BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Velsen enz., begint het. Doch daar is de overvloed van k weekgronden minder gpoot, 't genot van 'tzien der mooie bloemvelden dus minder onafgebroken, dan tusschen Haarlem en Leiden, in welke streek de kweekerij en de handel wel 't meest geconcentreerd zijn. Hoewel de definitieve lijst van deelnemers en van indeeling voor het dezen zomer te Bussum te houden festival wedstrijd uitgeschreven door de harmonie Crescendo aldaar nog niet opgemaakt is, kunnen we melden, dat de deelname zeer groot zal wezen en het aantal ver eeningen, die aanmeldden, reeds een 40 bedraagt. Er is een flink waarborgfonds ge vormd en vele prijzen zullen beschik baar gesteld worden, o. a. medaljes van H. M. de Koningin, van H. M. de Koningin-Moeder, Z. K. H. Prins Hendiik der Nederlanden, e. a. De heer Chamberlain en de Chineezen. De »S A. News" is in staat om te vei klaren dat de heer Chamberlain ten sterkste gekant is tegen don in voer van Aziatische arbeiders, geloo- vende dat dit het zegel zal zetten op den ondergang van Zuid-Afrika als een Britsch land, maar dat Lord Milner hem gedwongen heeft toestemming te geven door te dreigen met zijn ontslag en de voorspelling van het spoedig te volgen bankroet van Trans vaal, tenzij hem toegestaan werd het inenschelijk vee in te voeren. Zoodat Biitianje aan een en denzelfden man te wijten heeft de gruwelijke vergis sing en de gruwelijke verliezen van den oorlog, de nationale schande van het bestaan van een ministerie in de Kaapkolonie met dr. Jameson aan het hoofd, en wal al te waar schijnlijk zal bewijzen te zijn: het verwurgen, voor menig lang jaar, van de beste invloeden voor beschaving in Zuid-Afiika. Presidenten Steyn en Kruger. Men schrijft uit Cannes: President Steyn is 7 April van Cannes naar Günthersthal bij Freiburg in Baden vertrokken, waar hij tot in Juli zal vertoeven. Eerst is nog miss llobhouse, de bekende Engelsche vriendin der Boerenvrouwen en kin deren, een week bij hem op bezoek geweest: daarna dr Hendrik Muller; eveneens een week, tegelijkertijd met de jongste zuster van den president en haar man. President Kruger had zijn secretaiis, den heer Bredell ge stuurd, orn president Steyn een eind uitgeleide te doen. Deze heer Bredell is verloofd met een kleindochter van president Kru ger, mej. Eloff, en wordt dus een zwager van ds. H. van Broekhuizen. Dr. W. J. Leyds bezocht president Steyn en dr. Muller bracht een bezoek aan president Kruger. De laatste is hersteld en vertrekt spoedig naar Zwitserland. President Steyn liep kaarsrecht en droeg een blauwen bril. Hij reist in eens door, 24 uur lang. Hij is wel veel vooruitgegaan in gezondheid, maar niet genezen. Zijn handen zijn nog slechts ten deele te zijner beschikking. Een gedeelte van zijn gezin, o a. zijn zoon, keert in Mei naar Zuid-Afrika terug. Of hij zelf reeds in het najaar daarheen zal kunnen volgen is nog onzeker, en hangt af van zijn gezondheid. V. P. N. (Vervolg.) Vervolgens bracht de heer W. Korf, commissaris voor de afdeeling Fries- and, namens eene commissie be staande uit de heeren VV. Korf, VV. A. v. Sloterdijck, Tj. Postma, K. T. Terp stra, G. Prinsen en J. Sickenga verslag uit over de Rekening en Verantwoor ding van den algemeenen Penning meester, den heer S. Spanjaard Lzn. te Borne. Daaiuit bleek dat de ontvangsten bedroegen f2203 53'/i waarbij een saldo over 1902 ad f67.63'/«, Rijks subsidie f 1500—, contributie I 635.90. De uitgaven bedroegen f1953.77'/i, waaronder aan subsidiën voor de afdeelingen 1'451.35, idem voor ten toonstellingen f 150.05. Het saldo in kas bedraagt f319.76 Op haar voorstel wordt de rekening en verantwoording goedgekeurd en de penningmeester van zijn gehouden beheer onder dankzegging gedéchar- geerd. Aan de orde is de vaststelling der begrooting voor 1905. Zij wordt overeenkomstig het door het hoofdbestuur ontworpen concept vastgesteld, nadat over een drietal