BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Woningwet. De minister van binnenlandsche zaken heeft tot de Ged. Staten der provinciën de vraag gericht, of er uitzicht bestaat, dat de meeste ge meenten van hun gewest vóór 1 Aug. a. s. voorschriften, als in art. 1 der Woningwet zijn bedoeld, en goedge keurd overeenkomstig art. 7 dier wet tot stand zullen zijn gekomen, en hem tevens van advies te dienen over de vraag, in hoever de termijn, gesteld in art. 8, le lid en in art. 51 der Woningwet, eventueel verlenging zou den behoeven. Gelijk men zal weten, bepaalt art. 8, dat indien vóór 1 Aug. a. s. be doelde voorschriften niet zijn vastge steld en goedgekeurd, Ged. Staten tot de vaststelling overgaan, na van Burg. en Wetb. een ontwerp daarvan te hebben gevraagd en ontvangen, en dat, wordt door Burg. en Weth. binnen den bepaalden termijn geen ontwerp ingediend, Ged Staten zelf standig tot de vaststelling der voor schriften overgaan. Vereeniging het Vrije Ruilverkeer. Als reclame- middel heeft genoemde Vereeniging enveloppes laten druk ken, waarop aan de sluitkant de volgende spreuken staan gedrukt Een zoogenaamd »matige" ver hooging van het tarief van invoer rechten leidt noodwendig tot volledige invoering van het beschermende stelsel. Protectie is belastingheffing óók ten bate van particulieren, dus ver krachting van het beginsel, dat geen belasting verschuldigd is dan aan den Staat. Protectie is benadeeling der ver bruikers ten bate van de binnenland sche voortbrengers. Protectie is begunstiging, ten koste van hel algemeen belang, van allerlei particuliere belangen, waar van de sterksten met den grootsten buit gaan strijken. Protectie is de politiek van de zelfzucht. Daarom geen verhooging der inkomende rechten. AI. L. CELOSSE. 1879—190i. Maandag herdacht den heer M. L. Celosse den dag waarop de gemeente raad hem voor de eerste maal tot wethouder koos. Onafgebroken heeft hij in die func tie gedurende die kwart eeuw de belangen onzer gemeente in't bijzon der die van het onderwijs behartigd, daar na elke aftreding onmiddelijke herkiezing volgde. Daarin ligt een bewijs van vertrou wen dat voorzeker in den heer Celosse niet misplaatst was. Wanneer wij nagaan wat Amers foort op 't oogenblik wat zijn onder wijs betreft presteerd en eene ver gelijking maken tusschen het begin en 't einde der laatste 25-jarige periode dan kunnen wij een flauwen indruk krijgen van de groote werk kracht die aangewend moest worden om zooveel belangrijks tot stand te brengen. Wij herinneren aan de geleidelijke tot standkoming der openbare meisjesschool le soort, eerst als gemeentelijk gesubsidieerde, later als gemeentelijke inrichting. Verder aan de tot stand koming der nieuwe school in de Heerenstraat, de jongens school le soort. Vervolgens de wij ziging der school in de Koestraat, in die der Beekstraat, de uitbreiding der school in de Koningstraat en de op richting der nieuwe school aan do Puntenburgerlaan, alle scholen voor L O. derde klasse. Herinnerd moet voorzeker de talrijke zeer moeielijke werkzaamheden die de Hoogere Burgerschool door haar steeds snellere toename gaf. Dit zijn zoo de meest voor de hand liggende zaken, doch zij die trachtens hun ambt voortdurend met den wet houder in aanraking zijn gekomen, weten wat hij in de verschillende takken van dienst verrichtte om de zaken der gemeente zoo goed mogelijk te leiden. Dat het den jubilaris dien dag geens zins aan hartelijke bewijzen van belang stelling zou ontbreken zal niemand betwijtelen. De geheelen dag stroomden van alle zijden gelukwenschen toe terwijl zoowel van de ambtenaren ten stad- huize als de gemeenteraad stollelijk van hunne warme sympathie deden blijken. 