had moeten antwoorden. Deze dringt er op aan, dat zij zal proeven van al de gerechten, die hij haar aanbeveelt, en daar hij het fort van zijn kok kent, is zij er wel bij gevaren, als de tafel wordt opge heven. De jonge man naast haar heeft juist haastig het laatste gedeelte van zijn koffie uitgedronken en hij wil zich weer tot de jonge dame wenden, als de kapitein hem voorkomt en haar den arm biedt met de woorden; Laat mij u mijn schip eens laten zien, mejuffrouw Minturn.» Hij geleidt haar naar het dek en geeft haar zooveel mogelijk uitlegging van hetgeen zij ziet. Na eenige minuten wordt hij echter geroepen door den eersten officier en daar Harry juist uit den rooksalon te voorschijn komt, draagt de zeeman op hem den plicht over, de dame verder te geleiden. «Zet mijn onderricht voort, mijn jongen. Miss Louise weet nu al het verschil tusschen een steng en den schoorsteen.» Hij gaat heen en laat de beide anderen alleen. Het gelaat van den heer teekent opgeruim- heid en levendigheidde dame vestigt haar blik op het water, een lichte blos kleurt haar wangen, een zekere schuchterheid teekent haar oogen. Zij denkt aan den storm en de viooltjes. Lachend zegt Larchmont: »Wil miss Munturn, sedert zij onderricht heeft genoten van den kapitein, mij ook in de geheimen van, het schip inwijden Eenige oogenblikken later zitten zij naast elkaar in twee gemakkelijke stoeltjes, die de jonge man om de een of andere geheimzinnige reden zoo dicht mogelijk naast elkaar heeft geplaatst. «Wat een vervelend windje'» monpelt het meisje, achteloos met haar witten, parasol spelende. «Niet zoo vervelend als die storm,» lacht Harry. Met een dankbaren blik ziet de jonge dame naar hem op. «U is zeer goed voor mij geweest,» zegt zij zacht en staart dan weer over het water. «Aha, ik beval u dus nog al in de rol van redder?» schertst de jonge man. »Op het land misschien Maar hier herinneren uw woorden aan aanvaringen, orkanen, aan schipbreuk en aan reddingbooten!» antwoordt Louise, die bij haar eenig verbeeldingskracht verbleekt. Plotseling roept zij uit: «Wat een lief, klein schip «Bij Jupiteris ook de uitroep van Larch mont, die haastig zijn verrekijker heeft gegre pen en een onderzoekenden blikt werpt op de omtrekken van een fraaien schoener tegenover hem. «Dat lijkt een notedop, vergeleken bij onze stoomboot!» merkt de jonge dame op. «Kent u het vaartuig?» vraagt zij. »Ja, hel is de Independent, hetjachtvan Lloyd Pollock,'' antwoordt Harry. «Pollock gaat een tocht maken naar West-fndië. Hij is een van de gezelligste niets-doeners ter wereld, die zijn gansche leven doorbrengt met het zoeken naar zomer. Twee maanden geleden was ik ook nog zulk een nietsdoener," zucht hij. Deze laatste opmerking wordt misschien te voorschijn geroepen door het gezicht van den hofmeester, die op het dek van het jacht grog ronddient. «Waarom laat gij u niet naar dat schip overbrengen?" vraagt Louise. »Is mr. Pollock een vriend van u (Wordt vervolgd].

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 1