punten is gediscuseerd. De ontvangsten worden begroot op f5792, nl. f5000 rijkssubsidie en f792 aan contributie. De uitgaven zijn eveneens geraamd op f5792. Als belangiijkste posten zijn vermeld: f500 subsidie aan land bouwtentoonstellingen en f2962 voor de oprichting van fok- en dekstations en het houden van lezingen. Het quotum, dat de afdeelingen aan de algemeene kas zullen hebben at te dragen, werd vastgesteld op 25 ets. per lid. Daarna bracht de heer van Genderen Stort uit Groningen een rapport uit namens de commissie voor de statis tiek, waarin hij tot de conclusie komt dat het verschil tusschen in- en uit voer der eieren in ons voordeel ge ringer wordt, zoodat te verwachten is dat binnen weinige jaren onzen uitvoer den invoer belangrijk zal over treden. Zonder hoofdelijke stemming wordt vervolgens goedgekeurd a. een voorstel van hel hoofdbestuur, tot het vaststellen der notulen der algemeene vergadering veertien dagen nadat die in het orgaan zijn afgedrukt b. tot het wijzigen van art. 8 van het huishoudelijk reglement en voor hoofdredacteur te lezen algemeene secretaris. Wegens het en bloc aftreden van het Dag. bestuur heeft vervolgens eene verkiezing van 5 leden van dat bestuur plaats. Gekozen werden de heeren van Genderen Stoit te Groningen, P. J. B. Lampe te 's Gravenbage, F. de Haan te Zutphen, J Kooiman te Amersfoort en J. Hendricha te Mil- heeze. Ten slotte wordt een voorstel van de afdeeling Groningen, om te reques- teeren bij de 11e Kamer om volgnummer 51 der voorgestelde tarielwet te doen vervallen in handen van het hoofd bestuur gesteld. De heer Van Genderen Stort, die het voorstel inleide, betoogde dat de meening dat een accijns van f l per 100 K.G. eieren niet zou opbrengen f50000 doch slechts f 15000 ten hoog ste. Voornamelijk is dit een gevolg van het feit dat veel van de uitgevoerde eieren tot den transitohandel behooren. De heffing van invoerrecht op eieren zou ten gevolge hebben, dat wij o.a. door Duitschland niet langer op den voet van meest bevoorrechte natie zullen worden behandeld. In plaats van 3 Mark zou men dan van onze eieren wel eens 6 Mark kunnen gaan heffen. Aan het slot der vergadering werd door den heer Van Genderen Stort hulde cri dank gebracht aan den heer Spruijt voor al hetgeen hij voor de V. P. N. heeft gedaan. Daarna werd de vergadering te ruim half vijf gesloten. Wij herinneren aan het derde of laatste abonnementsconcert, dat hedenavond onder leiding van den heer G. Bikkers in «de Arend" wordt gegeven. Het tweede elftal der A. F. C. Quick is gedisqualificeerd wegens het spelen met le elftallen. Daardoor veiliest het de kans op het kampioen schap. De commissie voor het van 1821 Juni te houden nationaal ke gelconcours heeft thans aan verschil lende clubs in het land baar uitnoo- digingscirculaire verzonden. Naar wij vernemen hebben op de lijsten voor het waarborgfonds reeds een 50-tal personen geteekend. Herinnerd zij, dat de lijsten in ver schillende- sociëteiten ter teekening liggen. De classis Amersfoort der Gerefor meerde kerken, gisteren hier gehou den, verleende op diens verzoek eervol emeritaat aan ds. H. Vissink, predikant bij de Gereformeerde gemeente te Westbroek, die bijna veertig jaren de Evangeliebediening vervulde. Bij de gisteren gehouden herstem ming voor een lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ter voor ziening in de vacature-A. Visser, zijn opgekomen 56 van 195 kiesgerech tigden. De heer E. Klasser verwierf 22, de heer H. Meursing Jr. 3i stem men zoodat laatstgenoemde is gekozen. Bij de gisteren gehouden ver kiezing van één Hoofdingeland in het 2e District van het Heemraadschap de rivier de Eem, is met algemeene stemmen herkozen de heer A. Lage- maat, te Leusden. Aan dr. H. F. Nierstrasz. leeraar aan het gymnasium alhier is eervol ontslag veileend als assistent voor de Natuurlijke Historie aan de Rijks Uni versiteit te Utrecht, ter oorzake van zijn benoeming tot lector in de faculteit van wis- en natuurkunde aan die universiteit. De Brandkraanwagen in het Politie-bureau heeft reeds dienst ge daan. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontdekte een nachtwacht omstreeks half twee een begin van brand in een perceel Breedestraat, hoek L. Vr. Kerkhof. Bijna onmiddeljjk was de brand kraanwagen onder leiding van den commandeur der Vrijwillige Brand weer, de heer Welling, aanwezig, even later gevolgd door de brand kraanwagen óók der Vrijwilligen die op de Groenmarkt gestationneerd is. Deze behoefde echter reeds geen dienst meer te doen. Assurantie dekt de schade. Het 2e elftal van «Hellas" uit Utrecht kreeg Zondagmiddag op het U. D. S.-veld van het derde elftal van U. D. I klop met 32. De «Locomotief" de vereeniging van spoorambtenaren geeft Zaterdag avond een uitvoering in «de Keizers kroon". Onderlinge Hulp. Met de elf bestuursleden waren niet minder dan 77 van de 2I5 leden van «Ondeihnge Hulp" iu de Maan dagavond gehouden algemeene ver gadering aanwezig. De voorzitter wees er in zijn ope ningsrede op dat «Onderlinge Hulp" thans zijn 10e jaarfeest vieren kan. Hij sprak echter de wensch uit dat het niet zoover kome, dat ook eens het 25-jarig feest worde gevierd, doch dat vóór dien tijd de regeering de ziekteverzekering heeft ingesteld Het voornemen bestaat dit 10-jarig bestaan feestelijk te herdenken. Het jaarverslag luidt gunstig. Er is een saldo van f 1931.23, «lat wijst op een zeer goede administratie, maar nog meer op het verblijdend verschijnsel dat de bijdiagen der leden de uitgaven konden dekken, zoodat deze groote reserve voor een zóó jonge vereeniging bijna geheel gevormd is uit de bijdragen van par ticulieren. Een woord van warme hulde bracht de voorzitter aan den secretaris, den heer L. van Achterbergh, en den penniugmeester, jhr. mr. B W Th. Sandberg, voor het zeer vele, dat zij tien jaren lang voor de vereeniging hebben gedaan (applaus) en een woord van dank aan de overige Bestuurs leden die evenzoo geheel belangloos aan de vereeniging hun krachten gaven. Dat de Eere-voorzitter, de heer Pels Rijcken, de stichter der vereeni ging, afwezig was,-verhinderde niet, dat ook hem dank werd gebracht voor zijn initiatief (applaus.) In 1903 bedroegen de ontvangsten 11158.89, de uitgaven f 1019,21 tegen f508 en f312 in hel eerste jaar. Onder de ontvangsten parais- seert f 112 aan vrijwillige bijdragen, tegen 384 in 1893. Aan ziekengeld is uitgekeerd f3, f 786 95 en f229 26 in de drie klassen; o a. werd uitge keerd aan een lid 1' 142.50, aan een ander f 75, aan twee f 40, aan vier f 25, doch de meeste kregen f 5 en zelfs minder. Zeer moeilijk blijft het, te voor zien indien eenig lid een onteval treft. Omdat de Rijks Verzekerings bank eerst na zoo langen tijd uitkeert en juist in den eersten tijd de hulp het meest noodig is, werd besloten, .om in zoo'n geval af te wijken van de reglementaire bepaling en worden dus de eerste drie weken ten volle uitgekeerd. Het Bestuur beoordeelt elk geval op zich zelf en streeft er naar, den een niet te bevoordeelen boven den ander. Eerst als alle be drijven verzekeringsplichtig zijn voor de Ongevallenwet, zal het Bestuur deze materie definitief kunnen regelen. Hierna werden herkozen tot Be stuursleden de heerenD. Gerritsen, L. van Achterbergh, J A. Stoopendaal en L. M. Verhey, terwijl tot gecom mitteerden tot nazien der Rekening en verantwoording werden benoemd de heeren: A. M. Tromp van Holst, C. W. Hol en B. van de Water. Een voorstel, dat allen worden uit gekeerd naar hunne volle contribu tie, in tegenstelling dus m«t een ver leden jaar genomen besluit, waai bij afgetrokken wordt wat ten gevolge de Ongevallenwet wordt uitgekeerd, met inachtneming van de moeilijkheid die ontstaat door de late uitbetalingen door het Rijk werd met 62 tegen 12 stemmen en 2 blanco's aangenomen De Onder-Voorzitter, de heer Van Wessum, herinnerde dat de Voorzit ter het 10-jarig