's Ochtends £werd den jubilaris in het stadhuis waarvan de driekleur wapperde, bij monde van den oudsten ambtenaar, den heer W. Frans, na mens alle ambtenaren een prachtig gearrangeerd bloemstuk aangeboden. Tegen half twee des middags hadden zich in de raadszaal de Burgemeester, de Secretaris, de Raadsleden (uitge nomen een lid dat buiten 's lands is) benevens de ambtenaren vereenigd Toen daar de heer Celosse ver scheen werd bij verwelkomd door den Burgemeester die hem dankte voor het gevolg geven aan de buitengewone conireotie om ten stadhuize te ver schijnen, want daardoor werd de ge legenheid gegeven den jubilaris de hand te drukken en de meest harte lijke gelukwenschen aan te bieden, «ongetwijfeld zullen op deze dag, aldus de Burgemeester, zeer vele herinne ringen uit het 25-jarige tijdperk voor den geest komen, herinneringen aan zaken die dooi Uw initiatief of met Uwe medewerking tot stand zijn ge komen, aan personen, Burgemeesters en leden van den Raad die gij hebt zien komen en zien gaan. Maar onder al die herinneringen zal wel de meest aangename gewaarwording zijn het bewustzijn dat U in die 25 jaren het vrijwel naar den zin van iedereen heeft weten te maken. Dat getuige Uw jubilé van heden. Wij zijn van gan- scher harte met U verblijd en het is ons een reden tot groote vreugde als vertegenwoordigers der burgerij daar van te kunnen blijk geven. Namens de leden van de Raad, van den Secretaris en den Burgemeester, worden U een tweetal geschenken van practischen aard aangeboden, een gas kroon en een armstoel. Daarbij is gevoegd een protocol met de handteekeningeu der deel nemers. Ik hoop dat u een en ander zult willen aanvaarden voor als een blijk van waardoering voor hetgeen u als wethouder heeft gedaan, maar tevens als bewijs van sympathie, van de persoonlijke vriendschap die wij u toedragen. De oorkonde is van den volgenden inhoud 18971904. »Ter gelegenheid van zijn 25-jarig ambtsfeestalsWelhouderderGemeente Amersfoort is aan den heer M. I,. Celosse door de ondergeteekenden, Burgemeester, Leden van den Ge meenteraad en den Gemeente-Secre taris een Huldeblijk aangeboden op 18 April des jaars 1904". De oorkonde in het bijzonder keur, van een zeidzaam fijne smaak getui gend en een heraldisch goed samen gesteld stuk werk door den heer S. J. van Duinen ontworpen en ver vaardigd. Links van de opdracht prijkt het Amersfoortsche wapen met de klim mende leeuwen boven een schrijn met wetboeken en folianten die aan de linkerzijde het wapen van Nieu- wer-Amstel, de geboorteplaats van den jubilaris, draagt. Nadat de geschenken waren be zichtigd nam de heer Celosse het woord, en zeide ongeveer het volgende Ik heb met genoegen van den Burgemeester gehoord dat hij was namens alle leden van den Raad, dat mij op dezen dag een geschenk werd aangeboden. Daarin zie ik een krachtig bewijs van de aangename wijze waarop hier wordt samengewerkt. U hebt gespro ken met groote welwillendheid, doch mijnheer de Burgemeester wat ik gedaan heb, heb ik verricht naar de mate van mijn krachten, daarin ge holpen door anderen, doch het is helaas maar al te vaak gebrekkig werk geweest. Natuurlijk krijgt men bij het langdurig uitoefenen eener funtie daarvan veel ervaring, doch al heeft men er de handigheid van, er is zooveel wat men anders zou willen, dat men zoo gaarne zou beter doen, dan het nu gebeurt. Voorzeker wekt deze dag allerlei herinneringen bij mij op. 18 April 1879 was de heer F. H. van Persijn Burgemeester dan heb ik tot twee maal toe jhr. riir. T. A. J. van Asch van Wijck aan het hoofd dezer ge meente zien staan. Beiden hebben het tijdige met het eeuwige verwis seld. Graaf Schimmelpenninck bekleedde de gewichtige functie tijdens het gouverneurschap van Suriname van Van Asch van Wijck. In laatstgenoemde herdacht spre ker diens enorme werkkracht in graaf Schimmelpenninck de waardigheid en minzaamheid hem van buis uit eigeD, Voorts werden herdacht vrfllen den secretaris Scheltus, en de oud-wet houders W. A. Croockewit en Dr. P. Groeneboom. Spr. herhaalde dat het hem zoo'n groot genoegen deed dat de geheelen Raad hem dezen dag tot een waren feestdag heeft gemaakt, dat blijkt van een goede verstandhouding, al biedt men elkaar tengevolge van verschil van inzicht, vaak een snuifje. Rancune wordt echter nooit veroorzaakt. Hij hoopte dat nog in lengte van jaren het hem moge gegeven zijn op de zelfde aangename wijze samen te wer ken tot bloei van onze gemeente. Na den Raadsleden de hand te hebben gedrukt spoedde den jubilaris zich huiswaarts. Wij willen hopen dat het den heer Celosse moge gegeven zijn in de vol gende 25-jarige periode met de zelfde werklust en werkkracht aan de be hartiging der belangen onzer gemeente te arbeiden. Hot ondeiwijs te Amersfoort is de trots der gemeente, moge het de wet houder Celosse gegeven zijn dien voor de gemeente te doen behouden. Z. K. H. de prins der Neder landen is ter gelegenheid van zijn verjaardag door 11. M. de Koningin benoemd tot vice-admiraal a la suite der marine en luitenant-generaal a la suite van de landmacht. Daartoe uitgenoodigd door de plaatselijke gezondheids commissie zal, in eene Dinsdag-avond in»De Arend" te houden bijeenkomst, door den heer Quadekker, Directeur van het gemeen te-slachthuis te Nijmegen het aan hangige ontwerp eener verordening op den invoer en de keuring van Vee- en vleesch voor deze gemeente worden besproken. Er zal gelegenheid tot debat wor den gegeven. De periodieke verkiezingen voor leden der Provinciale Staten van Utrecht zullen plaats hebben op Dins dag den 7. Juni aanstaande. Voor deze verkiezingen zal de stemming zoo noodig, plaats hebben op Woensdag den 15. Juni aanstaande en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag den 28. Juni daaraanvolgende. De aftredende leden voor de Pro vinciale Staten -zijn: In het kiesdistrict Utrecht I de heerenJhr. mr. J. E. Huydecoper van MaarsséVeen en Nigtevecht, mr. J. de Louter en mr. L. van Lier. In het kiesdistrict Utrecht II de heeren: A. W. Mees, dr. B. Reiger en H. A. van Beuningen. In het kiesdistrict Amersfoort de heerenMr. F. D. graaf Schimmel- pennick, P. Hartman, C. Th. van Beek en J. Bolk. In het kiesdistrict Amerongen de heeren: Mr. W. H. J. baron van Heemstra, jhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck en G. C. D. d'Aumale baron van Hardenbroek van Harden- broek. In het kiesdistrict IJsselstein de heerenE. G. Wentink, G. van Ha- zendonk, jhr. mr. J. B. L. C. C. de Wykerslooth de Weerdesteijn en H. J. Schilte. In het kiesdistrict Breukelen de heerenW. I. Doude van Troostwijk, mr. J. M. Schout Velthuys en J. II. de Waal Malefijt. Door den A. N. W. B. zijn dezer dagen handwijzers geplaatst aan den hoek van de Asch van Wyckstraat en bet Smalle Pad en aan de Utrecht- sche Poortsbrug. Binnenkort zal er nog een verrijzen aan de Arnhemsche Poortsbrug en daarmede aan het dwalen van wiel rijders en automobilisten, die sedert het omleggen van den Amsterdamschen straatweg de kluts kwijt waren, een einde zijn gemaakt. In een Maandagavond in »De vergulde zwaan" gehouden, druk bezochte vergadering is in beginsel besloleu tot de oprichting van een Centrale Kiesvereeniging in het kiesdistrict Amersfoort. Het ontwerp-reglement zegt in art. 1»De vereeniging heeft ten doel, in liberalen geest werkzaam te zijn bij do verkiezingen voor de Provinciale Staten en voor de Tweede Kamer district Amersfoort." Afdeelingen kunnen worden gevormd in alle tot het district behoorende Gemeenten, indien zich ten minste tien leden aangeven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal Donderdag 21 April, des avonds te 8 uur, ten Raadhuize een openbare vergadering houden. Bij Kpn. besluit is eervol ont» slag verleend aan mr. W. M. J. van