bestaan herdacht en hulde biaclu aan den Eere-Voorzitter, den Secretaris en den Penningmeester. Spr. wenschte thans ook hulde en dank te brengen aan de leden voor de vriendschappelijke wijze waarop zij met dat Bestuur samenwerkten en het steeds steunden. Maar ook wenschte spr. dank te brengen aan den Voorzitter èu voor diens leiding èn voor zijn groote onbaatzuchtigheid. Moge het u ver volgde spr. gegeven zijn, aan het hoofd der vereeniging te blijven tot zij overgaat aan het Rijk en moge de veieeniging groeien en bloeien (applaus). De Voorzitter dankte spr. en ver klaarde dat hot hem zeer lief was, de belangen der minder bevoorrech ten zooveel mogelijk voor te staan een levenstaak, die spr. zich heeft gesteld. Hierop werd de zeer geammineerde vergadering gesloten. 375e STAVISLOTJEKIJ. Derde klasse. Trekking van 11 en 12 April 1904. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Ledtiveber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f 45. 3207 3214 3224 3284 4017 4622 4632 4666 8431 8482 10052 10064 10907 10931 15292 15293 15301 15860 17469 17484 en 18646. Te zamen 21 prijzen. Gnrnizoensnieuws. De heer G. van de Zoo de Jong is bevorderd tot le luitenant der cavalerie O. I Leger. De heer G Vink zal de plaatse lijke afd. van den Kon. Nedeil Bond van oud onderofficieren vertegenwoor digen op de algemeene vergadering van den Bond, welke dit jaar in Augustus te Dordrecht zal plaats heb ben. Kapitein J M. Mazel, die van het 5de regiment infanterie met in gang van 1 Augustus wordt gedeta cheerd bij het Departement van Oorlog, wordt werkzaam gestpld bij de 2de afdeeling, Generaal staf. Luitenant A. M Mol. van het 2de regiment infanterie gedetacheerd bij de Militaire vei kenningen, wordt met ingang van 15 dezer overgeplaatst naar het 5de regiment en koint dan hier in garnizoen. De gouden medaille voor 36- jarigen trouwen dienst is toegekend aan korporaal- B. Elsenburgd van het 5de regiment infanterie. ~De AFDBAARN der Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst geeft een Uitvoering op 16 April 1904. 7'/, u. in het Hotel Velaars. Uitgevoerd wordt »E L I A S" van MENDELSSOHN. Leden hebben persoonlijk toegang. Plaats bespreking Zaterdag. 122 uur. Agenda. Woensdag 13 April. Soiree musicale et varié. Derde abonnements concert «Arend" 8 uur. Donderdag 14 April. «Handel en Nijverheid" »De Zwaan" 8 uur. Vrijdag 13 April. Jubal. Zaterdag 16 April. «De locomotief." Soiree musicale et amu sante. «Keizerskroon" 8 uur. Een Meteoor. Bij helderen sterrenhemel en zwak ken Zuidelijken wind werd Zaterdag avond ten negen uur drie minuten te Zutphen aan den N. Westelijken hemel een meteoor van aanzienlijke grootte gezien. Zichtbaar wordende nabij Castor in het sterrenbeeld de Tweelingen, beschreef deze eenen nagenoeg evenwijdig aan den Melk weg loopenden boog van ongeveer zestig graden in de richting van het sterrenbeeld Cepheus en verdween in de omgeving van de Poolster, zonder dat daarbij eene bepaalde uiteenspatting werd opgemerkt. Hel der vuurrood van kleur, was de schijnbare grootte van het verschijn sel ten naaste bij die van het dub bele van de ster der eerste grootte Capella in liet sterrenbeeld te Wagen man, die een twintigtal graden lager aan den hemel schitterde en wier glans door die van den meteoor in ruime mate werd overtroffen. De snelheid was niet zoo groot, als veelal daarbij voorkomt en de breede roode vurige lichtstreep die het verschijnsel achterliet, was nog gedurende meer dere seconden zichtbaar. Ook was het zodiakaallicht alstoen goed te onderscheiden in liet sterren beeld de Stier. ZCl.) Een onderzoeker (schrijver dezes) heeft proeven genomen met het ge bruik van grondnotenmeel en sesam- meel als ochtendvoer voor kippen. Die meelsoorten, afkomstig uit de oliefabrieken te Delft, leverden het uitstekende resultaat, dat van9jonge hennen in den eersten leg alleen in Maart 163 eieren werden geraapt. In België is een verbod uitge vaardigd tegen het blindmaken van vinken; eene wreedheid, waaraan men zich in ons land nog wel schuldig maakt, om zooals beweerd wordt de vogels daardoor beter aan hunne gevangenschap te gewennen. Een drijvende kerk. In Berlijn zal voor het zieleheil van de in de omgeving der stad liggende schippers zorg gedragen worden door het inrichten van een drijvende kerk. Een ijzeren, 43 M. lange boot, wordt tot dit doel vol komen ingericht; een gehooizaal, waarin 150 personen plaats kunnen vinden, zal door het heele schip heen loopen. Behalve voor preeken zal het schip ook gebruikt worden om er voordrachten te houden voor de schippers en bovendien zal het dienen als bewaarschool voor schippers kinderen. Een lokaal voor verfris- sching en een leeszaal zullen ook aangebracht worden. Begin Juli zal de drijvende kerk voor 't eerst op de wateren rondom Berlijn gezien worden. Verteerbaarheid van groenten. Groenten hebben ten opzichte van hun verteer baarheid geen al te beste reputatie, maar het blijkt dat zij toch beter zijn dan hun roep. UitgeSieide pi oefnemingen van Amerikaansche onderzoekers hebben aangetoond, dat de koolhydraten, die de groenten bevatten, ten minste goed geresor- beerd worden. Maar hun hoofdbe- teekenis ligt toch elders, in den gun- stigen invloed dien zij oefenen op de spijsvertering in het algemeen, door hun aangenamen smaak en ook mecha nisch, door hun massa. Voor de goede voortbeweging der spijzen is een zekeie massa noodig, en die wordt juist door groenten en aardappelen verkregen. De verteerbaarheid van den een of anderen maaltijd, met of zonder groenten, loonde een duidelijk verschil. Het eene een gevolg van het andere. Een ieder, die eenigszins op de hoogte is van de groote veranderingen, die in den laatsten tijd op landbouwgebied heb ben plaats gegrepen, weet o. a. dat vooral in de wijze, waarop de grond bemest wordt, een groote ommekeer is waar te nemen. Sedert b. v. het chilisalpeter en de kracht dezer meststof is bekend ge worden, hebben de landbouwers en vooral de groote bedrijven dit zout in belang rijke hoeveelheden gaan gebruiken. Welken invloed heeft het gebruik van chilisalpeter op den grond Chilisalpeter is, zooals wij weten, een salpeterzuur zout van natron. Het bevat dus van de voorname plantenvoedende stoffen slechts stikstof. Nu is het tegenwoordig vrij wel bij alle landbouwers bekend, dat van stikstof alleen de plantenlichamen niet kunnen worden opgebouwd. Er zijn daartoe nog heel wat andere stoffen noodig, die geluk kig voor het grootste deel alle genoegzaam in den bodem voorkomen. Doch kali en phosphorzuur komen slechts in beperkte mate in oplosbaren toestand in den grond. Wanneer nu door de landbouwers veel chilisalpeter, dat is stikstofmest gebruikt wordt, dan is het duidelijk, dat behalve die in den bodem gebrachte stikstof ook de voorhanden zijnde andere voedings stoffen met name de kali en het phos phorzuur worden gebruikt, zoodat er aan deze laatste gebrek komt, als de voorraad niet wordt aangevuld. Phosphorzuur wordt in den vorm van metaalslakken of super- phosphaat door veel landbouwers eveneens in den bodem gebracht. En nu zijn er gelukkig landbouwers, die inzien, dat ook de kali moet aangevuld worden. Doch dat laatste aantal is nog niet bijster groot. En toch is het duidelijk, dat al ware het slechts om bovengenoemde reden, dat elke bodem tegenwoordig be hoefte heeft aan een kalibemesting. Het wordt in den laatsten tijd op vele plaatsen waargenomen dat chilisalpeter niet meer dat effect doet van vroeger. Hij dunkt, dat de oorzaak daarvan voor de hand ligt. Na jaren chilisalpeter en super te hebben gebruikt, moet de grond behoefte krijgen aan Kali. Mij dunkt, dat het meest voor de hand liggende advies aan hen, die van chilisalpeter niet meer de verwachte uitwerking zien, is: geef uw land eens een geduchte kalibemesting. Jan van ds Haks,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2