Lutterveld, als kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Amersfoort. Door de politie alhier is een man aangehouden, die nog een maand gevangenisstraf moest onder gaan. Mej. M. E. A. van Steijn slaagde bij het examen voor de acte Lager onderwijs. Ds. J. D. van der Velden, te Kralingen, heeft voor het beroep naar de Gereformeerde kerk B te Bunschoten bedankt. Zondagmiddag, 17 dezer werd een voetbal-match tusschen het elftal van het Instutuut P. v.d. Slnys en een elftal van do Trompschool te Hilver sum gehouden. Van beide zijden werd er flink gestreden, doch al spoedig was het te zien, dat de Amersfoorters de leiding zouden krijgen. Wel keerde de Trompschool, die op vele matchen een flink figuur heeft geslagen, de ballen kranig, doch tegen de wel berekende. «Schoten" van Van Spreng- ler en E. Drenth, was de keaper van de Trompschool niet bestand, terwijl de Amersfoortsche keaper T. Reynders, meesterlijk do op hem gerichte ballen tegenhield. Na een spannenden wedstrijd was de uitslag dan ook 2—0, in het voordeel van het Amersfoortsche In stituut elftal. De Rechtbank te Utrecht eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf legen den 36 jarigen H. M. van de W die hier allerlei kleine diefstallen pleegde om te kunnen voldoen aan zijn drankzucht. Eigenaardig is wel, dat hij de voorweipen van luttel waarde ont vreemdde van personen die hij be zocht als agent eener Spaarkasver- eeniging. Vroeger koetsier bij deftige families, raakte hij door drankmis bruik aan lager wal, werd reeds verooideeld wegens oplichting tot 4 maanden, wegens diefstal tot 8 maan den en tot 1 jaar en G maanden wegens verduistering eveneens tot 1 jaar en 6 maandep Een jaar te »Hoog- hullen" vei beterde hem niet. Thans stal hij een vrouwerok en een wekkerklokje die hem samen f L25 opbrachten, welk geld weer werd omgezet in sterke drank. De schietoefeningen tot ver hooging van 's Lands weerkracht zullen 7 Mei a. s. een aanvang nemen en gehouden worden eiken Zaterdag van 12 tot 5 op de Leusderheide. Volgens de «Nieuwe Crt." zou Amersfoort aangewezen zijn als stand plaats van een der drie Krijgsraden, welke men ten gevolge vari de ge deeltelijke herziening van het militair straf-proces wenscht op te richten. Garnizoensnieuws. De Kapitein Mazel van het 5e Reg. Inf. is met ingang van 1 Augustus a.s weikzaam gesteld aan het Depar tement van Ooi log ter vervanging van den Kapitein Overduijn. De reserve-sergeant Klein van het 5e Reg. Inf. is met ingang van 14 April benoemd tot vaandrig bij het 3e Bat. Bij Kon. Besluit is bepaald dat de Kapelmeesters voor wat pension- neeiing betreft gelijk zijn gesteld mot Hoofdopzichters van fortificatiën. De werkman le kl. der werk plaatsen voor draagbare wapenen is met ingang van 1 April benoemd tot Mr. geweermaker bij het 5e Reg Inf en in verband met de vacature door pensionneering van den Mr. geweer maker Dujardin, gedetacheerd bij het Koloniaal Werfdepót. De korporaal-kok van Schaik is door Z. E. den Minister van Financiën benoemd tot kok bij het gevangenhuis te Amsterdam en heeft in verband daarmede ontslag uit den dienst ge vraagd. Door scboon weder begunstigd had gisteren ter eere van den verjaar dag van Z. K. 11. den Prins der Neder landen op het voorplein der Infanterie- kazerne een groote parade plaats. De parade werd gecommandeerd door den Luit.-Kolonel Bischoff van tleemskerck en geïnspecteerd door den Heer Kolonel de Meester, Garni zoenscommandant. Een groot publiek woonde deze militaire plechtigheid bij, waarvoor door den Kolonel Comman dant van het 5e Reg. Inf., de ver gunning was verleend om zich ge durende dien tyd op het terrein te bewegen. In de legerplaats bij Zeist is dezer dagen ontdekt, dat door het intrappen van een deur ingebroken was in cantine van de officieren der genie. Bij onderzoek bleek, dat ont vreemd waren eenige flesschen wijn, een aantal lepels en vorken, twee fiches-doozen, een blok gewichten en artikelen; bovendien was voor eene waarde van ongeveer 5 a 600 gulden aan meubelen in het lokaal moed willig beschadigd of vernield Verdacht worden drie soldaten van het genie korps, die zich reeds in arrest be vinden en tegen wien eene instructie in vollen gang is. De ontvreemde goederen zijn voor een groot deel door de politie reeds opgespoord. De zakdoek der toekomst. Er is reeds meer sprake geweest van den hygiënischen zakdoek. Het werd trouwens hoog tijd. want was in onzen hyper-hygiënischen tijd de zakdoek feitelijk niet het eenige ge bruiksvoorwerp, waaraan de hygiënis ten hun aandacht niet hadden gewijd? Zoo kwam de zakdoek eindelijk ter sprake. En eensklaps bleek, zooals dat meer plotseling gebeurt bij zulk vond sten, dat feitelijk van alles wat er aan onhygiënisch bestaat, de zakdoek wel het superlatief verdiende. Hoe had inen zóólang den zakdoek kunnen vergeten, juist den zakdoek I In de meest-hygiënische omgevingen ontdekte men, hoe juist de zakdoek het onverschilligst, het onnadenkendst behandeld werd. Wordt niet een vuille zakdoek dikwijls pardon, ik spreek niet van den uwe weken lang in den zak gehouden Hoeveel ziektekiemen tieren en fleurig in voort? En dan in den wasch, wordt bij dit reiniginsproces alle kwaad wel uitgeroeid? Maar dit alles was tot dusver zoo. Professor Calmette, de bekende leider van het Instituut Pasteur te Rijsel, heeft zijn aandacht aan het onderwerp gewijd en hij heeft eenige verstandige voorschriften aan zakdoek verbruikers gegeven de nietge- bruikers loopen natuurlijk minder ge vaar. Het tijdschrijft «Umschau" deelt er het volgende over mee: Professor Cal mette heeft een elegant étui van metaal vervaardigd, ongeveer ter grootte van een sigarettenkoker, door de heeren te dragen als étui, door de dames aan de ceintuur. Het étui is in het midden verdeeld door een wand aan den linkerkant bevinden zich de zakdoeken, van Japansch zijdepapier vervaardigd, of van goedkoop weefsel: Zij zijn goedkooper dan het wasehloon kost en dus verbrandt men ze, waardoor alle gevaar van infectie voor komen wordt Ze worden bovendien slechts éénmaal benut. De gebruikte zakdoeken worden gestoken in den anderen kant van het étui, tot ze thuis vernietigd worden. De koker zelf is van metaal, kan dus geregeld uitgekookt worden." De hygiëne is zoo wreed! Hoe zal 't gaan met ons coquet zakdoektipje uit den borstzak gedragen Een eigenaardig legaat. De heer J. De Koning, lid der firma Tilly Koning, de bekende fabri kanten der Haarlemmer olie, die te Amsterdam overleden is, heeft gelijk reeds gemeld werd, aan het Evange lisch Luthersch Weeshuis aldaar en dat te Haarlem elk f 100 000 vermaakt. Bovendien is bepaald, dat na af trek van deze twee en andere legaten, het overschietend kapitaal zal worden aangewend tot oprichting van een Jan De Koning-stichting te Amsterdam, tot ondersteuning van behoeftigen. Tot beheerders van deze stichting zijn benoemd de heeren Weismann te Haarlem en Ziegeling te Purmerend. Het bedrag voor de Jan De Koning stichting wordt geschat op 6 a 800.000 gulden. De inrichting der stichting schijnt door den excentrieken erflater niet te zijn omschreven. Aan de execu teurs-testamentairs is onbeperkte vrij heid gelaten aangaande de inrichting en het beheer. Belangrijk is de geluksaankondiging van Samuel lieckscher senr. in Hamburg welke zich in dit nommer van onze courant bevindt. Dit huis heeft zich door zijn prompte en stilzwijgende uitbetaling der hier en in den omtrek gewonnen bedragen eene zoo goede naam ver worven, dat wij al onze lezers aan bevelen op deze advertentie acht te geven.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1904 | | pagina 2